Erhard pleit voor vreedzame betrekkingen met POLEN DINSDAG b eslissing vertrek COOK over Groningen viert acht-en-twintigste DE REIS OM DE WERELD IN 80 MINUTEN" O „Bestaande nood" norm voor toelating spijtoptanten De stille overwinning Door Pierre Kemp geridderd GELUKWENSEN VOOR LA CALLAS „Het recht op zelfbeschikking geldt niet alleen voor gekleurde Concours hippique steeds een hoogtepunt Prof. mr. W. Lemairetemporisering van opname niet toelaatbaar KNAF viert haar tienjarig bestaan Mgr. W. J. Pompe overleden Bijen tijdelijk uit Venlo verbannen Onbetamelijk gedrag Maastrichtse jeugd De zaak van de verdwenen Rubens Oplossing van de elfde E.H.B. O.-pleister actie Opbrengst tV\ee ton Beloond voor goede ideeën Dr. Karei Meeuwesse MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 PAGINA Politie-verordening zal streng worden toegepast n.i® 55 "s Najaarstentoonstelling Arti et Amicitiae DOOR: RUTH FEINER HET KLEUTER ONDERWIJS MAASTRICHT, 29 aug. De maat regel van de politie alhier, die zich in verband met veelvuldige klachten over onbetamelijk gedrag van jeugdige per sonen genoodzaakt zag om artikel 92 van de algemene politieverordening, waarbij bepaald is, dat ongehuwde per sonen beneden de leeftijd van achttien jaar zich na negen uur 's avonds niet in de open lucht, in café's en andere soortgelijke inrichtingen mogen bevin den, nog eens. nadrukkelijk onder de aandacht van de jeugd te brengen, is tijdens het voorbije weekend niet zon der resultaat gebleven. Klachten over misdragingen van jongeren kwamen niet binnen en al evenmin moest de Êolitie optreden tegen overtreders van et bewuste artikel van de A.P.V. Van relletjes of politioneel optreden was geen sprake. De jeugd heeft de zaterdag in de diverse dagbladen gepu bliceerde waarschuwing van de com missaris van politie blijkbaar goed ter harte genomen. Overigens betekende dit niet, dat er geen ongehuwde personen beneden de leeftijd van achttien jaar na negen uur in de stad te zien waren. Tegen hen trad de politie evenwel niet op, aange zien de gepubliceerde waarschuwing, zo deelde de commissaris van politie zondag in een aanvullend bericht mee, niet bedoeld is „voor aantoonbaar bo nafide gevallen". De bestaande bepaling in de A.P.V. zal alleen maar worden toegepast in die gevallen, waarin de verstoring van de openbare orde of de goede zeden in het geding komt of in het geding dreigt te komen. DÜSSELDORF, 29 aug. fD.P.A.) De Westduitse minister van economi sche zaken, Ludwig Erhard, heeft gis teren alhier op een bijeenkomst van meer dan honderdduizend uit Opper-Si- lezië afkomstige Duitsers gepleit voor vreedzame betrekkingen met Polen, dat het slachtoffer is geworden van „de na- tionaalsocialistische-bolsjewistische ka meraadschap". Volgens Erhard moet echter ook het Poolse volk, dat zelf en kele malen in zijn gechiedenis een ver deling heeft moeten verduren, erkennen dat de Duitse deling geen grondslag kan zijn voor een duurzame en vreedzame orde in Europa. De vrede rust op een wankele bodem zolang men de volken het recht van zelfbeschikking ontzegt, al dus Erhard. „Het recht op zelfbeschik king geldt niet alleen voor de gekleurde volken, maar voor alle volken, ook voor Polen, Hongaren en Duitsers," aldus riep de Westduitse minister uit. Hij zei ten slotte dat de pogingen van Moskou, vaste voet te krijgen in de minder ont wikkelde landen, tot mislukking ge doemd moet worden, daar het westen de morele plicht heeft, de in nood en ar moede levende volken van Afrika en Azië te helpen. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft in een telegram aan de bijeenkomst verklaard, dat de regering van Bonn de vaste wil heeft, de verwe zenlijking van het recht op een vader land en zelfbeschikking louter met vreed zame middelen na te streven. De voorzitter van het „Landsmann- schaft" Silezië, de minister van vluchte lingenzaken van Neder-Saksen Erich Schellhaus, verklaarde nadrukkelijk dat de vluchtelingen geen „revanchistische' gedachten koesteren. „Wij streven er slechts naar het onrecht dat de roof van ons vaderland is ongedaan te ma ken". Hiertoe mag echter geen geweld worden gebruikt. „Het waren Duitsers die het land dat thans achter onze oost grens ligt gedurende honderden jaren in zweet en bloed bewerkten, de bossen ontgonnen en steden bouwden", aldus Schellhaus. AMSTERDAM, 29 aug. Ook gedu rende het weekeinde is weinig vorde ring gemaakt bij het onderzoek naar de mysterieuze schilderijendiefstal uit het huis aan de Sloestraat op dinsdag avond. Ondanks alle pogingen is geen enkel spoor van inbrekers gevonden. De hoofdinspecteur van het politie bureau Pieter Aertzstraat, de heer H. Postma. heeft meegedeeld, dat uit het recherche-onderzoek langs de douane posten aan de Brabants-Belgische grens f>e„li.lek.en is> dat de Engelse makelaar Robert Cook in de nacht van 18 op 19 augustus de douanepost in Wernhout is gepasseerd. De toen dienstdoende dou anebeambte heeft Cook herkend en om gekeerd zegt ook Cook zich deze beambte te herinneren. De makelaar heeft de vier kostba re schilderijen aangegeven, de doua neman het Engelse exportbewijs ge toond en daarbij gezegd dat de schilderijen tijdelijk in Nederland zou den zijn en daarna mee terug worden genomen naar Engeland. Vol gens de douane heeft Cook niet over verkoop gesproken. Dit komt over- een met de door de „Board of trade" uitgegeven exportvergunning, die op haam staat van Cook en diens En gels adres, alsmede op naam van de J°en in ons land vertoevende mejuf- Catherine Dent Brocklehurst, en ..For exhibition and re turn Pe, douane-ambtenaar heeft op de achterbank in de auto van Cook inderdaad twee pakken in lichtbruin papier zien liggen. Hij heeft de schil derijen zelf niet gezien. Volgens hoofdinspecteur Postma on derzoekt de douanerecherche thans of de afwikkeling aan de grens douane- technisch juist is geweest. Zondag heeft hoofdinspecteur Postma opnieuw een onderhoud gehad met de heer Cook. Deze zei woensdag te wil len terugkeren naar Londen, omdat hij zakelijke besprekingen zou moeten voe ren met de bouwonderneming in wier dienst hij is. Hij vroeg derhalve aan de hoofdinspecteur zijn Britse paspoort te rug, dat zich reeds enige dagen in het bezit van de politie bevindt. Hoofd inspecteur Postma heeft toen met Cook afgesproken, dat deze eerst vandaag nog eens uitvoerig zou worden gehoord door de recherche.. Daarna zal de zaak worden voorgelegd aan de officier van justitie mr. W. Tonckens. Dan zal debe- slissing vallen over de vraag of Cook zonder meer ons land kan verlaten. De Engelsman is hiermee akkoord gegaan. De Amsterdamse recherche was zondagavond nog steeds niet in het bezit gesteld van de via Interpol aan de Scotland Yard gevraagde gege vens over de persoon Cook, over de eigenaar van de schilderijen, de Lon- dense zakenman John Leapman, de beide Britten Scaramanga en Sykes, die intussen ons land hebben verla ten en zich in Hamburg bevinden, over mej. Dent Brocklehurst, die even eens in Amsterdam is geweest in ver band met de schilderijen en tenslotte over de wijze van verzekering der doeken (voor een bedrag van 538.000) den de herkomst der kunst werken. Cook heeft inmiddels een claim in gediend bij de Britse verzekeringsmaat schappij. Hij heeft gezegd dat hij ge- ruïneerd zou z\jn indien deze maat- schappij hem het verzekerde bedrag van 400.000 gulden niet zou uitbetalen. De firmant van het Engelse expertise bureau Toplis and Harding, de heer Paul Buckham, die in verband met de affaire naar ons land is gekomen, heeft een kort onderhoud met hoofdin specteur Postma gehad en zou in de loop van de dag nog contact opnemen met Robert Cook. De feestelijkhe den bij de her denking van Gro- ningens ontzet in 1672 betroffen gisteren onder meer een histo rische optocht, die door het cen trum van de stad trok. Op de Gro te Markt ontstond korte tijd stagna tie, toen de trac tor van de „Egyp- tenaren" panne kreeg. Onder de blikken van de lieftallige Egyp- tischen werd ech ter gesleuteld en al spoedig was het leed geleden (Van onze correspondent) p de „Acht-en-twintigste" is iede re rechtgeaarde Groninger terug in de Martinistad of in zijn woon stee, waar dan ook in de provincie. 