«Creatieve pauze" in overleg over staken der kemproeven Waardering voor werk van Eric de Vries Algerijnse rebellen voor referendum door V.N. Belangrijke stap terug op weg naar regeling van conflict O PARIJS VREEST federatie Guinee - Soedan BOSCHt Amerikaanse afgevaardigde lanceert felle aanval op de Sovjet-Unie Op naar de ruimte! i mMmI Staking in Britse havens ten einde Choler a-epidem ie in Pakistan DRAADLOOS CONTACT De t.vin de Nederlandse Antillen Kans voor De Gaulle de stukken te lijmen wordt klein geacht Generaal Norstad dreigt functie neer te leggen Morgan Phillips kan niet deelnemen aan gewichtig congres Vijfhonderd doden V. fi DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 GENEVE, 23 augustus (U.P.I.) T" De Verenigde Staten, Groot- j^ittannië en de Sovjet-Unie heb- ben hun onderhandelingen alhier het staken van proeven met kernwapens voor de duur van vijf ^eken verdaagd. De gedelegeer den zullen op 27 september op- dïeuw bijeenkomen. De Ameri kaanse afgevaardigde, David opper, heeft gisteren op de J'°orlopige laatste zitting, een 'eUe aanval op de Russen gelan- Ceerd en hen ervan beschuldigd de onderhandelingen, die al 21 maan- non aan de gang zijn, te belem meren. Naar zijn mening had Rusland onredelijke eisen gesteld. De Britse afgevaardigde, High Morgan, noemde de verdaging ochter „een creatieve pauze" en nij zei, dat hij optimistisch was 0yer de mogelijkheid dat de ver daging nieuwe ideeën zou bren gen. Elastisch rijden BOUGIES fiterma eiast/C Afgestemd op het hedendaagse verkeer In Verenigde Staten Minder MOORDEN na afschaffing doodstraf Willemstad, aug. <a.n.p.) De •hinister van Cultuur en Opvoeding, I. C. Debrot, heeft in een gesprek Net de correspondent van het ANP te Willemstad op Curasao met grote waar dering gesproken over hetgeen de Ne derlandse televisie-deskundige, Eric de Wies, heeft gedaan in de enkele weken, dat hij als adviseur van de regering bemoeienis heeft gehad met Telecu- £aCao. De heer De Vries was door de "ticusa naar de Ned. Antillen gezon den om in de eerste levensdagen van bet Curagaose televisiestation de hei- bende hand te bieden. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 23 augustus In een gisteren te Tunis gepubliceerd communiqué heeft de voorlopige regering der Algerijnse republiek doen weten, dat naar haar oordeel de raadpleging van het Algerijnse volk moet geschieden door mid del van een referendum, georga niseerd en gecontroleerd door de Verenigde Naties. Als reden die haar tot dit nieuwe standpunt heeft gebracht voert de voorlo pige regering aan dat tengevolge van generaal De Gaulles weigering om met haar te onderhandelen over de voorwaarden en waarbor gen voor een vrije Algerijnse volksraadpleging, de Franse poli tiek de zelfbeschikking van iedere democratische inhoud heeft be roofd en met geweld een statuüt wil opleggen strekkend tot „bal- kanisatie" van Algerije. Marokko wil debat in V.N. over Mauretanië „Caravelle" voor Madurodam Nederland heeft weer een Belfort Veertiende-eeuws stadhuis van Sluis gerestaureerd - „Jantje met de houten hamer" terug op verheven standplaats Heide in bloei Nieuwe kappen i Het voornaamste geschilpunt tussen ®?st en west betreft de ten uitvoerleg ging van het Amerikaanse project ,,Ve- dat ten doel heeft een systeem te v|nden, waarbij kleine onderaardse ex plosies kunnen worden geregistreerd. westelijke hondgenoten beweren, dat vau kleine trillingen thans de plaats en Oorzaak niet kunnen worden nagegaan, l°dat zij zouden kunnen ontsnappen aan ®en international controlesysteem, dat e.r °P gericht is om onderaardse explo sies op te