V.N. -congres bezint zich op de jeugdcriminaliteit Schept toegenomen materiele welvaart onbekende vormen van misdadigheid? M Geen Frans-Duits akkoord over vluchten met F-104 Strauss zoekt tevergeefs naar oefenmogelijkheden R Zelfbestuur voor Vlaanderen geëist Rode blok geeft schatten uit voor de koude oorlog Vergelijk in Laos Nieuw vliegveld nabij Rome Gebrek aan ruimte voor Starfighters Moet Bonn zelf basis bouwen? Dit jaar weinig parlementariërs aan de voet van het IJzerkruis HOGE OPVATTING MENSELIJKE WAARDIGHEID Op 33ste Vlaamse Ijzer-bedevaart MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 22 augustus Blijkens een overzicht in het officiële "bulletin" der bondsregering ge- Ven, naar schatting van westelijke "Abwehr "-deskundigen, de lan den van het communistische blok jaarlijks twee miljard dollar (bijna acht miljard gulden) uit aan het voeren van de koude oorlog. Het aantal communistische agenten in de landen der vrije wereld wordt door deze experts op rond een half miljoen geschat. Tot de koude oorlogs-inspan- bing rekenen de deskundigen de politieke propaganda, spionage, vijfde colonne-activiteit, opleiding van beroepsrevolutionairen, com munistische infiltratie en „volks- front"-politiek. Het aantal com munistische agenten in Frankrijk bedraagt op het ogenblik 12.000, in Indonesië en Indië elk 20.000 in Finland en Irak tussen de 2.000 en 10.000. Behalve de eigenlijke agenten der communistische par tijen bestaan in alle landen ge heime organisaties en worden van de Russische centrale uit de „na tionale" communistische partijen gefinancierd. De achthonderd man, die vroeger de ruggegraat vormden van de Comintern in Boekarest, zijn uitgebreid tot minstens 25.000 man. Zij zitten allen in Moskou en vormen de „generale staf" van de onder grondse beweging in de gehele Wereld. Dit apparaat alleen al kost ongeveer tweehonderd mil joen dollar per jaar. Duur zijn ook de radio-uitzendingen, n.l. driehonderd miljoen dollar. „Ho gescholen der wereldrevolutie", Waar agenten worden opgeleid, bevinden zich in Praag, War schau, Boedapest en Tasjkent (in de Russische republiek Oezbeki stan). Dominicaanse Republiek wegens agressie door O.A.S. veroordeeld In Verenigde Staten Oefening met 7.000 parachutisten Bloemencorso in Eelde 23 praalwagens vertolken saamhorigheid van 23 wijken - Dahlia's domineren in de kleurige stoet Fierljeppen Phoenix voor Tilburg Pier-amusement Lijnbaan in Den Bosch-zuid Oogstfeest Britse stakingen ,A0l0 7 (Van een bijzondere correspondent) LONDEN, 22 aug. Het Tweede Wereldcongres ter voorkoming van Misdaad van 8 tot 20 augus- tiis door de V.N. te Westminster, Lon den, georganiseerd, is ten einde. Naast tie 250 regeringsvertegenwoordigers van 57 naties namen meer dan 800 crimino logen en deskundigen op het gebied van tie misdaad in de wereld, te samen ongeveer 85 landen vertegenwoordi gend, aan de besprekingen deel. Te- Voren had het secretariaat van de Ver enigde Naties een aantal belangrijke rapporten samengesteld, die elk het probleem dat door de drie secties nar der bestudeerd moest worden, concreet stelden. Deze rapporten over de nieuwe Vormen van misdadigheid onder de jeugd, over de samenhang van sociale en economische veranderingen en cri minaliteit en over de taak van het ge vangeniswezen werden door talloze af gevaardigden aangevuld en nader toe gelicht, telkens wijzend op de door hun regering gevolgde procedure. Door de Hoogwaardige Excellenties Gerald P. O' Hara, apostolisch dele- gaat en J. C. Heenan. aartsbisschop van Liverpool werd op 17 augustus in The Newman International Centre een re ceptie gehouden voor katholieke de legaten van dit congres. In zijn toe spraak prees de apostolisch delegaat de toewijding en de ernst waarmee de re geringen der verschillende landen hun beste krachten afgevaardigd hadden om zich te beraden over het lot van de medemensen, die in de gemeenschap