Militair geheim in Staatscourant Westduitse raketbasis werd in het openbaar aanbesteed PIKEUR W estduitse communistenleider valt Mao tse-Toeng aan Bouwondernemers dringen aan op uitbreiding Voorverkopen scheppen onrust en zijn daarom ongewenst Arabisch in het kamp PRINS ALBERT BIJ DE PAUS Autodief na drie aanrijdingen verdwenen 5000 mensen zonder drink- water Ritmeester Gewijzigde loon- methodiek voor rijkswerklieden Brandt over de kernbewapening Max Reimann valt Khroesjtsjev bij in ideologische strijd met Peking Reparaties in de Nieuwe kerk Te water geraakt en verdronken Zeeliedenstaking woedt voort in Liverpool Atlas achterkant van de maan BON SCHAAMT ZICH: LEDEN VAN IOC BIJ PAUS JOANNES Zaakgelastigden keren vandaag terug PARTICULIERE WONINGBOUW Koningin ontvangt in Rome atleten HERZIENING UITVERKOPENWET Verpleegster oorzaak van ongeval bij Veenendaal Dr. S. A. Bonebakker DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 PAGINA 5 In Den Haag Storing in pompstation bij Zegveld opgeheven Wat let U 'ns de pi*oef te nemen? stuks in het heldergele blikje! Premiesysteem Terugwerkende kracht tot 1 juli Reactie op memorandum van de Bundeswehr Nederland en Indonesië V: - - Met auto onverwacht de weg opgereden (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 30 aug. Om te weten te komen, waar de Westelijke bondgeno ten op Westduits grondgebied afschiet- bases voor raketten aanleggen, behoe ven de communisten eigenlijk geen du- te spionnen en agenten meer naar de Bondsrepubliek te sturen. Het is_ vol doende, wanneer zij via de Russische ambassade in Rolandseck een abon nement nemen op de „Staatscourant" Van de bondsrepubliek, de „Bundesan- fceiger", die onder auspiciën van het ministerie van justitie in Keulen wordt Bedrukt en uitgegeven. In het nummer Van 13 augustus stond in de rubriek j,Officiële mededelingen" een publieke internationale inschrijving voor de aan leg met de Bondsrepubliek als op drachtgeefster van een afschiet- basis voor T.M.'s, „tactical missiles", in Rijnland-Pals tussen januari 1961- 1963. Het weekblad „Spiegel" maakte van deze wat men op het ministerie van defensie in Bonn noemt „bureaucra tische panne" melding. Zij ontstond door gebrek aan coördinatie tussen de ver schillende ministeries, met name die van defensie (dat de afschietbases voor de N.A.V.O. laat aanleggen), van het beheer over de staatsvermogens (dat de bouwopdracht verleent) en van justitie (dat verantwoordelijk is voor de uitgifte van de „Bundesanzeiger"). En natuurlijk ook, voor een niet gering deel zelfs, door de befaamde Duitse „Gründlichkeit", die de opreop tot in schrijving zorgvuldig als volgt om schreef: „een onderaardse bunker met circa 3.000 kubieke meter beton", „een febouw van circa 1.300 kubieke meter eton", „een klein gebouw" en „3.600 vierkante meter asfalt ter dikte van 5 centimeter". De afschietbasis is bestemd voor frond-raketten, die doelen op de grond unnen bereiken met een radius van 1.300 kilometer. De redaktie van de „Bundesanzei ger" pleegt dergelijke officiële mede delingen, die van de ministeries ko men, ongezien naar de zetterij te stu ren. Deskundigen in het ministerie van defensie in Bonn hebben op vragen naar verdere bijzonderheden verklaard „het voor mogelijk te houden", dat de aan te leggen rakettenafschietbasis in de wouden van de Pais bestemd is voor de „Mace", die een radius heeft van 1.050 k.m. De militaire commissie van de Bondsdag heeft het ministerie van defensie 400.000.000 mark toegewezen voor de aanschaffing van deze „Mace"- raketten, die vanwege hun precisie bij zonder geschikt zijn voor defensieve operaties. Zij kunnen zowel van gewone als van atoomkoppen worden voorzien, voorzien. Om de panne goed te praten, heeft het ministerie voor het beheer over de staatsvermogens verklaard, dat de inschrijving geen betrekking heeft op de afschietbasis zelf maar op het ra ketten-depot, dat er bij behoort. Advertentie (Van onze