Het Friese platteland sterft niet uit MOETEN 215 DORPEN VERDWIJNEN? Arbeiderseisen zijn niet VOLLEDIG uitvoerbaar CONTACT DRAADEPOS Bonn's dure tweede t.v.-programma DB HUID VAN DB UBZ L PAUL VLAANDEREN Het Geheim de Safari Va SOCIOLOGISCHE STUDIE VAN Ds. KALMA Vechtpartij als gevolg van staking Gracia ontmoet haar broer in Rome U. D0lla0rt t0r aard© besteld Efenk Badings uit Am©rika terug MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 PAGINA ls vijfde publikatie van het sociologisch instituut der Nederlandse Hervormde Kerk is bij Boekencentrum N.V. te Den Haag van J. J. Kalma een studie over het Friese platteland verschenen onder de nogal geladen titel: Dorpen willen leven. Deze suggereert n.l. een doodsdreiging en is kennelijk aan de hand ge daan door nogal verontrustende persberichten de laatste jaren over een leeglopend Fries platte land. Plattelanders zouden in groten getale in letterlijke zin het veld ruimen voor een grotere leefbaarheid in de steden van Friesland en het Westen. Mid denstanders zouden him dorpsne ring verlaten, woningen zouden in de Friese dorpen leeg komen staan, terwijl elders in den lande de woningnood nog volksvijand no. 1 is. Als lag er een zware doem over die verre kontreien. In Dordrecht Directie Verolme Grote belangstelling Bijval voor zijn composities Bij De Schelde schip te water gelaten hij konkludeert „dat de strijd voor be- I 1 1 111 houd van de dorpsschool, ook van de 0011 DTOOCl VOOr d0 b^K k0r kleinste school, met grote kracht moet Vl V uaiVIVV/l worden gestreden". Ik vraag me af of dominee hier niet toch nog in het door Als vijfde publikatie van het platteland, dat mankracht voor de bui- hem gesmade kamp der idealisten te- «snpinlncricph incti+mit Hor tenwereld levert, kan een normaal ver- vecht is gekomen. Is het onderwijs op SO OiO^lbCll instituut Cier schijnsel zijn volgens prof. Groenman, bet mmia .uurschooltje werkelijk beter tt_ -i maar dezelfde hoogleraar stelt duizend ban op de grotere? En zo ja, hoe. lang inwoners als minimum-eis voor de leef- zal bat dan nog buren. Bij eventuele baarheid van een dorpsgemeenschap, benoemingen heeft het bestuur nu al mits die redelijk homogeen is samenge- praktisch geen keus, waar ook de onder steld. Maar men weet zen de meeste wijzers duidelijk tekenen van landvrees Friese dorpen sterk verzuild, en ligt tonen. -Elen natuurlijk selektieproces zal voor deze de minimum-eis hoger. Met uiteindelijk de minst gewaardeerde gemeenschappen van minder dan dui- krachten leiden naar de kleinste scho- zend zielen is het Friese land bezaaid. ten» met o~ zonder „ontberingstoelage", Behalve arbeiders en boeren trekken het monstrum waarvoor de schoolin- ook middenstanders en notabelen weg spektie pleit. Wat de middenstand be- uit deze „negerden". Middenstanders trof, blijkt ds. Kalma juist tegenstan- zijn er veel in de Friese dorpen. Per der van een dergelijke tegennatuurlijke 1949 vond men in een bepaald gebied politiek. De natuurlijke ontwikkeling is 42 bakkers op duizend inwoners tegen de onderwijscentrale die minder be- 14 in Nederland op hetzelfde aantal, zwaarlijk wordt naarmate het platte- Voor de abnormaal talrijke midden- land meer wordt opengelegd. Waar- standsbedryven wordt de afzet geringer schijnlijk spreekt in dit school vraag- naarmate het dorp kleiner is, c.q. wordt, stuk de bijbehorende bijbel mee. In Bakkeryen worden gesloten omdat er Friesland heeft men bijzondere scholen vaak geen brood inzit voor de bakker, in soorten en desondanks bleek de on verouderde zaken worden niet ver- kerkelijkheid