1961 Voor de moeilijke^ keuze: Vierhonderd radio- en tweehonderd t.v.-modellen I GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN De stille overwinning Eisen van de koperpractische bruikbaarheid en aanvaardbare vormgeving in één woord fantastisch! Verbod van c.p. op Zuid-Sumatra Incidenten in Jacksonville Opnieuw rassen- onlusten in Jacksonville HONKONG lokt toeristen DINSDAG 30 AUGUSTUS I960 PAGINA 6 presenteert op de Firato RADOMA N.V. Stand no. 56/58 RADIO-TELEVISIE-GRAMMOFOONS-RECORDERS Serie Reeds zes doden bij aardverschuiving in JAPAN Voor rechtbank in Dresden m Levenslang voor bekende Duitse vliegtuigbouwer Wegens spionage voor Bonn Vicki Baum overleden Nu! Haast u! Olympiade Alléén bij T&tOto Amsterdam, stad der schoonheid Chirurgen, cosmeto- logen en schoonheidsspecialisten bijeen - „De invloed van miereneieren op de huid". Addertje(s) onder het gras Groeiend succes Kinderboekenweek 1960 i DOOR: RUTH FEINER Voor twee weken Nixon in ziekenhuis opgenomen Priester op Cuba voor revolutionair gerecht? Thuisfront-loterij Advertentie utoua y ziet t U hoont de televisie in Nederland hard za' men kunne" vaststel len, dat dit even gaal en scherp is als dat van het kleinere. Het hangt er dus voornamelijk van af, hoe groot de ka mer is, waarin het toestel wordt ge plaatst. In een grote ruimte heeft men meer plezier van een forser beeld, ter wijl voorts mensen met minder goede ogen bijvoorbeeld de onderschriften van een film beter zullen kunnen lezen, wanneer het beeld grotere letters toont. De plaats, waar het toestel komt te staan, is niet alleen belangrijk voor het beeld, maar ook voor het geluid. Koopt men een toestel met één luidspreker, dan moet worden nagegaan, of deze aan de goede zijde zit met betrekking tot muren, gordijnen of meubelen. Het geluid moet zoveel mogelijk vrij de ka mer in kunnen. Het mooiste geluid komt echter van twee luidsprekers. Duurzaam en betrouwbaar Televisietoestellen behoren tot de zo genaamde duurzame gebruiksgoederen. Zij moeten jaren meegaan. Duurzaam heid en betrouwbaarheid zijn echter heel wat moeilijker te controleren "an de kwaliteit van beeld en geluid. Zij variëren bovendien niet alleen tussen de verschillende merken, maar ook tus sen de exemplaren van eenzelfde mo del. Veel hangt er daarom van af, bij wie men zijn toestel koopt. De mees te detaillisten verhandelen slechts en kele merken. Koop daarom het geko zen merk bij een door de betrokken fabrikant erkende vertegenwoordiger. Misschien heeft hij niet de mooiste en grootste zaak in de omgeving, maar hij weet het meeste van het gekozen toe stel af. Niemand zal er aan denken, een toe stel te kopen, waarmee geruime tijd is gedemonstreerd. Het is praktisch tweedehands. Daarentegen is het even min verstandig om een ontvanger in de oorsprokelijke verpakking, verge zeld en wel, bij u thuis te laten bezor- j^j op weg is naar de miljoenste ge registreerde ontvanger, zullen ve len en vooral degenen, die een gezin gaan stichten, zich beginnen af te vra gen: „Zal ik eerst een radiotoestel ko pen, of maar meteen televisie aan schaffen?" Toch is dit eigenlijk een overbodige vraag. In Nederland bezit vrjjwel elk gezin een eigen radio of een aanslui ting op de draadomroep. Men kan zich nauwelijks meer voorstellen, dat een jonggehuwd echtpaar het gemeenschap pelijke leven zou beginnen zonder radio. Een radio wordt algemeen als een nood zakelijkheid beschouwd. Een andere vraag is echter, welke eisen men aan zijn radio zal stellen. Heeft de toekomstige koper de bijna vierhonderd verschillende radiomodel len, die dit jaar op de Firato staan tentoongesteld, bezichtigd en dreunen in zijn oor nog de argumenten en slag zinnen na, waarmee hem al die mo dellen. variërend