Haage redagtie) DEN HAAG. 29 aug. Een onbeken de man heeft kans gezien zaterdag avond enige uren in een gestolen wa- Ren door de stad te rijden, drie bot- ■mgen te veroorzaken en te ontsnap pen met achterlating van de auto. Van **e gestolen wagen, eigendom van een Amsterdamse juwelier, was na de laat- e aanrijding niet veel meer ->ver dan tvm.aVrak, dat e°or (,e brandweer moest orden weggesleept. De recherche den barter nog niet kunnen aanhou- j p v?n de avond werd er bij de politie aangifte gedaan van een auto diefstal. Kort daarop kwam een mel ding binnen van een aanrijding in de Doubletstraat, waarbij de gestolen wa gen betrokken was geweest. De bestuur der was doorgeredèn. Niet lang daarna werd een tweede aanrijding gemeld, nu op de Paviljoensgracht. Ook hier Was het de autodief, die de botsing had veroorzaakt en zonder zich ergens om te bekommeren was doorgereden. Ooggetuigen en politie kregen sterk de indruk, dat de dader onder invloed van sterke drank reed. Hoewel alle patrouille-wagens van de politie waren gealarmeerd, gelukte het niet de wegpiraat op te sporen, um- streeks half twaalf kreeg de politie opnieuw een melding binnen van een aanrijding, ditmaal op de Schevening- seweg ter hoogte van de Kanaalwi Een der nagenoeg vernielde wagens bleek de gestolen auto te zijn. In de drukte, die na de botsing was ontstaan, had de autodief, die volgens ooggetui gen verwondingeh aan zijn gezicht had opgelopen, kans gezien te ontsnappen voor de komst van een politie-wagen. Politie-mannen en omstanders heb ben de omgeving nog afgezocht, maar de dader bleef onvindbaar. De bestuur der van de andere wagen, waarop de autodief met grote snelheid was inge reden, moest na het ongeval in het ziekenhuis aan het Westeinde opgeno men worden. Beide wagens zijn door !e brandweer weggesleept. ZEGVELD. 30 aug. Gisteravond omstreeks kwart voor zes is in het pompstation van de waterleidingmaat schappij „De Elf Gemeenten" op de grens van Zegveld en Kamerik een storing in de elektrische installatie op getreden. Hierdoor kwamen elf gemeen ten met totaal vijfduizend aangeslote nen zonder drinkwater te zitten. Om streeks middernacht is het water weer taan stromen door de leidingen, nadat et mankement in de elektrische instal latie was verholpen. Omstreeks twee uur vannacht waren alle vijfduizend aange slotenen weer van water voorzien. (Speciale berichtgeving) ROME, 30 aug. Paus Joannes XXIII heeft maandag in een speciale audiëntie op het pauselijk zomerver blijf Castel-Gandolfo de leden van het Internationale Olympische Comité ontvangen. De paus leidde het gezel schap dat uit ruim 100 personen be stond, persoonlijk rond in het paleis en liet hen speciaal van het uitzicht op het Lac Albano, waar de roeiwed- strjjden worden gehouden,, genieten. De leider van het gezelschap, de voor zitter van het I.O.C., Avery Brundage, las een in het Engels gestelde ver klaring voor, waarop de Paus in het Frans antwoordde. Aan het slot van zijn toespraak zei paus Joannes, dat de Pauselijke herinneringsmedaille aan de Olympische Spelen, die nog niet klaar was, zo spoedig mogelijk aan zijn bezoekers zou worden toegezonden. On der de bezoekers waren onder andere prins Albert van België en zijn echt- tenote prinses Paoia, en vertegenwoor- igers van Bulgarije, Polen en Honga rije. RP 6013 Advertentie 1001 mogelijkheden voor longdrinks en cocktails: BOLS Silver Top Dry Gin. AMSTERDAM, 30 aug. Naar wij vernemen heeft de regering besloten wijziging te brengen in de wijze waarop sedert 1958 bij een deel van het rijksper soneel toepassing wordt gegeven aan de moderne loon-methodieken. Het be treft hier voornamelijk de „merit ra ting" welke tot verschillende bezwa ren aanleiding heeft gegeven. Deze zal worden vervangen door een nieuw sys teem dat een Nederlandse naam heelt gekregen: verdienstebeloning. Dit sys teem wordt als volgt omschreven: .Het aan de hand van zo objectief mogelijke maatstaven periodiek