in Friesland met 231/8 nieuwd of overgeplaatst naar een stad. procent in 1947 gegroeid tegen 17 pet. De verzorgingsdiensten van de stedelij- - - Met dit onzalig lot in geschrifte reeds gekonfronteerd, had ik in het opperst van deze zomer het genoegen Fries land dwars door te trekken. De pa- noramele voorruit bood een onbeperkt blikveld op de Friese ruimte: tot aan hun uier stonden de zwartbonten in het welig gras, het vlas was net geruiterd, de weitvelden in bronsbruine overvloed stonden te wachten op de wiek van de zichtmachine. Overvloed zover het oog reikte. Lukraak als paddestoelen door het land verspreid tilden de kapitale boerderijen hun machtig dak als sym bolen van rijkdom en zekerheid. Als een verrassing steeds weer, dan rechts dan links van de weg, dorpjes bezwij kend onder het overdadig uitgebroken zomergroen en hun onleesbaar lange naam. Plotseling een meer met witte zeilen en vakantiepret, dan opnieuw die majesteitelijke ruimte, die prachtig doorwolkte zomerhemel en de stilte en de zucht daar te kunnen wonen en wer ken. Tussen die autorijder, op een der mooiste dagen in het hoge Friesland verdwaald, en de journalist met zijn zwartste inkt, die een sensationele re portage schrijft over de dode dorpen op het Friese platteland, heeft domi nee Kalma zich opgesteld. Hij heeft een open oog voor de rijkdom en schoonheid van het platteland. Hij kent dat echter niet slechts van één toevallige hoogzomerdag. Hij weet wat er achter de coulissen van het verre landschap aan onbehagen ver scholen ligt. In die grote stilte heeft hij andere verzuchtingen gehoord. En die onthoudt h{j zijn lezers niet. Hij vertelt van een stedeling, in de Frie se ruimte verdwaald, die een boer op zijn trekker even staande houdt en vraagt, wat hij zo al niet denkt on der het ploegen de hele dag. Dan blijk de geruste landman niet zó genoeg lijk voort te hobbelen over de vette akkers zijner vaderen. Hij zegt: „Ik kijk naar de natte, koude grond en ik denk verdomme!" Deze krachttermen neemt ds. Kalma niet over. Ook hij ziet de moeilijkheden maar wil niet geloven in een verdoem de, ten dode gedoemde landstreek. Wel iswaar heeft hij een open oog voor de cultural lag, voor het maatschappelijk onbehagen, dat ter plaatse kan wor den waargenomen nu twee leefpatronen over elkaar schuiven, maar hij distan- cieert zich toch van de indruk „dat Friesland op den duur evenals Frank rijk en Zuid-Italië leeggelopen dorpen zal kennen met ineenstortende huizen en braakliggende grond." Die distantie berust op een degelijke feitenkennis aan gaande het probleemgebied enerzijds, op een vertrouwen in de plattelandse Fries anderzijds wat betreft zijn gees telijke resistentie die met geen tabellen en grafieken is te benaderen. Juist dit laatste stempelt zijn studie tot een interessant boek, omdat teveel sociolo gen en ontwerpers van streekplannen te positivistisch, te economisch zijn ingesteld. Een mens is meer dan een arbeidsoverschot, meer dan een lid van een groep die het slachtoffer dreigt te worden van een slechte infrastruktuur. Eerst en voor alles is een mens een individu dat autonoom zin moet geven aan zijn bestaan, en krachten kan put ten uit een levensbeschouwing die in een positivistisch geredigeerd ontwikke lingsplan niet is te vangen. Ds. Kalma tracht niet het hele pro bleem glimlachend weg te wuiven met een pastorale verwijzing naar vers zo veel. Zonder de bijbel als laatste grond slag prijs te geven, houdt hij zich voor eerst aan de sociografische gegevens. Hij geeft uitvoerige bevolkingstabellen met vergelijkingsmateriaal