Concertgebouworkest is welkom in Amerika Schuimrubberfabriek in Rotterdam leeggebrand Nachtelijke paniek in dicht bevolkt stadsgedeelte Cook betwijfelt of ver zekering zal betalen Firato wordt voor Europa toonaangevende I r PAUL VLAANDEREN Het öeüieim de Safari Neushoornbaby in Blijdorp Havenarbeiders in Japan dreigen Rotterdammer omgekomen bij vliegtuigramp Douane handelde niet volgens voorschriften Voor laatste maal in oude RAI Nog geen akkoord in LAOS Verzet in Heilo tegen annexatie Wegdek scheurt onverwacht Arthur Judson in Amsterdam De Karei Doorman mm S3 Anderhalf miljoen Dr. Hahn secretaris studie-centrum N.E.I. gulden schade Personenauto botst op vrachtwagen Bij ongeluk in Breda drie Pakistan en Indië gaan Indus-water verdelen WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 PAGINA 2 Voorzitter N.R.K.M. J. Koops treedt 15 september af J. Hurkmans enige kandidaat De zaak van de verdwenen Rubens „Alkmaar groeide minder" Rijverkeer bij IJssel- monde ernstig vertraagd Stagnatie in telefoon verkeer Van en naar Werkhoven en Wijk bij Duurstede gewonden; elders een dode en twee gewonden 4 De tweede man, sinister in zijn koude onaandoenlijkheid, kijkt de kaalkop scherp aan. „Wil je soms een oorlog riskeren met die Noren?" zegt hij spottend. „Ze hebben het beste leger, dat hier in het Noorden te vinden is." „Dat is betrekkelijk", valt de kale in. „Ik ben vrij goed ingelicht door mijn spionnen en zo simpel als het schijnt is de toestand in Noorwegen niet. Ik voor my ben er van overtuigd, dat koning Eric dood is. Toch blijft de koningin ge loof hechten aan berichten, die haar gebracht worden, dat Eric gezien is, hier of daar. Dat maakt op my de indruk, dat er ze kere lieden in Noorwegen zijn, die er belang bij hebben, dat die hoop bij de koningin levendig gehouden wordt. En waarom? Ook dat zal ik je zeggen". Hij grijnst even en zijn sterke witte tanden lyken te schitteren in zyn bruine kop. „Omdat de edelen er in wezen net zo over denken als ik. Ze willen Erwin niet als koning. Het ongelukkige is alleen, dat Erwin de steun van het le ger heeft, want dat zijn byna allemaal oude getrouwen van hem. Dryft de jongeling zijn zin door, dan komt er knokken van en hoe zo'n vechtpartijtje ook afloopt, voor ons, Jomsvikings kan de toe- stanc dan wel eens een beetje onzeker worden. Wij zijn door Eric altijd met rust gelaten. En voor wat hoort wat wij hebben die Noren 't ook nooit moeilijk gemaakt. Dat wil ik zo houden, goedschiks of kwaadschiks en daarom waarde vriend, rust ik een goed schip uit om de zaak eens op mijn gemak in ogenschouw te nemen" Hij lacht onheilspellend. „Er staat een troon leeg, en daar moet iemand op zitten". Op hetzelfde moment luistert Winonah zwij gend naar haar zoon: „je... je wilt dus weg?" „Ja", zegt hij kort. „Ik heb over alles nagedacht, moeder en er moet eindelijk een beslissing vallen. Om geheel zekerheid te hebben, zal ik zelf de geruchten en berichten, die Thorfinn u overbrengt, nagaan. Ik be loof u, snel terug te zijn. En dan keer ik terug... met vader... of--, als koning Erwin!". (Van een verslaggeefster) AMSTERDAM, 30 aug. Doing Europe" gedurende zijn vakantie, ver toeft de heer Arthur J'idson, president van Columbia Artists Management te New York, enige dagen in ons land. 'lij is de organisator van de Amerikaanse tournees van het Concertgebouwor kest en werd in 1954 voor zjjn bemoei ingen in deze benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Op de heden in het Muziekcentrum te Amsterdam gehouden persconferen tie benadrukte Judson op de eerste plaats de nauwe betrekkingen tussen Amerika en Nederland, vriendschappe lijke betrekkingen, vooral ook door het verblijf van koningin Juliana geduren de de tweede wereldoorlog, en muzika le betrekkingen daterend van de tijd, dat hij Willem Mengelberg voor de eer ste maal in Amerika introduceerde. (Onder grote