en op systemati sche wijze beoordelen van de wijze van functievervulling". Deze beoordeling kan leiden tot een beloning in de vorm van een premie boven het functieloon. Bij de invoering van de „merit rating" is te veel de nadruk gelegd op het be reiken van een hogere produktie. Het merendeel der overheidsfuncties is echter van dienstverlenende aard. Zij zijn dan ook moeilijk vergelijkbaar met vele voor prestatietoeslag in aanmer king komende functies in het particulie re bedrijf, die als regel een direct op produktie gericht karakter dragen. Aan de verschillende departementen zijn uitvoerige richtlijnen gezonden om trent dit nieuwe systeem, dat met te rugwerkende kracht tot 1 juli j.l. zal worden ingevoerd. Bij de waarderingen „onvoldoende" en „volgende" zal geen premie worden toegekend. De verdienstelijke werkers kunnen een premie behalen van 5,8 of 12 pet. De normaal goede werkers krij gen 5 pet, de betere 8 pet. en de zeer goede en uitmuntende werkers 12 pet. Gerekend wordt op een premie van gemiddeld 8 pet. per dienstonderdeel. Ook dit is een verbetering, vergeleken bij de „merit rating"; daarbij werd een gemiddelde van 6 pet aangehouden. Het nieuwe premie-systeem zal hoofd zakelijk worden toegepast op rijkswerk lieden en daarmede vergelijkbare func ties. LONDEN, 30 aug. (D.P.A.) De bur gemeester van West-Berlijn en socialis tisch kandidaat voor het bondskanse lierschap, Willy Brandt, heeft in een vraaggesprek met een correspondent van de Londense Times" de mening geuit, dat de Bundeswehr niet naar nog meer en nieuwe wapens moet verlan gen, die kernbommen kunnen vervoeren of van atoomladingen kunnen worden voorzien. Volgens de „Times" gaat Brandt ak koord met de huidige uitrusting van het Westduitse leger met wapens die van kernladingen kunnen worden voorzien. Duitsland zou echter niet nog meer moeten verlangen. „Als de N.A.V.O. meent, dat wij nog andere verplichtin gen op ons moeien nemen, dan zou men deze voorstellen moeten bestuderen", al dus Brandt. Brandt zei een en ander naar aan leiding van het memorandum van de leiding van het Westduitse leger, dat kortgeleden is gepubliceerd. Hij stemt in beginsel volledig in met de algemene dienstplicht en het lidmaatschap van de N.A.V.O.. maar zegt bezwaren te moe ten opperen tegen de derde eis t.a.v. kernwapens. BERLIJN. 30 aug. (U.P.I. De Westduitse communistische leider Max Reimann heeft een felle aanval gericht op allen, die het niet eens zijn met de theorie van de Russische premier Khroesjtsjev, dat een vreedzaam sa menleven van kapitalisme en commu nisme heel goed mogelijk is. Daarmee heeft Reimann een bijdrage geleverd tot de ideologische strijd tussen de Sov jet-Unie en communistisch China over de juiste interpretatie van het Marxis- me-Leninisme. Mao tse-Toeng van Chi na houdt er aan vast, dat een vernie tigende oorlog tussen de kapitalistische en communistische werelden onvermij delijk is. Khroesjtsjev zegt, dat dit een „verouderde" uitleg is van de leerstel lingen van Marx en Lenin. Het com munisme, zegt de Russische leider, zal zegevieren, maar dat behoeft geenszins te gebeuren als gevolg van een oorlog. Reimann deed zijn duit in het zakje tijdens een redevoering, die hij in Oost- Berljjn gehouden heeft. Zijn rede is ge publiceerd in het officiële Oostduitse partijorgaan „Neues Deutschland". Vol gens de gepubliceerde tekst heeft Rei mann communistisch China niet met name genoemd. Het is echter mogelijk, dat de redactie van „Neues Deutsch land" de naam uit de tekst heeft ge schrapt. Overigens lieten Reimann's woorden niets aan duidelijkheid te wensen over. Hij kenschetste de tegenstanders van Khroesjtsjevs interpretatie als „Trotz- kisten, militaristen, jezuïeten en rechtse socialisten." Hij gebruikte termen, die in het communistische kamp doorgaans gebruikt worden voor „contra-revoluti- nairen" en zijn woordkeus deed den ken aan de tijd, toen de Russc: met president Tito van Joegoslavië