Dagelijks duizend nieuwe gevallen van huidziekte Duitse deskundigen menen dat een virus de ziekte verwekt Planta-gebruik de oorzaak van huidziekte Anti-spatmiddel gebruikt vóór proeven voltooid waren Verkeer naar Berlijn wordt aan grens niet gehinderd Westelijk protest tegen de sluiting van Sovjet-sector GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Eerste atletiekmedailles voor Rusland en Amerika Zomer 1960: kil en somber Weinig twijfel meer over ONDANKS OOSTDUITSE DREIGEMENTEN BEKENDMAKING EDELHOUT Spoorwegstaking in Amerika Het weer VEILIGE VLOEREN DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 84sfe JAARGANG No. 30610 DEN HAAG, 1 sept. Van maandag tot en met woensdag zijn dagelijks ruim duizend nieu we gevallen van huidziekte ter kennis van de geneeskundige hoofdinspecteur gebracht. Er heb- ben zich geen nieuwe sterfgeval len voorgedaan. Aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Kamerlid informeert naar strafrechtelijk onderzoek (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 sept. „Op grond van de epidemiologische onderzoekingen mag worden aan genomen, dat de wijziging in de samenstelling van een bepaald merk plantenmargarine de oor zaak is van de ziekte die sinds enige tijd in Nederland is opge treden. De ziekte, die mogelijk allergisch is, heeft zich ongeveer bij driemaal zoveel vrouwen als mannen geopenbaard." Dit deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, mee in zijn antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Lamberts (P.v.d.A.). KLM. Toenemend passagiers vervoer op de Atlantische route Een der daders van aanslag op premier Madjali in arrest Duiven vergiftigd na waarschuwing BERLIJN, 1 sept. (Reuter, A.F.P.) De drie Westelijke commandanten in Berlijn hebben bij de bevelhebber van de Sovjet sector geprotesteerd tegen het besluit van de Oostduitse rege ring, Westduitsers zonder spe ciale vergunning de toegang tot Oost-Berlijn gedurende vijf dagen te ontzeggen. De Oostduitse maatregelen ter beperking van de bewegingsvrijheid zijn een schen ding van de vier-mogendheden- overeenkomst en het akkoord tus sen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie van 20 juni 1949 (na de beëindiging van de blokkade)aldus wordt in de Wes telijke verklaring gezegd. Naar aanleiding van berichten die verwarring zouden kunnen veroorzaken, wordt aan het publiek het volgende medegedeeld: De voorziening van de winkels met Planta in de oude samenstelling zal deze week voltooid zijn. Teneinde deze Planta duidelijk te onderscheiden van de Planta, waaraan de huidaandoening wordt toegeschreven, is zij niet verpakt in de aluminium wikkel, maar in een wikkel van vetvrij papier met groene bedrukking. Met nadruk verzekeren wij, dat de samenstelling van deze Planta geheel gelijk is aan die, welke reeds jarenlang is gebruikt. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. Nu! Haast u! Olympiade Alléén bij T&wVt, Exclusieve Wintermantels Veel bewolking Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severt*. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per «nillimete»- hoogte Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor edvertentiën eventueel ronder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaaL Voor klachten over de berorglng wa 5.30 uw "t avonds tel. 2154A (Advertentie) Blijkens een verklaring van de ge neeskundig hoofdinspecteur verlenen de artsen veel medewerking om een inzicht te verkrijgen in de mate waar in de door het gebruik van Planta ver oorzaakte ziekte voorkomt. Een groot aantal doktoren doet dagelijks aangifte van het aantal nieuwe gevallen. Daar bij geven vele artsen persoonlijk in lichtingen, waarbij vele uitvoerige ge gevens worden verstrekt over de aard en de ernst van de ziekte en over de behandelingsmethoden, welke door hen worden gevolgd. Van onze correspondent vernemen wij, dat in Groningen nog voortdurend meldingen binnenkomen van geval len van huidziekte. De aanmeldingen bij de G.G.D. overschrijden de twee honderd, hoewel wordt aangenomen, dat het werkelijk aantal ziektegevallen veel groter is. Het betreft meest lichte gevallen. Slechts in enkele gevallen heeft de ziekte een ernstig