Muiterij onder V .N.-soldaten blijkt achteraf onwaar Mali-soldaten inmiddels vervangen door leren Loemoemba wenst gewapende actie tegen Kasai en Katanga GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN DE PAUS ONTVANGT ATLETEN MAKELAAR EN VRIENDEN LEVEREN PASPOORT IN Onrust onder arbeiders van NDSM in Amsterdam Parijs wacht ontwikkeling in Mali-federatie af Oud-Schipholdirecteur Dellaert overleden DISS, fc»»' N Ook arbeids conflict bij VEROLMÈ GENERALE REPETITIE TAPTOE DELFT POLITIEKE HANDIGHEID VAN TSJOMBE? Sabin-vaccin nu ook voor de V.S. Lunchtrommelt j e voorgeschreven De schilderijendiefstal in Amsterdam Dilettantistische verkooppoging ivekt verbazing in kunsthandel Niet te veel doorlichten Paar duizend man niet aan werk Öchröder Het weer ELISABETHSTAD, 25 augus tus (A.F.P., Rtr., U.P.I.) - Het door de regering van Katanga verspreide bericht over de mui terij, welke uitgebroken zou zijn onder de militairen uit de Mali federatie in V.N.-verband te Al- bertstad, blijkt schromelijk over dreven. Vast staat, dat slechts een deel van de daar aanwezige Mali-soldaten zich ongediscipli neerd gedragen hebben en dat waarschijnlijk nog niet eens met kwade bedoelingen. Van „muite rij" is in ieder geval geen sprake en volgens waarnemers in Katan ga zou de regenng-Tsjombe op zettelijk de feiten overdreven hebben om zo spoedig mogelijk de Mali-militairen (Tsjombe had, naar men zich herinneren zal, destijds bezwaar tegen negersol daten in de V.N.-troepenmacht voor Katanga) in Albertstad ver vangen te krijgen door Ieren. Wat het laatste betreft heeft hij zijn zin gekregen. Gistermorgen is 'net de vervanging begonnen. De ^Ogische militairen, die zoals be- 'icht hebben ingegrepen om de rust te herstellen, zullen spoedig vertrekken naar de basis Kamina. BURCEROORLOC? BANKWEZEN Nu! Haast u! Olympiade Alléén bij Voor ambtenaren ANSEN LEREN RAAMSINGEL 16 ATUURLIJK TELEFOON 11045 - UITSL. VOOR R.-K. Werk voorwaardelijk hervat na kórte staking van 600 man 'jeforeijou ênijf Exclusieve WINTERMANTELS Ongeveer dezelfde temperaturen Aan zee DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 84ste JAARGANG No- 30604 b ,'ii i n 8 V P K ee n Albertstad ^b0""6"- ^"1 de Belgische troepen v v kte" °!n te vertrekken en A .-troepen uit de Mali-federatie op liet punt stonden vervangen te worden door Ieren. Enkele soldaten uit Mali, In de war geraakt door de moeilijkhe den in eigen land, hebben zich met de oproerige inheemsen „verbroederd", maar er zich niet bij „aangesloten", aldus de Belgische generaal Gheysen, die tjjdens de ongeregeldheden in Al bertstad vertoefde. Hij verklaarde "iets te weten van afkeurenswaardig gedrag van Mali-militairen. Albertstad staat bekend om zijn verzet tegen de Katangese president Tsjombe. Uit een gisteravond door de regering van Katanga uitgegeven communiqué blijkt, dat bij de ongeregeldheden in Albertstad op maandag en dinsdag slechts ..enkele elementen van het Mali contingent" betrokken zijn. In het com muniqué wordt medegedeeld, dat de situatie in Albertstad weer normaal is. Intussen hebben V.N.-functionarissen in Leopoldstad meegedeeld, dat het 574 man tellende Mali-contingent, dat na het uiteenvallen van de Mali-federa tie verzocht had te worden terugge trokken, in Congo zal blijven. Premier Madadou Dia van Senegal had de be trokken militairen, die zowel uit Sene gal als uit Soedan die samen de Ma lifederatie vormden komen, drin gend verzocht, de V.N. te blijven steu nen. LEOPOLDSTAD, De dreiging van een burgeroorlog in Congo is vandaag nog verscherpt, doordat premier Loe moemba voortgaat met het bijeenbren gen van troepen, die zullen worden in gezet tegen de opstandige provincies Katanga en Kasai. De leider van de laatste provincie, Albert Kalonji, heeft slechts een legertje van ongeveer 450 militairen en politiemannen weten te Advertentie EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR ,13A TEL.2Q4I5 - H AA RLE M DE SPECIAALZAAK VOOR AL UW LEDERWAREN WASHINGTON, 