braken. Reimann gaf met zijn redevoering te verstaan, dat hij Mao tse-Toeng over een kam schoor met Trotzky en Aden auer. Reimann's aanval heeft weer meer grond gegeven aan de sedert enige tijd geopperde stelling, dat er een ernstig conflict aan het woeden is tussen Mos kou en Peking. In kringen van Oost duitse communisten wordt zelfs gezegd, dat het conflict niet meer beperkt is tot ideologisch terrein, maar ook is over geslagen op politieke kwesties. Er zou namelijk tussen Rusland en China ver schil van mening bestaan over de juiste communistische houding jegens de crisis in Congo. Reparaties, welké jaren in beslag zullen nemen, worden thans in de Nieuwe Kerk te Amsterdam uitgevoerd. Een oude schrijnwerker is bezig met het her stellen van de kansel die door ouderdom en houtworm is aangetast. Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit Advertentie T O G A L T O G A L T O G A L T O G A L T O G A L T O G A L T O G A L HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT DEN HAAG, 30 aug. Mr. Susanto Djojosugito, de Indonesische zaakge lastigde in ;o Nederland, heeft vandaag ons land verlaten. De overige leden van destaf der Indonesische vertgen- woordiging zullen morgen vertrekken, met uitzondering van drie functionaris sen, die onder auspiciën van de am bassade der Verenigde Arabische Re publiek, zonder diplomatieke status, de administratieve zaken van de vertegen woordiging zullen afwikkelen. Deze drie functionarissen zetten hun werk in de bureaus der Indonesische vertegenwoor diging aan de Prinsessegracht voort. De Nederlandse zaakgelastigde in In donesië, dr. J. Vixseboxse, heeft gis teren officieel zijn ambtszaken aan de Britse gezant in Indonesië, Sir Leslie Fry overgedragen, zo meldt „Antara". Vandaag zou hij uit Djakarta vertrek ken. ENSCHEDE, 30 aug. De 42-jarige taxi-ondernemer F. J. Hazewinkel uit Deventer is in de nacht van zondag op maandag toen hij na een bezoek aan kennissen per scooter huiswaarts keerde, in een langs de Bruggetstraat lopende sloot gereden en verdronken. Kinderen hebben gisterenmiddag zijn stoffelijk overschot gevonden onder de scooter. Vermoed wordt, dat de man niet op de hoogte was van de situatie ter plaatse. Hij moet in een bocht recht door gereden zijn en daarbij in de sloot die door zware regenval vol water stond, terecht zijn gekomen. Niemand heeft iets van het ongeluk gemerkt. MAASTRICHT Gisterenmorgen is uit het nieuwe bassin buiten de Bosch poort nabij „Staalwerken De Maas" het stoffelijk overschot opgehaald van de 47-jarige gehuwde arbeider H. koch, wonende Maastrichtergrach- straat. De man werd sedert zondagmid dag vermist, nadat hij de voetbalwed strijd MWFortuna had bijgewoond. De. recherche stelt een onderzoek in naar de omstandigheden waaronder de man te water is geraakt. Advertentie BOLS Silver Top Dry Gin - 'n uitkomst bij onverwacht bezoek. UTRECHT, 30 aug. „De particulie re woningbouw wordt ernstig belem merd door het feit, dat het totaal aan tal te bouwen woningen, althans voor I960, is beperkt tot slechts 42.500. De ze limitering staat de door de regering gewenste en zich openbarende uitbrei ding van de particuliere woningvoorzie ning in de weg, te meer waar deze be perking tot gevolg heeft, dat bij de toe neming van net aantal ongesubsidieerde (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 30 aug. In het grootste deel van Groot-Brittannië is de wilde staking van zeelieden geëindigd, maar in het noord- en midden-westen duurt zij nog steeds voort met de haven van Liverpool als het militante centrum. De Cunard Scheepvaart Maatschappij, wel ke zwaar getroffen is door de staking, zag zich gisteren tengevolge van het conflict genoopt om de 900 passagiers, die morgen in het 22.000 ton metende schip Sylvania hadden zullen vertrek ken naar Canada, telegrafisch te waar schuwen dat het vaartuig tengevolge van de staking niet zal kunnen uitva- In Liverpool hielden 1500 stakers gis