karakter aangenomen. In de meeste gevallen is er een duidelijk aanwijsbare relatie met ge bruik van Planta. In enkele gevallen bleek geen Planta te zijn gebruikt, maar bleek er een relatie te bestaan roet gebruik van gebak of koekjes, aldus de directeur van de G.G.D.. de heer D Goosen. Daaruit valt af te leiden dat de nieuwe Planta wel in een enkele bakkerij in Groningen zou zijn verwerkt, in tegenstelling tot berichten van de zijde van de bak kerij-industrie. In Aken in Duitsland zijn gisteren drie gevallen aangemeld van de aan het gebruik van „Planta" toegeschre ven huidziekte. Het zijn drie meisjes uit één gezin. De inkopen voor dit gezin werden veelal in Nederland ge daan. Een dergelijk geval (een negen jarige jongen) wordt uit Emmerik bp Nijmegen gemeld. Volgens het Duitse persagentschap D.P.A. zou de nieuwe toevoeging aan de Planta, die de ziekte veroorzaakt, van Duitse herkomst zijn. Overigens menen Duitse deskundigen, dat het optreden van de ziekte niet samenhangt met het gebruik van Planta-margarine, maar dat een virus de verwekker van de ziekte is. Inmiddels zijn de heer B. V. Bekker, arts, inspecteur in algemene dienst van de geneeskundige hoofdinspectie, en prof. dr. E. H. Hermans naar West- Berlijn vertrokken, om na te gaan of er zich daar ook ziekteverschijnselen hebben voorgedaan in de periode, dat de aldaar door de Margarine-Union in de handel gebrachte margarine de zelfde stof bevatte als waarvan hier vermoed wordt, dat hij de veroorzaker van de ziekte in Nederland is geweest. miiiimiiHiiHiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiinNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiitiiiitiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bij de beantwoording van de vragen van het kamerlid de heer Borst (CPN) laat de bewindsman er geen twijfel over bestaan welke margarine wordt bedoeld. De minister merkt namelijk op, dat door het gebruik van Planta zich een aantal gevallen van een min of meer ernstige ziekte, die gepaard gaat met huidaandoeningen, heeft voor gedaan. Getallen worden niet genoemd, maar „het aantal gaat enkele honder den verre te boven", zo wordt mee gedeeld. Onderzocht wordt, of de toe gevoegde emulgator, bedoeld als anti- spatmiddel, de ziekteverwekker is. Het rijksinstituut voor de volks gezondheid is al in juli van het vorig jaar op verzoek can de fabri kant begonnen met een toxicologisch onderzoek van een drietal emulgato- ren. Hoewel dit onderzoek nog niet is beëindigd, is de fabrikant toch begonnen met het produceren en in de hendel brengen van de margarine, waarin een bepaalde emulgator is verwerkt. Dit is gebeurd, zonder medeweten van het rijksinstituut, zo dat dit in geen enkel opzicht mede verantwoordelijk kan wordgn ge steld, aldus de bewindsman. De minister merkt verder op, dat een voorafgaand onderzoek door de warenwet niet wordt ingesteld, omdat de wet dit niet kent. Het stelsel van de warenwet is slechts repressief. De enige bescherming, die de wet biedt, bestaat hierin, dat uitdrukkelijk met name bepaald is, welke hulpstoffen aan een bepaald levensmiddel mogen wor den toegevoegd. Volgens het marga rinebesluit van de warenwet is het toevoegen van andere hulpstoffen dan conserveermiddelen en kleurstoffen niet verboden, als deze maar geen bestanddelen bevatten, die schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Hierop bestaat geen voorafgaande controle. Minister Van Rooy is voornemens zo spoedig mogelijk advies hierover ia te winnen bij de adviescommissie van de warenwet. Nagegaan zal wor den in hoeverre waarborgen in het stelsel van de warenwet en in het bijzonder van het margarinebesluit dienen te worden opgenomen om ge beurtenissen, zoals die nu zijn voor gevallen, zo veel mogelijk te voor komen. Intussen heeft het Tweede-Kamerlid de heer Burger (PvdA) aan de minis ter van Justitie gevraagd of een straf rechtelijk onderzoek is ingesteld om trent het veroorzaken van de Planta^ epidemie. Verder vraagt de heer Bur ger de bewindsman of deze bereid is een speciale voorziening te bevorderen, zodanig, dat een bevredigende tege moetkoming aan de slachtoffers of hun nabestaanden op korte termijn ver zekerd is. 