van miniatuur „all- transistors" tot luxe combinatiemeube len en al dan niet voorzien' van stereo, worden aangeprezen, dan zal hij toch niet uit het oog mogen verliezen, dat hfl op de allereerste plaats rekening moet houden met de draagkracht van zijn portemonnee en dat, als hij reeds van plan mocht zijn op kortere of lan gere termijn tot aanschaffing van een tv-toestel over te gaan, zijn radio niet zo'n groot, glanzend, met goud besla gen apparaat hoeft te zijn, waarmee hij zijn sociale positie in de ogen van familie en vrienden moet helpen ver sterken. Het gaat bij het aanschaffen van een radio allereerst om praktische bruik baarheid en verder om een aanvaard bare vormgeving, welke laatste, zoals we reeds het vorige jaar op de Firato konden constateren, over het algemeen bevredigender wordt naarmate de toe stellen bescheidener van omvang zijn. Ook nu weer vallen juist de kleinere ontvangtoestellen up door aantrekkelij ke uitvoering en moderne frisse kleu rencombinaties. Wat de technische kant betreft, bijna elk toestel is tegenwoordig uitgerust met een FM-band. Al is de techniek van de frequentie modulatie nog niet volmaakt, zij geeft een betere geluids kwaliteit en een groter toongebied. Hoewel dit najaar de nieuwe zender te Lopik reeds veel verbetering zal brengen, zal echter pas in 1961, wan neer het hele FM-net in ons land is vol tooid, iedereen ten volle van de ver beterde geluidskwaliteit kunnen profi teren. Gedrang op middengolf Van de golfbereiken is. strikt geno men, alleen de middengolf van belang. Slechts zelden wordt naar de lange of korte golven geluisterd: En het is hele maal niet nodig, dat er ook nog een vis serijband op het aan te schaffen toestel zit, tenzij men op de een of andere wij ze bij de visvangst is betrokken. De middengolf is echter in de loop der jaren onprettig volgeraakt. Om de ontvangst van die elkaar verdringende stations nog enigszins mogelijk te ma ken, hebben de radiotechnici de band breedten van die stations op de ont vangers ingekrompen. Op die manier werd ten koste van de geluidskwaliteit een storingvrijere ontvangst verkregen, welke maar kwalijk wordt gecompen seerd door „klankkleurtoevoegingen" met knoppen voor bassen, hoge tonen enz. Daarentegen heeft de toepassing van een zogenaamde variabele band breedte wél zin. Hierdoor krijgt de luis teraar kans om de band, en dus het geluidsspectrum van een scherp en sto- ringvrlj ontvangen station, te verwijden. Het is verstandig hiermee rekening te houden by het kiezen van een toestel. Men moet zich echter niet al te zeer la ten imponeren door de „hoge selectivi teit" van een toestel, want dit betekent wel een ontvangst van zo min mogeiyk onderling storende zenders, maar tege- iyk een meer geknepen géluid. Behalve de allerkleinste hebben te genwoordige alle radio's meer dan één luidspreker. Voor een behoorlijke geluidsweergave zyn inderdaad min stens twee luidsprekers nodig, maar méér hoeft niet. Wel verdient het aan beveling er op te letten, dat de aan wezige luidsprekers een ronde zoge naamde dubbelconus hebben. Minder „noodzaak" Bij de aanschaffing van een tv-appn- raat spelen heel andere factoren een rol. Het bezit van een tv-toe stel is veel minder „noodzaak", hoe wel het toch niet meer alleen meer als een luxe mag worden gezien. De Nederlander zoekt bij voorkeur gezel ligheid thuis en de televisie is een me dium, dat zich bij uitstek kan lenen tot het bieden van die gezelligheid. Veel zal daarbij afhangen van de ont wikkeling der programma's in de toe komst, hoewel in veler ogen alleen het tv-journaal en de actualiteitenprogram ma's van N.T.S. en Eurovisie al het bezit van een ontvanger rechtvaardigen. Bij een keus uit de ruim 200 op de Firato getoonde