28 augustus behoeft voor de Groningers in stad en provincie geen nadere aandui ding: de viering van Groningens Ont zet in 1672, toen de stad zes weken lang belegerd werd door Munsterse en Keul se troepen. Dat was in de oorlog, die Nederland had te voeren tegen Frank rijk, Engeland, Munster en Keulen. We leerden liet al op school: het „rampjaar 1672" toen de regering radeloos, het volk redeloos en het land reddeloos was. Het is de verdienste van Groningen, dat het als eerste stad in ons land ae vijand wist te weerstaan. Onder leidinj. van generaal Karei Rabenhaubt., die in dienst stond van de landgravin van Hes- sen-Cassel, maar voor 3000 rijksdaalders bereid was het opperste commando te aanvaarden, wist de stad Groningen I >'1. e -jv -i La Callas heeft een groot succes gehad bij de opvoering van de opera „Norma" in het antieke theater van Epidauros in Griekenland. Na afloop van de gala-voor- stelling werd zij gelukgewenst door de dochter van Toscanini, die voor deze gelegenheid naar Griekenland was gereisd. stand te houden tegen de belegerende Munsterse en Keulse troepen. Toen de belegeraars, na veel verlie zen, op 17 augustus de aftocht bliezen, was de vreugde algemeen, niet alleen in Groningen, maar ook elders in het land. Het stadsbestuur besloot 17 augustus tot een vaste dankdag te maken. Toen in 1701 een andere tijdrekening werd ingevoerd, ontstond er een verschil van elf dagen en werd de viering naar 28 augustus verschoven. De wijze vermaning van Vondel is in Groningen ter harte genomen. Hij dicht te in 1672: „O Groningen, uit pu'n en asch en stof herrezen. Vergeet de wel daad niet, die God u heeft bewezen." Van stond af aan zijn er feestelijkheden georganiseerd. Zo was in het begin van de achttiende eeuw reeds sprake van mili tair vertoon op de Grote Markt. Later werd het programma aangevuld met muziek der stadsmuzikanten, terwijl er in 1767 reeds vuurwerk werd afgesto ken. 1843 is in de geschiedenis van de 28ste" een belangrijk jaar geweest. Toen verscheen het paard voor het eerst op het feestprogramma. In 1851 werd de eerste fameuse „Keuring op de Grote Markt" gehouden. Toen was in feite de basis gelgd voor de grote hippische ge beurtenis, het concours hippique, dat nog steeds een der voornaamste punten van het feestprogramma is. In 1872 werd het tweede eeuwfeest in grootse stijl gevierd. De organisatie was in handen van een feestcommissie. Uit deze commissie is dank zij de secreta ris J. Suringa - in de wandeling „Jan Achtentwintigste" genaamd - de Vere niging voor Volksvermaken ontstaan, door welke vereniging sindsdien de feestelijkheden zijn georganiseerd. Dit jaar is het feest op zaterdag :v gevierd, omdat de 28e op zondag valt. Een feest, dat gedeeltelijk kon worden meebeleefd door heel Nederland en N. W. Duitsland, aangezien N.T.S. en N.D.R. (Nord Deutsche Rundfunk) in samenwerking met elkaar - directe te levisiereportages hebben gemaakt. Er is gefeest in de Martinistad tot diep in de nacht. Het was zo druk dat de politie zich genoodzaakt zag de binnen stad gedurende lange tijd volledig af te sluiten voor motorisch verkeer. Voetje voor voetje schuifelde een steeds groeien de menigte door de stad, langs de ker misvermakelijkheden op Ossenmarkt, Vismarkt en A-kerkhof. De keuring van tuigpaarden midden op de, met zand bestrooide, Grote Markt is altijd weer boeiend. Dit jaar gaf de bereden politie van Amsterdam aan het Groningse