gefaald hadden. Verheugend was de geest van naastenliefde die de over grote meerderheid der deskundigen be zielde: allen waren begaan met het lot van de delinquenten. Aartsbisschop Heenan voegde hieraan toe, dat de per soon van de delinquent steeds geduren- SAN JOSé, 22 aug. (A.F.P.) In een plenaire zitting van de zesde raad gevende vergadering van de organisa tie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) *s zaterdagavond de resolutie, waarin tie Dominicaanse Republiek wordt ver oordeeld wegens agressie tegen de Ve nezolaanse regering, met algemene stemmen aangenomen. Venezuela nam overeenkomstig het reglement niet aan tie stemming deel, terwijl de Domini caanse afvaardiging de bijeenkomst reeds eerder op de dag had verlaten. ~ot de verscheidene sprekers, die hun stem motiveerden, behoorde de Ameri- aanse minister van buitenlandse za- n. Herter, die verklaarde dat de Ver- ^jtigde Staten de door de O.A.S. geno den besluiten zullen uitvoeren. Minis- Herter onderstreepte de noodzaak Sn het bewaren van eenheid en nauw Q^sct tussen de ledenlanden van de de de eeuwenlange traditie van de christelijke naastenliefde op de eerste plaats had gestaan en dat paus Joan nes als een van zijn eerste officiële daden door een bezoek aan de gevan genissen van Rome het persoonlijk ka rakter van het apostolaat onder de ge vangenen wilde beklemtonen. Mgr. Verheggen, Nederlandse hoofd aalmoezenier der gevangenen en mede afgevaardigde van de Heilige Stoel, gaf op de vraag of dergelijke internatio nale congressen vruchtbaar waren, ten antwoord, dat er niet direct positieve resultaten te verwachten waren en dat er in de besprekingen niet direct nieu we inzichten in de verschillende pro blemen gegeven - waren, maar dat het grote belang van deze bijeenkomsten gelegen is in het feit dat jonge naties die zonder ervaring nieuwe vormen van misdaad in hun landen moeten bestrij den, kennis maken met organisaties en methoden die onontbeerlijk zijn. Ook wees mgr. Verheggen erop, dat de rap porten over de nieuwe vormen van mis dadigheid in onderontwikkelde gebie den in Azië en Afrika als gevolg van ingrijpende veranderingen in de sociale en economische structuren dier gemeen schappen, van grote waarde zijn voor de missionarissen, die in deze revolutio naire omwenteling een belangrijke taak te vervullen hebben. Om een of andere reden schijnt het ook elders m de wereld dat het bereiken van een ho ger materieel welvaartspeil tevens ge legenheden schept voor tot tian toe on bekende vormen van misdadigheid. De misdadigheid onder de jeugd stond in het middelpunt der belangstelling. Uit de rapporten en statistieken bleek, dat men het niet eens was over de leeftijdsgrens van „jeugd" en ook de term „misdadigheid" verschillend werd opgevat. Hierdoor en ook doordat de omstandigheden van land tot land an ders zijn, is het onmogelijk algemene conclusies uit de statistieken te trekken. Pu-i?ei-^k werti, dat men onder scheid dient te maken tussen de „no zem-beweging" die een wereldomvat tende verspreiding heeft aangenomen, en „misdadigheid onder de jeugd". - hcizem-beweging is een gezagscri sis bij de opgroeiende jeugd, die zich uit in kleding en haardracht, verach ting van traditionele omgangsvormen tussen de geslachten en bij openbare gelegenheden, uitdaging van het gezag door treiterig optreden en burenge rucht. Symptomatisch voor deze tijd is de uniformiteit, waarmee deze crisis zich over de hele wereld manifesteert, een omstandigheid, die wijst naar overeen komstige oorzaken in de hedendaagse samenleving. Op zichzelf kan deze be weging niet als „crimineel" gebrand merkt worden, maar wel was het al gemeen gevoelen van het congres dat deze beweging een zeer gevaarlijke voedingsbron is voor misdaden, daar pathologische en „moeilijke" kinderen in dit midden tot misdaden komen, en kel om zich een aanzien in hun groep te geven. De publieke