hilariteit verhaalt hij, hoe hij de „steile trappen" van Mengel- bergs woning niet op en vooral niet af durfde bij dat eerste bezoek aan Am sterdam.) De honorering die Mengel berg toen ontving zette het hele salaris systeem van de States op losse schroe ven! Hierna ging hij over tot een uit voerige beschrijving van ontstaan en formidabele uitgroei van het Ameri kaanse orkestwezen. Aan het begin van zijn loopbaan als impresario, veertig jaar geleden, telde de US tien orkesten van formaat, thans zijn het er vijfendertig, die een gemiddelde van 4 4H concert per week moeten ge ven om aan de onverzadigbare mu- ziekhonger der Amerikanen te vol doen. Introduceren van orkesten en dirigenten van „abroad" is daarom een noodzakelijk en dankbaar werk, en relaties me'. Holland overtreffen hierin die met elk ander land van Europa. Sinds de tijd dat een Duitse hoornist van het New Yorks Philharmonisch Orkest de repetitie betrad met een baseball-bat onder zijn colbertje om de lastige Men gelberg een genadeslag toe te bren gen, is er veel tot stand gebracht in de Amerikaanse orkest'.echniek en instru mentalisten die uit alle landen worden aangeworven om de perfectie ten top te kunnen blijven voeren. De namen van Toscanini en Stokowski vallen. Charles Münch, Szell, Dorati en Leins- dorff en natuurlijk onze Van Beinum <„he was very beloved") en de jonge Haitink. Judson ziet groot onderscheid tussen de musiceertrant van de doorsnee Amerikaanse orkesten en, bij voor beeld, het Concertgebouworkest. Het persoonlijk musiceren is in dit laatste meer bewaard, geeft een andere nu ance, die de Amerikaanse hoorders zeer weten te waarderen. Grote verwach ting heeft men dan ook van het acht- weekse toernee, dat april-mei 1961 ge maakt zal worden door het Concertge bouworkest onder leiding van Jochum en Haitink. In een grote DC-8 zullen lfo man plus instrumenten over de TOKIO, 30 aug. (A.F.P.) De Japan se vakbond van havenarbeiders heeft vand. ag een stap gedaan bij het mi nisterie van buitenlandse zaken om te vragen het Nederlandse vlootbezoek af te gelasten. De voorzitter van de commissie voor gezamenlijke strijd" van de vakbond. Timitaro Kaneda, dreigde geweld te gebruiken om ',e voorkomen dat d> Nederlandse oorlogs schepen op acht september in de haven van Yokohama afmeren DEN HAAG, 30 aug. Tijdens de bondsvergadering van de katholieke middenstandsbond de N.R.K.M. welke op 15 september te Utrecht wordt ge houden, zal de heer J. Koops aftreden als voorzitter van de middenstands bond. Hij zal waarschijnlijk worden op gevolgd door de heer J. Hurkmans, die het bondsbestuur ?!s enige kandidaat naar voren heeft gebracht. De heer Hurkmans is voorzitter van de katho lieke bakkerspatroonsbond en vice- voorzitter van de Nederlandse bakkerij- stichting. Hij is afkomstig uit Breda. Pool vliegen. In 43 concerten worden 14 werken uitgevoerd, waaronder drie Nederlandse, te weten Largo en Alle gro van Badings, Symphonische Mu ziek van Flothuis en Piccola Sympho. nia van Orthei, (de interesse voor mo derne muziek is onder de Amerikanen niet al te levendig. Judson verwacht echter een overvloedige produktiviteit van de opgroeiende generatie!). Er zal worden geconcerteerd in New York, Chicago, Philadelphia, San Fran cisco, Los Angeles, Washington en tus senliggende plaatsen. Alle afstanden worden per bus afgelegd, met uitzon dering van een vliegtrip voor het dui zend kilometer lange traject Duluth naar El Paso, waar de dan waarschijn lijk wel vermoeide orkestleden een va kantiedag zullen krijgen. Een bijzon derheid in de geschiedenis van het or kest zal nog gevormd worden door zijn eerste openlucht optreden tijdens een concert in Arizona. Tenslotte wordt nog de beroemde vergelijking tussen de klankkleur van het Concertgebouworkest en de tint van de meesterwerken der oude Hol landse schilders in het Rijksmuseum ter sprake gebracht. Judson is van mening dat wij deze twee cultuur schatten Concertgebouworkest en Rijksmuseum te passief bezitten, en er betere uitdragers (lees reclamema kers) voor moeten zijn. SCHIPHOL, 30 aug. De bij het on geluk met de Air France super constel lation omgekomen Nederlander is de 32-jarige heer E. L. Maandag uit Rot terdam. Zondag was hij van Schiphol naar Parys gevlogen, vanwaar hij zijn rels volgende dag voort zou zetten naar Monrovia. In Monrovia zou de heer Maandag district-manager worden voor een Rotterdamse firma. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. Het is nog niet bekend of het stoffelijk overschot van de heer Maandag gevon- ?.®n ls- het geheel heeft men dertig lVJken uit de zee opgehaald. |f| - - ROTTERDAM, 31 aug. Voor het eerst is in een Nederlandse dierentuin een neushoorn geboren. Dit gebeurde maandagavond in diergaarde Blijdorp. De jonggeborene, een meisje, dat zestig centimeter hoog en een meter lang is, heeft de naam „Laura" gekre gen. De vader is de neushoorn „Maru", die sedert 1955 in de Rotterdamse dier gaarde verblijft en moeder is Sonny", die sinds 1948 de gastvrijheid van B1H- dorp geniet. AMSTERDAM, 31 augustus Ro bert Cook, de 29-jarige makelaar uit Londen, heeft gisteravond voor zijn ver trek naar Engeland in hotel Krasnapols- ky verklaard dat hjj niet van plan is enige actie te ondernemen tegen de uit latingen van hoofdinspecteur Postma van de Amsterdamse recherche, dat de diefstal van de schilderijen uit de Sloestraat vermoedelijk geënsceneerd was en dat zijn aangifte mogelijk niet op waarheid berust. De heer Cook achtte het aan twijfel onderhevig of de verzekeringsmaat schappij zou overgaan tot het uitbeta len van de ingediende claim op de ver zekeringspenningen tot een totaal van van ruim een half miljoen gulden. ,,Ik heb vernomen dat de maatschappij misschien de claim zal bestrijden, maar ik heb mijn argumenten voor de ze zaak en zij de hunne". Hij voegde hieraan toe te menen, dat de zaak uit eindelijk wel voor elkaar zal komen. „Mocht de verzekeringsmaatschappij de verzekerde som voor de vier schil derijen niet betalen en zou de eigenaar der doeken, John Leapman, een pro ces tegen mij beginnen, dan kan lk in een positie komen te verkeren, waar in ik gedwongen wordt zelf bepaalde stappen te doen" zo zei Cook. Intussen heeft het hoofd van de dou anerecherche, hoofdinspecteur A. L. van Exel, verklaard dat de douane beambte die Cook in de nacht van 18 op 19 augustus jl. in Wernhout zonder meer de grens liet passeren, niet vol gens de voorschriften heeft gehandeld. Op de achterbank van de groene Jaguar van Cook bevonden zich enige pakken, die ingevolge de Engelse ex portvergunning, uitgegeven door de Board of Trade, vier schilderijen met AMSTERDAM, 80 aug. Met een korte toespraak heeft dr. M. J. Prin sen, commissaris van de koningin in Noord-Holland, vanmorgen omstreeks elf uur in het R.A.I.-gebouw de elfde internationale tentoonstelling van elek tronica, de FIRATO, geopend. In deze toespraak wees de heer Prin sen op het belang van de FIRATO, dat onder meer blijkt uit het bezoek van de vele buitenlanders, die zich hier op de hoogte komen stellen van de laatste no viteiten en verbeteringen. „Mijn lofuitingen op de FIRATO moe ten u als muziek in de oren klinken. Ik ben tenslotte niet door u gevraagd om hier onvriendelijke dingen te zeggen, maar voor het evenwicht is het mis schien goed ons een ogenblik ook wat kritischer in te stellen en ons af te vragen of er dan geen schaduwzijden zijn. Zonder twijfel hebben radio en tele visie belangrijke verschuivingen in het maatscl appelijke en culturele leven gebracht. Dat volksuniversiteiten, nuts- depaxtementen en bioscopen door ra dio en televisie hun bezoek sterk ach teruit hebben zien gaan, is algemeen bekend. Ik las eens, dat in de tijd dat de „familie Doorsnee" nog op maandagavond werd uitgezonden, er