feest extra fleur. Hoogtepunt van de middagviering was het concours hippique in het stadspark, waaraan eveneens de bereden politie van Amsterdam medewerking verleen de. Intussen trok door de binnenstad langs een lange route van stadspark naar Bernouilliplein een fleurige op tocht, een show fantastique „De reis om de wereld in tachtig minuten", geïnspi reerd op het bekende reisverhaal van Jules Verne, naar ontwerp en onder re gie van Toon Noyons uit Amstelveen. Ruim duizend Groningers verleenden medewerking aan deze optocht, alle le den van amateur verenigingen, sport clubs en jeugdorganisaties. Voor de rest waren er de gehele dag muzikale rond gangen en concerten en tenslotte - ook traditioneel - een groot vuurwerk mid den op de Grote Markt. ROTTERDAM, 29 aug. In een spe ciaal radio-programma heeft de K.R.O. gisteravond de afwijkingen aan vijftig pleisters verbonden bekendgemaakt. Na het uitgaan van de kerkdiensten werden door de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., zo lang de voor raad strekte, gistermorgen 1.500.000 exemplaren uitgereikt. De gelukkige bezitters van de vijftig pleisters met afwijkingen zullen respectievelijk ont vangen: twee prijzen van 1.000 gulden, twee van 500; tien van 100; 21 van 50; vijf TV-ontvangers en tien elektrische scheerapparaten. Op de couvertjes van prijsbepalende exemplaren was een kenmerk aange bracht zodat alleen prijswinnaars de couvertjes behoefden te openen. De af wijking betrof de letter M (Marie). Wanneer deze letter in het zesde vakje van het tweede rijtje van letters en cijfers werd opgemerkt dan betrof de afwijking de zekerheid inzake een prijsbepalend exemplaar. De bezitters konden daarna het couvertje openma ken en kwamen op die manier in het bezit van een geheim telefoonnummer benevens prijsbepaling. De opbrengst van de vrije collecte bedroeg 200.000 gulden. AMSTERDAM, 29 aug. Zaterdag wordt in de zalen van Arti et Amicitiae de najaarstentoonstelling geopend van werken van leden dezer maatschappij. De expositie is in drie gedeelten ge splitst: groep I van 3-25 september, groep II van 1-23 oktober en groep III van 29 okt.-20 november. «IIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllIHMinillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll!» «tiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiumiiiiiHiiiiiiiiiiiimiiniiiiiimiiiir „Onze vrome Patrick! Laat hem de boel maar opruimen." „Och, ik moet immers toch naar de keuken." „Men moet het huispersoneel niet verwennen!" „Je mening over huispersoneel is even verouderd als die over de verhouding tussen man en vrouw", zei Annette en ging weg. „Je bent een revolutionair!" vond Eileen. Toen Annette de deur achter zich had gesloten,dacht Eileen: het meisje heeft absoluut juiste en goede ideeën. Maar juiste en goede ideeën zijn erg ongemakkelijk. Ze verdiepte zich in de astrologische kolommen van het zondagsblad. En nadat ze had vastgesteld, dat hun, die onder het teken van de Maagd gebo ren waren, grote verrassingen te wachten stonden, ging ze over naar de chronique scandaleuse, die tweederden van de krant in beslag nam. Ze be geleidde haar lectuur met vele uitroepen van ont zetting en verontwaardiging, maar sloeg toch geen enkele regel over. Ze genoot met volle teugen van de uitvoerige berichten over moord, kindermishan delingen, echtbreuk, diefstal, verzekeringszwendel en andere vormen van menselijke gemeenheid. Intussen liep Annette naar de keuken, waaruit opgewekt gezang weerklonk. Met een ongeschoolde, maar des te krachtiger bariton luchtte Patrick Mor- phy zijn hart. Hij zong echter niet de melodiën van zijn Ierse vaderland, maar genoot van de min der harmonische hoewel meer algemeen geliefde composities van de Anglo-Amerikaanse schlager componisten. Patrick was een kleine, slank gebouwde man van midden veertig, die de hem ontbrekende centime