opinie overdrijft echter de misdadigheid onder deze jeug dige verzetsbeweging Schromelijk. De Russische delegatie deed haar best bij elke gelegenheid de doeltref fendheid van het communistische po- litie-apparaat bij het opruimen van de misdadigheid te beklemtonen. Verschil lende jongere Afrikaanse staten stelden zich tot doel te bewijzen dat de misda digheid in hun land verminderd is sinds men zich van het kolonialisme bevrijd heeft. aar aan de ernst waarmee de overige afgevaardigden zich aan de studie van de criminaliteit onder de jeugd wijdden, viel niet te twijfelen. Vooral de Amerikaanse criminologen wezen erop, dat in hun land de no zem-beweging een uitgesproken misda dig karakter heeft aangenomen. In 1959 zijn 1.700.000 jeugdigen door de kin derrechter veroordeeld 60 pet. wa ren vergrijpen tegen de eigendom en de verkeersveiligheid. Het halfjaarlijks rapport van I960 wijst op een schrik barende vermeerdering, zodat men ver wacht tegen het einde van het jaar de 2 miljoen veroordelingen te overschrij den. Ook Engeland, Zweden, Finland, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland en Austra lië constateren een vermeerdering van de misdadigheid onder de jeugd. In sommige tanden zoals Zwitserland, Ca nada en België (4.751 veroordelingen in 1946 tegen 2.119 in 1957) neemt de mis dadigheid af, terwijl deze in de mees te landen constant blijft. In een per soonlijk onderhoud wees de Westduitse criminoloog dr. A. Wahl, erop dat men, indien men de vergrijpen tegen de ver keersveiligheid buiten beschouwing laat van een vermindering der misdadigheid onder de jeugd kan spreken. Wel erken de dr. Wahl dat de Bondsrepubliek met een heel bijzonder probleem te kampen heeft, nl. de doorwerking van de „Deutschlar>d"-gedachte uit de nazi- tijd, die in Oost-Duitsland opgevangen werd door de verheerlijking van de ma terialistische heilstaat. Indien de rege ring in samenwerking met de kerken er niet in slaagt de jeugd een christe lijk religieus gemeenschapsideaal bij te brengen, blijft het communisme on der de jeugd een accuut gevaar. In dat opzicht betreurde dr. Wahl, dat de juis te samenwerking tussen de regering, die elk jaar 80 miljoen D.M. voor dat doel uittrekt, en de katholieke jeugd organisaties nog niet gevonden is. Ook de katholieke pers blijft dienaangaande nog in gebreke. Getuigend van verheven menselijk heid en ware naastenliefde waren de gesprekken over de taak van de gevan genis en over de zorg voor de delin quenten na de invrijheidstelling. De houding ten opzichte van de gevangene is veranderd. Hij werd niet beschouwd als een „misdadiger", die opgesloten moet worden, maar als een ongelukkig mens die gefaald heeft. Door het nega tieve gevangenissysteem werden velen in de eenzame afzondering geestelijk gebroken en aldus waardeloos voor de gemeenschap, ook na hun ontslag. De besprekingen gingen uit van de veronderstelling, dat de gevangenis een voorbereiding is waardoor de de linquent weer in staat gesteld wordt als normaal lid in de gemeenschap op genomen te worden. Open gevangenissen waarin de delinquent niet van zijn arbeidsmilieu vervreemdt en verkorting van de straftijd ter be loning van goed gedrag, droegen de algemene goedkeuring. Ook gedurende de straftijd moet de grootste waarde toegekend worden aan het persoonlijk contact met familie, geestelijkheid, art sen en vrienden. Als zijn persoonlijke mening gaf dr. Wahl te kennen, dat de strengere straffen voor recidivisten niet altijd gerechtvaardigd waren. De gemeenschap draagt in deze een zeer grote schuld, vooral wanneer de enge re kring van vrienden en bekenden de gestrafte na zijn in vrijheidstelling uit hun midden uitstoot. De taak van fami lieleden, vrienden en bekenden is in deze van nog groter belang dan de taak die aan het gevangeniswezen wordt toe gekend. Waar de regering hulpeloos staat kan de kerk een beroep doen niet op neerbuigende, maar op waar achtige, nederige naastenliefde. Zonder de christelijke naastenliefde bij name te noemen, was zij toch als ondertoon in de meeste gesprekken over de zorg voor de delinquenten in de gevangenis en de nazorg in het eigen milieu voort durend aanwezig. Als geheel stond dit V.N.