Russische atleten moeten kracht van het „systeem" benadrukken Australië stelt grootste vertrouwen in zwemteam Roger Moens struikelblok voor favoriet Elliot? Olympisch feestlicht aan Fanny voor the Flame van een beschamende lelijkheid Stazione Termini Eerste spanning is nu geweken Vrij gunstige lotingen Wereldtoernooi voetbal in 1966 in Engeland Rood-wit-blauw wappert in Rome Vaticaan geeft scherp oordeel Bij hockeyers en waterpoloërs Henk Visser: hongerig Nederland stemt op West-Duitsland OLYMPISCH ALLERLEI Aan de vooravond van de Olympische Spelen (III) DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 PAGINA ROME, 23 augustus Olympische Spelen zijn, zo wordt in aller lei fraaie leuzen beweerd, de spelen van de broederschap. Op die slogan valt in eerste instantie weinig af te dingen. Maar, als men veronderstelt, dat bij de sportieve strijd louter en alleen het goud, zilver of brons de oprechte vreugde om de overwinning op het spel staat, dan is dat slechts gedeeltelijk juist. De sport is in be paalde landen de speelbal geworden van de politiek en dient soms zelfs bij te dragen tot het verbreiden van de glorie van het systeem. Men gebruikt de leuze van de broederschap voor het camoufleren van deze opzet. Bepaald sterk in dit laatste is de Sovjet-Unie. Is het verwonder lijk, dat de Russen met een machtige groep atleten Rome zijn bin nengetrokken? Zij zullen in de eerste plaats door hun aantal de grootste groep, uitgezonderd uiteraard Italië de glorie van de Sovjet-Unie moeten uitdragen. Zij zullen voorts door het behalen van vele triomfen, of dat nu is op een van de klassieke nummers van de atletiek of bij het kleiduivenschieten, de kracht van het Russische volk moeten aantonen. Zo wordt bewezen, dat het systeem ook ideaal is voor de sportbeoefening, aldus is ons verzekerd. K er del bezorgt zich een bijnaamgeneraal HULPELOOS MASCOTTE-PROBLEEM Ben de Roo kijkt naar twee vlaggen Eén wijziging in het Amsterdams elftal Wat, zo zal men lichtelijk gespannen vragen, verwachten de Russen dan wel van deze Olympische Spelen? De heer Komenkov, algemeen secretaris van het Russische sportbureau met als spe cialiteit de atletiek, geeft ons een ant woord, dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Hjj begint met een inleidinkje: „Wij zijn het sportiefste land ter wereld. Wij hebben niet min- ROME, 23 aug. De Nederlandse driekleur wappert in Rome. Maandag avond heeft de Nederlandse ploeg, die in opperbeste, bijna uitbundige stemming verkeert, het eerste plechtige moment meegemaakt. Dat was toen het rood-wit en blauw onder de tonen vaa het Wil mus in een van de Olympische masten werd gehesen en de Nederlanders strak ln de houding en met ernstige gezichten omhoog keken. Het was precies zes uur toen de Ne derlandse equipe zich voor de prachtige flats opstelde met in de eerste rij Ria v. Velsen, Ada den Haan en Iet Koster-Van Feggelen. Daarachter andere zwemsters met de fleurige witte petjes schuin op 't hoofd en vervolgens de waterpoloërs en de hockeyploeg. De chef de mission Kees Kerdel zorgde al direct voor hila riteit toen de stoet zich in beweging zette door „links, twee, drie, vier" te brullen op een manier, die hem in het Olympisch dorp de naam van „gene raal" bezorgde. Het eigenlijke défilé begon op het „Piazza XVII Olympiade", 'n plein om grensd door prachtige flatgebouwen, die na de spelen ongetwijfeld door gelukki ge mensen zullen worden bewoond. Voorafgegaan door de muziek van het korps van de Italiaanse luchtmacht mar cheerden de ploegen van Hongarije, Duitsland, Columbia, Australië, Kenya, Polen, Irak, Thailand, Indonesië, Gha na, Peru, Turkije, Vietnam, Malta, De nemarken en Nederland naar het mid denterrein waar de vlaggemasten voor 85 landen reeds klaar stonden. Onder doodse stilte hoorden de aanwezigen de volksliederen van de verschillende lan- ten, terwijl de dundoeken langzaam om hoog werden gehesen. Atie Voorbij ver7 tolkte de gevoelens van de Nederlan ders na afloop