's-GRAVENHAGE, 1 september Het passagiersvervoer van de K.L.M. op de Atlantische route heeft in het eerste halfjaar een recordpeil bereikt, terwijl het aantal vervoerde passagiers in de maanden juli en augustus nog verder gestegen is. In het eerste halfjaar werden in to taal 59.000 passagiers van Amerika naar Europa en omgekeerd gevoerd tegen 47.000 in het eerste halfjaar van 1959, hetgeen een stijging betekent van 25'/s pet. Het totale aantal vervoerde passagiers op de Noordatlantische rou te is ten opzichte van het eerste half jaar van 1959 met 24 pet toegenomen, en wel van 570.000 tot 707.000. De toename van het passagiersver voer is volgens de K.L.M. te danken aan het feit dat steeds meer mensen gebruik maken van de economy class en door het gebruik van straalvlieg tuigen. AMMAN, 1 sept. (DPA) Een der daders van de aanslag op premier Mad jali is gisteravond alhier gearresteerd aldus is in de Jordaanse hoofdstad mee gedeeld. De arrestant, die wordt be schreven als „een derde man" is geen regeringsambtenaar. Zoals bekend wor den twee regeringsambtenaren, die maandag naar Syrië zijn gereisd de hoofdschuldigen van de aanslag ge noemd. Nadere bijzonderheden over de arrestatie zijn nog niet bekend. In Amman is de toestand rustig. Het enige ongewone in het stadsbeeld zijn groepjes soldaten die op strategische punten zijn geposteerd en de versterk te bewaking van de regeringsgebouwen, waar het werk na een rouwperiode van vierentwintig uur is hervat. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 1 sept. Voor de po litierechter moest zich gisteren verant woorden een 48-jarige kweker, die vijf tienhonderd zorgvuldig uitgezette sla- plantjes had zien sneuvelen bij het neerstrijken van dertig postduiven van zijn buurman, een verwoed duivenlie.- hebber. Kwaad geworden strooide hij vergif tussen zijn slaplanten en toen de postduiven andermaal neer streken sneuvelden er vijf. Uit de behandeling van de zaak bleek dat de kweker herhaaldelijk zijn buur man had gewaarschuwd, maar dat de ze duivenliefhebber weigerde maatre gelen te nemen. De officier van justi tie vond de maatregelen van verdachte te ver gaan en eistte 25 gulden boete. De politierechter achtte eveneens de tenlastelegging bewezen, maar vond verdachte niet strafbaar, omdat hij de eigenaar tevoren enkele malen had ge waarschuwd. Hij concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging. ALKMAAR, 1 sept. Gistermiddag werd het vierjarig jongetje J. van Die pen uit Limmen, bij het oversteken van de rijksstraatweg door een auto gegre pen. Het ventje werd op slag gedood. De bestuurder van de auto treft geen schuld. Westduitsers die zich naar de oostelijke sector van de voormalige Duitse Rijkshoofdstad begeven, worden voor de Brandenburger Tor door de Westduitse politie erop gewezen dat de Oostduitse grensposten hen zullen vragen naar een geldige AusweisDe Oostduitsers hebben Oost-Berlijn van 31 augustus tot 4 septemebr gesloten voor alle ingezetenen van de bondsrepubliek. Dus niet voor Westberlijners en buitenlanders. Zoalg bekend heeft de Oostduitse re gering Westduitsers tussen 31 augustus en 4 september de toegang tot Oost- Berlijn verboden tenzij deze in het be zit zijn van een geldige vergunning. Deze maatregel is genomen met het Advertentie FM 205 oog op de „irredentistische en milita ristische congressen en bijeenkomsten", die van 1 tot 4 september in West- Berlijn worden gehouden, aldus de Oostduitse regeringsverklaring. Van daag begint in West-Berlijn een vier daags congres van vroegere krijgsge vangenen en verwanten van vermiste militairen en zaterdag en zondag be legt de „Bond van verdrevenen uit de oostelijke gebieden" een congres en een openbare bijeenkomst. Deze bond bestaat uit Duitsers afkomstig uit de gebieden die thans aan Polen en de Sovjet-Unie behoren. Westberlijners en vreemdelingen kunnen zich nor maar naar Oost-Berlijn begeven. Ook het Westduitse kabinet, dat gis termiddag bij ontstentenis van bonds kanselier Adenauer die met vakan tie in Cadenabbia is onder voorzit terschap van vice-kanselier prof. Er- hard vergaderde, heeft de sluiting van Oost-Berlijn tot 4 september veroor deeld als een schending van de