Kapelaan W. de Lange benoemd tot bouwpastoor in Volendam Do Turkenburg wint wederom dr. WE. Merensbeker St. Jacobs-Godshuis neemt afscheid van rector S. de Bot Stelsel van ringwegen ook in Haarlem nodig Inzichten van ir. de Ranitz juist bevonden Onvergetelijke dansavond in het Bloemendaalse Openluchttheater NIEUWE IJ-BOULEVARD Renault Dauphine Garage Den Hout Garage Hardebelt i MISLUKTE AANSLAG Kapelaan J. Agterof uit Heemstede gaat naar Bussum MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 PAGINA S Benoemingen Bisdom Haarlem A. Bos krijgt octrooi op woningbouwputjes Vierde prestatietocht reddingsbrigade in aee Vierde overwinning van Ron Hendriks Haarlem e.o. Films Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem T uindorp-Oostzaan Reddingsbrigadiers met geschenk gehuldigd 2500ste bezoeker op expositie Kees Verwey Schooltandarts Voertuigen voor Heem- steedse politie Autobus tegen twee geparkeerde wagens Oproep getuigen 5.625,— Herwonnen Levens kracht en Santos collecteren Van 5t/mll september P. J. Kapteyn bedankt als raadslid van Bloemendaal Slagersknecht aange houden verdacht van joy-riding Studiereis naar Osnabriik De „Zuiderkruis" naar Surabaja en Tand- jung Priok Onze Gezellen wint jeugdtoernooi I.E.V. Twee vrouwen bij botsing uit auto geslingerd DIEFSTALLEN IN ZANDVOORT Auto omgeslagen op Zandvoorts circuit Beurs van Amsterdam -— -— HAARLEM, 22 aug. Kapelaan w. Lange van de kathedrale basiliek 's door de bisschop van Haarlem be noemd tot bouwpastoor in Volendam. ■Kapelaan de Lange, die sinds 1951 ka pelaan was aan de kathedraal en daar ?-m. belast was met het vrouwelijk Jeugdwerk en het geven van gods- dienstcursussen voor achttien.iarigen, zal worden opgevolgd door kapelaan B Quant van de H. Vincentiusparochie bit Amsterdam. Het is nog niet bekend JJ'anneer er gelegenheid bestaat om van kapelaan de Lange afscheid te nemen. Kapelaan B. van der Spek van de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans an H. Dominicus is benoemd tot kape laan van de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand in Amster dam. Kapelaan van der Spek is onge veer zes en een half jaar in de paro chie aan *t Spaarne werkzaam geweest Waar hij voornamelijk belast was met net jongensjeugdwerk. Hij neemt BLOEMENDAAL, 22 aug. Vele jaren geleden ontving de heer A. Bos, te Bloemendaal, adjunct-directeur van de dienst voor Publieke Werken, oc trooi op zijn vinding van een vernieuw de straatkolk. Hierop voortbouwende heeft de heer Bos anderhalf jaar ge leden woningbouwputjes ontworpen. Op deae putjes is hem dezer dagen octrooi Verleend. De W.B. woningbouw) putjes zijn kolken met een stankscherm, bestemd voor huisriolen. De putjes zijn uitge voerd in beton. Met zes onderdelen zijn zij voor alle gewenste knooppunten en putten in een huisrioleringsstelsel te gebruiken. Juist in deze tijd van per- soneelsschaarste zijn de W.B. putjes uitermate bruikbaar. De opbouw van het huisriool kan men met de betonnen putjes op doelmatige en eenvoudige wijze snel verrichten. Wiemen DAAL AAN ZEE, 22 aug. C J""' het vierde achtereenvolgende WH^e,t de Bloemendaalse reddings- avèr eLZondaK een zeeprestatietocht men ve,n twee kilometer verzwom- ee et grote aantal deelnemers er waren zondag honderdentachtig «wemmers vielen slechts twee uit vallers door de kou te noteren. De prestatietocht was uitstekend ver zorgd door de hoofdinstructeur en voor zitter van de technische commissie de «eer J. van der Pol. Hij bracht de deel nemers om twee uur van de meldings plaats in de strandpost ,,De Kentering" haar de startplaats. Voor de deelnemers aan de een-kilometertocht was dit ter "hkigte van kilometerpaal 63, die in het ifhtenkamp van de kampeervereniging «eiios staat. De deelnemers aan de twee kilometer startten bij kilometer- haal 64, iets ten zuiden van het Riche- ■ad. Vandaar ging het met de vloed- stroom mee in noordelijke richting. De negenenzeventig zwemmers van één ki lometer bereikten allen de finish. Van de honderden 'n