modellen is de prijs natuurlijk een heel belangrijke factor, maar onmiddellijk daarna rijst de vraag, of een apparaat met een beeld- huis van 43 dan wel van 53 centimeter of misschien zelfs méér zal worden aangeschaft. Wat beeld- of geluidskwaliteit be treft, bestaat hier weinig of geen ver schil. Het kleinere beeld geeft wel eens de indruk scherper te zijn, maar dat Is gezichtsbedrog. Gaat men verder af staan van het beeld van het grotere gen. Dit betekent, dat de leverancier geen gelegenheid heeft gehad, het na te zien en af te stellen. Heeft men daartoe de moed, dan is het 't beste om een nog verzegeld toestel in de win kel te laten uitpakken, het nummer te noteren en te controleren, dat het zelfde toestel thuis wordt geïnstalleerd. Van een tv-ontvanger mag worden verwacht, dat hy vüf tot zeven jaar meegaat, maar niet zonder kosten. Tal van onderdelen zijn aan slijtage onder hevig, wat betekent dat, net als by een auto of brommer, een vakman de zaak op gezette tijden moet bekaken. Een goede vakman op elektronisch gebied is echter niet goedkoop. Bovendien moet hij vaak 's avonds werken, om dat veel klachten en gebreken alleen tydens de uitzendingen te beoordelen zijn. Daarmee zal later by de ontvangst van eventuele nota's rekening moeten worden gehouden. De fabrikanten van antennes hebben zich veel moeite getroost om hun pro- dukten roestvrp te maken. Daarin zün ze uitstekend geslaagd, zodat momen teel een goed fabrikaat tien iaar mee kan zonder dat er enige aandacht aan hoeft te worden besteed. De invoerka- bel dient echter elke twee jaar te wor den gecontroleerd. Wie direct al veel last van ernstige storingen heeft, vra- ge eens aan zün handelaar, of de ge- bruikelyke bandkabel misschien met beter kan worden vervangen door een slangkabel. De platte kabel neemt na melijk veel omgevingsstoringen op, de ronde kabel is daar beter tegen geïso leerd. Een gulden regel voor tv-bezitten is, zich een goede en juiste antenne aan te schaffen. Het is in het algemeen verstandiger zich tevreden te stellen met een minder luxueus en kostbaar toestel, dat wordt aangesloten op een juiste antenne, dan omgekeerd. (Voor verder nieuws over de Firato, zie pagina 11.) DJAKARTA, 30 aug. (U.P.I.) Het Indonesische leger heeft de communis tische party op Zuid-Sumatra verboden om onlusten te voorkomen en rust en orde te handhaven. Deze maatregel sluit aan op de be slissing van een plaatseiyke comman dant in Zuid-Borneo, die vorige week om dezelfde redenen de communisti sche party in zün gebied verbood. In beide gevallen handelden de re gionale bevelhebbers op eigen gezag maar met toestemming van het hoofd kwartier te Djakarta. Sommige waarnemers zien in deze maatregelen een reactie van het leger op het bewind van president Soekar- no, dat de positie van de Indonesische communisten in de praktijk veelal ten goede komt. TOKIO, 30 aug. (UPI) Reddings ploegen znn op zoek naar de lichamen van een vyfentwmtigtal Japanse bouw vakarbeiders,die gisteravond by Osaka bedolven werden by een door de tyfoon „Delia" veroorzaakte aardverschui ving. Vier lichamen zyn reeds uit de modder en het puin opgegraven Het aantal doden als gevolg van de tyfoon is hiermee tot zes gestegen. De aardverschuiving by Osaka werd gisteravond veroorzaakt door zware regenval. Zeventig arbeiders raakten Gr door in moGilijkhGdGn. VGGrtig van hen konden spoedig worden bevrüd, tussen de 22 en 27 mannen werden vanmorgen vroeg nog vermist. Kort voordat een dijk by Nisjino- miya, tussen Osaka en Kobe, bezweek onder de beukende golfslag, waren drieduizend mensen uit het laaggelegen land geëvacueerd. BERLIJN, 30 aug. (D.P.A.) Een rechtbank in Dresden heeft de Oost- duitse vliegtuigbouwer Manfred Ger- lach wegens