Voor Ajax geldt: Verlos ons van de Noormannen Frederikstad grijpt zege in duivelse stormloop CETALAC Deskundige van V.S. werkt voor Sovjet-Unie Ajax verwerkt nederlaag met teenagermuziek ■I D Verrassing in Europese bekercompetitie Verlos ons van de Noormannen Voetbalprogramma voor zondag Knoop dit in V1É, J uw oori VAN NELLFs Afternoon theebuiltjes 98 ct PLAN EUROPESE COMPETITIE CLUBTEAMS Courses Duindigt Nederlanders benoemd tot commissie-leden DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 PAGINA 7 (Van onze speciale verslaggever) FREDERIKSTAD, 1 sept. „Verlos ons van de Noormannen, Heer!", de kreet waarbij onze Voorvaderen verbleekten, heeft opnieuw geklonken. Zij steeg op als een jammerklacht uit het grauwe en sombere Morkelokke- stadion van Frederikstad Fotball Klubb, waar woensdagavond voor elf fanatieke Noorse voetballers een groot en berucht verleden scheen te herleven. De vurige driften in het zilte bloed, die ooit van Visi-Gothen, Vandalen en Varangiërs de barbaarse, alom gevreesde Vikingen maakten, le- ken nog eenmaal samen te span nen. Hartstochtelijk aangemoe digd door 17.000 bewonderaars en bezeten van de vaste wil om de eerste kennismaking met het Europese bekervoetbal winnend te beleven, beukten zij op de muur, waarachter een stuntelend Ajax zijn voorsprong van 1-2 ver dedigde. Die muur werd stormen derhand genomen. Door de bres sen suisden drie spectaculaire vol treffers naar het Amsterdamse net en het mag gerust een won derlijke speling van het lot he ten, dat het wilde krijgsrumoer Verf met gemak en... van Ceta Bever SEMI-PROFS AMATEURS WEST I WEST II van Frederikstad plotsklaps ver stomde en Ajax een roemloze Cup-dood bespaard bleef. Nu kon de landskampioen zich nog net wijden aan het redden wat er te redden viel en dat bleek een met het oog op de returnmatch 7 september in het Olympisch Sta dion zeer belangrijk derde doelpunt, waarmee de toch ver rassende eindstand bepaald werd op 4-3. Voorbereiding Concilie Nederlands schilder op Tahiti Ongeforceerde -aan passing aan het primitieve van de tropen Prairie-marmotten Feest in Utrecht Liever een pers meer..." UflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllll HHimmiiiiiiHiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiiimiiiiii (Advertentie) Eredivisie: GVAVNAC, Sparta— DWS-A, ADO—DOS, Alkmaar—NOAD, EnschedeMVV, FortunaRapid JC, Willem IIWV, ElinkwijkFeijenoord, Ajax—PSV. Eerste divisie A: LeeuwardenVites se, Fortuna VI.De Volewjjckers, RBC KFC, EDODFC, LimburgiaHel- mondia, AGOWEnschedese Boys, Hermes DVSVolendam, Stormvogels -BW, HVC—Veendam. Eerste divisie B: Eindhoven—Schev. H. Sport, ExcelsiorGo Ahead, 't Gooi VSV, vtageningen—SVV, DHC—Sittar- dia, HelmondHeracles, EBOH—RCH, ZFCHeerenveen, Blauw WitBe Quick. Tweede Divisie: De ValkHilversum, WilhelmmaNEC, BaronieOldenzaal, De GraafschapTubantia, Roda Sport Zwolse Boys, PECRigtersbleek, ZeistHaarlem, VeloxLonga, Zwar- temeerUVS, Eerste klasse A: EscaVDZ; B: Hen geloDOS, QuickVelocitas. D: Ton- gelreBrabantia, Heer—Hoensbroek. Polo-succes voor Italianen Tweede klasse B: DWV-Ripperda. Derde klasse A: ZAP-SEW. B: Always Forward-De Meteoor. C: Rapiditas- Neerlandia. Vierde klasse A: Schagen- VIOS (W). D: GVO-Zaanse Boys; WZ- OFC. Tweede klasse A: LFC-Roodenburg; B: Papendrecht-VFC; Excelsior-Leer- dam Sport; De Musschen-0vermaas. Derde klasse A: RKAW-Voörburg. B: DHS-Leonidas; DHZ-RDM. C; Lekker- kerk-DHL; VTOS-RKWIK; GSV-Bode- graven. D: CKC-Slikkevee,r; ODS-VDL. Vierde klasse A: SJC-DOSR. WASHINGTON, 1 sept. (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is, blijkens een giste ren te Washington uitgegeven mede deling van mening, dat dr. Maurice Halperin, een voormalig hoofd van de afdeling voor Latijns-Amerika van de Amerikaanse inlichtingendienst, thans in Moskou werkt, waar hij de Sovjet regering raad geeft bij de behandeling van Midden- en Zuidamerikaanse aan gelegenheden. In de mededeling wordt gezegd, dat Halperin in 1953 door de universiteit van Boston werd geschorst, omdat h\j zich beroepend