Zondags koffieritueel in de Bondsrepubliek bedreigd Blik Politieke crisis in Laos na drie weken ten einde Geen gevechten in provincie Kasai Vakbond van bakkerijpersoneel staat op kortere werkweek D Khroesjtsjev noemt Nixon en Kennedy „een mooi stel" Krachtig Amerikaans protest bij Congolese regering ABASI A' HALVE OVERWEGBOMEN e ..Konditoreien'' tijdens weekend gesloten? Geen rechtszaak tegen Oberlander Russische premier laat zich uit over presidentsverkiezing in F.S. Neutralistische premier Phoema maakt nieuw kabinet bekend Vliegtuig vermist boven Congo Weer Titan-raket gelanceerd cJ' Plegers van aanslag te Amman in V.A.R.? WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 Koning Hoessein vraagt hun uitlevering kalmeert zonder slaap te verwekken kO\ „Meermanno Westreenianum", interessante verzameling met onmogelijke naam Museum in een museum - Groot gebaar van Amerikaans collectioneur. 1 Tussen schip en wal - VER IMMI Steektechniek (Van onze correspondent in Bonn) Een slag dreigt de West-Duitsers te treffen: hun zondagse „Kaf fee mit Kuchen" is in gevaar, althans wat de „Kuchen", het gebak, betreft. Tekort aan personeel dat, mét overwerk, toch al 60 uren in de week „maakt" terwijl elders in de industrie van de bondsrepubliek de 40- urige werkweek al begint te dagen zal waarschijnlijk de „Konditoreien" dwingen 's zondag gesloten te blijven. Dan kunnen Heinz en Fritz niet lan ger op zondagmiddag zo tegen vieren door moeder-de-vrouw naar de naast bijzij iide „Konditorei" worden gestuurd. Daar halen ze dan tot dusver .Kuchen" (gebak) meestal mét „Sahne", of „Platzchen" (koekjes), die dan tijdens het theeuurtje waarop men evenwel in Duitsland koffie serveert en zich in het gelid om de grote tafel in de eet kamer groepeert worden geserveerd. „Konditoreien" in de meeste ge vallen een combinatie van een café en een gebakjeswinkel vallen in de bondsrepubliek buiten de winkelslui tingswet, die voorschrijft dat van za terdagmiddag 14.00 uur (behalve op de eerste zaterdag van de maand, wanneer ze tot 18.30 uur open mogen blijven) de winkels potdicht moeten blijven tot maandagmorgen. Aangezien „Konditoreien", die zich zelf respecteren, ook een aantal ande re levensmiddelen (zoals brood, poe derkoffie, poederthee, cacao, chocolade, blikken melk en voor wie de „baas" goed kent ook nog wel een pakje bo ter) verkopen, had de burger altijd nog de gelegenheid onverwachts optreden de tekorten aan te vullen, In hoofd- fVan onze correspondent in Bonn) BONN, 31 aug. Er komt geen rechtszaak tegen de vroegere West- duitse minister voor vluchtelingen zaken, prof Theodor Oberlander, die per 1 mei van dit Jaar wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn portefeuille ter beschik king stelde van bondskanselier dr. Adenauer (die nog altijd geen opvolger voor hem heeft benoemd). Tien maan den lang heeft het parket in Bonn een onderzoek ingesteld naar de gebeurte nissen van begin juli 1941 in Lemberg (Lavow), waar (minstens) 31 Poolse intellectuelen werden geëxecuteerd na ™et binnenrukken van de „Wehr- roacbt". Daartoe behoorde ook het „JVachtigalIen-bataljon" (een gevechts troep van anticommunistische Oekral- oers, zo genoemd omdat zij zo mooi Konden zingen) waarbij de toenmalige luitenant Oberlander politiek officier was. Volgens communistische beschuldi gingen - op verzopk van prof. Ober lander onder meer onderzocht door een internationaal comité van verzets strijders onder voorzitterschap van de Nederlandse socialist Karei van Staal uit Heemstede - zou het „Nachtigallen- bataljon" voornamelijk aan deze exe cuties schuldig zijn geweest. Deze be schuldigingen leidden tot