Oranje s favorietes niet in schaduw van de sterren Italiaanse wielertriomf krijgt grootse gestalte VERRAAD IN HET FINA-BESTUUR Gaiardoni met tweede plak een Olympische held Amerikaan Ritter gaat alle perken te buiten Kanotriomfen voor Rusland Marianne Heemskerksnelle vlinder Schoolslagfinale met Mensonides Amerikaan Tobian beste springer Finale sprint is een formaliteit Wie is 's werelds snelste zwemmer Geurts-Knuppe op zevende plaats ICING ICING Op drie-meter-plank 'Mt MCM LX Laatste worstelaar uitgeschakeld Dag der finales DINSDAG 30 AUGUSTUS 1*50 PAGINA 7 elke dag KING, elke dag fit ROME, 30 aug. Nog voor de befaamde kerk klokken van Adelaide de stralende eenentwintig jarige bruid Dawn Fraser gaan binnenhalen, zul len zij jubelend de Australische vreugde om de tweede Olympische sprinttriomf in successie van 's werelds snelste zwemster verkondigen. Naast de kostbare bruidsjapon, vervaardigd door een be faamd Romeins atelier, heeft Dawn Fraser gister avond de gouden medaille gelegd, die zij met een verbluffend machtsvertoon in het gigantische zwemstadion veroverd had. Geen schijn van kans kreeg de zestienjarige Amerikaanse favo riete, de helblonde Chris von Saltza, in de beslissende race van de 100 meter vrije slag. Van de start tot de finish had de Australische brunette, door haar rijkere wedstrijdervaring wellicht beter opge wassen tegen de zenuwslopende spanning van de tergend langzaam voortkruipende uren op de „dag van de waarheid". Dawn Fraser bewees haar onbetwist meesterschap door voor de tweede keer in dit zwemtoernooi een Olympisch record op haar naam te brengen. Voor Nederland had die eindstrijd een teleurstellend verloop. Oranje wist, dat het niet hopen mocht op het goud of het zilver. Het mocht hoogstens heel stilletjes dromen van een hansje op het brons. De illusie werd wreed verstoord. (Jockie Gastelaars en Erica Terpstra gingen stroef door de banen. Het leek, alsof met het lange wachten tijdens de ochtend en de middag, dat zijn climax kreeg in hef, voor een laat ste concentratie, achter de startblok ken in een linnen klapstoeltje zitten, de voor een topprestatie benodigde energie langzaam weggesmolten was. Teleurstellende plaatsen de zesde voor Erica Terpstra, en de zevende voor Cockie Gastelaars en tijden, die onder de in de series bereikte pres taties lagen, leverde deze finale voor Oranjes favoriten op, gelukkig ston den daar, op andere fronten, verheu gende successen tegenover. Wieger Mensonides weerde zich weer als de altijd strijdlustige Nederlandse leeuw, die in gouddraad op zijn Olympisch te- n afgebeeld staat. Hij bereikte de eind strijd van de 200 meter schoolslag en dat was voor de Nederlandse zwem- wereld een historisch moment. Voor het eerst na de tweede wereldoorlog zal Nederland namelijk in een Olym pische herenfiuale vertegenwoordigd zijn. Marianne Heemskerk en Atie Voorbij tenslotte veroverden een plaats in de eindstrijd van de 100 meter vlin derslag. Oranje kon dus toch tevreden zijn. Enorm was de spanning in de uren voor de sprintstersfinale. Urenlang werd er gedebatteerd. Wie zou de sterkste zijn, Dawr Fraser, de Olym pische kampioene van 1956, de we reldrecordhoudster met 1.00,2, het meisje, dat naar Rome kwam met de aspiratie om de eerste Olympi sch® atleet te zjjn die vijf gouden medailles veroverde, maar nog voor de strijd begon op „hoog bevel" die ilusie moest laten varen? Of toch de plotseling naar voren gekomen Chris von Saltza, veel jonger, nog onerva ren maar bijzonder wilskrachtig? Men vergeleek de grotere