24 aug. (UPI) Je direkteur van de Amerikaanse gezond heidsdienst, generaal Leroy E. Burney, heeft woensdag verklaard dat het Sabin-vaccin tegen kinderverlamming na uitgebreide onderzoekingen goedge keurd is en waarschijnlijk tegen de lente van het volgend jaar in Amerika zal worden gebruikt. Tot dusver werd in Amerika het Salk-vaccin gebruikt. Het Sabin-vaccin is in de Sowjet- Ume het eerst op zeer grote schaal toegepast, een jaar nadat in de V.S. fle bevolking gevaccineerd was met het s>aik-yaccin. Vóór het Salk-vaccin er was werd Amerika elk jaar getroffen door een uitbarsting van de ziekte. Na de invoe ging van het Salk-vaccin liep het aan- ï®1 ziektegevallen terug maar bleef de Jaarlykse uitbarsting, op kleinere "t-naal, terugkomen. verzamelen, die vastbesloten zijn zich met alle hun ten dienste staande mid delen te verdedigen tegen de troepen van Loemoemba. Afdelingen van het nationale Congolese leger zijn gisteren reeds tot een sterkte van 1000 man naar Kasai gebracht met vliegtuigen die men had gevorderd van de Sabena. De Congolese premier kan naar alle waarschijnlijkheid rekenen op de steun van de oorlogszuchtige Loeloea-krq- gers, die zich hebben voorgenomen de Baloeba's van Albert Kalonji te ver nietigen. Wanneer Loemoemba min zou slagen Kasai, ook wel genoemd, de Mijnprovineie"'. weer onder zijn be stuur te brengen, zou hij met zon leger ook aan de grenzen" van Katanga staan. Mocht het zover komen, dan zal hij echter op hevige tegenstand stoten van Tsjombe's leger, dat nog altijd wordt geleid door Belgische officieren. Het is niet uitgesloten dat Loe moemba een „Blitzkrieg" tegen Ka- tanga zal ondernemen. Hij heeft van de „Sabena" vier DC-4's, vier Con- vairs en dertien Dakota's gevorderd, toestellen die gevlogen worden door Engelse en Zuidafrikaanse bemannin gen. Loemoemba heeft niet voldoen de parachutisten voor zulk een actie en zal de vliegvelden van Katanga nodig; hebben. De ervaring (bij de komst van dr. Bunche en Hammar- skjöld) heeft geleerd dat men in Ka- tanga de vliegvelden snel en afdoen de kan versperren door er auto's op te rijden. Intussen is nog niet bekend gewor den welke ministers van buitenlandse zaken van de Afrikaanse staten, die door Loemoemba zijn uitgenodigd om een Pan-Afrikaans congres bij te wo nen, aan de invitatie gevolg zullen ge ven. Voor zover thans bekend hebben alleen Tunesië en Marokko gezegd hun afgevaardigden te sturen. De conferen tie zou ten doel hebben de wijze te be spreken waarop men een einde zou kun nen maken aan de taalgrenzen, en een manier te vinden waarop men de economische, de commerciële en de mi litaire samenwerking zou kunnen be vorderen. Loemoemba zou ook steun trachten te krijgen voor zijn verenigd-Congo-pro- ject en zou de neiging naar onafhanke lijkheid van Tsjombe en Kalonji willen laten veroordelen door de deelnemers aan de besprekingen. In Genève hebben Congolese en Bel gische financiële deskundigen het eer ste stadium afgesloten van een plan tot reorganisatie van het bankwezen in de vroegere Belgische kolonie. De voor malige Belgische minister voor Congo- zaken, Albert Delvaux, de directeur van het Belgische bureau voor het Nationa le plan, Albert Kervyn, en de Congole se minister van financiën, Pascal N'kay, ondertekenden gisteren de ont- werp-overeenkomst welke voorziet in de oprichting van de centrale bank voor Congo. De beide delegaties moeten het ontwerp ter goedkeuring voorleggen aan hun respectieve regeringen. Advertentie bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 SEOEL, 25 aug. (Reuter) Als eerste administratieve maatregel heeft het nieuwe Zuidkoreaanse ka binet de ambtenaren bevolen een lunchtrommelt je mee naar kantoor te nemen en hun het nuttigen van het noenmaal in restaurants verbo den. Volgens de woordvoerder van de premier was dit een eerste stap naar bezuiniging van regeringswege. Bo vendien beoogde de maatregel te voorkomen dat ambtenaren op de lunch worden gevraagd door men sen die het een en ander van hen gedaan willen krijgen of dat de lunchpauze te lang wordt gerekt. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 25 aug. De vier kostbare schilderijen die gisternacht uit een flat werden gestolen, blijken het bezit te zijn van de Londense collectio neur en zakenman Leapman, Deze is op vakantie en kon gisteravond pas be reikt worden. Het was hem bekend dat de 29-jarige makelaar Robert Cook de vier kunstwerken zou verkopen. De Woensdag is te Delft de generale repetitie gehouden van de militaire Taptoe. Een overzicht van de finale op de fraai verlichte markt. werken zijn inderdaad verzekerd btf de „Fine art and general insurance com pany" voor ruim vijf ton. Intussen hoeft de politie het paspoort van de makelaar ingenomen. Ook de paspoorten van zijn twee Engelse vrien den, de 27-jarige Peter Scaramanga en de 23-jarige Pe'er Sykes, zijn bij de po litie. Intussen is gebleken dat de ma kelaar met zfjn verhalen over de schil derijen niet zo zwijgzaam is geweest. Ook in het hotel waar de vrienden van Cook verbleven, had iemand van het Ëersoneel hem er over horen vertellen. 'e persoon door wiens tussenkomst de makelaar de flat in de Sloestraat heeft kunnen huren, was er ook volledig van op de hoogte. Men verbaast zich in de kringen van de kunsthandel over deze jonge make laar De wijze waarop hij met twee handelaren contact heeft willen leggen om over de verkoop van de Rubens te praten, is nogal ongewoon, zo niet di lettantistisch geweest. De politie ver baast zich over tal van andere zaken, o.a. het opzettelijke in de chaos die in de benedenwoning aan de Sloestraat was veroorzaakt. Zoveel overhoop te halen, was niet nodig geweest om drie schilderijen en een tekening, benevens een. bandrecorder en een draagbare schrijfmachine van de makelaar mee te nemen, en al het andere waardevol le dat in het huis behoorde, te laten staan. Langs alle kanalen van de internatio nale kunsthandel is het bericht van de diefstal nu verspreid. Het zal na dit alarm niet gemakkelijk voor de dief zijn de werken bij handelaren aan de man te brengen. De Paus heeft woensdagmiddag de Olympische atleten in audiëntie ontvangen. Op de foto ziet men de Paus, luide toegejuicht door de sportslieden, over het Sint Pieters plein lopen. (Zie ook elders in dit nummer) AMSTERDAM, 25 aug. Het hoofd bestuur van de maatschappij voor de ge neeskunst heeft, aldus „Medisch Con tact", onlangs besloten zich te wenden tot daarvoor in aanmerking komende instanties. Het wil er bij deze instanties op aandringen, maatregelen te treffen om de gevaren van herhaalde doorlich ting zoveel mogelijk te reduceren of te voorkomen. Gewezen wordt op twee gevaren. Het onderwerp ionniserende stralen staat sinds enkele jaren, ook bui ten de kding der artsen, in hoge mate in de belangstelling, zozeer zelfs, dat. men er zich voor moet hoeden te grote ongerustheid, te veroorzaken door te veel op de daaraan verbonden geva ren te wijzen. Een ander gevaar zou dan wel eens kunnen dreigen, n.l. dat ook on derzoekingen die op juiste indicatie en op technisch correcte wjjze geschieden, in een kwade reuk komen te staan. De vraag is gerezen of niet door orga nisatorische maatregelen moet worden voorkomen, dat kort op elkaar volgen de, gelijk gerichte onderzoeken worden gedaan, waarvan de strikte noodzake lijkheid niet duidelijk is te zien. AMSTERDAM, 25 aug. Bij de Ne derlandse Dok. en Scheepsbouwmaat schappij is een groot deel van de ar beiders niet aan het werk gegaan, sieclits hier en daar werd gewerkt. De arbeiders stonden in groepen op het terrein bijeen. Hun getal loopt al gauw op tot een paar duizend. Gistermiddag wilde een delegatie van arbeiders met de directie een aantal eisen tot loonsverhogingen, o.a. verho ging der tarieven en invoering van de 45-urige werkweek, bespreken. De di rectie was echter niet bereid de delega tie te ontvangen omdat zij zich op het standpunt stelt dat als er onderhandeld wordt, dit met de ondernemingsraad of de