door de tijd. Daaruit blijkt inderdaad dat er op het platteland van bevolkingsvermindering sprake is. Men doet echter z.i. aan on verantwoorde sensatie, als men dit ver schijnsel gelijkstelt met uitsterving. Er is n.l. geen geboorte-tekort, maar een geboorteoverschot, dat weinig ver schilt van het gemiddelde in Nederland. De bevolking vermindert t.g.v. het gro te vertrekoverschot. Al sinds jaar en dag is Friesland expulsiegebied. De his toriciteit van deze functie maakt dan ook, dat van geen uitsterven sprake is, maar van een natuurlijk proces. Emi gratie van boeren naar Canada, van agrariërs naar Friese en Hollandse in- dustiegebieden hoeven geen verbazing te wekken. Daar komt bij dat het aantal pacht- boerderjjen in Friesland uitzonderlijk groot is, en pachtboeren minder aan de bodem zijn gebonden. Bovendien is de mogelijkheid voor jonge boeren om voor zichzelf te beginnen beperkt. De land arbeid vervolgens spreekt minder tot de verbeelding dan die onder de wel vaartshallen van de industrie. In ieder geval zijn de omstandigheden waaron der Friese agrariërs ,,de ruimte" ver laten van dien aard, dat voor de ach terblijvers defaitistische gevoelens door sensationele reportages niet wei nig versterkt irreëel zijn. Het ver schijnsel van bevolkingsstilstand, al dus ds. Kalma, is normaal, met rede lijke verwachtingen in overeenstemming. Dat er Friese landarbeiderswoningen leegstaan, wijst op geen uitsterven. De landarbeider heeft tegenwoordig een plof en kan zich de weelde veroorlo ven waar vooral zijn vrouw prijs op stelt van vestiging in de dorpskern, ver buiten de schaduw van de hoogge- daakte hoeven in de eenzaamheid van akkers en weiden. In het dorp, tussen de anderen is de leefbaarheid groter. Hoe het met de leefbaarheid van de dorpen staat, is een ander probleem. Een niet-groeiende bevolking op een ke neringdrijvers dringen tegelijkertijd met rijdende winkels dieper het land in. Dorpen komen zonder kapper te zit ten. Boeren gaan rentenieren in en na bij de steden, onderwijzers, dominees e.d. zoeken een beter betaalde funktie in de stad ingevolge de afzuigende wer king van loonniveau en gemeenteklas- sifikatie. De achterblijvers denken bij zichzelf: ze hebben gelijk, het is hier maar niks. Ze kijken naar de koude, nat te grond en denken: verdomme! On vrede en defaitisme. Daar komt nog bü dat het percentage jeugdigen van de totaalbevolking uitzonderlijk laag komt te liggen: vooral de jeugdigen (ook de besten?) trekken weg. En tot overmaat van ramp zijn de dorpsgemeenschappen onderling en in zichzelf verdeeld. Het ene dorp poogt het andere de vliegen af te vangen. Een Fries is een individua list. De Friese dorpen zijn derhalve ook zeer op hun zelfstandigheid gesteld, ze willen niet onderdoen voor het buur dorp. Ieder wil voor zichzelf hebben wat slechts door de hele streek is te realiseren. Zo zou het kunnen gebeuren, dat twee dorpen ieder een half-time kapper salariëren, waar één zelfstandi ge figaro op aller kop de kost zou kun nen verdienen. Een Fries is individua list. Ook in den gelove. Iedere deno minatie wil haar eigen kerktoren, haar eigen bijzonder schooltje in stand hou den, alsof er geen dominee, geen on derwijzer op een betere plaats in de stad zat te kjjken. In dit licht bezien is de verzuiling van de submarginale dorpsgemeenschap een ramp. Het is duidelijk wat ds. Kalma pro pageert om de kleine Friese gemeen schappen weer geestelijk gezond te ma ken. Het opvallendst is, dat hij niet ijvert voor industrievestiging. Die geeft hij maar zeer voorwaardelijke kans van