predikanten waren, die hun catechisa ties en spreekuren hiervoor verzetten. Maar daarnaast hebben radio en te levisie ons toch ook iets in de plaats gegeven. Zij hebben onder andere de te genstelling tussen de provincie, die in cultureel opzicht altijd betrekkelijk ge- isoleerd was, en de stad verminderd", aldus dr. Prinsen. Hij besloot zijn speech met de wens, dat ook de elfde FIRATO in alle opzichten aan zijn bestemming zal beantwoorden. Tevoren had de voor zitter van de stichting FIRATO, ing. H. M. Hardenberg erop gewezen dat het de laatste maal was dat de expositie in het oude R.A.I.-gebouw wordt gehouden, ook had hij overwogen dat de FIRATO, gezien ook de gunstige geografische lig ging van Amsterdam, kans maakt in de toekomst voor Europa een toonaange vende beurs te worden op het gebied van de elektronica. „Dat zou betekenen, dat Amsterdam en Noord-Holland niet alleen een econo misch belangrijke tentoonstelling rijk zouden zijn, maar ook een, die een eer ste plaats zou innemen op wetenschap pelijk gebied alsook op dat van de voor lichting. Reeds nu staan wi) op ons ter rein in de wereldbelangstelling", aldus de heer Hardenberg, die er van overtuigd was dat het aantaj bezoekers van vorig jaar ook ditmaal sterk overtroffen zou worden. Na de opening maakten dr. Prinsen en de vele genodigden een rondgang over de beurs langs de vele stands waar het nieuwste van het nieuwste staat te glin steren en te fonkelen en waar men zich over de meest ingenieuze apparaten kan laten voorlichten. Ondanks het vroege uur werd er van morgen in diverse stands reeds een le vendige handel gedreven. De tentoonstelling wordt tot en met 6 september a.s. gehouden. eèn verzekerde waarde van f 538.000 'moesten bevatten. De douaneman had bepaalde formaliteiten dienen te vervullen, opdat zekerheid was ver kregen zowel over de rechten die al dan niet verschuldigd zouden zfjn, als over de ambtelijke controle op het feit, dat de doeken eventueel ons land ook weer zouden uitgaan. No- lig was geweest een transitopaspoort of een document van inklaring voor le kunstwerken. In plaats daarvan leeft de grensbeambte kennis geno- nen van de exportvergunning (met le opdruk: „voor tentoonstellings- loeleinden en voor terugkeer naar Engeland") en de heer Cook laten loorrijden, nadat h(j een blik had ge worpen op de pakken die achterin de auto lagen. Hiermee was de kans verkeken, dat een Nederlander ken nis kon nemen van de inhoud der pakken. Een woordvoerder van Scotland Yard heeft tegengesproken, dat de Yard ge weigerd zou hebben de Nederlandse politie te helpen bij het oplossen van het mysterie der verdwenen schilderij en. De woordvoerder gaf commentaar op een bericht, volgens hetwelk de Amsterdamse politie, gezegd zou heb ben dat Scotland Yard niet één inlich ting had gegeven. „Wij hebben de Nederlandse politie alle hulp verleend, die wij uit Londen konden geven, en bepaalde politie ambtenaren hebben niets anders ge daan sinds onze hulp werd ingeroepen" zei de woordvoerder. ,,Wjj hebben dé Nederlandse politie alle inlichtingen gegeven waarvan wij dachten dat zij van nut zouden kunnen zijn". Het antwoord van hoofdinspecteur Postma was: „Het enige wat wij van Scotland Yard hebben ontvangen was een telegram, waarin gezegd werd dat geen mensen van de Yard naar Am sterdam zouden komen". AMSTERDAM, 30 aug Dr. K. J. Hahn te Bilthoven is benoemd tot se cretaris-generaal van eer. zo juist opge richt „Intercontinentral studie- en docu mentatiecentrum van de Christen-Demo cratische partijen". Het secretariaat van dit centrum, dat gesticht is door de Unie van Christen-Democratische Par tijen (N.E.I.), is gevestigd te Rome. Dr. Hahn treedt 1 september af als buitenlands secretaris van de Katho lieke Volkspartij, hij blijft echter ad viseur van de K.V.P. VIENTIANE, 31 augustus (Reuter) Kapitein Kong Lae, die de leiding had van de op 9 augustus