teren eeri protestoptocht, en 38 van hen leverden hun oorlogsmedailles in, wel ke naar de koningin zullen worden ge zonden als protest tegen de wet op de koopvaardij van 1894. Op een bijeen komst van stakers in Manchester werd eveneens voorgesteld om oorlogsmedail les terug te zenden naar de koningin, maar de stakers weigerden in te gaan op het voorstel, hetwelk zij beschouw den als een belediging van de koningin en het land. In de haven van Sunder land kunnen twaalf kolenschepen, gela den met 40.000 ton kolen bestemd voor het zuiden van het land, tengevolge van de staking niet uitvaren. Om de zelfde redenen liggen dertig kolensche pen voor anker in de Tyne. Ondanks het conflict voeren tijdens het weekein de 280 schepen uit. Het totaal dat nog steeds wordt opgehouden bedraagt 97. (Speciale berichtgeving) ROME, 30 aug Op vrijdag 2 september a.s. zal bLM. koningin in de Nederlandse ambassade te Rome de nationale Olympische ploeg ont vangen. De receptie is vastgesteld op 18 uur. Uiteraard zullen lang niet alle Neder landse atleten aanwezig kunnen zijn. In de eerste plaats zal er vrijdag reeds een aantal' naar Nederland zijn terug gekeerd en ten tweede is het mogelijk, dat sommigen vrijdagavond in wed strijden zullen moeten uitkomen en dus verhinderd zijn. Welke sportevenemen ten koningin, prins Bernhard (en even tueel de prinsessen) in Rome zullen bijwonen, is thans nog niet bekend, even min waar onze koninklijke familie haar intrek zal nemen. Advertentie BOLS Silver Top Dry Gin - met tonic of cola. De paus heeft maandag in zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo prins Albert van België en de heer M. A. Brundage, president van het Olympisch comité ontvangen. DEN HAAG, 30 aug. De uitverko- penwet regelt de materie van de uit verkopen in beginsel op de juiste wijze, maar zij schiet in bepaalde opzichten te kort in haar doeleinden. Tot deze con clusie komt de commissie, welke vorig jaar door het hoofdhedrijfsschap detail handel werd ingesteld met het doel een ontwerp-advies over de uitverkopenwet voor te bereiden, dat zal worden aange boden aan de staatssecretaris van Eco nomische Zaken. Het is ook als een belangrijke verbe tering aan te merken aldus de commis sie van voorbereiding, dat de wet van 1956 naast het verboa om aankondigin gen te doen welke de indruk kunnen wekken van een uitverkoop of oprui ming, een verbod bevat om aankondi gingen te doen. die de indruk kunnen wekken op de seizoenopruiming voor uit te lopen. De toepassing van dit ruim geformuleerde verbod op de concrete gedragingen kan echter, naar het oor deel van de commissie, gemakkelijk leiden tot verschillende beoordeling van een en dezelfde situatie. Nadere preci sering van de inhoud van het verbod acht de commissie derhalve noodzake lijk De commissie is onder meer van oor deel, dat het toestaan van een voorver koop een belemmering vormt voor de handhaving van de wettelijke periode van de seizoenopruiming. In de prak tijk is gebleken, dat een kort voor de wettelijke opriiimïngsperiode door de Kamer van Koophandel verleende ver gunning de rust totaal kan verstoren. De commissie beveelt een wetswijziging op dit punt aan. Naar aanleiding van het verzoek van de staatssecretaris aan het bestuur van het hoofdhedrijfsschap om ook het tijd stip van aanvang der opruimingsperiode te beschouwen, merkt de commissie op, dat de vroegere traditie van de aan vang der winteropruiming op 2 januari ongetwijfeld een rol heeft gespeeld bij de bijzondere aanbiedingen, die in de pe riode onmiddellijk voorafgaande aan de januari-opruiming in de jaren 1958 en 1959 een grote onrust teweeggebracht hebben. Ook de marktsituatie met be trekking tot textielgoederen was hierop echter van invloed. De commissie acht het niet denkbeeldig, dat de verschijn selen van destijds zich in de toekomst (Advertentie) Onverwachte gasten? Gelukkig U hebt BOLS Silver Top Dry Gin in huis VEENENDAAL, 30 aug. Een on derzoek, dat