erkende vakorganisaties ge schiedt. Naar schatting hebben gister middag al een 400 arbeiders (10 pet van het totaal aantal arbeiders bij de N.D.S.M.) het werk neergelegd. In de metaalindustrie in Amsterdam is ook al het begin van een onrust merkbaar, zo werd vanochtend van de zijde der afdeling Amsterdam van de Algemene Nederlandse Bedrjjfsbond voor de metaalnijverheid en de elektro technische industrie medegedeeld. PARIJS, 25 aug. (Reuter) Presi dent De Gaulle van Frankrijk en zijn ministers zijn gisteravond alhier bij een geweest om het gevaar voor de Franse Gemeenschap tc bespreken, dat uit de breuk in de Mali-federatie door het uittreden van Senegal kan v oort- vloeien. Na afloop van het overleg werd in kringen rond de regering ver klaard dat de Franse regering beslo ten heeft de verdere ontwikkeling af te wachten. De minister van voorlich ting, Louig Terrenoire, zei tegen ver slaggevers, dat de Franse regering no ta heeft genomen van de toestand in de federatie. De Franse regering kan (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM, 25 aug. Tengevol ge van een borstaandoening is woens dagavond in de Boerhaave-kliniek over leden de heer U. F. M. Dellaert, oud- directeur van het luchthavenbedrijf Schiphol. De heer Dellaert die 67 jaar is geworden werd op 1 juli in de kli niek opgenomen, kort nadat hq af scheid nam van Schiphol en met pen sioen ging. Met de heer Dellaert is een pionier van de luchtvaart heengegaan. In zijn jeugd op de boerderij van het Zeeuwse Westdorpe groeide zijn liefde voor de luchtvaart, in de tijd dat het liedje ont stond over Jan Olieslagers. Dellaert zag deze beroemde vlieger in ictie - nam zich heilig voor om zich ook deze wonderlijke en „gevaarlijke" kunst eigen te maken. In 1918 en 1919 be haalde hij het internationale en mili taire vliegbrevet, nadat hij o.a. als officier op de vliegbasis Soesterberg had dienstgedaan. Terug in het burgerleven werd hfj in 1920 chef van de vliegdienst en stations chef van de K.L.M. en bracht het spoedig tot havenmeester voor de bur gerluchtvaart op Schiphol. Gedurende de oorlog bestudeerde hij alle facetten en plannen voor de toekomst van het luchthavenbedrijf in Nederland en werkte na de bevrijding actief mee aan de verwezenlijking van verschillen de van die plannen. In 1950 volgde zijn benoeming tot directeur van de natio nale luchthaven. Eind juni legde hjj deze functie neer en werd opgevolgd door de heren mr. T. C. H. A. van Stapele en S. de Mul. In diverse orga nisaties en instituten, die verband hou den met het luchtvaartbedrijf, had de heer Dellaert zitting. Hij was onder meer lid van de raad voor de lucht vaart en maakte diverse oriëntatie reizen naar het buitenland voor waar nemingen in verband met de uitbrei ding en modernisering van Schiphol. Dat beschouwde hjj als het grote werk deze kleine, energieke man, die zijn beweeglijke ogen steeds gericht hield op „zijn Schiphol", waarvan h\j een ideale wereldluchthaven wilde maken. niet uitmaken of de Mali-federatie al dan niet moet blijven bestaan. Dit is een zaak, die uitsluitend geregeld moet worden door de twee betrokken landen, aldus Terrenoire. De regering van de republiek Soedan heeft zich, in afwachting van een op lossing voor de breuk in de federatie tot Ivoorkust gewend ter verzekering van de bevoorradingsverbindingen De bevoorrading van Soedan via de spoor wegverbinding van Dakar uit, de hoofd stad van Senegal, is sinds de „staats greep" verbroken. Een Soedanese dele gatie, bestaande uit vertegenwoordigers van de regering en van een grote han delmaatschappij, is naar Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, vertrokken om nieuwe aanvoerverbindingen te or ganiseren. De levensmiddelenzaken in Bamako, de hoofdstad van Soedan, zijn de laatste dagen door huisvrouwen be stormd, maar volgens de autoriteiten zijn de voorraden toereikend voor een maand. In Europese kringen in Bamako acht men het veelbetekenend, dat Soedan, dat geen uitweg naar zee