Overleg EEG-partners nog in stadium van „aftasten" Bonn en Den Haag gereserveerd Automatische halve overweg bomen voldoen goed Geen ruimer ontwerp loterijwet te wachten Huidige ontwerp enige mogelijkheid 1 SUNIL Soldaten van Loemoemba uit Bakwanga verdreven? De stille overwinning De plannen van president De Gaulle Haagse chauffeur nog m arrest Honderdste installatie in gebruik F» U ROL Affaire Cook Interpol vergat gegevens Slachtoffers van het verkeer Opperste Heerser van Malakka overleden WITTER DAN DE WITSTE DUIF dralon P SUNIL WAST STRALEND WIT Europ* Geen derde macht in )a zonder Engeland Braziliaanse kunst in Parijs MEMORIE VAN ANTWOORD: Huidgenezing BEAR, STEARNS Co. §S DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 PAGINA 3 PARIJS, 1 sept. Op uitnodi ging van president De Gaulle hebben gisteren Nederlandse en Franse regeringsleiders hier „oriënterende besprekingen" ge voerd over de jongste ontwikke lingen in Europa en de Franse ideeën voor een nauwere politieke samenwerking. Naar de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, na afloop mede deelde, werd in de „openhartige en in een bijzonder aangename sfeer gevoerde besprekingen" een in zicht verkregen in de standpun ten van beide landen en in de gedachten, die bij de Franse rege ring leven over de toekomstige Europese politieke samenwerking. De „busoverval" bij Genua iedere dikte, elk^maat bouw- en meubelplaat f uiltjes verdrogen door Parol-poedel Natte augustus Op Cura§ao 130 jaar oud record gebroken P Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld DOOR: RUTH FEINER Noch minister-president prof. J. E. de Quay, noch minister Luns wilden op concrete vragen over het onderhoud met de Franse regeringsleiders ingaan. Mr. Luns deelde slechts mede, dat de Franse regering na de contacten met de Duitse bondsrepubliek en ons land de oriënterende besprekingen met de overige leden van de Europese Econo mische Gemeenschap zal voortzetten. Verwacht kan worden, dat daarna de gedachtenwisseling in het grotere kader van de zes zal worden vervolgd. Minis ter Luns legde er de nadruk op, dat het geen kwestie betreft, die „van vandaag op morgen in het stadium van besluiten komt". Antwoordend op vra gen, zeide hij alleen te kunnen mede delen, dat „beide regeringen van oor deel zijn[ dat de saamhorigheid op het terrein van de buitenlandse poli tiek in de Westelijke wereld in het al- femeen en in Europa in het bijzonder epaalde behoefte heeft aan verdieping en versterking". Op vragen over de voorstellen van president De Gaulle wensten de minis ters niet in te gaan. Gevraagd of de Nederlandse regering afwijzend staat tegenover de Franse ideeen, antwoordde hij: „Het overleg verkeert in het stadium van aftasten".De mi nister voegde hieraan toe te ver wachten, dat dit stadium zeker nog wel twee maanden zal duren. Ook van Franse zijde wordt verno- then, dat president De Gaulle noch aan kanselier Adenauer, met wie hij op 30 DEN HAAG, 1 september Naar bif informatie bij de directie van de busonderneming in Wateringen blijkt, wordt de 45-jarige Haagse chauffeur W. van der Broek, die zich dezer da gen op de autoweg Spezia-Genua te weer zou hebben gestel,1 tegen drie Itali- nen die hij voor rovers aanzag, nog in arrest gehouden. Italiaanse bladen hebben intussen een andere lezing van het gebeurde ge geven. De drie Italiaanen, izittenden van een personenauto, zouden op de heuvelachtige en bochtige weg tussen Genua en La Spezia herhaaldelijk de chauffeur van de bus met vijftig Ame rikaanse toeristen met hun claxon heb ben beduid van het midden van de weg te gaan, zodat zij konden passeren. De chauffeur was niet van het midden van de Weg geweken, maar de Italiaanse autobestuurder was er op een gegeven ogenblik in geslaagd de bus te passe