van de plechtigheid met «én woord: „machtig". der dan 23 miljoen geregistreerde sportlieden en over vijf jaar hebben wij er minstens 50 miljoen". Dan wacht hij even, onderzoekend of deze cijfers ons geïmponeerd hebben. Daarna komt het: „Rusland was op de Olympische Spelen van 1956 te Melbourne het sterk ste land ter wereld. Wij hebben toen 37 gouden medailles veroverd. Zoveel moeten wij ook nu minstens halen het doet er niet toe in welke tak van sport. Of dat nu atletiek, zwemmen, schermen, turnen of kleiduivenschieten is, is niet belangrijk. Het Russische volk heeft evenveel bewondering voor elke sportprestatie." De heer Komenkov heeft die laatste zinnen er bepaald niet zonder reden aan toegevoegd. Dat bleek toen wij zijn nagegaan op welk terrein men de Rus sische triomfen zou moeten verwach ten. De cijfers hebben een duidelijke taal gesproken. Op grond van de huidi ge krachtsverhoudingen bijvoorbeeld be hoeven de Russen zich bij de atletiek nauwelijks illusies te maken. Tussen de 100 en de 1500 meter hebben zij geen enkele troef, die bij voorbaat goed voor een Olympische medaille geacht kan worden. En op de lange afstanden, de 5000 en 10.000 meter, missen zij node een coryfee als Vladimir Kuts, de blon de, tweevoudige winnaar in Melbour ne. Artyniuk en Bolotnikov zijn atle ten van wereldformaat, maar geen su perhelden. Zij behoren tot de favorie ten, maar de concurrentie is groot. De concurrentie is zo groot, dat zij best nimmer aan een medaille kunnen toe komen. Wat de atletiek betreft zullen de Russen zich vermoedelijk moeten be perken tot een stille hoop bij het ver springen. Na Henk Visser en de Duit ser Steinbach mag Ter Ovanesian in staat geacht worden het de Amerikaan Boston, de nieuwe wereldrecordhouder, moeilijk te maken. Beter echter staan de Russische papieren bij de dames, die een bijna even harde training moe ten volgen als de heren. Hier komen zij met potentiële troeven: Irena Press, Kouznetzova, Lissenko en Kocheleva. Dit viertal moet goed zijn voor heel wat triomfen, de sprint uitgezonderd, want daarin zullen de Australische meisjes wel weer schitteren. Voetballers gewipt Rusland hoeft zich voorts geen illu sies te maken ten aanzien van de voet balploeg, die in 1952 het Olympisch de buut gemaakt heeft. Herinnert men zich nog de fanfares, waarmee dat elf tal toen is aangekondigd? Het is voor de Russen op een bittere teleurstelling uitgelopen. Maar nog smadelijker was de aftocht dit jaar geweest. De Rus sische voetballers hebben de voorron den niet overleefd. Zij zijn gewipt door Bulgarije, dat daardoor uiteraard op slag favoriet voor de Olympische titel is geworden. En het zwemmen? Alweer ziet het er niet naar uit, dat de Russen op dit onderdeel een rol van betekenis gaan spelen. Zowel bij de dames als de heren is de concurrentie te groot. Bij de dames zoekt men de favorieten onder de Amerikaanse, Australische, Duitse en Nederlandse meisjes. Bij dg heren denkt men voor de bezetting van het erepodium allereerst aan de Aus traliërs, Amerikanen en Japanners. Misschien dat de rugslagzwemster La- rissa Viktorova voor een verrassing zorgt, maar eerder toch hebben de Rus sen hun hoop gevestigd op het water- polo-zevental, dat in Melbourne en ook bij de Europese kampioenschappen van 1958 derde geworden is achter Honga rije en Joegoslavië. Nu gokken de Rus sen op minstens de tweede plaats en zij baseren die verwachting op de drie overwinningen welke in de laatste tijd op Joegoslavië behaald zijn. Troef bij basketball Wat de overige sporten betreft, staan de Russische kansen niet slecht. Zij zijn met een heel sterke basketball-for matie gekomen en rekenen er vast op de Amerikaanse Olympische hege monie te doorbreken. Zij hebben in de skiffeur Ivanov (Olympisch kampioen 1956) en de double-scull Tukalov-Perku- tov grote kanshebbers. Zij kunnen voorts bogen op sterke afvaardigingen bij het turnen, boksen, gewichtheffen en worstelen en wie weet ontpoppen zij zich als outsiders