twee-kilometer-zwem- mérs verlieten twee - bevangen door de koude vroegtijdig het water. Onder de deelnemers bevonden zich leden van de reddingsbrigades uit Zandvoort, IJmuiden, Utrecht, 's-Gravezande, Haar lem en Amsterdam. Voorts waren er leden van verschillende zwemverenigin gen uit de omtrek, zoals van De Water trappers en van Njord. De brigadele den van Bloemendaal zorgden met vier boten voor de bewaking en beveiliging van de zwemmers. Het bestuurslid van de B.R.B., de heer Th. Jansen, reikte ha binnenkomst aan de deelnemers een herinneringsvaantje uit. Zondag 28 augustus wordt de tocht nogmaals verzwommen. Om een uur wordt ge stort bij de post „De Kentering". HAARLEM, 22 aug. De Haarlem se nieuweling Ron Hendriks dit sei zoen al winnaar in Schagen, Haarlem en Wezep heeft in de Ronde van Poeldijk zijn vierde seizoenoverwinning behaald. Samen met Henny Schouten en Piet V. d. Berg was Hendriks in de slotfase van deze ronde uit het peloton ontsnapt en daarbij hadden de drie aanvallers zo'n veertig meter voorsprong veroverd. Aan de finish, waar Hendriks zijn twee gezellen in de sprint versloeg, hadden zij van die voorsprong nog tien meter over. De uitslag luidt: 1. R. Hendriks, Haarlem, de 60 km. in 1 uur 27 min. 58 sec.; 2. H. Schouten, Badhoevedorp; 3. P. v. d. Berg, Voorhout; 4. A. Boers, V/ognum; 5. A. van Leeuwen, Wasse naar; 6, J. Zomer. Halfweg; 7. J. v. d. Berg, Leidschendam; 8. H. Peters, Heemstede; 9. C. Veereschild, Den Haag; 10. T. Buyink, Den Haag. CINEMA PALACE: Blitzmadel an die Front, ontraden. Do.: „Liebe, Tanz und tausend Schlager", a.l,. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Gevechtsklaar, 14 jaar. 2. en 9.15 uur; di. 2 en 8 uur. LIDO: „En dat we toffe jongens zijn", a.l., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: La dolce vita, str. volw.; 2 en 8 uur (3e week). REMBRANDT: De man die alles kan, a.l.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. (2e week). ROXY: Overval in de middernacht- express, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. en 9.15 uur. STUDIO: Faja Lobbi, a.l. (5e week); 2.15, 7 en 9.15 uur: zo. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. MINERVAt.m. do. 2.30 u.: In de pena rie, a.l.; ma. en di. 8.15 uur: Orfeu Negro, 18 jaar; wo. en do. 8.15 uur: De Vagebond, a.l. Dinsdag 23 augustus Hoog water: 4.18 u. en 16.39 u. Laag water: 0.07 u. en 12.23 u. BEVALLEN van een zoon: M. C. Rut- te-Bakker; C. P. van Bruggen-van der Aar; G. Kiljan-de Gooijer; A. M. Fen- ger-Pascolo; A. Drost-Broersen. Van een dochter: M. J. Leonhardt- Haasbeek. OVERLEDEN; M. G. H. Lips, 7 j., Kamperlaan; P. V. Boonstra, 12 d., Hazepaterslaan; J. C. Meisner, 80 j., Gasthuisvest; J. H. Lamour, 85 j., M. v. Heemskerkstraat. GEHUWD: E. J. M. S. Veraart en B. M. Ris; J. van Santen en D. nagels; B. P Dik en A. H Alberda; V van Oene en E G. Raaphorst; G. Jjagersma en H. Cassée; P. J. Delforge G. G. D. Bus. woensdagavond om acht uur afscheid in het gebouw aan de Koningsteinstraat. Tot zijn opvolger is benoemd kapelaan C. Steins Bisschop uit Spanbroek. In de parochie van de H. Joannes de Do per aan de Amsterdamweg is in de plaats van rector Breedveld benoemd kapelaan H. J. Kempes uit Obdam. In Heemstede is kapelaan J. J. M. Agterof benoemd tot kapelaan van de St. Vitusparochie te Bussum. Hij wordt opgevolgd door kapelaan J. Laan uit Badhoevedorp. Kapelaan Agterof is elf jaar in Heemstede geweest. Hij heeft zich daar zeer verdienstelijk gemaakt. Zo is hij een van de initiatiefnemers geweest van ,.De Gouden Ring". Ver der was hij directeur van het Maria- legioen en aalmoezenier van de kabou ters en de gidsen. Donderdagavond wordt er in Nieuw Berkenrode van hem afscheid genomen. Van half acht tot kwart over acht bestaat die gelegen heid er voor vertegenwoordigers en af gevaardigden van verschillende vereni gingen en daarna voor de overige pa rochianen. Kapelaan P. Zoon van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Voge lenzang is benoemd tot kapelaan