slagen. Liever legt hij zich neer bij het feit, dat Friese zonen reeds sinds jaar en dag het volkspotentieel elders in den lande versterken, een onschat baar offer voor de natie. En al hebben de cijferaars voorspeld dat de Friese plattelandsbevolking de komende jaren nog verder zal teruglopen, ds. Kalma meent dat het nog alleszins zin heeft te werken aan de leefbaarheid in de dorpen der achterblijvers. Het kultuur- pessimisme, zeer zeker aanwezig, wordt z.i. gesecondeerd door geloof in de toe komst en het dorp. Juist de kleinste dorpsgemeenschappen gaan het minst achteruit, er worden zelfs nog nieuwe gevormd. De vernietiging van deze ker nen door overheidsmaatregelen wijst hij verontwaardigd af. Hij voelt niets voor het systeem van het langzaam laten doodbloeden. Hij wil die kernen voor: zien van wat redelijk is. Dit wil hij bereiken door planning, door samenwer king van aangrenzende dorpen, door samenspel van de diversen gezindten in plaats van rivaliteit, in het christe lijke een geloofsbeleving in de vorm van een dorps- of streek-oecumene, zo als in ruimer verband de wereldoecu- mene steeds meer gaat leven. Rijk is het Friese platteland aan kulturele ver enigingen maar deze werken bijzonder onvruchtbaar en neutraal langs elkaar en het grote doel heen. Alle aktiviteiten dienen echter gebundeld te worden en op het essentiële betrokken: een nieu we gemeenschap. De raad van ds. Kal ma luidt dan ook dat men die vrien delijke neutraliteit laat varen voor een werkelijke ontmoeting der groepen, om te komen tot een hernieuwd geloof in het platteland. Een ontmoeting van ker- kelijken en onkerkelijken, niet tot be woonbaarheid van dit of dat dorp maar van heel de streek. Streekfunctio- narissen dienen te worden aagetrokken, streekagenda's aangelegd. Dit geloof in de nieuwe toekomst van het Friese platteland bouwt ds. Kalma niet op economische perspektieven. Hij vertrouwt op de Fries als mens. Daar om durft hij het aan te ijveren voor de regeneratie van de te kleine dorpsker nen. Van de gestelde minimum ..eisen die variëren van duizend tot vijftien honderd inwoners wil hij niet horen. I ij acht deze cijfers gevaarlijk, vooral om dat van de 405 Friese woonkernen er 257 nog geen 750 inwoners en 42 niet meer dan duizend hebben. Deze situatie doet hem afzien van de gepropageerde centralisatie in hoofddorpen. Liefst 215 dorpen zouden dan moeten verdwijnen. Maar pleit niet juist dit ontzettende aantal tegen dr. Kalma? Te meer waar- DORDRECHT, .".ls gevolg van de woensdag en donderdag bij het in aan bouw zijnde fabriekscomplex van de Amerikaanse Orion maatschappij Du Pont de Nemours gehouden wilde sta king door negentig metaalarbeiders, is het zaterdagochtend tot een hevig hand gemeen gekomen tussen een metaalar beider, een Schotse opzichter en de Amerikaanse toezichthouder, de heer Wilson. De Schot liep een bloedneus op, de Amerikaan werd tegen zijn benen getrapt. De metaalarbeider is onmid dellijk ontslagen en door de veiligheids dienst van Du Pont buiten het terrein gezet. De vechtpartij ontstond toen een van de stakingsleiders de uitslag van de be sprekingen, die vrijdag tussen directie en stakingsleiders waren gevoerd, op een publikatiebord hing. De directie verbood dit en gebood de veiligheids dienst het papier te verwijderen. De metaalarbeider werd toen zo kwaad, dat hij de Schot en de Amerikaan te lijf ging. De negentig metaalarbeiders hebben plannen het werk te verlaten. voor Nederland. Hoezeer ook voorstander van de klei ne school, de schrijver breekt met graagte een lans voor nauwere samen werking