spionage voor West-Duits- land tot levenslange tuchthuisstraf ver oordeeld. Geriach was technisch direc teur van „Entwicklungsbau" in Pirma en gold als een der meest vooraan staande vliegtuigconstructeurs van HOost-Duitsland. Gedurende de oorlog was hy werkzaam by de Junkers- vliegtuigfabrieken, tot 1954 bleef hy in de Sovjet-Unie. De rechtbank bevond Geriach schuldig aan het uitleveren van geheime produktiecijfers en blauw drukken aan de Westduitse inlichtingen dienst en het saboteren van de produk- tie in zün bedrijf. HOLLYWOOD, 30 aug. De wereld bekende schrijfster Vicki Baum is van daag in het presbyteriaanse ziekenhuis te Hollywood overleden. Zij werd 72 jaar. Het bekendste boek van deze roman- en scenarioschrijfster is „Men schep im Hotel", dat later ook werd verfilmd. Zij heeft ruim 25 romans op haar naam staan. Vicki Baum werd in Wenen geboren. Daar volgde zij lessen aan het beroem de stadsconservatorium en trad in het huwelijk met dr. Richard Lert, dirigent van het symfonie-orkest van Pasadena. In 1931 ging zij naar Californië, waar zij onder meer filmscenario's en toneel stukken schreef. In 1909 publiceerde zij haar eerste verhaal, in 1914 haar eerste roman. Was „Menschen im Hotel" het bekendste boek uit haar Weense tijd, „Hotel Berlijn", geschreven in 1943, is bet meest gelezene uit haar Amerikaan se tijd. Vicki Baum is korte tijd ziek geweekt. Zij werd zondag in het zieken huis opgenomen. (Advertentie) bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Amsterdam zal van 5 tot 9 september de stad der schoonheid zijn. Dan congres- seren nameiyk in Krasnapolsky vak mensen uit twaalf landen die de uiter lijke schoonheid bewaken. Dat zijn lang niet alleen schoonheids specialisten en cos- metologen, daar zijn ook mannelijke zo wel als vrouwelijke chirurgen, physio- logen en dermato logen bij ingescha keld en zelfs psy chiaters. Wat te be grijpen is, als men zich realiseert wel ke minderwaardig heidscomplexen bij voorbeeld een haze- lip iemand kan be zorgen en hoe dankbaar men in zo'n geval is voor de schoonheids-chi- rurgie. Voor de vqfde maal komen de in ternationale experts op het terrein der schoonheids verzorging ergens in Europa bij ei kaar om de nieuw ste vindingen en ervaringen uit te wisselen. Want de toegespitste wetenschap neemt ze steeds verder mee. Daarby wordt de mens steeds veeleisender en steeds ouder in jaren, maar wil vooral de vrouw dat laatste niet tonen. Heeft u ooit gehoord van een anti-rimpel-pleis- ter? Een Oostenrijkse vrouwelijke arts houdt er een referaat over. Het niet aantoonbaar willen verouderen jaagt de schoonheidsverzorging steeds ver der en naar een steeds wydere uitbrei ding. Tot een bepaalde grens is dat reëel. Voorby die grens wordt het een cultus en een najagerij van illusies, waar miljoenen industrieën op drijven. Maar dit internationale congres be weegt zich op het totale terrein van de verfraaiing van 's mensen uiteriyk. Er worden verschillende demonstraties gegeven (onder anderen van hermo- delering van het gezicht door verjon gingsbehandeling), die in de gehele zaal te volgen zullen zijn op televisie toestellen. Een viertal Nederlandse medici zullen op het congres een refe raat houden zo prof. P. H. Buisman over de betekenis van het gebit voor het gelaat en mevrouw dr. T. Kaayk over de invloed van de voeding op de huid. Een schuimrubber vochtmasker helpt mooi worden. Men verwacht ongeveer duizend deelnemers, waarbij enkele honderden Nederlanders. De Algemene Neder landse Bond van Schoonheidsinstitu ten is gastheer (bond is een mannelijk woord!). Dat schoonheidsverzorging overigens alléén de vrouw zou aan gaan is een typisch Nederlands be grip. In het buitenland laten ook de mannen zich zo nodig