ters lengte verving door een grote waardigheid en nog grotere charme. Hij verenigde in zich de on genaakbaarheid van de typische Britse butler met de gewiekstheid van een Ierse gauwdief, eigenschap pen, die in het huidige Groot-Brittannië onbetaal baar zijn. Bij huiselijke festiviteiten kon men alles met een gerust hart aan hem overlaten als maitre r'o cuisine was hij een juweel. Zijn humor en zijn schijnbare naïviteit vonden weerklank bij alle ne ringdoenden en daardoor kwam het, dat Patrick allerlei dingen wist op te scharrelen, die een ander mens in Engeland nauwelijks ooit te zien kreeg. Op deze zonnige septembermorgen stond Patrick, in smetteloos wit gekleed voor de keukentafel en maakte een sappig stuk kalfsgebraad klaar voor de oven. Waar hij dat prachtige stuk vlees echter vandaan had, en dat nog wel in een stad, die sinds jaren alleen maar leefde van taai, bevroren Argentijns rundvlees, dat was en bleef zijn geheim. Annette wierp even een blik op het malse geval, maar paste er wel voor op geen pijnlijke vragen te stellen. Ze zette het blad neer en roep vrolijk: „Goeie morgen, Patrick." „Goeie morgen, miss Vernier," antwoordde Pa trick in zijn prachtig Iers dialect; „Och, nu heeft u alweer het werk voor mij gedaan'" „Hindert niets. En was de kerkdienst stichtend?" Patrick volvoerde een oogopslag, die een volleer- de filmster alle eer zou hebben aangedaan. „O, buitengewoon! De pastoor heeft gesproken als een engel. Dat is een heilig man. Na de mis spraken we even met elkaar. Hij laat de dames eerbiedig groeten kort na drie uur zal hij hier zijn." „Uitstekend. Kan ik iets voor je doen?" Annette keek hem vragend aan. „Nee nee, dank u zeer, miss Vernier." Hij zag het Belgische meisje, dat hij buitengewoon waar deerde, peinzend aan en zei tenslotte: „Mag ik de stoutmoedigheid hebben u er opmerk zaam op te maken, dat de zon schijnt, dat de hemel blauw is en dat Onze Lieve Héér wacht „Ja, ik weet wel zei Annette haastig. „Je meent het zeker goed De kleine man legde zijn hand op zijn hart en keek Annette trouwhartig aan. „En hóe goed meen ik het! Ik wil u bewaren voor de eeuwige verdoeming. Want de verterende vlammen van de hel en het ijzige donker van de vertwijfeling bedreigen gewis degene, die voor zijn Schepper niet minstens een uurtje in de week op offert!" zei hij met pathos. „Ik heb verterende vlammen en ijzig donker van de vertwijfeling al hier op aarde gezien verschrikkelijke pijnen, die de mens door zijn mede mens worden opgelegd, niet door een wraakzuchti ge, straffende God!" „Dat wil ik direct geloven ik heb ze ook gezien. Maar het aardse lijden wordt toch vaak door onzelfzuchtige daden en stil heidendom ge compenseerd. En die zullen in de onderaardse vel den van de onzaligen wel nauwelijks worden ge vonden!" zei Patrick met diepe ernst. Dat was Annette duidelijk. Ze wist ook, waarop Patrick zinspeelde, toen hij van onzelfzuchtige da den en stil heldendom sprak. Hij had haar eens verteld, dat Philip wiens oppasser hij geweest was, hem het leven had gered. Peinzend vroeg ze: „Hoe komt het eigenlijk, Patrick, dat je bij mrs. Hogarth blijft en niet bij je voormalige officier, nadat nadat Ze brak af. De scheiding te vermelden kwam haar tactloos en indiscreet voor. Patrick legde het vlees in een pan en begon aardappels te schillen. „Mijn keus", zei hij waardig, „berust op logisch denken. Toen de majoor en mevrouw hm als ik het zo zeggen mag, als een paar heidenen naar het gerecht renden om te scheiden, zei ik zo bij mezelf Patrick, zei ik, je wilt toch beiden zoveel als maar mogelijk is, zien. Het is immers be grijpelijk, dat de majoor mevrouw zal komen opzoe ken, en niet omgekeerd!" „O juist, ik begrijp het", zei Annette doodernstig. Ze greep een geschrapt worteltje en begon erop te knabbelen. Patrick zag haar medelijdend aan, maar zijn respect verbood hem de