tussen de verschillende christe lijke groeperingen, in het materiële door samen gebruik te maken van één school, één kerkgebouw en in het ideële door versterking van het chris telijk levensgevoel. Want dal het Chris tendom zwaar heeft geleden en nog verder dreigt te vervallen is in de ogen van de schrijver een van de ergste kwalen der Friese dorpen. Hij acht ech ter de mogelijkheid niet uitgesloten dat het Friese platteland nog eens herker- stend wordt. De christelijke kerk mag er verdeeld zijn tot in het rampzalige toe, in de diverse groeperingen leeft nog voldoende christelijk vuur, om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Refererend aan Renan en Baudet wijst ds. Kalma op de pagani, de dor pelingen die liet langst hun heidense goden trouw bleven in de eerste eeuwen van het christendom. Niet zonder hoop vraagt hij zich tenslotte af: „Zullen eens in de twintigste eeuw de laatste Christenen op hun beur paganini zijn?" Een pijnlijke vraag. Christelijk leefbaar èn ekonomisch leefbaar is Friesland nu nog allerminst. Voor de materiële leefbaarheid is het submarginale karak ter der kernen een geweldig handicap. Voor de ideële de geloofsafval en de kerkelijke verdeeldheid. Lang en moei lijk lijkt de weg naar Friese boeren die onder het ploegen naar de koude, natte grond kijken en dan denken: amen! JAN ELEMANS Prinses Gracia van Monaco heeft de eerste dag dat zij de Olympische Spelen in Rome bijwoonde direct haar broer John Kelly bezocht die op de dubbel scull deelneemt aan de roeiwedstrijden. ROZENBURG, 29 aug. Zaterdag morgen heeft de directie van de Verol me United Shipyards medegedeeld, dat de verlangens van de arbeiders niet ten volle uitvoerbaar zijn. Geëist was onder meer een minimum tarief van 40 per cent, een nabetaling van het achterstal lige tarief tot 40 percent, een versnelde afrekening van het achterstallige ta rief en een verbetering van de vuilwerk- regeling. Na besprekingen met de ondernemings raad en de besturen van de vakbonden zegde de directie o.a. toe alles in het werk te zullen stellen, dat de achter stallige tarieven zo snel mogelijk wor den afgerekend. Er zal een uniforme regeling voor de vuilwerktoeslag ko men en er zal naar worden gestreefd zo weinig mogelijk onderaannemers in te schakelen. Bij de vaststelling van de AMSTERDAM, 27 aug. Onder grote belangstelling is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de woensdagavond j.l. overleden oud-directeur van de n.v. Luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert. Om tien uur hadden velen zich ver zameld in de kerk van St. Augustinus te Amstelveen, waar de Requiemmis werd opgedragen. Na de mis vertrok de stoet naar de begraafplaats Zorg- vlied aan de Amsteldijk, waar honder den de baar opwachtten. Onder de aan wezigen bevonden zich de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall, de president-directeur van de K.L.M., de heer I- A. Aler, de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, de beide directeuren van 'Schiphol de heren S. de Mul en mr. J. C. H. A. van Stapele, de wet houder voor publieke werken, mr. G. van 't Huil, de heer C. Kolff, voorzitter Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, jhr. H. C. H. E. van Ede van der Pais, voorzitter van de vereniging „Onze Luchtmacht", en dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-gene- raal van de P.T.T. Ook waren vele di recteuren van buitenlandse luchtvaart maatschappijen aanwezig, alsmede de speciaal ervoor naar Nederland geko men directeur van de luchthaven van New York, John Whiley. In de