Loemoemba bindt wel in na zitting Veiligheidsraad Regering in Leopoldstad thans allerinschikkelijkst Trumans prestige in het gedrang? Hij zou geweten hebben dat Stalin in 1945 een vredesaan bod van Japan ging afwijzen Dieren uit ruimte-schip op film en voor televisie De stille overwinning D Abound* Rat~ $chr°± Amerikaanse spion loopt over naar de Rassen Moeder loopt met kinderwagen tegen trein Strelka en Bjelka doen zich te goed Nieuw feuille' FORD TAVNVS SHOW Jongen drinkt zoutzuur Het weer J. J. VAN KOOTEN Huidziekte in het westen Opvolger van Bunche Farah Dibah in Italië VERRASSENDE REACTIE VAN CONGOLESE PREMIER Geen der betrokkenen enig letsel „ONTHULLINGEN" IN AMERIKA door RUTH FEINER Jongen verdronken in Bloemendaal Jongen onder auto gedood Wisselend bewolkt Aan zee Het weer in Europa Soms hoge koorts steeds hevige jeuk DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 84ste JAARGANG No. 30602 LEOPOLDSTAD, 23 augustus (A.F.P., Reuter, U.P.I.) De centrale Congolese regering heeft vertrouwen in de Verenigde Na ties. Ze is tevreden over het ver loop van de laatste zitting van de Veiligheidsraad. Een beroep op bevriende landen is, nu de situatie zo bevredigend is, niet meer nodig. Dit alles heeft een woord voerder van premier Loemoemba gistermiddag tijdens een perscon ferentie verklaard. Hij repte niet over het feit, dat de Veiligheids raad geen van Loemoemba's eisen inwilligde, noch van het agres sieve wantrouwen van de Congo lese premier jegens secretaris-ge neraal Hammarskjöld. Het heeft er dus alle schijn van, dat Loe moemba (tijdelijk?) overstag ge gaan is. Waarnemers in Leopold stad merken op, dat Loemoemba's verrassende reactie verband moet houden met het bezoek, dat de Sovjet-ambassadeur in Leopold stad, Yakovlev, aan de premier heeft gebracht, kort voordat op de persconferentie de regerings verklaring werd voorgelezen. Men neemt aan, dat Yakovlev premier Loemoemba heeft duidelijk ge maakt, dat de Sovjet-Unie op het ogenblik niet van zins is buiten de Verenigde Naties om politieke steun te bieden aan de regering in Leopoldstad. En Loemoemba heeft reeds eerder moeten onder vinden, dat zijn „vrienden" onder de andere Afrikaanse landen me rendeels vinden, dat hij wel wat te ver is gegaan. Jn het mondaine milieu van een paar Londense vrienden vinden herhaaldelijk ontmoetingen plaats tussen drie mensen: een zeke re Annette, een blinde Duitse componist en een uit het vooroorlogse Duitsland gevluchte oog- en hersenspecialist. Hun onderlinge ver houding is delicaat en op den duur dramatisch. De medicus heeft een dergelijke haat tegen de Duitsers, dat hij weigert de in de oorlog blind geworden musicus te genezen, ofschoon zijn buitengewoon grote bekwaamheid hem ertoe in staat zou stellen. Zijn haat wordt echter overwonnen door toedoen van de vrouw, die, wonderlijkerwijs, schuld heeft aan de blindheid van de haar liefhebbende musicus. Het gegeven zou, oppervlakkig beschouwd, een melodrama van de ergste soort doen verwachten. In feite heeft de kundige schrijfster RUTH FEINER er het uitgangspunt in gevonden voor een voor treffelijke roman: DE STILLE OVERWINNING, die wij vandaag af als feuilleton publiceren in ons blad. Opnieuw is onze keuze dus niet gevallen op een detective-verhaal, maar op een roman waarin zich een dramatisch gebeuren ontwik kelt uit algemeen" menselijke strevingen. De beschrijving is gevoe lig, echter zonder een zweem van sentimentaliteit. Het is een verhaal van en voor deze tijd, waarmee wij verwachten vooral onze vrouwe lijke lezers een genoegen te doen. Showroom Houtplein RAAMSINGEL 16 ATUURLIJK TELEFOON 11045 UITSL. VOOR R.