Tessie Baijens uit Haarlem gaat een jaar naar Amerika m ,.Haa riem -atleten weren zich uitstekend Joh. Schmidt afzienbare wordt binnen tijd 80 jaar Platen met zang van Elvis Presley in Bulgaars hotel Auto in Sofia's straten een bezienswaardigheid Fraaie hoogsprong van Ellen Ort NAAIMACHINES Twee oplichters aangehouden TAXI 13000 G. J. RAS NEEMT AFSCHEID VAN STATION HAARLEM Met ingang van 1 september benoemd tot hoofdstationschef Apeldoorn Hij dient de op vele fronten gemeenschap Van „Sancta" naar de High School Lagere ivint bij de Noord-Hollandsche Exploitatiemij. Pastoors meestentijds het slachtoffer VERLOKKINGEN VOOR AMERIKAANSE TOERISTEN DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 Afscheid notaris B. M. Brans Haarlemse winkelstand Haarlem e.o. Films Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden Twee Duitse jongens over de grens gezet Viering verjaardag Prinses Wilhelmina Zandvoortse bejaarden gaan dagje uit Aanwinsten leeszaal Heemstede Aanwinsten r.-k. leeszaal Legpenning van dr. Merenis- fonds voor L. Fernhout Benoeming raadslid A. Sissingh VERKOOP GROND EKSTERSTRAAT SOFIA, 22 augustus (U.P.I.) In de hoofdstad van Bulgarije, het meest communistische land van alle Russische satellietstaten, staat een hotel, waar men in de bar een automatische platenspeler vindt met platen van de Amerikaanse zanger Elvis Presley. Dit is slechts een van de vele verrassingen, die toeristen uit het Westen te wachten staan, wanneer zij een visum gekregen hebben en naar de badplaat sen van de zonnige Zwarte-Zeekust zijn gelokt. Buitenlandse toeristen in Bulgarije komen meestal uit Frankrijk en West-Duitsland, maar de Bulgaren stellen zich ook voor om voor het eerst na de tweede wereldoorlog Amerikanen te trekken, met hun dollars natuurlijk. Verleden jaar hebben Bulgarije en Amerika weer diplomatieke betrekkingen aangeknoopt, nadat in 1950 de gezanten aan beide kanten waren teruggetrokken. HUUR EEN GOEDE AUTO Amsterdamsche Rijtuig Mij. Burgerzin Propagandafilms Voetganger loopt hersenschudding op Met jasslippen tussen fietswiel Automobilist raakte macht over stuur kwijt Uit de file gereden Bestuurster zag geparkeerde auto niet Rectificatie Beurs van Amsterdam so/» - - evv Yor! HAARLEM, 30 aug. Zaterdag gaat Tessie Baijens niet „De Waterman" naar Amerika. Zy gaat er een jaar aan een high school studeren. Kort geleden heeft ze haar einddiploma gehaald van de M.M.S.-afdeling van „Sancta Maria". Ruim een jaar hebben de voorberei dingen voor de reis geduurd, maar za terdag zal het er dan echt van moeten komen. Tessie is zeventien jaar en ze lijkt bepaald niet erg diep geschokt door de geweldige 'ervaring die haar te wachten staat. Ze is enthousiast, zoals dat een meisje van haar leeftijd past. Maar ze is er toch niet van onderste boven. Ze is misschien een beetje ner veus, maar verder laat ze toch niet veel merken. Misschien komt dat ook wel omdat ze al te lang met de idee vertrouwd is, dat ze voor een jaar naar Amerika gaat. Verleden jaar augustus las ze een krantenartikel over de American Field Service, de instelling die een in tensief con'act tussen jongelui over de hele wereld wil bevorderen. Ze besloot inlichtingen in te winnen en hoorde be gin december, dat ze maar eens moest komen praten. Allerlei formaliteiten moesten worden afgehandeld en in juli vernam ze, dat er in Southampton op Long Island op ongeveer 150 km van New York aan de kust van de Atlan tische Oceaan, een katholiek gezin ge vonden was dat bereid bleek haar voor een jaar gastvrijheid te verlenen. Tessie Bayens gaat dus naar de high school, maar op de allereerste plaats gaat ze toch naar Amerika om iets te leren van de Amerikaan se manier van leven. Middels een he le reeks boeken heeft ze zich intus sen al wat geöriëteerd en verder zal het leven in het Amerikaanse pleeg gezin het moeten doen. Haar pleeg- der ginds heeft een garage- en auto mobielbedrijf. Ze krijgt ginds twee pleegbroers, waarvan de oudste (18) echter „een eind verderop" op Col lege is, zodat ze die niet veel zal zien. En op de high school zal ze zich bezighouden met Amerikaanse litteratuur en geschiedenis, met Spaans en psychologie, en verder met alles water terplaatse interes sant