Haute couture van radio en televisie Elektronisch oog vervangt verkeersdrempel O1 H O' Van ..Noortje naar M.S.-systeem Misverstanden werken remmend VOORLOPIG NOG TOEKOMSTMUZIEK e EENVOUDIGER BEDIENING VAN INGEWIKKELDER APPARATUUR Vierkante beeldbuis van 59 centimeter m radio Bescherming tegen geluid N.T.S. op de Firato Geen noviteit „Leen een OPLEIDING ELEKTRONENTECHNICI Platen wisselen onder water Automatisering Kleine radio's Stereo goedkoper Afspeelapparatuur Bedrijfstelevisie Blik in keuken DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 PAGINA 11 71 /T^n<ter dan het vorige jaar, toen de komst 1/7 van de beeldbuizen met een afbuiging van 110 graden de introduktie van ondiepe en dus gemakkelijker te plaatsen tv-toestellen moge lijk maakte en toen het transitos-tijdperk defi nitief bleek te zijn aangebrokenkan van de Firato 1960de elfde internationale tentoonstel ling van elektronica in het Amsterdamse RAI- gebouw, worden gezegd, dat zij de bezoeker op vallende noviteiten laat zien. De elfde Firato is veeleer een demonstratie van stabilisatie en van een perfectionering, die de bediening van de apparaten eenvoudiger maakt naarmate deze in technisch opzicht ingewikkelder worden. Aan de vormgeving van de verschillende toe stéllen, televisie-ontvangers zowel als radio's, wordt steeds meer zorg besteed zodat sommige fabrikanten zelfs beginnen te spreken van Jiaute couture", waarbij zich de Italiaanse lijn" of „Zweedse invloeden" doen géiden. Intussen wil dit nog niet zeggen, dat de elfde Firato het zonder technische noviteiten zou moe ten stellen. De belangrijkste daarvan is de invoe ring, zij het uitsluitend bij het duurdere type tv- ontvanger, van de vierkante beeldbuis met een diagonaal van 59 centimeter, zodat men thans dus de keuze heeft gekregen uit drie standaard- maten: lf3, 53 en 59 centimeter. Wel is er nog een enkel toestel te zien met een beelddiagonaal van 61 centimeter, maar dit formaat zal wél niet erg populair worden, omdat het een veel grotere omvang van kast meebrengt. Bij de vierkante beeldbuis, die nagenoeg plat is en niet bolvormig zoals die huidige, blijft het volume van de kast daarentegen ongewijzigd. Van belang voor het moderne interieur, waar over het algemeen moet worden gewoekerd met de ruimte, is de invoering van extra platte toestellen met een kast-' diepte van slechts 28 centimeter, die eventueel kunnen worden in gebouwd in bestaande boekenkas ten of moderne meubelen. Interessant, hoewel pas recht praktisch bij de ontvangstmoge lijkheid van verschillende tv-ka- nalen, is een collectief televisie systeem met één gemeenschappe lijke antenne, één gezamenlijke ontvanger en een aantai tv-toe- stellen naar behoefte. In de ge zamenlijke ontvanger wordt het zendsignaal gescheiden in beeld-, geluid- en synchronisatiesignaal. Elke bezitter van een bij dit sys teem behorend tv-toestel kan zijn eigen programma kiezen, onaf hankelijk van de andere aange slotenen. Deze tv-toestellen zijn slechts 21 centimeter diep en ver schillen, behalve hierin en in prijs, in niets van de normale. i :1 rwee jaar geleden vroeg de stereofonische geluids weergave op de toen ge houden Firato voor het eerst de aandacht van het grote publiek, dat met niet veel meer dan een vriendelijke belangstelling rea geerde-Sindsdien is „stereo", zo als op de huidige Firato blijkt, een algemeen aanvaard begrip geworden, zonder dat er evenwel van een overrompelende entree of van een onstuimige ontwikke lingsgang kan worden gesproken. Integendeel, stereo is in Neder land kalm maar zeker haar eigen weg gegaan. Een weg, die via wanbegrip en het kijken van de befaamde kat uit de niet minder bekende boom naar een zékere overwinning heeft gevoerd. n Welk aandeel heeft u in de snelst groeiende industrie? TELEVISION-ELECTRONICS FUND, Ine. Een beleggingsmaatschappij, die haar vermogen van 360 miljoen dollar heeft belegd in ruim 140 ondernemin gen in de sterk groeiende Amerikaanse elektronische industrie. Zij die op 21 augustus 1951, de dag waarop certificaten TELEVISION-ELECTRONICS FUND te Amsterdam werden