zonder schroom verfraaien; „bywerken" kan men ook zeggen. Mevrouw Van Hall-Nyhoff, de bur gemeestersvrouw van Amsterdam, opent het congres, waaraan een expo sitie is verbonden, die de nieuwste apparaten om mooi en jong te blijven zal laten zien. Dat overigens behalve de techniek ook de natuur by de mo derne toepassingen wordt ingescha keld, bewyzen te houden referaten over het gebruik van paddestoelen in de cosmetiek, over onderzoekingen, wat de vetten van marter en blauwvos voor ons kunnen doen en de huidreac- Een inwoner van Leeuwarden schonk, van vakantie uit Elsloo terugkerend, het Fries Natuur historisch Museum een springlevende adder voor het terrarium. Hij zorgde daarmede, zonder het te weten, tege lijk voor een hele adderbevolking, want tot grote verbazing van de conserva tor van het museum kropen er enige dagen later negentien welgeschapen jonge addertjes in het terrarium rond. Moeder adder en de kindertjes maken het best en voorlopig houdt men de he le zaak maar als een speciale attrao- tie in het museum. Een speciaal concert in het Kur- haus te Luzern heeft de Amster damse zangeres Anke Attema in het middelpunt van de artistieke Zwit serse belangstelling geplaatst. In ons land had zy al niet te klagen over groeiende belangstelling, maar het i» toch ook plezierig als op een buiten lands podium een jonge vaderlandse artieste succes oogst. Men hoorde haar in Luzern in de aria: „Ach, ich lieb- te uit de „Entführung aus dem Serail" als een goede en veelbeloven de Mozart-zangeres. En de Luzerner Neueste Nachrichten liegt er niet om als zy schryft, dat Anke Attema met de koloratuur-vertolking van de Köni- gin der Nacht uit de „Zauberflöte" met fantastische zekerheid haar mees- tr schap heeft bewezen. Zo kan het dus plotseling gebeuren, dat de buitenland se kunstkritiek haar licht Iaat vallen op een kunstenares, die eigenlqk nog niet zoveel in het buitenland is opge treden. Verleden jaar echter zong zli in de Salzburger Dom en ook daar was e" enthousiast over haar optreden. Deze ?urtenissen zijn de „duwtjes" in de g ede richting. Anke Attema, die ook S."1 keeft, heeft aan het Amster- ®°n?frvatorium gestudeerd; zang. Zij volgde bD Wülem Andnessen piano-onderwijs en geeft nu zelf ook hierin lessen. Zij is al een veel gevraagde soiiste b„ oratorla en heeft reeds vier krammofoonplatcn op haar naam staan, o.a. samen met je organist Feike Asma. ties op extracten van miereneieren. Je kunt alles moeiiyk maken! ;iiiiiiiiiHiiiiiHiiiiminiiiiiiiiiititiiitiiiiiiiiiiiiiiijiiimHiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimii!iiiiim!i!iiini!iimimiHiiHiiiiiHiiiiiimimii Een poppenkast krijgt men ca deau, als men in de week van 29 oktober tot 5 no vember Nederland se kinderboeken koopt voor min stens twee gulden vyftig. In die tyd is het de kinder boekenweek. Het geschenk heet dan ook kortweg kin- derboekenweek- poppenkast. Hij is van karton en men moet hem zelf in elkaar zetten. Hij is als bouwplaat ontworpen door Wim Beymoer. An nie M. G. Schmidt heeft er een pop- penkastspelletje voor geschreven. Dit vindt men af gedrukt in de kin derboekenkrant De Grabbelton, die men gratis kry'gt. In die krant staat een ver haal van Hans An dreus, waaraan een prijsvraag verbon den is: er moeten illustraties bij ge maakt worden. Kinderboekenweekpoppenkast. Geen prysvraag meer voor een kinder boekenweekaffiche van het jaar. De vorige is gewonnen door Stefan Tam boer uit Den Bosch, die nu vijf jaar is. Zijn affiche zal de komende kinder boekenweek aankondigen. Verder zyn er de gebruikelijke uit gaven: keurlijstjes van kinderboeken en een nieuwe editie van de catalogus De Kleine Vuurtoren. Ook wordt weer het Kinderboek van 1959 uitgekozen. De jury bestaat ditmaal uit de dames J. G. Daane en W. Hora Adema en de heren Jean Dulieu, Aart Romijn en Albert Welling. Te Jacksonville, in de Amerikaanse staat Florida, hebben in het weekeinde blanken en negers met elkaar gevochten. Een neger werd gedood en meer dan vijftig personen zouden verwondingen hebben opgelopen. Op de foto: Een van de achtenveertig negers die gearresteerd zijn, wordt weggevoerd. Ook zijn veer tien blanken in hechtenis genomen. JACKSONVILLE. 