ren. De chauffeur, geïritteerd door de inhaal-manoeuvre, dwong de personen wagen te stoppen viel de inzittenden aan. en 31 juli de Franse gedachten voor nauwere politieke samenwerking in Europa besprak, noch aan de Neder landse ministers, uitgewerkte voorstel len heeft overhandigd. De gedachten van president De Gaul le gaan uit naar regelmatige ontmoe tingen tussen de regeringsleiders van de Europese landen en de ministers van buitenlandse zaken. Deze besprekingen zouden moeten worden voorbereid en gecoördineerd door een secretariaat en een permanente commissie. Het doel daarvan is, de Europese samenwerking vooral op het gebied van de buitenland se politiek, of van defensie te verster ken. Het gezaghebbende blad „Le Mon de" schrjjft inmiddels, dat de sugges ties van president Do Gaulle zowel in Bonn als in Rome en in Den Haag op reserves zjjn gestuit. Onder de lan den van „de zes wordt weliswaar de noodzaak ingezien tot versterking van de Europese politieke samenwerking, maar de vrees bestaat, dat dit initia tief slechts het verborgen doel heeft een soort „derde macht" in Europa e scheppen met Frankrijk als leider. Ook wensen met uitzondering van België dat de Verenigde Staten moeilijk hun houding in de Congo-kwes- tie kan vergeven de E.E.G.-partners van Frankrjjk het te vermijden, dat de banden met de Verenigde Staten wor den verzwakt en dat de N.A.V.O. zou worden geschaad door de eenheid daar van te breken. President De Gauile zou tenslotte alleen staan in zijn bedoeling de politieke samenwerking tot de zes landen van de E.E.G. te benerken. De overige vijf landen van de E.E.G. zou den verwerkelijking daarvan, zonder deelneming van Engeland zeer moeilijk achten. I» In hel Musée d'art moderne te Parijs is een tentoonstelling geopend van bijna honderd Braziliaanse werken. Hieronder bevindt zich bovenstaand bronzen beeld „Echo", van Maria Martins. (Van onze Utrechtse redacteur) HOEVELAKEN, 1 sept. Trein 1429, komend uit Amersfoort en rijdend in de richting Ede-Wageningen, heeft gistermiddag 15.46,27 seconden, voor hij de overweg in Hoevelaken naderde, daar de honderdste installatie voor automatische beveiliging met halve bo men in werking gesteld. Rode lichten begonnen te knipperen, een bel trad in werking en even later passeerde de trein, waaruit reizigers vriendelijk naar de verzamelde autoriteiten wuifden. De directie van de N.S. heeft nu deze mijlpaal in de moderne beveiliging van overwegen is bereikt, daaraan enig re liëf willen geven. Het feit is geboek staafd op een plaquette tegen een der spoorbomen, die door ir. O. de Groot, hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat werd onthuld. Op de duur zal het grootste deel van de thans van bediende bomen voorzie ne overwegen geautomatiseerd worden, zo deelde de president-directeur van de N.S., ir. J. Lohmann mede in een bij eenkomst in het hoofdgebouw van de Spoorwegen te Utrecht, voorafgaande aan de plechtigheid in Hoevelaken. Dit komt neer op een vermeerdering van 600 ahob's, zoals de automatische hal- ve-overwegbomen in de wandeling bij afkorting genoemd zullen worden. Eind van dit jaar hoopt men een aantal van 126 bereikt te hebben. Alleen enige zeer drukke overwegen, gelegen op empla cementen of veelsporig, dan wel, om dat om verkeerstechnische redenen automatisering zeer bezwaarlijk zou (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 sept. Van de rege ring mag niet verwacht worden, dat zij na eventuele verwerping van het ont werp tot wijziging van de loterijwet met een nieuw ontwerp zal komen, waarin de grenzen voor de sportprijs- vragen nog ruimer getrokken worden". Aldus delen de minister van Justitie, mr. A. C.. W. Beerman, en de minis ter van O. K. en W. a.i. mej. dr. M. A. M. Klompé, mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Gesteld