sporen. De Russen zijn het daarmee niet eens. z'j geloven wel, dat kleine onderaard- So. kernexplosies te identificeren zullen ^jjn. Maar bovendien eisen zij, dat Ame rika. Rusland nauw betrekt bij dat pro ject „Vela". De Amerikanen gaan voor Oat onderzoekingswerk bepaalde kern bommen tot ontploffing brengen. De possen willen nu in de gelegenheid wor den gesteld, die bommen zelf te inspec teren om zodoende te voorkomen, dat Ajperika, onder het mom van projcet me i nieuwe wapens beproeft. Daar- kooTrt Amerika echter weer niet ak- <de zo^S,an' want dc Amerikaanse wet biedt dn fnaAamde MacMahon-wet) ver- aan hiiit^fmirikaanse atoomgeheimen men 5 fcjers worden onthuld. Wil Ae tegemoet komen, dan zou de „MacMahon-act" moeten wor den gewijzigd en er zijn tot dusver geen aanwijzingen, dat president Eisenhower net Congres om een dergelijke wijziging wil verzoeken. Intussen heeft Rusland gedreigt de proeven met kernexplosies te hervatten, mdie Amerika niet akkoord gaat. Men vreest thans, dat de onderhandelingen 9'komen onmogelijk zullen worden, in- h'en zowel Rusland als Amerika hun proefexpiosies hervatten. Ariderea punten van verschil zijn nog: en pt aantal inspecties, dat Amerika den sland °P elkaars grondgebied zou- dat ^gen uitvoeren om te verzekeren, dl er geen kernexplosies in het geheim Advertentie Imp. N.V. Willam van Rijn FtMrlemmermg 475 A'4m TéI. 185222 T«t«i 12282 tot stand worden gebracht. De Russen wensen er drie per jaar, maar Ame rika en Engeland hebben twintig ge vraagd. De samenstelling van de inspectie- ploegen. Rusland meent, dat het hoofd van een inspectieploeg of van een con trolepost een burger moet zijn van het land, waar de inspectie wordt uitge voerd. Het westen houdt vol, dat hij een buitenlander moet zijn. LONDEN, 23 aug. De toestand van Morgan Phillips, secretaris-generaal van de Labourpartij, die verpleegd wordt in een ziekenhuis te Glasgow na getroffen te zijn door een beroerte, be gint'geleidelijk te verbeteren. Maar on der de leiders van de Labourpartij heeft men nu alle hoop opgegeven dat hij deel zal kunnen nemen aan de conferen tie van de vakverenigingen en van de Labourpartij in september en oktober. Het is tot heden niet duidelijk wie de belangrijks rol van Phillips zal kunnen overnemen. Na' de dood van Aneurm Bevan had de partij haar hoop geves tigd op Phillips voor de rol van vrede stichter. Er is geen andere gezagheb bende en leidende figuur te bekennen, die deze taak zou kunnen overnemen. Vrouwen moeten, aldus geleerden, veelal geschikter zijn dan mannen voor de beoefening van de ruimtevaart. Ziehier een Amerikaanse, die zich voorbereidt op haar ruimtelijke roeping. Zij heet J.errie Cobb en ze is reeds .pilote. In de achtentwintig jaren, die ze op dit ondermaanse reeds heeft doorgebracht, heeft ze al duizend uren gevlogen. Jerrie is een van de twaalf dames, die voor de ruimtevaart worden opgeleid. Zoals wij reeds berichtten heeft de Amerikaanse geleerde Randolph Lovelace verklaard, dat vrouwen in de ruimte minder zuur stof verbruiken, minder eten nodig hebben en een standvastiger geestesgesteld heid aan de dag leggen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 23 aug. De wilde star king onder de Londense havenarbeiders is geëindigd. De stakers hebben beslo-, ten met ingang van heden de arbeid te hervatten en er zal vandaag worden begonnen met het lossen van de ladin gen van een kleine zestig vrachtsche pen, die het slachtoffer werden van dit conflict. Met betrekking tot de staking onder het scheepspersoneel in de Engelse ha vens is de toestand minder duidelijk Wel is duidelijk, dat de staking