zonnige Dam tussen Europoort en Waterweg doorbroken Technische werken vergden veel kapitaal en moeite Alleen het slopen van hunkers kostte al drie miljoen FEEST IN NAARDEN BIJ DE FAMILIE HEEMSKERK RANG demsnqMUng. ANWB schrijft 300.000ste wegenwachtlid in Terugkeer op oude hasis I Gehele plan moet snel gerealiseerd „Dat het kleine wurm het gered heeftis nauwelijks te geloven 9 Mgr. Pompe ten grave gedragen Hulpverlening strekt zich uit van terugbrengen van kinderen tot repareren van treinen Kolonel W. Bedet Cutterzuigers werkten honderd uur per week Europoort berekend op toenemende olie-aanvoer Met vissersboot over de oceaan IJmuidense vissers willen zich in Canada vestigen Da gelijk se afstand van Amsterdam-Istanboel Indonesië wil terug keer van studenten Dr. VIXSEBOXSE uit Djakarta vertrokken Engelsen zullen alle belangen behartigen Vorst van Malakka ernstig ziek WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 PAGINA 5 (SANDVVlèil m spread Vandaag heeft de Europoort haven zijn verbinding met zee gekregen. Dinsdagmid dag vrat een grote cutter zuiger zich een weg door de laatste meters, terwijl een bulldozer en arbeiders op de smalle strook meehielpen. Op de boterham... heerlijk en voordelig MILITAIREN KRIJGEN PER 1 OKTOBER MEER BEZOLDIGING J Spijtoptanten 57 VARIETIES..;-; M6INZ'CÓM'l*M.r.' (HOLLAND '.N.V.;:; (Advertentie) Grote pot 1,45 Middelpot 0,98 met handige schroefsluiting (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 31 aug. De cut terzuiger „Sliedrecht XI" heeft om streeks het middaguur de dam tus sen Europoort en de Nieuwe Water weg doorbroken. Het eerste zeewater stroomde door een nauwe sleuf rond de kop van de zuiger het havenbassin binnen. Dit was het grote moment in de ontwikkeling van de Rotterdamse haven. Op de kop van Rozenburg is een stuk Nederlandse economie veilig gesteld. Europoort, evenals de haven van Rot terdam in zijn geheel, berust op een gezonde basis en is niet, zoals een des kundige op het gebied der West-Euro- pese havens wel eens met betrekking tot andere havens heeft gezegd ,,een product van politiek vernuft". Aldus zei de directeur van het havenbedrijf Rotterdam, ir. F. Posthuma, even voor dat de doorbraak een feit was. Dit blijkt o.m., aldus spreker, uit het feit dat er door industrieën ten westen van Pernis-Botlek en Europoort - reeds voor drie miljard gulden is geïnves teerd. Thans staat reeds vast dat deze investeringen in de eerstkomende jaren met enige honderden miljoenen guldens 's jaars zullen stijgen. Europoort is de verwerkelijking van het behoud van het Wereld-concurren tievermogen dezer industrieën. Door de aanleg van de havens voor schepen tussen 50.000 en 100.000 brt. kunnen de grondstoffen door deze schepen voor de helft van de huidige prijs worden aan gevoerd. Een andere omstandigheid, die onverbrekelijk met de aanleg van Europoort was verbonden, is de Rotter- dam-Roer-pijpleiding, die nu in zijn ge heel is gerealiseerd. Door deze „big 3R" wordt nu al olie getransporteerd naar de Duitse raffinaderijen. Het tot standkomen van het laatste gedeelte tussen Pernis en Europoort had tot ge volg, dat met de opslag van aardolie in dit laatste gebied kon worden aan gevangen. De tanks op de kop van Ro zenburg bevatten reeds 80.000 ton. liiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirniimiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiii (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 31 aug. De tech nische werken rond Europoort werden in vier statla uitgevoerd. Het vrijma ken van de benodigde terreinen vergde bijzonder veel kapitaal en grote inspan ning. Afgezien nog van de vele ontei geningsprocedures. die dit