Onstuimig seizoen voor de Haarlemse V.V.V. Akkoord over betere werkwijze van schoonheidscommissie IR'ak Inspecteur Douma neemt afscheid van Zandvoort Burgemeester mr. van Fenema: bekwaam verkeersdeskundige Notaris B. M. Brans benoemd tot officier Oranje-Nassau Pachter van bad-Riche weerlegt beschuldiging Renault Dauphine Garage Den Hout Garage Hardebelt TAXI 13000 Nieuw bureau blijkt op gelukkige plaats gebouwd te zijn Toezicht in Bad-Riche zou schromelijk onvoldoende zijn 5.625, Films J. Peperkamp jubileert Culturele manifes taties in komend winterseizoen P. B. M. Murringer 40 jaar bij de Twentsche Bank GEMEENTERAAD ZANDVOORT BIJ AFSCHEID IN HAARLEM WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 Haarlem e.o. Muziek Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden SS Veertig jaar bij onze courant Faillissementen TROUWAUTO'S Voor Haarlemse school jeugd Benoemingen ter gemeentesecretarie Ontvangst ten stadhuize Hartelijk afscheid van - pater J. E. Calis Verkeer in de Hagestraat JONG ECHTPAAR OP STRAAT Rondvraag N. van der Velde veertig jaar bij Figee Ir. W. Whitlau neemt afscheid van Figee Automobilist onder invloed aangehouden Programma jeugd- concert Aanbesteding bouwrijp maken grond Glipperweg Beurs van Amsterdam Beurs van New York - -• HAARLEM, 31 aug. ,,Het eerste Seizoen in ons nieuwe gebouw aan het Stationsplein is onstuimig geworden", Verzekert de heer W. van Willige, directeur van de V.V.V. Haarlems Bloei. Zonneklaar is bewezen, dat het gebouw op de goede plaats is gezet. Het publiek, zowel de Haarlemmer als de vreemdeling, heeft de weg gevon den. In het algemeen is bijvoorbeeld het aantal inlichtingen in vergelijking met het vorig jaar met 30 pet gestegen. Indien men de situatie vergelijkt met tien jaar geleden, dan kwam 90 pet van de activiteiten op rekening van Haarlems Bloei en 10 pet op die van de V.V.V. Thans zijn de rollen om gedraaid, waarbij men de bezigheden van de Bloemenmeisjes als een niet te onderschatten steun aan het V.V.V. - werk moet beschouwen. Om met het instituut van de oudste rechten, Haarlem Bloei, te beginnen: de gebruikelijke attracties, die in het verleden vooral tijdens de zomermaan den opgeld deden, zijn zo goed als geschiedenis geworden. De behoefte daaraan is kennelijk niet zo groot, gezien althans het feit, dat er niemand geweest, die erover geklaagd heeft, dat er helemaal geen zomerfeesten meer worden gehouden. Toch blijft Haarlems Bloei het als een belangrijke taak zien, het particulier initiatief te steunen, zoals dit jaar de tentoonstel ling van diorama's en het optreden van het poppentheater. De heer Van Wil lige is van mening, dat er wat dat betreft nog meer gedaan kan worden en dat men daar ook naar zal streven. Men zal uiteraard risico's moeten ne men. Want is het prachtig zomerweer, dan genieten dergelijke attracties wei nig belangstelling. Regent het daaren tegen, dan komt men plaats en voor- Stellingen tekort. Terloops betreurt de heer Van Willige het, dat Haarlem zijn poffertjeskraam is kwijt geraakt. En net ziet er niet naar uit, dat zo'n gezellig zitje ooit in de binnenstad zal terugkeren. De geschikte punten, die ervoor zijn, worden door B. en W. afgewezen, omdat men dan bijvoor beeld parkeerruimte kwijt raakt. De onstuimigheid in de groei van het werk geldt echter het meest de v.v.v. Was juni voorheen een zo genaamde uitrustmaand, een rustige xija, waarin de informatrices op ver haal konde komen na de drukte van april en mei, dit jaar was juni nog drukker dan april en mei. Dat maak te het bijzonder moeilijk om volgens een bepaald schema te werken, te meer omdat het informatiebureau 's avonds tot elf uur geopend bleef en men extra-krachten moest aan trekken. Vanaf morgen tot half okto ber wordt de sluitingstijd vervroegd tot 's avonds tien uur. Om nog enkele cijfers te noemen: de besprekingen zijn maar liefst met 70 (.Advertentie) Verreweg de zuinigste auto in haar klasse!! Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Oliecarter Z'A 1. Verversen elke 2500 km. Wegenbelasting: minimum. Afschrijving gemiddeld f 900.