van de parochie van de H. Lucas te Am sterdam. Het is nog niet bekend wan neer de parochianen gelegenheid heb ben om van hem afscheid te nemen. Tot zijn opvolger is benoemd de neo mist J. Swart. De neomisten H. Peet en J. Heikens zijn benoemd tot kape laans resp. in de parochie van Benne- broek en in die van Overveen. HAARLEM, 22 aug. Het bestuur van de in Haarlem gevestigde Konink- lijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen heeft een huldebe toon en een blijk van waardering toege zonden aan alle brigadeleden, die op enigerlei wijze betrokken zijn geweest bij de hulpverlening aan het onderge lopen gebied van Tuindorp-Oostzaan in januari van dit jaar. Reeds eerder heeft het gemeentebestuur van Amster dam de erkentelijkheid voor deze hulp verlening betoond door aan alle mede werkers een legpenning met inscriptie te doen toekomen. Hft bondsbestuur van d e KNBRD nee.t als herinnering en blijk van waar dering aan de bondsleden, die in Am sterdam-Noord hulp hebben verleend, een embleem toegezonden, dat gedra gen kan worden op badcostuums en trainingspakken. Het embleem bevat de letters K.N.B.R.D. en het bondswapen. Verder komt er op voor: Watersnood Tuindorp-Oostzaan 1422 januari 1960. Het embleem is van wit plastic met een oranje rand. De brigadiers, die hebben meegehol pen, werden In januari voor het me rendeel gerecruteerd uit de brigades van Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal, IJmuiden en Wijk aan Zee. In een be geleidend schrijven zegt het bondsbe stuur erkentelijk te zijn voor de spon tane en onmiddellijke gevolggeving aan zijn oproep en voor de doeltreffende en opofferende medewerking van onder scheidene bondsleden aan de uitvoering der bondsmaatregelen ter bestrijding van de gevaren, in Tuindorp- Oostzaan ontstaan door de watersnood. HAARLEM, 22 aug. Vanmorgen is op de jubileumtentoonstelling van de Haarlemse schilder Kees Verwey, wel ke tot en met 4 september in de Vis- hal wordt gehouden, de 2500ste be zoeker genoteerd. HEEMSTEDE, 22 aug. Nu de gemeente-schooltandarts m.i.v. 1 okto ber a.s. zijn ontslag heeft aangevraagd hebben B. en W. de Raad het voor stel gedaan om met een tandarts een overeenkomst te sluiten tot het ver richten van tandheelkundige verzor- zorging op de scholen op basis van enkele dienstverrichting. B. en W. achten het redelijk dat ou ders die hun kinderen onder de school- tandverzorging stellen daarvoor een matige vergoeding aan de gemeente betalen. HEEMSTEDE, 22 aug. B. en W. van Heemstede hebben de Raad 't voor stel gedaan ten behoeve van de politie over te gaan tot de aanschaffing van een personenauto en een scooter voor de surveilance-diensten. In eerste instantie achtten B. en W. scooters niet aanbevelenswaardig, maar nu de gemeentepolitie van Haar lem de scooter ongeveer een jaar lang als proef heeft gebruikt, blijken deze goed te voldoen en vooral practisch te zijn voor controle op te snel rijdende bromfietsen. HEEMST»!^;, 22 aug. De politie van Heemstede «mept getuigen op van het ongeval op de tfcjmlvoortselaan ter hoogte van de Zandvö?N<erallée, zater dagmorgen omstreeks kwart voor elf, waarbij een autobus van de V/ïl tij een uitwijkmanoeuvre in botsing kwam n^t twee geparkeerde personenauto's. De autobus reed op de Zandvoortse- laan in de richting Heemstede, toen hü plotseling een andere autobus uit te genovergestelde richting voor hem opdook. Deze laatste autobus pas seerde op dat moment een bakfiets. De chauffeur van de eerste autobus moest een keus maken of tegen de bus met mensen op, of tegen de geparkeerde auto's, een andere uitkomst was er niet. De bus liep aan de voorzijde enige be schadigingen op terwijl de personen auto's vrij ernstig aan de vóór- en ach terzijden werden ingedeukt. HEEMSTEDE, 22 aug. De Raad der gemeente Heemstede zal donder dag 25 augustus des namiddags om 4 uur bijeen komen voor haar openbare vergadering. HAARLEM, 22 aug. De traditio nele wedstrijd om de dr. W. E. Merens- wisselbeker werd zondag door de Haar