blijkt. En natuurlijk zal ze volgens de high school-traditie veel aan sport moeten doen. Tot vreng- de van haar moeder zal ze zich ook kunnen bekwamen in het paard rij den, want haar pleegouders houden er maar liefst twee paarden op na. Natuurlijk zal ze van de gelegenheid gebruik maken om ginds iets over Ne derland, en in het bijzonder over Haar lem, te vertellen. Ze is druk doende mogelijk foldermateriaal, film strips en fotodia's over ons land te verzamelen om in AmeriKa een goed figuur te slaan. Het belooft alles bij elkaar een bijzonder leerzaam, maar ook een bijzonder druk jaar voor haar te worden. Waar ze inderdaad enthousiast over is, dat is de hartelijkheid waarmee de Amerikanen haar nu al omringen. Haarlem, 30 augustus Per 1 s?Ptember zal de heer B. M. Brans z'jn ambt van notaris te Haarlem neer leggen. Hij zal worden opgevolgd door de reeds tot notaris benoemde heer Wint?''ns- Op een receptie bij Brink- Si n°taris Brans morgenochtend ,"l!r l°t half één gelegenheid geven afscheid van hem te nemen. Sedert november 1937 heeft de nu scheidende notaris talrijke Haarlem mers en velen buiten onze stad met raad en daad bijgestaan. Ook op so ciaal en charitatief gebied heeft de heer Brans vele en belangrijke dien sten bewezen aan tal van instellingen, waarvan hij bestuurslid was. Na 41 jaar in Haarlem te hebben gewoond gaat hij zich nu vestigen in Heemstede. HAARLEM, 30 augustus Gister middag werd het bloemenmagazijn Hermus feestelijk heropend. De zaak, die enkele panden verhuisd is en thans gevestigd is aan de Hoogstraat no. 8 is door het jeugdige en enthousiaste echtpaar Hermus in de avonduren zelf verbouwd cn geschilderd. De pui is lichtblauw en ook van binnen zijn de kleuren modern, wat de zaak een lich te en ruime indruk geeft. Onder de ve le geschenken bevonden zich, zoals te verwachten was, geen bloemstukken. Wel waren er taarten, fruitmanden en ook enkele flessen drank. CINEMA PALACE: Simson en Delila, volw. 2, 6.45 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Saboteur", 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Mijn man is bij de F.B.I., a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR La dolce vita, str. volw., 2 en 8 uur (4e week). REMBRANDT: Unter fremden Sternen, a.l. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: t.m. do.: „Faja Lobbi", a.l. 2.15. 7 en 9.15 uur. MINERVA: t.m. do., 8.15 uur: „Wir Wunderkinder. a.l. BEVALLEN van een zoon: L. M. Fo- gelberg-Lindell; M. J. Ates-Rossberg; J. M. E. Kooring-Postma; G. Sanders- Moll: F. M. Hilhorst-van Diessen; A. P. T. Baas-Börger; E. C. Vestering- Sevenstern; F. de Vries-Mol; C. van der Schrier-SlotboomM. E. Harten- dorf-Michel; M. M. van Vliet-Vink; T. van Gelderen-Heijerman; C. T. Mefjer- van Ophem; J. Hegman-Bronkhorst; «J. W. van Bijlevelt-Joosse; T. M. Raam-Slebe; L. M. A. Steger-van der Hagen; C. A. T. Kievit-Huesmann; M. M. Labrujere-Kater. BEVALLEN van een dochter: J. Starke-Groen; R. L. van Slooten-Bul- ters; J. de Boer-Cornet; L. M. J. Lisi- van Hamburg; P. M. Meijer-Langley; S. B. van Kampen-Veeninga; M. H. Po- vel-Everard. ONDERTROUWD: C. J. Schinkel en M. Egmond; G. van der Kolk en L. Aartsen; R. Kievit en M. J. Halder- man; H. P. Nijenhuis en H. A. van der Horst; W. Schreuder en M. W. van Bergen. GEHUWD: L. M. Honcoop en I. M. M. Allart. OVERLEDEN: L. J. Zaagmans-de Wit, 80 jr., Hazapaterslaan; W. Goed hart-Goed, 84 jr., Kamperlaan; H. A Hardesmeets, 66 jr., Bakkerstraat; P J. van Es, 10d., Lange Boogaard straat; C. J. van der Putten, 7 m., Kamperlaan; D. P. de Heer, 53 jr., Ha- zepaterslaan. UMUIDEN Dinsdag 30 augustus Hoog water: 8.55 u. en 21.27 u. Laag water: 4.23 u. en 16.44 u. Woensdag 31 augustus ïoog water: 10.06 u. en 22.43 u. aag water: 5.24 u. en 17.53 u. Hoe Laa TESSIE BAYENS Haar toekomstige pleegouders en haar toekomstige voogd de leraar psy chologie aan de high school schrij ven haar enthousiaste brieven over wat men ginds allemaal met haar van plan is. Zelfs hebben al twee meisjes van de school, die straks haar klasge noten zullen zijn, haar geschreven. En straks? hebben we haar ge vraagd. Wat straks, als ze uit Ameri ka terugkomt? Tessie Baijens wordt voorzichtig. „Ik heb altijd graag naar het