Het Jeugdfestival te Yelp „KUNST is onmisbaar elk mensenleven5' in Openingsplechtigheid in Huis der Provincie Haagse drukkerij contra PTT om beroepengids DE BESTE BESSEN Minister heeft geen bezwaar tegen bouw ka tb. ziekenhuis floriade De stille overwinning BESSEN VAN Aankondiging per dienst enveloppe bezorgde eiser veel nadeel99 Tegen bezoek van Karei Doorman' Nieuw verzoek van protestantse zijde ingediend Poging tot aan randing in Baarlo Culemborgs fair gaat niet door Kent gij de wereld waarin ge leeft KORT GEDING VOOR RECHTBANK DOUWE EGBERTS IN BERGEN OP ZOOM DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 PAGINA (Van onze kunstredactie) ARNHEM, 22 augustus Een Van de wegen, waarlangs enthou siaste werkers de jongeren naar het rijke domein van de kunst Proberen te leiden, is het Jeugd festival te Velp. Dit is gebleken toen verleden jaar om deze tijd Voor de eerste keer vijfhonderd Scholieren uit het middelbaar- en Voorbereidend hoger-onderwijs, Uit alle delen van ons land komen de, naar Velp in Gelderland trok ken om een week lang te genie ten van een nauw contact met de kunst en haar dienaren. Mr. J. Drost, burgemeester van Rheden schrijft in het programma voor dit jaar naar aanleiding van dat veelbelovende begin: „omdat het festival 1959 zo'n succes was ge weest, voelden wij ons als het Ware blijmoedig-verplicht te trachten hiervan een traditie te maken". Benelux-goochelaar DE BALLONSATELLIET BOVEN NEDERLAND Tijdstippen van passeren Drie Amsterdammers in Sneek aangehouden Verdacht van poging tot inbraak Beroep uit Indonesië op Tokio Geniet van Uw pijp met In handige plastic tabakszak Bewindsman liefst één ziekenhuis Reia-zaak in handen van juristen Rotterdam t/m 25 september (9-24 uur) DOOR: RUTH FEINER miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiHiiiiiiiiHMitiniiiiiMiiiiiiiMiiintiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii Voor zeer velen heeft het vorige fes tival een verrijking van het leven bete kend; de reacties op het gebodene wa ren bijzonder openhartig, genoeglijk en ook een tikkeltje leerzaam. Zomaar een ongedwongen ontmoeting met kunst en kunstenaars, vijf dagen lang ARNHEM, 22 aug. Grote hilari teit ontstond er tijdens de officiële openingsplechtigheid van het Jeugd festival Velp 1960, toen mr. J. Drost, burgemeester van Rheden, werd be noemd tot eerste Benelux-goochelaar. Men had namelijk om de kaft van het festivalprogramma geel door schijnend papier aangebracht. De kleuren rood, wit en blauw ondergin gen hierdoor zo'n syerke verandering dat men zonder moeite de Belgische driekleur erin kon zien. Aan de dele gatie van vijfentwintig Belgen, die voor het eerst ook op dit jeugdfesti val vertegenwoordigd waren, werd al dus op charmante wijze eer gebracht. Zeer tot tevredenheid van Victor de Ruyter, directeur van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg en dr. Marien, cultureel attaché van de Belgische Ambassade in Nederland. Het eerste contact is gelegd. Jeugdige deelneemsters van het Festival te Velp omringen Albert van Dalsum na afloop van zijn toespraak in het Huis der Provincie te Arnhem. UTRECHT, 22 aug. De Sterrenwacht te Utrecht verstrekt de volgende op gave van tijden van passeren over Nederland van de Amerikaanse ballon satelliet: 23 aug.: 22.20 uur. 24.37 uur; 24 aug.: 21.59 uur. 23.55 uur; 25 aug.: 21.37 uur, 23.43 uur. steeds vrij hoog aan de hemel. Het aangegeven tijdstip is het hoogste punt van de baan. De satelliet is ongeveer vijf minuten ervoor en erna zichtbaar, gaande van west naar oost. De Sterrenwacht te Utrecht verzoekt het publiek dringend zich niet telefo nisch om inlichtingen tot de Sterre- wacht te wenden. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. 