met zich bracht moesten woningen en boerderijen worden gesloopt en meer dan driehon derd betonnen bunkers worden opgebla zen. Deze bunkers een Duitse na latenschap die tot de Atiantibwal be hoorde met twee meter dikke muren van gewapend beton leverden een tijdrovend sloopwerk op, waarbij gro te hoeveelheden springstoffen moesten worden gebruikt. Tot nu toe is meer dan 100.000 kubieke meter beton ge sloopt hetgeen een som geld eiste ter grootte van drie miljoen gulden. Het maken van de havendijken en perskaden, waartussen later de bagger- werken uitgevoerd zouden worden, was de tweede fase. Dit werk geschiedde in den droge met behulp van draglines - de werkers van het eerste uur en zandauto's. Ongeveer vijf miljoen ku bieke meter grond is hierbij verzet ten koste van 4.800.000 gulden. Het uitbaggeren van de drie ha vens Erts- en Zeehaven tot een diepte van 13,65 meter NAP en de binnenhaven tot 5 'meter NAP be tekende een geraamde grondverzet- ting van 34 miljoen kubieke meter. Doordat er enkele grondverbeterin gen moesten worden uitgevoerd laat net zich thans aanzien dat 36 miljoen kubieke meter zal moeten worden verzet. Op 15 september 1958 begon men met één baggermolen, op 5 januari 1959 werkten reeds drie cutterzuigers met een capaciteit van 300.000 kubieke me ter per week. Medio 1959 werkten er vijf zuigers en twee baggermolens en in oktober acht zuigers en twee molens met een gezamenlijke weekcapaciteit van 550.000 kubieke meter. De grote cutterzuigers werken per week hon derd uur met twee ploegen. Dank zij de grote inzet van dit baggermaterieel lukte het van 15 september 1958 af tot heden 34 miljoen kubieke meter grond te baggeren en in loswallen te spuiten. Een industrieterrein van 750 ha en ha vens met een totale oppervlakte van 26 ha zijn nu gereed. De kosten van het baggeren: 27 miljoen gulden. De laatste fase tot nu toe was het aanbrengen van de oeververdediging en de aanleg van wegen. Met 60.000 ton natuursteen werd 160.000 vierkante me ter oeververdediging vervaardigd, waarvan de kosten 3.250.000 gulden bedragen. 100.000 vierkante meter weg werd gerealiseerd voor het meren deel zijn dit geen definitieve wegen deels met behulp van stelconplaten, hetgeen op het budget een post van twee miljoen betekende. Vanmorgen Is de weg gebaand van Europoort naar zee. Voor een deel al thans, want wanneer de monding voor het oog op breedte zal zijn, zal onder de gunstigste omstandigheden nog al tijd twee miljoen kubieke meter zand moeten worden verzet en bij deze schatting is men uitgegaan van de mi nimale verzanding. Het baggeren ter plaatse van de monding levert meer moeilijkheden op dan dat van de ha vens, zodat het onmogelijk te voorspel len is wanneer de eerste tankers pre cies Europoort zullen binnenvaren. Europoort is uiteraard ook ontwor pen voor de vestiging van nieuwe be drijven. De vraag naar industrieter reinen langs de Nieuwe Waterweg is dusdanig, dat geen der nu gevestigde industrieën in de Botlek en rond de Petroleumhavens er gekomen is op verzoek van de gemeente Rotterdam, beeld. Contracten zijn afgesloten met Ook Europoort vertoont hetzelfde Shell, Esso en Caltex, terwijl de be sprekingen met nog twee andere bui tenlandse ondernemingen in een defi nitief stadium zijn aangekomen. De minister van Economische matten heeft onlangs gewezen op de nood zaak om in Nederland industrieën aan te trekken. Hij noemde toen het Waterweggebied een unieke vesti gingsplaats voor basisindustrieën. Europoort mag nu reeds als een vol komen verantwoord project worden beschouwd. Met betrekking tot de voltooiing van het plan-Europoort merkte ir. Posthu ma op, dat er thans een grote aandrang is van