op de Amerikaanse grondwet, weigerde tegenover een on der-commissie van de Senaat te ver klaren, of h\j lid was geweest van de Amerikaanse communistische partij. Halperin begaf zich toen naar Mexico, waar hij toetrad tot de aldaar werken de Amerikaanse communistische groep. Later vertrok hij naar Rusland. Een verrassing? Inderdaad, want wie had gedacht dat de semiprofs van Ajax zich zouden laten kloppen door een elf tal Noorse amateurs, dat weliswaar ve le internationals telde, maar op de bui tenlandse voetbalmarkt geen naam van betekenis bezit. Iedereen was het erover eens dat Ajax zeer gunstig had geloot tegen Frederikstad Fotball Klubb, wel ke kampioensploeg de hoge eer genoot om als eerste Noorwegen te mogen ver tegenwoordigen in het toernooi om de Europa-cup. En zij, die met Ajax de verre reis meemaakten, blevert deze mening toegedaan toen zij van onder het afdakje voor de plaatselijke toe schouwerselite de start van Frederik stad gadesloegen. Deze was ondanks een onstuimig ka rakter, niet veelbelovend. De Noren trokken meteen enthousiast van leer, maar verzuimden niet om ook direct duidelijk te maken dat hun techniek zeer beperkt en hun spelinzicht heel wat ach ter bij dat van de Amsterdammers was. De Meerclub, voor deze gelegenheid ge stoken in blauw-wit gestreepte shirts, toonde meer begrip voor de combina tie en had ook meer vat op de keihar de, loodzware bal, die op de vochtige en gladde grasmat de vreemdste caprio len maakte. „Ajax gaat winnen", riepen de sup porters optimistisch en de felle rushes, waarmee de grote favorieten, rechts buiten Björn Borgen en de 40-jarige links buiten Willy Olsen, bijgenaamd Willy de buitenman", de Amster damse achterhoede trachtten te ver schalken, deerden hen niet. Zij had den al lang gezien dat verdedigen niet de sterkste zijde van Frederikstad vormde en de eerste aanvallen van Ajax groot gevaar opleverden voor de jonge doelman Per Mosgard. De ze kon in de tiende minuut nog zijn bonte Noorse handschoenen tegen een klimmend schot van Henk Groot druk ken, maar moest in de 26ste minuut kansloos toezien hoe midvoor Cees Groot de bal uit een leep passje van Swart over de lijn liep. En dat was dan het begin van het einde, dachten zowel de Amsterdam mers als de Noren, omdat de aanvals- linie van Frederikstad wel erg actief was, maar met geen mogelijkheid de juiste richting aan haar felle, harde schoten op Hoogermans veste wist mee te geven. Maar dat bleek toch een gro te vergissing te zijn, toen Willy de bui tenman in de 35ste minuut de bal uit een corner van Borgen zo kien op zijn kalende hoofd nam, dat Hoogermans re actie volkomen overbodig was (1-1). Een orgie van lawaai barstte los op de vol gepakte tribunes. Sjakie Swart maakte een abrupt einde aan het geluid, door uit de eerste de beste tegenaanval de bal uit een combinatie met Cees Groot vallend achter Mosgard te tikken. Het publiek zweeg, een kwartier lang, om dat spoedig hierna de correct fluiten de Deen Hansen de rust aankondigde. Dit moet de adempauze zijn geweest die voorafging aan het verschrikkelijke; de stilte voor de storm van geweld, die Ajax besprong onder een onheilspellen de hemel vol donkere cumuluswolken, waaruit de regen soms met stromen omlaag kwam. Ajax, dat voor veel te lang treuzelde en achter slecht uit de voeten kwam, werd onmiddellijk na de aftrap krachtig aangepakt. Frederik stad in de gedaante van een sterke, grimmige vechtjas, trapte af voor een aanval van alles of niets. Razend snel schoof de bal van voet tot voet en Ajax verbaasd en geschrokken kon slechts redden ten koste van een cor ner. Willy Olsen nam deze vlot en war- dig en bereikte met een fraaie hooghal de nerveus trappelende rechtervoet van midvoor Per Kristoffersen, die onmid dellijk hard en medogenloos inknalde (2-2). Dit was geweldig, dachten de No ren terecht en zij wierpen zich met Zuid amerikaanse hartstocht op de helblon de Per om hem liggend op de grond langdurig te knuffelen. Het publiek trok zijn conclusie: van dit aarzelende Ajax hoefde zijn favoriet niet