Wilde demonstraties tegen Loemoemba Congolese premier opent Pan-Afrikaans congres Heerlense opkoper probeert politie te ontkomen Yard-detectives komen Britten aan tand voelen Staking bij NDSM breidt zich verder uit GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Koning van Siam in Lissabon Het weer Over gehele land verspreid BANGE matador in arrest Na achtervolging over vijftig kilometer ingerekend Olympiade 1960 geopend Verdwenen secretaresse van make laar meldt zich bij de politie Arbeiders blijven op werfterrein Ook bij de A.D.M. werk neer Indonesië ageert in Japan tegen „Karei Doorman"" Man mishandelt 18 jaar lang echtgenote Dolle auto-rit in de nacht Nu de dansstudio voor U i Onderzoek verdwenen schilderijen LEOPOLDSTAD, 26 aug (AFP, Neuter, UPI) Het zit premier Loemoemba van de centrale Con golese regering bepaald niet mee op internationaal vlak niet en evenmin in zijn eigen land. Ter wijl hij gisteren het Pan-Afrikaan se congres in de Congolese hoofd stad opende een bijeenkomst die hij had georganiseerd, mede met het doel aan gezag te winnen in de kring van de regeringslei ders van de Afrikaanse staten Werden er buiten op straat be togingen tegen hem gehouden, Waartegen de politie met vuurwa pens optrad. Voor zijn Pan-Afri- kaans congres had Loemoemba de ministers van Buitenlandse Za ken van niet minder dan twintig Afrikaanse landen geïnviteerd. Tot nu toe zijn nog maar de ver tegenwoordigers van negen van de uitgenodigde landen in Leo- poldstad verschenen en er zijn slechts een paar ministers van Buitenlandse Zaken onder, zoals minister Rudolph Grime van Liberie. èee MORRIS êeforeyou fiuif! Suéde dames- en herenjasjes Plaatselijk enkele buien Aan zee ï»ma treslong DE HUIDZIEKTE Oo1 De studio waarover men spreekt Nu! Haast u! Olympiade Alléén bij "fólOWl In Zwarteliaan (Fr.) Dochtertje vlucht naar de politie VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 84sfe JAARGANG No. 30605 S*. hetóep^a,t te betwijfelen of de door de uitBema»£®der inepr voor „fascist" druk heeft L°emoemba een goede m- se gasten inen?aakt °P zijn buitenland- het niet helH ?Je conferentiezaal, wie vin d„ nniiti zachtzinnige optreden an de politie burten op straat niet ont gaan zal zijn. „Deze wanordelijkheden werk van kolonialisten en im perialisten," deelde Loemoemba hun "Het gehele Congolese volk staat "inter mijn politiek voor een verenigd °ngo," voegde hij er aan toe. Volgens "aarnemers toonden de afgevaardig- c en zich niet weinig verrast na deze vli edelingen. omdat het gejoel van de ,5Je honderden Abako-, Poena- en Ka- v.J'-aanhangers in de zaal duidelijk „^-aanhangers utbaar was. T L® betogers eisten het aftreden van ei-» JM°emba. Toen, deze bij het con- fouwrt aankwam, werd hij uitge- L ineen ,n? Politie maakte bij haar po- sebruik vane2?°nstl"anten te verjagen gers werden gewonHPenen- 'ee betfh tieman. De V N ^l evenals een poli- spnhfidp hii kw»rn niet tus- henoeiae dij cle incidenten. Terwiii de stem van Loemoemba in zijn openings rede tot het congres (waarin hü onder meer over Afrikaanse solidariteit •sprak) via luidsprekers over de straat schalde, trachtten de betogers het ge- houw te bestormen. Met stokslagen en schoppen slaagde de politie er in een 'wintigtal raddraaiers te arresteren, iwee Europese verslaggevers werden mishandeld. Een Amerikaanse journa list, die in een telefooncel een verslag ooorbelde, werd door de politie hard handig weggesleurd. Van een andere verslaggever werd een camera geslo ten. Eerder op de dag had de Congole se politie ook reeds een gewapende charge uitgevoerd op een betoging van e?.n vijftienhonderd Afrikaanse stakers bÜ een textielfabriek. Loemoemba wekte in zijn openings rede tot het Pan-Afrikaans congres de Deelnemers onder meer op tot onderlin ge steun in het streven naar onafhanke lijkheid van de Afrikaanse landen, en '?t het voeren van een politiek van po sitieve neutraliteit. In Leopoldstad zou zo stelde hij voor een Afrikaans radiostation moeten komen, dat eigen- Dom is van de gezamenlijke landen van Dat. continent. Ook wil hij in de Congo lese hoofdstad een centrum voor