routine, het surplus van pure snelheid en de gladde techniek van de Australische brunette met het vermogen om enor me krachtexplosies te leveren van de platina blonde Amerikaanse. Een voorspelling deed echter niemand, al gaf men Dawn Fraser toch wel de beste kansen. Maar waar iedereen wel op rekende, was een heroïsch gevecht, meterslang zij aan zij, tus sen deze twee erkende zwemtalenten met als mogelijke climax een histo risch moment in de internationale zwemwereld: de eerste zwemster die de 100 meter binnen de minuut zou afleggen, zoals in 1928 Johnny Weis- muller later de „Tarzan" van het witte doek dat het eerst bij de heren gedaan had. Met Mascottes Omstreeks negen uur in de avond trokken de acht finalistes over de klei ne, vierkante tegeltjes-met-en-glazuur- laag naar de startblokken. Voorop gin gen de meisjes in de oranje badpakken, Cockie Gastelaars en Erica Terpstra. prompt uitbundige yells compleet met echo aan de Nederlandse ko lonie ontlokkend. Als de laatsten, naast elkaar, elk hun mascotte in de hand Dawn Fraser met een klein bruin beertje, Chris von Saltza met een groe ne kikker van plastic betraden de favorieten de „arena". Ze praatten op gewekt met elkaar, de nervositeit glimlachend en giechelen voor elkaar verbergend. Tien minuten later begon de race. Dawn Fraser was het snelst uit de start, meteen een lichte voor sprong veroverend. Zij kreeg haar con currente niet meer naast zich. Op de krachtpatserij van Von Saltza kon zü voorlopig echter geen grote voorsprong nemen. Bij het keerpunt veranderde de Het Amerikaanse zwemstertje Chris von Saltza, die voor de belangrijke race niet schroomde nog eens lekker te eten. strijd volkomen. Dawn Fraser zwaaide ontzaglijk snel naar de goede richting voor de laatste vijftig meter en boek te daarmee een niet te verwaarlozen winst. Met sterke armslagen, ingezet in de soepel wentelende brede schou ders, gaf zij een verrukkelijke demon stratie van pure snelheid. Van een heroïsch duel met Von Saltza, een nek- aan-nek race, was geen sprake. De Amerikaanse verloor steeds meer ter rein. Zij bleef echter duidelijk voor de meisjes, die achter haar om het brons streden. Aanvankelijk leek dat wegge legd voor een tweede Amerikaanse, de piepjonge Carolyn Wood, die zich in de middaguren reeds in de eindstrijd van de 100 meter vlinderslag gezwom men had, daarna werkte de Hongaar se Madarasz (Bajnogel heet zij volgens de burgerlijke stand, maar die naam vonden de zwemautoriteiten in Boeda pest niet Hongaars en dus niet repre sentatief voor een Europese record houdster) zich naar de derde positie, maar op het beslissende moment bleek de Engelse Natalie Steward toch over de meeste adem en kracht te beschik ken. Eerst daarna kwamen de Neder landse meisjes, van wie Cockie Gaste laars gedurende de hele race haar meerdere moest erkennen in het pas opgekomen, maar nog lang niet volle die gerijpte zeventienjarige Haagse ta lent Erica Terpstra. Weer Wieger Dawn Fraser dus weer Olympisch kampioene op de 100 meter vrije slag. Nu aast zij op de 400 meter, de 4 x 100 meter vrije slag en de 4 x 100 meter wisselslag estafette. Haar droom om vijf gouden medailles mee naar huis te nemen, vervloog gistermiddag echter in rook. Zij had zo graag de prestaties van o.a. Jesse Owens en Fanny Blan- kers-Koen, die vier keer goud verover den, verbeterd door ook op de 100 me ter vlinderslag te dingen naar de Olym pische kroon. Aanvankelijk voelden de Australische zwemautorlieiten wel voor zo'n sensatie. Later, het program ma overziende, de