22 aug. Onder ver denking van een poging tot inbraak in de fabriek van de N.V. Tonnema zijn drie Amsterdammers in Sneek aange houden en ingesloten. Het bleken zeer goede bekenden van de Amsterdamse politie te zijn. Een metgezel van het drietal is nog voortvluchtig. tiid|®" Prachtige omgeving met leef- kijken en luisteren naar wat in kW? n zien en vertellen en dan ll .kleine gespreksgroepen eerlek van gedachten erover wisselen, het bete kent een voorrecht van onze tijd. Het moet ook zeer aantrekkelijk zijn, want vanmiddag waren weer vijfhonderd scholieren, even enthousiast als die van vorig jaar bijeen in de statige gro- te zaal van het voortreffelijke Huis der 'Provincie om de plechtige openingszit ting van het Jeugdfestival I960 bij te Wonen. Het gastvrije Arnhem en het groene Gelderland hadden hun eerste Huis met niet onredelijke trots wijd upen gezet voor de jeugd, een juist ge iden omgeving voor dit festival van kunst. -Men moet goed begrijpen dat, ook al 's dan de toneelgroep Theater een van de belangrijkste initiatiefneemsters tot ri„ feest geweest, het niet uitsluitend fheaterfestival is. En al spelen ui teraard figuren als M. Kip, Robert de Vries, Piet van der Meulen en Hans Tiemeyer van de Arnhemse speelgroep een belangrijke rol, ook van elders zün initiatiefnemers gekomen; bijvoor beeld de burgemeester van Rheden, mr. J. Drost de Stichting Schoolconcert té Eindhoven, het W.I.K.O.R., het pro vinciaal bestuur van Gelderland en an- deren. Er zijn dus opnieuw vijfhonderd jon geren gehuisvest in „Jeugdland en vMiddachten" te Velp. Een veelzijdig Programma staat voor de deur. De landelijke omgeving noopt tot concen tratie en ontspanning tegelijk. Een ide ale streek voor een dergelijk „gesprek". Toneel, ballet, opera, schilderkunst, lit teratuur, beeldbouwkunst en film zijn de onderwerpen waarover zal worden gesproken en nagedacht. De gespreks- centra liggen zogoed als alle in de ge meente Rheden; Ad den Besten en Ed Hoornik zullen over litteratuur spre ken, Elise Hoomans, Piet van der Meulen, Carl van der Plas, Henk Schaer, Hans Tiemeyer, Cruys Voor- Pergh en Robert de Vries vanzelfspre kend over toneel. J. H. Schultink zal inleidingen houden over het ballet, J. Blokker en H. Wielek praten over film en jkvr. H. van Lennep en Jo- han Patist over muziek. De beeldende kunst heeft haar dienaren gevonden in Marius van Beek, H. van Kruiningen, Ad Roskam, Piet Sleegers en Harry Verburg. Ook zij zullen een schare belangstellenden rond zich verzamelen. Vastere grond De aspiraties van het Jeugdfestival hebben, zo vertelde vanmiddag mr. H. W. Bloemers, commissaris van de ko ningin in de provincie Gelderland, al Wat vastere grond onder de voeten ge kregen. Er bestaat thans een Stichting Jeugdfestival Velp. De provincie wil gaarne medewerken om de kunst weer zijn plaats te geven in de samenleving. De toenaderingspogingen van beide kanten, van kunstenaars en publiek, moeten bij het begin beginnen, bij de jeugd dus; de vele vooroordelen en misvattingen kunnen juist in zo'n on gedwongen gesprek van een week voor een belangrijk deel worden opgeruimd. De kunstenaar moet nu maar eens, zo als Hans Tiemeyer dit placht uit te drukken, van zijn Parnassus komen en proefondervindelijk vernemen wat er Zo al onder zijn medemensen leeft; het publiek zal moeten ontdekken, dat de plaats van de kunst in de samenleving niet steeds zo vaag is geweest als het altijd had gemeend, maar dat kunst onmisbaar is in elk mensenleven, De nestor van het vaderlandse to neel, Albert van Dalsum, sprak op deze openingsbijeenkomst over Kunst in ons leven. Hij kon niet anders doen om dit onderwerp, naar zijn mening, enigszins te benaderen dan te vertel len wat kunst eigenlijk niet was. Een aftelsommetje, waarbij hij elke aftrek king gepaard liet gaan met aanduidin gen, die voor de jeugdige toehoorders Wonderlijk geklonken moeten hebben; lijk geleerd zullen hebben. Het boeiende bij een geweldenaar als van Dalsum is dat, hoe paradoxaal zijn be naderingspogingen van de kunst ook klinken, hij zijn gehoor absoluut weet te winnen. ,,Is kunst verfraaiing van het leven? Nee, daar is zij te geheim zinnig voor, te groots