we tenschappelijk onderzoek stichten voor Afrika. Loemoemba zei ook. dat Afri ka geen strijdkrachten van imperialis tische landen op zijn grondgebied wil hebben en dat de basis van Bizerta in Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL, 13439 LEIDSE$TRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.43-19.39. Maan: 11.18-21.54. Ook morgen nog enkele buien. Later °ok opklaringen. Matige tot zwakke, veranderlijke wind. Temperatuur in de middag 20 a 21 gr., zeewater 18 gr. Voor uitzichten: eerst na morgen een lang zame verbetering met naar noordelijke richting draaiende wind. Station Weer pen Helder Vpenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven gd.-Limburg Stockholm Oslo Copenhagen ■jonden Amsterdam ®russel Buxembu^g «ordeaux max. min. neersl temp. temp. afgel. gisteren 24 uur zw. bew. 20 13 0.4 regen 21 13 0.6 regenbui 20 16 1 zw. bew. 22 15 0.5 regenbui 22 16 3 mist 23 15 3 regen 23 16 2 onweer 24 17 10 zw. bew. 20 10 0 regen 17 14 9 mist 21 11 0.1 zw. bew. 21 11 0 regen 22 13 1 onweer 21 16 8 onweer 25 15 7 zw. bew. 20 17 7 licht bew. 28 14 4 Tunesië ten spoedigste door de Fran sen ontruimd moest worden. Meer succes dan met zijn tot dusver nog maar povere Pan-Afrikaanse con gres schijnt Loemoemba te hebben met zijn gewapende actie tegen de opstan delingen in Kasai, waarmee hij ook Katanga's onafhankelijkheid kan be dreigen. Volgens in Elisabethstad ont vangen berichten rukken de troepen van Loemoemba reeds snel op door de onafhankelijke „Mjjnstaat" die de Ba- loeba-leider Albert Kalonji veertien dagen geleden gevestigd heeft in een deel van de provincie Kasai, als toe vluchtsoord voor zijn stamgenoten die in de rest van de provincie worden af geslacht door de Loeloea's, aanhangers van Loemoemba. Er is geen melding gemaakt van enig verzet van het le gertje van 250 Baloeba-soldaten en tweehonderd politiemannen, dat Kalon ji inderhaast heeft samengesteld. Kalonji heeft gisteren een beroep om militaire hulp gedaan op premier Tsjombe van Katanga. Tsjombe heeft geantwoord, dat hij wapens wil leve ren, maar dat de Katangese troepen in eigen land moeten bljjven in afwach ting van de aanval van Loemoemba s troepen, indien zij de Mijnstaat onder de voet hebben gelopen. Tsjombe heeft hiertoe waarschijnlijk besloten op ad vies van de Belgische officieren van zijn kleine, maar wel toegeruste leger tje omdat deze troepenmacht zich al helemaal geprepareerd heeft op een strijd in het eigen gebied en grote ge varen zou lopen bij een actie buiten de grenzen. Alle wegen en de enige spoor lijn uit Kasai naar Katanga zijn onder mijnd. 1 (Advertentie) CAFERÉSTAURANT Hilfégom' 02570 5.34; ONBEPERKT KIP ETEN! DEN' HAAG, 25 aug. De directeur- generaal van de Volksgezondheid deelt over het optreden van de huidziekte mede, dat zich naar schatting tot nu t >e enige tienduizenden gevallen van deze ziekte, gepaard gaande met huidaandoe ning, over het gehele land verspreid, hebben voorgedaan. Bü het overgrote deel van de patiën ten hebben zich de ziekteverschijnse len na het gebruik van ,,Planta"-mar- garine in de nieuwe samenstelling voor gedaan. Intussen is deze „Planta" met rode opdruk door de fabrikant uit de handel teruggenomen. Ook de ziektege vallen van de laatste dagen hebben over het algemeen een goedaardig ka rakter. In' een beperkt aantal gevallen heeft de ziekte een ernstig verloop ge nomen. Het wetenschappelijk onder zoek naar de aard van de ziekte en naar het mogelijke verband tussen het optreden der ziekte en hef nuttigen van „Planta" met rode opdruk wordt door alle betrokken instanties onder leiding van de directeur-generaal met kracht voortgezet. CIEZA, Spanje, 26 aug. (U.P.I.) De Spaanse „topmatador" Luis Segura is hier ter stede gearresteerd omdat hti weigerde in een corrida de vierde stier op een programma van zes te bekam pen. Segura had een goede beurt ge maakt met de eerste van de twee exem plaren die hij voor zijn rekening moest nemen, maar de tweede durfde hij niet aan omdat de kritiek gezegd had dat hij „geen partij" vormde. Nadat de tijdsli miet waarbinnen de stier moet worden gedood, was