kansen wikkend en wegend, legden zij Dawn Fraser ech ter een startverbod op voor de 100 me ter vlinderslag. De series zouden na melijk enkele uren voor de eindstrijd van de 100 meter vrije slag gehouden worden. Daarom bleef haar Daan tij dens de tweede serie leeg. Over de vlinderslag series gesproken: Marian ne Heemskerk en. Atie Voorbij bereik ten de finale. Marianne Heemskerk met een heel snelle tijd, waarbij zij zich rangschikte onder de eerste ane. De ouverture van het zwemlestijn op de vijlde dag van deze Romeinse olympische spelen had voor Nederland met Deter kunnen zijn. Marianne Heemskerk puurde in haar serie de laatste van de vier duide lijk winst uit haar ademhalingstech- mek. Zjj maakte telkens een slag meer dan haar concurrenten, van wie oe Duit se i'uhrmann de gevaarlijkste was. Tot het keerpunt bereikten ae twee onge veer dezelfde sneüieid. Daarna echter liep de kleine Nederlandse onweerstaan baar van haar belaagster weg. Met nog vijfentwintig meter te vlinderen lag zy een lengte voor en toen zij de bassin- wand Dereikte bedroeg net verschil bijna twee lengten. Atie Voorbij moest tevreden zijn met een tweede plaats achter ae oefaamde Amerikaanse Ca rolyn Wood, maar zij toonde ander maal haar Hartverwarmende strijdlust. Bij het keerpunt had Atie Voorbij min stens een lengte achterstand op het veer tienjarige Amerikaanse meisje, in het tweede deel echter werkte de Neder landse kampioene de helft van het ver schil weg, daardoor royaal haar plaats in de eindstrijd verdienend. Niet Carolyn Wood, de Kampioene, maar een andere Amerikaanse Carolyn Schuier prijkte na oe series aan het hooid van de ranglijst der" finalisten. Na een vin nig duel met de Australische Jan An drew finishte Carolyn Schuier in 1.09.9 daarmee in de eerste race van de dag een nieuw Olympisch record vestigend. Het verhaal van de Nederlandse zwemactiviteiten Kan tenslotte besloten worden met een opgewekt geluid over Wieger Mensonides. in haive finales, waarin gespot werd met alle resulta ten van ae series van vrijdagavond, kwa lificeerde hij zich weliswaar niet op nieuw als de op een na snelste van het gezelschap, maar de wijze waarop hij zich in de eindstrijd werkte, was een schoon getuigenis van atletische kracht. Men sonides ontpopte zich andermaal als een man van de lange adem. Toen de helft van de afstand afgelegd was, lag hjj nog in vijfde positie. Daarna echter rukte hij op. Stukje voor stukje, maar onweerstaanbaar sterk. Vijftig meter voor de finish, bij het laatste keerpunt, had hij zich al naast de Amerikaan Hait gewerkt, nog een flink stuk achter de Australiër Gathercole die eindelijk liet zien, waarom het officiële wereld record op zijn naam staat. Daarna streed Mensonides ook langs Hait om de aanval op de Australiër in te zetten. De Haagse student haalde zijn tegen stander niet meer in, maar toen de bassinwand bereikt was bleek het ver schil toch bijzonder gering. De snelste van het hele gezelschap was echter de Amerikaan Mulliken, die met een tijd van 2.37.2 zijn vrijdag gevestigd olym pisch record royaal verbeterde. Bjj zijn demonstratie van snelheid en kracht had hij twee rivalen meegetrokken naar een snelle tijcl, de Japanner Osaki en de Duitser Henniger. Dat Henniger het zover bracht was bepaald een verras sing. Hij had zaterdag immers een extra race moeten zwemmen om zich alsnog voor de halve eindstrijden te plaatsen. Nu eindigde hij als derde op de lfjst der halve finalisten en daarmee werd voor de zoveelste keer aange toond, dat men overal en vooral