jongedame te vergelijken met een konijntje. Hij ging door met zijn uiteenzettig: (Wordt vervolgd) (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 29 aug. De regering heeft het eerst ingenomen standpunt ten aanzien van de spijtoptanten, dat als criterium voor hun toelating in ons land uitsluitend de mogelijkheid om hen op te vangen zou gelden, volledig los ge laten. Als criteria zullen voortaan gel den de bestaande nood en de vraag of er redelijke assimilatie-mogelijkheden zijn. In de zaterdag 4er viering van het tienjarig bestaan van de K.N.A.F. (de Federatie van Katholieke Neder landse Ambtenaren en particuliere werk nemers uit Indonesië) gehouden verga dering sprak het Tweede Kamer-lid mr. Th. de Graaf zijn verheugenis er over uit, dat de regering ook bestaande moeilijke omstandigheden onder de spijtoptanten bij hun eventuele toelating een rol wil laten spelen. De K.N.A.F., die na de oorlog werd opgericht om alle katholieke Nederland se werknemers in Indonesië te omvatten was reeds een jaar na haar stichting uitgegroeid tot de grootste Nederlandse werknemersorganisatie in de republiek. Door de loop der gebeurtenissen is zij een organisatie geworden, die alleen nog maar de belangen behartigt van ex- werknemers uit Indonesië, zo zette de voorzitter, de heer J. B. Haring, in zijn openingsrede uiteen. Bij haar actie voor deze mensen heeft ze de nodige teleurstellingen ondervonden en als eer ste noemde de voorzitter de zaak van de back-pay. De Indische ambtenaren blij ven verstoken van ook maar enige ver goeding voor hun gederfd inkomen uit de oorlogstijd, terwijl overal elders - ook in Nederland de salarissen uit de oorlogstijd zonder meer zijn uitbetaald. Dit jaar heeft de regering bij haar overleg met de Kamer definitief een streep onder deze zaak gezet en de Ka mer heeft zich aldus de heer Ha ring om politiek redenen er bij neer gelegd. Het verlies van deze zaak is hierom zo pijnlijk, omdat de vakorga nisatie. in 1954 de Bijzondere Commis sie van de Kamer in haar geheel hadden weten te winnen voor het standpunt van 'n gedeeltelijke vergoeding voor het ge derfd inkomen. Ter behartiging van de pensioenbe- langen acht de K.N.A.F. het: noodzake lijk, dat wordt samengewerkt met or ganisaties als de K.A.B.O., A.R.K.A, K.O.V. enz., waarmee inmiddels reeds het eerste contact is gelegd. Gezamen lijk wil men streven naar een blijvend vaste verhouding tussen het pensioen en het salaris van de actief-dienende ambtenaar. Over het actuele probleem van de spijtoptanten, dat de K.N.A..F thans zo bezig houdt, ondermeer met het verza melen van zoveel mogelijk adhesie-betui gi. gen uit alle kringen en lagen van het Nederlandse volk sprak vervolgens prof. mr. W. L. G. Lemaire, die een aantal van 12 tot 13 duizend spijtoptan ten neomde. Het gaat echter, zo zei hij, niet om het aantal, maar om de ellende, waarin deze mensen zijn komen te ver keren. Hij had daarom scherpe kritiek op de regering, dat zij het opnemen van de spijtoptanten wil temporiseren, er be gin 1957 maar tweeduizend toeliet, in 1959 zelfs minder en geval voor geval wil behandelen. Dat is zijns inziens naas tenliefde, begrensd door het standpunt „het hemd is nader dan de rok", alsof deze mensen niet „onze mensen" zou den zijn. Prof. Lemaire achtte het niet houdbaar maar tweeduizend spijtoptanten jaar lijks toe te laten en vroeg zicli af of de vijftienduizend door emigranten vrij gekomen plaatsen niet door spijtoptan ten ingenomen konden worden. Ver der wees hij op het tekort aan arbeids krachten, waarvoor wel tweeduizend Italianen naar ons land komen. Prof. -emaire achtte het standpunt van de regering niet reëei en niet principieel, omdat de huidige spijtop tanten destijds de Indonesische natio naliteit kozen op grond van een rechts regeling, waaraan de Nederlandse over heid zeil heeft meegewerkt. Hij zag het probleem van