Moeizaam compromis over tarieven van bureau voor school- en beroepskeuze Hartelijke huldiging van het zilveren raadslid A. van der Veldt ■m GEACHTE VERGADERING...." Zeven jeugdige Haarlemmers vanmorgen veroordeeld H E N S E N Haarlemse gemeenteraad Telegrafische gelukwens Toespraken en geschenken, maar vooral vriendschap ■BK Nieuw raadslid De show begint Amendement HULDIGING VAN J. PEPERKAMP Dr. F. E. Posthumus Meyjes gehuldigd 25 jaar neuroloog P. MURINGER van morgen gehuldigd ËS WEGENS AUTODIEFSTALLEN DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 PAGINA 5 ROME I960 Zij wonnen de gouden plak 1 Haarlem e.o. Films Muziek Waterstanden - Gevangenisstraf voor bromfietsendief vxx-x-.-.v.-x-x-x-x-:-:-:-.. .■:;xïxv.v::x-:y:;x-:v.;x:: ysï&i&ïï. :*:*x illlllii Rii MONTYCOATS ZEEDUFFEL 35.— Voor sportkleding natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM De heer J. H. J. Aders jr. overleden Zes weken voor rebel lerende jongelui Looddiefstal Beurs van Amsterdam - - - Beurs van fSew York HAARLEM, 1 september Met een meerderheid van 32 tegen 3 stemmen heeft de Haarlemse raad gistermiddag Uiteindelijk zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om de tarieven voor het gemeentelijk bureau voor school- en beroepskeuze drastisch te verhogen. Tegen stemden slechts de PSP-fractie en mevrouw SCHMITZ-PE- PER (P.v.d.A.) (per ongeluk). Een amendement van de heer PIELAGE (P.v.d.A.) om de termijn, waarbinnen men meerdere kinderen uit één gezin tegen gereduceerde prijs zou kunnen opgeven bij het bureau, nader te be palen op één jaar, werd met 24 tegen 11 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. was een typisch compro misvoorstel, waarmee niemand erg ge lukkig was. De tarieven moesten ver hoogd worden. Daar was iedereen het over eens. Maar hoeveel die verhoging zou moeten bedragen, daarover liepen de meningen nogal uiteen. Alleen de PSP-fractie liet bij monde van de heer BOVENKERK weten, dat zjj principieel tegen deze verhoging van de tarieven was, omdat er ver band was gelegd tussen de tarieven en de kostprijs. B. en W. waren immers uitgegaan van een gemiddelde kost prijs van f 1000.- per geval, welk be drag men dan ook als basistarief voor stelde. Alleen zouden naarmate het in komen van de gezinnen van aangemel de kinderen lager waren, grotere reduc ties op dit basistarief worden toege staan. Nee, redeneerde de heer Boven kerk, de ouders kunnen zelf de verant woordelijkheid voor een ingewikkelde zaak als schoolkeuze nu eenmaal ge worden is, niet meer dragen. De ge meenschap moet die overnemen. Ie dereen moet in de gelegenheid zijn om daarvan gebruik te maken en daarom moet men zodanige tarieven stellen, dat iedereen die betalen kan. Dat heeft met de kostprijs niets te maken. Dat zelfde geldt immers voor het onderwijs zelf. Niemand kan de kostprijs betalen. Er wordt domweg een vergoeding ge vraagd. Daar gaat men ook niet van de kostprijs uit. Bovendien voerde dit raadslid aan, dat het voortgezet onderwijs met zijn 25 tot 50 pet. mislukkingen bijzonder inefficiënt is. Ieder middel om dit per centage te drukken, moet men aangrij pen. Hier heeft men een goed middel, mits iedereen er gebruik van kan ma ken. Het onderwijs is er zelf ook mee gediend. De heren VAN LIEMT (KVP), BETTINK (VVD) en SPEK (Prot. Chr. Groep) voelden er niets voor om aan dit principiële debat mee te doen. Zij achtten het juister om daarmee te wachten tot het rapport van de com missie verschenen is, die de positie, taak en werking van het gemeentelijk bureau voor school- en beroepskeuze heeft onderzocht. Deze heren waren