op de 200 meter schoolslag ook een beetje gelukkig moet zijn. Een extra slagje om het keerpunt te bereiken, vergt kost bare tijd. Mensonides kan erover mee praten. Gisteravond moest hij twee keer een kort extra duwtje maken. Men kan dan ook bepaald niet zeggen, dat hij vanavond om tien uur, als het start schot voor de finale klinkt, bij voorbaat kampioen is nu hij in de halve eind strijd niet verder kwam dan een vijfde plaats Me beste Europeaan!). Om de zelfde redenen is er echter evenmin ruimte voor vroegtijdig optimisme. Wat echter wel vast staat is dat het zwem toernooi vanavond andermaal een scho ne finale kan brengen. RUUD VAN DEN HENDE ROME, 30 aug. Het Olympisch kampioenschap schoonspringen heren (8 meter-plank) is maandagmiddag ge wonnen door de Amerikaan Garry To bian mef een totaal van 170.00 punten. Op de tweede plaats kwam zijn land genoot Sam Hall met 167.08 pnt. en der de werd de Mexicaan Joaquin Botella, die 162.30 pnt. behaalde. De verdere uitslag was: 4. Gaxiola (Mexico) 150.42 pnt.; 5. Meissner (Ca nada) 144.07 pnt.; 6. Mari (It.) 143,97 pnt.; 7. Yamano (Japan) 140.42 pnt.; 8. Pophal (Did.) 133.95 pnt. CARSHALTON, 30 aug. De ama teur eerste klasse Hengelo heeft maan dag in Carshalton (Engeland) roet 8—3 verloren van de club van die naam. 's Werelds snelste vrouwen te water; Dawn Fraser (rechts) spontaan gefeliciteerd door Chris von Saltza. (Speciale berichtgeving) ROME, 30 aug. Nog nooit is een Italiaanse wieler triomf op de baan zo volkomen ge weest als op deze Olympische Spe 'en. Vijf nummers hebben de Italia nen evenzoveel gouden medailles opgeleverd. Reeds hadden zij er drie gewonnen, in de ploegentijdrit, de persoonlijke tijdrit en op de tandem. Daar hebben zij er op de laatste avond van de baanwed- strijden nog twee aan toegevoegd. Santé Gaiardoni won op onnavolg- I iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiu (Speciale berichtgeving) ROME, 30 augustus —Het incident rond de Olympische vrije slag-titel van de Australiër Jon Devitt is maan dag door verraad van een der FINA- bestuursleden, de Amerikaan Max Rit ter, uitgebreid tot een Olympisch con flict van de bovenste plank. Nadat de jury d'appel gevormd door het FINA- bestuur, met meerderheid van stem men de beslissing van de kamprech ters om Devitt de eerste plaats voor Larson toe te wijzen, had bekrachtigd, heeft Max Ritter als lid van deze jury alle democratische principes, alle ob jectiviteit eh alle fatsoen over boord gegooid. Hij heeft bij de president van het Internationaal Olympisch Comité, zijn imiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Marianne Heemskerk met een gelukkige glimlach na haar magistrale zege op de Duitse vlinderspecialiste Fuhrmann (rechts). landgenoot A very Brundage, een offi cieel protest tegen de handelwijze van het FINA-bestuur ingediend. Naar zijn mening had de voorzitter-kamprechter, de Zweed Runstromer, niet het recht mee te stemmen toen de stemmen der kamprechters staakten omtrent de volgorde van aankomst. In het FINA-bestuur, maar ook bij de overige Amerikaanse FINA-officials zoals de voorzitter van de technische commissie zwemmen Laury Johnson en het lid van de waterpoloboard J. Mahoney, is de verontwaardiging over deze partijdigheid van een man, die np de nominatie staat Jan de Vries als voorzitter van de internationale fede ratie op te volgen, bijzonder groot. Jan de Vries, die in een stortvloed van scheldwoorden door de Amerikaan is beschuldigd van het opzettelijk be nadelen van alles wat Amerikaans is, toonde zich