buitenland gewild. Ik had op Frank rijk gehoopt, maar het werd Amerika. Hopelijk kan ik straks bij een of andere ambassade of voor een reisbureau gaan werken. Daarom hoop ik na Ame rika, toch nog een jaar naar Frankrijk te kunnen gaan." ZANDVQORT, 30 augustus De Zandvoortse politie heeft twee Duitse jongens (16 en 17 jaar) uit Leiehlingen aangehouden, wegens diefstal van melkflessen. Daar de jongens zonder middelen van bestaan bleken te zijn, werden zij over de grens geleid. ZANDVOORT, 30 aug. Ter gele genheid van de verjaardag van prin ses Wilhelmina, geeft de Oranjevereni ging Zandvoort, woensdag 31 augustus 's morgens om 11 uur een filmvoor stelling voor kinderen van 6 ot 14 jaar in theater Monopole. 's Avonds om 8 uur concerteert de Zandvoortse muziekkapel met het rommelkorps in de muziektent op het Raadhuisplein. Vooraf wordt een muzi kale rondgang door het dorp gemaakt. ZANDVOORT, 30 augustus Het jaarlijkse uitstapje, dat het Comité voor de ouden van dagen in Zandvoort organiseert, zal dit jaar gehouden wor den op dinsdag 6 september. Het is de 35e maal dat de Zandvoortse bejaar den op reis gaan. Vandaar dat aan dit uitstapje een extra feestelijk tintje zal worden gegeven. Bij die gelegenheid zal de voorzitter, de heer J. C. Jung, zijn functie overdragen aan de heer H. Hildering. Van Baaren, Van Maansikkel tot rij zende zon; Brands en van Zutphen, De muziek van de mens; Doedens, Ont moetingen met het oude Hellas; Geb- hard, Kinderboeken als vitamines; Gij- sen, Odysseus achterna.; Maiuri, Pom- peji; Postma en Kleijn, Onze blonde duinen; Schellen, De artificiële insemi natie bij de mens. r.-k.. Romans. Cordell, Ontluisterd land; Korelenko, De vluchtelingen van Sakalin; Roth, Brood en wijn; Schuurman, Fugger-tri- logie; Sprake Follett, Een tijd van gaan; Lang, Siebzehn unter einem Dach. r.-k. HAARLEM, 30 aug. De atleten het nummer verspringen, hoewel van „Haarlem" kwamen gisteren op drie fronten in actie. De senioren na men deel aan baanwedstrijden te Am sterdam, de junioren gingen naar Lei den en Mons Wegers verdedigde de Nederlandse kleuren by de jeugdwed strijd Nederland-Mittel Rhein in Den Haag. In Amsterdam was het de nieuwe ling Van Dijk, die de aandacht op zich vestigde, door de 3000 meter in de D- klasse te winnen in de keurige tijd van 9 min. 52 sec. Verder wisten de senio ren nog vier tweede plaatsen te beha len. Ton van Zijl werd tweede bij het hoogspringen met 1.75 m., Jaap Kan op de 1500 meter B-klasse in 4 min. 50 sec., Co Lagendijk op de 100 meter B-klasse in 11.3 sec. en Mattie Meu- wese op de 100 meter D-klasse in 11.9 sec. Bij de wedstrijden in Leiden nam Cees Christiaanse voor het eerst na lange afwezigheid weer deel. Hij won HEEMSTEDE, 30 aug. De Noord- Hollandsche Exploitatie Maatschappij heeft in 1959 aan huren 141.408 (143.603) ontvangen. Hiervan wordt ten gunste van de post Grootboek Woningverbete ring geboekt ƒ12.165 (12.326). De ex ploitatie Villapark Mullegem bracht 6.062 (6.011) op, terwijl de overige ba ten 14.469 (27.895) hebben bedragen. Aan interest kwam ƒ5.607 (3.661) bin nen. Vaste lasten, onderhoudskosten, incassokosten, Vennootschapsbelasting en algemene onkosten vergden in totaal 100.145 (95.270) en interest hypothe ken, alsmede hypotheekkosten 34.929 (38.370). Na aftrek voor afschrijving op onroerende goederen ad 12.658 (12.720) en op roerende goederen ad ƒ3.645 (1.540) resteert een saldo-winst van 4.002 (20.943). Voorgesteld wordt het winstsaldo, evenals dat over het jaar 1958, af te trekken van het verlies a.p., welke daarna nog te boek staat voor 303.052. De fiscale boekwaarde der onroeren de goederen incl. toegepaste vervroeg de afschrijvingen bedroeg per 31 de cember 1959 953.084, aldus de directie in haar jaarverslag. De commerciële boekwaarde wordt overtroffen door de laatstbekende taxatiewaarde, die werd vastgesteld op 27 mei 1948. De post on roerende goederen op de balans per ul timo 1959 bedroeg 1.050.825 en de on roerende goederen villapark Muilegen 93.494. In verband met het feit dat het Groot boek Woningverbetering is opgeheven, zal de in de balans per 31 december 1959 toegepaste afschrijving op het Grootboek woningverbetering ad 29.753 komen te vervallen en in 1960 