ook niet enhousiast over voorgestelde verhoging. De heer Bettink met name had nogal bezwaar tegen de voorgestel de sterke progressie in de tarieven, die juist op degenen zouden drukken die toch al zoveel belasting moeten beta len. De heren SPEK en VAN LISMPT wilden met het voorstel wel akkoord gaan, maar wilden over enige tijd, wan neer het rapport van de commissie aan de orde komt, de vrijheid hebben om te zien hoe deze nieuwe tariefre geling in de praktijk voldoet. De heer VOOGD (P.v.d.A.) sprak zich ook in deze geest uit. Wethouder BAKKER verdedigde het compromisvoorstel met te zeggen, dat de tarieven noodzakelijk omhoog moes ten. Daarbij moet men nu eenmaal van een kostendekking uitgaan, anders heeft men geen enkele basis meer. Ook in sociaal opzicht voldeed het oude ta rief niet meer. Hij beschouwde het voorstel als in alle opzichten een ver betering. Het amendement van de heer PIE LAGE (P.v.d.A.) kon in zijn ogen geen genade vinden. Wanneer men de termijn waarbinnen meerdere kin deren uit één gezin tegen reductie mogen worden ingeschreven, op één jaar stelt, begaat men onrechtvaar- Advertentie) ZWEMMEN 1500 m vrije slag 1928 A. Borg, Zweden 1932 K. Kitamura, Japan 1936 N. Terada, Japan 1948 J. Mc. Lane, U.S.A 1952 F. Konno, U.S.A. 1956 M. Rose, Australia 1960 7????? Maar iedereen heeft altijd prijs, wanneer hij een GOED horloge uitzoekt uit de welvoorziene collecties van Het huis met het carillon. Grote Houtstraat 49 Haarlem - Telefoon 20049 CINEMA PALACE: Simson en Delila, volw 2, 6.45 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Saboteur", 14 jaar: 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Mijn man is bij de F.B.I., a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: La dolce vita, str. volw., 2 en 8 uur (4-3 week). REMBRANDT: Unter fremden Sternen, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. STUDIO: ,,Faja Lobbi", a.l. 2.15, 7 en 9.15 u iMINERVA: „Wir Wunderkinder, a.l. 8.15 uur. Donderdag 1 september Concertgebouw, 8.15 uur: Zomerconcert Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v Marinus Adam. Solist: Willem Hylkema, piano. Programma: Wagner, Grieg, Beet hoven. UMUIDEN Donderdag 1 september Hoog water: 11.33 u. Laag water: 6.43 u. en 19.23 u. Vrijdag 2 september Hoog water: 0.13 u. en 12.57 u. Laag water: 8.14 u. en 20.48 u. digheden tegenover gezinnen met slechts één kind, of gezinnen met meerdere kinderen die met tussenpo zen van langer dan een jaar inge schreven worden. De reductie is ge baseerd op het feit, dat het gemeen schappelijke inschrijving van meer dere. kinderen uit één gezin, men veelal met één onderzoek kan vol staan. Er wordt dus minder werk gedaan. Dat geldt ook wanneer meerdere kinderen worden behan deld als gevolg van een oorzaak, die bij één behandeling gebleken is. In alle andere gevallen moet er telkens en volledig oderzoek plaats vinden, en moet dus ook het volledig tarief berekend worden. Met 24 tegen 11 stemmen werd het amendement ten slotte verworpen. HAARLEM, 1 sept. Aan het be gin van de zitting van de Haarlemse gemeenteraad heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers in een sobere toespraak de tachtigste verjaardag van prinses Wilhelmina herdacht. Hij herinnerde aan haar karaktervast heid en releveerde haar titel „moeder van het verzet". Aan het slot van zijn toespraak stelde hij de raad voor om een telegram naar Het Loo te sturen, waarin de raad gewaagt van zijn gro te dankbaarheid voor de jaren van Haar bestuur, en van zijn gevoelens van oprechte vreugde bij gelegenheid van deze verjaardag. De raad wenst de