30 aug. (U.P.I.) De afgelopen nacht is het te Jackson ville, in de Amerikaanse staat Florida, opnieuw tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Op drie plaatsen werd, met behulp van .Molotov-cocktails", brand gesticht. Een neger, die voor de politie vluchtte, reed met zijn auto tegen een lichtmast en werd gedood, een passa gier raakte ernstig gewond. Overal in de stad houden zich groepjes negers op, vooral In het centrum waar het brand punt van de zaterdag ontstane onlusten ligt. Volgens de politie zouden negers de voornaamste aanstichters van de on geregeldheden zijn. Slechts enkele uren voordat het ge weld opnieuw losbarstte had burge meester Burns gezegd dat het ergste voorby scheen te zyn. Er werd brand gesticht in een stomerij, een meubel zaak en een autohandel. Uit een voor- bijrijdende auto zijn enkele schoten ge lost op een benzinestation in dezelfde omgeving. De politie zette alle beschik bare manschappen en auto's in om door de negerwijk en het stadscentrum te patrouilleren. Dichtbij de autohandel zag een patrouillerende agent een auto met twee negers. Hij gelastte ze te stoppen. De wagen reed echter snel weg en bij de achtervolging door de politie auto reed hij tegen een lichtmast. «IIMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllIIIIIIIIIIIMIIIIIIIi iiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiii „De majoor bond me trouwens het welzyn van mevrouw dringend op het hart en deed, onzelfzuch tig als hij nu eenmaal is, afstand van mijn waarde volle diensten." En op een toon, die de diepste verachting inhield, voegde hij eraan toe: „Hij neemt daarom genoegen met een huishoudster, de stakker!" „Een ontzettend offer!" gaf Annette toe. Patrick knikte treurig. „Nu, Patrick, daar ik je toch niet mag helpen, zal ik maar weggaan om je niet verder op te houden. Je hebt vanmiddag immers vrijaf en je wilt daarom zeker graag, dat we op tijd eten." „O, dat maakt helemaal niets uit", zei Patrick pathetisch. „Ik zal waarschijnlijk alleen maar in het park een uurtje frisse lucht gaan scheppen. Ik zal graag thuis zijn om mijn heer en meester zijn thee te serveren „Dat noem ik nog eens ware toewijding!' 'riep Annette bewonderend uit. „Zo is het ook. Bovendien kan ik toch nergens heengaan. Want ik heb gisteren op de rennen een klein vermogen verloren..." „Ja, dat is werkelijk pech. Kan ik je misschien, ik bedoel zou je graag Patrick hief zijn handen vol ontzetting ten hemel. „De hemel behoede, dat ik ooit van een dame geld leen! Nee nee, hartelijk dank, miss Vernier. Het is mijn gerechte straf. Ik moet maar niet zo lichtzinnig zijn." „Nou, Patrick, mocht je .ie nog bedenken, dan leen ik je graag een pond." Ze ging de keuken uit, maar nog voor ze haar kamer had bereikt, hoorde ze opnieuw schallend gezang. Ditmaal vroeg Patrick aan een onzicht bare toehoorder: „Waarom heb je me niet meteen gezegd, dat je niet van me houdt?" De man, over wie de hele huishouding die voor middag had gesproken en waarvan hy- eens het hoofd was geweest, was op weg naar zijn club in Albe marle Street. Als het enigszins mogelijk was, pro beerde hy zy'n huishoudster, die toch al genoeg te doen had, het klaarmaken van een uitgebreid zon- dagsmaal te besparen, vooral wanneer hy bovendien nog een gast had