ten gun ste van de resultatenrekening worden gebracht. De vrijgekomen afschrijving is onderhevig aan vennootschapsbelas ting. (Advertentie) VERKOOP VAN ALLE MERKEN. DUS RUIME KEUZE PMdTÏ GROTE HOUTSTRAAT 181 LMN Ol-iLl TELEFOON 14444. HAARLEM, 29 augustus De r.k. openbare leeszaal en bibliotheek heeft als aanwinsten in de sector kunst ge noteerd: Arnau, 3000 jaar kunstbedrog; Arnoldi, Achter het gordijn, toneeltech niek; Arnoldi, Met pijp en stift, gri meerkunst; Arnoldi, Wat, waarom en hoe? amateurtoneel; Becker en Schol- te, Neuer Wohnbau in Finnland; Con tact-Kunstpockets: Piero Delia Frances es en De metafysische schilderkunst. Bijhouwer en Ruys, Leven met groen in landschap, stad en tuin; Haas en Klever, Voor wie de plaat draait; Korf, Tegels; Pruys en van der Geest, Het binnenhuis; Stroman en Heine- meyer, De maatschappelijke functie van de toneelcritiek; Sachs. Geschiede nis der muziek; Sieveking, Heiter woh- nen; Stock en Hentoff, De wereld van de jazz; Verwer, Prisma balletboek; Wentinck, De Nederlandse schilder kunst sinds Van Gogh. zyn prestatie (5.88 m.) matig was. André Mascini nam het nummer kogelstoten voor zijn rekening in de D-klasse met 10.75 m. waardoor hij naar de C-klasse promoveerde. Adrie Schaapen kwam voor het eerst op de 1500 meter uit. Toen de laatste ronde inging, lag hij nog enkele tientallen meters op de voorste loper achter. Maar met nog 300 meter voor de boeg, begon hij aan een geweldige eindspurt en slaagde er zowaar nog in met een ruime voor sprong te winnen in 4 min. 22 sec. Ook de jongste junioren deden het weer uitstekend. Tel werd eerste op de 80 meter C-juioren in 10.3 sec. en D.-junior Theo van Goon won weer eens drie nummers, namelijk het verspringen, de 80 meter en het kogelstoten. In Den Haag leverde Mons Wyers zijn aandeel in de ruime overwinning, die de Nederlandse junioren op de Duitse junioren wisten te behalen. Hij werd tweede op de 1500 meter in 4 min. 13.2 sec., waardoor hij het clubrecord van Jan Kiewiet verbeterde. Bij de onderlinge wedstrijden van „Atmodes" tenslotte, liet Ellen Ort zien dat ze ook op andere nummers dan het sprinten tot een uitstekend re sultaat kan komen. Bij het hoogsprin gen bereikte Ellen een sprong van 1.55 meter, wat een prestatie van nationaal formaat genoemd mag worden. HAARLEM, 30 aug. Een 31-jarige steward en een 16-jarige varensgezel, beiden uit Boskoop, zijn gisteravond door de Haarlemse politie aangehou den. Zij zouden zich in de maand augus tus op verschillende plaatsen in Neder land hebben schuldig gemaakt aan op lichting, waarbij zij het in de meeste gevallen op pastoors gemunt hadden. Op die manier hebben zij zich met 160,- verrijkt. Aan een pastorie in Haarlem meld de zich maandagavond een man, die de pastoor vroeg hem vijf gulden voor het kopen van benzine te geven. Deze had hij nodig om met zijn bromfiets naar zijn woning in Boskoop te komen. De pastoor vertrouwde het zaakje niet erg en waarschuwde de Radio Auto Dienst. Toen het tweetal door een agent was aangehouden, bekenden zij onder soort gelijke voorwendsels ook geld te heb ben verkregen van pas toors i n Am sterdam (vier maal). Alphen aan de Rijn, Baarn, Laren, Soestaijk en Hil versum. Ook een kruidenier in Boven kerk en een winkelier in Amstelveen hadden zij op deze wijze benadeeld. De bedragen varieerden van tien tot veer tig gulden. De twee oplichters waren begin augustus met twintig gulden op zak voor een vakantietochtje door Neder land vertrokken. Toen het geld niet toereikend was, zijn zij zich van der- gelyke praktijken gaan bedienen. Het tweetal is in verzekerde bewaring ge steld. HAARLEM, 30 aug. In de kamer van de directeur van het Haven- en Marktwezen in het havenkantoor aan de Spaarndammerweg werd vanochtend ®en legpenning en een diploma van het ur. VV. E. Merensfonds uitgereikt aan de heer L. Fernhout. Dit geschiedde in aanwezigheid van zyn familie en collega's uit het haven- ckP directeur, de heer J. H. W. Scholte, sprak er zijn bewondering over uit, dat de heer Fernhout voor de der de keer een redding had verricht. In Ustende wist hij een matroos van de verdrinkingsdood te redden en in janu ari 1947 redde hij een meisje uit het apaarne. De directeur bewonderde