te verliezen. Het begon zijn spe lers toe te spreken, eerst zachtjes als het ware in zichzelf monkelend in een Koeterwaals van korte, wilde klanken, maar dan spoedig harder en harder en tenslotte schreeuwend, krijsend, een hel se heja-heja, die angstaanjagend over de grasmat golfde, over het ernaast lig gende kerkhof met Frederiks doden in de van water doortrokken grond, over de donkere, rotsachtige heuvels rondom, onheilspellend glimmend. Dit bracht Frederikstad Fotball Klubb buiten zich zelf. Het stormde voorwaarts, door geen Ajacied te stuiten. Borgen en de buiten man vuurden driftig, maar nog had Hoo- german een verweer. Toen kwam ech ter dat prachtige schot, ineens afge vuurd uit een moeilijke hoek, van Pe tersen. De bal scheerde langs de ver twijfeld klauwende vingers van Hooger- man. Hoog bolde het net achter de kans loze Amsterdamse keeper (3-2 voor Fre derikstad). De hel barstte los. Frederik stad wilde en kon ook alles. Het ging door met zijn stormloop, snel en vlot en zonder enig pardon met de nerveuze en naar lucht happende Ajacieden. Björn Borgen zorgde voor nieuwe opwinding. Als een wild veulen dartelde hu langs de lün, back Smit passerend alsof deze voor hem niet bestond. Dan een onver wacht schot, ogenschijnlijk een simpe le boogbal, maar zo verrassend! Hoo- german greep niet eens. 4-2 veroorzaak te een ware heksenketel. Klits-klats-klandere Het moest Ajax geduizeld hebben. Werd dit weer klits-klats-klandere zoals zon dag bij Feijenoord? Geprikkeld dwongen Muller en Schaaphok hun voorhoede tot actie. Welhaast schuchter werden de combinaties opgebouwd. Maar nu stond er geen aarzelende achterhoede klaar, maar een goed sluitende Noorse afweer. Geen doorkomen aan? Het leek erop, totdat Cees Groot met een harde kop stoot het tegendeel bewees. Dit was een kwartier voor tijd en alles leek we<er mogelijk. Maar Cees Groot werd tijdens het jubelen van zijn spelers door broer Henk tegen de grond gelopen en bleef met hevige pijn aan de slaap liggen. Cees leek uitgeschakeld, strompelde even later het veld uit, maar kwam toch nog terug. Hij kon toen met een suizend hoofd constateren dat de Noren drommels goed wisten wat hun te doen stond en met veel theater en poespas de tijd wisten te rekken tot het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Hansen, dat voor de toeschouwers aanleiding was om de spelers in triomf van het veld te dragen. (Van onze speciale verslaggever) FREDERIKSTAD, 1 sept. Het was allemaal zo prettig begonnen, dit Noorse avontuur van Ajax. De bus tocht van Oslo naar het zestig kilo meter zuidelijker gelegen Frederik stad bood een ruime blik op dit prach tige Scandinavische land met zijn rotsachtige heuvels en vele water, kruinig en blond yan zon en wind be wogen dartelheid. De dynamietont- ploffingen achter een wegversperring, waarvoor de bus moest wachten, werden jolig opgevat als voor Ajax bestemde saluutschoten, de malse biefstukjes tijdens een rustpauze in het havenstadje Moss gleden erin als koek en de inspectie van de grasmat in het Mörkelökke-Stadion stemde de Ajaxieden tot vreugde. Het was een keurig, egaal veld en het vochtige gras veerde soepel. Ach, het was een beetje glad, de doelen leken iets ho ger dan normaal en waren in ronde ijzeren stangen uitgevoerd, maar dat mocht de pret niet deren, evenmin als het feit dat Frederikstad erop stond om in het eigen, vertrouwde clubtenue, rode broek en wit shirt, te spelen, en Ajax tegen de regels van het gebruik in zijn reserve-tenue op drong, een blauw-wit gestreept shirt en witte broek. De Ajaxieden namen dit op de koop toe, trouwens blauw en wit waren hun gelukskleuren in de beslissingswedstrijd tegen Feyen- oord. Vol goede moed draafde de Meerclub het veld op, waar het mu ziekkorps van de Noren hen aange naam verraste met het spelen van het Ajaxlied in tempo di marcio Het „Een luide juichtoon daverde over de velden voor ons dierbaar rood en wit" galmde vrolijk over de tribunes, waarop de Noren veelal gestoken in hun zo dierbare gele olie- jassen en dito zuidwesters