in Laos uitge voerde staatsgreep, heeft vandaag ver klaard dat zijn parachutisten niet ak koord gaan met het nieuwe kabinet van prins Soevanna Phoema. Hij zei na een vergadering van een 40-tal parachutis ten, dat hij en zijn mannen geen minis ters van de oude regering in de nieuwe willen zien. Zoals bekend heeft prins Soevanna vijf leden van het oude kabi net, waartegen de staatsgreep van kapi tein Kong Lae was gericht, in zijn nieuwe regering opgenomen. De kapitein zei niet wat hij van plan is te doen als hij zijn zin niet krijgt. Kong Lae heeft voorts voor de radio verklaard dat de twee saboteurs zijn te rechtgesteld. die maandagavond getracht hadden radiozenders in Vientiane op te blazen. Hij waarschuwde ervoor dat iedereen, die collaboreert of steekpen ningen van buitenlanders aanneemt, on middellijk terechtgesteld zal worden. nnk elders in dit blad) (Van onze correspondent) HEILO, 31 aug. Tot de 271 hec tare Heilo's gebied, die volgens het advies van de Commissie-Ter Veen bij Alkmaar gevoegd zouden moeten wor den, behoort ook het met villa's be bouwde Blokhovepark en een onbe bouwde groenstrook van ca. 13 hectare, behorende tot het 70 hectare grote terrein van „Natuurmonumenten", dat niet bebouwd mag worden en een recreatieve functie vervult. Tegen de annexatie van deze twee terreinen, samen ongeveer 28 hectare zijn in Heilo grote bezwaren gerezen. Er heeft zich een comité van actie gevormd tegen de plannen. Het comité erkent, dat Alkmaar recht op uitbrei ding heeft, doch meent, dat deze uit breiding gezocht moet worden in on bebouwde gebieden van andere aan grenzende gemeenten. Annexatie van dit aan Alkmaar gren zende gebied van 28 hectare zou; aldus de woordvoerder van het comité, de heer J. Rus sr., betekenen het afhak ken van het hoofd van een gezond lichaam; en hjj wees er hierbij op, dat de bevolking van Heilo de laatste zes jaar met 17 pet was toegenomen tegen die van Alkmaar met 5,2 pet. Bij een huis-aan-huis bezoek bij 223 gezinshoofden, ondervond het comité een spontane belangstelling; 203 ver klaarden er niets voor te voelen bi) Alkmaar te worden ingelijfd; slechts 4 spraken zich daarvóór uit en 16 namen - om persoonlijke redenen - een neu traal standpunt in. ROTTERDAM, 31 augustus. Als een vulcaan in volle werking braakte vannacht een groot, nieuw pand aan de Schiedamse weg roetzwarte wolken boven de stad. Vlammen van ongeveer veertig meter hoogte schoten op uit een ziedende zee van rubber, een pa niek veroorzakende onder een menigte in het dichtbebouwde westen van Rot terdam. Het schrikwekkend tafereel deed zich voor na een doffe plof op het moment, dat de brandweer de slan gen al aan het oprollen was, menende, dat zij „het binnenbrandje" al meester was. Toen loeiend op het signaal „groot alarm" van alle kanten brand weerwagens en ambulance-auto's aan stoven, raakte de hele stadswijk in rep en roer en na het blussingswerk, dat de verdere nacht in beslag nam, kon de schade worden geschat op anderhalf miljoen gulden. Het was even over elf toen een be woner van een flat op een bovenver dieping van het pand Schiedamseweg 206, de heer F. Spros, een geluid hoor de als woedde er een hevige hagelbui. Toen hij aan de achtergevel eens uit het venster keek, zag hij beneden zich, onder het glazen dak van het Goodwill schuimrubberbedrijf, dat de onderver dieping van het gehele bouwblok be slaat, een rosse gloed en vlammen. Hij spoedde zich snel naar de nabijgele gen woning van hoofdbrandmeester N. van der Spek, die terstond middel alarm liet geven. Inmiddels was ook een andere bo venbewoner, de heer Drees, bedrijfslei der van „Goodwill", komen kijken wat er aan de hand was. Hij verschafte de brandweer een plattegrond van het be- drijfsgedeelte om het werk te verge makkelijken. Er hing namelijk een dichte, grijze rook, die het gebruik van maskers nodig maakte en die elk zicht