de gerucht makende „Lemberg-affaire", waarvan tenslotte het ontslag van prof. Ober lander als Westduits minister het ge volg is geweest. Ook .het parket in Bonn is in deze zaak ingeschakeld. Zijn juridische on derzoek heeft echter geen bewijsmate riaal geleverd voor de communistische beschuldigingen aan het adres van oud-minister Oberlander. De zaak zal worden geseponeerd. Het parket heeft meer dan dertig getuigen gehoord. Vol gens het parket komen de Lembergse massamoorden voor rekening van de Russische N.K.W.D. en de Russische ges- tapo. Ook de nazi-S.D. heeft een handje geholpen. Rest nu nog het door prof. Ober lander verzochte parlementaire onder zoek. De betreffende commissie-van- onderzoek, hoewel reeds samengesteld, is echter nog niet met zijn taak begon nen. zaak echter verkopen de „Konditorei en" het gebak, de koekjes, de bonbons en de slagroom, die tot het ritueel van de Duitse „Kaffee mit Kuchen" beho- oor betaling van hoge overwerk- lonen konden de „Konditoreien" tot dusverre 's zaterdags en 's zondagmiddags open blijven, ondanks de wettelijk voor deze bedrijfstak voor geschreven 45-urige werkweek. Nu be gint evenwel de vakbond aan te drin- AMMAN, 31 aug. (A.F.P.) Koning Hoessein van Jordanië heeft op een gis termiddag in het koninklijk paleis ge houden persconferentie meegedeeld dat Jordanië de Verenigde Arabische Re publiek om uitlevering heeft gevraagd van de twee ambtenaren Sjaker Dab- bas en Kamal Sjammoet, die ervan worden beschuldigd in Amman de bom aanslag te hebben gepleegd, die aan elf personen onder wie premier Mad- jali het leven heeft gekost, terwijl 34 mensen werden gewond. De koning verk) arde, dat Dabbas en Sjammoet uit Syrië afkomstig zijn en dat zij thans daarheen zijn uitgeweken. Hoessein voegde hieraan toe, dat. in dien de V.A.R. niet tot uitlevering zou overgaan, hij de Arabische Liga In de zaak zou betrekken. „Indien ook dit geen resultaat oplevert, schakel ik_ de Verenigde Naties in," daanse vorst. aldus de Jor- Oost-Duitsland Een ongeteld leger vlooien brengt op het ogenblik de be volking van Bützow tot vertwijfeling, aldus een bericht van het voorlichtings bureau „West". Alle openbare gebou wen moeten een radicale zuiverings- kuur ondergaan. gen op een echte verwerkelijking van de 45-urige werkweek. Een dergelijke maximale werktijd zouden de „Kondi toreien" zelf wel verwelkomen, maar zij is praktisch niet uitvoerbaar. Zij konden alleen open blijven dank zij de overuren van het bakkende en be dienende personeel. Als er nu werkelijk 45 uren in de week moet worden gewerkt en over werk zou worden verboden, zou de lacune alleen kunnen worden opge vuld door de aanwerving van nieuw personeel. En dat is er niet, ook met wanneer er nog zoveel Italianen, Spanjaarden en de laatste tijd zelfs Grieken worden geïmporteerd. Als dus de vakbond op zijn eis blijft staan is de enige uitweg, dat op za terdag en zondag de „Konditoreien gesloten blijven. En dan zit West- Duitsland zonder „Kuchen" en „Platzchen". De meningen onder het bakken en bedienend personeel zijn verdeeld. De meerderheid echter is blij met de ex tra-verdienste van minstens 15 over uren per week plus (voor zover het de serveuses betreft) de tien procent fooi, die in West-Duitsland „inclusief" wor den berekend. Dat de mode er het le ven eenvoudiger op maakt, zou ik niet durven bewe ren. Ziehier wat de jon gens die het in dezen voor het zeggen hebben, dit jaar van onze vrouwen vragen: kort haar, korte rokken en een Pola Negri-blik. Aan die twee eerste ver eisten zullen zij, dunkt mij, nog we) kunnen voldoen. Dat is een kwestie van het kwiek hanteren van de schaar. Maar, dames, hoe