-congres dan ook in het licht van de hoogste opvatting van de menselij ke waardigheid, een teken dat het wes terse denken nog diep doordrongen is van de christelijke levensbeschouwing. VIENTIANE, 22 aug. (Rtr) De nieuwe premier van Laos, Soevanna Phoema, heeft medegedeeld, dat de cri sis, welke het land met een burgeroor log bedreigde, wellicht op vriendschap pelijke wjjze kan worden opgelost. Ge neraal Phoemi Nosavan, de minister van defensie in de vorige regering, wiens troepen uit het noorden en zuiden in de richting van Vientiane zouden op rukken, heeft volgens Soevanna Phoe ma zijn troepen opgedragen voorlopig halt te houden. Voorts zou hij erin heb ben toegestemd om generaal Oean Rat- tikhone, die na de staatsgreep van 8 augustus aftrad, weer tot opperbevel hebber van het leger te benoemen. Ka pitein Kong Lae, die de staatsgreep heeft geleid, zou tot zijn plaatsvervanger zijn benoemd. Intussen menen politieke waarnemers in Vientiane dat generaal Phoemi No savan tijd tracht te winnen. Zaterdag was gemeld, dat hij over slechts vijL honderd manschappen zou beschikken die naar Vientiane oprukken. Generaal Phoemi staat aan het hoofd van de partij voor democratie en socia le rechtvaardigheid, die voor de staats greep door kapitein Kong Lae in het par lement een meerderheid bezat. Intussen werd echter in Vientiane een nog niet bevestigd bericht ontvangen over een eerste treffen tussen de aan hangers van het nieuwwe en medestan ders van het oude bewind. Dit zou in het voordeel van eerstgenoemde groep zijn verlopen. SCHIPHOL, 22 aug. In Rome is net nieuwe vliegveld nabij Fiumicino officieel overgedragen aan de autoritei ten. De luchthaven heeft de naam „Leo nardo da Vinei" gekregen. Vanaf 25 augustus zal het worden opengesteld voor chartervliegtuigen. De 3 j.vaartma£itschappijen zullen hun lijndiensten pas in september naar et nieuwe vliegveld dirigeren, wegens de grote drukte rond de Olympische Spe len. Het thans in gebruik zijnde vliegveld van Rome, Ciampino, zal dan een an dere bestemming krijgen. Leonardo da Vmci ligt ruim 30 km. van het stads centrum van Rome verwijderd. FORT BRAGG, 22 aug. (A.F.P.) Tijdens de grootste valschermoefenin gen die sinds het einde van de oorlog in de Verenigde Staten zijn gehouden, heb ben zaterdagavond in de omgeving van Fort Bragg, in de staat Noord-Carolina, zevenduizend Amerikaanse militairen tegelijkertijd een parachutesprong on dernomen. Door het weigeren van zijn valscherm kwam een der militairen om het leven, terwijl een vijftigtal anderen door een ongelukkige landing gewond werden. De toestand van twee hunner is ernstig. Frankrijk President De Gaulle zal op 5 september een persconferentie hou den. Waarover het staatshoofd zal spre ken is niet bekend. De laatste perscon ferentie van De Gaulle werd op 16 sep tember van het vorig jaar gehouden. Hij erkende toen uitdrukkelijk het recht van zelfbeschikking van het Algerijnse volk. starfighters van de Westduitse Luftwaffe, de supersonische straaljagerswaar het Westduitse luchtruim niet langer toereikend voor is. De Westduitse minister van defensie, Franz Josef Strauss, heeft tevergeefs in Parijs aangeklopt om oefen ruimte boven Frans grondgebied voor deze toestellen beschikbaar te stellen. (Van onze correspondent in Bonn) rsrwfll de Franse staatspresident De Gaulle en de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer op het slot Rambouillet onlangs hun vruchtbare Europa-gesprek voerden, trof in Parijs de Westduitse minister van defensie. Frans-Joseph Strauss .ijn Franse collega Mesmer. Zo groot de mate van overeenstemming was tus