zeer verbitterd over de praktijken van een oude vriend, die op zijn voorspraak destijds als bestuurs lid is teruggekomen. „Het is natuur lijk onmogelijk voor het IOC om een besluit, dat wij op reglementaire gron den hebben genomen, te vernietigen. Zou het toch gebeuren, dan zal ik met tenminste vijf andere bestuursleden aftreden. Bovendien zou het hek dan van de dam zijn en zou men de Olym pische Spelen maar beter kunnen op doeken. Maar goed, we zullen zien tot hoever de vriendschap van Ritter en Brundage gaat", aldus de FINAvoor- zitter. Max Ritter weigert iedere beslissing als definitief te beschouwen. „De ver- raagde filmopnamen voor de televisie laten geen ruimte voor twijfel", zo ver klaart hij. „Larson heeft het eerst aangetikt". Jeff Farrell, die de wedstrijd gezien heeft, verklaarde: „Larson heeft het eerst aangetikt maar deed dit met het hoofd omlaag terwijl Devitt het hoofd ophief voordat hij aangetikt had en dit heeft de kamprechters op een dwaal spoor gebracht". Larson, die zijn leed met humor draagt, verklaarde van zijn kant: „Ik zal een advertentie plaatsen van deze inhoud: „Gevraagd een officiële foto van de aankomst van de 100 meter vrij". Die foto laat ik in de vestibule en in de eetkamer van mijn huis ophangen met het on derschrift: „Ik werd tweede". bare wijze de sprinttitel met, evenals in Leipzig, de Belg Leo Sterckx als overigens kansloze tweede. De ploeg achtervolging was ook voor de Ita lianen, terwijl de Duitsers zich met het zilver tevreden moesten stellen. Er rest nog slechts de Olympische wegwedstrijd, die vandaag wordt ge reden en waarin weer de Italianen als favorieten starten. Frankrijk had de finale der achter volging niet gehaald. De mooie ploeg van Gerardin, met de wereldkam pioen Marcel Delattre aan het hoofd, die bij de revanches van de wereld kampioenschappen op de Amsterdam se stadionbaan geen stuk had heel ge laten van de Nederlandse ploeg, ging nu aan flarden in de halve finale te gen de Duitsers. De klap kwam op een moment, dat het leek dat de Fran sen zouden gaan winnen. Zij lagen zes a zeven ronden van de tien niet meer dan een metertje voor. Delattre was de enige, die het hoge tempo vasthield, maar Nederlec, anders een der zeer sterken, werd nu de rem van de ploeg. Het metertje voorsprong dat de Fran sen hadden, slonk tot een half meter tje en er bleef tenslotte niets van over. Nederlec moest loslaten en dat was be slissend voor de Franse nederlaag. De Duitsers vergrootten nu gemakkelijk hun voorsprong tot 36 meter. Tijden: Duitsland 4.33.46 en Frankrijk: 4.37.17. De Italianen deden het in de twee de haive finale tegen de Russen op ongeveer dezelfde manier. Ook hier hadden de Russen tot op 1200 m een zeer kleine voorsprong gehad. Toen werd het Italiaanse tempo zo ver hoogd, dat er een tijd van 4.28.88 uit kwam. Een gemiddelde van ruim 53% km. De linale dus tussen Duits land en Italië, waarin ae Duitsers geen schijn van kans kregen. Tij den: 4.30.90 en 4.35.78. Er was zelfs geen derde plaats voor de Fransen weggelegd. De ploeg waarvan men in Frankrijk heel hoge verwachtingen had gehad werd ook door de Russen verslagen. Tijden: Rusland 4.34.05, Frankrijk 4.35.72. De sprint werd een herhaling van Leipzig. Ook hier een finale tussen de Italiaan Santé Gaiardoni en de Belg Leo Sterckx. Het werden ritten die een getrouwe copie waren van die in Leip zig. De Italiaan was eenvoudig opper machtig en hij liet de Belg in geen van de twee ritten toe aan zijn wiel te blij ven. In de halve finale had de Italiaan eenvoudig