ten einde loopt, aangezien het scheepsperso neel in de haven van Southampton heeft besloten de arbeid te hervatten.; Dit betekent dat in de eerstkomende; drie dagen een aantal grote passagiers schepen, waaronder de Queen Mary", de dienst kunnen hervatten. De stakers in Liverpool besloten gisteren de sta-, king voort te zetten. Maar dit besluit werd genomen voordat bekend werd, dat de arbeid in Southampton zou wor den hervat. Maar ofschoon de toestand nu ongetwijfeld weldra normaal zal zijn, betekent het einde van de staking niet het eind van de verbittering van het scheepspersoneel over de leiders van de Nationale Zeeliedenbond, die naar de mening van het personeel niet voor hun taak geschikt zijn en niet voldoende energie tonen in het behartigen van de belangen van de leden van hun vak bond. NEW YORK, 23 aug. (U.P.I.) In Amerikaanse staten, die de doodstraf hebben afgeschaft, is het aantal moor den in de eerste helft van dit jaar la ger geweest dan in de overeenkomsti ge periode van het vorige jaar. In een publikatie van de Amerikaanse liga voor afschaffing van de doodstraf wordt gezegd, dat dertien grote steden in Amerikaanse staten, waar de dood straf thans is afgeschaft, een totaal van 95 moorden hebben gerapporteerd te gen 98 verleden jaar. In de staat Dela ware werden dit jaar twee moorden ge pleegd tegen vier gedurende de eerste helft van 1959. Het totaal in de staat Minnesota is van tien op zeven teruggebracht en in de stad Flint, in Michigan, waar in de eerste zes maanden van verleden jaar elf moorden zijn gepleegd, zijn er dit jaar slechts vijf geregistreerd. Daar tegenover is volgens de liga het aantal moorden in steden, waar de doodstraf nog bestaat, gestegen. De liga geeft echter toe, dat in streken, waar de doodstraf is afgeschaft, een stijging in andere misdaden valt waar te nemen. LAHORE, PAKISTAN, 23 aug. (UPI), Het Pakistaanse ministerie van ge zondheid heeft meegedeeld dat vijfhon derd personen zijn gestorven als gevolg van de cholera-epidemie die westelijk Pakistan heeft geteisterd. De epidemie is thans tot staan gebracht, maar er doen zich nog individuele gevallen voor vart besmetting. De haard hiervan lag in Jammoe in de provincie Kasjmir, waar de ziekte een maand geleden uit brak. De bacillen werden naar de West- pakistaanse stad SaiJkot overgebracht door de rivier de Alk Noeliah, welke door Jammoe stroomt. Kort nadat de epidemie was uitge broken, vluchtten de mensen uit de stre ken waar zij slachtoffers had gemaakt. HILVERSUM, 23 aug. In het film programma van hedenavond zendt de NTS „Nous Irons a Paris" (We gaan naar Parijs) uit, een luchtig Frans showf-ilmpje, waarin het orkest van Ray Nentura optreedt. Iedereen kan er zich mee amuseren. Tevoren wordt on der de titel „De eerste klas" een Pools filmpje vertoond, waarin peuters voor het eerst kennis maken met „de grote school". De KRO zendt vanavond in zijn radio programma „Peter Grimes" uit, een opera in drie akten naar een libretto van Montagu Slater, ontleend aan het gelijknamige gedicht van George Crab- be en op muziek van Benjamin Britten. De uitvoerenden zijn het koor en orkest van de Koninklijke Opera „Covent Gar den" met solisten, het geheel onder lei ding van de componist zelf. Minister Debrot deelde mede dat be goten is, een kleine televisie- en :adio- raad voor de programma's in het leven N roepen, die zich zal bezig houden Net het culturele gedeelte. Deze raad Nl dus geheel naast de reeds bestaan- da radio- en televisieraad, die zich be moeit met de technische aangelegen beden, optreden. De regering van de Ned. Antillen beeft het recht, ongelimiteerd