de spijtoptanten als consequentie van de afwikkeling van de koloniale verhouding in 1949. Ook gispte hij de voorlichting einde 1951 tegen het aflopen van de twee-jarige termijn, waarin men voor het Indo nesisch staatsburgerschap kon kie zen, door het Hoge Commissariaat gegeven. Zijn daardoor niet, aldus prof. Lemaire, nodeloos de rechtma tige belangen van deze burgers ern stig in gevaar gebracht? De oplossing van het probleem der spijtoptanten is door de verbreking van de diplomatieke betrekkingen, zo meen de hfl tenslotte, stellig bemoeilijkt. De vergadering vaii het K.N.A.F. kreeg een feestelijk tintje door de toekenning van het pauselijk ereteken „Pro Ecclesia et Pontifiee" aan de voorzitter, de heer J. B. Haring uit Monster. AMSTERDAM, 29 aug. Naar wij ernemen is de oud-deken van Den Haag ngr. IV. J. Pompe, die sinds hij met emeritaat ging, nu vijf jaar geleden, in Bilthoven woonde, zondagmorgen over leden. Wij meldden onlangs, dat mgr. Pompe was bediend nadat hij een paar maal een attaque had. Mgr. Pompe is 74 jaar oud geworden. Hij zou 15 augustus zijn gouden priesterfeest gevierd heb ben. 25 juli 1886 geboren te Haarlemmer meer en in 1910 tot priester gewijd werk- i ie hij een viertal jaren aan de St. Jans- kerk te Langedijk. vervolgens te Rot terdam in de St. Elisabethskerk aan de Mathenesserlaan, totdat hij in 1929 in de Maasstad het pastoraat over de St. Te- esiakerk in de Bloemhof aanvaardde, "a het overlijden van pastoor Van de •ii in 1935 werd hij benoemd tot pastoor Scheveningen (St. Antonius Abt) lar hij tot aan zijn benoeming tot de- n van 's-Gravenhage werkzaam bleef, [n november 1945 werd hij kanunnik n het Haarlems kathedraal kapittel, april 1950 huisprelaat van Z. H. de sus. Eervol ontslag als deken en pas oor kreeg de thans ontslapene 29 okto ber 1955 en 9 augustus 1960 eervol ont slag als kanunnik van het kapittel, bij welke gelegenheid hij werd benoemd tot erekanunnik van het Haarlems kapittel. Hij ging toen met emeritaat en vestigde zich in Bilthoven. De uitvaart en begrafenis zijn vast gesteld op woensdag vanuit de paro chiekerk te Hoofddorp. DEN HAAG, 27 aug. De rijksidee- enbusorganisatie heeft deze zomer ver scheidene hoge premies uitgekeerd. Bij defensie werd aan de heer G. Lo- deweges 750 uitgekeerd voor een ver betering van de schokbrekerinstallatie van de Centuriontank. Met 500 werd de dienstplichtig soldaat F. Augustin beloond, die een eenvoudiger methode vond om camouflagenetten van artille riestukken te openen en te sluiten. Voor verbetering van een onderzeebootinstal latie en een betere beveiliging tgen corrosie van bepaalde antennes ontvin gen de inzenders 250. VENLO, 29 aug. In totaal twee honderd bijenvolken (omvattend onge veer twaalf miljoen bijen) zijn met kas ten en korven van Venlo en Tegelen overgebracht naar heidevelden bij He- lenaveen in de Peel en de Hamert bij Well. Deze verplaatsing over een afstand van ongeveer twintig km. is geschied om de bijen verre te houden van de tuinderskassen in Venlo en Tegelen. waar hun bezoek aan de bloeiende slangkomkommers minder op prijs wordt gesteld, sinds is gebleken, dat bijenbestuiving op deze plan'en een misgewas oplevert. De komkommers gaan stekvorming en zogenaamde zaad koppen vertonen, die het produkt onge schikt voor de export maken. Op de veiling alhier werden vorig jaar 900.000 stuks kaskomkommers aangevoerd, waarvan er rond 300.000 zaadkoppen waren, die als afwijkend produkt wei nig opleverden. DEN HAAG, 27 aug. Uit de statis tiek van het kleuteronderwijs en van de voorziening in de behoefte aan kleu terleidsters 1959/'60 van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het aantal leerlingen bij het kleuteronder wijs steeg van 372.800 tot 384.200. Het aantal scholen en leidsters nam even eens toe, en wel met resp. 150 en 405. De belangstelling voor de opleiding tot