Winter mode 1960 Zwart Gevraagd: kort haarkorte rokken en een Pola Negri-bhk f~) als randzoals in de dertiger jaren, is ook weer teruggekeerd in KOM de mode' vooral aan middag- en avondtoiletten. Met de crinoline- romantiek in de avondmode is het gedaan. Dit model is uit de collectie Nina Ricci, die het de „Oude Rusland"-stijl noemt. Iets voor Anna Karenina. Het is gemaakt van orlon- satijn in teergnjze tint. U begrijptdat het bont geen konijn is. jy m 7 is deze korte avondjapon'uit de collectie Dior, gemaakt van beige lyldl kant met een boog van donkere strikken, die het vernauwde rolc- effect moeten accentueren. Het nieuwe collier is lang en hangt laag en eindigt in een kwast met kralen. Soms is er ook nog een bijou aan de ket ting toegevoegd. Bijous mag men zetten waar men wil, ook op een strik. bekroond moet worden door een volumineus hoofd. Dat laatste is overigens in de modegeschiedenis meer voorgekomen. Maar de haartaarten zijn er in de Parijse mode uit. Nu is het weer Pola Negri-kapsel uit de dertiger jaren met de geplakte lok ken opzij en de daarbij horende dramatisch aangezette donkere oog leden. Misschien is de cosmetische industrie wel de grote inspiratrice geweest van dit nieuwtje! We raken zo verstrikt in economische belangen, dat je argwanend wordt tegenover zulke plotselinge ver anderingen. Maar of veel vrouwen hun haar weer kort zullen laten knippen? Een enquête in Amerika heeft uitgewezen dat 64 procent van de mannen een vrouw met lang haar wil! Het blijft, wat de modeveranderingen betreft, vooral bij details. En we vragen ons af of de vrouwenmode ooit nog wezenlijk zal ver anderen of dat ze de stabiliteit bereikt heeft die de mannenmode kenmerkt sinds de Franse revolutie. Misschien komt er iets heel nieuws als we van aarde-mensen echt tot ruimte-mensen zijn ge- evolueerd. Heden, 30 augustus, is het vanuit de hoogste regionen der Parijse modedictatuur toegestaan modemodellen van de nieuwe win termode af te beelden. Er is dit seizoen echter iets merkwaar digs aan de hand met de mode. Zij is niet fotogeniek. Waar het aan ligt? Misschien vormen de geconstrueerde modellen te weinig een werkelijke synthese met de draagster, zodat ze alleen acceptabel zijnvoorzover ze dat zijn als ze door de levende figuur bezield worden. Wij koesteren echter heus niet de illusie, dat het publiek uit een greep in het uitgebreide arsenaal der modefoto's ook maar enigszins een beeld krijgt van wat er omgaat in de Parijse haute couture. Want steeds minder is er één lijn, één silhouet, wordt er gecreëerd vanuit één gedachte en een algemeen oordeel over de vrouw van nu. Die heeft immers nog geen eigen gestalte, maar vele. Laat de mode haar dan ook maar blijvend vele mogelijkheden laten. Over enkele uitgangspunten heerst er echter wel eenstemmigheid, zoals dat de laatste jaren steeds min of meer zo geweest is. Namelijk, dat de rokken kort blijven, dat het natuurlijk figuur zich mag laten raden en dat de langbenige „steel", waarop wordt gemodelleerd, en nog eens zwart voor de cocktail- japon. Van crêpe is dit trechtermodel van Lanvin. tt* is het met de deinende LJ JX wijde avondjaponnen. Dit lange strakke gewaad, waarin de draagster, als ze zich voortbeweegt, net niet omvaltis van Pierre Balmain. rjl materialen voor de mantel en JL XVSS voor de iaPon is een veel gebruikt thema. Het model is uit de collectie Ricci, waarin ook veel capes voor komen, ook in twee kleuren. De mantel is van pure wolin beige- en caramelkleur. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 PAGINA 'x-N \l ieuwe details zijn er echter in overvloed en de confec- J_ tie zal er een aantal zeker grif van overnemen. De vernauwende band onder aan de rokzoom, de stunt van Lanvin, hebben we, in fraaie copieen, al zien „lopen" in een showroom bij een confectiefabrikant. De populaire confectie zal dit makkelijke nieuwtje zeker niet ongebruikt laten en duizenden vrouwen zullen er mal mee uitzien. Als de mannequins bij de show van Lanvin in zo'n trech terrokje kwamen aanlopen en op hun entree-beurt wach tend, even bleven staan, kreeg men soms de indruk van een gebeeldhouwd figuurtje. Zoiets zal de ontwerper voor ogen hebben gestaan bij zijn knappe composities. En dit pogen om een ideaalbeeld te construeren van de vrouw van nu met weergaloos mooie materialen maakt het ver kennen van de Parijse mode elk seizoen weer tot iets boeiends. De meest geapprecieerde collectie ook door de inkopers zagen we bij Ricci. Nina Ricci is zelf een bejaarde vrouw maar ze heeft een jonge ontwerper, Jules Cranay, die zeer begaafd blijkt te zijn. Hij maakt modieuze en toch mooie kleren die eigentijds zijn en prachtige avondgewaden met een eigen moderne grandeur. Hij weet de vrouw in haar waarde te laten terwijl de jonge Yves Saint Laurent van De nieuwe mode heeft zeer markan te details: de aan de zoom vernauw de rok; hele lange splitten; licht ma teriaal tegen don ker, liefst in hori zontale banen; de sluiting ver naar links; assymetrie aan alle kanten Overal strikken, voyante knopen soms als platte stui ters, soms pompoe nen van lus jet Bontranden onder aan de rok voor feestelijke toiletten Veel suède in alle stemmige tinten van het „stervende herfstbos". Wikkel effecten aan man tels, blouses en manteljaponnen. Langharige bont kragen en bont- hoeden. Lange af hangende colliers, soms met een bijou er in geprikt. Een bijou gezet op een strik. Colliers om de hals vastgemaakt met een fluwelen strikje. Voor de avond blinkt het goud, goudlamé, goud-damast, goud brokaat. Geen ro mantiek van dei nend wijde rokken! Groene oogleden. Ds markante details, ook de grote voyante knopen, soms pompoenen van lussen, verlevendigen de som bere tinten waar we aan zullen moeten geloven. Voor de middag is er bijna uit sluitend zwart. Mooie ci-êpestoffen die kunstig diagonaal zijn verwerkt. Het nieuwste materiaal is een soort chenille jersey, bijzonder effectvol. En het suède. soepel als jersey en glanzend als satijn u in opmars, vooral voor pakjes en zells als avondmantel. Dior maakt er vesten van met grof gebreide mouwen. Die zullen wel naarstig gecopieerd worden. Het is ook een bedenksel van Yves Saint Laurent om die grof gebreide mouwen te zetten aan vesten van kost baar bont, nerts en sabel. Nu zijn dat daar bepaald te luxueuze bontsoorten voor. Het effect is caricaturaal. Je kon er op de show eigenlijk alleen maar om lachen! Maar voor vrouwen die zich mte heel veel geld vervelen is zoiets een leuk duur grapje. Die bizarre, half kostbare, half rustieke modellen, waai de show van Dior mee opende, waren zo verbij sterend omdat er iets totaal mis was met de verhoudingen. Je kreeg het gevoel dat je er over zou moeten schrij ven in zinnen en bewoordingen die ook ergens uit hun verband gerukt waren met malle onsamenhangende kreten zo als in de ultramoderne dichtkunst! Dioi is echter maar één facet van het nieuwe Bij de Amerikaanse inkopers is de nieuwe wintermode goed ontvangen. Er zit in ieder geval muziek in. Men kan er alle kanten mee uit en de karakte ristieke bijzonderheden geven houvast bij het reproduceren. Bij het bezien van de foto's behoeft niemand zich echter zorgen te maken dat zij dat niet kan dragen. Er is óók nog heel veel draagbaars en gewoons in de mode. Het is minder spectaculair maar het'is essentieel voor de garderobe van de meesten. A. Bgl. NIEUWE WINTERMODE VOL NIEUWE DETAILS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9