komt u zo gauw aan een Pola Negri-blik? Ja natuur lijk, als het om een blik tomatenpurée ging zou u het wel weten. Hoe, echter, blikte Pola? En als u dat aan de hand van enige documentatie heeft kunnen vaststellen, hoe blikt u haar dan na? Het is maar een vraag. Overigens, als die nieuwe mode veld gaat winnen wordt het er voor ons, mannen, ook niet gemakkelijker op. Ik bedoel: waar gaan we heen als de vrouwen niet alleen allemaal hetzelfde jumpertje maar ook nog dezelfde blik dragen. Pola voor en Pola na. Tel uit je winst. Nooit eens een tikkeltje Gre ta Garbo of zelfs gewoon maar Sien- tje Jansen. En jk denk nog even verder en voorzie allerlei riante huiselijke twis ten. Ik kom fluitend thuis, mijn vrouw ziet mij aan en ik zeg: „Wat kijk je raar." „De Pola Negri-blik," antwoordt zij. „Welnee", zeg Ik, „dat is Kaat Mos sel". Kortom, als het doorgaat met die nieuwe mode, dan stel ik voor, dat er ook een verplichte, collectieve blik voor mannen wordt voorgeschreven De bekende Landru-blik. MOSKOU, 31 aug. (U.P.I., A.F.P.) De Russische premier, Khroesjtsjev, heeft de Republikeinse en Democra tische kandidaten voor het Amerikaan se presidentschap, Richard M. Nixon en John. F. Kennedy, gisteravond beiden „vertegenwoordigers van het Amerikaanse grootkapitaal ©n lakeien van het monopolie" genoemd. Hij verklaarde dit gisteren op een middagmaal dat hem aangeboden, toen hij de industriële Hon gaarse tentoonstelling die thjj"» t Moskou wordt gehouden gezocht Ra dio Moskou heeft gemeld «^Khroesj- tsjev zei: „Nixon en Kennedy staan LOEANG PRABANG, 31 aug. - (Reu ter) Prins Soevanna Phoema, de neutralistische premier van Laos, heeft gisteravond zijn nieuwe kabinet be kend gemaakt. Gehoopt wordt, dat hier mee een eind is gekomen aan de poli tieke crisis, die de afgelopen drie weken in Laos heeft geheerst en die het land aan de rand van een burger oorlog heeft gebracht. De nieuwe re gering omvat ministers van linkse en rechtse politieke instelling. Generaal Peomi Nosavan, de leider van de rech tervleugel, bezet de sleutelpost van mi nister van binnenlandse zaken. Gene raal Nosavan wist zich te handha ven, nadat de bloedeloos verlopen staatsgreep van de parachutistenkapi tein Kong Lae op 9 augustus j.I. leid de tot het aftreden van de Westers ge zinde regering van Somsanit. De linkse politicus Polsena, die in het tussentijdse revolutionaire bewind mi nister van binnenlandse zaken was, be heert thans de portefeuille van voor lichting. Alle acht leden van de tus sentijdse neutralistische regering van prins Soevanna Phoema zijn in het nieuwe kabinet opgenomen. Zij be kleden hierin echter niet allemaal de zelfde functie als in de afgetreden re- gering-Phoema. Voorts maken vijf mi nisters van de voormalige, Westers ge zinde regering-Somsanit deel uit van het nieuwe kabinet. De troepen van de parachutistenkapi tein Kong Lae beheersen nog steeds Vientiane. Kong Lae heeft maandag j.I. ook een afdeling van zijn val schermjagers boven Loeang Pra- bang afgeworpen. Men meent, dat deze valschermtroepen in actie zou den zijn gekomen, wanneer het poli tieke overleg in de koninklijke hoofd stad geen resultaten zou hebben op geleverd. Saboteurs hebben maandagavond j.I. een ontploffing teweeg gebracht in een gebouw in de buitenwijken van Vientiane, waarin zich een nieuwe, door de Verenigde Staten geschonken radio zender van tien kilowatt bevindt. Een muur stortte in, maar kapitein .Kong Lae heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat de zender niet beschadigd is. Hij voegde hieraan toe dat twee Laotianen op verdenking de aanslag te hebben gepleegd, ziln fearresteerd. Dit is de