wordt, dat na verwerping van het voorstel niet opnieuw gebruik gemaakt kan worden van de uiterste mogelijkheden, die de huidige loterij wet nog biedt. „Bij het voorgestelde ontwerp was dit nog verantwoord met het oog op een te verwachten nieuwe wettelijke maatregel", aldus de be windslieden. Uit het rapport van de commissie Wiarda van januari 1959 is gebleken, dat zij unaniem voor een wij ziging van de loterijwet was en - op twee leden na voor een wettelijk toe gestane sportprijsvraag. De regering achtte het toen niet gewenst de legale sportprijsvragen nog langer te weren. Mocht het bewuste wetsontwerp niet worden aanvaard, dan zal het na het verschijnen van het rapport van de comissie Wiarda - als tijdelijk be doelde beleid, niet worden gecontinu eerd, zo wordt opgemerkt. Bovendien zou de regering bij ver werping van het ontwerp geconfron teerd worden met het feit, dat de meerderheid van de Staten-Generaal wenst, dat continue vergunningen verleend worden voor het organiseren van sportprijsvragen. Uit deze twee slachtigheid kan binnen afzienbare tijd een gespannen politieke situatie ontstaan, aldus de bewindslieden. Een uitlating in die richting heeft mi nister Beerman reeds bij de monde linge behandeling van hef ontwerp in de Tweede Kamer gedaan. Ten aanzien van het verbod op het houden van prijsvragen, die geen lote rijen zijn, wordt nog opgemerkt, dat dit niet geldt als de voorwaarde, waaraan voldaan moet worden bestaat uit het verrichten van een wetenschappelijke of kunstzinnige prestatie. Ook in gevallen, waar maar een deelnemer (dus geen mededinging) is, of niet aan een stof felijke voorwaarde behoeft te worden voldaan, maar als voorwaarde is ge steld bijvoorbeeld, dat men geschikt moet zijn om voor radio of televisie op te treden, is het verbod niet van kracht. Hetzelfde geldt voor prijsvra gen, waarvan de prijs of de premie niet meer dan duizend gulden bedraagt Advertentie Huidzuiverheld Huidgezondheid zijn, zullen op de traditionele wijze be diend worden. De automatische overwegbeveiliging, waarvan de eerste installatie in mei 1952 aan een overweg in een vrij onbe tekenende weg bij Blauwkapel in de omgeving van Utrecht is aangebracht, wordt sinds 1952 lijnsgewijze tegelijk met de modernisering van het seinstel- sel van het spoorwegnet ingevoerd. Zo maakt de honderdste ahob deel uit van de modernisering van het seinstelsel te Amersfoort met automatisch blok naar Barneveld, Nijkerk en Soestduinen. Het meest ideaal blijven de vrije kruisingen, doch de kosten daarvan bedragen gemiddeld 2 a 21/! miljoen, terwijl een ahob zonder bijkomende werken 100.000 gulden kost. De ahob is daarom aanbevolen als een interim oplossing voor een derde gedeelte van de overwegen, die volgens een urgentielijst voor vrije kruisingen in aanmeriking komen. Als drie grote voordelen van dit Ame rikaans systeem noemde de heer Loh mann de korte wachttijden (in normale gevallen ongeveer vijftig seconden) de zeer betrouwbare werking door de automatische bediening en de duidelij ke signalering door de vele knipperen de lichten, die ook op de bomen zijn aangebracht en door het luide bellen, waardoor zelfs onoplettende weggebrui kers tijdig worden gewaarschuwd. Dit alles bij elkaar is zo spectaculair, dat zelfs kinderen blijkens ervaring ervan weerhouden worden, langs de halve bo men toch heen te glippen. In tegenstelling met Frankrijk, waar de ahob slechts wordt toegepast op niet te drukke overwegen er zijn in to taal 1761 van deze installaties in West- Europese landen treft men de auto matische halve overwegbomen in ons land zowel op snelverkeerswegen als in bebouwde kommen aan. Een ande re beveiliging, die men hoofdzakelijk op niet te drukke overwegen aantreft, is de automatische