verstreken, verdween het dier weer levend van het strijdtoneel en moest Segura mee naar het dichtstbij zijnde politiebureau. Hij zal kunnen kiezen tussen een boete of gevangenis straf wegens het niet nakomen van con tractuele verplichtingen. Engeland Eeri Londense arts heeft een „sprekend brein" uitgevonden, dat een chirurg tijdens de operatie waar schuwt als zich in de toestand van de patient veranderingen mochten voor doen. Het apparaat zet de elektrische ac tiviteit van de hersenen om in hoorba re signalen, zodat de chirurg zijn ogen niet meer van zijn patiënt behoeft op te slaan om op het grafisch beeld te kyken. (Rtr.) (Van onze correspondent) HEERLEN, 25 aug.— Een veertig jarige Heerlense opkoper heeft in de nacht van woensdag op donderdag vijftig kilometer als een bezetene ge reden om aan de politie te ontko men. De achterverlichting van zpn auto deugde niet toen een autopatrouil- le van de Heerlense politie hem op merkte. Bij de nadering van de poli tiewagen reed hij dwars door een plantsoen en nam in volle vaart de wijk naar de autoweg, richting Beek. Voordat hjj deze weg bereikte, pas seerde de politie hem. Hjj deed alsof hij het gegeven stopteken wilde op volgen, maar toen de politie-auto stilstond ging de opkoper er weer in volle vaart vandoor. Een grote patrouillewagen in Beek kwam de Heerlense politie assisteren. De Olympische Spelen zijn begonnen. Keurig in het gelid marcheerde de vader landse equipe het machtige stadion binnen, achter Jan Willem van Erven Dorens, de driekleur trots geheven. (Zie voorts elders in dit nummer). Advertentie >Oo«>Oo« i Oc Oe Oo« Sr» binnenwegen tussen Beek en Meerssen lukte het de politiewagens en kele malen de zeer hard rijdende vluch- ï™11?' j 00r Je bomen, ondanks de verwoede pogingen van de opkoper 0111 (Je auto s van zijn achtervolgers van de weg te drukken. De man stoorde zien niet aan stopbevelen. Het werd een levensgevaarlijke achtervolging op wegen die door de regen glad waren geworden. Bij de nadering van Meerssen ge bruikte de politie het pistool. Eerst na dat een achterband van de auto was leeggelopen, reed de opkoper een veld weg in, stopte en gaf zich over. De politie constateerde dat de man drank had gebruikt. Na zijn arrestatie hield de opkoper nog vol, dat hij van de achtervolging niets had gemerkt totdat het schot weerklonk. Het eerste stop teken had hij naar zijn zeggen gene geerd, omdat hij enkele boetes nog niet had betaald en omdat er een voor waardelijke hechtenisstraf tegen hem was uitgesproken. De auto had niet alleen een slechte achterverlichting, maar de banden wa ren bovendien glad afgesleten en de remmen werkten zeer onvoldoende. De Portugese hoofdstad Lissabon ver heugt zich in het officiële bezoek van de koning van Siam (rechts op de foto), vergezeld van koningin Siriki (midden, met witte hoofdtooi). De koning tekent het Gulden Boek van Lissabon, op uit nodiging van de burgemeester (geheel links). Engeland De directie van de Roek- ware glasfabrieken in Sandall heeft te genover de politie de vrees uitgespro ken, dat een door haar vermiste hoeveel heid platina ter waarde van 300.000 gul den met de vuilnisman is meegegeven. (U.P.I.) AMSTERDAM, 26 aug. Gister avond heeft de Amsterdamse politie via Interpol, de internationele politie organisatie, een telexbericht doen uit gaan naar Scotland Yard in Londen met de mededeling dat de officier van justitie geen bezwaar heeft tegen de overkomst van Scotland Yard-detecti ves naar Amsterdam in verband met het onderzoek naar de diefstal der vier kostbare schilderijen in de nacht van dinsdag op woensdag jl, uit een wo ning aan de Sloestraat. De politie deelde desgevraagd mee de komst van Britse detectives toe te juichen vooral omdat ze nog over te weinig gegevens beschikt van de En gelse makelaar Cook, die met doeken naar ons land kwam 0111 te trachten deze te verkopen, en diens beide Brit se vrienden Scaramanger en Sykes. Tot dusver heeft de politie van Scotland een^ verslaggever) (Van AMSTERDAM,26 aug. Na een drukbezochte vergadering gisteravond in het gebouw Marcantl heeft de sta king onder de 4000 