- tot f 1200.- per jaar en vaak nog minder. Zeer weinig reparatie en dan nog goedkoop door praktische constructie en lage onderdelenprjjs, b.v. complete motorrevisie ongeveer f 300.-. Daarbij: veilig, pittig en elegant. Laat U eens geheel vrijblijvend voorlichten door: HOOFDAGENTSCHAP: WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 en 15056 B.-Agentschap: RIJKSSTRAATWEG 249 TELEFOON 57455 CINEMA PALACE: Simson en Delila, volw. 2, 6.45 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Saboteur", 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Mijn man is bij de F.B.I., a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: La dolce vita, str. volw., 2 en 8 uur (4e week). REMBRANDT: Unter fremden Sternen, aJ. 2, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Faja Lobbi", a.l. 2.15, 7 en 9.15 u. (MINERVA: „Wïr Wunderkinder, a.l. 8.15 uur. Donderdag 1 september Concertgebouw, 8.15 uur: Zomerconcert Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v Marinus Adam. Solist: Willem Hylkema, Siano. Programma: Wagner, Grieg, Beet- oven. Donderdag 1 september Raadhuis Hoofddorp, 2.30 uur: Gemeen teraadsvergadering. BEVALLEN van een zoon: A. A. van Meeuwen-Boxs; C. T. Spruit-van Rijswijk de Jong- J. Elsendoorn-Ste- venhaagen; J. C. Rooseboom de Vries- Beelen; E. Dubelaax-Meulenbroek. BEVALLEN van een dochter: L. A. J. Tuijn-Elstgeest; J. M. Hageman- Bos; M. J. van der Linden-Beenders; W. Huisman-Kleefstra; W. E. Kiekens van OplooC. K. van den Bogaard- Kamphuis; R. Selhorst-Mantje. ONDERTROUWD: S. Gooijer en K. Groen; M. G. M. van Mens en A. H. Kruijer; P. P. A. M. Spijkers en J. J. Willemse; T. Verhoef en G. Zomerdijk. GEHUWD; R. G. Snabilié en M. A. L. van Eerdenburg; C. J. Hoogvliet en M. E. Vollemans; A. M. van Wees en J. Meijboom; J. Aardema en G. Meij- ers. OVERLEDEN: R. A. A. Stoelman- Vanderheyden, 46 jr., Ambachtstr.; J. C. Ruijgh, 75 jr., Vooruitgangstraat; C. van der Kamp, 80 jr., Klaverstraat. UMUIDEN Woensdag 31 augustus oog water: 10.06 u. en 22.43 u. aag water; 5.24 u. en 17.53 u. pet toegenomen, de verkoop van gid sen en kaarten voor Haarlem en om geving met 40 pet. Het wisselen van vreemde valuta blijkt daarnaast in een zeer grote behoefte te voorzien. Op merkelijk waren ook de voorbespre kingen voor Carré in Amsterdam, waaruit de conclusie getrokken mag worden, dat in deze de Haarlemmer toch een bepaalde voorliefde heeft. Heeft de V.V.V. voor wat Haarlem en omstreken betreft maar liefst 150.000 folders uitgezet, uit de aan vragen van de Haarlemmers zelf naar folders van andere plaatsen in ons land, blijkt, dat het binnenlands toeris me opvallend is toegenomen. Dit jaar waren het vooral de Floriade en Schip hol, die een grote belangstelling kre gen. De heer Van Willige verheelt niet, dat het weer een belangrijke rol heeft gespeeld. Uit ervaring weet hij, dat bij zonnig weer de drukte terugloopt, bij regen de toeloop soms verbijsterend is. Maar dat neemt niet weg, dat de V.V.V. in Haarlem haar werkterrein aanmerkelijk vergroot heeft zien wor den. En dat er op korte termijn, met name voor wat de personeelsbezetting betreft, maatregelen genomen moeten worden, om de hausse, die volgend jaar misschien nog groter zal worden, stevig op te vangen. HAARLEM, 31 aug. Morgen, don derdag 1 september, zal de heer J. Peperkamp gehuldigd worden wegens het feit, dat hij veertig jaar in dienst is van ons bedrijf. De datum van het jubileum viel feitelijk een maand eer der, omdat hij op 1 augustus 1920 aan de Nieuwe Haarlemsche Courant ver bonden werd, maar wegens de vakan ties werd de viering een maand uitge steld. In de ochtenduren zal de heer Pe perkamp, die de zorg heeft voor de abonnementen-afdeling door de direc tie van ons blad worden ontvangen, 's Middags om half vier valt hem een huldiging ten deel ten kantore van on ze krant, Smedestraat 5. HAARLEM, 31 aug. De Arrondis sementsrechtbank te Haarlem heeft 30 augustus in staat van faillissement ver klaard: Theodorus Hendrikus Hessling, vertegenwoordiger te Haarlem. Rech- ter-commissansmr L W M M Drabbe, Curator mr. L. S. Römelingh', advocaat en procureur te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam van 18 augustus is in hoger beroep vernietigd het vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Haarlem van 19 juli, waarbij J. As. stucadoor te Haarlem in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haarlem tot curator. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam van 18 augustus is in hoger beroep vernietigd het vonnis vein de Arrondissementsrechtbank te Haarlem van 12 juli waarbij de Vennootschap on der firma J. Brouwer en Zn. te Haar lem en de beherende vennoten J. Brou wer Sr. en J. Brouwer jr. beiden te Haarlem in staat van faillissement zijn verklaard, met benoeming van mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem tot curator. (Advertentie) AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Houtplein 21 Telefoon 10338 HAARLEM, 31 aug. Evenals voorgaande jaren heelt de commissie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rypere schooljeugd voor het komende school jaar voor de scholieren weer een aan trekkelijk programma opgesteld. Daar in worden de scholieren door het by- wonen van verschillende manifestaties op het gebied van toneel, muziek, J-1™ en beeldende kunsten in de gelegenheid gesteld deze kunstuitingen intenser te beleven. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal weer een serie van vier scholierenconcerten worden gehouden op 7 oktober, 18 november, 13 januari en 17 maart. De abonnementsprijs voor de gehele serie is gehandhaafd en be draagt ƒ2. In vêrband met de grote belangstel ling die er voor de jazz-muziek be staat zullen Willem Hielkema en Leo Rommerts vrijdag 9 december een programma uitvoeren, getiteld: „De bronnen van de jazz". Dit concert zal worden gegeven in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. De beide stadsorganisaten, Albert de Klerk en Piet Kee, zullen op het orgel van het concertgebouw ieder twee instruc tieve orgelconcerten geven. De titels van de voorstellingen, welke in de sector toneel worden gegeven, zijn nog niet bekend, maar in ieder geval staat vast, dat wederom drie voorstellingen voor de schooljeugd toe gankelijk zullen zjjn. Een toelichting bo het stuk zal aan de bezoekers vroeg tijdig ter hand worden gesteld. Naast een aantal voorstellingen die door de leer lingen van de middelbare scholen te gen gereduceerde prijzen kunnen wor den bezocht, zal er ook weer de mo gelijkheid bestaan om op vertoon van het reductie-diploma, wanneer er pi0.?'" sen in de schouwburg beschikbaar zijn, tegen halve prijs een plaats te krijgen. Teneinde een beter inzicht te krijgen in de verschillende aspecten van de filmkunst en een overzicht te hebben van de belangrijkste filmproducerende landen, zullen in het komende winter seizoen wederom vijf voorstellingen worden gegeven, waarbij een gedrukte toelichting zal worden uitgereikt. In de sector beeldende kunsten zullen weer verzamelingen van kleurenreproducties in de verschillende scholen circuleren, terwijl een bezoek aan de musea onder deskundige leiding tot de mogelijkheden zal gaan behoren. HAARLEM, 31 aug. In verband met het overlijden van de heer A. On- kenhout is de heer W. de Laat, die re ferendaris was, benoemd tot waarne mend chef zevende afdeling ter ge meentesecretarie met de rang van ad ministrateur. Mr. J. J. H. de Leeuw, referendaris, is benoemd tot referenda ris A, op dezelfde afdeling en de heer F. van Helsingen, eerder commies, is benoemd tot hoofdcommies. De benoe mingen zullen ingaan per 1 september. Burgemeesters en wethouders van Haarlem zullen maandag 26 september om 10 uur 's morgens officieel ten stad huize ontvangen de deelnemers aan het congres van The European Asso ciation of Direct-Mail-Houses. HAARLEM, 31 aug. Gisteravond nam pater J. E. Calis in het Trekvo gelhuis aan de Ripperdastraat afscheid van de „Trekvogels". Hij zal dinsdag 6 september naar Congo vertrekken