aula werd namens allen het woord gevoerd door de voorzitter van de raad van commissarissen van de n.v. Luchthaven Schiphol, prof. dr. F. L. van Muiswinkel. Namens de familie sprak een broer van de heer Dellaert een woord van dank. BONN, aug. De vier miljoen tv-kjjkers in West-Duitsland krjjgen, zoals men weet, het volgende jaar de keus uit twee programma's. Mits ze bereid zijn, nog eens extra een 150 mark neer te tellen om hun ontvanger te laten verbouwen. Om redenen, die voor de meeste kij kers volmaakt duister zijn, wordt na melijk het tweede, programma, dat op of omtrent 1 januari 1961 begint, op ultra-hoge frequentie uitgezonden. Wel iswaar hebben alle tv-toestellen in West-Duitsland knoppen voor de ont vangst van twaalf kanalen, maar uit gerekend voor dit tweede programma moet er toch nog een extra-onderdeel aan worden toegevoegd. En aange zien er officieel drie en een half mil joen toestellen staan geregistreerd, zullen bepaalde fabrikanten een hele boel geld gaan verdienen. Vele kijkers hebben kort geleden nieuw tv-toestel len aangeschaft in de verwachting, dat die geschikt zouden zijn voor het ont vangen van de twee programma's. Thans zijn ze echter tot de ontdekking gekomen, dat er wel de nodige knop pen aan de buitenkant van het appa raat zitten, maar dat het binnenwerk, nodig voor de ontvangst van het twee de programma, nog moet worden aan gebracht. Niettemin zullen de meeste kijkers in hun dankbaarheid, dat ze de keus uit twee programma's, deze minder prettige details wel over het hoofd zien. De mogelijkheid tot die keus heb ben ze te danken aan de 84-jarige kan selier dr. Adenauer. Na jaren te heb ben gewacht, tot de verschillende sta ten van West-Duitsland, die de bestaan de radiostations en het éne tv-program- ma beheren, de kijkers een tweede te levisieprogramma zouden aanbieden, heeft Adenauer zoals bekend enige tijd geleden een virtuoos staaltje politiek uitgehaald met als resultaat, dat de fe derale regering in Bonn nu het beheer over het tweede tv-programma in han den krijgt. De staten zullen volgens Adenauer recht hebben op een deel van het aan delenpakket en, indien zij dat wensen, een stem in het beheer over het tweede tv-station, maar tot dusver hebben de elf Duitse staten nog geen belangstelling getoond. Met het oog daarop heeft de bondsregering aan ter zake bevoegde juristen opgedragen, de statuten van 'de „Deutschland-Fernseh-GmbH", de door de federale regering opgerichte maatschappij voor een tweede tv-pro gramma, te wijzigen. Deze wijziging is nodig geworden, omdat de deelsta ten de te hunnen behoeve door de minis ter van justitie in beheer genomen aandelen niet willen overnemen. Intussen blijven de premiers van de deelstaten er zich bitter over beklagen, dat Adenauer zich op cultureel gebied een gezag aanmatigt, dat in wezen al leen aan de staten zelf toekomt. Aden auer Iaat zich echter aan deze klach ten weinig gelegen liggen, hoewel hij de deur blijft openhouden voor deelne ming door de staten aan het tweede tv- station. Hij is er zich terdege van be wust, dat de Duitse kijkers ontevreden zijn, dat hun kij klust beperkt wordt tot vjjf uren per dag en dat ze de knop wel eens naar een ander programma willen draaien, als er voor de zoveelste maal een operette van Strauss de etherin- gaat. Daarbij verliest hij ongetwijfeld niet uit het oog, dat er volgend jaar parlementsverkiezingen worden gehou den. Drie jaar geleden won hij een aar dig aantal stemmen door de belasting op koffie te verlagen en een tweede een operatie van Strauss de ether in stemmen opleveren. Tijdens de verhitte debatten van de afgelopen weken heeft kennelijk nie mand zich afgevraagd, of de Duitse televisie wel mag worden gerekend tot de „cultuur". Men heeft blijkbaar maar voetstoots aangenomen, dat „Scotland Yard", „Lassie" en het heerschap uit „Arizona Territory", dat met een pistool zwaait onder de kreet „Umkehren und 'raus met Ihnen" hoogduits voor „Turn 'round an' git out o'town" op zijn minst éven cul tureel zjjn als een Strauss-operette. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 27 aug. Gebruind en monter is Henk Badings vanmorgen met de „Rotterdam" in de Maasstad ge arriveerd, vele ervaringen en ideeën rij ker. In het Canadese Stratford heeft hij als enige Nederlandse componist deel genomen aan een internationaal congres dat gewijd was aan de moderne compo sitietechniek. Bü die gelegenheid heeft hij met woord en klank naast nog vier colle ga's op de bres gestaan voor de elek tronische, of op zijn Amerikaans, synthe tische muziek. Dat hij daarbij wel eens in het defensief was gedrongen tijdens de discussies die door een vijftigtal com ponisten uit 21 landen gevoerd werden, is begrijpelijk. „Dat gebeurde echter ook wel wanneer het over niet-elektro- nischL muziek ging," voegt Badings er bedachtzaam aan toe. Hij toonde zich bijzonder tevreden over het gehoor dat hij daar gevonden heeft en over de er varingen die hij in Canada en Amerika heeft kunnen op doen. Zo werd zijn largo en allegro voor strijkorkest bij gelegen heid van het congres door 850 Ameri kaanse radiostations uitgezonden. De broadcasting music corporation gaat een boekwerkje uitgeven over elektro nische muziek, hij heeft legio radio-in- tervieuws, voorzien van korte muzikale epilogen te verwerken gekregen en hij hèeft kennis gemaakt met de vorderin- fen die aan de Columbia university op it gebied zjjn gemaakt. Daar bezit men n.l. twee studio's waarvan er een zo kostbaar, omvangrijk en modern is, dat het vijftig jaar zal duren voor men alle mogelijkheden van het instrumentarium eenmaal beluisterd heeft. In het Rocke feller centre zal in november een voor Amerika nieuw werk van Badings ten gehore worden gebracht. Daarnaast heeft hfj met vijf andere componisten onder wie de collega's Luning en Us- sachevfeky opdracht gekregen voor de Canadese televisie een elektronische com positie op eengegeven tekst samen te stellen. Eén ding heeft Badigns gespeten: zijn VLISSINGEN, 29 aug. Op de werf van de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen heeft mevrouw G. M .Mavroleon uit New York het motor schip „Vinnamore Valley" te water ge laten. Het schip is bestemd voor de Va- laise Steamship Compagny te Bermuda. Het zal onder Britse vlag gaan varen. Het schip heeft een draagvermogen als gesloten schutdekker van 14.800 ton. Het zal begin 1961 worden opgeleverd. televisieopera Salto Mortale die op het congres zou worden vertoond arriveer de te laat uit Nederland. Nu zal een te- lerecording binnenkort op het gehele Ca nadese televisienet te zien zijn. En dat verzacht deze bittere pil wei wat. Ba dings heeft veel waardering ondervon den voor zijn muziek. Alleen de verte genwoordigers van achter het ijze ren gordijn blijken fervente tegenstan ders te zpn van welke elektronische mu ziek dan ook. tarief-lonen zal naar een bevredigend inkomen worden gestreefd. Na nog t» hebben medegedeeld, dat er in landelö» verband op korte termijn loonbespre- kingen met de erkende vakbonden zul len volgen, zjjn de arbeiders, die in de kantine bijeen waren, weer aan het werk gegaan. Vakraad keurt acties af DEN HAAG De