prinses oprecht geluk toe. Met al ler instemming werd uiteraard dit voorstel door de raad aangenomen, ten bewijze waarvan een hartelijk applaus uit de banken der raadsleden opklonk. (Advertentie) Drs. J. J. Voogd, de fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Haarlemse raad, wenste namens alle fracties de heer A. van der Veldt (K.V.P.) geluk met het feit dat hij gedurende 25 jaar in de Haarlemse gemeenteraad zitting heeft gehad. De huldiging vond na afloop van de raadsvergadering plaats in de kamer van B. en W. ten stadhuize. Mevrouw Van der Veldt kreeg van de raad rode rozen en witte anjers aangeboden. getrouw weer eens kans gezien om kort voor mijn jubileum weg te gaan". Ook hij dankte de heer Van der Veldt voor zyn persoonlijke vriend schap, die hij in en buiten de raad had mogen ondervinden. Van der Veldt zelf nam de hulde met gepaste zin voor betrekkelijkheid in ontvangst, waarna zeer velen van de gelegenheid gebruik maakten om hem en de zijnen de hand te drukken. De jubileumviering was gisterochtend al begonnen, toen in aanwezigheid van de K.V.P.-fractie en het K.V.P.-afde lingsbestuur in de St. Willibrorduska- pei in de kathedraal een H. Mis uit dankbaarheid werd opgedragen. Ook burgemeester Cremers woonde deze H. Mis bij. 's Avonds werd de viering besloten bij Brinkmann, waar de K.V.P.-fractie hem en de zijnen een feestelijk diner aanbood. De heer Jacq. van Velsen toonde zich hier een vaar dig en geestig tafelpreases die de kunst verstond zowel het goede als het minder goede in de mens het volle pond te geven. Namens de gemeente lijke Centrale Haarlem van de K.V.P., bood voorzitter W. van Liemt de jubi laris een radiotafel aan. Later op de avond voegde zich ook deken W. N. Zijlstra bij de feestvierenden. HAARLEM. 1 sept. Vandaag heeft de heer J. Peperkamp zijn 40-jarig ju bileum gevierd in dienst van de Nieuwe Haarlemsche Courant, waar hij de abon nementenadministratie behartigt. In de ochtenduren werd hij door de algemeen directeur, de heer J. J. W. Boerrigter, ontvangen, die hem met hartelijke woor den prees wegens zijn accuratesse en zijn ijver voor de courant. Hij overhan digde de jubilaris, die in gezelschap was van zijn echtgenote en andere fa milieleden, de gouden medaille van de maatschappij voor handel en nijverheid. Mevrouw Peperkamp spelde haar man de onderscheiding op en ontving zelf als aandeel in de hulde een fraai boe ket goud-gele anjers. Tenslotte kreeg de heer Peperkamp het gebruikelijke cadeau onder couvert ten geschenke. Na afloop mocht hij nog vele gelukwensen in ontvangst nemen van vrienden en relaties uit het bedrijf. Vanmiddag werd hij officieel gehuldigd ten kantore van de Nieuwe Haarlem sche Courant. HAARLEM, 1 sept. Aan de grote schare familieleden en vrienden, die zijn jubileum kwamen meevieren, heeft de nestor van de Haarlemse gemeen teraad, de heer A. van der Veldt (K. V.P.) gisteren wel kunnen merken hoe- velen zich persoonlijk tot hem aange trokken voelen. De heer Van der Veldt herdacht het feit, dat hij op 2 septem ber 1935 toetrad tot de Haarlemse raad. Behalve de vele familieleden, onder wie zijn moeder en zijn echtgenote, zijn zoon en toekomstige schoondoch ter, waren ook zijn oud-collegaraads- iid de heer E. F. G. Albrecht, oud wethouders A. J. M. Angenent en de oud-directeur van Sociale Zaken de heer D. H. Suerink, aanwezig om van hun hartelijke gevoelens jegens de ju bilaris te getuigen. Aan het eind van de wel erg lan ge raadsvergadering sprak de bur gemeester namens de raad zijn oprech te gelukwensen uit aan het adres van de heer Van der Veldt, die hij ken schetste als een man van lijnrecht den ken, een man uit één stuk. „U bent tuinbouwer van huis uit en dus K.A.B.