bij het wielren nen. Australië, zo hebben wij zojuist ge schreven, zal een van de landen zijn, die gerekend moeten worden tot de grote favorieten bij 't zwemmen. Wie verwondert zich daarover bij het ho ren van namen als Dawn Fraser, Il se en John Konrads? En toch zou het ons niet verbazen als juist voor de Australiërs deze Olympische Spelen wat betreft het zwemmen op een te leurstelling zouden uitlopen. Dawn Fraser mag dan nog de snelste zwem ster ter wereld op de 100 m. vrije slag zjjn, het verschil met haar concur rentes is aanzienlijk kleiner gewor den in de afgelopen maanden. Over al, maar vooral in Amerika, heeft zij vele serieuze belaagsters gekre gen. Ilse Konrads is zelfs overtroefd door de Amerikaanse Chris von Salt- za. Bovendien moet men niet uit het oog verliezen, dat deze Olympische Spelen voor de Australiërs op een on gelegen moment komen. Bjj hen is het nu winter. Zij hebben zich dus onder veel ongunstiger omstandighe den moeten voorbereiden. Zij hebben bovendien de handicap van het grote klimaatsverschil. De broeiende hitte welke momenteel in Rome heerst, is voor hen bepaald nadelig, zeker nu zij onderweg nog zijn opgehouden door een motorstoring van het vlieg tuig, waarmede zij vrijdag Rome dachten te halen, maar dat eerst in de nacht van zaterdag op zondag ar riveerde. Australische kansen Australië hoopt echter niet alleen bij het zwemmen op successen. Het vraagt zich gespannen af wat Herb Elliott, ae wereiarecordnouder op de mijl, gaat presteren op de loOO meter. Voor tal lozen is Elliot dé favoriet voor dit on derdeel van het atietiekprogramma. Sinds zijn aankomst in het Olympisch dorp is hij een ontelbaar aantal keren benaderd als de man, die de gouden medaille practisch al in zijn zak heeft. Maar, herinnert men zien de Spelen van 1952 en 1956 nog? Wie had er in Helsinki ooit gehoord van een josy Barthei, de Luxemburger? Hjj stond echter op het ere-podium. En dan oe Ier Kon Deiany, de surprise van de apelen in Melbourne? En passant zou den wij als de man, die nu heel de sportwereld kan verbazen, de Belg Ro ger Moens willen tippen. Hij, de we reldrecordhouder op oe 80.0 meter, kon op de 1500 meter wel eens het grootste struikelblok voor Elliot worden. Australië heeft meer troeven bij de atletiek. Allereerst bij de damessprint sters. Betty Cuthbert is er fel op ge brand haar successen van Melbourne te prolongeren. Achttien jaar oud was zij, toen zjj in 1956 twee persoonlijke tri omfen vierde: de 100 en 200 meter. Zij heeft intussen echter grote concurren tie gekregen van haar landgenote Mar iene Willard (beter bekend onder haar meisjesnaam Mariene Mathews), die in 1958 bij de Empire games twee keer Betty Cuthbert versloeg. Australië hoopt bij de lange afstanden voorts op Albert Thomas, maar, in stilte blijft toch de aandacht het meest gericht op de zwemploeg, die zo lang duidelijk de sterkste was en die wellicht in de zwa- re tegenstand de inspiratie vindt tot nog verbluffender prestaties. RUUD VAN DEN HENDE ROME, 23 aug. Radio Vaticana heeft zich maandag andermaal scherp uitgesproken tegen „stimulerende mid delen" voor sportlieden. De Katholieke Kerk aldus werd in de uitzending gezegd staat zeer welwillend ten op zichte van de sport, maar heeft beden kingen tegen „de verwording, die de ontwikkeling van het lichaam beschouwt als een doel op zichzelf, die het edele van de wedstrijd verlaagt tot het be drog van een overwinning, niet behaald door lichaamskracht, maar door stimu lerende middelen, die het lichaam te gronde kunnen richten, misschien wel zonder kans op herstel." Radio Vaticana sprak zich verder uit tegen „verwordingen die het menselijk lichaam ondergeschikt maken aan aller lei speculaties." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiii'iMiiimiiiiiiHimiiiiiMiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiii De Nederlandse hockeyploeg, vermoeid maar opgewekt na een stevige training. Onze ploeg lootte in de voorronde te gen de Olympische kampioen Indië, Nieuw-Zeeland en Denemarken. Een opvallende figuur in Rome is Kruminsch, de langste van alle deelnemers, die een waardevolle kracht betekent voor het Russische basketballteam. Hij is inmiddels al een goede bekende van de (voortreffelijke) Olympische keuken. (Van onze Romeinse correspondent) Het Olympisch feestlicht van 75.000 kaars, dat bovenin een lantaarnpaal van 30 m hoog zit op het plein voor Stazióne Termini, heeft proef- gebrand. Voor de laatste inspectie waren een ingenieur en een arbeider der gemeentewerken in de mast geklommen. Nadat zij er nog wat geprutst hadden, gaf de ingenieur het sein „Stroom, branden maar!" De 75.000 kaars gloeide aan. Met zwarte brillen op en dikke handschoenen aan gingen de twee na, wat zij als technici moesten nagaan. Beneden stond het zwart van de mensen, die hartelijk meeleefden. Het Terministation, de trams, de bussen spuiden telkens nieuwe versterkingen. De lamp brandde en brandde best. Dan beduidde de ingenieur „stroom afsluiten", hij zette zijn bril af en toen gebeurde het. Met het dovend licht was de spanning geweken en nog wat duizelig van die 75.000 kaars ontdekten de twee plotseling, dat zij boven in een dunne stalen buis zaten, dertig meter boven de Romeinse grond en ruim 28 m boven de Romeinse koppen. Misschien heeft de ingenieur gezegd: „Naar beneden, Piet, ik volg" en misschien heeft Piet gezegd: „Na u, signor inge- niere", het is een feit, dat geen van twee afdaalden. Eerst de Magyrusladder uit. de naburige brandweerkazerne verlostte hen uit hun verheven isolement. Bij het grote Sportpaleis in de EUR- voorstad van Rome staat sinds kort een bronzen figuur, een fakkeldraag ster, die volgens haar maker Emiho Greco „de idee van het Olympisch vuur" moet uitdrukken. De Amerika nen noemen haar Fanny the Flame. Fanny heeft geheel rechte kuitloze be nen, om haar middel draagt zij een knellend broekje van touw, zij heeft een bol buikje en een bol maagje en ver der niets behalve een klein hoofd en stokachtige armen plus uiteraard één fakkel. De deelneemsters aan despe- len zijn diep beledigd. De Romeinse mannen zeggen, dat Fanny hen hele maal niet doet denken aan la Lollo nazionale, Sophia of Marilyn Monroe. En Giuseppe, de tuiiynan, die zorgt voor het piepjonge gras en de nieuwe aanplant ter plaatse, antwoordde op de vraag, wat hij wel van deze dame dacht: „Dame? Lieve deugd, is het een da me?". Rome heeft er duizenden extra richtingaanwijzers bijgekregen, een geschenk van de ENI, het staatslichaam voor de aardoliewinning. Een blauw geschilderde paal staat ver ankerd in een betonnen voetstuk en draagt twee gele handwijzers. De ene wijst naar de EUR, het zuidelijk gele gen Olympisch centrum, de andere naar het stadion aan de Via Flaminia, dat aan de noordrand van Rome ligt. De Romeinen zijn nog wat hulpeloos in het vinden van de weg. Er zijn zo veel bruggen, tunnels en wegen bijge komen en de oude orde van geen-, een- en twee-richtingverkeer is volslagen veranderd. Zelfs de taxichauffeur, die blindelings de weg kon vinden, aarzelt nu bij elke straathoek. Zo waren de gele richtingborden dubbel welkom. Het geschiedde echter, dat Rome de zer dagen geplaagd werd door storm. De Srocco, het kind der Afrikaanse woestijnen, blies heter en harder dan ooit. Hij greep de borden, die of aan de paal of met paal en al begonnen te draaien. Dat heeft fantastische gevolgen gehad. Auto's, motorfietsen en scooters werden van hot naar haar gestuurd. Als in een sneeuwstorm vormden zich spontaan kolonnes zoekenden. Soms strandde een hele ploeg in een doodlo pende straat. Het rondo, dat de sroc co met de goede gaven van de ENI danste, heeft de Romeinen een diep wantrouwen tegen de gele EUR-Stadio Flaminio borden ingeboezemd. In het Villagio Olimpico gaat het nog kalm toe. De militairen, aan wie de be waking en de hulp van vervoersdiensten zijn toevertrouwd, zitten voor een aan merkelijk deel duim te draaien. Ledig heid bleek ook hier des duivels