tweede maal in én week tijds, dat is gepoogd de zen der waarmee sinds 9 augustus de be kendmakingen van Kong Lae en later ook van de neutralistische regering onder prins Soevanna Phoema zijn uit gezonden, onklaar te maken. In Vientiane heerst een ernstig tekort aan petroleum en rijst. Dit is een ge volg van het sluiten van de grens met Thailand. TeOPOLDSTAD, 31 augustus (UPI) Een woordvoerder van het opperbe vel van de Verenigde Naties in Leo- poldstad heeft gisteren ontkent iets af te weten an gevechten tussen troepen van de centrale regering en strijders van de Baloeba-stani van Albert Ka- lonji in de provincie Kasai. De woord voerder zei: „Wij hebben geen berich ten over aan de gang zijnde gevech ten rondom Bakwanga, de hoofdstad van Kasai, ontvangen". Volgens gister avond in Elizabethstad, in de afge scheiden provincie Katanga ontvangen berichten zouden Kalonji's soldaten buiten Bakwanga in gevechten gewik keld zijn met Congolese troepen van premier Loemoemba. De Pan-Afrikaanse conferentie in Leopoldstad heeft een aantal resoluties aangenomen die de regering van Con go weinig hoop bieden op rechtstreek se militaire hulp van Afrikaanse sta ten om de opstandige beweging in Ka- tanga de kop in te drukken. De confe rentie die reeds vijf dagen op initiatief van Loemoemba bijeen is om te spre ken over concrete maatregelen om Con go te herenigen heeft enkele resoluties aangenomen, waar in algemene be woordingen wordt gesproken over eco nomische, politieke en militaire hulp aan Congo, zonder dat sprake is va. troepensteun buiten het kader van de Verenigde Naties. Weliswaar hebben de afgevaardigden van de dertien Afri kaanse staten het beleggen van een Amerikaanse topconferentie bepleit om de toestand in Congo te bespreken, 'haar zonder plaats of datum te noe sten. De Verenigde Staten hebben krach tig geprotesteerd by de Congolese re gering over de aanval op de acht Ame rikanen in Stanleystad en gevraagd om bestraffing van de aanvaller», al dus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. In het protest, dat maandag in Leopoldstad is overhandigd door de Amerikaanse ambassadeur in Congo, Timberlake, wordt gezegd dat de acht Amerikanen „afgeranseld zijn met ge weerkolven, geschopt en over de grond gesleept zijn". De behandeling, die zij van Congolese soldaten gekregen heb ben, valt op geen enkele wijze te ver ontschuldigen. De Amerikaanse rege ring vraagt dan ook om bestraffing van de daders en verzoekt de Congo lese regering te verzekeren, dat er maatregelen genomen zullen worden om dergelijke aanvallen in de toe komst te voorkomen, aldus hel protest. De officiële woordvoerder van pre mier Loemoemba heeft verklaard dat het incident dat zaterdag op het vlieg veld van Stanleystad plaats had „sterk overdreven" is. „Het was slechts een twist van drie minuten tussen de Ame rikaanse piloten en de -Congolezen die hogelijk verbaasd waren dat het toe stel zolang boven het vliegveld cirkel de". Het was de eerste officiële reac tie van de Congolese regering op het incident. Het gebeurde op het vlieg veld van Stanleystad zou echter on der deelnemers aan de Pan-Afrikaan se conferentie grote beroering hebben gewekt en verscheidene delegatielei ders zouden de kwestie met Loemoem ba willen bespreken. IAdvertentie ACCRA, 31 aug. (UPI) Een vlieg tuig uit de Verenigde Arabische Repu bliek, waarin acht functionarissen uit Ghana, die onderweg waren naar Leo poldstad, waar ze zich by de V.N.