vakraad voor de Metaalindustrie heeft zaterdag een oer spreking gewijd aan de gebeurtenissen in de afgelopen week bü een aantal on dernemingen. Naar aanleiding van "e" ze gebeurtenissen, welke door deze .rajU in hoge mate worden betreurd, wil a® vakraad niet nalaten nadrukkelijk T® verklaren, dat werkgevers en werkne mers zich dienen te realiseren, dat ul_ maatregelen onder druk van onbeheer ste acties slechts grote schade voor bedrüfstak in zijn geheel kan voort vloeien. Bovendien zou hef overleg, dar overeenkomstig de vorig jaar gemaakte afspraak in de vakraad binnen het ka" der van de huidige loonpolitiek en Sel®^ op de ontwikkeling van de economische situatie plaats vindt, hierdoor in ern stige mate, zo niet geheel kunnen wor den belemmerd. „Werkgevers en werk nemers dienen er zich derhalve duide" ipk van bewust te zün, dat ook zij z'®n moeten houden aan de in onze bedrijfs- tak geldende en aanvaarde spelregels voor het georganiseerde overleg," al dus de Vakraad voor de Metaalindus trie. Troepen van de centrale Congolese regering van Lóemoemba hebben zonder bloedvergieten de afgescheiden „Mijn-provincie Kasai" onder het gezag van Leopoldstad teruggebracht. De premier van de „Mijn-provincie", Kalonji, had tevoren de oorlog verklaard aan de centrale regering. Kasai is nochtans zonder bloedvergieten veroverd. Wat er overigens met Kalonji is gebeurd, is nog niet bekend. Op de foto: Kalonji omringd door aanhangers even voordat hij Loemoemba de oorlog verklaarde. 2 „Hoe durf je zo over Thorfinn Snelvoet te spreken?", valt Winonah met een hoogrode kleur uit. „Wij allemaal weten, hoe zeer hij Eric en ons is toegedaan en hij is de enige, die mij werke lijk steunt". „Geen wonder, het is zijn eigen belang", valt een ge- irriteerde mannenstem in, en opkijkende, zien de beide vrouwen Er- win bij de deur staan. De Noorse prins heeft een geërgerde trek op het gezicht. „Als ik het voor het zeggen had, was deze vreem de snoeshaan al lang het land uitgejaagd!" zegt hij scherp, „Het is toch duidelijk, waar het hem om te doen is. Om geld! Steeds opnieuw geeft ge hem beurzen vol goudstukken, zogenaamd voor de „onderzoekingen", en „nasporingen" van zijn „helpers". Wie zyn die helpers? Heeft iemand ze ooit gezien? Hoe krijgt Thorfinn be richt van hen?" Hij staart zijn moeder met een mengeling van ver wijt en medelijden aan. „Begrijpt ge dan niet, dat hij met uw ge voelens speelt? En hoelang zal deze vertoning nog moeten duren? Al zolang is er geen koning in Noorwegen. Tot nu toe houden de edelen zich kalm, maar vroeg of laat, geloof me, zullen ze wil len weten, waar ze aan toe zijn. Of moet ten eeuwigen dage de troon leeg staan, omdat ge wachten wilt, tegen beter weten in, tot de koning weer terugkeert?". Hij zwijgt, als hij de uitdrukking op Winonah's gezicht ziet. „Het spijt me moeder", mompelt hij, „versta me niet verkeerd. Niemand durft hierover te spreken; dan moet ik het wel doen. Ik ben toch oud en wijs genoeg om dit land te besturen. Neem de beslissing, moeder, voor het te laat is. Leg het koningschap in mijn handen, voordat de edelen de koppen bij elkaar steken en zélf een koning kiezen. Want dat betekent bloe dige burgerkrijg!" IK ZOEK IEMAND Die CANPtSH HEBT, WEL EENS GEHOORD MENEER PAUL VLAANOE' REN 15 ER, MENEER RED' OINO. H'J HEEFT EEN. AFSPRAAK MEP- =rMENEER CANPIW JAWtf, PAT BEKENP ZAKENMAN VRAAb EENS &AR-MAN, WE ET ALL ES WAT KOMT PIE HIER POEN SUROPA CAHVm VAN PE EUROPA EXPORTMUS'H'J HEEFT EEN ZEER SLECHTE 36-7 ISWAN FEATURES SYNQICA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2