zijn spontaniteit en menslievendheid waar mee hij een voorbeeld was voor zijn collega's. De onderscheiding werd hem uitge reikt door de heer Joh. M. Schmidt, se cretaris van het Dr. Merensfonds. Hij prees de buitengewoon prachtige daad van de heer Fernhout, die, hoewel hij geen zwemdiploma heeft, toch zonder aarzelen een kind uit het water redde. Voor al deze hem gebrachte hulde sprak de heer Fernhout zichtbaar ont roerd woorden van dank, waarbij hij opmerkte, zijn plicht te hebben gedaan. BLOEMENDAAL, 30 aug. In d vacature P. J. Kaptein is als gemeen teraadslid van Bloemendaal voor de P.v.d.A. benoemd de heer A. Sissingh, die zijn benoeming heeft aanvaard. De heer A. Sissingh, die op 17 no vember 1899 te 's-Gravenzande werd geboren, is sedert september 1945 in de gemeente Bloemendaal woonachtig. Hij isthans hoofd van de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst. Voordien was hij werkzaam in Eindhoven, Winschoten en Nijmegen. Waarschijnlijk zal hij in de raadsvergadering van 20 oktober als raadslid worden beëdigd. Advertentie HAARLEM, 30 aug. B. en W. heb ben de raad het voorstel gedaan de grond aan de Eksterstraat, hoek Ver- gierdeweg te verkopen aan d e N.V. Aanemersbedrijf W. Thunissen te Heemstede tegen de prijs van 42,50 per m2. Deze grond zal worden be stemd voor de bouw van vier winkels met 15 galerijwoniugen. Van bedoelde grond werden aanvan kelijk gedeelten in koop gevraagd door Albert Heyn N.V. te Zaandam en de Coöperatieve Verbruiksvereni- ging „Haarlem 7" U.A., met het doel daarop elk een winkel te bouwen. B. en W. waren echter van mening dat de bebouwing van de grond als één geheel diende te geschieden naar het ontwerp van één architect. Thans wordt de volgende' oplossing voorge steld: De door genoemde bedrijven ge vraagde winkels zullen worden onder gebracht in het plan voor de bouw van 4 winkels en 15 galerijwoningen, dat als één geheel zal worden uitgevoerd door aannemersbedrijf Thunissen, wel ke n.v. ook de benodigde grond zal aankopen. Met deze oplossing gaan zo wel Albert Heyn en de Coöperatie Haarlem als N.V. Thunnissen akkoord. Op de te verkopen grond stond en vier woningen, waarvan er inmiddels twee gesloopt zijn. Ook de beide over gebleven woningen zullen gesloopt wor den om het bouwplan te kunnen ver wezenlijken. Voor de bewoners wordt voor andere huisvesting gezorgd, ter wijl vergoedingen voor de verhuiskos ten worden toegekend. Het bedrijfje dat in een der winkelpanden was onder gebracht zal in een van de nieuw te bouwen winkels worden ondergebracht. WINKELDIEVEGGE Een 36-jari- ge inwoonster van Zandvoort is door de politie gearresteerd wegens diefstal van winkelgoederen. HAARLEM, 30 aug. Tijdens een bijeenkomst, waarvan de duur wel vol komen in tegenspraak was met zijn naam, heeft de adjunct-stationschef van Haarlem, de heer G. J. Ras, vanmor gen in een van de wachtkamers van het Haarlemse station afscheid geno men.Hij is met ingang vail I septem ber benoemd tot hoofdstationsehef in Apeldoorn. De heer Ras is vijf jaar in Haarlem geweest. De bijeenkomst van vanmorgen kenmerkte zich door een hartelijke sfeer, welke zo mag men wel zeggen onder auspiciën stond van het geluid van de aanko mende treinen. De lange rij van sprekers werd ge opend door de hoofdstationschef, de heer G. J. M. van Deventer, die een kort overzicht gaf van de spoorweg loopbaan van de heer Ras. Hij gewaag de van de opleiding zoals die in het verleden door de Nederlandse Spoorwe gen ter hand werd genomen. Bij de opleiding van de jonge ambtenaren hing vee) af van de persoonlijke ambities van hun chefs. Nu wordt hen de kneep jes van het vak geleerd op de be- drijfsschool van de spoorwegen. Tot zeer veel persoonlijk plezier van de heer Ras releveerde de heer Van Deventer diens moeite om in Leiden te worden gestationneerd. Verder gewaagde hy van zijn technische capaciteiten. Als blijk van waardering overhandigde hy de heer Ras namens het hoger en la ger personeel een acteman en een werp- molen. Mevrouw Ras werd verrast met een prachtige ruiker bloemen. HAARLEM, 30 aug. Wie op een wandeling door de stad een bejaarde man onbevreesd op een bromfiets door het drukke stadsverkeer ziet gaan, kan er bijna zeker van zijn