met de Australiër Baensch gespeeld. De wereldkampioen van Leip zig, de Olympische kampioen op de duizend meter, kende geen genade met ROME, 30 aug. Ook de in Duitsland woonachtige Leo Piek heeft het in de lichtgewichtklasse niet verder gebracht dan de defde ronde. Tegen de Joego slaaf Martinoviz verloor hij door tou che na 1 'It minuut. De Joegoslaaf, die vanaf het begin superieur aan de Neder lander was, bracht door een middel- greep onze landgenoot naar het canvas. Piek ging in de brug, maar Martino viz drukte deze door en ook de laat ste Nederlandse worstelaar was uitge schakeld van verdere deelneming aan het olympisch worsteltoernooi. hem. In de eerste manche versloeg hij hem met 4 a 5 lengten. In de tweede haalde hij een bravourstukje uit door reeds te demarreren toen er nog meer dan een ronde te rijden was. Baensch kon, hoe hij zich ook inspande, niet dichterbij komen dan veertig meter. Op het laatste rechte eind zette de Ita liaan de handen al hoog op het stuur. Valentino Gasparelia haalde de fina le niet. Dan zou de Italiaanse triomf wel helemaal compleet zijn. In de eer ste manche was Gasparelia nog de baas over Sterckx en zijn laatste tweehon derd meter in 11.1 getuigde van enor me snelheid. Maar de beide anderen moest hij aan de jonge Belg laten. Gai ardoni, Gasparelia en Sterckx zullen zodra zij daarvoor de reglementaire toestemming hebben tot de profklasse overgaan. (Speciale berichtgeving) CASTEL GANDOLFO, 30 aug. An- tonina Seredina, de forse Russische ka- novaardster, huilde. Het waren tranen van vreugde. Tranen omdat de eerste gouden medaille die op het Lago di sisch bezit was gekomen. Nog twee keer sisch bezit was gekomen. Nog twee ging maandag, op de dag van de finales, de rode Russische vlag aan de hoogste mast in top. Rusland evenals Duits land en Hongarije in alle zeven eind strijden vertegenwoordigd is in de strijd om de Olympische kano-titels ver reweg het meest succesvol geweest. Tot grote teleurstelling van de Duit sers overigens, die in een Paul en Wolfgang Lange, een Krause en een Perleberg kanshebbers zagen voor heel veel Olympisch goud. Ze kregen echter toch nog hun „troostprijs", want in de estafette over 4 x 500 meter het hoofd nummer van de wedstrijden zegevier de Duitsland met grote overmacht. En Nederland? Een goed begin mag dan spreekwoordelijk het halve werk zijn, ondanks de voortreffelijke start op de eerste wedstrijddag heb ben Geurts en Knuppe, de enige Ne derlanders, die de eindstrijden bereik ten, zich met een heel bescheiden plaats tevreden moeten stellen. In de finale van de k 2-klasse werden zij, uit een veld van negen deelnemers, zeven de. Tot 200 meter van de finisch lag de Nederlandse equipe nog op de acht ste plaats. Een felle eindsprint volg de. De Duitsers Lange en (Krause werden nog gepasseerd, doch verder dan die achtste plaats kwamen de Ne derlandse vertegenwoordigers toch niet. Drie titels voor Rusland dus, een voor Duitsland Hongarjjë, Denemarken en Zweden. Dat is de balans van deze dag der-finales. Toch zou het onjuist zijn te zeggen dat Rusland de wedstrijden vol ledig heeft beheerst. Daarvoor waren de verschillen tussen de winnaars en win naressen van het goud, zilver en brons te klein. Slechts in een race van de strijd eigenlijk al lang voor het einde beslist, dat was de 4 x 500 meter estafette, waarin de Duitse equipe na 1500 meter al een voorsprong van een tiental me ters had. (Advertentie) Dawn Fraser in „gouden" race niet te stuiten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7