-er en dus sociaal voorvech ter", aldus de burgemeester, die in de jubilaris vooral de menselijke geladen heid prees, die hem telkens in een raadsdebat deed zeggen: „Eedlijk, me neer de voorzitter, ik meen het. „Juist die persoonlijke geladenheid en bewo genheid hebben de bijdrage van de heer Van der Veldt tot de besluitvorming in de Haarlemse raad tot een uiterst waardevolle gemaakt. Tot slot van zijn toespraak deelde mr. Cremers mee, dat hy de eer had namens de raad de heer Van der Veldt bij gelegenheid van zijn 25-jarig raadlidmaatschap een geschenk ter hand te stellen. Het geschenk bleek er echter niet meer te zijn. Ijverige bodes hadden het reeds overgebracht naar de kamer van B. en W., waar de jubilaris na de raadszitting zou reci piëren. De heer Van der Veldt nam de regiefout nogal laconiek op en ver klaarde, dat hij niet zijn sterkste zij de was om dit soort huldigingen te on dergaan. Hij toonde zich dankbaar voor zijn jaren in de Haarlemse raad door gebracht. En wat dat persoonlijk me de-voelen betreft, waarover de burge meester had gesproken, hij achtte dat onmisbaar voor iedereen, die zich zijn verantwoorddelijkheid bewust is als dienaar van de gemeenschap. Dank baar was hij hiervoor het begdip en de vriendschap die hij van de raadsleden had mogen ondervinden en in die dank wilde hij graag iedereen betrekken, met wie hij nu te maken had, maar ook met wie hij in het verleden ooit te maken had gehad. In de kamer van B. en W. dan kon burgemeester Cremers eindelijk het ge schenk daadwerkelijk ter hand stellen: een fraai uitgevoerd opbergmeugel. Namens de vedschillende raadsfracties voerde daar drs. J. J. Voogd (P. v.d.A.) het woord, die het aantrekkelyke van het democratisch stelsel zag in het feit, dat men zakelijk principieel te- genover elkaar kon staan, terwyl de persoonlijke verhouding zeer goed, zelfs vriendschappelijk bleef. De heer Van der Veldt noemde hij een sprekend voorbeeld daarvan. Hij prees de jubi laris. die juist als nestor een voorbeeld voor de anderen is door zijn onkreuk baarheid en zijn menselijke bewogen heid. Mevrouw Van der Veldt, die de ze middag herhaaldelijk in de hulde aan haar echtgenoot betrokken werd, kreeg rode rozen en witte anjers aan geboden. De heer Albrecht kwam de jubilaris herinneren aan het feit, dat hij tege lijk met hem in de raad zijn intrede heeft gedaan. ,,We hadden veel ge meen. Alleen heb ik mijn gewoonte HAARLEM, 1 september Vanmor gen werd dr. F. E. Posthumus Meyjes in de regentenkamer van het St. Elisa beths- of Grote Gat-huis gehuldigd, om dat het vandaag precies 25 jaar gele den is, dat hij als neuroloog aan dat ziekenhuis verbonden werd. Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, opende de rij van spre kers in zijn functie van president-re gent". In de afgelopen 25 jaar hebt u in het park van Gasthuis een boom ge plant met vele takken, bladeren en vruchten", aldus burgemeester Cre mers". De vruchten zijn dan de resul taten die u met uw werk hebt bereikt". Hij prees dr. Posthumus als een man van milde humor, die bemind is om zijn wijze van omgaan met patiënten en personeel en die uitstekend de kunst van het luisteren verstaat. Hij over handigde namens de regenten het voor het Gasthuis traditionele cadeau, een vork en lepel. Hierna sprak de geneesheer-direc teur, P. A. Heeres, de jubilaris toe. Hij zei het prettig te vinden eindelijk weer eens te spreken tot een man, die de huldiging a priori leuk vond. Dr. Posthu mus, die