geïntroduceerd, een certificaat van 10 aandelen tegen de toen geldende koers kochten, hebben - rekening gehouden met de splitsingen der aandelen in 1954 en 1960 - de waarde van hun bezit zien stijgen van f. 636,50 tot f. 1330,- terwijl zij bovendien een bedrag van f. 448,72 uit inkomsten en kapitaalwinsten ontvingen. De koers bedraagt momenteel ca 8s/* overeenkomende met ca f. 166,- voor een certificaat van 5 aandelen en f. 332,- voor een certificaat van 10 aandelen. Vraagt verdere inlichtingen bij uw effectenhandelaar of bij de FIRMA D.W. BRAND, Keizersgracht 215, A'dam. nHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii FIRATO iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Stabilisatie en perfectionering llllllllllllllllllllllllllllillHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllllllllllllHIIIIIII'' iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een „Mammoet"-grootbeeldprojector. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiimmiiiiiimiiiir Een „Memomatic-kanalenkiezer" met een electromechanisch geheugen. p de Firato zullen belanghebben den dit jaar kennis kunnen ne men van de wegen, die Philips denkt in te slaan om het hoofd te bie den aan het in de nabije toekomst drei gende tekort aan elektronentechnici. Door informatie en aanvulling van de bestaande leerstof hoopt men daadwer kelijke hulp te verlenen aan het onder wijs op dit gebied. Daartoe worden in structieve projectiestroken en films, in structiepanelen (met behulp waarvan de moderne schakeltechniek in korte tijd aan de leerlingen kan worden ver klaard en begrijpelijk gemaakt), wand platen en doorzichtige, opengewerkte modellen van produkten uit de steeds meer omvattende wereld van de elek tronica ter beschikking gesteld. Wat de wapenschouw van de elek tronica betreft, die ook dit jaar weer in de „Stille Zaal" wordt gehouden, heeft Telefunken, bij de automobilisten bekend om haar radarinstallatie voor het meten van de snelheid van passe rende voertuigen, volgens hetzelfde principe een tweetal apparaten ontwik keld, die een voor het autorijdend pu bliek prettiger toepassing hebben. Het gaat hierbij om een verkeersteller en een verkeersanalysator. De eerste kan de bij drukke wegkruisingen in de rij weg aangebrachte verkeersdrempels vervangen. Het apparaat wordt boven de straat opgehangen, tast met zijn straal de weg af, registreert elk voer tuig, telt ze en regelt de verkeerslich ten. De verkeersanalysator telt eveneens Ov®t het algemeen kan in de tele- h ^®jCtor een steeds verder scnrydende automatisering wor den waargenomen: automatische keuze van het juiste televisiesysteem bü in stelling op het gekozen kanaal; auto matische beeld- en Hjnsynchronisatie, automatische instelling van contrast en helderheid, automatische beeldstabili satie en draadloze afstandbediening. Sommige toestellen in de hogere prijsklassen zijn uitgerust met een ap paratuur, die het beeldcontrast auto matisch bijregelt, wanneer de verlich ting in de kamer, waar de tv-ontvan- ger staat opgesteld, wordt veranderd. Bovendien wordt in enkele nieuwe tv-ontvangers gebruik gemaakt van ge drukte bedrading en van een uitklap baar chassis, wat door middel Van een bewegend model wordt gedemonstreerd. Nog sterker misschien dan verle den jaar demonstreert deze Fi rato het groeiende belang van de kleinere radio-ontvangers. Niet al leen worden deze toestellen in een gro te verscheidenheid van uitvoering en in moderne frisse kleurencombinaties geëxposeerd, maar verschillende ervan zijn uitgerust met een FM-band, die mogelijkheid biedt tot ontvangst van frequentie-modulatie. Aangezien nog dit najaar ook het westen van Neder land door het gereedkomen van de zen der te Lopik in het FM-net wordt op genomen, zullen deze kleine, dus voor delige, toestellen steeds meer in de be langstelling van het publiek komen te staan. Ze zijn ook bij uitstek geschikt om als tweede toestel dienst te doen, een mogelijkheid, die des te aantrek kelijker is, nu voor een tweede toestel in huis geen luisterbijdrage meer ver schuldigd is. Vooral in de radiosector