-staf zouden voegen, wordt sinds gisteravond half acht vermist. Vermoedeiyk is het toestel by het aanvliegen van Leopold stad in de monding van de Congo-rivier neergestort. De verkeerstoren van het vliegveld Brazzaville heeft kort voor de vermis sing een radioboodschap van het toe stel opgevangen, waarin de vlieger mee deelde de weg kwijt te zijn en over enkele minuten een noodlanding op zee te zullen maken. De monding van de Congo-rivier is zo breed dat het water vlak zelfs uit een vliegtuig gemakkelijk voor de zee wordt aangezien. Vanuit Accra is een amfibie-helikopter van het Amerikaanse leger vertrokken om de Congo-rivier af te zoeken langs de rou te naar het vliegveld van Leopoldstad. beiden in dienst van de Amerikaanse monopolies. Daarom kunnen wy niet uit hen kiezen. Zü vormen, zoals wij 'n het Russisch zeggen, „een mooi 8 wj ®'8enhower en Nixon volgen de zelfde politiek, een politiek, die op een totale mislukking is uitgelopen. Als Nixon tot president zou worden geko zen, zullen de Verenigde Staten geen betere president hebben dan Eisenho wer en het resultaat van de Ameri kaanse politiek zou hetzelfde blijven. De Sovjet-Unie zoumet het Ameri kaanse volk goede en redelijke betrek kingen willen onderhouden. De Ameri kaanse president, die er het meest aan gelegen zou liggen dergelijke be trekkingen tot stand te brengen zou het beste zijn. En als de nieuwe Amerikaanse president zou be sluiten om de politiek van Eisenho wer en Nixon voort te zetten zou ons dat niet bovenmatig spijten. Het wel slagen der Sovjet-Unie wordt niet door Amerikaanse presidenten maar door het Sovjet-volk zelf bepaald", aldus Khroesjtsjev. De Russische premier besloot: „Het is duidelijk dat ik er de voorkeur aan zou geven dat de Amerikanen een pre sident kiezen, die zo vooruitstrevend mogelijk is aldus een communist. De hiervoor noodzakelijke voorwaarden zijn thans in de Verenigde Staten nog niet vervuld maar dat zal morgen het geval zijn. Wanneer dit „morgen" aan breekt, is een nog onbeantwoorde vraag. Maar het is zeker, dat het komt, want de toekomst behoort aan het communisme", aldus de Russische eerste-minister en partijleider Khroesj tsjev. CAPE CANAVERAL, 31 aug (AFP) Van de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral is gisteren met succes een operationeel prototype van de intercontinentale „Titan"-raket gelan ceerd. De neuskegel met instrumenten kwam in het 8.000 km verder gelegen doelgebied in het zuiden van de Atlan tisch Oceaan terecht, maar kon niet door de speurende vliegtuigen en sche pen worden gevonden. De instrumenten hebben echter via een zender talrijke gegevens verstrekt. Dit was de vierde proeflancering. De eerste twee mis lukten en de derde slaagde ten dele. Robert Gilruth, de directeur voor ruimteprojecten van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa), heeft in een toespraak tot een ruimtevaartconferentie in Washington melding gemaakt van plannen om bin nen tien jaar een ruimteschip met drie man een vlucht rond de maan te laten maken. Dit „project Apollo zal volgen op het „Project Mercüry", dat ten doel heeft cabines met een persoon in een baan om de aarde te brengen, op een hoogte van ongeveer 160 km. Zoals bekend zei volgens de plannen in oktober een cabine met een aap aan boord worden afgeschoten van de basis Vendenberg in Californië. Deze moet een baan om de aarde beschrijven. In Afghanistan is een cholera-epide- mie uitgebroken met de stad Kanda har als haard. De regering heeft de wereldgezondheidsorganisatie om een miljoen eenheden entstof gevraagd. (D.P.A.). ls men er de statistieken over het bezoek aan musea op na kijkt, dan blijkt, dat het mu seum „Meermanno Westreemanum" in Den Haag zo het al in de over zichten genoemd wordt behoort tot de verzamelingen van geschiedenis en kunst, die het minst in de publieke be