om zich te laten vangen in het woord fraai. Zij is geen pauweveer, die zich behaagziek ont vouwt. Is kunst ethisch? Wantrouw dat gene in de kunst, dat u wil opvoeden. Is kunst nuttig? Misschien onontbeer lijk ja, maar zij laat zich niet misbrui ken, laat staan hanteren als een tafel of een stoel. Is kunst sociaal? Gedwee is zij, zolang haar eigenlijke wezen met rust gelaten wordt. Maar eerder is zij te eenzaam om op een bepaalde wijze sociaal te zijn. Wat blijft er dan over? Het raadsel, het geheim, het mysterie als ge wilt. In elk geval een groot avontuur. En de mens is in dit geval als een zwemmer, die zich waagt in een snel stromende rivier. Wat dwingt hem daartoe? Een verschrikke lijke nieuwsgierigheid, de ontmoeting van zijn Ik met het onbekende; de kun stenaar wil daarvan getuigen, volledig en in zintuigelijke tekenen". Aldus Al- bert van Dalsum in zijn toespraak, die. hoe kan het anders, in doodse stilte werd beluisterd. Met zijn parafrasen van kunst zette hij rigoreus het mes in een flinke hoop dooddoeners. Wij twij felen er niet aan of de vragen zullen nu zeker wel loskomen! Broederlijk naast elkaar op het stenen beertje voor het Provinciehuis, wachtend op de dingen die gaan komen. DEN HAAG, 22 aug. Voor de vice- president van de rechtbank alhier mr. H. Stoffels, diende vanmorgen een kort geding, aanhangig gemaakt door de Haagse drukkerij „Eurodruk contra de P.T.T. De kwestie gaat om een door de P.T.T. in samenwerking met een Rot terdamse drukkerij uitgegeven zaken- en beroepengids. Mr. D. Huisman uit Den Haag, die namens Eiser, optrad, stelde dat zijn cliënt een van de weinige drukkerijen is die beroepenregisters uitgeeft. In Delft, Leiden, Vlaardingen, Dordrecht en hét Westland is reeds een beroepen gids uitgegeven. De gids voor Rotter dam was in voorbereiding. Acquisiteurs waren op pad om contracten af te slui; ten en advertenties te noteren. In mei 1960 ontvingen de telefoonabonné's in Rotterdam een dienstenveloppe van de PTT met een circulaire, waarin stond dat dé P.T.T. in samenwerking met de drukk Wyt en Zonen n.v. te Rotter dam een zaken- en beroepengids zou uit geven In deze dienstenveloppe was ook een circulaire van de firma Wyt en Zo nen ingesloten, waarin op de samen werking met de P.T.T. werd gewezen en waarin tevens stond dat de gids in 1961 zou uitkomen. Ook zou in de circulaire van Wyt en Zonen vermeld zijn dat de gids betrouwbaar zou zijn, aangezien de P.T.T. alle gewenste gegevens zou ver strekken. Eiser stelde dat deze circulaires zijn cliënt veel schade hebben berokkend. Vele door hem gesloten contracten werden geannuleerd. Het publiek ging namelijk van de veronderstelling uit, ln elk geval anders dan zij waarschijn-j dat de gids, die Wyt en Zonen zou uit- Advertent ie geven en die per „dienstenveloppe" door de P.T.T. was aangekondigd, de enige juiste was. Eiser vroeg de rechtbank gedaagde te verbieden particuliere kennisgevin gen per dienstenveloppe te verzenden, alsmede om particuliere ondernemingen op enigerlei wijze te bevoordelen. Mr. S. E. Gratama uit Den Haag, die optrad namens de P.T.T., zei dat de P T.T. oorspronkelijk overal zelf beroepengidsen uitgaf. Dit gebeurt thans echter alleen nog in Amsterdam en Den Haag. De P.T.T. is namelijk overgeschakeld op een ander druk- systeem. De gegevens worden thans gefotografeerd van een kaartsysteem af. Het gevolg hiervan is dat geen ad vertenties meer opgenomen kunnen worden en het nieuwe systeem neen een groot aantal drukkerijen gestimu leerd zelf een zaken- en beroepengids uit te geven. Als er met de telefoonnummers fou ten gemaakt worden, ondervindt de P.T.T. hier veel last van, aldus mr. Oratama. Het draaien van verkeerde nummers vormt een niet te verwaarlo zen betasting van de apparatuur van de P.T.T. Ook de inlichtingendienst van de P.T.T. raakt overbelast. Om dit te voor komen heeft de P.T.T. besloten met een drukkerij-uitgever een contract aan te gaan. De P.T.T. zou