peluw. De wijkcommandant kapitein Bagellini kreeg een telefoontje van het gezant schap van Ghana. De minister dankte de krijgsman uit naam en in opdracht van zijn regering voor de uitstekende voorbereiding, ontvangst en verzorging der Chanese atleten. Reeds nu wilde zijn regering kapitein Bagellinie een klein geschenk aanbieden. Voor hem was in Rome aangekomen een jonge Afrikaanse krokodil. Z. Exc. zou het op prijs stellen de alligator persoonlijk aan te bieden en wel op het kantoor van het Italiaanse Olympisch Comité. De beleefde kapitein heeft daar twee uur zitten wachten met een bezwaard hart en een haastig gerequireerde kooi. Er is een onderzoek gaande naar de auteur van dit valse bericht. De wijkcommandant Fiore werd door de Australische ambassadesecretaris Triado gewaarschuwd, dat de Australi sche zwemmer X geen meter zou zwem men, als zijn mascotte, een papegaai, niet mocht overkomen. Na twee dagen Henk Visser, onze verspringer, die niet kansloos is voor één der medailles, laat zich de kip in het restaurant van het Olympisch dorp goed smaken. besprekingen met alle mogelijke instan ties telefoneerde kapitein Fiore aan de Australische ambassade, dat men die papegaai dan maar in 's hemels naam te Sydney op een vliegtuig moest zet ten. De heer Triado had nog nooit van papegaaieneisen gehoord. Er is een on derzoek gaande naar de enz.... Mevrouw Gotta is de leidster van dat deel van het Olympisch dorp, waar de dames wonen. Zij ontving het verzoek van de Indonesische ploeg om een der wielrenners op te nemen in haar afde ling, omdat deze renner een renster bleek. Na consultaties op het hoogste niveau werd negatief beslist. Het ant woord werd de Indonesische atleten meegedeeld tot hun stomme verbazing. Er was daar geen enkele Adinda. Er is een onderzoek gaande enz. enz. Toen er een klacht kwam van de Russen, dat Towaritch Kruminsch niet slapen kon, omdat alle bedden te kort waren en verzocht werd om een leger stede van 2 m. 40, geloofde geen ster veling dit nieuwe verhaal meer. Maar 'n uitzonderlijk gewetensvol staflid ging toch maar poolshoogte nemen. Kru- minch bleek op blote voeten 2 m. 18 lang. Hij heeft zijn bed. (Van onze sportredacteur) ROME, 23 aug. De Nederlandse hockeyers en waterpolo-spelers weten waar ze aan toe zijn. Dagenlang heb ben zjj, steeds nerveuzer wordend, af gewacht wat het lot zou beslissen. Zou den de Olympische dromen meteen een geduchte knauw krijgen als bleek, dat vrouwe Fortuna hen niet welwillend ge zind was bij de loting voor de indeling in vier groepen, waaruit de „groten" te voorschijn moesten komen? Welnu, gisteren is de beslissing gevallen en, zo mocht men naderhand constateren, de bewoners van het Nederlandse deel van het Olympische dorp waren bepaald opgelucht. In het besef dat de strijd zwaar zal zijn, maar ook met de we tenschap dat zij hun kansen behouden hebben, gaan zij nu de laatste hand aan de voorbereidingen leggen. Want, zo mag men vaststellen, er is een re delijke kans, dat zowel het hockey- als het waterpoloteam het in het Olym pische toernooi verder gaat schoppen dan de voorrondes. Laten wij beginnen met de hockey ers. Zjj vinden in hun groep Indië, de „eeuwige" kampioen en daardoor ook nu favoriet voor het goud, doch voorts Nieuw Zeeland en Denemarken, twee landen, die geacht mogen worden zwak ker te zijn dan het oranjeteam. In de tweede groep verwacht men, dat Pa kistan en Australië zich gaan plaatsen voor de volgende ronde, want zij tref fen als tegenstanders Japan en Polen. Dat laatste team zou overigens wel eens voor een verrassing kunnen zor gen. Duitsland en Kenya zijn de favo rieten van de derde groep, hetgeen dan de uitschakeling van Frankrijk en Italië zou betekenen. In de laatste groep van vier tenslotte verwacht men de plaatsing van Groot Brittannië en België ten koste van Zwitserland en Spanje. Het is namelijk zo, dat van de zestien landen, ingedeeld in vier groepen van vier, die een halve com petitie spelen, acht overblijven