tijd op ja eisen voor regeringsprogramma's en •haakt van dit recht gebruik door, om ja beginnen, eenmaal per week een pro- pamma onder de titel „Het koninkrijk jh woord en beeld" tezamen met de ^a.derlandse Televisie Stichting en de jpicusa aan de kijkers op Curagao te hrengen. Dit programma komt in nau- ™a samenwerking met de televisie-in- j-anties in Nederland tot stand, doch vSJat geheel onder de verantwoordelijk- Dr u van de Antilliaanse autoriteiten. öCbedoeling is, dat dit een geheel Ne- <jRria s Programma zal zijn dat Ne- mu.. d toont zoals het is zo deelde "'bister Debrot mede öi^aarschjjnlijk op 31 'h Programma officie augustus a.s. zal '4 ,,7usramma officieel beginnen met U Bf ng' d'e geheel op deze datum Hjjpgestemd. De neer De Vries heeft medewerking toegezegd om te trachten, goede Nederlandse toneelstuk ken voor Telecuragao beschikbaar te doen stellen; er zullen, in samenwer king met de Wereldomroep, groetenpro- gramma's worden gemaakt van Antil- lianen, die in Nederland werken en stu deren en het Nederlandse nieuws zal ook zijn weg op het Curagaose televisie scherm vinden. Naast dit Nederlandse uurtje zal er elke week een kwartier door de Antil liaanse regering worden gereserveerd onder de titel „Nos Terra", dat een feheel Antilliaans karakter zal krijgen. Ir wordt thans overleg gepleegd om uit Nederland een ervaren cameraman regisseur te doen overkomen, die als leermeester kan optreden voor de came ramensen en anderen verbonden aan Telecuragao. Het is dringend noodza kelijk zo meent de minister dat bij de verdere ontwikkeling van het An tilliaanse televisiebestel goede leer meesters worden ingeschakeld opdat men in de Antillen zelf op den duur tot het hoogst bereikbare zal kunnen ko men. Wat het betekent eens een goed vak man in te schakelen, is bewezen met de komst van Eric de Vries, die met het geven van een enkele tip of een simpele aanwijzing al zeer goed werk heeft gedaan. Ook met andere landen Engeland, Frankrijk en België is contact opgenomen voor goede pro gramma's en gezegd mag worden, dat ook bij de televisie-instanties van die landen alle denkbare medewerking is ontmoet. Het heeft zo zeide minister Debrot wat lang geduurd voordat Ne derland inzag dat televisie voor deze eilanden van groot belang zou kunnen zijn. Nederland heeft daardoor in zeker opzicht de boot gemist. Maar op het ogenblik is de situatie zo, dat alle par tijen inzien dat daarbij een fout is ge maakt, een fout, die hersteld kan wor den. En daaraan wordt nu gewerkt. Deze nieuwe stellingname van de „voorlopige regering" Is andermaal een belangrijke stap terug op de weg naar een rechtstreekse bilaterale regeling van het slepende, walgelijke conflict tussen Frankrijk en de Algerijnse op standelingen. iZjj klinkt zelfs als een duidelijke verloochening van de tot dus verre ook door de „voorlopige regering" beleden voorkeur voor zulk een rege ling, waar nu „Internationalisatie" voor in de plaats moet komen. Bevriende delegaties, bereid om op de herfstzitting van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties (in het Frans afgekort tot ONU) het voorstel van de voorlopige regering ter tafel te brengen, zullen zeker wel te vinden zijn. Vanuit Tunis wordt in het licht gesteld dat gisteren de Tunesische president, Bourguiba, en de Algerijnse „premier" Ferhat Abbas een langdurig onderhoud hadden, waar na beiden uiterst voldaan waren, en dat „minister" Krim Beicacem, naar be horen geïnstrueerd, afgereisd is naar Beiroet om op de daar vandaag te openen bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Arabische landen de belangen van