Amerikaanse industrieën om zich binnen de Euromarkt te vestigen, voordat hun concurrenten zulks doen. Nederland zou een grote kans missen als Europoort en hetgeen daar harmo nisch bijhoort, niet snel kan worden gerealiseerd. ROTTERDAM, 31 aug. Voorname lijk de verwachtingen ten aanzien van het vervoer van olie en massagoede ren hebben geleid tot de voorbereiding van het plan-Europoort. Meer en meer worden de Europese landen afhanke lijk van olie om in energiebehoeften te voorzien. Deskundigen zijn de me ning toegedaan, dat het olieverbruik buiten de Verenigde Staten en de Rus sische invloedssfeer jaarlijks met min stens 7,5 percent toeneemt. Ten ge volge hiervan zal ook het vervoer van olie evenredig stijgen. Per 31 december 1958 telde de we reldvloot dertien tankers met een ton nage groter dan 50.000 ton en met een totaal draagvermogenvan 922.369 ton. Per 31 december 1959 waren deze cij fers resp. 21 en 1.489.282. De orders voor de bouw van tankers liepen even eens op. Van 73 schepen met een ge zamenlijk draagvermogen van 4.778.600 in 1958 tot 90 schepen met een draag vermogen van 5.963.000 ton een jaar la ter. De tankers boven de 75.000 ton wonnen relatief veld. Hiervan waren er in 1959 twintig in bestelling tegen vijf het jaar daarvoor. De aanvoer van goederen in de Rotterdamse haven liep op van 47,7 miljoen ton in 1954 tot 69,2 miljoen ton in 1959 en bereikte een top in 1958 toen 72,2 miljoen ton werd aan gevoerd. Bijna de helft hiervan 34,3 miljoen ton was olie. Ook de stijging van het aantal sche pen met een diepgang van minimaal 10,50 meter maakte de aanleg van die pere zeehavens noodzakelijk. In 1959 arriveerden 309 schepen van deze cate gorie in de Rotterdamse havens en in de eerste helft van 1960 waren het er reeds 216. De Rotterdam-Roer-pijplijn, waar voor de aanleg van Europoort ook een conditio sine qua non mag worden ge- noemd, zal aanvankelijk per jaar 7,5 miljoen ton olie verwerken. In 1963 zal dit naar schatting zijn opgelopen tot 10 miljoen ton, terwijl de maximale ca paciteit rond de 20 miljoen ton ligt. In Nederland zou dit de aanleg van vier pomphuizen, gaan betekenen en wel in Pernis, Breda,Eindhoven en Venlo, waar de leiding Duitsland in schuift. De „Nederlandse lengte" is 155 km. SOURIS, 31 aug. (Reuter) Vijf Nederlandse vissers zijn op 26 augustus met een 65-voets boot op Prince Ed ward Island in Canada aangekomen. Zij vertrokken 2 aug. uit IJmuiden. Schipper "Jwoud de Vries, zijn 19-jari- ge zoon en drie vrienden zijn van plan zich in Canada te vestigen. Midden- december varen zij nog een keer naar Nederland om gezinsleden van de schipper op te halen. Tot die tijd gaat men in de Canadese wateren vissen on der leiding van de uit Nederland afkom stige Michael Keus, die zich jaren ge leden op Prince Edward Island heeft gevestigd. NAARDEN, (31 augustus Het huis van de familie Heemskerk aan de Amersfoortsestraatweg was gistera vond om tien uur herschapen in een wa re heksenketel. Iedereen rende in en uit, schudde handen, riep gelukwensen en tussen al die drukte door belde de telefoon onophoudelijk. Dit alles ter ere van het feit, dat Marianne Heemskerk lid van de zwemvereniging Naarden tijdens de finale honderd meter vlinder slag dames een zilveren medaille in de wacht sleepte. „Het was fantastisch", zei de moe der van Marianne tussen alle drukte door. „Dat het kleine wurm het gered heeft. Ik had het gehoopt, maar ik kan het nauwelijks geloven". Het is allemaal razendsnel gegaan. Nog niet zo heel lang geleden was de naam van Marianne Heemskerk alleen nog maar binnen de muren van het Naardense zwemstadion bekend. Maar toen al had trainster Wil van Breuke- len gezien wat