de politie heeft ingesteld naar het verkeersongeluk, dat zondag avond op dé rijksweg Utrecht-Arnhem is gebeurd en waarbij zoals bekend een Duitse toeristenbus uit Essen door een vrachtauto uit Schipluiden werd opengereten, heeft uitgewezen dat niet een defecte stuurinrichting van de vrachtauto de oorzaak is. Een kleine personenauto, bestuurd door een ver pleegster, was er oorzaak van. Dit wagentje zwenkte vrij plotseling van een parkeerstrook de weg op. Hier door kwam de chauffeur van de vracht auto in moeilijkheden. Hij wilde de personenauto nog rechts passeren, het geen echter niet gelukte. De vracht auto botste tegen de personenauto op. De vrachtautochauffeur zag intussen achter zich een auto naderen en trapte op de rem, waardoor zijn wagen begon te slippen. Deze kwam op de linkerrij baan terecht, waar hij zich in de flank van de Duitse bus boorde met het ge melde gevolg. Van de slachtoffers verblijven er thans nog drie in het ziekenhuis te Veenendaal; zij zijn licht gewond. Hun toestand is naar omstandigheden rede lijk. Zij verkeren niet in levensgevaar. (Advertentie) 1001 mogelijkheden met BOLS Silver Top Dry Gin. zouden herhalen. Ook in terugkeer tot de datum van 2 januari zou dus een middel kunnen worden gevonden om de drang tot vooruitlopen te verminderen. Omdat de aanvangsdata van de tijd vakken voor de seizoenopruiming zijn vastgesteld na afweging van de belan gen van alle bij de opruiming betrok ken groepen bedrijven en er, blijkens tot het bestuur van het hoofdbedrijfs schap gerichte adressen, nog altijd ver schil van inzicht bestaat, meent de com missie, dat het niet raadzaam is op dit ogenblik verandering te brengen in de gekozen data. Naar het oordeel der commissie verdient het aanbeveling eerst af te wachten of de in haar advies gedane voorstellen ingang vinden en welk effect wetswijziging zal hebben op de naleving van de wet. MOSKOU, 30 augustus (UPI) Rus sische astronomen zullen tegen het eind van dit jaar een atlas van de andere zijde van de maan publiceren, aldus meldt het Russische persbureau Tass. De atlas zal een gedetailleerde kaart en ongeveer dertig foto's die door de Russische satelliet Lunik III in oktober werden gemaakt van de van ons afgekeerde zijde van de maan, bevatten. (Advertentie) BOLS Silver Top Dry Gin - 1001 mogelijkheden woningen de bouw van de goedkoopste arbeiderswoningen wordt verminderd." Aldus een adres van de Nederland se bond van bouwondernemers tot de ministerraad naar aanleiding van de in april 1960 door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid afgekondigde nieuwe subsidieregeling. Deze regeling biedt voor het particu lier initiatief de mogelijkheid op rui me schaal arbeiders- en goedkope middenstandswoningen te bouwen en te exploiteren. In het adres aan de ministerraad zegt de Nederlandse bond van bouwonder nemers. dat de nieuwe regeling door de particuliere bouwondernemers volle dig is aangegrepen. Gelet op de wan verhouding tussen het aantal aanvragen en het beschikbare contingent wonin gen in de particuliere sector, die in ver schillende gevallen wachttijden van meer dan een jaar tot gevolg hebben, wordt de continuïteit en de voorberei ding van de particuliere woningbouw in bijzondere mate belemmerd, zo niet on mogelijk gemaakt, aldus het N.B.B.- advies. Volgens de N.B.B. zal de doelstelling van de regering, om te komen tot een terugkeer naar normale verhoudingen, slechts dan effect kunnen sorteren, in dien metterdaad op drastische wijze tot uitbreiding van de particuliere woning voorziening op korte termijn zal worden overgegaan, uitgaande van de gedach- tengang van de regering, dat per jaar niet meer dan 80.000 woningen kun nen worden gebouwd, acht de bond, bij wijze van overgangsmaatregel, het nood zakelijk dat van dit aantal tenminste 60.000 woningen in de particuliere sec tor zullen worden toegewezen. Nieuwe premieregeling gevraagd Teneinde voorts een soepele overgang naar een ongesubsidieerde woningbouw in de sector van de verkoopwoningen te vèrkrijgen, dringt de bond er bij de regering op aan, de subsidiëring voor deze woningen op basis van de premie regeling en de regeling bevordering eigen woningbezit. te vervangen door een regeling, waarbij voor iedere woning met een inhoud van minder dan 350 kubieke meter, een uniforme premie wordt verstrekt van 2.000.