waarnemend geneesheer-di recteur is, bracht hij dank voor de prettige wijze waarop zij samen had den gewerkt. Ook zei hij, in zijn functie van voorzitter van het erefonds van oud-verpleegsters, erkentelijk te zijn voor het vele dat dr. Posthumus hier voor heeft gedaan door zijn toneelop voeringen. Dr. Heeres overhandigde een geschenk onder couvert. De volgende spreker, dr. O. D. Dijk stra, noemde dr. Posthumus het voor beeld van een goede collega en bood namens de staf een schilderij van de jubilaris aan. Hierna bood de direc trice, zusters A. Reyers, een schilderij aan, een afbeelding van het Gasthuis poortje, zuster A. Hoogervorst gaf een boekwerk ten geschenke en namens de personeelsvereniging ontving dr. Posthumus van de heer H. Bunt een projectiescherm. Mevrouw Posthumus Meyjes kreeg verschillende ruikers bloemen aangeboden. Hierna sprak de jubilaris een briljant en geestig dank woord. HAARLEM, 1 sept. Vandaag her denkt de heer P. B. M. Muringer de dag, dat hy voor veertig jaar in dieust kwam bij de Twentsche Bank N.V. te Haarlem. Sinds 1 januari 1950 is hij er procuratiehouder. De jubileumviering had een volstrekt onofficieel karakter en was daardoor bijzonder hartelijk. Bij hem thuis aan de Laurens Real- laan kwam vanochtend een deputatie van het bedrijf op bezoek. Directeur mr. F. van Meerwijk sprak hem namens de directie toe en overhandigde hem de gebruikelijke jubileumgave. Namens het personeel werd het woord gevoerd door zijn collega-procuratiehouder, de heer Van den Broek, die hem eveneens een geschenk overhandigde. Juist in de ze omgeving hadden deze toespraken minder het karakter van officiële rede voeringen. Het waren hartelijke woor den van vriend tot vriend. In de loop van de dag zijn zeer vele vrienden en kennissen van de jubilaris hem thuis de hand komen drukken. HAARLEM, 1 sept. Vanmorgen heeft de Haarlemse Rechtbank een ne gentienjarige ketelmonteur uit Haarlem tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek veroordeeld, omdat hij drie bromfietsen had gestolen. Tegen hem had de officier van justitie, mr. J. J. Bredius veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf met aftrek geeist. De ketelmonteur had de bromietsen uit elkaar gehaald, enkele onderdelen ervan gebruikt en de rest in een sloot gegooid. Bovendien had hij nog een groot aantal bromfietsen weggenomen, waar op hij voor zijn pleizier had gereden. Na de ritten had hij de brommers zo maar ergens tegen de muur gezet. ZANDVOORT, 31 aug. De Neder landse bond van detailhandelaren in textiel en mode-artikelen „Demotex" congresseert op 12 en 13 september te Zandvoort. Deze organisatie viert dan haar 25-jarig bestaan. Maandag 12 september zal het con gres om 5 uur 's middags door het ge meentebestuur van Zandvoort officieel ten raadhuize worden ontvangen. •til «/oor, .y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y.y-X.X- ■XXXvXXvXXvvi a - De heer Rijbroek, portier van Brinkmann, blijkt een bekwaam scribent te zijn om de vergaderingen en bijeenkomsten te „bulletineren". Wij zijn weer onder elkaar. Het seizoen van de vrijheid is vrijwel voor iedereen voorbij. De gasten zijn huiswaarts getrokken en wij hebben het „oost west, thuis best" voor de zoveelste keer waar gemaakt. De foto's zijn toekeken, de verhalen van zon en regen verteld. Wij moeten weer aan de slag Ter redactie stromen de eerste uit nodigingen voor die of die vergade ring weer binnen. Fn dat is voor ons het teken, dat menig voorzitter zijn hamer uit de kast heeft gehaald om binnenkort met een tik op het groene laken zijn aanhangers tot luisteren te