lemse Reddingsbrigade voor Drenke lingen in de zweminrichting aan de Houtvaart gehouden. Mejuffrouw Do Turkenburg legde voor de zevende maal beslag op de wisselbeker, die zij na afloop van de wedstrijden uit handen van de heer J. C. Merens in ontvangst mocht nemen. Deze bracht hierbij in herinnering, dat zijn vader, dokter Merens, één der oprichters was geweest van de zwem verenigingen HVGB en ZIGNEA ter bevordering van het zwemmen en P°~ loën. Hij was daarbij tevens een groot voorvechter van de bestrijding van de verdrinkingsdood door de beoefening van het zwemmend redden. Het deed de heer Merens een genoegen wederom de beker te mogen uitreiken aan mejuf frouw Turkenburg, die als zwemster en polospeelster van DWT ook blijk gaf een goed reddend zwemster te zijn. Ver der sprak hij de hoop uit, dat mejuf frouw Turkenburg er in zou slagen de beker definitief in haar bezit te krij gen. Tevens won mejuffrouw Turkenburg de mevrouw N. J. Meyerink-Rük-me- daille als de best geplaatste dame. De voorzitter van de Brigade, de heer ir. Lodder, reikte hem deze uit. De heer N. Hesselman behaalde bil het medisch gedeelte 't hoogst aantal punten en ont ving hiervoor een medaille. Mejuf frouw G. de Vries gaf blijk in de aan moedigingswedstrijd voor de jeugd, een belofte in te houden voor de toe komst en mocht hiervoor een waarde bon in ontvangst nemen. De uitslagen zijn: Medische proef: 1. N. Hesselman 24 punten; 2. Th. Tur kenburg en J. v. d. Meijden, ieder 21 punten; 4. 5. en 6 W. Burghout-van Schie, P. Kruger en H. v. d. Wielen ieder 18 pnt. en 7. E. Bouckaert met 15 punten. 100 meter zwemmen gekleed waarvan 75 meter in schoolslag en 25 meter vervoer van een pop in kop groep: 1. Th. Turkenburg 29,9 p.; 2. J. v.d. Meyden 26 pnt.; 3. W. Burghout van Schie 24 pnt.; 4. M. v.d. Wielen 22 2 3 pnt.; 5. E. Bouckaert 21 2 3 pnt.; 6. P. Kruger 21 1 6.; 7. N. Hesselman 17 2 3 pnt. Met hurkval te water gaan 15 meter zwemmen en een pop opduiken: 1 Th. Turkenhurg 27,9 pnt.: 2. J. v. d. Meü- den 27 pnt.; 3. W. Burghoud-van Schie 26 pnt.; 4. M v. d. Wielen 26 pnt.; 5. E. Bouckaert 24 pnt.; 6 en 7. N. Hesselman en P. Kruger ieder 22 pun ten. Eindstand: 1. Th. Turkenburg 78,8 pnt.; 2. J. v.d. Meijden 74 pnt.: 3. W. Burghout-van Schie 68 pnt.; 4. M. v.d. Wielen 66 2/3 pnt.; 5. N. Hesselman 63 2/3 pnt.; 6. P. Krüger 61 1/6 pnt.; 7. E. Bouckaert 59 2/3 pnt. HAARLEM, 22 aug. Gistermiddag verzamelden zich alle geledingen van het Haarlemse Sint Jacobs-Godshuis in de ruime dames-recreatiezaal van Ha- gestraat 10 om afscheid te nemen van „hun" rector De Bot, die onlangs be noemd is tot pastoor te Koog aan de Zaan. De voorzitter van het college van regenten, de heer H. J. M. Bartels, opende de rij van sprekers en spreek sters. Hjj dankte de scheidende rector voor zijn ijveren voor het Huis en be lichtte enige facetten van diens apos- tolaatswerk. Hij wenste de nieuwe pas toor een vruchtbaar pastoraat toe en overhandigde als uiting van dankbaar heid een couvert met inhoud. Deken W. N. Zijlstra sprak vervol gens, niet als bisschoppelijk commissa ris (zoals hij uitdrukkelijk vaststelde), maar als deken van Haarlem. Hij rele veerde hoe rector De Bot steeds met hart en ziel gewerkt heeft op velerlei gewichtig terrein; hij verklaarde, dat rector De Bot aanspraak kan maken op de dank van de Haarlemse clerus en van zeer vele leken en noemde hem een Paulinische figuur, die onrustig weet wat pleiten en vechten is. Zjin ver schillende werkzaamheden riepen hem (Advertentie) Verreweg de zuinigste auto in haar klasse!! Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Oliecarter 2% 1. Verversen elke 2500 km. Wegenbelasting: minimum. Afschrijving gemiddeld f 900.- tot f 1200.- per jaar en vaak nog minder. Zeer weinig reparatie en dan nog goedkoop door praktische constructie en lage onderdelenprfls b.v. complete motorrevisie ongeveer f 300.-. Daarbij: veilig, pittig en elegant. Laat U eens geheel vrijblijvend voorlichten door: HÓÓFD AGENTSCHAP: WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 en 15056 B.