personeelsleden van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maat schappij In Amsterdam-Noord vanmor- »0O«40O 1 TOKIO, 26 aug. (U.P.I.) De „Pe- muda Rakjat", een links-gerichte stu dentenorganisatie In Indonesië, heelt zich tot de „Zengakuren" gewend met het verzoek „acties te voeren" tegen het voorgenomen bezoek van een Ne derlands smaldeel aan Japan. De „Zen gakuren" Is de fanatieke, eveneens links gerichte organisatie van Japanse stu denten, die de ziel is geweest van het succesvolle verzet tegen het bezoek aan Japan van president Eisenhower. Het Nederlandse vliegdekschip „Karei Door man" en enkele andere eenheden van de Nederlandse marine worden 8 sep tember in Jokohama verwacht voor een bezoek van vier dagen. In Indonesië wordt de reis van de „Karei Doorman", die thans voor vlag vertoon in Nederlands Nieuw-Guinea vertoeft, afgeschilderd als een provoca tie. President Soekarno heeft deze .'eis als voorwendsel gebruikt om de diplo matieke betrekkingen met Nederland te verbreken. Diplomatieke vertogen van Indonesië in Japan hebben er tot dusver niet toe geleid, dat de regering in Tokio be zwaar maakt tegen het bezoek van de „Karei Doorman". Gisteren is in Tokio de directeur van het Bureau van Aziatische en Afrikaan se zaken van het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken gearriveerd, die alsnog zal proberen het bezoek van de „Karei Doorman" onmogelijk te maken. gen een grotere omvang genomen dan de dag tevoren. Staakten er donderdag ongeveer 1500 man, vandaag was dit aantal beduidend groter. Aan de werfingang werden 's mor gens half acht zowel door de oude als de nieuwe EVC-pamfletten uitgedeeld, waarin tot verdere actie werd aange spoord. Er verzamelde zich een groep stakers op de scheepsbouwwerf-Oost, die wachtte totdat er zich ook een de legatie gevormd had op de raparatie- werf-West. Beide groepen verenigden zich om half negen en trokken toen "aar net directiekantoor, waar om een onderhoud werd gevraagd. Opnieuw werd het standpunt van de directie kenbaar gemaakt, dat eerst van onderhandelingen sprake kon zjjn ais men weer aan het werk ging. Onder de stakers was echter bekend geworden dat een der direc teuren, ir. Adema van Scheltema, gisteravond naar Den Haag was ge weest en daar een onderhoud had ge had met een regeringsfunctionaris. Men verwachtte algemeen dat daar concessies zouden zijn verkregen. Aan de directie werd door de stakers kenbaar gemaakt dat, zo er geen inwilliging van de eisen zou komen, opnieuw een sit-downstaking zou be ginnen. In de stromende regen leek dit geen plezierige bezigheid, doch het merendeel van de arbeiders voerde vanmorgen, hoewel men de werkplun je had aangetrokken, niets uit. De staking heeft zich vanmorgen uitgebreid tot de Amsterdamse Droog dok Mij. Vrijwel alle arbeiders, 1250 in getal, hebben het werk neergelegd nadat de eis van loonsverhoging van ongeveer tien gulden in de week door de directie was verworpen. De directie is van mening dat over loonsverhogingen alleen gesproken kan worden op landelijk niveau in het georganiseerd overleg. Evenals bij de NDSM wilden de zegslieden van de arbeiders een erhoging door middel van toeslagen. Bij de kleinere scheepsbouw- en dok- bedrijven in Amsterdam is het nog rustig. Yard nog geen antwoord gehad op de vraag om inlichtingen over de antece dentën van de drie Britten. De recherche heeft opnieuw de 29- jarige makelaar Cook gehoord over diens aangifte van de diefstal, maar dit onderhoud heeft weinig opheldering verschaft. Wel heeft het onderzoek naar de huidige verblijfplaats van Cooks ge heimzinnig verdwenen secretaresse, de 23-jarige mejuffrouw Catherine Dent Brockelhurst, die de makelaar korte tijd heeft geassisteerd bij het leggen van contacten in Amsterdam, resultaat opgeleverd. Scotland Yard heeft haar gevonden, zo vernemen wjj uit Londen. De blonde 23-jarige Catherine Dent Brocklehurst Is. afkomstig van welgestelde ouders. Zfj heeft zich zelf bij Scotland Yard aan gegeven, toen zij vernam dat men naai haar zocht. Zij zei vier dagen voordal de schilderijen werden gestolen, in Am sterdam te zijn geweest. Op