dwingen. „Geachte vergadering", zal hij dan zeggen en tastend in zijn al of niet beperkte vocabulaire zal hij zijn mensen weer warm maken voor de vereniging en een opwekkend woord spreken tot intensieve deel neming aan de bijeenkomsten. Het vergaderseizoen is dus begon nen. „Er wordt veel te weinig over dag vergaderd", zegt de heer Brink mann, wiens etablissement gedurende de herfst en winter de meeste ver- gaderlustigen herbergt. En hij wordt daarin bijgevallen door de heer Geerts, die de besprekingen regelt. Avond aan avond zijn de zalen bezet in die zin, dat de opkomst meestal minder is dan waarop gerekend wordt. „Televisie?" vragen wij voor zichtig. „Och", krijgen wij ten ant woord, „echte vergaderingsmensen laten zich door de televisie niet thuis houden". Overbelast blijkt een vergadering zelden te zijn. Tenzij een of andere regeringsmaatregel of een dreigende staking onrus* gebracht heeft. Dan is er plots een hausse' in vergaderingen, die dan uitpuilend worden bezocht. Met feestavonden gaat het natuurlijk goed. Maar het grote probleem is ge worden, dat iedereen alleen feest wil vieren op zaterdag Goed, het zij zo. Meneer de voor zitter kan letterlijk aan de slag. Hij moet maar niet treuren over de ge ringe opkomst. Want de wegblijvers schijnen te rekenen op de krant. Wij zullen er dus zijn. Bij tij en ontij. Wie over vergaderen gesproken gisteren met het vergaderen met zijn neus in de boter is gevallen, is de heer A. L. Peeters. Toen is hij namelijk als raadslid beëdigd en voortaan zal hij op de plaats van mejuffrouw Bolsius de onderwijs zaken behartigen namens de katho lieke raadsfractie. Er wachten de heer Peeters drukke tijden: de gemeente begroting is in zicht en de onderwijs- paragraaf is bepaald niet de minst omvangrijke. Feitelijk was het heel toevallig, dat de heer Peeters in de politiek verzeild is geraakt. Als hoofd van de St.-Bavoschool in Haarlem noord was hij een aantal K.V.P.-be- stuurderen opgevallen door zijn frisse ideeën en zijn deskundigheid. Dus werd hij gevraagd om kandidaat te worden voor het raadslidmaatschap. De gemeentepolitiek is voor deze 44-jarige Hagenaar-van-geboorte nog betrekkelijk maagdelijk terrein, al heeft hij als hoofd der school altijd uitstekend met de verschillende rijks- en gemeentelijke autoriteiten overweg gekund. In 1934 studeerde hij af aan de Haagse kweekschool. Hij kreeg een aanstelling tot onderwijzer aan de katholieke school voor a-sociale en woonwagenkinderen in Den Haag, en bracht de oorlogsjaren als onder wijzer door in Heemskerk. Op 1 juli 1946 deed hij zijn intrede in Haarlem, waar hij hoofd werd van de toen nog zeer grote Bavoschool (600 leer lingen). De school is sindsdien ver schillende keren gesplitst, maar telt nu nog altijd 275 leerlingen. Nog in 1946 kreeg hij bezoek van de zojuist in de raad gekozen mejuffrouw Bol- De wintermode heeft zich weer aangekondigd De show is begonnen. Ook in Haarlem. Wij hebben eens een bezoekje gebracht aan mejuffrouw Irma Spruit, die in haar Spruit Boutique confectiemodellen, daar naast eigen ontwerpen verkoopt. Vrij dagavond brengt zij haar collectie, „en", zegt ze, „dat is voor ons alle maal een grote gebeurtenis. Niet al leen de zes meisjes die al weken aan de ongeveer veertig modellen wer ken, leven in een nerveuze sfeer. Er komt zoveel voor kijken, voordat de show werkelijk wordt gebracht. Al lereerst natuurlijk de ontwerpen, waar ik al maanden van te voren aan begin te werken, zodra ik wat stoffen binnen krijg. Dan de mannequins, die wij vaak op de voorjaarsshow al voor de herfst engageren. Hoewel wij dus