-Agentschap: RIJKSSTRAATWEG 249 TELEFOON 57455 vaak buitenshuis: zijn ijver zal hem blij ven kenmerken, zyn „uithuizigheid" zal hij zelf wel gaan beperken. Namens de bejaarde bewoners sprak mejuffrouw A. van Veen, die rector De Bot dankte voor zijn zielzorgelijke ar beid in de Hagestraat. Zij zegde het voortdurend gebed van de bejaarden toe en overhandigde hem enige prakti sche geschenken van huishoudelijke aard. Mejuffrouw Nelly Banken bracht de dank van het personeel over en bood eveneens enige huishoudelijke artikelen aan. Hierna nam rector De Bot het woord en dankte voor de toegezegde gebeden en de aangeboden geschenken. Hij me moreerde hoe hij in september 1944 als rector was aangesteld. Hij gewaagde hoe sindsdien vele gunstige veranderingen zijn aangebracht. Zich richtend tot de zusters verklaarde hij veel bewondering te hebben voor de onbaatzuchtige wijze, waarop zij haar taak vervullen. In ver band hiermede wees hü op een recente publicatie, waarin gewezen wordt op het feit, dat in de huidige bejaardentehui zen niet enkel dient gekeken te worden naar bouw en huisvesting, maar vooral naar de sfeer, die past voor personen, die op hun levensavond zich voorberei den op de eeuwigheid. De religieuzen acht hü de bij uitstek geschikte verzorg sters van de bejaarden. Tot de regenten richtte hij woorden van warme dank voor hun medewerking en begrip in de 15 jaren van zün rectorale arbeid. Ten slotte bestond voor alle aanwezigen ge legenheid om persoonlijk afscheid te nemen. Wedstrijd voor de jeugd, 100 meter gekleed zwemmen waarvan 75 meter m schoolslag en 10 meter vervoer van een drenkeling in kopgreep: 1. Gerda ies 26 Punten; 2. Alie Tierie 22 pnt.; 3. u. Hop 19 2/3 pnt. Na de prijsuitreiking releveerde de voorzitter dat de heer Joh. M. Schmidt, de oud voorzitter van de brigade op 8 oktober zijn tachtigste verjaardag hoopt te vie ren, terwijl de ere-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, de heer J. W. van Gemen als jurylid bü de wed strijden aanwezig was. Voorts werd er de aandacht op gevestigd, dat de oefe ningen van de Brigade iedere woensdag avond om 9 uur in het Sportfondsenbad worden gehouden en dat met ingang van 23 september de EHBO-cursus een aanvang neemt. HAARLEM, 22 aug. Herwonnen Le venskracht heeft een spontane bijeen komst gehouden in Gebouw St. Bavo, ter ondersteuning van de grootscheep se actie, die de instelling van 5 tot en met 11 september gaat ondernemen. In die periode wordt er een huis-aan-huis- collecta gehouden, terwijl op zaterdag 10 september op straat en op zondag 11 september aan de kerken zal wor den gecollecteerd. De voorzitter gaf een uiteenzetting omtrent de te voeren actie en deed een dringend beroep op de parochiële co- mité's om zoveel mogelijk collectanten te werven. Herwonnen Levenskracht verzorgt de straatcollecte, terwijl San tos zijn aandacht zal bepalen op de collecte aan de kerken. BLOEMENDAAL. 22 aug. De heer P. J. Kapteyn heeft bedankt al» raads lid van Bloemendaal wegens zjjn ver trek uit deze gemeente. Hü heeft bijna vijf jaar deel van de gemeenteraad uit gemaakt voor de fractie van de P.v.d.A. De heer Kapteyn kwam na een tus sentijdse benoeming op 15 december 1955 in de Bloemendaalse gemeenteraad als opvolger van wijlen ir. C. A. de Vassy, die toen om gezondheidsredenen bedankte. Wegens zijn drukke werk zaamheden o.m. als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en als lid van het Europees Parlement in Straats burg had de heer Kapteyn slechts zitting in twee raadscommissies, te weten de financiële commissie en de commissie voor het gas- en waterbe drijf. Op 28 september wordt de heer Kapteyn 65 jaar. Het is zijn bedoeling bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd tevens op 1 september het directeurschap neer te leggen van de Cacao- en Chocoladefabriek Union. De heer Kapteyn gaat in Putten (Gelder land) wonen. Hij blijft wel lid van de Eerste Kamer en van het Europees Parlement. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft als opvolger van de heer Kapteyn benoemd verklaard de heer L, C. Warmerdam. Het is nog niet bekend of de heer Warmerdam de benoeming zal aannemen. Bij de Union zal de heer Kapteyn als directeur worden opge volgd door de heer M. J. van Buren, sedert 1957 adjunct-directeur. De ver trekkende directeur zal aan de ven nootschap verbonden blijven als presi dent-commissaris. Zo langzamerhand wordt het eerher stel voor het zo smadelijk verborgen IJ duidelijk. Het Havengebouw was een redelijk begin, en vanaf deze volle uit kijktoren krijgen wij straks naar het Stenen Hoofd de begeerde Uboulevard. Het zal niet zo lang meer duren of de brede Westerdokbrug is klaar. Dan moe ten er nog een paar PTT-gebouwen verdwijnen, waardoor de aanblik van het geheel ongetwijfeld een stuk voor uit gaat. Zo vanaf het C.S. langs het Havengebouw ligt er straks een riante weg op de foto globaal aangegeven waarvan men ruim over het beweeg op het IJ kan blikken, BLOEMENDAAL, 22 aug. De Bloe mendaalse politie heeft vannacht om streeks kwart over een op een parkeer plaats aan de Zeeweg een 18-jarige sla- gersbediende aangehouden die in grote snelheid over de Julianalaan in de richting van het strand was gereden in een vrachtwagen. De slagersbediende was op een stopteken van de agent door gereden, waarna de politiesurveillant de achtervolging had ingezet. De slagersknecht bekende dat hü het stopteken wel had gezien maar was doorgereden omdat hü niet in het bezit was van een rybewys. Later bleek dat hü de vrachtwagen tevoren had gesto len in Haarlem-noord. De eigenaar van de wagen had het voertuig nog niet ver mist. De jongeman is uitgeleverd aan de Haarlemse politie. Hü was reeds eni ge malen ter zake van joy-riding ver oordeeld. WmÈ. !li§lllÉl jM - A.i jgltiaas Dit is het resultaat van een poging om met dynamiet een standbeeld te slopen: slechts gaten in de mastodont. Het beeld staat in Mexico en stelt de vroegere president van Mexico, Miguel Aleman, voor. De gemeente-arbeiders zullen een nieuwe poging ondernemen. HAARLEM, 22 aug. In het Bloe mendaalse Openluchttheater hebben Su- sana en José zondag voor een onver getelijke avond gezorgd. Tegen het prachtige décor van bomen en struik gewas danste dit paar nu eens stil en ingetogen, soms zelfs vertederend, en dan weer trots en majesteitelijk groots de dansen van hun land. Er zijn wei nig Spaanse dansparen, die kwalitatief een niveau bereiken als Susana en Jo sé. Men kan hun prestaties des te hoger aanslaan, omdat zij welbewust dit ni veau gekozen hebben en beslist niet tegemoet komen aan de gemiddelde smaak van het publiek, dat in de Spaan se dansen graag wat erotiek wil zien, een maniertje waarmee Susana en Jo sé ongetwijfeld gemakkelijke en goed kope successen zouden kunnen behalen. In het licht van de schijnwerpers wis ten zij echter een zuivere sfeer te to veren, die ons soms meevoerde naar de dorpspleinen in Aragon en Andalu- sië. Van Susana krijgt men de indruk, dat zij op haar gebied vrijwel alles kan. Zij kan zowel uitdagend zijn als voornaam, maar altijd is zij geladen. Deze toch ai weer niet zo heel jonge vrouw heeft het figuur van een jong meisje. Daarenboven heeft zij een fabel achtige houding. Haar armbewegingen zijn zo gracieus en verfijnd, dat wij ze voor een westerling praktisch voor on mogelijk gehouden hebben. José toonde al de adel, welke een mannelijke dans kan hebben. Hij liet staaltjes van per fecte danskunst zien. Zelfs in de boer se passen wist hij nog een grote dis tinctie te leggen. Zijn grootheid kwam vooral tot haar recht in de Zatapeado, waarin hij onnavolgbaar meesterlijk voetenwerk liet zien. Bovenden weet dit danspaar een pro gramma op te bouwen, dat langzaam naar een hoogtepunt gaat. Dit hoogte punt lag onzes inziens na de pauze in de flamenco-dansen. In het eerste nummer Pavana y Ro- manescai een strenge ho-dans uit de tijd van Philips II en Velasquez, leek de bezieling nog ver, doch langzaam