heeft de transistor de buizen vrijwel geheel ver drongen. De met batterijen gevoede draagbare toestellen zijn als gevolg daarvan nog kleiner en lichter gewor den, terwijl de speelduur veel groter is dan die van de met radiobuizen uitge ruste „portables". Er zijn nu reeds transistorradio's, die op één batterij een heel jaar kunnen spelen. Met het oog daarop worden batterijen gefabri ceerd, die extra zijn beveiligd tegen uittredend elektrolyt. Voor de autoradio betekent de zege tocht van de transistor een beduidend lager stroomverbruik en dus een ont lasting van de accu. [et aantal radio's, geschikt voor stereo-weergave door middel van band of plaat, want stereofoni- sche radio-uitzendingen zullen voorlo- pig nog wel in het experimentele sta dium blijven verkeren blijkt weder om een belangrijke uitbreiding te heb ben ondergaan. Waren het vorige jaar nog hoofdzakelijk de duurdere types „stereofonisch voorbereid", thans vindt men ook in de middenklasse verschil lende stereo-toestellen. Met deze toe stellen wordt ook bij de normale, zo genaamde monaurale weergave een betere geluidskwaliteit verkregen, dank zij de hierbij toegepaste balansschake ling, die men tot nog toe uitsluitend in toestellen van topklasse aantrof. De verschijning van nieuwe (dubbele) eind- pentoden heeft tot bepaalde vereen voudigingen geleid, die het mogelijk hebben gemaakt ook de kostprijzen te drukken. p het gebied van de bandrecor ders is de omschakeling naar de vier-spoortechniek thans vrij al gemeen. Deze techniek maakt het mo gelijk om op een band van normale breedte vier geluidssporen aan te bren gen, waardoor de registreercapaciteit wordt verdubbeld, terwijl men slechts de helft van de opbergruimte nodig heeft. Welke hoge eisen aan de fabri cage van deze banden worden gesteld, beseft men pas goed, als men bedenkt, dat elk spoor slechts een millimeter breed is. Nieuw zijn de banden, waarop het ge luid reeds is vastgelegd. Een Ameri kaanse fabrikant brengt een collectie van dergelijke banden op de markt met een repertoire van meer dan 400 ti tels. De verpakking in platte kartonnen dozen is uiterlijk even fraai als de mo derne platenhoes. De triomf van de transistor heeft het mogelijk gemaakt, een bandrecorder in de handel te brengen, die geheel werkt op vier normale zaklantaambatterijen van 4,5 volt, waarvan er twee dienen voor het versterkergedeelte en twee voor de motor. Het apparaat leent zich bij uitstek voor reportages, waarbij men niet beschikt over elektrische stroom, bijvoorbeeld opnamen in de na tuur of folkloristische evenementen. Wat de grammofoon betreft, waar zich het vorige jaar al een duidelijke verschuiving openbaarde in de richting van de stereofonie, valt er dit jaar weinig nieuws te vertellen. Het meren deel van de apparaten is thans ge schikt voor stereoweergave, terwijl de prijzen in het algemeen iets lager zijn komen te liggen. Voor de bezitters van niet-automati- sche platenspelers is er nu een „pickup lift" ter grootte van een eiderdopje, die zonder veel moeite op elke platen speler kan worden aangebracht. Door dit apparaatje wordt men ontslagen van het lastige opzetten van saffier of naald. Nieuw is ook een platenreini- ger, die voor de naald of saffier uit loopt. Voor ieder, die prijsstelt op een langduriger gebruik en een goede weer gave van zijn platen, een onmisbaar apparaatje, waaraan geen chemicaliën te pas komen. Het hinderlijke gerucht van perso nen, die per luidspreker worden opgeroepen om zich naar een be paalde plaats te begeven, zal dit jaar beslist minder zijn dan vorige jaren. Philips zal namelijk zijn medewerkers, naar wie door bezoekers wordt ge vraagd, met behulp van de televisie visueel attent maken op de noodzaak, zich bij de balie te melden. Op het gebied van de bedrijfstelevisie treft men voorts verschillende novitei ten aan waaronder een ronde industrie camera' die met water kan worden ge koeld en een miniatuuncamera met draaibare spiegel om op moeilijk toe gankelijke plaatsen te worden gebruikt. STEREO KALM MAAR ZEKER NAAR DE OVERWINNING Een complete stereo-elektrogrammofoon. Een