knipperlichtinstallatie („aki".), waarbij ongeveer 25 seconden voor de trein nadert, groen langzaam knipperend licht in een dito rood licht overgaat en eveneens een bel gaat lui den. Daarmee werd in 1946 begonnen en de N.S. hebben thans 258 van deze installaties. Zij zijn en zullen in de toekomst hoofdzakelijk worden toege past bij overwegen, die thans geen be veiliging hebben. (Advertentie) Members of New York Stock Exchange One Wall Street. NEW YORK 5. N.Y. Announces the opening of a direct telex connection with its Representative in Amsterdam LEO KORNDÖRFFER 10 Haringvlietstraat, Telephone 731711 - Telex 11309 September 1, 1960. WILLEMSTAD, 31 aug. (A.N.P.) De regentijd is dit jaar wel bijzonder vroeg met gevolg dat de maand augus tus, voor Curagao althans, een „natte" maand is geworden, zo nat dat men van een record spreekt. De stromende regen van zondag heeft het totaal over de periode van 1 tot en met 28 augustus gebracht op 142,4 millimeter en dat is 32 millimeter méér dan het hoogste dat ooit over een maand augustus is genoteerd. In het jaar 1830 noteerde men op de plantage Savanet een tota le regenval over de maand augustus van 110 millimeter; nu 130 jaar later, is dan tenslotte dat record gebroken. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 1 sept. De oorzaak van het misverstand tussen de Amster damse recherche en de Londense Scot land Yard over de zaak-Cook is thans opgehelderd. Bij de laatste persconfe rentie over de schilderijendiefstal had hoofdinspecteur Postma gezegd, dat het onderzoek zeer bemoeilijkt en ver traagd was door het feit dat Scotland Yard, ondanks dringende verzoeken, geen informaties aan haar Amsterdam se collega's had verschaft. De enige me dedeling, die via Interpol doorkwam, Was dat de Yard geen rechercheurs naar Nederland wilde sturen. Het antwoord van de Yard liet niet op zich wachten. Men liet weten dat de Yard alles had gedaan wat in haar vermogen lag en op verzoek een serie informaties naar Nederland had ge stuurd. Daardoor luidde het spoor naar Interpol in Den Haag, waar inderdaad de veelbesproken informaties bleken te liggen. Ze zijn toen met de ijl-koe- rier naar Amsterdam gestuurd, waar men uiteraard niet enthousiast bleek over de activiteiten. „Een vervelende zaak", was het com mentaar van Interpol-Den Haag. Voor de talrijke televisiekijkers, die uit de pedante Interpol-films de indruk had den gekregen, dat dit orgaan ongeveer het hoogste op het gebied van crimine le recherche vertegenwoordigt, was deze eerste confrontatie met de Interpol-rea liteit een nuttige koude douche. MIERLO Bjj het plotseling over steken van de snelweg Eindhoven-Hel mond is gisterochtend de 61-jarige aan nemer M. A. uit Stiphout om het le ven gekomen. Hij werd gegrepen door een auto die op zijn beurt door een achter op rijdende wagen werd aange reden. De bestuurders liepen geen let sel op. DOETINCHEM In het ziekenhuis alhier is overleden de 31-jarige H. Pol man uit Doesburg, die in de nacht van dinsdag op woensdag met zijn scooter op weg van Beek naar Kilder bij de gemeente Bergh uit de bocht vloog en tegen een ijzeren paaltje botste. Het slachtoffer werd 's morgens gevonden. De man was ongehuwd. BOLSWARD Gistermiddag is de 60-jarige K. Boelens uit Ringen (Hen- naarderadeel) verongelukt. Zij was per fiets op weg naar haar schoonzuster, toen zü plotseling zonder richting aan te geven de rijweg overstak. Zij werd hierbij gegrepen door een achter haar rijdende personenauto en overleed vrij wel onmiddellijk. LEEUWARDEN, 1 sept. Bij het dorpje Rien in de Friese gemeente Hen- naarderadeel is gistermiddag de zestig jarige mevrouw T. Boelens-Huisman uit Rien bij een aanrijding om het leven gekomen. Zij stak met de brom fiets plotseling de rijweg over en werd toen