uitgenodigd. Hogarth, die in een tameiyk modern, middelmatig froot huurhuis in Knightsbridge een woning bezat, ad pleizier in een wandeling door het herfstige park. Hoewel hy in een kleine provinciestad was geboren en getogen, had hy zich toch in de loop der jaren ontwikkeld tot een enthousiast Londenaar. Hy hing met grote liefde aan de geweldige stenen blokken doos, aan die schynbaar zinloze chaos van histori sche gebouwen, royale parken, prachtige regerings gebouwen, leiyke Victoriaanse stratenry'en, het klem- steedse gewirwar van honderd kleine voorsteden waaruit ae grootste stad van de wereld is samen gesteld, en al dat stelselloze gedoe, dat de wereld als Groot-Londen bestempelt. Maar zijn liefde voor deze stad verhinderde hem toch niet om Parys als de mooiste, Rome als de meest gecultiveerde en het voormalige Berlqn als de onderhoudendste stad van Europa te betitelen. Hij vond New York opwindend en Hollywood betreurenswaardig, zyn hele geestdrift ging echter uit naar Zwitserand, waar hij byna al zyn vakanties doorbracht, als hy niet toevallig een wan deling door de Pyreneeën ondernam of een pelgrims tocht naar het Heilige Land. Hy was een cosmopoliet van het zuiverste water en bezat voor een Engels man een buitengewone begaafdheid voor het spre ken van talen. Zijn eigen familie was daarover heel verbaasd geweest en zqn voormalige echtgenote had zich daarover geërgerd. Zowel zyn moeder als ook Eileen vertegenwoordigden de oude Britse mening, dat men het hofseizoen in Londen moest doorbren gen, augustus in Schotland en Kerstmis vanzelfspre kend altyd daar waar men geboren was. Men be hoorde naar de wintersport in het Engadin of Opper- Oostenryk te gaan, en in de vroege lente naar de Franse Rivièra en men woonde in hotels, waar ieder een vanaf de directeur tot aan de loopjongen vloeiend Engels sprak. Philip's verschrikkeiyke gewoonte om in kleine, gezellige privé-hotels te gaan zitten en zich met de inwoners van een plaats in hun eigen taai te onderhouden, maakte Eileen nerveus, want ze voelde zich buitengesloten en verwaarloosd. Haar talenkennis beperkte zich tot een school-Frans, dat ze op een pensionaat had geleerd en dat ze met een Engels accent met succes vermoordde. De eerste ru zie tydens hun huweiyk kwam al voor in de witte broodsweken, toen Philip standvastig weigerde zyn intrek te nemen in een hotel in Grindelwald dat met drie sterretjes was aangeduid en een kamer nam in een klein chalet, waar hy met de eigenaar Zwit sers-Duits sprak en met diens zoon jodelde. Zo on waardig mocht zich een bekende Engelse muziekuit gever toch niet gedragen! Zoals zo dikwijls reeds tevoren, vroeg Philip zich ook op deze mooie herfstmorgen af hoeveel schuld hijzelf had aan de mislukking van zijn huwelijk. Toen hij Eileen voor het eerst in de na zomer van het jaar 1938 op een party ontmoette, werd hij op. slag verliefd op de van levenslust tin telende, vrolijke en elegante jonge vrouw, die in elk opzicht leek te overtreffen wat hij zich zijn leven lang als de volmaakte levensgezellin had voorge steld. Zijn beroep bracht hem al sinds jaren in contact met mooie vrouwen, die veel succes had den, maar geen enkele was het gelukt hem zo te boeien als Eileen, die volgens zijn mening vol deed aan alle voorwaarden, die voor een gelukkig huwelijk vereist zijn. Niet alleen bezat ze uiterlijk vele goede en aantrekkelijke eigenschappen, maar ze miste ook die overdreven zelfstandigheid, die het kenmerk s van de moderne Engelse vrouw. Eileen verenigde in zich alle goede en slechte eigen schappen van een echt vrouwelijk wezén, en dat beviel Philip uitermate. Eileen had geen eerzuchtig verlangen om met het mannelijke geslacht op ge lijke voet te staan. Ze was handig, verstandig, onlogisch, een