van haar kant de laatste gegevens over de telefoonnum mers aan de drukkerij verstrekken. De P.T.T. heeft daarbij de garantie, dat een behoorlijke beroepengids uitge geven zou worden. Verder stelde mr. Gratama dat de wet wel verbiedt iemand te benadelen, maar dat er nooit gesproken wordt over het feit. dat het verboden is iemand te bevoordelen. De P.T.T. heeft Eiser, 'al dus de raadsman, geen strobreed in de weg gelegd. Ook Eiser kan gerust een zaken, en beroepengids uitgeven. De P.T.T. kan echter maar met één drukke rij een contract afsluiten. Uitspraak 29 augustus. DUITSLAND Een briefkaart met een verjaardagsfelicitatie, die de voor malige Duitse krijgsgevangene Hein- rich Gniosdorz op 2 mei 1946 uit een Russisch krijgsgevangenkamp in Koersk aan zijn vrouw in Bilchen- grund, bij Gleiwitz, erzond, is in het afgelopen weekeinde alsnog besteld. (DPA). TOKIO, 23 aug. (UPI) Volgens Ra dio Indonesië heeft de vereniging van vrienden van Japan en Indonesië giste ren een beroep gedaan op de Japanse regering om haar beslissing inzake de gegeven toestemming aan het vliegdek- schip „Karei Doorman", om een bezoek te brengen aan Japan te herzien. De vereniging heeft haar diepe teleur stelling kenbaar gemaakt over het be sluit van de Japanse regering en een boodschap van die strekking aangebo den aan de Japanse ambassadeur te Djakarta. Deze heeft toegezegd de brief aan zijn regering in Tokio te zullen stu ren. De „Karei Doorman" zal zoals ge meld van 8-12 september een bezoek brengen aan Yokohama. Advertentie (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, 22 aug. De stichting St. Elisabeth-ziekenhuis te Bergen op Zoom heeft van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de principiële verklaring ontvangen dat geen bezwaar bestaat tegen het oprichten van een katholiek zieken huis met 250 bedden. Het bestuur van de stichting heeft zich tot de Raad ge wend met het verzoek om de princi piële garantie tot een bedrag van 11 miljoen in een definitieve om te zetten. Dit verzoek is een van de ingeko men stukken op de agenda van de raadsvergadering, die vrijdagavond wordt gehouden. B. en W. stellen voor het stuk in de septemberzitting te be handelen, omdat de minister een op merking heeft gemaakt over het over leg dat hij met de andere partijen ge wenst acht. De bewindsman schrijft, dat hij in het belang van de volksgezondheid het liefst ziet dat Bergen op Zoom één zie kenhuis krijgt. Intussen is een nieuw aspect in de openbaarheid gekomen, doordat be kend is geworden, dat er een comi té is opgericht, dat een algemeen protestants ziekenhuis wil bouwen. Dit comité heeft bij de minister een verzoek ingediend om de principiële goedkeuring voor de bouw van een ziekenhuis met 150 tot 400 bedden. Gezien het ministeriële standpunt ziet het er niet naar uit. dat dit ver zoek zal worden ingewilligd. Om aan de stichting St. Elisabeth- ziekenhuis gelegenheid te geven over leg te plegen, zowel met het college van het ABG als met het comité ter oprichting van het protestantse zieken huis, zullen B. en W. voorstellen de behandeling van de garantie-aanvraag tot de volgende vergadering uit te stel len. Het is alhier wel duidelijk, dat als het nieuwe katholieke ziekenhuis zal worden opgericht, het Algemeen Burger Gasthuis als ziekenhuis zal hebben af gedaan. Het A.B.G. zal vooral gaan die nen als verpleegoord voor hulpbehoe vende bejaarden. (Van onze correspondent) BAARLO, 22 aug. Naar eerst nu be kend is gemaakt, heeft donderdagavond een onbekende man gepoogd een zeven tienjarig meisje uit dit dorp van haar fiets te (Juwen, vermoedelijk met de bedoeling haar aan te randen. Het meisje reed met haar moeder in de richting van Helden. Een paar kilometer buiten Baarlo, op een stuk weg met aan weerszijden bos sen, zag het tweetal, dat van achter een wielrijder naderde, die zonder licht reed. De man probeerde plotseling het meisje van de fiets te duwen. Toen dt moeder riep: „Ik weet