gegrepen door een achterop ko mende personenauto. De vrouw werd op slag gedood. KOEALA LOEMPOER, 1 sept. (A.F.P. Reuter) Sir Hisamoeddin Alam Sjah, de Opperste Heerser van Malakka is op 62-jarige leeftijd na een langdurige ziek te overleden. Hij zou aanvankelijk he den zijn geïnstalleerd, maar dit was uit gesteld wegens zijn ziekte. Hij zou op vijf augustus een hartaanval hebben ge had. De plaatsvervangende opperste heerser, de radjah van Perlis, die 39 jaar is, nam sedert 7 augustus zijn func tie waar, en zal de overledene vermoe delijk opvolgen. (Advertentie) Advertentie U voelt u behaaglijker dan ooit in dit ondergoed, 't Is lichter, zachter, extra-warm. En het past alsof het speciaal voor u gemaakt is! Wassen? Zo gebeurd. En zo droog! Bovenstebest ondergoed 'r, msrsmieaPNnL cvsnuerim'/Mivóv&sr r? ELISABETHSTAD, 1 sept. (Reuter, A.F.P.) Premier Joseph Ngaloela van de „Diamant-Republiek" Zuid-Ka- sai heeft op een persconferentie mee gedeeld, dat de troepen van de centra le Congolese regering gisteren uit de hoofdstad Bakwanga en uit andere plaatsen zijn verdreven. De gevechten waren nog aan de gang. Op hun ter- rugtocht zouden Loemoemba's troepen de minister van Openbare Werken, Da vid Odia, hebben vermoord. Zij scho ten met mortieren op dorpen, waarbij vrouwen en kinderen om het leven kwamen. De Tunesische troepen van de Verenigde Naties bevinden zich nog in Bakwanga, aldus Ngaloela, maar zij doen niets dan het blanke personeel van de diamantmaatschappij bescher men. Premier Ngaloela die zich in Elisa- bethstad bevindt evenals president Ka- londji zei dat hjj het nieuws telefo nisch van vice-premier Katanga uit rtiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiilii «HMiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimmiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiii Al deze dingen gingen Philip door zijn gedach ten, toen hij in de mooie, zonnige herfstmorgen voortliep. Hij dacht ook met veel plezier aan zijn eerste ontmoeting met Father O'Donovan, onge veer anderhalf jaar geleden. Patrick had in een bijzonder natte en koude winter een dubbele long ontsteking op zijn hals gehaald en ondanks Eileen's werkelijk opofferende verpleging zag het er naar uit, dat de trouwe Ier de zware ziekte niet zou overleven. Ofschoon Patrick zo zwak was, dat hij nauwelijks kon spreken, vroeg hij om de Laatste Sacramenten en zo werd Father O'Donovan er met spoed bijgehaald. Ook Philip kwam, toen Eileen hem op de hoogte had gebracht van het levens gevaar, waarin zijn trouwe dienaar verkeerde, snel naar St. Vincent Square, waar hij getuige was van de heilige handelingen. Patrick bleef in leven, maar vroeg zijn pastoor hem toch nog eens af en toe te komen bezoeken, omdat hij dringend behoefte had aan geestelijke troost. En zo kwam het, dat Philip Hogarth en Father O'Donovan elkaar leerden kennen en hoogachten. De grote, goedmoedige oude priester vatte ook voor de vrouw des huizes grote genegenheid op. Hij zag achter al dat oppervlakkig gepraat en de conventionele, dwaze society-tamtam, zoals hij het lachend noemde, vele goede eigenschappen, die een meer oppervlakkig toeschouwer helemaal niet zou den zijn opgevallen. Een vrouw, die een dienst knecht met zoveel overgave verpleegde, moest wei een goede Samaritaanse zijn, om het even waar mee ze overigens haar kostbare leven verdeed. Eileen beschouwde de katholieke geestelijke met een nieuwsgierige verbazing. Zijn belangstelling voor de dingen van deze wereld, zijn gezonde, ro buuste levensvreugde vormden toch eigenlijk een krasse tegenstelling met „dat verouderde, angst-in boezemende bijgeloof", waar hij met zoveel vuur en energie voor opkwam! Bovendien kon ze niet be grijpen, dat een „zo knappe, goed uitziende man zich onderworpen had