heeft, zich voor zijn bevoorrading tot Ivoorkust heeft gewend, dat onder lei ding staat van de pro-Franse pre mier Felix Houphouet-Boigny, en niet tot Guinee, dat buiten de Franse ge meenschap staat. Intussen is Modibo Keita, de pre mier van Soedan en de Mali-federatie, na zijn aanhouding in Dakar in Bama ko teruggekeerd, waar hij door een menigte van veertigduizend mensen als een held werd begroet. De premier heeft met andere regeringsleiders en leiders van de regerende Soedanese eenheidspartij tot laat in de nacht ge confereerd over de na de breuk te vol gen politiek. De Soedanese leiders er kennen de afscheiding van Senegal niet en stellen zich op het standpunt, dat de Mali-federatie niet kan worden ontbonden en blijft bestaan. Hun argu ment is, dat de Senegalese leiders moe ten buigen voor de wil van de bevolking der beide gebiedsdelen, die een samen gaan verlangt. Het Soedanese kabinet zal zich binnenkort bezighouden met het door Leopold Senghor, de secre taris-generaal van de regerende Sei •- galese Progressieve unie, geopperde plan tot een bredere groepering van staten van het voormalige Frans West- Afrika en van onafhankelijke Afrikaan se landen in het algemeen. Advertentie BIJ (Lid S.F.M1 (Lid S.F.N.) 1111 f 11111111111111111111H111111 r I1111111111111111111111 1111111111111II ROZENBURG, 25 aug. Er heerst ontevredenheid ouder de arbeiders van de Verolme United Shipyards op Rozen burg naar aanleiding van de huidige re geling der tarievenbepalingen, waarin men van werknemerszijde vele onbillijk heden meent te zien. Dinsdag had een kleine groep het werk neergelegd, maar door de te geringe deelname scheen de actie dood te lopen. Toen er gistermor gen echter door een niet erkende bond pamfletten waren uitgedeeld, leidde dit tot een te hoop lopen van de werkkrach ten. Het werd een formele vergadering, die tot gevolg had dat zeshonderd man het besluit namen tot staking over te gaan. Wel waren er nog enkele honderden werkwilligen, maar aangezien veler werk op deze werf als het ware in elkaar grijpt, kon er van een normale hervat ting van de werkzaamheden geen spra ke zijn. Inmiddels hadden de stakers een ac tiecomité benoemd, dat besprekingen ging voeren met de fabriekskern. Deze heeft daarop toegezegd zich met da klachten tot de directie te zullen wenden Mede door het ingrijpen van de erken de bonden werd gistermiddag om hall drie het werk hervat, volgens het actie comité echter onder voorwaarde, dat zaterdag overeenstemming moet zijn bereikt. Zo niet, dan wil men maandag opnieuw in staking gaan. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 1343? LEIDSESTRAAT (fel) KONINGSPLEIN),AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuide lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zon: 5.41-19.41 Maan: 10.07-21.26. Afwisselend opklaringen, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Matige wind tussen zuid en zuid-west. Tempera- tuui in de middag mim 20 gr., zeewater 18 gr. Vooruitzichten: storingen uit de Golf van Biscaye houden het strandweer sterk wisselvallig. max mm neersi Station Wee? temp temp afgei aisterei. 24 urn Uen Helde? regen 20 18 0.4 Y pen burg zw. bew. 24 18 9 Vlissingen zw. bew. 23 18 4 Eel de regenbui 20 16 7 De Bilt zw. bew. 23 18 4 Twente zw. bew, 23 18 0 Eindhoven zw. bew 26 17 0.4 2d.-Limburg onbew. 25 18 1 Stockholm geh. bew 20 11 3 OsJo zw. bew. 23 12 1 Kopennagen zw. bew. 21 15 0 Londen zw. bew 21 15 4 Amsterdam regenbui 23 18 1 Brussel zw. bew. 25 18 4 Luxemburg zw bew 25 17 2 Parijs zw. bew. 28 18 15 Bordeaux geh. bew 27 18 0 Grenoble onbew. 27 13 0 Nice onbew. 24 16 0 Berlin zw. bew. 23 16 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C. Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drt. H. v. RUN en W. Seven*. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimete»- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaak Voor klachten over de bezorging wa 5.30 u« avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1