er met dit meisje te be reiken viel. De zeer intensieve training heeft fantastische resultaten afgewor pen, want in een sneltreinvaart werkte Marianne zich naar de top. Op het laatste ogenblik verzekerde zij zich tij dens de selectiewedstrijden van een plaats in de Olypische ploeg en dat Juichend bij het televisie-toestel zagen vader en moeder Heemskerk en broer tje Robbie en zusje Ineke hoe Marianne in Rome de zilveren medaille veroverde. zij die plaats meer dan waard is, werd gisteravond in Rome bewezen. Mevrouw Heemskerk ziet alweer ver der. Zij vertelde ons grote verwachtin gen te hebben van de wedstrijden, die vrijdag worden gezwommen en inmid dels denkt zij ook al aan de volgende Olympische Spelen. Misschien zal Ma rianne dan in staat zijn de Nederlandse driekleur aan de hoogste mast te laten wapperen. En toen was Marianne's moeder alweer verdwenen. Tientallen handen drukkend, tientallen telefoon tjes aannemend, pratend met vrienden en bekenden en ook met onbekenden, die eveneens kwamen feliciteren. Het geeft een hele drukte zo'n be roemde dochter te hebben, maar het geeft toch ook heel veel voldoening. DEN HAAG, 30 aug. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat voor het merendeel van deze vrijwillig dienende militairen bij de krijgsmacht de be zoldiging per 1 oktober zal worden verhoogd. Ontwerp-regelingen zullen zo spoe dig mogelijk in de commissies georga niseerd overleg van het militair per soneel van de krijgsmachtdelen worden behandeld. (Advertentie) DEN HAAG, 31 aug. De ANWB die reeds bijna 450.000 leden telt, heeft vandaag zijn 300.000ste wegenwachtlid ingeschreven. Dit betekent, dat in de eerste acht maanden vaii dit jaar ruim 25.000 nieuwe wegenwachtleden toetra den. Het totale personeel van de afdeling „Wegenwacht" omvat momenteel, met inbegrip van de inspecteurs en wegen wachten voor bijzondere diensten, re patriëring, verkeerswacht enzovoorts, 267 man. Deze bestrijken dagelijks een net, dat een totale lengte heeft van 3.250 kilometer, een afstand die on geveer gelijk is aan het traject Am sterdam-Istanboel. Op 750 km. weg daarvan, wordt ook 's avonds tot half elf gepatrouilleerd. Sinds 16 april 1946 toen de eerste zeven ANWB-wegenwachten hun en tree op de Nederlandse wegen maakten, werden bijna 1)750.000 pech- gevallen behandeld. Daarnaast blus ten zij enkele duizenden autobranden, verleenden zij in enige tienduizenden DJAKARTA, 31 aug. (A.F.P.) In donesische studenten, die thans ver gevorderd zijn met hun studie aan Ne derlandse universiteiten en colleges, is gevraagd Nederland te verlaten en zo spoedig mogelijk naar Indonesië terug te keren, zo heeft het Indonesische mi nisterie van onderwjjs bekendge maakt. Een woordvoerder van het minis terie zei, dat de regering onderhandelt met andere Europese landen voor het opnemen van studenten, die hun studie in het buitenland wensen voort te zet ten. Deze maatregel volgt na de ver breking van de diplomatieke betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland. De woordvoerder zei, dat het aantal Indo nesische studenten in Nederland niet zeer groot is. Het aantal was destijds, in het eerste stadium van het conflict om westelijk Nieuw-Guinea, reeds aan zienlijk verminderd. gevallen eerste hulp bij ongelukken, brachten ze vele tientallen van huis gedwaalde kleuters weer terug bij de verontruste ouders, haalden ze losge broken koeien en paarden van de weg, blusten ze boerderij, en bos branden en vervoerden ze in spoedge vallen medicamenten. Niet alleen de gemotoriseerde weg gebruikers deden in massa een beroep op de wegenwachters. Zij repareerden ook vliegtuigen en helikopters, motor boten en zelfs in drie