langstelling staan. Toch heeft dit mis kende instituut een geheel eigen char me, die nog verhoogd is nu Meer manno Westreenianum „museum van het boek" is geworden. De eerste helft van haar onmogelij ke naam dankt deze instelling aan Jo- han Meerman, tijdens de regering van Lodewijk Napoleon directeur-ge neraal van kunsten en weten schappen, die een van zijn vader ge- erfde bibliotheek belangrijk uitbreid de en bij zijn dood zijn huis met een waardevolle collectie naliet aan de stad Den Haag. Zijn vrouw behield aanvankelijk het vruchtgebruik. Toen zij in 1821 stierf weigerde de gemeen te de erfenis vanwege de kosten. Ach teraf moet men van die weigering da nig spijt hebben gehad. De biblio theek bracht toen ze verkocht werd het voor die dagen kapitale bedrag van 131.000 gulden op. Een familielid van de Meermans, W. H. J. baron van Westreenen van Tiellandt hier heeft men de tweede helft van de naam, die het museum kreeg be steedde zijn erfdeel, zijnde 12.000 gul den op de veiling en daar mag men hem wel bijzonder dankbaar voor zijn. Vele waardevolle stukken ble ven aldus voor ons land behouden. Verloren gingen echter onder meer een kostbare collectie oriëntalische handschriften, die tenslotte terecht gekomen zijn in de Pruisische staats bibliotheek, waar zij de basis van de afdeling Oriëntalia hebben gevormd. Van Westreenen was zelf ook ver zamelaar. Hij bracht in het huis Prin- cessegracht 30, waar het museum nu nog gevestigd is, een groot bezit bij een, dat hij met zijn woning en kapi taal bij zijn dood in 1848 vermaakte aan de Staat, die zo verstandig was de erfenis wel te aanvaarden. Het museum bevatte en bevat oudheden uit Egypte, Griekenland en Rome, pre-historica, middeleeuwse hand schriften met miniaturen, Italiaanse en Nederlandse schilderijen Ita liaans, Frans en Delfts aardewerk, prenten, munten, charters en zegels. Vooral de handschriften en incunabe len genieten in vakkringen grote vermaardheid. De erflater heeft het in één opzicht de Staat echter wel moeilijk ge maakt: het testament bepaalde, dat het museum alleen op de eerste en de derde donderdag van de maand geopend mocht zijn. In 1935 werd ge bruik gemaakt van de wettelijke mo gelijkheid om testamentaire bepalin gen, die uit de tijd zijn, in het alge meen belang te wijzigen, doch de uit breiding van de openstelling gïhg niet verder dan dat de twee andere don derdagen in de maand er bij kwa men. Het museum bleef, hoewel gratis toegankelijk, een slaperig le,ven lei den, doch men is nu doende de zaak over een andere boeg te gooien. De hoofdbestuurder van het museum, prof. dr. L. Brummel, wil Meerman no Westreennianum tot „museum van het boek" maken (niet te verwarren met het Letterkundig Museum geves tigd in het oude stadhuis van Den Haag, dat zich met de wereld „ach ter" het boek bezig houdt.) De res tauraties en vernieuwingen zijn nog niet geheel voltooid, maar de bene denvertrekken van dit fraaie grach tenhuis zien er reeds zeer aantrekke lijk uit. Om te beginnen is hier thans ten toon gesteld (tot 9 oktober) een prachtige verzameling incunabelen en Nederlandse drukken uit de zestien de eeuw merendeels geïllustreer de boeken van de Amerikaanse col lectioneur Lessing J. Rosenwald, die deze werken een jaar geleden gekocht heeft op de veiling van de beroemde verzameling Arenberg. Er zijn zeer zeldzame en ook geheel unieke exem plaren bij. De Amerikaan is een man van het grote gebaar: hij heeft zijn pas verworven bezit, dat voor de noordelijke en zuidelijke Nederlanden van bijzonder belang is, tot het eind van dit jaar ter beschikking gesteld voor expositie in Den Haag en Brus sel. De vertrekken, waarin