-K. before you êutj! I Suéde dames- en herenjasjes SOLEX-OTO BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50. telef 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dra. H. v. RUN en W. SeverM. NIEUWE HAARLEMSCHE WANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimete* hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor edvertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Veer klachten over de berorglng we SJ0 HM avonds tel. 21544. Bovendien is Loemoemba's binnen landse positie zodanig, dat ze de pre- VEENENDAAL, 23 aug. Op de met knipperlichten bewaakte overweg in de Kerkewijk, waar per dag slechts twee goederentreinen passeren is gis termorgen een moeder met een kinder wagen tegen de trein gelopen. Zij had de rode knipperlichten wel ge zien, maar was doorgelopen. De trein bestuurder had haar helemaal niet opgemerkt. Gelukkig had de trein op dat moment slechts geringe snelheid. Twee kinderen, twee en drie jaar, die in de wagen zaten, werden op de straat geslingerd. Wonder boven won der liepen de kinderen en de 32-jarige moeder, mevrouw B. geen letsel op. De kinderwagen werd praktisch niet beschadigd. De Indische diplomaat Rajeshwar Dayal, tot dusver Hoge Commissaris van zijn land in Pakistan, is benoemd als op volger van dr. Ralph Bunche, de vice- secretaris-generaal van de Verenigde Naties, in diens functie van persoonlijk Vertegenwoordiger van secretaris-gene- **al Hammarskjöld bij de centrale Con golese regering in Leopoldstad, mier wel zorgen moet baren. Verwacht wordt, dat hij mede daarom voorlopig zich op internationaal gebied wat zal matigen en dat hij voorlopig eveneens niet zal ingrijpen in Katanga. Hij heeft wat, de laatste kwestie betreft de keus tussen gewapend ingrijpen waarvoor hij zijn strijdmacht eerst zal moeten opbouwen of onderhandelingen aan knopen met zijn gehate rivaal Tsjombe, de leider van de provincie Katanga. In het laatste geval hoopt Loemoemba wel licht op een modus om zijn eigen machtspositie te handhaven. In Elisabethstad, de Katangese hoofd stad, zijn op het ogenblik besprekingen aan de gang tussen Tsjombe en delega ties van vier Congolese partijen uit an dere delen des lands, die een federalis tisch staatsbestel voorstaan. De vier partijen schijnen van zins een soort staatsgreep te beramen, althans ze heb ben verklaard te hopen, dat met „bui- ten-parlementaire middelen" de rege- ring-Loemoemba binnen twee weken ten val zou kunnen worden gebracht. De partijen zijn de Abak, de Kalonji, de Poena en de Conakat. Samen bezet ten ze 35 van de 137 zetels van de volks vertegenwoordiging in Leopoldstad, waarin vijftien partijen zitting hebben De regering van Katanga en de de legaties uit andere delen van Congo hebben in een boodschap aan de Vei ligheidsraad de vorming van een sta tenbond Congo bepleit. ,(eSering-Loemoemba vormt een duidelijk gevaar van communistische miiitratie, die onberekenbare gevolgen voor de gehele wereld kan hebben", aldus de boodschap, waarin voorts wordt gezegd, dat „de anarchist Loe moemba niet meer het vertrouwen van het Congolese volk geniet." „De deelne mers aan het vrije overleg met de Ka tangese regering willen voor de wereld vrede werken. De grote leiders van Congo zullen de middelen bespreken om in eenheid een bondsregering te vor men. Wij bevestigen ons vertrouwen in de secretaris-generaal van de V.N.", aldus de boodschap uit Elisabethstad. „Loemoemba heeft u verraden", al dus heeft de Katangese premier Tsjom be gisteravond in een radiotoespraak tot het Congolese leger gezegd. Hij deed een beroep op de troepen, hun vertrou wen in de premier Loemoemba op te zeggen, die hen had gedesorganiseerd, en zich te verenigen met de Katangese denkbeelden van een Congolese confe deratie waardoor zij verzekerd zouden zijn van soldij en een behoorlijk levens peil. Zondag zijn honderd Congolese mili tairen per vliegtuig overgebracht naar Loeloeaburg, de hoofdstad van de pro vincie Kasai, en zodra vervoerge- legenheid per vliegtuig beschikbaar was zouden nog driehonderd anderen volgen. In Kasai zijn opnieuw felle gevechten uitgebroken tussen de Loeloea en de Baloeba, stammen die sinds lang in onmin leven met elkaar. Twee weken geleden heeft Albert Kalonji, een tegen stander van Loemoemba, verklaard dat in Kasai meer dan driehonderd doden waren gevallen in de stammenstrijd. Een Tunesisch V.N.