wie jij bent", sloeg de man op de vlucht. De kordate moeder en de dochter zetten de achter volging in, maar zonder succes. Het tweetal is daarop teruggereden naar Baarlo, waar het bij de politie aangif te deed. (Van onze correspondent) CULEMBORG, 22 aug. Het opspo ren van de leider van de Refa uit Zwijndrecht, die in Amsterdam vertoef de, heeft weliswaar meer klaarheid ge bracht in het mislukken van de Refa- middenstandsfairs o.a. in Culemborg, maar bij velen in deze plaats blijft on zekerheid bestaan over 't vergoeden van de gemaakte onkosten. In Culemborg weet men intussen beslist dat de Refa- fair niet doorgaat. De middenstand alhier is nog niet zeker van de toezegging der mede-orga nisatoren. dat de gestorte gelden weer terug zullen komen. Weliswaar is er een banksaldo, maar de voormalige di recteur noch de nieuwe eigenaren van de Refa. die na ernstige onenigheid uit elkaar zijn gegaan, willen over dit bank saldo beschikken, daar men de even tueel daaruit voortvloeiende konsekwen- ties niet wenst te aanvaarden. Deze zaak is nu door beide partijen in handen van juristen gegeven. Men wil een uitspraak uitlokken in hoeverre de oude dan wel de nieuwe directie aansprakelijk kan worden gesteld. Bekend is dat in het kader van de voorbereidingen belangrijke voorraden drukwerk zijn klaar gemaakt op bedrij ven in Tilburg en Rotterdam, terwijl er ook nog verplichtingen zouden bestaan ten aanzien van medewerkers, die op artistiek niveau voor deze fair in Cu lemborg waren aangetrokken. Of er vol doende geld aanwezig is om aan al deze verplichtingen te voldoen durft men niet te bevestigen. Men is daaromtrent pessi mistisch gestemd. Pas als dit alles is geregeld zal kunnen worden uitgemaakt in hoeverre strafrechtelijk tegen de hoofd-organisator en de zijnen kan wor den opgetreden. Advertentie 82 wat wéét U van het grote ge beuren van moeder natuur. Van het omgaan der seizoenen, van stralen en groeien, van kiem tot kracht In de Ahoy'-hallen t.m. 31 aug.: de boelende en leerrijke expo sitie „HEELAL EN AARDE". Miljoenen bloemenpracht in het park en in de kassen. iiiiiHHiiiMiiiimHiiiiiiiiHimtiimiiiiiimiiiiiHiiiiHiiMimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiii DE STERREN IN ONS Father O'Donovan, de pastoor van de parochie zweeg even. Een brede straal van de herfstzon viel door het raam en verlichtte de gezichten van de ge lovigen in de eerste rijen, terwijl het middenschip van de kerk in het halfdonker lag. Maar de gees telijke wist, dat vele ogen op hem gericht waren, en zoals steeds als hij een preek hield, overviel hem een gevoel van deemoed. „Ben ik werkelijk ertoe geroepen aan al deze mensen te zeggen, hoe ze moeten leven, en wat ze moeten doen en laten?" dacht hij. Hij zette zijn bril recht een vertrouwd gebaar schraapte zijn keel en vervolgde: en zo richten velen onder u hun vragende blik ken op de sterren aan de hemel zoeken bij deze raad en hulp en stellen kosmische invloeden voor alles verantwoordelijk. Hebt gij, mijn dierbare vrienden, dan vergeten, dat er sterren zijn, welker loop niet door de wiskundigen kan worden berekend, noch door astrologen worden uitgelegd? Ik bedoel die onzichtbare sterren, die lichtende punten, wel ke stralen kunnen door het duister van onze arge loosheid, ons eigenbelang, onze ontevredenheid! Wij allen moeten veel vaker onze ogen sluiten en die sterren zoeken, die de nacht van onze menselijke onvolmaaktheid helderder zouden kunnen maken. Hoe zij heten? Geweten, deemoed, barmhartigheid. Als deze sterren u de weg wijzen, kunt ge niet verdwalen. Nogmaals wil ik herhalen wat ik in het begin gezegd heb: de kleinste daad die men doet, gedreven door een goede drang, zal in de ogen van Onze Lieve Heer meer welgevallen vin den dan de grote heldendaad, die misschien alleen maar uit jacht op effect begaan is. Bedenkt dus vóór elke handeling die ge doet, waarom doe ik dit of dat. En als barmhartigheid, deemoed en gewe ten het