de „voorlopige Algerijnse regering' te bepleiten. In ieder geval: indien waar is dat generaal De Gaulle na het mislukken van dc contacten van Metun, doelend op de Algerijnse afgezanten, heeft gezegd: „Ze komen terug" ziet het er niet naar uit dat hij spoedig gelijk zal krijgen. In Parijse regeringskringen verluidde inmiddels gisteren dat van de zijde der, Franse regering geen officieel antwoord op het nieuwste communiqué der voor lopige regering is te verwachten. Men verwijst er evepwei naar de persconfe rentie, die generaal De Gaulle op 5 sep tember zal houden en waarin hij weer, zijn visie zal geven over de verschei dene aan de orde zijnde voor Frankrijk, belangrijke problemen. Voorts wordt in Franse regeringskringen herinnerd aan; het welbekende Franse standpunt dat de Verenigde Naties in het Algerijnse' conflict volkomen onbevoegd zijn en dat Frankrijk met name van zijn Atlantische partners solidariteit in dezen verwacht. Tenslotte stelt men in het licht, dat nog altijd van kracht is wat generaal De Gaulle in zijn radiotoespraak van 14 juni j.l. ter zake van de toekomstige Algerijnse volksuitspraak beloofde in deze passage: .Gegarandeerd is dat de keuze volkomen vrij zal zijn, dat de „informateurs" van de gehele wereld óm dit vast te stellen, volledige vrij heid zullen heoben, dat alle, ja alle, richtingen deel zullen kunnen nemen aan de discussies die de voorwaarden van de volksuitspraak zullen vaststellen, aan de campagne onder de kiezers en' de controle van de uitspraak". Of generaal De Gaulle ter zake van zijn Algerijnse politiek in zijn aan staande persconferentie weer nieuwe nadere preciseringen zal geven en zo ja, welke is voorwerp van speculatie. Zeer aannemelijk is wel, dat hij de „commis sies van Algerijnse gekozenen" ter sprake zal brengen, die medio septem ber hun werkzaamheden economi sche, culturele en administratieve ont wikkeling van het Algerije van morgen gaan aanvangen. Het is vooral ook de instelling van deze „commissies" ge weest, die de voorlopige Algerijnse re gering heeft gedoodverfd als een een zijdig Frans autoritair vooruitlopen op de „zelfbeschikking" en een uithollen van haar democratische inhoud. NEW YORK, 23 aug. (Rtr) Marok ko heeft gevraagd om een debat in de Algemene Vergadering van de V.N. over het „vraagstuk Mauretanië". Het wil dat de algemene vergadering helpt bij het zoeken van,een vergelijk met Frank rijk over deze kwestie. In een memoran dum, dat onder de leden van de V.N. is verspreid, zegt Marokko dat Frankrijk en Marokko, bij het begin van de onder handelingen over de onafhankelijkheid van Marokko, akkoord zijn gegaan met de instelling van een commissie om hun grensgeschillen te regelen. Mauretanië ligt ten zuidwesten van Algerijë. Het enige Belfort van Nederland, het eeuwenoude stadhuis van het Zeeuwsvlaamse toeristenstadje Sluis aan de Belgische grens, is volledig ge restaureerd; op 9 oktober hoopt men het opnieuw in gebruik te kunnen nemen. t Het stadhuis, dat uit de 14de eeuw dateert, werd samen met het groot ste gedeelte van Sluis bij de bevrij ding op 11 oktober 1944 door een hevig luchtbombardement door de Canade zen volledig in de as gelegd. De gehele stad was herschapen in één onover zichtelijke, brandende puinhoop. Thans is alles er in moderne, fleurige stijl heropgebouwd en dank zij het bloeiende toerisme worden er uitste kende zaken gedaan. Het aantal win kels, café's en restaurants groeit re gelmatig aan. Sluis is voor vele Vlamingen en dan vooral de Bruggelingen het eindpunt geworden van een wekelijks uitstapje. De Belgen doen er allerlei inkopen en tanken ook benzine, die