wisten zij het publiek in de ban van hun prestaties te brengen. Men zou ook niet anders hebben kunnen verwachten. De louter fysieke prestaties, welke dit danspaar levert zijn namelijk zo groot, dat zij in het begin onmogelijk alles kunnen geven. Doch niettemin kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat de piano soms remmend op de dansers werkte. In ieder geval had de begeleiding bij lange na niet de spanning en de kracht, welke de dansers op het podium lieten zien. Hoewel het theater slechts voor een derde bezet was, reageerde het publiek, vooral na de pauze, bijna ovationeel. In de hulde aan het slot, welke mi nutenlang bleef aanhouden, werd ook de fijnzinnige gitarist Paco Hernandez betrokken en de gloedvolle en beelden de fiamencozanger Manuel Mairena. Su sana kreeg een bos gladiolen. In Span je hadden ze haar onder rozen bedol ven. R. K. HAARLEM, 22 aug. „AIS wjj tij dens onze reis naar Osnabriiek ergens van overtuigd zijn geraakt, dan is het wel van het feit dat wij met onze ver keersplannen in Haarlem op de goede weg zijn. Een ringwegenstelsel is voor een stad als de onze onontbeerlijk, ter wijl een grote weg voor doorgaand ver keer d-uideiyk gebleken is op enige af stand van de stedelijke bebouwing te moeten liggen. Het heeft ons met name gestijfd in de overtuiging, dat het plan voor een oost-west-traverse ten zuiden van Heemstede, zoals jhr. ir. J. de Ranitz heeft ontworpen, (1e enig juiste opvatting is." Aldus vatte de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, het resultaat samen van de reis, die hij met wethouder W. F. Hap- pé en met enkele functionarissen van Openbare Werken en van de politie verleden week gemaakt heeft naar Os nabriiek. Osnabrück blijkt in vele opzichten een zelfde gemeente te zün als Haar lem. Het telt iets minder inwoners (135.000); het heeft ook een langgerek te vorm; is het centrum van een in tensief streekverkeer; heeft een oude binnenstad en kent evenals Haarlem een aantal helangryke oost-west-traver- ses. Men onderscheidt duidelük de de lengtestraten, zoals in Haarlem de Grote Houtstraat, de Jansstraat en de Kruisstraat. Men onderscheidt er even eens de traverses als Verwulft en Gro te Markt. Er is echte een belangrijk verschil. Tydens de oorlog is Osna brück voor bijna twee derde deel ver woest, zodat men het verkeersprobleem na de oorlog meteen grondig kon aan pakken, en men met name geen be langrijk parkeerprobleem kent. Maar bovendien kent Osnabrück in tegen stelling tot Haarlem wel een belang- ryke oost-west of west-oostverkeers stroom. In Haarlem is dat eigenlijk al leen op zondagen met mooi weer het geval. Het gevolg van de oorlogshandelin gen is geweest, dat Osnabrück zijn grote verkeersaders in het centrum belangrük breder kon opzetten. Rond de oude binnenstad heeft men een ringweg aangelegd, die th,ans vrijwel gereed is. Rond de stad als zodanig heeft men eveneens een ringweg aan gelegd. Deze is nog in uitvoering. Ze is echter rond en heeft een straal van vqf kilometer. OoK in Haarlem leven reeds lang plannen om rond de binnenstad een ringweg aan te leggen. Deze zou moeten lopen vanaf het Spaarne via de Gedempte Oude Gracht, de Nassaulaan en de Park laan eii dan weer langs het Spaarne naar de Gedempte Oude Gracht te rug. Rond de stad zelf wil men eveneens een ringweg maken. De westelüke randweg fungeert reeds als zodanig en aan de oostelijke zijde komt een weg via de Vondelweg langs het Spaarne, over de Prinsen- brug naar de Amsterdamse poort, terwül er bovendien nog een weg van de Vondelweg over het Spaarne heen, langs de oostelüke züde van de Waar- derpolder, over de Amsterdamse Vaart heen ter hoogte van het Joodse Kerkhof en dan verder langs de oostelüke züde van Parkwyk naar de Schipholweg. Het verkeersplan van Osnabrück is ontworpen door prof. Schlums, die er DEN HAAG, 22 aug. Het emigran tenschip „Zuiderkruis" zal volgens de plannen eind september de havens van Surabaja en Tandjung Priok aandoen in verband met de repatriëring van Ne- derladers en spütoptanten. De Indonesische regering heeft hier voor haar toestemming verleend. Op de sportvelden van Rooswjjk heeft I.E.V. haar jeugdtoernooi gehou den, dat in het teken van het zilveren jubileum stond. De deelnemende ver enigingen waren Onze Gezellen, Kin- heim, Waterloo en I.E.V. Na verschillende wedstrijden waren de uitslagen: welpen; 1. Onze Gezellen; 2 I.E.V.3. Waterloo. Aspiranten: 1. Onze Gezellen; 2. I.E.V.3. Kinheim; junioren: 1. Kinheim; 2. I.E.V.3. On ze Gezellen. Bü het handballen legde de I.E.V.