sen de regeringschefs, zo weinig heb ben de ministers van defensie bereikt. Wat minister Strauss wilde, he-"' hjj niet gekregen: oefenterreinen voor zijn „Luftwaffe", waar zijn piloten kunnen leren vliegen met de F-104 „Starfigh- ter". De eerste jagers van dit type die een snelheid van meer dan tweemaal die van het geluid bereiken die het Westduitse ministerie van defensie in Amerika heeft besteld (ook de Neder landse luchtmacht zal met de „Star- fighter" worden uitgerust en het toe stel zal in Benelux-Duitse licentie wor den nagebouwd), zijn in de Bondsrepu bliek aangekomen en zoals gemeld op de luchtbasis Nörvenich in Noordrijn- land-Westfalen voor de „gouden pet ten" der Bundeswehr en een schare van internationale luchtvaart-journalis ten gedemonstreerd. Het gaat er nu om Westduitse pilo ten op deze jagers te trainen. De mo gelijkheden daartoe zijn in West-Dutis- land maar zeer beperkt. De snelheid der F-104's is zo groot, dat de piloten in voortdurend gevaar zouden verke ren over het „IJzeren Gordijn" heen te vliegen en daarmede een nieuw Oost- West „luchtincident" te veroorzaken, dat nog veel ernstiger zou z(jn, wan neer er Westduitse vliegtuigen bij zou den zijn betrokken. Minister Strauss heeft dus al lang omgezien naar oefenterreinen buiten het kleine gebied der Bondsrepubliek. Dit leidde enkele maanden geleder tot de befaamde „rel", toen het heette, dat Westduitsland bases in Spanje wilde aanleggen. Minister Strauss onderhandelde toen echter reeds met de Fransen. Deze onder handelingen zijn evenwel vastgelo pen, ofschoon aan beide zijden de goede wil aanwezig is. Dit ondanks het feit, dat het de Fransen toch niet bijzonder aangenaam moet ztfn om vliegvelden ter beschikking te stellen voor starts en landingen met F-104's, tegen welke jagers de Fran se „Mirage" de strjj'd om de uitrus ting der geallieerde luchtmacht heeft verloren. De oorzaak, dat men in deze toch betrekkelijk eenvoudige zaak Frank rijk heeft de „Bundeswehr" in al zijn onderdelen reeds geruime tijd geleden oefenterreinen van allerlei aard vrij willig aangeboden geen vorderingen maakt, schijnt in het Westduitse perfec tionisme te liggen. De „Luftwaffe" heeft nl. alle vliegvelden benoorden de Loire en vooral die in Oostfrankrijk van de hand gewezen, omdat zij klima tologisch ongeschikt zouden zijn, in ie der geval niet het gehele jaar door zou den kunnen worden gebruikt. Juist de ze vliegvelden staan ter beschikking sinds de Amerikanen hun eskaders uit Frankrijk wegtrokken, nadat generaal De Gaulle er op stond, dat hp mede zeggenschap zou krijgen over het ge bruik van atoombommen. Ook met het mede-gebruik (tezamen met de Fran se luchtmacht) van de luchtbasis Cog nac namen de Westduitsers geen ge noegen. Aanvankelijk stond ook nog een terrein bij Montpellier op de no minatie, maai dat hebben de Fransen inmiddels zelf nodig om er hun uit Marokko terug te trekken vliegscholen onder te brengen. En zo is de „Luftwaffe" nog steeds zonder de dringend benodigde oefenter reinen voor de piloten der F-104's. Het ziet er naar uit, dat de „Luftwaffe" nu „ergens ii Frankrijk" eerst zelf een luchtbasis zal moeten aanleggen. En 'daarvoor zal zij wel een jaartje nodig hebben. TT et bloemencorso, dat zaterdag- t"1 middag in het aan natuurschoon rijke Eelde voor de vierde maal is gehouden, is een overweldigend suc ces geworden, ondanks de minder gun stige weersomstandigheden. Het bloe- menfestijn was dit jaar grootser dan ooit tevoren, onder de leuze: „Laat bloemen uw tolk zijn." De 23 speciaal aangekochte corsowagens met hun bij zondere bloemenpracht vertolkten de saamhorigheid van de bewoners. Heel rte bevolking heeft meegewerkt om dit feest te realiseren. De bewoners van de 23 wijken elke wijk had één corso wagen hebben zelf hun bloemen ge kweekt en hun wagen getooid, onder leiding van hun arrangeur. Een mil joen dahlia's is verwerkt en daarnaast vele