ermee eens zijn, handelt dan. God zegene u. In de naam van de Vader, de Zoon en de Hei lige Geest, amen." Father O'Donovan maakte het kruisteken en ver liet de preekstoel. ZONDAGMORGEN Eileen Hogarth ontwaakte, knipperde eens met haar ogen tegen het licht, rekte zich uit, gaapte en kroop weer terug onder de dekens, om de lang zaam wegzwevende slaap nog een beetje langer vast te houden. Maar tevergeefs, hij vlood en nam de laatste resten van een droom mee, die slechts uit bizarre en onbegrijpelijke beelden had bestaan. Zulke dromen pleegde Eileen gewoonlijk te beti telen als haar „vierdimensionaal onderbewustzijn". Ze deed haar ogen stijf dicht, maar kon zich hem ondanks alle inspanning niet meer te binnen bren gen. Steeds weer dacht ze erover na hoe het mo gelijk was, dat de mens zich zonder enige moeite gebeurtenissen kon herinneren, die al jarenlang ach ter hem liggen, doch maar zelden een opwindende droom, ook al, is die pas zoëven beëindigd. En plotseling was ze klaarwakker. Het schoot haar te binnen, dat het zondag was, dat Patrick waarschijnlijk ergens in een of andere kerk uithing, dat ze dus zelf haar ontbijt moest klaarmaken, dat er die middag, net als elke tweede zondag, zou gekaart worden en dat Philip een der gasten zou zijn. Met een ruk draaide ze zich om en lag nu plat op haar rug. Tijdens de oorlog, toen ze chauffeuse was geweest op een ambulancewagen van het Rode Kruis, was ze eraan gewend geraakt te roken vóór het ontbijt en later was ze die gewoonte niet meer kwijt geraakt. Ze stak een sigaret aan en begon grondig na te denken over haar ex-echtgenoot Phi lip. Alsof ze de bladzijden van een familie-album omsloeg, zo zag ze Philip bij de meest verschil lende gelegenheden: in de vlotte uniform van artil lerie-officier, in het privé-kantoor van zijn muziek uitgeverij helemaal de flinke, zakelijke uitgever —Philip als de niet uit zijn evenwicht te brengen Engelsman, die zijn overwinningen alleen daardoor bevocht, dat hij een nederlaag eenvoudig niet er kende, Philip, die haar vaak met scherpe ironie kon zitten plagen, van haar temperamentvolle uit barstingen eenvoudig geen notitie nam en haar bru taalweg Haasje noemde. „Philip kan opvliegen!" dacht Eileen. Twee jaar geleden hadden Philip en Eileen zich laten scheiden. Als reden tot de echtscheiding had Eileen „geestelijke wreedheid" (moral cruelty) aan gevoerd. Een uitdrukking, die, op Philip toegepast, niets aan belachelijkheid te wensen overliet. Want hij zou geen levend wezen ook maar een haar krenken! Maar per slot van rekening moesten ze toch een of andere reden aanvoeren, omdat de Engelse wet onoverwinnelijke antipathie niet als reden tot echtscheiding aanvaardde. Eileen giechelde, drukte haar sigaret uit en sprong uit bed. Wat ze ooit ook deed, deed ze vlug én impulsief. Heel lang iets wikken en wegen lag niet in haar aard. Zo had ze indertijd ook, toen de scheiding werd uitgesproken, om zo te zeggen in één nacht ertoe besloten, haar rol van verwende echtgenote te verwisselen voor die van dame die kamers verhuurt. Haar prachtige, gro te huis op te geven zou haar hart hebben gebro ken, maar er heel alleen in te blijven wonen, zou een ongehoorde luxe zijn geweest. Philip betaalde haar weliswaar prompt elke maand een royaal be drag, maar een alleenstaande vrouw heeft immers zoveel meer nodig dan een getrouwde vrouw. En zo plaatste ze in enkele elegante damestijdschriften en bovendien nog in het voornaamste avondblad van Londen, een discrete advertentie en verhuurde op die manier binnen vierentwintig uur Philip's slaap kamer alsook zijn studeerkamer, die ze met veel smaak veranderd had in een elegante zit-slaapka- mer. Terwijl Philip's voormalige werkkamer ach tereenvolgens een hele rij van huurders had geher bergd, was zijn vroegere slaapkamer nu al sinds bijna twee jaar bewoond door een en dezelfde per soon. (Wordt vervolgd) FOCKINK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3