zoals bekend in ons land veel goedkoper is. Jarenlang kregen de tienduizenden bezoekers' op het Marktplein een troosteloze ruïne te zien, die het an ders zo nette en steeds zeer bedrijvige stadje ontsierde. Eindelijk werd in 1956 met de restauratie van het Bel fort begonnen en hiervoor werd be roep gedaan op de architecten E, A. Canneman, van Monumentenzorg in Den Haag, F. A. Klokke en J. Dewil- de. Men heeft er vooral zorg voor ge dragen om het stadhuis zoveel moge lijk het vroegere uitzicht terug te ge ven. Hiertoe heeft men grote hoeveel heden oude materialen moeten ge bruiken, waarvan sommige zelfs af komstig waren van oude gebouwen in België. De restauratie heeft maar liefst 1,5 miljoen gulden gekost. Sluis moet van dit bedrag echter slechts één tiende betalen, terwijl de rest wordt bijge past door de staatskas. Daar het hier een heel bijzonder gebouw betreft, aangezien het in feite het enige Bel fort was, waarop Nederland zich tot 11 oktober 1944 kon beroemen, mocht er van staatswege inderdaad een bij zondere inspanning verrricht worden. Het stadhuis werd opgetrokken in een periode, waarin Sluis, gelegen aan de zeearm Het Zwyn, een machtige en rijke voorhaven was van Brugge, cen trum van de Middeleeuwse handel, nijverheid en cultuur. De steeds wel varender wordende poorters wilden een weelderig schepenhuis bouwen en een sierlijk „Belfroot" of Belfort, sym bool van vrijheid en onafhankelijkheid. Die toren moest gebouwd worden naar het voorbeeld van de Belforten van 'Gent, Ieperen, Dendermonde en Douai. In 1375 werd met de bouw van het enige Nederlandse belfort be gonnen en in 1391 was het schepenhuis reeds in gebruik, maar aan de toren werd nog voortgewerkt. Op 1 mei 1393 werd het gebouw volledig door brand vernield, maar reeds een jaar later was alles hersteld en werd de toren eindelijk bekroond met het door de poorters zo begeerde belfort. In -de herrezen toren wordt ook weer een klokkenspel aangebracht en met ongeduld wacht de vermaare „Jantje van Sluis" om weer zijn ver heven plaats in een van de galmgaten IIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItltlllllllllll in te nemen. Dit houten mannetje ls stokoud; het werd reeds in 1424 in het Belfort geplaatst. Het heeft tot taak met zijn houten hamer op een van de drie klokken, die naast hem ge plaatst zijn, enkele tonen aan te ge ven, die de aanhef vormen van het beiaardspel, dat de inwoners van Sluis vroeger om het uur en half uur te horen kregen. Toen de toren tijdens de jongste we reldoorlog instortte, kwam Jantje van Sluis er van af met een gebroken arm en been, maar dit onheil werd al heel vlug door een bekwaam Brugs beeldhouwer hersteld. Voorlopig werd het mannetje opgesteld op de Markt, vóór een klein museum, waarin over blijfselen uit het vroegere stadhuis bewaard worden. Duizenden malen werd hij door toeristen gefotografeerd. Het houten mannetje is immers een beroemdheid geworden wegens zijn moedige houding in de nacht van 12 op 13 juni 1604, toen de Spanjaarden vergeefs poogden Sluis in te nemen. Het slaan van de torenklok van de stad moest het sein zijn tot de aan val van de Spanjaarden, maar uitge rekend die nacht vertikte Jantje van Sluis het heel wijs zijn plicht te ver vullen. De vijand werd hierdoor in ver warring gebracht en de Spanjaarden waren er van overtuigd, dat er ver raad in het spel was. Door het zwij gen van de klok mislukte de hele aan val. Sindsdien wordt het houten man netje als een legendarische held ver eerd, niettegenstaande in geschiedenis boekjes wordt beweerd, dat de toren klok eenvoudig niet sloeg omdat het die dag kermis