het tijdstip van de diefstal verbleef zij echter al weer in Engeland. Zjj is studente aan een kunstacademie. De veilingmeester van de beroem de „Christie's Galleries" te London heeft ontkend, dat het schilderij van Ru bens, „Oordeel van Paris", ooit op de Londense kunstmarkt ten verkoop is aangeboden. Een Londens dagblad be weerde, dat de Rubens, waarmee de En gelse makelaar Robert W. A. Cook Ne derland binnen zou zijn gekomen om het schilderij hier te verkopen, geen en kele prijs op de Londense veiling had kunnen opbrengen. Deze bewering werd gedaan op gezag van de veilingmeester van Christie's. De veilingmeester heeft gezegd, dat het Londense krantenbericht „onjuist" is en hij voegde er aan toe, dat het schilderij waarschijnlijk een copie was van het origineel. In enkele Nederlandse dagbladen is gisteren een advertentie verschenen, waarin een beloning tot tien procent van de waarde der vier in Amsterdam gestolen kostbare schilderijen (totale getaxeerde waarde ruim een half mil joen gulden) wordt beloofd aan dege nen, die aanwijzingen kunnen geven tot het terugvinden der doeken. Deze ad vertentie is door de Nederlandse ver tegenwoordiger van een Engels exper tisebureau op verzoek van de verzeke ringmaatschappij Fine art and general insurance company geplaatst na over leg met de politie. Advertentie bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 LEEUWARDEN, 26 aug. Op last van de officier van justitie is gister middag een 42-jarige caféhouder te Zwarteliaan, aan de Friese kust bij St.-Annaparochie, gearresteerd en naar Leeuwarden overgebracht. De man heeft achttien jaar lang zijn vrouw mishandeld die, waarschijnlijk uit angst, hierover altijd gezwegen heeft. Het echtpaar heeft drie kinderen, meisjes van zeventien, zestien en vijf tien jaar oud. Het jongste dochtertje is woensdag naar de politie gevlucht, met de mededeling dat ze niet langer in het huis durfde te verblijven. Er gingen in het gehucht al sinds lang ge ruchten, dat de man geregeld zjjn vrouw mishandelde, maar niemand heeft er blijkbaar ooit aan gedacht de justitie te waarschuwen. Buren ver klaren nu, dat de man „een sadist is, waar de SS nog iets van had kunnen leren". Hij is reeds eerder vier jaar getrouwd geweest, maar van deze vrouw, waarbij hij twee kinderen had, gescheiden. In 1942 trouwde hij met de vrouw die hij vanaf die tijd steeds zou hebben mishandeld. Duitsland Blijkens een overzicht van de Westduitse speelgoederenindus- trie doen de tinnen soldaatjes het in de Bondsrepubliek niet meer. Een rond vraag onder drieduizend winkeliers in speelgoed toonde aan dat 72 procent op het oorlogsbedrijf afgestemde speelgoed artikelen als weinig gevraagd of zonder meer als onverkoopbaar beschouwt. Waar de tinnen soldaatjes nog een beetje aftrek vinden is in de steden die echte binnen hun muren hebben. Een merkwaardige achtergrondrol in de geheimzinnige schilderijendiefstal spelen de Engelse vrienden van de makelaar Cook, de 27-jarige Peter John Scaramanga (links) en de 23-jarige Mark Sykes. Beiden rijden evenals de makelaar Cook rond in een dure Jaguar en beiden zijn niet bang om het geld met handevol uit te geven. Hun beroep is nogal duister, maar een winstgevend handeltje wijzen zij niet af. In de wel schilderachtige, maar ook twijfelachtige, buitenkant van de Londense society zijn ze welbekend. De jongere, Mark Sykes, zoon van een toneel schrijver, is verschillende malen gemoeid geweest in geruchtmakende zaken, onder andere een schaking en gokaffaire. Hij heeft een veroordeling achter de rug wegens gevaarlijk rijden en een wegens deelname aan hazardspel BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM ïeletoom Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C. Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W Boerrigler en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severn». NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoud» zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per weet, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging «te 5.30 uw 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1