voor de volgende ronde. Tussen die acht wordt opnieuw geloot voor vier wedstrijden, waarvan de winnaars zich plaatsen voor de halve finales. Het vervolg kent men. De winnaars spelen de eindstrijd, de verliezers gaan om de derde plaats strijden. Voor het Nederlandse hockeyteam beginnen de Olympische Spelen za terdag aanstaande met de wedstrijd (Speciale berichtgeving) ROME, 22 aug. Het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 zal in Engeland worden gespeeld. Dat was het belangrijkste besluit op de eer ste dag van het 32e FIFA-congres, dat vandaag onder voorzitterschap van de Zwitser Ernt Thommen is begonnen. Drie landen Spanje, West-Duits- land en Groot Brittannië hadden hun kandidatuur gesteld, Doordat Spanje zich voor de discussies ten gun ste van Engeland terugtrok, ging de „eindstrijd" tussen West-Duitsland en Engeland. Thommen vervanger van de FIFA-president Arthur Drewry, die ziek is stelde zelf, bjj loting de volgorde vast waarin de sprekers van beide landen hun kandidatuur mochten verdedigen. Engeland „won". Ook toen er gestemd was bleek Engeland de ge lukkige (met 34 tegen 27 stemmen). Nederland, dat vertegenwoordigd is door de heren A. H. Martens, J. Eg berts en L. Brunt, stemde op West- Duitsland. De wedstrijden zullen, zo werd al aangekondigd, in de maand juli in Londen, Manchester, Liverpool, Sheffield, Sunderland, New Castle en Birmingham worden gespeeld. Een vurige wens van de Engelse Football Association de oudste voet balbond ter wereld is dus in ver vulling gegaan: het 100-jarig bestaan, dat de bond in 1963 viert, zal bekroond worden met een eerste toernooi om het wereldkampioenschap op Engelse bodem. Judo bij volgende Spelen Het Olympisch Comité van Formosa zal voortaan bekend staan als „Natio naal Olympisch comité van de repu bliek China". De reeds in Rome aan wezige atleten zullen echter moeten deelnemen onder de landsnaam „Tai wan". Het besluit hiertoe werd op de eerste dag van het 57e congres van het IOC genomen met 35 tegen 16 stemmen bjj 2 onthoudingen. Het con gres besliste voorts, dat judo op het pro gram van de spelen van 1964 te Tokio mag worden geplaatst. Een commissie zal worden benoemd, die aan het congres te Athene, een nieu we definitie van het begrip „amateur moet voorleggen. Dit op initiatief van de Zwitser Albert Mayer, die van mening is, dat de Olympische amateurbepalin- gen aan de huidige verhoudingen moe ten worden aangepast. Hierbij wordt echter niet gedacht aan een openstel ling van de spelen voor professionals. Het congres besloot, dat van de 22 erkende olympische sporten er ten minste 15 maar ten hoogste 18 op het programma van de zomerspelen moe ten voorkomen. ROME Wat te zeggen als je als Nederlander bent geboren en in de hou ding staat voor de Australische vlag, terwijl vlak naast je de leden van de Nederlandse ploeg staan opgesteld. Ben de Roo, die in 1940 in Enschede het levenslicht aanschouwde, emigreerde in 1956 naar Australië. Zijn turncapacitei- ten zijn dusdanig hij werd m 1959 en 1960 tweede bij de Australische se niorenkampioenschappen dat de auto riteiten zich op aandrang van het Aus tralisch Olympisch Comité beijverden om hem nog voor het einde van de wet telijk verplichte „wachttijd" te natura liseren, opdat hij als Australiër aan de Spelen kon deelnemen. AMSTERDAM, 23 aug. In het Am sterdamse elftal dat morgen in het Olympisch Stadion tegen Barcelona speelt, is Van Wijk van de Volewijckers wegens een blessure vervangen door Schaaphok van Ajax. De wedstrijd wordt geleid door Leo Hora. tegen Nieuw Zeeland. Maandag wordt dan tegen Indië gespeeld en op 3 september wordt de halve competi tie met eep wedstrijd tegen Denemar ken besloten. Op die dag vallen de laatste beslissingen voor het verdere verloop van het toernooi. Ook de waterpoloërs hadden het slechter kunnen treffen. Zij zijn welis waar ingedeeld met Joegoslavië, de winnaar van het zilver in Melbourne, maar ook met Australië en Zuid Afrika. De krachtproef