en zich vestigen in Idiofa, bisdom Ipa- mu. De Trekvogels, werkende meis jes uit Haarlem en omgeving die in het Trekvogelhuis samenkomen, zagen de vrolijke „Pater Piet" maar node vertrekken. Zij boden hem een cadeau onder couvert aan. Pater Calis dankte voor de prettige tijd, die de meisjes hem de afgelopen twee jaar hadden bezorgd. (Pater Ca lis behartigde zoals hij het zelf uitdruk te „het geestelijke vaderschap" tegen over „het geestelijke moederschap" van mejuffrouw J. L. A. van Dijk, di rectrice van het Trekvogelhuis. Ook zei pater Calis erg blij te zijn met het ve le geld, dat de meisjes door de verkoop van zelfgemaakte kleedjes voor de missie hadden verzameld. Hij sprak er echter ook zijn teleurstelling over uit, dat het groepje mensen, dat met hem mee naar Congo zou gaan om daar het lekenapostolaat te beoefenen, voorlopig in Nederland moet blijven, als gevolg van de huidige toestand in Congo. Hij hoopte, dat de plannen evenwel op een latere datum verwezenlijk kunnen wor den. Het werk van pater Calis wordt overgenomen door pater A. Langkamp, eveneens van de Oblaten van Maria te Santpoort. SPEELTUIN JUBILEERT Ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan houdt de speeltuin „Door Vrede Saam- gebracht" op woensdag 7 september een receptie van half acht tot half tien in het clubgebouw, ingang Vondelweg. HAARLEM, 29 aug. Op 1 septem ber viert de heer P. B. M. Muringer zijn 40-jarig jubileum bij De Twentsche Bank n.v. te Haarlem. De heer Murin ger trad op 1 september 1920 in dienst bij de toenmalige Haarlemsche Bankver- eniging welke in 1931 overging in De Twentsche Bank. Op 1 januari 1950 werd de jubilaris benoemd tot procuratiehou der van het kantoor Haarlem. Donder dag 1 september zal er van half 2 tot 6 uur gelegenheid zijn de jubilaris te zijnen huize. Laurens Reallaan 14, te Haarlem, geluk te wensen. He zal de jubilaris op deze dag stellig niet aan be langstelling ontbreken. HAARLEM, 31 aug. B. en W. van Haarlem hebben de Hagestraat geslo ten verklaard voor alle verkeer in de richting van Spaarnwouderstraat naar Burgwal. Tegelijkertijd hebben ze het bestaande besluit ingetrokken, waar bij de Hagestraat in de omgekeerde richting voor alle verkeer gesloten was verklaard. B. en W. hebben overwogen, dat het verkeer in omgekeerde richting ook nog van andere straten gebruik kan maken. ZANDVOORT, 31 aug. De dinsdag avond gehouden vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad stond bij verhindering van burgemeester, mr. H. M. van Fenema, onder voorzitter schap van de loco-burgemeester, wet houder G. Tates. In een vlot tempo werd de agenda afgewerkt. Het initia tief van de K.V.P.-fractie tot verande ring van de werkwijze der schoonheids commissie vond zijn bekroning in aan- vaordiging van een v orstel terzake zulks tot grote voldoening van de nestor van de raad, de heer C. Siegers, die jaren lang onvermoeid heeft gepleit voor een soepeler werkwijze van die commissie. Hij was verheugd over het voorstel tot wijziging van de samenstelling en werkwijze van de schoonheidscommis sie. De nieuwe verandering legt de wet houder van publieke werken een belang rijke taak op als voorzitter van de commissie. Hij hoopte, dat voortaan de opmerkingen der commissie over een plan ter kennis van de ontwerper zuilen worden gebracht. In de verordening wordt ook voorgeschreven dat kleine revisies en beslissingen over werken be neden 2.000,- door de directeur van publieke werken, buiten de commissie om, kunnen worden geregeld. In het verleden is van die bevoegdheid niet al tijd gebruik gemaakt; daarom zou de heer Siegers er voor voelen deze bepaling imperatief te maken. Veel zal afhangen van het beleid van de voor zitter (wethouder Tates) en daarom ziet hij de werking der nieuwe verorde ning met vertrouwen tegemoet. De heer v. d. WERF (C.H.) meende, dat de heer Siegers zijn bezwaren soms wel wat overdreef. De heer PETROVE ZANDVOORT, 31 aug. Zeer velen hebben gistermiddag van de gelegen heid gebruik gemaakt om afscheid te nemen van de heer P. Douma, inspec teur van politie, die Zandvoort gaat verlaten in verband met zijn benoeming tot Korpschef van gemeentepolitie te Hoorn. Aan de afscheidsreceptie in het poli tiebureau ging een bijeenkomst in be sloten kring vooraf. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, dankte de heer Douma voor de voor treffelijke diensten welke hij de gemeen te Zandvoort heeft bewezen. Vooral op het terrein van de regeling van het ver keer heeft de heer Douma zich een ex pert getoond die met inzet van al zijn capaciteiten aan de oplossing van het verkeersprobleem in Zandvoort heeft gewerkt. Namens het gemeentebestuur overhandigde de burgemeester de heer Douma een enveloppe met inhoud. De korpschef van politie, de heer H. P. Huijsman roemde de scheidende in specteur om zijn werkkracht en arbeids vreugde. Het Zandvoortse politiekorps is hem veel dank verschuldigd. Namens dat korps overhandigde spr. de heer Douma een prachtige platenspeler. De adjudant van politie, de heer F. M. Brockhus dankte als vice-voorzitter van de Zandvoortse politie sportvereni ging voor alles wat de heer Douma als voorzitter dier vereniging heeft verricht De heer Kalshoven sprak namens het korps reserve gemeentepolitie. In een uitvoerig dankwoord memo reerde de heer Douma de prettige ja ren, die hij in Zandvoort heeft meege maakt en ook de vele veranderingen welke zich sinds 1946 in Zandvoort en in het politiekorps hebben voorgedaan. Hij zal in Hoorn altijd goede herinnerin gen aan Zandvoort bewaren. Na deze bijeenkomst die door het voltallige politiepersoneel werd bijge woond volgde een druk bezochte re ceptie. Wethouders, raadsleden, hoofden van gemeentediensten en ambtenaren kwamen de heer en mevrouw Douma begroeten. Wij merkten verder op ma joor Van Steenis van de Rijkspolitie, de heer A. L. de Boer, hoofdcommissa ris van Haarlem, de heer Voerman, korpschef van Bloemendaal, verschil lende notabelen van Zandvoort en an dere particulieren. Tot de velen, die gistermiddag afscheid van de heer en mevrouw Douma kwa men nemen, behoorde onder anderen de hoofdcommissaris van de Haarlemse politie, de heer A. L. de Boer. Achter hem hoofdinspecteur J. B. Brauckmann. SANTPOORT, 30 aug. Het jonge echtpaar G. J. Dam is vandaag dak loos geworden. Een half jaar geleden betrokken zij, pas getrouwd, een ge deelte van de woning Molenstraat 19, waar zij inwoning verwierven, zonder dat daarvoor een vergunning van het gemeentelijk huisvestingsbureau was verkregen. De hoofdbewoners had den zich over de jonge mensen ont fermd. Er was een contract opgemaakt voor de duur van een half jaar. Eind vorige week liep het contract af. Er was al enige ti]d aangezegd, dat zij, na afloop van het contract, iets anders zouden moeten hebben, zodat het niet onverwacht kwam, dat de inwoning een einde zou moeten nemen. De hoofdbewoonster verklaarde ons desgevraagd telefonisch, dat het echt paar misschien nog wel langer had kunnen blijven inwonen als er de laat ste tijd niet moeilijkheden waren geko men. De omstandigheden waren daar door van dien aard geworden, dat over een verlenging van de inwoning niet meer viel te denken. Het echtpaar, dat volgens verklaring van de man 2 jaar bjj het huisvestingbureau staat inge schreven, heeft zijn bezittingen tijdelijk opgeslagen bij een broer van de man. De vrouw is in verwachting van haar eerste baby. (A.Z.B.) vroeg of een Zandvoortse ar chitect in de commissie zou kunnen wor den benoemd. Zijn fractiegenoot Koning had vertrouwen in het beleid van wet houder Tates als voorzitter der com missie. Door hem zal ook de stem der burgerij in de commissie worden gehoord. De heer BREURE (WD) zou liever over „aanvaardbaarheidscommissie wil len spreken. De naam „schoonheids commissie" is minder gelukkig, omdat men over schoonheid van bouwwerken verschillend oordeelt. Hij vroeg zich ten- commissie. Wat de heer Stevens betreft: Zandvoort zo veel gebouwd heeft en daar in de toekomst ook zal bouwen in de commissie wel benoemd moet worden. Men kan daarin beter leden