dat deze brom- fietsberijder Joh. M. Schmidt is. Weini gen zullen willen geloven, dat deze be kende Haarlemmer op zaterdag 8 okto ber tachtig jaar hoopt te worden. De naam van Johan M Schmidt is in Haar lem een begrip geworden. Het is de man van het Sportfondsenbad, van het zwemmen voor lichamelijk gebrek- kigen, van de voormalige Burgerzin- week, van het dr. Merensfonds, van de Haarlemse reddingsbrigade en voor al van de Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen. Als propagandist trekt hij er on danks zyn bijna tachtig jaren nog steeds op uit naar alle delen van het land om het zwemmend redden te pro pageren. Het zal dan ook steeds moeilijk blij ven te beoordelen in welke functie de heer Schmidt zich het meest verdienste lijk heeft gemaakt voor de Haarlemse burgerij in het bijzonder en voor de bevolking van ons land in het algemeen. Zeker is, dat in zijn verschillende func ties steeds naar voren kwam het wer ken voor het bestrijden van de ver drinkingsdood. De bromfiets, waarop men de bijna tachtigjarige kan tegen komen, is bij na tien jaar oud. Het was een geschenk van de Haarlemse reddingsbrigade, hem aangeboden bij de viering van zijn zeventigste verjaardag in 1950. Vooral deze reddingssbrigade heeft veel aan de heer Schmidt te danken. Hij is daar van iid van ongeveer de oprichting in 1913 af. In 1929 werd hij als opvolger van de heer A. J. Meijerink gekozen Wie in de straten van Sofia loopt, staat verbaasd van liet vrywel totale gebrek aan auto's, hetgeen het verkeer een in Westerse ogen voorwereldlijke rust geeft. De brede lanen, die de hoofdstad doorkruisen, zyn leeg en zo dra er een auto nadert, geeft de ver keersagent daar zyn persoonlijke aan dacht aan, want voor hem is dat blijk baar een gebeurtenis. Er zijn echter meer vreemde dingen in de Bulgaarse hoofdstad. De staatsra dio zendt uiteraard het grootste deel van de dag communistische partfjpro- paganda uit, maar die wordt geregeld onderbroken door versleten gramofoon- platen, waarop jazz in de Chicago-styl te horen is en Hawaii-muziek. Verleden maand stroomden de Bulgaren naar de bioscoop om er de eerste Amerikaanse film sedert meer dan tien jaar te zien. Het was „De grote Caruso" met Mario Lanza. Het communistische regiem heeft reeds jaren geleden het beheer over scholen en ziekenhuizen ontnomen aan van de Alexander Nevski-kerk schittert Advertentie bij een bonafide zaak. Volkswagen - Opel - Chevrolet HOUTPLEIN 21 - TELEF. 10338 de Oosters-Orthodoxe Kerk, maar kerk klokken luiden in Sofia op zondagmor gen nog overal en de gouden koepel nog even prachtig als voor de oorlog. Ondanks anti-kerkelijke terreur en vei> volging verschijnen priesters en nonnen in de straten, gehuld in hun zwarte ge waden, en er zijn nog winkels, die zich specialiseren in het verkopen van reli gieuze artikelen. De grootste attractie van een verblijf in Bulgarije zyn de stranden van de Zwarte Zee. Op bevel van Moskou zijn er hotels gebouwd in de omgeving van Bonrgas en Varna. Ze waren oorspron kelijk bestemd voor overwerkte party- bonzen uit de andere satellietstaten, maar nu ziet de Bulgaarse regering er graag buitenlandse bezoekers met „harde" valuta in hun zak. In de buurt van het kustdorpje Nes- seber is thans een geheel nieuwe bad plaats verrezen, die verleden jaar ge bouwd is. Er zijn meer dan dertig ho tels en er is zelfs een casino. Ambtenaren van het Bulgaarse bu reau voor vreemdelingenverkeer bewe ren, dat er aan de Zwarte-Zeekust ver leden jaar 130.000 buitenlandse toeris ten zijn geweest tegen slechts 8.500 in 1956. Visa om in Bulgarije rond te rei zen zijn thans vry gemakkelijk ver krijgbaar bij Bulgaarse ambassades en legaties, terwyl gewone doorreisv'sa, die slechts geldig zijn gedurende 48 uur, te Sofia verlengd kunnen worden. "V De communistische regering van Bulgarije doet wat ze kan om de gehate Ameri kanen als toeristen naar hun land te lokken teneinde met de zozeer begeerde dollars 's lands deviezenpositie te verbeteren. Op de foto: een fraai gezicht op Sofia, Bulgarije's hoofdstad. Links het parlementsgebouw, rechts de beroemde kathedraal. tot voorzitter van de brigade en deze functie heeft hij vervuld tot het vijfen veertigjarig bestaan van de