stereo-elektrogrammofoon in gesloten toestand. Geleidelijk is steeds meer voor stereo geschikte apparatuur ter beschikking gekomen van de gebruiker. Allereerst platenspelers, maar daarnaast speciale versterkers en radio's, die voor stereo- weergave geschikt zijn. Toch neemt dit alles niet weg, dat de stereofonische weergave van mu ziek in de huiskamer nog lang geen gemeengoed is geworden. Dit is echter veel minder het gevolg van het be staan van voor- en tegenstanders van deze weergavetechniek dan wel van de omstandigheid, dat velen nog onvol doende inzicht in deze materie hebben, hetgeen heeft geleid tot misverstan den. Enerzijds meent men veelal, dat stereo weinig geschikt zou zijn voor toepassing in de huiskamer, anderzijds dat men, door op stereo over te gaan, zijn bestaande grammofoonplatenbezit zou moeten opruimen. Beide opvattingen zijn onjuist. De op- neemtechniek is in korte tijd zodanig verbeterd, dat het ruimtelijke aspect van de oorspronkelijke muziekweergave steeds dichter wordt benaderd. Daar naast is er naar gestreefd, de afspeel apparatuur zodanig te bouwen, dat ze voor algemeen gebruik geschikt is. Praktisch betekent dit, dat men zijn oude, monaurale platen zonder bezwaar door middel van de stereoapparatuur kan weergeven, zelfs met winst aan geluidskwaliteit, omdat de stereo-appa ratuur door de dubbele versterking en het gebruik van meer luidsprekers de weergave verbetert. Stereo is geen nieuwe mode. Zij is een bijdrage tot verwezenlijking van het ideaal om gereproduceerde muziek de werkelijkheid zo dicht mogelijk te doen benaderen. In hoeverre zij in haar opzet is geslaagd, kan men slechts be oordelen door stereofonisch weergege ven muziek te beluisteren. Toch is de stereofonie niet zo'n novi teit als men zou veronderstellen. Reeds in de jaren dertig vonden in het Na tuurkundig Laboratorium van Philips te Eindhoven onderzoekingen op dit ge bied plaats, waarbij in 1939 nu dus meer dan twintig jaar geleden de eerste stereofonische grammofoonplaat ter wereld tot stand kwam. Maar de stereofonie, het snufje van nu, was toen al meer dan een halve eeuw be kend. De allereerste demonstratie van elektrisch gereproduceerde muziek met ruimtelijke werking vond plaats in 1881 bij gelegenheid van een grote elektri citeitstentoonstelling in Parijs. Een ver rassend experiment^ dat echter spoedig weer in vergetelheid raakte, tot met de ontwikkeling van grammofoon, ra dio en geluidsfilm de behoefte aan ruimtelijke weergave zich allengs weer deed voelen. Bjj de proeven in Eindhoven, waar mee dr. ir. K. de Boer in 1937 begon, maakte hij gebruik van een „kunst figuur werd, moest ze eerst enige chi rurgische ingrepen ondergaan. Ter hoogte van haar oren werden in haai' hoofd gaten geboord. Vervolgens werd haar schedeldak gelicht om het moge lijk te maken, in de gaten microfoons aan te brengen. Bij de experimenten verving Noortje de luisteraar in de mu ziekzaal. Deze zat zelf met koptelefoons aan zijn oren elders en luisterde naar het uit de muziekzaal afkomstige ge luid. Het effect was verbluffend. Het kwam voor, dat wanneer iemand de muziekzaal betrad en de deur achter zich sloot, de luisteraar in de andere zaal het hoofd omdraaide om te zien, wie er achter zijn rug binnenkwam. De moeilijkheid bij deze stereo-weer gave was, dat het publiek de koptele foons lastig vond. Daarom werden ze vervangen door twee luidsprekers, links en rechts in de ruimte opgesteld. Dat gaf echter complicaties, omdat ook het linkeroor waarnam, wat alleen voor het rechter was bestemd en omgekeerd. Speciale onderzoekingen moesten ook worden verricht met betrekking tot het bepalen van de richting, waaruit een geluid afkomstig was. Zo werd ontdekt, dat men geen richting kan horen, als men het hoofd volkomen stilhoudt. Om de richting te kunnen bepalen, moeten met het hoofd blijkbaar onbewust heel kleine bewegingen worden gemaakt. Omdat bij al die experimenten voort durend muziek nodig was, ging ir. de Boer zelf muziek registreren en zo maakte hij eind 1939 zijn eerste stereo fonische grammofoonplaat, tevens de