hebben, die helemaal vrij ten opzichte van Zandvoort staan. Wethouder TATES (VVD) zei, dat de commissie in haar nieuwe samenstel ling reeds enige tijd bij wijze van proef heeft gewerkt. De ervaringen zijn gun stig. De architecten waarderen dat de leiding bjj een lid van het college van B. en W. berust. Terwille van de ob jectiviteit ontraadde hij de benoeming van een Zandvoortse architect in de commissie. Wat de heer Stevens betreft plannen van deze architect worden bui ten diens aanwezigheid beoordeeld. De commissie geeft hem later haar oor deel. Plannen beneden 2.000,- kunnen ingrijpende uiterlijke veranderingen mee brengen, vandaar dat de wethouder de mogelijkheid van beoordeling in de commissie wilde open houden. Wethou der KERKMAN (PvdA) zou geen be zwaar hebben tegen benoeming van een Zandvoortse architect, mits deze door de B.N.A.-conform de verordening wordt voorgedragen. De verordening werd aanvaard. Tot leden der commissie werden benoemd de heren H. W. van Kempen te Bloe mendaal, B. J. J. M. Stevens te Haar lem, L. H. P. Waterman te Amsterdam en ïr. H. A. van Oerle te Leiden. Bij de rondvraag verhief de heer Breure (VVD) zich van zijn zetel om te spreken over de onveiligheid van „Bad Riche". Verleden jaar heeft hij daar de aandacht al op gevestigd, blijk baar zonder resultaat. Vandaar dat hij met meer nadruk de aandacht vestigt op de onverantwoorde toestand die daar heerst door onvoldoende toezicht. Hij grondde zijn mening op een persoon lijk onderzoek. De voorzitter-wethouder Tates deel de mede, dat „Bad-Riche" nadere voor waarden zijn opgelegd. Nu hij van de heer Breure hoorde, dat daar geduren de vier dagen toezicht was gehouden door een meisje van 16 jaar, zei hü een nader onderzoek toe. De heer LINDEMAN (KVP) vestigde de aandacht op de herhaalde overstro mingen in de omgeving van de school straat, gedurende de laatste dagen bij hevige regenval. Het gemeenschapshuis is meermalen onder water gelopen. Hij vroeg maatregelen ter verbetering van de toestand in dit laagst gelegen deel van het dorp. De heer SLEGERS (KVP) meende, dat een aparte riolering moet worden gelegd van het laagst gelegen deel van het dorp naar de pompinstallatie. Wet houder Tates wees op de abnormaal hevige regenval in deze zomer. Boven dien neemt het waterverbruik via het waterbedrijf gestadig toe. Dit geeft een overbelasting van de riolering. Men was zelfs genoopt de gemeentelijke kweking onder water te laten lopen. De oplos sing ligt in het verschiet: de nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie is in uit voering. Intussen zal de wethouder na gaan of een nood-oplossing mogelijk is. HAARLEM, 31 aug. Hoewel van daag de vlag aan de gevel van café- restaurant Brinkmann aan de Groote Markt niet te zijner ere was uitgehan gen, heerste er vanmorgen in een van de zalen van dit etablissement bijzonder grote vreugde welke het uitsteken van het rood-wit-blauw gerechtvaardigd zou hebben toen notarig B. M. Brans van Haarlems burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, vernam, dat hp door Hare Majesteit de koningin was benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Vandaag heeft hij zijn ambt als notaris neergelegd en in gezelschap van een grote schare familieleden, vrienden, kennissen en relaties afscheid genomen van Haarlem, waar hij eenenveertig ja ren heeft gewoond. Hij gaat zich in Heemstede vestigen. In een hartelijk toespraakje gewaag de de burgemeester ervan, dat de heer Brans kan terugzien op een prachtige staat van dienst. ,,U bent notaris ge weest in de volheid des woords". Voorts releveerde de heer Cremers het feit dat de scheidende notaris veel heeft gedaan voor een goede onderlinge samenwer king tussen de Haarlemse notarissen. Jarenlang heeft de heer Brans belang rijke functies bekleed in verschillende verenigingen van notarissen. Ook op sociaal-charitatief terrein heeft hij zich zeer vele verdiensten verworven, die enige tijd geleden werden gehonoreerd toen de heer Brans benoemd werd tot ridder in de Orde van St.