deze stuk ken thans te bezichtigen zijn, hebben nog een aparte attractie: het oor spronkelijke 18e eeuwse behang is hier behouden gebleven en zoiets krijgt men maar zelden te zien. In het museum zullen verder ge- exposeerd worden de belangrijkste handschriften, oude drukken, boek banden e.d. uit het bezit van de Ko ninklijke Bibliotheek alsmede produk- ten van de moderne typografie, waar toe de aan de Koninklijke Bibliotheek vermaakte collectie van jhr. dr. M. R. Radermacher Schorer alle gele genheid biedt. Ook staat in het mu seum opgesteld de volledige produk- tie van de Kelmscott Press van Wil liam Morris, aangekocht door de Ko ninklijke Bibliotheek. Op de eerste verdieping heeft Meer manno Westreenianum twee zalen, die het oorspronkelijke bezit van het museum bevatten. Deze zalen laat men geheel intact en vooral hier blijkt dit museum toch wel een heel eigen karakter te hebben. We zien hier na melijk hoe een verzamelaar in het begin van de vorige eeuw verzamel de: allerlei merkwaardige oudheden, rijp en groen door elkaar, doch alles bijeen ook door de wijze van opstel ling zeer interessant. Het is als het ware een museum in een museum. Uit een van deze zalen ziet men «niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiMiiiiiini 1 Door automatische halve- over wegbermen (ahob) be veiligde overwegen Sttenwijk ZUMamgg Mitrdim Pirnii In deze kaart zijn atletn da «poorlg- opgenoman iffiS Rooiend**' J Il60»27Ïv.l»tl-T Kijk je in een verrukkelijk museum. uit op de vriendelijke tuin, een oase van rust. Achter deze tuin liggen de stalgebouwen, waar te zijner tijd het atelier van de meester-drukker J. tr. van Royen (Zilverdistel en Kunera- pers) gereconstrueerd zal worden. Het museum-met de plechtige naam verdient bepaald meer bezoek dan het tot nu toe gekregen heeft... MS» F, II I lil 'IIIWÊÊBilliHÉ iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiimiiiiiitiiii de majestueuze, aan alle kanten goed gekeurde „R. van Hasselt", een voor malig Zuiderzeeschip. De rederij „Delta" wierp toen ijling een nieuwe troef in de strijd, de „Dr. C. Lely", eveneens een zeewaardig schip, maar het mocht niet baten. Enkele onregelmatigheden, o.a. in de dienst regeling, waren voor de dienst van domeinen aanleiding om de beslissing aangaande de vergunning tot landen aan hoger hand over te laten. Die beslissing is tot nu toe uitgebleven. Intussen raakt de rederij „Delta" in alle letterlijkheid aan lagerwal, aan gezien de kademuren, waar de sche- Een ligplaats hebben, ernstig verzak en. Hellevoetsluis heeft er heel wat over te praten en is in kampen ver deeld. Een deel neemt het voor Den Herder op, anderen scharen zich ach ter de handelwijze van de officiële instanties. En iedereen wacht in spanning af, of deze rondvaartpionier zijn veelzeggende uitspraak gestand zal doen: „Ik zal laten zien, dat ik een Harderwijker ben". en paar jaar geleden kwam de Ebll pa-** heer R. den Herder uit Harder wijk eens een kijkje nemen in het Voorense stadje Hellevoetsluis, in de nabijheid waarvan pas een der del tawerken ter hand was genomen, de bouwput nameiyk in het Haringvliet. Onmiddellijk begreep hij, dat hier met een rondvaartdienst een goede boterham te verdienen was. Want al uitte de publieke belangstelling zich nog wel niet in stromen toeristen, het was duidelijk, dat naarmate het spec taculaire werk voortging, de interes se dienovereenkomstig zou groeien. In 1957 was het zover: de eerste rondvaartboot van de rederij „Delta" koos het vrij ruime sop van het Ha ringvliet, richting bouwput. Dat eerste jaar maakten enkele duizenden van deze gelegenheid gebruik, in 1958 wa ren het er enkele