aan het celibaat". Hij had vast en zeker in zijn jeugd een ongelukkige lief de gehad en was toen uit wanhoop maar priester geworden! Op zekere dag werd haar nieuwsgierig heid zó groot, dat ze zich niet meer kon bedwin gen en de pastoor ronduit vroeg; „Father, is u eigenlijk al ooit verliefd geweest?' „Ik ben altijd verliefd", had hij toen vergenoegd geantwoord. „Ik ben verliefd op Gods schone we reld en al zijn grote en kleine, goede en slechte schepsels." En dan had hij er met een vrolijk knip oogje aan toegevoegd; „Maar zo heeft u het zeker niet bedoeld, wel?" Daarna had Eileen het thema nooit meer aan geroerd. Toen dan later Annette Vernier bij Eileen haar in trek nam, kwam de pastoor meermalen op bezoek. Hij wist, dat de jonge Belgische van huis uit katho liek was, maar had haar nooit in de kerk gezien, en looit had ze uit zijn hand de heilige communie ont vangen. Misschien ging het hier om een verdwaald lam, dat de pastoor de weg terug moest wijzen naar de herder en de kudde. Philip had er geen idee van of Annette en Father O'Donovan een ernstig onderhoud met elkaar had den gehad. Het zou ook nooit in zijn hoofd zijn op gekomen zo'n precair onderwerp aan te roeren. Phi lip mocht Annette graag lijden en was er blij om, dat ze haar intrek had genoemn in het huis op St. Vincent Square. Nooit had hij durven hopen dat Eileen genegenheid zou opvatten voor een vrouw als Annette. En daarom was hij er eerlijk blij om, toen hij zag, dat zich tussen de beide vrouwen een diepe vriendschap ontplooide. Annette was de eerste vriendin van zijn vrouw, die hem werkelijk goed beviel en hij vond nauwelijks iets op haar aan te merken. Ze was aantrekkelijk, had haar hart op de goede plaats zitten, vervoegde over een ge zonde zin voor humor en had de typische charme van de vrouw van het vasteland. Daarbij kwam nog, dat ze geestelijke en morele principes bezat, die Philip uitermate waardeerde. Toch zou hij nooit verliefd kunnen worden op een vrouw als Annette. Waarom eigenlijk niet? Had ze niet juist al die voor treffelijke eigenschappen, die hij in Eileen zo bitter had gemist? Was ze niet een goed uitziende, elegante verschijning? Wat was het menselijk hart toch voor een onlogisch, eigenzinnig ding! Was het werkelijk zo als een oude vriend eens tegen hem had gezegd: „Men houdt van een menselijk wezen niet on danks, maar juist vanwege zijn slechte eigenschap pen!" Nee slechte eigenschappen had Philip tot dus verre niet aan Annette kunnen ontdekken. En toch oefende die jonge vrouw geen betoverende invloed op hem uit. Ze zou zeker een geheel ander type man beter bevallen: het overgevoelige, licht kwets bare, sensibele soort, dat wel naar buiten het leven moedig tegemoet trad, maar dat onder uiterlijke kranigheid diepe littekens verborg. Een man als Da vid Weingarten. Deze was iemand, aan wie Philip's hele genegen- neid toebehoorde. Ofschoon hij niet veel ouder was dan de jonge geleerde, koesterde hij toch bijna vaderlijke gevoelens voor hem. Het kwam hem altijd weer voor, dat de zeer begaafde, jonge jood met zijn ernstige aanleg, zijn bescherming nodig had. Wat voor een merkwaardige mengeling toch! Jongensachtig in zijn enthousiasme, en toch zo oud als de geschiedenis van het jodendom. Een dromer, die van een volmaakte wereld droomde met volmaakte mensen, en toch tegelijkertijd de nuch tere wetenschapsmens, die zich absoluut geen illu sies erover maakte, dat zijn droom ooit zou zijn te vervullen. Grootmoedig en spoedig verzoend, als het ging om een onrecht dat hem persoonlijk was aangedaan.Maar onverzoenlijk en ijzig afwijzend, als het een collectief onrecht betrof. Zijn haat, zijn afschuw tegen de Duitsers was bodeiploos en brand de in hem als het vuur in de hel zelf. Ook tussen David en Father O'Donovan