-detachement houdt het vliegveld van Loeloeaburg bezet maar heeft zich niet gemengd in de strijd van de inboorlingen, die nog ge voerd wordt met speren en pijlen. De Congolese senaat heeft gisteren met achtendertig tegen twee stemmen een resolutie aanvaard, waarin de rege- ring-Loemoemba wordt verzocht sena tor Fele, die gevangen werd gezet na dat hij de Verenigde Naties telegrafisch verzocht had de totstandkoming van een Congolese statenbond te bevorderen, onverwijld op vrije voeten te stellen. De senatoren zeggen dat geen acht werd geslagen op de parlementaire on schendbaarheid van hun gearresteerde ambtgenoot. De voorzitter van de se naat, Joseph Ileo, is een politieke te genstander van premier Loemoemba geweest. Hij is zelf voorstander van een federaal bestuursstelsel voor Congo. De verkeerde man in arrest De regering Katanga heeft enigszins beschaamd aangekondigd, dat zij bij een met veel tamtam aangekondigde arrestatie de verkeerde man heeft voor gehad. Zondag werd door een regerings woordvoerder bekend gemaakt, dat de minister van justitie van de centrale Congolese regering in Leopoldstad, Be né Mwamba, was gearresteerd. Nu blijkt, dat de Mwamba, die men arres teerde, van zijn voornaam Bertin heet en lid is van premier Tsjombe's eigen Conakat-partij. De woordvoerder heeft inmiddels toe moeten geven, dat men een fout had gemaakt, maar, zei hij, de arrestatie van de andere Mwamba was wel terecht. Hij wordt er namelijk van beschuldigd fondsen uit de partijkas te hebben verduisterd. De buitenlandse correspondenten werden zondag door de regering bijeengeroepen voor een spe ciale persconferentie en daar werd hun een spannend verhaal verteld, van hoe een vliegtuig tijeens de vlucht gedwon gen was op de luchtbasis Kamina te landen waarna „minister Wwamba" was gearresteerd. Dezelfde woordvoerder gaf toe, dat de Mwamba, die men nu achter slot en grendel heeft, op zijn eigen kantoor in Kamina was gearres teerd en er ook nooit vandaan was geweest terwijl men naar hem aan het zoeken was. Farah Dibahde keizerin van Perzië beschermt neus en mond terwijl ze in Italië, waar ze momenteel vertoeftver school voor verpleegsters en vroed vrouwen, annex vrouwenziekenhuis, be zoekt. Haar karakteristieke kapsel gaat schuil onder een strooien hoed met voile. WASHINGTON, 23 aug. (A.F.P., U.P.I.) In enkele Republikeinse bla den in Amerika zijn de afgelopen dagen artikelen verschenen, die een aanval inhouden op het prestige van oud-pre sident Truman. De schrijvers, die ge heime documenten van de conferentie van Potsdam zeggen te citeren, bewe ren, dat een poging van de Japanse re gering om door bemiddeling van Mos kou tot een vrede met Amerika te ko men door Stalin met medeweten van Truman is getorpedeerd. Tevoren werd o.m. op grond van de mémoires van Truman en die van zjjn toenmalige mi- MOSKOU, 23 aug. (Reuter). De twee Russische ruimte-hondjes, Bjelka en Strelka, zijn gisteren alhier na hun vlucht door het heelal in een capsule van het „ruimteschip" Arknik aan de journalisten en cineasten van journaals en televis'j getoond. Zij waren beweeg lijk en vriendelijk en hadden geen schrammetje opgelopen. De felle lam pen en flitslichten maakten geen indruk op de dieren die tijdens de training van een jaar aan helder licht zijn ge wend. In de ruimtecabine bevonden zich namelijk ook televisielampen. Men kon de honden beide wijfjes tijdens de vlucht een keer zien eten. Zij zijn niet geheel zuiver van ras en werden in overeenstemming met de theorie van Pavlov gekozen omdat zij gevoelig rea geren. Zij zijn bovendien vreedzaam en gelijkmatig van aard twee kwalitei ten die bij het experiment