belemmerde. Tegen middernacht meen de men het vuur meester te zijn en met de nablussing te kunnen beginnen. Enkele slangen werden al opgerold. Voorraad in vlammen Ondanks het late uur had zich een grote menigte verzameld bij de opening van ongeveer vier meter breedte, die het bouwblok scheidt van het bran dende blok. Bij deze opening verhief zich tien minuteri over twaalf met een doffe plof een enorme vuurzuil, die de menigte in paniek deed vluchten en de brandweer voor een zware opgave stel de. Door het openen van een venster was lucht gekomen in de magazijnruim te van het bedrijf en in een oogwenk stond de hele rubbervooorraad in lich terlaaie. De brandweer zette onmiddel lijk een waterscherm tegen de muur van het naastgelegen blok. De bewo ners uit de vier flats van het naastge legen pand vluchtten' zo snel ze konden naar de overzijde van de straat en het sein „groot alarm" werd gegeven. Aanvankelijk zagen de duizenden toe schouwers een enorme vuurzee, maar later drong uit alle vensters van de benedenbouw een compacte, vette walm, die het halve pand aan het oog onttrok. Om ongeveer kwart over een zag men nog weinig vuur in magazijn en werkplaats en juist overwoog de staf van de brandweer, of men in het niet aangetaste rechterdeel van het bouwwerk veiligheidshalve een laag bluspoeder zou leggen op tank en kel derinstallatie van de oliektook, toen daar, met veel glasgerinkel, de vlam men laaiden uit de enige tot dan toe gespaarde ruimte, waarin zich de kan toren bevonden. Energiek werd ook hier het vuur aangepakt en omstreeks twee uur kon men aannemen, dat het ergste was gebeurd en met de nablus sing begonnen kon worden. Het pand is eigendom van de HAZET-fabrieken te Zevenbergen waarvan de directeur, de heer Hart man, zich op het alarm naar Rot terdam had begeven evenals de plaatselijke directeur, de heer J. Meulendijk uit Schiedam. Tot tien uur 's avonds was nog in de werk plaats, rechts van het magazijn, ge werkt. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak van de brand geweest. Vulling voor ziekenhuisbedden verloren gegaan De brand betekent een geweldige strop voor de Zevenbergse beddenfa- briek, omdat een enorme voorraad schuimrubber, bestemd voor de bed den van het Rotterdamse Dijkzigt-zie- kenhuis en het Haagse Roode Kruis- ziekenhuis verloren zijn gegaan. Het machinepark, waarmede het schuim rubber werd gemodelleerd en gesne- 'feg'ng eveneens verloren. Het be- dryf is tegen brand- en bedrijfsscha de verzekerd. Het slechts vier jaar oude bouwblok, dat een betonskelet heeft, is groten deels ontzet, de linkerwand toont een grote scheur en de achtergelegen ma gazijnen en werkplaats werden een ruïne. ROTTERDAM, 31 aug. Automobi listen, die gisteravond op de rijksweg tussen Rotterdam en Dordrecht reden zagen tot hun grote schrik plotseling het asfalt voor hun ogen scheuren. In het wegdek ontstond een gat van zes meter diep, vijf meter lang en drie meter breed, zodat een personenauto er gemakkelijk in zou kunnen verdwij nen. Ongelukken deden zich niet voor; wel ondervond het verkeer in de rich ting Dordrecht het was juist spits uur ernstige vertraging. De oorzaak van de wegverzakking moet wellicht worden gezocht in het feit, dat zich ter plaatse (bij IJssel- monde) onder het wegdek een duiker bevindt, welke vroeger diende om twee gedeelten van de hoge boezem te verbinden. Ook de regenval van de afgelopen dagen zal tot de verzakking hebben bijgedragen. Op het ogenblik, waarop het wegdek in de diepte ver dween, stortregende het. UTRECHT, 31 aug. Tengevolge van de hevige regenval is stagnatie op getreden in de telefoonlijnen naar en van Cothen-Werkhoven en Wijk bij Duurstede. Sinds vrijdag wordt door PTT-mon- teurs hard gewerkt om de verbindin gen met deze plaatsen weer tot stand te brengen. Maandag heeft men gedu rende een uur weer telefonisch contact kunnen krijgen. In de loop van