-Gregorius. De anders om geen woord verlegen zijnde heer Brans wist niet wat hij zeg gen moest. Toen hij van een eerste be duusdheid was bekomen verdween heel snel daarna zijn sprakeloosheid en uitte Advertentie HAARLEM, 31 aug. Voor de heer N. Th. van der Velde, personeelschef van de N.V. Machinefabriek Figee, was het gisteren een belangrijke dag. Het was toen precies veertig jaar geleden dat hij bij Figee in dienst trad. Gedurende de afgelopen veertig jaar heeft de heer Van der Velde aan ver schillende veranderingen op sociaal ter rein en in het personeelsbeleid vorm ge geven. De jubilaris werd in zijn woning door de directeur, de heer Hissink, toe gesproken, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Van de jubileum commissie ontving de heer Van der Vel de een modem schilderij. Leden van het personeel, familie en vrienden hebben de jubilaris daarna hartelijk de hand ge drukt. HAARLEM, 31 aug. Ir. W. Whitlau zal op 3 september wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie als onderdirecteur van de N.V. Haarlemsche Machine Fabriek Figee, neerleggen. Morgen, 1 septem ber, hoopt hp de dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad bij deze vennootschap. Na zijn studie aan de Technische Ho ge School in Delft, kwam hij op 1 sep tember 1920 op de tekenkamer van Fi gee, waax hij werd belast met speciale constructies voor bruggen en sluiswer- ken. Ir. Whitlau heeft onder andere meegewerkt als montage-ingenieur aan de Lange Brug in Haarlem. De laatste tien jaar had hij een groot aandeel in de samenstelling van de „Figee-Agen- da", een soort technisch vademecum, dat op vele tekenkamers in binnen- zo wel als in buitenland gebruikt wordt. In 1938 volgde zijn benoeming als on derdirecteur van Figee, welke functie hij dus 22 jaar vervuld heeft. Zaterdag 3 september om half twaalf zal ir. Whitlau gehuldigd worden in de kantine van Figee. ZANDVOORT, 31 aug. Tijdens de Zandvoortse gemeenteraadsvergade ring gisteravond heeft de heer L.J. Breure (WD) geklaagd, dat de veilig heid in bad-Riche ernstig te wensen zou overlaten. Op grond van verkregen inlichtingen, maar ook van eigen waar neming, is hij te weten gekomen, dat de badmeester gedurende vier dagen vervangen was geweest door een 16- jarig meisje. Ook zou hem gebleken zijn, dat het toezicht absoluut onvol doende is, terwp'l jonge mensen er levensgevaarlijke „stunts" uithalen. Met name was hp ervan overtuigd, „dat er aan bad-Riche nergens iets deugt". Hp verzocht het gemeente bestuur een diepgaand onderzoek te willen instellen en hem van de geno men maatregelen in kennis te stellen. Intussen hebben wi) ons tot de direc tie van bad-Riche gewend met een verzoek om commentaar. De directie deelde ons mede, dat zij geen be moeienis meer heeft met de exploi tatie van het bad, aangezien het dit seizoen voor het eerst verpacht is en wel aan de badmeester, de heer J. van Hemsbergen. De heer Van Hemsbergen bevestigde ons, dat hij inderdaad ge durende vier dagen weg is geweest, toen hij Mary Kok begeleidde tijdens haar kanaalrace. Het toezicht was toen evenwel niet overgelaten aan een 16- jarig meisje, maar aan de heer B. Boers uit Noordwijk, een leraar M.O. in de lichamelijke opvoeding. De heer Van Hemsbergen kon zich niet indenken, dat het toezicht in het bad te wensen overlaat. Weliswaar geeft hij zelf zwemlessen, maar tegelij kertijd houdt hij een oogje in het zeil, daarbij geassisteerd door een lid van de Zandvoortse reddingsbrigade. Er is permanent een lid van de reddings brigade in het bad aanwezig. Dat jongelui gevaarlijke spelletjes spelen in en rond het bad, was ook hem bekend. Maar dat komt overal voor, aldus de heer Van Hemsbergen. Als ik waarschuw houden ze er meestal direct mee op, maar elders gaan dan weer anderen aan de gang. Toen wij de heer Breure vanochtend van dit antwoord van de badmeester pachter in kennis stelden, gaf hij ons ten antwoord, dat zijn klachten op eigen waarneming en op betrouwbare informaties berustten. Hij wenste over deze kwestie verder niet in debat te treden. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremert speldt de heer B. M. Brans de onder scheiding op. hij met een aantal gloedvolle woorden zijn dankbaarheid jegens de koningin en allen aan wier bemoeiingen hij de on derscheiding te danken heeft. Verder meende hij, dat hij niet op grond van persoonlijke verdiensten daarop enige aanspraak zou kunnen maken. Vandaar "dat hij de glans ervan wilde laten terug vallen op het notariaat, in het bijzonder op dat van Haarlem. Zijn opvolger en ongeveer achttien jaar lang zijn naaste medewerker, de heer A. Wintgens, zei dat de heer Brans het notariaat trouw heeft gediend. Hij prees zijn energie, ijver, gevoeligheid en tact en diens ho ge opvatting van de integriteit van het notarisambt. Daarna maakten velen ge bruik van de gelegenheid om afscheid van notaris Brans te nemen. HAARLEM, 31 aug. Een 58-jarige directeur van een automobielenfabriek uit Stuttgart is gisteravond omstreed kwart over zeven door de Haarlemse politie aangehouden, toen hp slingerend met zijn auto op de Twijnderslaan reed. Een agent van de motorpolitie heeft de man na een korte achtervolging kunnen aanhouden. Hij is naar het bureau van politie ge bracht, waar hij bekende een huldiging in Amsterdam te hebben bijgewoond. Daarbij had hij nogal het een en ander gedronken. De directeur logeerde in een hotel in Zandvoort. Op het bureau is van hem een bloedproef genomen, ter wijl zijn rijbewijs is ingevorderd en op de wagen beslag is gelegd. Omstreeks half twaalf is de automobilist op vrije voeten gesteld. HAARLEM, 31 aug. Het program ma van het eerste scnoolconcert van het N.Ph.O., dat 7 oktober in het concert gebouw zal worden uitgevoerd, bestaat uit het Pianoconcert in A. gr. terts van Mozart, enige delen uit de Casse Noiset te van Tschaikowsky en de Moldau van Smetana. In het avondprogramma zal dit laatste werk worden vervangen door Fêtes van Debussy. HEEMSTEDE, 31 aug. In het ver versingshuis „Groenendaal" in Heem stede werd vanochtend aanbesteed het aanleggen van wegen en rioleringen, het ophogen van terreinen, benevens bijbe horende en bijkomende werken ten be hoeve van het bouwrijp maken van ter reinen gelegen ten oosten van de Glip perweg, ter grootte van ongeveer an derhalve hectare. De aanbesteding werd gehouden door de wethouder van Openbare Werken, de heer E. J. van Lent, gemeente-se cretaris de heer A. van Wingerden en de adjunct-directeur van Openbare Werken de heer J. G. Peterse. Er wa ren twaalf inschrijfbiljetten. Hoogste inschrijfster was de firma K. Krul en Zoon te Heiloo met 97.500. De laag ste inschrijfster was de firma J. G. Nelis uit de Kromhoutstraat in IJmul- den met 71.300. De dienst van Open bare Werken van de gemeente Heem stede had het werk begroot op 70.000. Vorig opening Slot 31/8 «14 Ned. 1958 4% Ned. 19601 4(4 Ned. 1960 D 41/4 Ned. 1959 8% Ned. 1953 Staffel 1947 3)4 Ned. 1958 8)4 Ned 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned. 1954 3)4 Ned. 1955 BJ4.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-Ml) AJC.O. Berkel Patent Calvé-Delft Cert □ell Mb Fokker Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever 81111 ton 2e Kon. Petroleum 50 Boll. Amerika Lijn KLM. Kon. Ned Stoomb Mil KPJil. Ned Stoomv Mb v Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2)4 Amsterdam '56 2)4 Amsterdam '56 D 2)4 R'dam '57 Alb HeUn kl obl Anaconda Coppei Bethlehem Stee] Chrysler Corp. Genera] Electric General Motors Kennecott Coppei KL11. Montgomery Ware Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway Stand Oil N.Y. Tidewater UJS. Steel 101A lOOit 100H 98A 95R 94 9444 89 88)4 90 92% 109)4 322 112 112)4 154 530 537 535% 355 864 185 184.5» 484 340 888 907 437)4 1342 1334 876 872% 466 130 f 129.40 146 145)4 103 197)1 199% 140 171 285 152 153% 112)4 78% 87)4 100% 124 29/6 30/8 53)4 51'/. 44% 43% 43% 43% 84% 81% 45% 44% 83% 80% 27%b 27b 31% 31 62% 61 63% 61% 34)4 34)4 34% 34% 20 20 45% 45% 41% 40)4 19)4 18)4 83% 81% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3