tienduizenden en vo rig jaar bereikte Hellevoetsluis een hoogtepunt in de geschiedenis van het vreemdelingenverkeer met ruim 150.000 passagier». Nog altijd deed de rederij „Delta het met twee kleine, vrij primitieve bootjes, en het gemeentebestuur, de Rijkswaterstaat, de dienst van domei nen en de scheepvaartinspectie heten de heer Den Herder in eendrachtige samenwerkking weten, dat het zo met langer kon. Het massaal opkomende toerisme had deze instanties bewust Toen Isaac Singer een artiest die tot zijn veertigste jaar rond reizend toneelspeler was en daarna uitvinder werd ruim hon derd jaar geleden op een zolderkamer tje in Amerika met enige vrienden aan het prutsen was om een meka- niek uit te vinden, dat het geduid vergende naaien met de hand zou versnellen, had hij geen flauw ver moeden van de vervolmaakte vol automatische Singer naaimachine, die op 1 september 1960 op de markt zou komen. Een zo geperfectioneerd apparaat, dat de huisvrouw alleen nog maar een paar handeltjes hoeft te verschuiven om snel, sierlijk en stevig met meer dan tweeduizend steektechnieken voort te kunnen: stik ken en stoppen, rügen en rimpelen, zigzaggen en borduren met alle den- bare steken. En dat laatste kan ook weer gecombineerd met twee kleu ren, want deze volautomatische nieu we Singer biedt als één van de nieu we snufjes de mogelijkheid om met twe«e naaiden tegelijk te werken. Hét nieuwste van dit kostelijke en kostbare apparaat is de schuinge- plaatste naald, waardoor het steek- werk dichterbij de naaister komt en soepeler geschiedt. Een andere novi teit is de platte ringspoel en de hef bare steekplaat zodat men makke lijk van gewoon stikken over kan gaan op stoppen of borduren. Maar het meest sensationele nieuws dat da- delij in het oog valt, is het bordje d.at boven op de machine is geplaatst met tekens die op het eerste gezicht verkeerstekenslijken. Het Is een schema voor alle soorten siersteken, ingedeeld op letters en cijfers, regel baar met een draaischijf en een han deltje. Het gevoelige mekaniek ge hoorzaamt haarfijn. De ingewanden van de machine, waarin wij tijdens de demonstratie konden kijken, zijn minstens zo Inge wikkeld als het binnenste van een auto. De moderne huisvrouw moet haar technische knobbel steeds meer ontwikkelen met al die automatisch» apparatuur, die steeds méér op intel ligentie dan op handkracht werkt. En als zij het niet heeft, heeft haar man xSSfe oensme iiau ■emaakt van hun verantwoordeujk- jegens de drommen passagiers, die zich in de scheepjes neerlieten leid Halve overwegbomen, die elektrisch bediend worden, zijn by de Spoorwegen bepaald populair geworden. Vandaag wordt te Hoevelaken bij Amersfoort al weer het honderdste paar in gebruik genomen. Het kaartje hierboven geeft aan waar die honderd paar halve bomen zich bevinden. me zien ju o~..„~*-j, - en bij de bouwput een half uur aan land mochten. Een onderzoek toonde aan, dat de twee boten slechts be perkt zeewaardig waren, en de dienst van domeinen ontleende hieraan het argument om de landingsvergunning in te trekken. De heer den Herder dreigde derhal ve lelijk tussen schip en wal in te vallen, vooral toen kort daarop een nieuwe reders-combinatie voor de re de van Hellevoetsluis verscheen met het wel. Voor vele echtgenoten geeft zo'n nieuwe huishoudelijke machine een soortgelijke vreugde als in de jongenstijd het eerste elektrische 'treintje! Als een lokomotiefje snelt de voet met de prikkende schuine naald over de stof, onmiddellijk rea gerend op de vingerwenken van de bestuurster. Het apparaat is ook nog storingvrlj voor radio en T.V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7