gevallen een trein. Sovjet-Unie De Russische regering heeft er in toegestemd Indië een aan vullend krediet van vijfhonderd miljoen roebel te verstrekken nadat de Indische minister van financiën, Desai, in juli in Moskou besprekingen had gevoerd over hulp voor uitvoering van het der de vijf-jarenplan in Indië (Tass). HOOFDDORP, 31 aug. Vele be- langsteilenden, zowel priesters als le ken, zijn vanmorgen getuige geweest van de plechtige uitvaart van mgr. W. J. Pompe, in leven erekanunnik van het Haarlems kathedraal kapit tel, emeritus deken van Den Haag en pastoor van de Haagse St.-Jacobus- parochie. De uitvaart en begrafenis geschied den vanuit de St.-Joannes de Doper- kerk te Hoofddorp, het dorp waar mgr, Pompe, die zich sedert zijn emeritaat te Bilthoven had gevestigd en daar en kele dagen geleden is overleden, is ge boren en getogen. Gisteravond werden de metten gezongen, waarbij de deken van Den Haag, mgr. W. A. E. Bokeloh als agens fungeerde. Vanmorgen was de proost van het Haarlems kapittel, mgr. H. J. van Deursen, agens bij de lauden, na welke plechtigheid bij afwe zigheid van mgr. dr. J. A. E. van Dode- waard. de emeritus bisschop van Haar» lem mgr. J. P. Huibers de Requiem- mis opdroeg. Hij werd geassisteerd door de Haarlemse kanunniken deken G. J. J. de Jong uit Ouderkerk aan den Am- stel (presbyter), plebaan H. W. Agterof uit Haarlem en deken J. Kraakman uit Alkmaar (troondiakens)Diaken en sub diaken waren pastoor Th. J. Klaassen uit Kudelstaart en pastoor C. Schinkel uit Dordrecht. Op verzoek van de over ledene werd er geen lijkrede uitgespro ken. Direct na de H. Mis geschiedde de begrafenis op het parochieel kerkhof door deken W. Haring uit Leiden." DJAKARTA, 31 aug. (UPI) De Nederlandse zaakgelastigde, dr. J. Vix- seboxse, is gisteren uit Indonesië ver trokken na een verblijf van nog geen maand. Hp werd uitgeleide gedaan door enkele diplomaten uit Westerse landen en een officiële vertegenwoordiger van de Indonesische regering. „Ik verlaat Indonesië met gemengde gevoelens", aldus verklaarde hfj voor zijn vertrek, ,.en dit is ook omdat ik hier te kort ben geweest." Dr. Vixseboxse weigerde commentaar te geven over de gevol gen van de verbreking van de diploma tieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, evenmin over de toekom stige verhouding tussen beide landen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 30 aug. Minister Luns heeft in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid, Baron De Vós van Steenwijk (V.V.D.), over de be handeling van de spijtoptanten mede gedeeld. dat de Britse regering zich be reid heeft verklaard alle Nederlandse belangen in Indonesië te behartigen. Daaronder is ook begrepen de behan deling van visumaanvragen en van ver zoeken om voorschot voor overtochts- kosten, ingediend door niet-Nederlan- ders, die zich in Nederland willen ves tigen. De bewindsman verklaart, dat de re gering al het mogelijke heeft gedaan om te verzekeren, dat na de verbre king van de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Nederland bedoel de personen dezelfde faciliteiten zullen genieten als voorheen. KOEALALOEMPOER, 30 aug. (Reu ter) De 62-jarige sultan van Selan- gor die 1 september zou worden geïn stalleerd als koning van Malakka en op volger van wjjlen Toeankoe Abdoel Rah man, is zo ernstig ziek, dat volgens een medisch bulletin binnen 48 uur het erg ste verwacht kan worden. Premier Toenkoe Abdoel Rahman Poetra al Hai heeft bijna alle feestelijk heden op 31 augustus ter gelegenheid van het driejarig bestaan van Malak- ka's onafhankelijkheid, afgelast. Is je met kolonel W. A. Be det over de vliegerij praat, dan twinkelen zijn bruine