nodig waren. Bjelka, die iets ouder is dan twee jaar, weegt vier kilo en negenhonderd gram en Strelka, bijna twee jaar, 5'/« kilo. Zij hadden speciale kleding, ten dele ter bescherming van de instrumenten die voor het registreren van hun reac ties aan hun lichaam waren bevestigd. De journalisten kregen ook twee kooien met muizen en een witte rat en verder insecten en planten te zien welke eveneens de reis door de ruimte hebben gemaakt en onder meer dienen ter bestudering van genetische veran deringen. Zo blijkt kosmische straling uit het grijs worden van de donkere haren der muizen. Tot dusver is nog geen dergelijke verandering geconsta teerd. Een der planten die werd ge toond bloeide nog. De micro-organis men en zwammen, die in de cabine wa ren, kon men niet laten zien omdat deze reeds in de laboratoria worden ge analyseerd. De resultaten van de on derzoekingen zullen worden gepubli ceerd. Radio Moskou heeft gisteravond een beschrijving gegeven van de landing van het Russische ruimtevaartschip" „Arknik". „Het ging precies, zoals het reeds tientallen malen door de schrijvers van populair-wetenschap- pelijke verhalen is beschreven. Men sen werkten op een veld, toen plot seling een reusachtig ruimtevaart schip op een groene weide landde. De boeren verdrongen er zich omheen en lazen een opschrift op het schip waarin het verzoek werd gedaan een met name genoemd wetenschappelijk centrum telegrafisch in te lichten .n- trent de plaats, waar de „Arknik" was neergekomen. De vreugde van de boeren kende geen grenzen, toen zij begrepen wat er gebeurd was. En enkele uren later verheugde geheel Rusland zich", aldus het ver slag van radio Moskou. Tass heeft bekendgemaakt wat de „Arnik" precies aan boord had. Be halve de twee honden Strelka en Bjelka bevonden zich in de afwerpbare cap sule zes zwarte en zes witte muizen. De planten, insecten en levende cellen die voorts de reis meemaakten waren in kleine glazen ampullen verpakt. Hier bij waren vijftien buisjes met insecten, tien gevuld met verschillende planten, vier met zeewier, en een onbekend aan tal ampullen gevuld met graan, uien- en bloemzaden, bok bevonden zich twee buisjes gevuld met strookjes menselij'"en konijnehuid aan boord Vijf en dertig verschillende monsters van bacteriën en microben en -es monsters van kankercellen waren even eens in de capsule opgeborgen. De beroemde Sovjet-ruimtehondjes Strelka en Bjelka, die zich er op zouden kunnen beroemen, de eerste levende wezens te zijn, die een reis door het heelal overleefd hebben, werden in Moskou getoond tijdens een persconferentie. De verslagge vers konden zich overtuigen van de prachtige conditie van de diertjes, u j2*0'1 "Laika" (een Russische hondenlekkernij, genoemd naar het hondje, dat enige jaren terug bij een poging tot ruimtevaart om kwam) goed lieten smaken. Advertentie Denk aan Geopend tot 27 augustus van 9—22 uur. Telefoon 14125. HAARLEM, 23 aug. Op het Bloe- mendaalse strand ten zuiden van Par- nassia is gisteravond het stoffelijk over schot aangespoeld van de 13-jarige Her man Ritsma uit Amsterdam. Eerder op de avond had een kampeerder op het strand een bundeltje kleren gevonden, in de fietsenstalling aan de kop van de Zeeweg werd verder nog een jongens fiets aangetroffen, die niet was afge haald. Onmiddellijk daarna werd de Bloemendaalse reddingsbrigade gealar meerd, die later op de avond het jonge tje levenloos op het strand aantrof. HILlEGOM, 23 aug. De vier-jari- ge Adriaan van der Wiel is gistermid dag toen hij plotseling de rijbaan aan de Beeklaan opliep, door een vracht wagen aangereden. Hij werd daarbij zeer ernstig gewond. In zorgwekken de toestand is hij naar de Maria- stichting in Haarlem overgebracht, waar hjj in de loop van de nacht is overleden. Advertentie BU (Lid S.F.N.) nister van buitenlandse zaken, James F. Byrnes algemeen aangenomen, dat Truman door Stalin pas op