de mid dag traden weer storingen op, waardoor het telefoonverkeer onmogelijk werd. Telefonische spoedgevallen worden nu door een ter plaatse aanwezige mo bilofoonwagen van de PTT behandeld: (Van onze correspondent) BREDA, 31 aug. —Gisterenmiddag is op het kruispunt Beverweg - St. Ig- natiusstraat een personenauto met vijf inzittenden tegen een vrachtauto, ge laden met fruit, gebotst. De chauffeur van de personenauto, de heer C. M. uit Khaam, werd zo ernstig gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Ook twee andere inzittenden, de dames J- V. uit Raamsdonksveer en M. J. uit Baarle-Nassau, werden ernstig gewond. De chauffeur van de vrachtauto, de heer P. v. C. uit Hoogstraten in Bel gië, werd licht gewond. Hij wilde voor rang geven aan de personenauto, maar slipte op het gladde wegdek. De perso nenauto botste frontaal tegen de zij kant van de vrachtwagen, waarbij de heer M. op het wegdek werd geslin gerd. De vrachtauto reed nog door en botste tegen een lantaarnpaal. De la ding fruit werd over de straat ver spreid. Het drukke verkeer op de Be verweg, invalsweg uit de richting Til burg, moest worden omgelegd. Eveneens gisterenmiddag is op de Rijksweg Breda-Tilburg nabij St. Wil- lebrord de 71-jarige A. Kas bij het oversteken van de weg door een perso- nenatuo gegrepen en op slag gedood. De man liet een vrachtauto, welke uit de richting Roosendaal kwam, passe ren en ging daarna de weg op. Op dat moment naderde uit de richting Breda, een auto waarvan de bestuurder een aanrijding niet kon voorkomen. Even voor dit ongeluk was de Rijks politie gewaarschuwd voor een onge luk in de Dorpsstraat van St. Wille- brord. Een vierjarig zoontje van \de familie Van Erp was plotseling ae straat opgelopen en kwam onder een passerende personenauto van de Wil- lebrorder J. L. Het kindje werd le vensgevaarlijk gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Roosendaal. HENGELO, Op de onbewaakte overweg in de Kettingbrugweg werd gistermiddag een personenauto, die be stuurd werd door de heer Ch. Piron uit Turnhout in België in de flank gegrepen door een sneltrein. De auto werd totaal vernield. De bestuurder heeft zijn leven te danken aan het feit, dat hij Uit de wagen werd geslingerd. Hij liep ernstige verwondingen op en is in het ziekenhuis opgenomen. WASHINGTON, 31 augustus (UPI) Door bemiddeling en steun van de We reldbank zijn Indië en Pakistan in staat geweest een akkoord aan te gaan over het gebruik van het water van de rivier de Indus. De kwestie van het Indus-water is vele jaren lang een van de grootste en gevaarlijkste vraagstukken geweest in de betrekkin gen tussen Indië en Pakistan. Enkele weken geleden heeft de wereldbank be reikt dat de Indische premier Nehroe en president Ayqeb Khan van Pakistan de impasse die reeds lang bestond doorbraken. Het plan dat thans gereed is heeft een looptijd van tien jaar en voorziet in de bouw van twee grote dammen op Pakistaans gebied in de Indus. Een systeem van kanalen zal het water van de drie oostelijke armen van de Indus naar het grondgebied van Indië en daar te bouwen irrigatiewerken leiden. Een gebied van 12 miljoen hectare, met een bevolking die iets groter is dan die van Italië, zal bevloeid worden. De Verenigde Staten zullen, in schen kingen en leningen, ongeveer twee mil jard gulden beschikbaar stellen, terwijl de Wereldbank, Engeland, West-Duits- land, Australië, Canada, Nieuw-Zee- land, en Indië en Pakistan zelf, geza menlijk een evengroot bedrag zullen bijdragen. u huid \>m De zeeft peuren LOOPT w CBN t si *pORTj«£ DIE IDIOOT1 VAN DRUTEN l IN LONDEN... NET WAT IK WOO. NU KAN IK REDDING- EN HEM TEóEL'JK ONSCHA- DEL'JK MAKEN MENEER CANDISH VERWACHT GOEDEN PA& PAN, MENEER CANDISH. MOee OW SLAAP ONGE STOORD 2'JN - IK HEB 6EEN DIAMAN TEN- EN IK6EEF GEEN ZIER OM MELODRAMATISCHE DREIGEMENTEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2