kleuterleidster blijft afnemen. Temidden van een complete „Floriade" heeft dr. Karei Meeuwesse ons het verhaal ver teld vaii zijn zoekgeraakte proef schrift. „We gingen, vlak voor Kerstmis 1943, naar Utrecht. In Den Bosch was het zo druk, dal we de eerste trein oversloegen. We hadden twee zware koffers bij ons en in één ervan zat driekwart van mijn aantekenin gen: 15 schriften met excerpten uit allerlei dagbladen en com mentaar. Die koffer wist ik. de volgende trein binnen te wer ken. Terwijl mijn vrouw vast instapte, pakte ik de tweede kof fer, maar toen ik probeerde om daarmee binnen te komen, werd ik door de conducteur naar bui ten getrokken. De koffer wiel daarbij open en mijn vrouw sprong toen ook weer de trein uit. Op hetzelfde moment zette deze zich in beweging. We wil den er eerst met een goederen trein achteraan gaan, maar dat mocht niet. Daarna probeerden we Zaltbommel te bellen, maar daar kregen we geen gehoor. In Geldermalsen bleek de koffer waar behalve het manuscript bon- en stamkaarten en allerlei spullen in zaten al verdwenen te zijn. We hebben hem nooit meer terug gekregen". Het overschot van de aantekeningen, o.a. over Maria Viola, heeft hij later nog gepubliceerd, maar het proefschrift over het tijdschrift „Van onze tijd" is nooit meer verschenen. „Na de oorlog had ik niet meer de moed en de lust om het werk opnieuw te doen. In dé oorlogsjaren had ik alle tijd om oude leggers na te pluizen, maar na de bevrijding was er echt wel ander werk." Het proefschrift, waarop hij in 1952 cum laude promoveerde, was gewijd aan „Jan Luyken als dichter van de Duytse Lier". Dr. Meeuwesse is in 1914 in Maastricht geboren, maar zijn ouders waren Utrechters en keerden in 1925 naar de Domstad terug. Karei volgde het gymnasium aan het Bonifaciuslyceum en ging in 1933 naar de Univer siteit. Hij kwam in de redactie van Vox Veritatis had op het lyceum al een schoolblad opgericht doctoreerde in 1939 en werd datzelfde jaar leraar aan het Bredase O. L. Vrouwe-lyceum, waaraan hij nu dus 21 jaar verbonden is. In 1946 werd hij tevens docent aan de R. U. Leergangen in Tilburg. Na 1950 lag daar het zwaartepunt van zijn werk. Hij gaf er theorie der letteren en moderne Nederlandse letterkunde, de vakken die ook Nij megen hem nu bij zijn benoeming tot hoogleraar heeft opgedragen. In zijn Brabantse jaren waarop hij met dankbaarheid terugblikt heeft dr. Meeuwesse veel gepubliceerd, vooral litteraire kritieken en essays. Ze verschenen in, „Roeping", „Dietsche Warande en Belfort" en in „De Gids", maar ook diverse andere tijdschriften hebben bijdragen van hem gepubliceerd, waaronder een aantal gedichten. „Tot een bundeling daarvan ben ik nooit gekomen. Daarvoor ben ik te veel criticus". De moderne Ne derlandse poëzie heeft hij na de bevrijding jarenlang kritisch besproken n De Nieuwe Eeuw. Als we hem vragen naar zijn litteraire voorkeur, zegt hij: „lk ben een geboren poëzielezer." Zijn lievelingsdichters „Gorter en J. H. Leopold (over hen verschijnt binnenkort een studie), P. N. van Eyck, Nijhoff, Gerrit Achterberg en Pierre Kemp. En dan Gabriël Smit en Hans Andreus." Nijhoff heeft hij in de dertiger jaren nog in Utrecht gekend. Aan hem heeft hij in 1957 een studie gewijd in De Gids, waarvoor hij een reisbeurs kreeg van het rijk. „Pierre Kemp heeft me geridderd", zegt hij met trots. En dan haalt hij de onderscheiding te voorschijn: een geelgekaft zakblokje met losse treinnotities; aanzetten voor gedichten. „Wat is doorgehaald heeft hij later ergens verwerkt". Kemp deelt af en toe zo'n boekje uit. Dr. Meeuwesse zit voorlopig nog vast aan Tilburg en Breda. Zijn vrouw, die eveneens Nederlands gestudeerd heeft en die hij in Utrecht heeft leren kennen, is nog aan het Bredase gymnasium verbonden. „Het zal wel Kerst mis worden vóór we in Nijmegen wonen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3