vier- mogendheden-status van de vroegere Duitse Rijkshoofdstad. De sluiting van Oost-Berlijn is de „scherpste aanval op Berlijn sinds het Russische ultima tum van november 1958", aldus staat onder meer in het communiqué dat na de kabinetsbespreking is uitgegeven. De Oostduitse plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken. Ot to Winzer, heeft in een onderhoud met het Oostduitse persbureau A. D.N. verklaard, dat de toegang tot Berlijn blijvend zal worden ontzegd aan mensen die „chauvinistische ge voelens" willen opzwepen en de stad voor provocaties willen gebruiken. Hü zei dat Oost-Duitsland de vrije toegang tot Berlijn in geen enkel op zicht zal belemmeren, maar dat het moet voorkomen dat „onze straten worden gebruikt voor militaristische en irrendentistische agitatie". Het be roep op de tussen de vier mogend heden in 1949 over Berlijn gemaakte afspraak, noemde Winzer ongegrond, daar er in 1949 nog geen Duitste staat bestond. Intussen is de „West- zonestaat" ontstaan, en daarna ook de „Duitse Democratische Republiek" aldus Winzer. Het verkeer met Berlijn is, ondanks Oostduitse dreigementen jegens de luchtvaartmaatschappijen die de stad aandoen, normaal verlopen. Er zijn geen passages afgeboekt of vluchten afgelast. Ook het spoorweg- en scheep vaartverkeer (dat door de oostzone loopt) verliep ongehinderd. Alleen aan de seetorengrens in de stad zelf oefen de de „Volkspolizei" een scherpe con trole uit op „Ausweise". Aan de zone grens tussen West- en Oost-Duitsland werd reizigers gevraagd naar bet doel en de duur van hun oponthoud in West- Berlijn. Wie zo dom was te zengen, dat hij of zij naar een van de in West-Ber lijn te houden congressen ging, werd teruggestuurd. Politieke waarnemers in West-Berlijn menen dat de Oostduitse regering haar besluiten met actieve instemming en steun van de Sovjet-autoriteiten heeft genomen. Premier Grotewohl en de secretaris-generaal van de Oostduitse communistische partij, Walter Ulbricht, zijn met vakantie, en de minister van Binnenlandse Zaken, Grünstein, zou ongetwijfeld niet de gehele verantwoor delijkheid voor deze beslissing op zich hebben genomen. De Oostduitse rege ring heeft bovendien gedreigd met maat regelen tegen het vervoer in de lucht- corridors tussen West-Berlijn en West- Duitsland. Dit impliceert dat de Rus sen bereid zijn de middelen ter beschik king te stellen om deze dreigementen kracht bij te zetten. Niettemin gelooft men niet dat de Russen tot het uiter ste willen gaan. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie verklaarde nog na mislukking van de topconferentie dat Rusland de eerste maanden geen een zijdige maatregelen inzake Berlijn zal nemen. Kennelijk wil de Sovjet-rege ring zien hoe de bevolking en de Wes telijke regeringen reageren en mede op grond van deze reacties haar toekom stig optreden bepalen. (Advertentie) bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Parket - Linoleum Rubber - Colovinyl Trapbekleding VLOEREN Showroom Zijlstraat 96 Tel. 20340 PHILADELPHIA, 1 sept. (UPI) Nadat drie jaar lang onderhandeld was over de arbeidsvoorwaarden hebben 20.000 man onderhoudspersoneel va nde „Pennsylvania Railroad", de grootste Amerikaanse spoorwegmaatschappij, order gekregen in staking te gaan. Door deze staking vallen 1600 treinen uit, die per dag 136.000 passagiers en 118.000.000 „ton-mijlen" vracht vervoe ren over een spoorweg met een lengte van 16.000 km, die dertien Amerikaan se staten bedient en met name voor de autofabrieken, de kolenmijnen en de staalfabrieken van vitaal belang is. Zodra het onderhoudspersoneel het werk neerlegde kregen 72.000 andere employe's van de „Pennsylvania Rail road" verlof voor onbepaalde tijd. Slechts 2000 opzichters en andere lei dende employé's zijn in dienst gehou den om het allernoodzakelijkste werk te verrichten. Een der voornaamste eisen van de vakbond is dat de bouw en het onder houd van spoorwegmateriaal geschie den moeten door personeel van de maatschappij en niet, zoals tot dusver het gebruik is, door onder-aannemrs van de „Pennsy". Ook eist de vakbond strikter bepalingen over de aard en om vang van de werkzaamheden. De voor zitter van de „Transport Workers Union", Michael J. Quill, verklaarde dat de staking waarschijnlijk niet van korte duur zal zijn. „Het kan weken of maanden duren eer een overeen komst tot stand is gebracht", zei hij. (Advertentie) Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en enkele regenbuien. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit westelijke rich tingen. Zon: 5.52-19.26. Maan: 17.37-1.56. iorgen opklaringen maar ook hier en daar een bui. Zwakke zeewind. Tem peratuur overdag 18 a 19 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Perio den met matig strandweer, maar nog onstabiel. max. min. neersl. Station temp temp afgel. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Stockholm Oslo Kopenhagen Londen gisteren 24 uur 17 14 0.4 17 14 4 18 15 1 17 10 2 17 12 8 17 12 1 17 12 11 15 6 0 17 7 2 17 11 0.4 15 0 (Advertentie) EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR .1SA T E L.204I5 - HAARLEM DE SPECIAALZAAK VOOR AL UW LEDERWAREN (Van onze sportredactie) ROME, 31 aug. De Olympische Spelen zqn voortgezet niet het meest spectaculaire onderdeel: de atletiek. Al direkt vielen er medailles te verdelen, namelijk bij het kogelstoten en het ver springen. De Amerikanen lieten zich op het eerste nummer van hun sterkste zijde zien en grepen zowel het goud als het zilver en het brons. Bill Nieder DE BILT, 1 sept. De gemiddelde temperatuur van de afgelopen drie zomermaanden juni, juli en augustus bedroeg te De Bilt 15,8 graden Celsius tegen 16,4 graden Celsius normaal, aldus het B.N M.I. Het was de koudste zomer sedert 1956. Juni was ditmaal de warmste en juli de koudste van de drie zomermaanden. Hei aantal zomerse dagen waarop de temperatuur tenminste 25 graden Celsius bereikt bedroeg te De Bilt tien tegen negentien normaal. Van deze tien kwamen er negen in juni voor. Van de 92 dagen, die de drie zomermaanden tezamen tellen waren er niet minder dan 67 aan de koude kant. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 526 tegen 615 normaal een groot verschil met het vorige jaar toen 797 uren zon werden gere gistreerd. Juni was verreweg de zonnigste maand Na 1956 was de zomet niet meer zo somber geweest, de zon scheen toen slechts 428 uur. De hoeveelheid regen was aanzienlijk groter daD normaal, gemiddeld in het gehele land is tegen de 300 millimeter gevallen, dit is ongeveer ander half maal de normale hoeveelheid. De zomers van 1954 en 1956 zijn even wel natter geweest. Juli en augustus hebben de grootste hoeveelheden op geleverd, juni was daarentegen gemiddeld genomen nog een weinig aan de droge kant. Uit de voorlopige gegevens blijkt reeds duidelijk, dat het oosten belangrijk meer neerslag heeft ontvangen dan het westen van het land. was de grote triomfator met een stoot van 19 meter 68, een nieuw Olympisch record. De Russische verspringster Krzesins- ka behaalde het. goud met een afstand van 6 meter 27. Onze landgenote Joke Bijleveld stelde teleur. Zij klasseerde zich niet voor de finale. Interessante atletieknummers waren voorts de 5000 meter en de 100 meter voor heren. Armin Hary imponeerde op de sprint met een tijd van 10.2 sec., terwijl bij de vijf kilometer een grote verras sing de uitschakeling van de Engelse crack Pinie betekende. De zwemnummers leverden Neder land enkele successen op. Tineke La- gerberg en Corrie Schimmel plaatsten zich bp de laatste acht op de 400 me ter vrije slag, dat de Amerikaanse Chris von Saltza een nieuw Olympisch record bracht. De Australiër Murray Rose verrichtte een fantastische pres tatie door de 400 meter vrije slag bij de heren te winnen in een nieuw Olym pisch record. Op de andere fronten deed Neder land nauwelijks van zich spreken. De zeilers Verhagen en Van Duyl weerden zich beter dan de vorige dag, maar Sleeswijk kwam er bij de Finnjollen niet aan te pas. Onze schermsters wer den in de tweede ronde allen uitgescha keld, maar de gestuurde vier van Njord slaagde er bij de roeiers in de halve finale te bereiken via de herkansing. De dubbel twee Bakker-Rentmeester bleef iets beneden de verwachtingen door van Frankrijk te verliezen. Hen rest echter nog een herkansing (Zie verder de sportpagina's).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1