-, ongeacht de gemeente waarin de woning wordt ge bouwd én ongeacht de capaciteit en de ligging van de woning. Bij een volgende algemene huurverhoging zou deze sub sidiëring, naar de mening van de N.B.B. kunnen worden herzien c.q. kunnen ver vallen. Dit zal, volgens de bond, behal ve een verlichting van de subsidielast, tevens een grote administratieve ver eenvoudiging betekenen, waarmee de volkshuisvesting slechts gediend kan zijn. De heer en mevrouw dr. S. A. Bonebakker staan op het punt naar Amerika te verhui zen. Mevrouw heeft al een lijst van de inventaris in het 16e- eeuwse huis aan de Leidse Se Binnenvestgracht klaar. Dr. Bonebakker maakt kleinbeeld- opnamen van oude Arabische handschriften met de contaflex, die hij nog onlangs voor dit doel heeft gekocht. Hij wil als professor in de Arabische gram matica en interpretatie van het Arabisch handschrift aan de Columbia-universiteit te New York welgedocumenteerd de buteren. Onlangs werd hij al daar benoemd. De 36-jarige Leidse weten schappelijke ambtenaar is ara bist. „Hoe wordt men dat", vragen wij. „In mijn geval is dat een merkwaardige geschiedenis ge weest", vertelt hij. „In mijn jongemannen-jaren was ik ge ïnterneerd in het Jappenkamp in Tjirnahi bij Bandoeng. We verveelden ons daar. Ik had mijn studie op het gymnasium moeten onderbreken en wilde graag verder leren. Maar papier was verboden. Tot mijn geluk kwam ik in aanraking met de heer De Vries, die uitstekende kennis bezat van de Indonesische talen en niet minder van het Arabisch. Als tijdpassering dicteerde hij mij een Arabische grammatica, die ik clandestien op niet meer dan vijf vellen papier noteerde. Het was een minutieus priegelwerkje, maar de grondslag voor mijn verdere studie was gelegd. Ook werd ik voor het Arabisch gegrepen door het lezen van een overigens slecht geschreven boek over Mohammed. Na de oorlog repa trieerde ik (d,r. Bonebakker is te Wisch in de Achterhoek geboren) en begon de studie in de Semietische talen aan de Leidse universiteit. Ik deed mijn candidaats in 1948 en in 1951 mijn doctoraal Dr. Bonebakker toont het boek, waarop hij doctoreerde, natuurlijk opge dragen aan z{jn eerste „leermeester", de heer De Vries; een volumineus werkje, als een krentenbrood gevuld met Arabische citaten en namen. Het gaat over „The Kitab Naqd Al-Sir of Quodama" en behandelt een Arabisch boek uit de tiende eeuw over stijlfiguren en retorica. Quodama, de schrijver, was een belang wekkende figuur in de Arabische geschiedenis: een christen, die Moslim is geworden en ook een boek schreef over geografie, een tak van wetenschap waar de Arabieren in uitblonken. Interessant vraag, stuk in de dissertatie van dr. Bonebakker is de relatie, die er zou bestaan tussen de oud-Griekse en de Arabische retorische figuren. Voor 'n speur tocht naar handschriften is dr. Bonebakker driemaal, dank zij de subsidie van Z.W.O., naar Istanboel en Kaïro gereisd. Zijn vrouiv, zeer geïnteresseerd in de arbeid van haar man, reisde met hem mee. „Van groot belang", zegt dr. Bonebakker, „is dit onderzoek naar de oude handschriften bij de bron zelve. Duizenden handschriften wachten erop ge fotografeerd en gecatalogiseerd te worden. Het is een geluk dat de Arabische Liga te Kaïro zich zeer ernstig met dit werk bezighoudt." In Amerika wachten professor Bonebakker een leerstoel in het Arabisch, een gemeubileerde flat van de universiteit en ongetwijfeld ook een ruime steun bij zijn onderzoekingen, die hij met volharding wil voortzetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5