uitstekende huisvrouw, goedhartig, tuk op sensatie, spontaan en hemeltergend onbillijk. Met één woord ze was een vrouw. Ze waren nog maar amper een jaar getrouwd, toen de We reldoorlog hen uit elkaar bracht. Philip, die als jonge kerel aan het einde van de eerste Wereld oorlog al een aardige portie strijd en ellende had meegemaakt, stelde zich plichtsgetrouw, maar met een bedrukt hart ter beschikking van zijn vader land. Hij haatte de oorlog verwierp hem als het tragische symbool van menselijke onvolmaaktheid, maar was er zich terzelfdertijd van bewust, dat de verdediging van zijn land iedere bruikbare mens opeiste. Jarenlang had hij gestaan aan de kant van hen, die een einde wilden maken aan het schrik bewind van de Braunauer fanaticus. Eileen had zoals zo velen van haar landgenoten —steeds weer het standpunt verdedigd, dat men zich niet moest mengen in de politieke machinaties van an dere landen. „Vrede ten koste van alles" was hun parool geweest. Maar toen de oorlog tenslotte toch werd verklaard, had ze zich met vurig enthousias me gemeld voor de militaire dienst en was plot seling en zonder overgang een der moordlustigsten geworden. Wordt vervolgd) HONGKONG, 30 augustus (UPI) Hongkong doet alle moeite om toeris ten te krygen. De Britse autoriteiten hebben de diensten van een groot Ame rikaans advertentiebureau gehuurd om deze Britse kroonkolonie meer bekend heid te geven. De kolonie Hongkong is geen stad op het Chinese vasteland. Zy bestaat uit 198 eilandjes, waarvan Hongkong het grootste is. By de kolo nie hoort ook nog een stukje vasteland, waaronder het schiereiland Kowloon. In de gehele kolonie wonen vüf mil joen mensen, verdeeld over drie grote steden: Victoria, Kowloon en Aber deen. De grootste attractie van dit stukje van het Britse ryk is de authentieke Chinese atmosfeer zonder de nadelen van een communistisch regiem. Het gebied is bovendien een vrijhaven, waardoor Brits textiel horloges en ca mera's daar veel goedkoper zyn dan in de landen van herkomst. Het besta koopje in Hongkong is echter jade, dat behalve in groen nog in acht andere kleuren voorkomt. WASHINGTON, 30 aug. (Reuter) De Amerikaanse vice-president, Nixon, de kandidaat van de Republikeinse par ty voor het presidentschap, is gisteren in verband met een knie-ontsteking in een ziekenhuis opgenomen. Volgens d# eerste berichten zal Nixon mogelijk on geveer twee weken in het ziekenhuis moeten biyven. HAVANNA, 30 aug. (K.N.P.). Ver wacht wordt, dat pater Marcial Bedoya, een Spaanse Jezuiet, die momenteel we gens een beenwond in het ziekenhuis te Havanna ligt, voor een revolutionaire rechtbank zal worden gebracht. Hij za' van samenzwering tegen de regering worden beschuldigd. Kerkelijke autori teiten en ambtenaren bewaren het groot ste stilzwijgen over dit geval. Men beweert, dat pater Bedoya vori ge week met andere z.g. contra-revolu tionairen gearresteerd is, toen hy op weg was illegale wapens in ontvangst te nemen. De bisschop-coadjutor mgr. E. Diaz y Cia heeft de priester bezocht. Er worden nog andere arrestaties van katholieken in Cuba gemeld; zo zün 6 jongens gevangen genomen, die in de klas met een pro-communistische groep gevochten hadden. Deze laatsten zouden met pistolen gewapend zün geweest. DEN HAAG, 30 aug. De stichting Nationaal Katholiek Thuisfront heeft van de minister van Justitie vergun ning gekregen een loterij ten behoeve van de verdere financiering van de bouw en inrichting van acht nieuwe r.k. militaire tehuizen te houden. Thuis front organiseert deze loterij onder de naam .„Actie Looppas" in de periode van 1 september tot 16 november met een verkoopzondag aan de uitgang F alle kerken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6