ogen in het joviale ge zicht. Hij heeft aan het vliegen zijn hart verpand en voelt zich in de snelle Hunter-straaljagers best in zijn element. Kolonel Bedet is de commandant van de vliegbasis Leeuwarden. Niet lang meer overigens, want hij zal op 7 september het comman do overdragen aan de luitenant kolonel J. L. Bosch, wegens zijn benoeming tot commandant van de luchtverdediging op Neder lands Nieuw-Guinea, tevens com mandant van de vliegbasis Mok- mer op Biak. Op de vliegbasis Leeuwarden, waar hij in 1958 het commando op zich nam, is kolonel Bedet een populaire overste. Men be wondert er in hem zijn belang stelling voor alle facetten van het „basisbedrijf", of het nu technisch of administratief is. De kolonel interesseert zich overal voor, wordt er wel ge zegd en daarbij komt dan nog het diepe respect, dat men voor zijn vliegkunst heeft. Kolonel Bedet zelf ontkent overigens he lemaal niet, dat het praktische vliegen hem dierbaarder is dan de administratie. Hij is veel in staffuncties te werk gesteld geweest, maar was blij een commandofunctie bij een opera tioneel onderdeel te krijgen, omdat in het kader daarvan ook veel zelf ge- vlogen kan worden. De kolonel is geboren in 1915 in Meester Cornells in het voormalige Nederlands Indië. Hij volgde vanaf 1933 een opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie, kwam in 1937 weer in Nederlands Indië terecht, werd in. 1938 waarnemer bij de luchtvaartafdeling van het K.N.I.L., behaalde in 1939 zijn militair vliegbrevet en vloog daarna een tijd met jachtvliegtuigen. In 1942 werd hij tijdens de oorlog met de Japanners nadat hij achter vijan delijke vliegtuigen aan was geweest en terug moest keren omdat zijn kanon nen weigerden, neergeschoten. Hij geraakte in krijgsgevangenschap tot hel eind van de oorlog in 1945. Daarna werkte hij een jaar in Australië aan de reorganisatie van het K.N.I.L. In 1946 werd hij kapitein-adjudant van de commandant van de door de Amerikanen aangelegde luchtmachtbasis op Biak. Na een paar maan den riep men hem naar Java voor een logistieke functie. In 1948 ging hij weer terug naar Biak, nu als commandant van de basis aldaar. Daarna volgde in het eind van dat jaar weer een benoeming op Java als assistent stafofficier voor administratieve zaken. In oktober 1949 ging hij naar Neder land voor het volgen van een cursus aan de luchtmachtstafschool, waarna hij werd ingedeeld bij de sectie L3 (de sectie operatie) van de luchtmacht staf. Van 1952-1954 was hij voor Nederlandse zaken verbonden aan het hoofdkwartier van de luchtmacht 2 ATAF in München-Gladbach, van 1954- 1956 weer bij de sectie L3 in Nederland en vervolgens werd hij secretaris voor de luchtmachtzaken bij het comité verenigde chefs van staven van de Nederlandse luchtmacht. In 1958 volgde zijn benoeming tot commandant van de operationele basis Leeuwarden. Op 1 oktober zal kolonel Bedet naar Nieuw-Guinea vertrekken. Het is zeker een goede keus van de luchtmachtleiding geweest. Biak is een Hunter- basis evenals Leeuwarden momenteel, de kolonel is met alle facetten van de uchtverdediging vertrouwd, is eerder commandant van de Basis Biak geweest, vliegt zelf Hunters en heeft een grote praktische operationele er varing. Zelf noemt kolonel Bedet het „een terugkeer naar bekend terrein en het opnemen van een interessant commando." Van Leeuwarden neemt hij desondanks toch wel met enige spijt afscheid. „Het is hier zeer prettig werken geweest en ik heb de samenwerking met de Friese bevol king op hoge prijs gesteld," zegt de commandant. En voor de Friezen is het dan prettig te weten, dat kolonel Bedet meent wat hij zegt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5