duizenden andere bloemsoorten. Hoewel het aanvankelijk troosteloos leek de regen gutste bij stromen neer was het precies om drie uur droog toen het corso langs de kilome ters lange route trok. Op de eretribune hadden vele autoriteiten plaats geno men en op de andere tribunes en langs de routes stonden tienduizenden be langstellenden te kijken naar de schit terende praalwagens. Tien muziekkorp sen verleenden hun medewerking. De jury had de le prijs, tevens ere prijs, verleend aan een in bloemen uit gebeelde zonnegod Helios van de wijk Zevenhuizerweg. Verder gingen eerste prijzen uit naar de corsowagen „Fantasie" (wijk Hoofd weg B, „Symphonie" (wijk Kosterij- weg), „Cupido" (wijk Hoofdweg- Vennebroek) en „Arabische Nachten" (wijk Schelf horst) Toepasselijk op deze zomer was de praalwagen „Vlinder in de regen" waarvan hierboven een foto. Het bloemencorso is ongetwijfeld een apotheose geworden van de geslaagde lichtweek in Eelde, die vele duizenden bezoekers heeft getrokken. Eeen comité van Tllburgse ingeze tenen heeft de gemeente een me taalplastiek aangeboden, voor stellend de vogel „Phoenix", die uit zijn as herrijst. Het is een werkstuk van de Helvoirtse kunstsmid J. Kolde- weij. De gevers willen door hun schen king uiting geven aan de waardering, die onder de burgerij leeft voor de ini tiatieven van het gemeentebestuur tot vernieuwing van het stedelijk aanzien van Tilburg. iiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiifiiiiiifiiiiiii OP een der eilanden van de Sche- veningse pier wordt het ver- maak-centrum voor jongeren en kinderen ingericht. Het wordt een pret tige speelruimte met een 120 meter lange glaswand, vrij uitzicht op zee én op de boulevard. Een „autobaan" zal een groot deel van de oppervlakte in beslag nemen. De nieuwste snufjes worden hier toegepast zodat veel auto matisch èn extra-veilig wordt. In het overdekte „park" zal een schiettent komen met o.a. bewegende doelen. Een kindercaroussel, „kiddy rides" naar Amerikaans voorbeeld, behendig heidsspelen voor kleintjes en meer zulke zaken zal men er aantreffen. AI deze spelen, die geïnspireerd zijn op de vormgevingen van het Amerikaan se „indoor amusement" worden in kleur en afwerking aangepast aan de vormen van de Schevenfngse pier. uim 120 springers en springsters Jit geheel Friesland waren za terdagmiddag naar het Friese dorp Winsum getogen om er deel te nemen aan de kampioenswedstrijden Fierljeppen, een wedstrijdsport die sinds enkele jaren zeer populair ge worden is. Fierljeppen is verspringen met de polsstok over een sloot. Het is een voor de eierenzoekers onmis bare sport, die als zodanig dan ook al zeer oud is. Het georganiseerde wedstrijdver band is iets van de laatste tijd. Even als vorig jaar was ook nu de belang stelling overweldigend groot. Er wa ren circa 10.000 toeschouwers, waar onder als speciale gasten van de or- fanisatoren een aantal personen uit et Amsterdamse bedrijfsleven. De bijna tien meter brede dorpsstraat was de natte hindernis die genomen moest worden. Voor de dames werd de baan door een langere aanloop steiger verkort tot negen meter en voor de jongste en oudste deelnemer» tot acht meter. Natuurlijk mislukten er af en toe sprongen, wat de zaak voor het publiek echter aantrekkelij ker maakte. Vooral in de laatste ron des, als het om de prijzen gaat, en de springers hun zeven meter lange polsstok zover mogelijk in het water planten, kan men soms van specta culaire duiken genieten. De kampi oenstitel werd deze middag behaald door Jan Wtjnia uit Wirdum, die met een sprong van 12.26 meter alle re cords brak, ook dat waarmede hij vo rig jaar te Winsum winnaar werd. De wisselbeker bleef aldus in zijn be zit en bovendien ontving hjj uit han den van de commissaris der konin gin, mr, H. P. Linthorst Homan, een door prins Bernhard uitgeloofde medaille. Jeugdkampioen werd Jan Falkema uit Joure met een prachtige