eerste ter wereld. Tijdens de oorlog werd de stereofo nische geluidsweergave geregeld gede monstreerd. Dat gebeurde op „De Hooizolder", de zolder van een klein hotel, die dienst had gedaan als dans zaal. Het doel was het houden van een enquête onder de toehoorders. Het re sultaat was bevredigend, want ook le ken konden de kwalitatieve verbetering van het geluid bij stereofonische weer gave constateren. Na de bevrijding nam de belangstel ling voor de stereofonie toe en op za terdag 15 juni 1946 vond de eerste gro te demonstratie via de omroep plaats met behulp van twee radiozenders. Een experiment, dat de afgelopen jaren ver schillende malen door de daartoe sa menwerkende omroepverenigingen is herhaald. Bijtoestel van een „snelcontact"-com- municatiesysteem. hoofd", waarbij de oren waren vervan gen door microfoons en aldus deed de legendarisch geworden „Noortje" haar intrede in het Natuurkundig Labora torium. Noortje's entree werd een schokken de gebeurtenis, die ir. de Boer bijna een bekeuring bezorgde. Noortje was namelijk een etalagepop, welwillend ter beschikking gesteld door een waren huis. Toen de heer de Boer de pop onverpakt van het warenhuis naar zijn auto wilde dragen om haar in triomf naar het „lab" te brengen, zag een surveillerende politieman daarin een aanslag op de eerbaarheid. Een schikking was echter spoedig getrof fen. Ir. de Boer verdween ijlings weer met zijn pop in het warenhuis waar hij Noortje tegen de kostende prijs van f 1.75 vorstelijk liet tooien met een crea tie van de toenmalige haute couture. Het leven was niet duur in die dagen. In het lab, waar Noortje een geziene Aan die eerste uitzending ging een vraaggesprek vooraf, waarin de luiste raars werden geïnstrueerd: „Leen een radiotoestel bij uw buurman en zet het bij u in de kamer. Stem het af op de ene omroepzender en uw eigen toestel op de andere." Deze instructies werden enige malen achtereen uitgezonden in aansluiting aan het nieuws. Met dit experiment was tevens de stap gezet van de „kunsthoofdstereo- fonie", met haar bezwaren (hinder lijke koptelefoons) naar de „intensi- teitsstereofonie" (twee luidsprekers links en rechts in de kamer). Geven beide luidsprekers eenzelfde geluid met dezelfde sterkte weer, dan hoort de luisteraar, die in het midden zit, schijnbaar een luidspreker midden tussen de werkelijke luidsprekers in. Wordt de geluidssterkte van de rech ter luidspreker iets opgevoerd dan verplaatst de geluidsbron zich schijn baar naar rechts. In alle gevallen wordt de schijnbare geluidsbron los van de luidsprekers in de ruimte waargenomen. Voortgezette experimenten, die voor namelijk betrekking hadden op de ra- dio-stereofonie, omdat overdracht van het geluid via twee kanalen niet ver enigbaar was met de bestaande om- roeptechniek, hebben geleid tot het ont werpen van een nieuw systeem, het NOORTJE. zogenaamde M.S.-systeem. De muziek wordt opgenomen met behulp van ste reo-microfoons èn normale microfoons. De signalen van al deze microfoons worden gevoerd naar een zogenaamde matrix-schakeling, waarin alle signalen in de juiste, verhouding worden ge mengd. Dit totale signaal wordt over een M-leiding (niets anders dan het huidige monofone signaal) naar de zen der gebracht. In de matrix wordt ech ter ook een signaal afgeleid uit de sterkte-verschillen, die alle microfoons opleveren en dit afgeleide signaal wordt over een S-leiding (stereo-kanaal) naar dezelfde zender gevoerd. Dit S-kanaal bergt in zich de eigenlijke richtings- en ruimtelijke informatie, die wordt be paald door intensiteitsverschillen in het geluid. Door middel van een speciale schakeling kan een zender zowel het M als het S-signaal uitzenden, onafhan kelijk van elkaar. De luisteraar met een normale ontvanger ontvangt alleen het M-signaal. Voor hem verandert er dus niets. De luisteraar met stereo ontvanger ontvangt echter beide signa len, die in zijn apparaat worden omge zet in een linker signaal voor de linker en een rechter signaal voor de rechter luidspreker. Een systeem dus, dat ver enigbaar is met de huidige omroep- techniek en dat