maanden voor de show al bezig zijn, komt alles toch neer op de laatste weken. Er moeten afspraken gemaakt worden met de mannequins, er wordt gepast, waarna er vaak nog wat ver anderd moet worden, er worden foto's gemaakt. Dan, wat heel belangrijk kan zijn voor het cachet van een model, worden de accessoires geko zen: schoenen, tassen, sieraden, hoe den, die ik meestal zelf ontwerp. O", zucht Irma Spruit, „mijn agenda is zo vol punten, dat ik er zelf geen wijs meer uit word<. Is de zaal geschikt voor de mannequin? of moet er nog iets veranderd worden, is de muziek geregeld, is er gezorgd voor bloemen voor de mannequins, is de verlichting goed? En laat ik de geluidsinstallatie niet vergeten, de consumpties, het aantal plaatsen in de zaal. Het is alles „de show" wat de klok slaat". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiui sius, die de heer Peeters kwam vra gen haar een beetje wegwijs te ma ken in de didactische problematiek van het onderwijs. De jeugdbeweging heeft natuurlijk de volle belangstelling van de heer Peeters, maar hij heeft de tijd niet meer om er nog praktisch voor te werken, zoals vroeger. Trouwens ook het wijkhoofdschap van de B.B. en het lidmaatschap van 'de gebruikers- commissie voor het gemeentelijk bui tencentrum „Het Wisselseveld" heeft hij langzamerhand allemaal moeten opgeven. Wel is hij nog leraar in het algemeen vormend onderwijs aan de Avondtekenschool in de Kamper straat en speelt hij een actieve rol in de liturgische vernieuwing in zijn parochie. En voor het overige eisen zijn gezin, zijn echtgenote, vier zoons en zijn dochter hem helemaal op. HAARLEM, 1 sept. Vanmorgen heeft de Haarlemse Rechtbank zeven jeugdige Haarlemmers veroordeeld, die enkele maanden geleden betrokken zijn geweest bij een aantal geruchtmakende auto-diefstallen in Haarlem. De jon gens maakten deel uit van een jongeren- sociëteit, die destijds haar domicilie had op de Bakenessergracht. Met de gesto len wagens hadden de jongelui plezier- ritjes gemaakt naad Amsterdam, Zand voort en Utrecht. De straffen, waartoe zij vanmorgen door de Rechtbank wer- Vanmorgen is de heer J. Peperkamp van de afdeling abonnementen van onze courant onderscheiden met de gouden medaille van de Maatschappij voor Han del en Nijverheid. Mevrouw Peperkamp speldt haar man de onderscheiding op. Links de algemeen directeur van ons bedrijf, de heer J. J. W. Boerrigter. A v- - <-s - den veroordeeld, zijn aanmerkeiyk lich ter dan die, welke de officier van justi tie ,mr. J. J. Breding twee weken gele den tegen hen had geëist. Verschillen de van hen werden onmiddellyk in vrij heid gesteld, omdat zij reeds langer in voorarrest hadden gezeten dan de duur van het onvoorwaardelijke gedeelte van de opgelegde straf. Een achttienjarige tuinder kreeg vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met af trek. Hij kwam vrij. De eis tegen hem luidde tien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een negen tienjarige magazijnbediende werd ver oordeeld tot zeven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met af trek en drie jaar proeftijd. Ook hij werd in vrijheid gesteld. Tegen hem had de officier van justitie anderhalf jaar ge vangenisstraf geëist. Twee achttienja rige leerling-verwarmingsmonteurs kre gen dezelfde straf: acht maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van drie jaar. Veertien dagen geleden hoorde een van hen de zwaarste straf tegen zich eisen, die de officier van justitie in deze ge ruchtmakende affaire formuleerde: twee jaar jeugdgevangenisstraf met af trek. Tegen de ander luidde de eis een jaar