was in de loop der tijden een vriendschap gegroeid. Philip had eerst gedacht, dat het de pastoor erom ging David te be keren tot het katholieke geloof, maar hij moest al spoedig inzien, dat zijn mening onjuist was. Fa ther O'Donovan had helemaal geen plannen in die richting. Philip wist, dat beide mannen vaak in ;en lang gesprek gewikkeld waren, omdat ze op velerlei gebied gemeenschappelijke interessen had den. Father O'Donovan had, voordat hij zijn roe ping volgde, enige jaren medicijnen gestudeerd en hij had buitengewone belangstelling voor alles wat David hem vertelde. Beide mannen waren verder zeer muzikaal en David woonde des zondags vaak de hoogmis bij in Father O'Donovan's kerk, die een beroemd zangkoor bezat. Mensen van geheel ver schillende gezindte kwamen uit alle delen van het land om dit te beluisteren en een paar grote con certzangers rekenden het zich tot een eer met het St. Vincentiuskoor de mis te mogen zingen. Bakwanga had vernomen. Er zouden ruim driehonderd man van Loemoemba door 120 mannen van Kalondji zijn ver jaagd. De troepen van Loemoemba zouden onder de ogen van de Verenig de Naties hebben geroofd en gemoord. Ngaloela zei voorts dat twee steden aan de grens met Katanga ook zijn heroverd, maar dat er nog steeds troe pen van de centrale regering in Kabin- da en Sentery (in het oosten van het land) zijn. Hij zei dat er bij de troe pen van de centrale regering vier Tsjechische en twee Belgische officie ren waren. In een onderschept radio bericht vroegen de soldaten van Loe moemba om versterking. Het Afrikaans congres in Leopold- stad is gisteren geëindigd met het aannemen van een resolutie waarin lof wordt gebracht aan de Verenig de Naties, die hebben verhinderd dat Congo een slagveld in de koude oor log werd, en waarin de mishandeling van Amerikaans en Canadees perso neel van de Verenigde Naties openlijk wordt betreurd. De afgevaardigden spreken hun steun uit aan de een- heidspolitiek van premier Loemoem ba en doen een „dringend en plech tig beroep op alle leiders in de re publiek Congo om te komen tot een heid, begrip en samenwerking in het belang van eigen land en van geheel Afrika". Maar er wordt geen melding gemaakt van de mogelijkheid, dat an dere Afrikaanse landen Loemoemba militaire steun bieden om de eenheid zo nodig met geweld af te dwingen. Dit wordt beschouwd ais een ernsti ge tegenslag voor de extremisti sche groep in de centrale regering van Congo, die rekende op de steun van minstens Ghana en Guinee in de strijd tegen Katanga. NEW YORK, 1 sept. De secre taris-generaal van de Verenigde Na ties. Hammarskjöld, heeft formeel bij België geprotesteerd omdat de terug trekking van de gevechtstroepen uit Congo nog niet is voltooid, terwijl de Belgische regering had beloofd dat dit uiterlijk 29 augustus het geval zou zijn. Hammarskjöld verlangt dat de terug trekking van de Belgische troepen die nog in Congo zijn „onmiddellijk" zal worden uitgevoerd. Dit staat in een rapport aan de Veiligheidsraad waar in de secretaris-generaal verslag uit brengt van de wijze waarop de reso luties zijn verwezenlijkt. BRUSSEL, 1 sept. In antwoord op vragen over het protest van Ham marskjöld heeft een woorvoerder van het Belgische ministerie van buiten landse zaken verklaard dat de vertra ging bij de terugtrekking „geen gevolg is van kwade wil maar van een tekort aan transportmiddelen". Enkele Ame rikaanse „Globemasters" die honderd manschappen van Kamina naar Brus sel zouden moeten vervoeren zouden slechts vijfentwintig zitplaatsen hebben gehad. Wanneer de Verenigde Naties voldoende vliegtuigen voor troepenver voer beschikbaar stellen zal de terug- trekking zonder verwijl worden vol- (Wordt vervolgd) tooid, aldus de woordvoerder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3