de hoogte van de Japanse poging was gebracht, nadat de Russische dictator het initia tief van Tokio reeds had gesmoord. De jongse tpublikaties in de Amerikaan se pers wekken de indruk, dat Truman, juist voordat de atoombom op Hiroshi ma werd geworpen, akkoord is gegaan met een Russisch plan, dat een verlen ging van de oorlog tot gevolg had. De artikelen zijn het eerst gepubli ceerd in de „Des Moines Register and Tribune", een blad dat behoort tot het Cowles-concern, waarvan algemeen be kend is, dat het Republikeins is geo riënteerd. Zü zijn inmiddels overgeno men door de in Washington verschij nende „Evening Star". Vast staat in ieder geval, dat het de bedoeling van de tegenwoordige minis ter van buitenlandse zaken, Christian Herter, was een aantal van de documen ten, die door een groep historici was gerangschikt, in januari 1961 te publi ceren, d.w.z. twee maanden na afloop van de Amerikaanse presidentsverkie zingen. Deskundigen van het ministerie heb ben niet willen zeggen, of de geciteerde documenten echt zijn. Wel wordt onder zocht, hoe de gegevens in handen van het kranten-concern zijn gekomen. De genen, die thans reeds tot publikatie zijn overgegaan, willen kennelijk de in druk vestigen, dat de Democraten zich door de Sovjet-Unie al te gemakkelijk voor haar doeleinden laten gebruiken. Het nieuwe nog te publiceren boek deel van 2.000 pagina's bevat o.m. een relaas van het conflict in de regering- Truman inzake de politiek ten opzichte van Japan. Deze politiek was de voornaamste fac tor ir de afwijking van Japans vredes pogingen door middel van Rusland, Zweden en Zwitserland in de weken voor de atoombommen Hirosjima en Nagasaki wegvaagden en Rusland in oorlog met Japan ging. In de documenten worden de argu menten van de minister van oorlog, Henry L. Stimson, en de onderminis ter van buitenlandse zaken, Joseph C. Grew, ten gunste van een aan vaarding van één Japanse voorwaarde aangehaald, namelijk toestemming om de keizerlijke monarchie te mo gen handhaven. Byrnes en zijn assis tent Dean Acheson, die later Byrnes opvolgde, stonden echter op onvoor waardelijke overgave van Japan. Het is overigens langzamerhand een soort traditie geworden, dat er tijdens de campagne voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen over en weer tal van „onthullingen" worden gedaan, die bedoeld zijn de tegenpartij in discre- diet te brengen. De „onthullingen" over het verkiezingsfonds van Nixon in 1952 zijn daar een van de voorbeelden van. De Republikeinse senator Hugh Scott heeft de afgelopen dagen herhaaldelijk geprobeerd „onthullingen" te doen over de manier, waarop de familie Kennedy haar persoonlijke rijkdom zou gebrui ken ten dienste van de Democratische kandidaat. Zo vertelde hij o.m., dat een stichting, die de familie heeft genoemd naar een in de oorlog gesneuvelde broer van de huidige Democratische kandi daat voor het presidentschap, aan een aantal Afrikaanse studenten studiebeur zen heeft verleend. De bedoeling was aan te tonen, dat de familie Kennedy de huidige Republikeinse regering in edelmoedigheid wenst te overtroeven. Kennedy heeft geantwoord, dat het ging om een aantal studenten, wier aanvra gen om een studiebeurs eerst door vijf andere stichtingen waren afgewezen. TRUMAN VOORHOUT, 23 aug. De achtjari ge Dickie van der Tang heeft gedron ken uit een fles zoutzuur die hij aan trof in de tuin van een bollenkweker. De jongen moest direct naar het zie kenhuis worden overgebracht. Hij ver keert in levensgevaarlijke toestand. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT ,<BD KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige wind tussen zuid west en zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 5.38-19.46. Maan: 7.49-20.35. Flinke perioden van zonneschijn en op de meeste plaatsen droog. Matige Z. W. wind. Temperatuur in de middag ruim 20 gr., zeewater 18 gr. Vooruitzich ten: niet geheel bestendig, maar perio den met vrij goed strandweer. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den Helder licht bew. 24 17 0 Ypenburg zw. bew. 26 17 0 Vlissingen onbew. 25 17 01 Eelde zw. bew. 25 16 6 De Bilt half bew. 26 17 6 Twente zw. bew. 26 16 5 Eindhoven regenbui 28 17 2 Zd.-Limburg regenbui 27 17 4 Stockholm regefl 21 14 0.2 Oslo geh. bew. 20 14 24 Kopenhagen regen 19 16 0.1 Londen licht bew. 23 14 0 Amsterdam licht bew. 27 17 0.1 Brussel mist 28 17 1 Luxemburg zw. bew. 26 16 0 Parijs half bew. 30 17 1 Bordeaux licht bew. 30 17 0 Advertentie De nieuwe Solex met vol-automatische koppeling 395.- Solex met vol-au koppeling 395. Houtplein 18-20 Haarlem - Tel. 12000 MOSKOU, 23 aug. (UPI) Het Rus sische persagentschap Tass heeft mee gedeeld dat Vladimir Sloboda, „een agent van de Amerikaanse inlichtingen dienst in West-Duitsland", politiek asyl in de Sovjet-Unie heeft gevraagd. Vol gens Tass heeft Sloboda gezegd „plaats vervangend hoofd" te zijn geweest van groep 513-1 van de inlichtingendienst. In het regeringsorgaan Izvestia gaf Slo boda bijzonderheden over het werk van de Amerikaanse militaire geheime dienst in West-Duitsland. „De officië le koers van de Amerikaanse regerings- politiek is gebaseerd op spionage, ont goocheling, chantage, provocatie en schijnheiligheid", aldus Sloboda. Het Amerikaanse spionnagenet in Euro pa strekt zich volgens hem uit over O. Duitsland, de Sovjet-Unie, Polen, Hon garije en Tsjechoslowakije. De meeste agenten over wie de Ame.rikaanse mili taire geheime dienst beschikte, aldus de overgelopen spion, werden gerecruteerd door afpersing, chantage, bedreigingen en omkoperij. Hij beschuldigde de Ame rikaanse inlichtingendienst ervan te zijn betrokken in de voorbereiding van een nieuwe oorlog. Tot de verhoogde acti viteiten hiertoe behoorden volgens Slo boda ook de vluchten met de U-2 ver kenningsvliegtuigen. Sloboda zei dat deze vluchten waren bedoeld voor het verzamelen van gegevens voor het uit voeren van „toekomstige luchtaanval len". Sloboda heeft volgens Tass be weerd dat „voor het geval het Ameri kaanse leger en zijn bondgenoten zich achter de Rijn zouden moeten terugtrek ken, de Amerikaanse inlichtingendienst plannen had ontworpen die voorzagen in vernietiging van belangrijke objec ten en gehele steden in West-Duitsland en het laten onderlopen van de Rflnval- lei". Met zijn Engelse vrouw Lilian en drie kleine kinderen woonde Sloboda in Oberursel bü Frankfurt. Mevrouw Slo boda zei dat haar man nimmer te ken nen had gegeven dat hij uit West-Duits land weg zou gaan. Wel had Sloboda soms de wens uitgesproken zijn moeder in Polen nog eens te kunnen opzoeken. Het Oostduitse persagentschap ADN maakte kort na Sloboda's verdwijning bekend dat 'n agent van de Amerikaan se geheime dienst naar de Sovjetzone van Duitsland was uitgeweken. DEN HAAG, 23 aug. De farma ceutische hoofdinspectie van het de partement van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft vanmorgen desge vraagd medegedeeld, dat ambtena ren van deze inspectie een intensief onderzoek instellen naar de oorzaak van een huidziekte welke zich in ver scheidene plaatsen in het westen van het land heeft geopenbaard. Over de mogelijke verwekker van deze ziekte valt in dit stadium van het onderzoek niets naders mede te delen, aldus de inspectie. Ook de keuringsdienst voor waren is bij het onderzoek ingescha keld. De ziekte doet zich voor in verschei dene plaatsen in het westen van het land. Zij heeft in het merendeel van de gevallen een niet gevaarlijk karakter. Zü gaat gepaard met soms hoge koorts en steeds een hevige jeuk. Vele huis artsen, gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdiensten en staven van zie kenhuizen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, zijn met de ziek te geconfronteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1