brigade in 1958. Voor zijn verdienstelijk werk werd hij benoemd tot erelid op 3 juli 1933. De naam van Joh. Schmidt zal in de geschiedenis van de Haarlemse bri gade stellig als een der besten geboek staafd blijven. In 1930 meldde de toen al vijftigjarige Haarlemmer zich aan als lid van de Ongevallendienst. Hij heeft daarvoor veel werk verzet, zoals hij trouwens in al zijn werk steeds een stuwende kracht voor anderen is geweest, waarbij hij altijd meehielp de handen uit de mou wen te steken als dit nodig was. En het was meestal nodig. Aan zijn pushing po wer was de bouw van het Sportfondsen- bad in het Frederikspark te danken, wat voor de Haarlemse volksgezondheid een belangrijke aanwinst betekende. Zijn echtgenote, mevrouw C. E. Schmidt-Müsler, was bij de opening in 1935 de eerste directrice. Johan Schmidt volgde zijn echtgenote in 1938 op en ver vulde het directeurschap van het Sport fondsenbad tot 1948. Inmiddels had hij pogingen gedaan om het jeugdzwemmen te bevorderen. Ook het lot van de li chamelijk gebrekkigen, de blinden en de debielen, trok hij zich aan een wel in het bijzonder de getroffenen dcir kin derverlamming. De burgerzinweek, die in het voorjaar van 1956 in Haarlem werd gehouden en die zeer tot de spijt van de initia tiefnemer nooit meer is herhaald was ook al het werk van de heer Schmidt. Veel propaganda heeft de heer Schmidt in al die jaren gemaakt en hij maakt deze propaganda nog steeds voor het zwemmend redden. Zijn werk voor de K.N.B.R.D. vond in 1951 een bekroning met het aanbieden aan de heer Schmidt van het erelidmaat schap van de bond. Hij is tevens erelid van de Politie Sportvereniging Haar lem. Hiermede toonde de P.S.V.H. zijn dankbaarheid voor wat de heer Schmidt heeft gedaan om van de Haarlemse po litiemensen bekwame redders te water te maken. Daarin is hij bij velen ge slaagd. In 1935 begon hij met het zelf ver vaardigen van films, waarmee hij wilde aantonen dat de getroffen lede maten van lichamelijk gebrekkigen juist van het zwemmen profijt kun nen hebben. Deze films trokken in brede kring aandacht. Destijds zijn zij gekocht door de Wereldgezond- héidsraad en sedertdien zwerven er exemplaren van over de gehele we reld. Ais men het aantal propaganda bijeenkomsten moet schatten, die de heer Schmidt heeft gehouden met zijn films over gebrekkigen en later met die van het zwemmend redden, dan mag men deze alleen al sedert de be vrijding in 1945 vast stellen op zo ongeveer twaalf honderd. Dat men het zwemmend redden leert, is nodig zo lang nog niet iedereen kan zwemmen. Deze leuze van de K.N.B.R.D. wordt door de heer Schmidt in alle opzich ten gepropageerd. Het aantal mensen, dat in ons land de zwemkunst mach tig is, kan men schatten op onge veer een vierde deel van de bevol king. Een bedroevend laag aantal voor een zo waterrijk land als Neder land is. Er is voor de heer Schmidt nog veel te doen. Tegen de algemeen assistent van de K.N.B.R.D., de heer Herman R. Vos, waarmee de heer Schmidt dik wijls samen op stap gaat om het werk van de bond te propageren, heeft hij onlangs gezegd zijn werk zeker nog een jaar te willen voortzetten. Werk is er nog voldoende, waarbij de propaganda- 6 ij eenkomsten zich uitstrekken tot zowel de schooljeugd als tot de ouderen. Een mijlpaal in het leven van iemand die zoveel naastenliefde betoonde kan niet ongemerkt voorbij gaan. De heer Schmidt zal dat stellig ondervinden, als hij 8 oktober zijn verjaardag viert. De naaste medewerking van de heer Ras, de heer C. de Gooijer, herinner de aan de bijzondere omstandigheden, waaronder de laatste jaren op het Haarlemse station moest worden ge werkt.. Verder spraken nog de heren Th. Bossers, hoofd van de bedrijfszelf bescherming, IJ. de Jong, sectiechef van het seinwezen in Haarlem, J. J. de Graaf, directeur van Van Gend en Loos in Haarlem, H. Kuipers, plaats vervangend districtshoofd van de 'oe- dryfsbescherming, J. Schotman, EHBO- instructeur, Ch. A. L. Trommelen, di recteur van het spoorwegpostkantoor, Th. Hetem, chef vervoersdienst van de NZHM, J. Welagen, namens het L.O. personeel en G. Sporel, van het handels agentschap te Alkmaar. De meesten van hen lieten hun woorden vergezeld gaan van geschenken, welke een goed