sprong van 11.84 meter. Hiske Pen- ninga uit St. Annaparochie werd bjj de aames kampioene met een sprong van 8.93 meter en bij de oudjes, man nen boven vijftig jaar, ging de eerste prijs naar T. Osinga uit Drachten met 8.45 meter. De oudste deelnemer in deze groep was 63 jaar. Ook hij haalde de overkant, zij het met natte voeten. Tot besluit van dit geslaagde springfestijn maakten ook de com missaris der koningin en het lid van gedeputeerde staten J. L. Hoogland nog een sprong over de vaart. Om risico's te vermijden werd de aanloop steiger daarbij echter veiligheidshalve tot halverwege de vaart uitgelegd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Door alle tijden heen en over de gehele wereld was en is de oogst de grootste gebeurtenis van het jaar voor het agrarisch deel der bevolking. Een gebeurtenis die al le aanleiding geeft tot feest, zoals dan ook telkenjare iii het Westiand bet geval is. Ditmaal begint het feest met een Oogststoet van Praalwagens, af gewisseld door folkloristische dans groepen en muziekkorpsen. De optocht trekt zaterdagmiddag 27 augustus door het Westiand. De burgemeester van Naaldwijk zal na de optocht de drui- venprinses officieel Installeren en daar op sluit een oogstmarkt aan op het Wilhelmlnaplein in Naaldwijk. De feestweek duurt tot 8 september. Op het programma komen o.a. een drui- venschaaktoernool en rolschaatswed- strijden voor. Den Bosch viert deze week met veel muziek de opening van zijn „Lijnbaan", de Zuiderpas sage, een modern en grootsteeds win kelcentrum temidden van de woon wijken van Zuid II. Het omvat 31 win kels, twee kantoren en een café-res taurant. Dit laatste springt even in het binnenplein, waaromheen de win kels gegroepeerd zijn. Het plein, dat aan de noordzijde wordt afgeschermd door een hog- galerijflat, is op di verse punten toegankelijk, zonder dat de beslotenheid wordt aangetast. Het plaveisel wordt onderbroken door fleu rige bloemperken en een vijver met een fontein-plastiek, dat bij de offi- ficiële opening, a.s. donderdag, door de opdrachtgevers (de N.V. Gemeen schappelijk Eigendom en de n.v. Genibo te Den Haag) zal worden aan geboden aan het gemeentebestuur. Voorts wordt het plein nog aange kleed met enkele bijzondere bomen, een aantal banken en buitenlantaarns. „Ze noemen het de Lijnbaan, maar het, is hee] iets anders," zegt de ar chitect, de heer F. Grips. „In Rot terdam is het echt een baan, waar je door heen gaat, al heeft men er ook zitjes gemaakt. Hier is het echt een plein." Voor de gewone Bosschenaar is dit onderscheid te subtiel: hij ziet vooral de overeenkomst van de over dekte winkelgaanderijen en de moder ne etalages. Het nieuwe winkelplein is een grote aanwinst voor de talrijke bewoners van de stadsdelen Zuid I en II, die tot dusver op het verre centrum waren aangewezen. Maar het is nu al geble ken, dat de Zuiderpassage ook kopers van elders trekt, speciaal mensen van buiten, die de parkeerproblemen van het centrum vermijden, nu ze in Zuid alles wat ze nodig hebben, overzichte lijk en beschut bijeen vinden. De roya le parkeerruimten die rond de passage gen, zullen daar zeker het hunne toe dragen. Tekenend is, dat de opening zal wor den opgeluisterd door harmonieën uit zes omliggende dorpen. Zij spelen in onderlinge wedstrijd de „Zuiderpassa ge-mars". die voor deze gelegenheid is gecomponeerd door Peer Severijns. Tevoren wordt de verlichting ontstoken door burgemeester Loeff, die per heli kopter bij de Zuiderpassage zal arrive ren. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 22 augustus „Vlaande ren wil zelfbestuur", zo klonk althans lOll W«I ICUUVOÏUU- de eis, gisteren door de Gentse nooi leraar Fransen geformuleerd op de 38ste Vlaamse IJzer-bedevaart te Diks- Hi iiiden. Het thema van deze piëteits volle massahulde aan de Vlaamse ~e- sneuvelden uit de eerste wereldoorlog luidde: „Federalisme, geen talentel- ling, geen gebiedsroof, arbeid in Vlianderen." De taalwetten, aldus ver klaarde voorzitter Fransen, hebben Vlaanderen gelijkheid in rechte, maar geen gelijkheid In feite gebracht. De taalwetgeving heeft niet het kimaat geschapen van een gelukkig samenle ven van Walen en Vlamingen. In rui me mate moet de schuld daarvan wor den gezocht in de hoofdstad Brussel, die niet het verzoeningsterrein Is ge worden van de twee nationale cultu ren in België, maar die bewust ver kozen heeft een wapen van Franse ex pansie te blijven. Dat verklaart waar om het Vlaamse nationalisme in de eerste plaats thans is gericht op Brus sel, op de beveiliging van de Vlaamse randgemeenten en op de definitieve afbakening van de taalgrens. De strijd om Brussel is echter slechts een aspect van het probleem: Vlaande ren eist de volwaardige erkenning van zjjn persoonlijkheid. Het Belgisch unita risme, geboren in 1830, blijft de hinder nis tot die erkenning. Veertig jaar er varing hebben Vlaanderen tot de over tuiging gebracht dat zijn bestaan als volk slechts compleet tot uitdrukking komen kan door een gezonde federale structuur. Het recht op zelfbestuur dat men op dit ogenblik zo kwistig aan half- primitleve volkeren verleent, kan vol gens prof. Fransen, niet langer aan de Vlaamse gemeenschap onthouden blij ven. Het bevriezen van de taalgrens met aanpassing van de provinciale grenzen, autonome cultuurraden, de reeds sedert dertig jaar in uitzicht ge stelde splitsing van het ministerie van onderwijs, zijn uitgangspunten voor een integraal federalisme. Volgens prof. Fransen hoeft dit federalisme anti-Bel gisch noch anti-Europees te zijn. Voor Vlaanderen, zo verklaarde hij, zal het „een gelukkige opgang betekenen naar een vreedzamer vaderhuis en een meer geordend Europa". Prof. Fransens toespraak bevatte een concreet programma, waarvan men echter betwijfelen kan, of het wel op het gepaste moment geformuleerd is. Op dit ogenblik zal het alhier ver moedelijk weinig gehoor vinden. Met de Afrikaanse beslommeringen. het door eerste-mlnister Eyskens in uit zicht gestelde economisch sanerings plan en het Damoeles-zwaard van de latente politieke crisis boven het hoofd, heeft men in de Wetstraat de handen ruimschoots vol. Dat het aantal offi ciële en parlementaire vertegenwoordi gers aan de voet van het weer vorm krijgende IJzerkruis dit jaar bijzonder gering was, Is symptomatisch. Psycho logisch was het moment buitendien slecht gekozen. Het Congolese drama heeft niet Vlaanderen of Wallonië, maar België als geheel getroffen. Over de taalgrens heen heeft dit drama een gevoel van solidariteit tot stand ge bracht, dat men in andere omstandig heden in dit land vruchteloos zoeken zou. Het al of niet gefundeerde gevoel alleen te staan in een wereld vol on begrip heeft het zo hoogst zeldzame, gunstige klimaat ontwikkeld waarin Vlamingen en Walen voor een keer niet ais individu, maar wel als Belg reageren. Maar dat er elk jaar toch weer dertig, veertigduizend Vlamingen worden gevonden voor deze dodenhui- de in de IJzervlakte, bewijst niettemin, dat de eis om gelijke rechten levendig blijft, en dat Brussel met deze eis dan toch eenmaal rekening zal moeten hou den. LONDEN, 22 aug. (Rtr.) Het Brit- s verbond van vakverenigingen (TUC) heeft vandaag zijn rapport over sta kingen in Groot-Brittannië gepubliceerd waarin Britse bladen wordt verweten het land schade te doen in het buiten land door „onverantwoordelijk commen taar". De pers en in mindere mate ook de radio en televisie hebben de indruk ge vestigd dat 1959 een jaar is geweest van stakingen op zeer grote schaal. In werkelijkheid was het aantal stakingen dat jaar gelijk aan het gemiddelde in de tien voorgaande jaren, aldus de TUC. Elke bedrijfstak met uitzondering van dat van de drukkers was tot 99,3 procent of een hoger percentage zonder staking, aldus het rapport.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7