volgt donderdagavond, als begonnen wordt met de strijd tegen Joegoslavië. Dan namelijk kan al enigszins bekeken worden of het Nederlandse team zich illusies mag ma ken voor een plaats bij de eerste vier. Voor het echter zover is, gebeurt er nog heel wat. Evenals bij hockey zjjn de deelne mende landen ingedeeld in vier groe pen van vier. Italië ontmoet Roemenië. Japan en de Ver. Arabische Republic15 Rusland, Duitsland, Argentinië en Bra zilië vormen een groep en tenslotte ontmoeten Hongarije (de Olympische kampioen), Ver. Staten België en Frankrijk elkaar. Van elke groep plaat sen zich na de halve competitie de twee hoogstgeplaatste teams voor de volgen de halve competitie van opnieuw vier landen. De twee sterkste van deze groe pen vormen tenslotte de finalegroep van vier, waarin gestreden wordt om het goud, zilver en brons. De verwachtingen zijn, dat in de eer ste twee groepen Italië, Roemenië, Rus land en Duitsland zich plaatsen en in de volgende twee Joegoslavië, Neder land, Hongarije en de Ver. Staten. Nederland kan zich dus een neder laag tegen Joegoslavië permitteren als het er dan maar voor zorgt, dat zowel van Australië als Zuid Afrika gewon nen wordt. In dat geval behoeft Oran jes poloteam zich echter weinig illusies te maken voor een plaatsing bij de eerste vier, want het resultaat van de wedstrijd tegen Joegoslavië telt mee voor de volgende ronde. Vandaar dan ook dat wij hierboven al vertelden, dat er na donderdagavond al het een en ander van Nederlands kansen voor het verdere verloop van het toernooi te vertellen valt. Belangrijk is intussen, dat de man nen, die tegen Joegoslavië moeten aan treden vol goede moed zjjn. Zij weten, dat iedereen de Joegoslaven bij voor baat tipt als de winnaars, maar die wetenschap sterkt hen om met man en macht te proberen voor een enorme verrassing te zorgen. Laten wü hopen, dat op de eerste de beste dag van de Spelen, kort na de openingsplechtigheid de optimistisch verwachtingen in het Nederlandse kamp niet beschaamd worden. ROME, 23 aug. De Italiaanse bladen jubelden maandagmorgen in alle toon aarden over het spel, dat de Hongaarse voetbalploeg zondagavond in een trai ningswedstrijd tegen de bescheiden plaatselijke club uit Ostia ten toon spreidde. De Hongaren zegevierden met 25-1, na een ruststand van 9-0. In het bijzonder middenvoor Florian Albert was op dreef, waarvan zijn negen tref fers getuigen. Een aantal postzegelverzamelaars zal binnenkort in het bezit zijn van een unieke ansichtkaart, waarop de stempels staan afgedrukt van alle plaatsen, waar de Olympische fakkel op weg van Sy racuse naar Rome is gepasseerd. De geestdriftige bevolking van de plaatsen langs de route verzamelt een zeer vreemd souvenir. Men stelt name lijk herhaaldelijk pogingen in het werk om bij het passeren van de fakkel zijn hand te branden aan het heilige Olym pische vuur. De „zenuwenoorlog", waarbij atleten op de diverse onderdelen trachten bij de training zoveel mogelijk indruk te maken op hun tegenstanders, duurt voort. Maandag was het de Amerikaanse vlinderslagzwemmer Lance Larson, die grote indruk maakte door op de 100 me ter met een tijd van 58,8 seconde slechts ééntiende seconde boven zijn eigen we reldrecord te blijven. Men houdt in Rome geen rekening met politiek en dat stemt een mens ge lukkig. Toen de Nederlandse ploeg maandagavond opmarcheerde naar de vlaggenparade stonden op een bepaald moment de Nederlanders, geflankeerd door de atleten van Indië die met hun gele tulbanden voor een fleurige noot zorgden en de Australiërs, gestoken in groene jasjes, tegenover de deelnemers uit Indonesië. Vriendelijk lachend keken beide ploegen naar elkaar en het moet ongetwijfeld geheel in de geest van ba ron Pierre de Coubertin zijn geweest toen Cees Kerdel, de leider van het Ne' derlandse team en overste Sriamjn chef d'equipe van de Indonesiërs, ztca voor de lenzen van de fotograaf broe derlijk lieten vereeuwigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6