geweest was te Sluis, waardoor de arbeider, die elke avond de klok moest opwinden, te diep in het glas had gekeken. Weinigen ge loven deze weinig romantische uitleg en voor alle inwoners van Sluis is en blijft Jantje met de houten hamer de redder van zijn stad. e miniatuurstad „Madurodam", die reeds een „Caravelle" van de f y S.A.S. had, heeft er gisteren nog zo'n vliegtuig bij gekregen van de Air France. Het toestel werd niet officieel aangeboden, maar de directeur, de loco-burgemeester en de gemeentesecretaresse van Maduro dam waren daarom niet minder content met deze uitbreiding van hun inventaris. Op de foto v.l.n.r. W. J. de Brauw (locoburgemeester), J. Jongerius (directeur Madurodam) en Jet de Boer (gemeentesecretaresse) met de aanwinst. p het ogenblik staat de heide op vele plaatsen in ons land in volle bloei. Het gebied tassen Mossel en Otterlo, dat ook voor auto mobilisten toegankelijk is, geeft een beeld van deze bloeiende heide, ter wijl ook het gebied tussen Assel en Hoog-Soeren in voile bloei staat. Hier is ook een toegangskaart verkrijgbaar om de door het Kroondomein lopende grintweg te berijden. Tevens zijn er plekjes tussen Uddei en Ermelo, bij de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn- Uddel (waar een betonweg is), bij Harskamp en rond Elspeet en Gar deren. De congregatie van de kleine zus ters van de H. Jozef, waarvan het moederhuis in Heerlen ge vestigd is, heeft sinds kort een wijzi ging aangebracht in de kloosterkle- ding. Het habijt is onveranderd ge bleven, maar de kap is sterk vereen voudigd. De nieuwe kap is minder vooruitstekend dan de oude. Deze wij ziging is doorgevoerd in verband met de zusters, die regelmatig aan het verkeer moeten deelnemen. De oude kap hinderde de zusters daarbij in sterke mate. Dit nadeel speelde vooral een rol bij bromfiets- en autorijdende wijk zusters, maar ook. zo verzekerde ons de woordvoerster van de congregatie, de zusters, die werkzaam zijn bij het onderwijs. Voortaan kunnen zij de klas beter overzien. Overigens zijn niet alleen de wijk zusters en de religieuze leerkrach ten, maar alle leden (meer dan twee duizend) van de congregatie van de Kleine zusters van de Heilige Jozef erg ingenomen met de niéuwe sterk vereenvoudigde kap. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 23 aug. Vandaag arriveert, op uitnodiging van president De Gaul le van Frankrijk, Mamadou Dia, de pre mier van Senegal, te Parijs; hij zal waarschijnlijk zonder dralen door De Gaulle worden ontvangen. Modibo Kei- ta, de regeringschef van Soedan, wordt morgen of donderdag te Parijs ver wacht. Generaal De Gaulle zal op de eerste plaats, krachtens de rol van ver zoener die hem als president van de Gemeenschap toekomt, de gemaakte stukken tussen do beide Mali-partners, trachten te lijmen. Algemeen hebben de waarnemers er een zeer hard iioofd in, of dit hem zal gelukken. De presi dent der Gemeenschap heeft generlei zeggenschap in de interne aangelegen heden van de beide oiiitlhankelijke re publieken. Er kan geen sprake zun van een scheidsrechterlijke uitspraak. Meer hoop stelt men op het ontzag dat De Gaulle zijn beide gesprekspart ners inboezemt, om le bereiken dat zy de schade tenminste beperk', zullen hou den tot wat zij ,is, en dat zij de Ge meenschap zullen ontzien. Generaal De Gaulle zal dan met hen de grondslag moeten leggen voor nieuwe akkoorden van samenwerking tussen enerzijds Se negal - Frankrijk - de Gemeenschap en anderzijds Soedan - Frankrijk de Ge meenschap, die in de plaats moeten ko men van de me', de Malifeder :tie als zodanig gesloten akkoorden. Het grootste punt van