zowel mono- als ste reo-luisteraars tevreden kan stellen. Voor de huiskamer zal dit nieuwe systeem echter voorlopig nog wat toe komstmuziek moeten blijven, omdat de huidige zenders en ontvangers er (nog) niet geschikt voor zijn. de voertuigen, die de door het apparaat uitgezonden straal passeren, maar meet tegelijkertijd de snelheid, die in ver schillende klassen wordt vastgehouden, terwijl bovendien wordt vastgelegd, of een personenauto dan wel een vracht wagen of een vrachtauto met aanhan ger voorbijging. Bijzonder spectaculair is een platen- wisselaar van Telefunken met een ke ramisch element. Om te bewijzen, hoe zeer dit apparaat bestand is tegen vocht, is het in zijn geheel in een aqua rium geplaatst. Het wisselen en afspe len van de platen geschiedt geheel on der water. De wisselaar is aangesloten op een versterker, zodat de bezoeker het resultaat van dit merkwaardige ex periment kan beluisteren. Kon men het vorige jaar voor het eerst op de Firato kennismaken met zonne-elementen tot opwekking van elektriciteit, waarmee een grammofoon werd aangedreven, ditmaal zal men een zogenaamde „Zonnekoning" kun nen zien, namelijk een uit 1912 dateren de automobiel Sunbeam van de Inter national Rectifier Corporation in Call- fomië, welke wagen door de omzetting van zonne-energie in elektrische stroom wordt voortbewogen. Op een tentoonstelling van elek tronische apparaten, die goeddeels be stemd zijn om geluid in de meest uiteenlopende vormen te produceren is de expositie van de Canadese ,,Safe-T-Earmuff' op zijn minst merk waardig te noemen. Het gaat hier om een oorbescher mer in de vorm van twee schelpvor mige oorkussens, die aan een hoofd beugel zijn opgehangen. De oorschel pen zijn omgeven door een buigzame kap, gevuld met een bepaalde vloei stof, waardoor een „goede akoestische afdichting" wordt verkregen. Deze oorbeschermers, aldus luidt de toelichting, worden gebruikt in omge vingen met overmatig lawaai, zoals bijvoorbeeld in werkplaatsen, fabrie ken of op luchthavens en dienen ter bescherming van het gehoororgaan te gen extreme geluidsdruk, schadelijke hoge frequenties en vibraties. De Firato wordt niet genoemd, maar we kunnen ons toch wel voor stellen, dat sommige bezoekers wel eens neiging zouden krijgen, zich een dergelijk nuttig apparaat aan te schaf fen. De Nederlandse Televisie Stichting heeft, evenals vorige jaren, een speci aal filmprogramma samengesteld, dat tijdens de duur van de tentoonstelling ten behoëve van de Firato wordt uit gezonden. De frequentie van de uitzen dingen zal echter geringer zijn dan het vorige jaar, omdat gedurende de ope ningsuren van de Firato verschillende uitzendingen aan de Olympische Spe len zullen zijn gewijd. Verder is de NTS op de Firato ver tegenwoordigd met een eigen stand, waarin een ruimte is gereserveerd voor het verstrekken van inlichtingen. In deze stand kan men kennismaken met een sinds kort bij de N.T.S. in gebruik zijnd apparaat voor achtergrond-pro jectie. Dit apparaat maakt het moge lijk om door middel van dia's ver schillende achtergronden te projecteren. Tegenover het scherm, waarop de pro jectie geschiedt, staat een camera op gesteld, die het beeld zichtbaar maakt op een aantal monitoren. Grafische voorstellingen langs de wanden verduidelijken de gang van za ken bij de uitzending van tv-program- ma's. Tenslotte staat een maquette opge steld van het ontwerp voor de eerste fase in de bouw van het nieuwe studio complex, dat in Hilversum zal verrij zen. Deze eerste fase omvat de bouw van twee studio's met een nuttige speelruimte van 600 m2 elk en voorts van een aantal technische en admini stratieve ruimten naast kleedkamers, make-upkamers, een koffiekamer voor de artiesten, foyer voor bezoekers en accommodatie voor het personeel. Ten slotte is in dit ontwerp opgenomen de bouw van een grote decor-montagehal van 1500 vierkante meter, die recht streeks verbinding zal hebben met de beide studio's. Een andere maquette toont de tech nische inrichting van één der te bou wen studio's. IAdvertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11