en zes maanden jeugdgevangenis- straf. Een achttienjarige machine-bank werker werd veroordeeld tot vijf maan den. waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien gelastte de rechtbank plaat sing in een tehuis voor werkende jonge mannen in Rotterdam. Tegen hem luid de de eis tien maanden gevangenisstraf met aftrek. Een andere, even oude ma chine-bankwerker kreeg een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij was de enige, die niet in voorarrest zat. De officier van justitie had tegen hem zes weken gevangenis straf geëist. Een achttienjarige keuken knecht tenslotte werd veroordeeld tot vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Veertien dagen geloden was tegen hem tien maanden met aftrek ge- eist. Ook hij werd onmidellijk in vrij heid gesteld. GEEN SPREEKUUR De burge meester van Heemstede zal morgen, 2 september, geen spreekuur houden. Advertentie) 100 wol, wateraf stotend, winddicht, en kleurecht Leeftijd 7 jaar in DONKERBLAUW- GRIDS en CAMEL OVERVEEN, 1 sept. Vanmorgen is de heer J. H. J. Aders jr. in de leeftijd van 52 jaar overleden. De heer Aders was medefirmant in het bedrijf van zijn vader, de firma J. H. J. Aders commisionnairs in effecten en hoek man op de Amsterdamse beurs. De plechtige uitvaartdienst zal op 3 september a.s. gehouden worden in de parochiekerk van het Heilig Hart te Haarlem, waarna de begrafenis zal plaats hebben op het r.k. kerkhof te .Overveen. HAARLEM. 1 sept. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen drie jonge lui tot een gevangenisstraf van zes we ken met aftrek veroordeeld, die betrok ken waren bij een opstootje in een ca- fétaria aan de Anegang. Op 16 juli ont stond daar namelijk enig rumoer, waar door surveillerende agenten genoopt werden op te treden. De drie betrok ken jongelui hadden later wat verderop zich schuldig gemaakt aan geweldple ging jegens de agenten. Toen zij twee weken geleden terecht moesten staan eiste de officier tegen hen een gevangenisstraf van twee maanden. IJMUIDEN, 31 aug. Als verdachten van looddiefstal zijn door de politie aangehouden een timmerman uit Haar lem en een timmerman uit IJmuiden. Bij een verbouwing hadden zij zich 11 ki logram lood toegeëigend en dit aan een opkoper verkocht. Bij controle van diens administratie kwamen hun namen te voorschijn. Vorig Slot opening 31/8 4% Ned. 1958 4)4 Ned. 1960 1 4>/s Ned. 1960 II 4 V. Ned 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3)4 Ned 1958 3)4 Ned 1948 3 V, Ned 1950 3", Ned 1954 3"4 Ned 1955 B.N G Won bouwl 6 Ned Handel Mil Cert Amsterdam Rubber B V.A Senembah-Mll AJC.U Berke) Patent Calvé-Delft Cert Dell MB Fokker v Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Btlliton 2e Kon Petroleum 50 Holt Amerika Ltln K.L.M Kon Ned Stoomb M KF.M. Ned Stoomv MB v Ommeren Ned. Scheepvaart Unit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 214 Amsterdam '56 2)4 Amsterdam 56 U 2)4 R'dam '57 Alb Heiin kl ob) 101 Yb 101 101 98H 98% 953/4 93tf 94% 88% 88% 90 92% 110 320 112% 112% 150 530 533 540 359 858 184 183 459 336 906 941 441% 1327 1339% 870 863% 465 130.10 128.80 145% 146% 103 199% 200% 140 141 173% 285 153% 155% 79 87% 100% 124 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera] Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch v Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwa- Stand Oil N.Y 1'ldewater U.S. Steel Stemming: 30/8 51'/. 43% 43% 81% 44% 80% 27b 31 61 61% 34% 34% 20 45% 40% 18% 81% 31/8 51 %e 43^4 43% 82% 45% 79% 27 32% e 61% 61% 34% 34 e 19% 48 40% 18% 80% goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5