beeld gaven van de liefhebberyen van de heer Ras: vissen, fotograferen en jagen. Uit het dankwoord van de heer Ras bleek, dat hij verrast was door zoveel medeleven bij zijn afscheid. Hij had in de afgelopen vijf jaar bijzonder prettig in Haarlem gewerkt. Iedere spreker be antwoordde hij met een hartelijk weer woord en soms ook met het ophalen van een persoonlijke herinnering. HAARLEM, 30 aug. Op het Hout plein ter hoogte van de Lorentzstraat is maandagmiddag omstreeks twee uur een 62-jarige bakker uit Haarlem, toen hij als voetganger de rijbaan overstak, met de slippen van zijn jas tussen het wiel van een fiets gekomen en ten ge volge daarvan gevallen. De man liep een hersenschudding op en is met een auto van de GGD naar zijn woning overgebracht. De wielrijder liep geen verwondingen op. AERDENHOUT, 30 aug. Een 38- jarige kantoorbediende uit Weesp, die maandagmiddag omstreeks kwart over vijf met zijn auto over de Zandvoorter- weg met een snelheid van zestig km in de richting Heemstede reed, raakte de macht over zijn stuur kwijt toen zij auto door onbekende oorzaak begon te slippen. De auto kwam op het zuidelijk rijwielpad terecht en sloeg over de kop. De bestuurder liep nagenoeg geen ver wondingen op. Hij kwam met de schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. HILLEGOM, 30 aug. De bestuur der van een luxe-auto, M.A.B.d.H., werk zaam bij de V.N. te Cairo en tijdelijk wonende te Bloemendaal, reed met zyn auto over de Haarlemmerstraat in Hil- legom en dacht wel uit de file te kun nen rijden om wat eerder thuis te zijn. Maar uit de tegenovergestelde richting naderde een luxe auto, bestuurd door B.S. uit Hillegom. Gevolg: twee auto's kapot. De bestuurders kwamen er goed af. HILLEGOM, 30 aug. Mej. C.H. kwam met haar luxe auto vanuit de richting Lisse over de Leidsestraat in Hillegom. Daar stond op die tijd, maan dagmorgen om ruim 10 uur, een luxe auto geparkeerd van de firma L. De da me reed recht op de geparkeerde auto in. Het gevolg was dat haar auto geheel vernield werd en haar 67-jarige vader, A.C.H. een shock opliep en een hersen schudding. Hy werd per ziekenauto naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. De 32-jarige bestuur ster C.H. verklaarde, dat zij de auto niet had gezien. Aan het slot van ons gisteren gepu bliceerd bericht over de kandidatuur van de Amsterdamse wethouder mr. Van den Berg voor het burgemeester schap van Velsen stond de mededeling te lezen „Hij is inmiddels aan de Haarlemse politie overgegeven". Om dat uitlevering aan de politie bij een burgemeestersbenoeming niet tot de geijkte procedure behoort, zal men reeds hebben vermoed, dat hier van een misstelling sprake was. Zoals uit het niet doorlopen van de tekst nader bleek, zijn inderdaad tengevolge van een betreurenswaardige technische misgreep twee regels, die by een an der bericht behoorden, terecht geko men onder het bericht betreffende de kandidatuur van mr. Van den Bergh. Vorig opening Slot 4% Ned 1958 4% Ned. 1960 1 4% Ned 1960 II 414 Ned 1959 3% Ned 1953 Stalfe) 1947 314 Ned 1956 3(4 Ned 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 n BJ4.G Won bouwl 6 Ned Handel M11. Cert Amsterdam Rubber H VA Senembah-MU AJC.U Berkel Patent Calvè-Delft Cert Dell Mil Fokket v Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Billlton 2e Kon Petroleum 50 Boll Amerika Liln K.L.M Kon Ned Stoomb ivi K P-M Ned Stoomv Mil v Ommeren Ned Scheepvaart Uni. Kentespaarbrleven '57 Rentespaarbrteven '58 2(4 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 U 2% R'dam '57 Alb Heiin kl obi Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Coppei K.L.M Montgomery Ware Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union OH Southern Pacific Southern Railwa% Stand Oil N.Y. Tidewater U.S. Steel 100% 100H lOOtt 98% 95ft QAl y*lA 94% 94ft 89 88% 89-% 92% 110 324 110% 111% 153 539% 538 350 858 185.50 184.50 489 335 865 442 893 1243 865 1342 466% 866 130.50 145 129.30 103 145% 195 197 138 170 280 151 151 78% 87% 123% i 26/8 54 45 44'i 84% 45 54 84 27U 33% 64! 4 64 35 35(4 20(4 4514 41% 19'4 83% 29/6 53% 44!4 43% 84% 45% 83% 27 %b 3114 62% 63% 34'4 34% 20 45% 41% 19% 83% Stemming: nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3