de Franse be kommernis blijft ondertussen, of Soe dan er nu niet de voorkeur aan zal ge ven aansluiting te zoeken bij Sekou Tou- ré's Guinee, waarmee het, zoals giste ren uiteengezet, aanzienlijke politieke verwantschap bezit. Terzake van de achtergronden van de crisis, die de Ma lifederatie uiteen heeft doen gaan, is thans onthuld geworden dat ook de kwestie-Algerije daarin een aanzienlijke rol heeft gespeeld. Terwijl de Senegale se leiders er voorstanders van waren generaal De Gaulles politiek nog haar kansen te laten, voelden de Soedanezen Soedan is een overwegend geïslami seerd land ervoor om hierin zich te scharen bij het Arabische blok, en de lijn te volgen die ook die van Guinee is: een oplossing te verkrijgen door interna tionalisatie en inmiddels ,de Algerijnse opstandelingen naar vermogen te steu nen. Men kan zich dus indenken dat de mogelijkheid van een federatie tussen Gufnee en Soedan Parijs met het oog op de Franse zaak in Algerije, met schrik vervult. Deze federatie zou van de Atlantische kust reiken tot diep in de Sahara, tot aén de Algerijnse territoria. Gisteren is te Parijs in de commentaren dan ook de enigszins geruststellende overweging op gedoken dat, daar het nu eenmaal nood zakelijk zou kunnen blijken voor het ar me maar dynamische Soedan om zich aan te sluiten bij een ander rijker aan zee grenzend gebied, dit gebied even zo goed „Ivoorkust" zou kunnen zyn, waar Frankrijks grote Afrikaanse vriend Houphouet Boigny de scepter zwaait. Want tussen Houphouet Boigny en Mo dibo Keita bestaan nog altijd zeer vriendschappelijke betrekkingen, die da teren van een nog niet zo oud gemeen schappelijk politiek verleden. Aangeno men daarbij dat „Ivoorkust" in zulk een verbintenis op zijn beurt niet zou Iioeven te vrezen door Soedan „verorberd" te worden. LONDEN, 23 aug. (Rtr.) Volgens de „Dailv Mail" heeft de opperbevelheb ber van de N.A.T.O., de Amerikaanse generaal Lauris Norstad, de landen van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie gewaarschuwd dat hij overweegt de ze herfst zijn functie neer te leggen. Norstad zou de regeringen van de N.A.T.O.-landen ervan willen doordrin gen dat de geschillen en ruzies in de or ganisatie een gevaarlijk punt hebben be reikt. „De militaire kracht van West- Europa wordt bedreigd door het uitblij ven van overeenstemming over belang rijke politieke kwesties terwijl het lei derschap van de Verenigde Staten ten gevolge van de presidentsverkiezingen is verlamd". ge M Norstad zou gezondheidsredenen op- even als het motief voor zijn ontslag, "aar volgens de „Daily Mail" is hij ge heel hersteld van de lichte hartaanval die hem in mei trof. Hij zou nog slecht* vermoeid zijn. De „Daily Mail" meent dat drie belangrijke kwesties nog niet zijn opgelost, hoewel de regeringen van de N.A.T.O.-landen dit Norstad hadden beloofd. Deze kwesties zijn: het West- duitse verlangen naar bevoorradingsba ses buiten het grondgebied van de Bondsrepubliek, de „ongemotiveerde" weigering van president De Gaulle de Franse luchtverdediging te integreren en de weigering van de vijftien N.A.T.O. landen „de noodzaak van een geallieer de strijdmacht met Polaris-raketten in West-Europa" in te zien. Voorts zou België hebben gedreigd uit de N.A.T.O. te treden wegens het „ver raad" van de westelijke landen inzake Congo. SOVJET-UNIE Volgens berichten, ontvangen door de Amerikaanse am bassade in Moskou hebben weer drie Amerikaanse toeristen van de Sovjet autoriteiten de aanzegging, gekregen, dat zij hun bezoek aan de Sovjet-Unie moeten bekorten en het land verlaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7