- jeugd beslag op de eerste plaatsen: 1. I.E.V. 1; 2. I.E.V. 2; 3. Vitesse; 4. TYBB. anderhalf jaar aan heeft gewerkt. Ne gen maanden geleden trof burgemees ter Cremers het plan op een verkeers- tentoonstelling in Enschedé. Hü vroeg het in Osnabrück op, kreeg twee dikke delen die het plan omvatten, thuisge stuurd en tegelükertüd ontving hü de uitnodiging om de resultaten van het werk in Osnabrück zelf eens te komen beküken. De ..burgemeester was ge troffen door de büzondere gelykenis van situatie van Osnabrück en Haar lem. De bestudering van het plan van Osnabrück en het bezoek aan de stad is vooral voor Openbare Werken van belang, die doende is het in 1954 vastgestelde verkeersfacet van het structuurplan voor Haarlem te herzien. Overigens moet men in Haarlem het verkeersvraagstuk bestuderen in ver band met het vraagstuk van de stads- sanuering, welk facet men in Osnabrück buiten beschouwing heeft gelaten. Op merkelijk is nog. dat in Osnabrück als onderdeel van de uitvoering van het verkeersplan van prof. Schlums de oude trams vervangen zün door trolley-bus sen en gewone autobussen. BLOEMENDAAL, 22 aug. Om streeks half vier vannacht is een 36- jarige autohandelaar uit Amsterdam met zyn auto op de Zeeweg nabij het strand tegen een verkeerspaaltje aan gereden. Daarbij werden twee medepas sagiers. die achterin de wagen zaten, uit de auto geslingerd. Een van hen. de 33-jarige echtgenote van de bestuurder liep daarbü een ver brijzeld been op. Zü is ter verpleging overgebracht naar het Marine Hospi taal in Overveen. Een 34-jarige buffet- bediende eveneens uit Amsterdam kreeg ontvellingen aan armen en been. De bestuurder liep geen letsel op. De auto handelaar was de bevoegdheid om auto's te besturen ontzegd, zodat hü niet in het bezit was van een rübewüs. ZANDVOORT, 22 aug. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Zand voort op de Boulevard Barnaart 'n fiets, 'n auto en een bromfiets gestolen. Boven dien werden uit een geparkeerd staan de auto verschillende goederen gesto len. De brommer werd gisteren in Haar lem te koop aangeboden, maar de ver- koper wist te ontkomen. De bromfiets is in beslag genomen. ZANDVOORT, 22 aug. Gisteroch tend is een personenauto op het circuit in Zandvoort over de kop geslagen. De Duitse bestuurder bleef ongedeerd, maar zyn medepassagier, een 18-jarige student uit Gronau, werd uit het open staande schuifdak naar buiten geslin gerd. Hij liep een gebroken arm en een lichte hersenschudding op, waarmee hü naar het Grote Gasthuis in Haarlem moest worden overgebracht. «)4 Ned. 1958 4)4 Ned. I960 I 4)4 Ned. 1960 n 4(4 Ned. 1959 344 Ned 1953 Staffel 1947 3)4 Ned 1958 3)4 Ned 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned 1955 B.N.G Won.bouwl. 6 Ned Handel MijCert Amsterdam Rubber H.V.A. Senembab-MM AJC.U Berkel Patent Calvé-Delft Cert Oeli Mtt Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Onliever Bllllton 2e Kon Petroleum 50 P.oll Amerika Lijn K.L.M. Kon Ned Stoomb M KJPA4. Ned Stoomv MM v Ommeren Ned. Scheepvaart Onn Rentespaarbrieven '57 Ren tespaar brieven '58 2)4 Amsterdam '58 2)4 Amsterdam 56 U 2)4 R'dam '57 Alb. Heün kl. ohL Vorig slot Slot 22/1 101% lOOtf lOOtf 08%%* 95% 94 93% 89% 88% 89% 91% 110A 325 108% 109 151% 540 529% 529-31 349% 885% 183.50 182-3 479 325 816 828-31 439 1301 1319-24 914 913-9% 460 131.50 130-60 137 138-39 103.50 180 181%-3 133% 164% 267 143 13%-4% 79 87% 98% 122%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5