schou der aan schouder meewiegden. Niet de gebruikelijke vier, maar ditmaal tien kronen (vijf gulden) hadden zij moeten betalen om dit treffen bi) te wonen, duur naar Noorse begrippen, maar spotgoedkoop toen bleek tot welk een geweldige krachttoer Frede rikstad in staat was. De zege van 4-3 op een gerenommeerde club als Ajax gold als een historisch gebeuren en werd na afloop in het hoekige, ruime clubhuis uitbundig gevierd. In het restaurant stortten vele officials zich hongerig, maar dolgelukkig op een feestelijk koud buffet, waarop het tra ditionele smörrebrod sterk domineer-' de. De clubfauteuils van de bestuurs kamer droegen de grote veteranen, nog sprakeloos van verbazing en op winding en in de dampige kleedkamer, waarin ons een klein, maar gezellig zwembad opviel, heerste een uitgela ten stemming. Ploegleider Ragnar Brynildson ging handen gevend rond, terwijl de tranen hem over de wan gen stroomden. Voorzitter Rolf Johan- nessen streek zorgelijk over het van vermoeidheid gebogen hoofd van het „oudje" Olsen, de veertigjarige Willy de buitenman, een van de uitblinkers. „Willy gaat mee naar Amsterdam," sprak de praeses in een brokkelig Duits, waarna hij vertelde dat Olsen vijftien jaar voor het eerste elftal uit komt en als fabrieksarbeider zijn brood verdient. „In Amsterdam zul len we 'm weer van katoen geven, al begrijpen we dat het daar zonder ons publiek moeilijker zal gaan. Boven dien zal Ajax nu wel begrepen hebben, dat met ons niet valt te spotten, ook al komen we dan maar uit een stadje van nog geen vijftienduizend inwo ners." En Ajax? De Amsterdammers hok ten mistroostig bijeen in hun kleed ruimte. Ze schoten snel in het sterke pak en de zwarte Italiaanse punt schoentjes, luisterden zwijgend naar official Gerrit Keizer, die verklaarde dat ze met de 4-3 nog heel blij moes ten zijn, en verwerkten dit negatieve resultaat verder in de bus, met pitti ge teenagermuziek van de Noorse ra dio en bemoedigende schouderklopjes van aanvoerder Andriesen, die rond stapte onder het motto: „In Amster dam pakken we ze". Wij hebben ons maar niet verder verdiept in deze be paald moedige opmerking, maar zjjn in Oslo haastig aan de böket kulje golerötter, het in Noorwegen meest gebenedijde kabeljauwgerecht, ge gaan. Het toeval wilde, dat voor ons scheidsrechter Jart Hansen zat, gre tig nippend aan een fors glas bier. Het intensief fluiten had hem dorstig gemaakt en waarom dan niet aan het slot van deze bewogen avond een fris se teug gerstenat. „In Amsterdam ben ik er ook weer," vertelde ons deze vrolijke Deense zakenman. „Dan maak ik deel uit van het straks let maar eens op wereldberoem de Deense H-H-H-arbitrageteam. Mijn collega's en ik heten namelijk allen Hansen en dat lijkt me wel leuk. Frede Hansen, die er nu niet is, zal dan als scheidsrechter optreden. Hij is de derde man, een jongen voor het moeilijke werk. Het is voor mij dan ook een grote eer om straks als frensrechter langs de lijn in zijn scha- uw te mogen meehuppelen." (Advertentie) Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. Ook buiten, op vacantie, in de tent, op de boot: zó gemakkelijk Neem ze vooral mee! (groot formaat) doos van 20 stuks GENEVE, 30 aug. Een plan voor een Europees kampioenschap voor club teams zal binnenkort worden voorge steld door de trainer van het Zwitserse voetbalelftal, Karl Rappan en de voor zitter van de Zwitserse voetbalbond, Paul Rueff. Dit plan, dat reeds in grote lijnen be kend is, heeft een gunstig onthaal gevon den bij de leiders van de F.I.F.A. op hun congres te Rome. Het komt erop neer, dat het nieuwe toernooi de diver se competities om vriendschapsbekers alsmede die om de Mitropacup die de laatste jaren in het leven zijn geroe pen, zal vervangen. Het plan voorziet in een deelneming van tien tot twaalf landen, die alle zul len worden vertegenwoordigd door vier tot zes clubs de hoogst geëindigde van de nationale competities), hetgeen in totaal 40 tot 60 deelnemende clubs zou betekenen. Indien 56 clubs worden ingeschreven, zullen deze worden ingedeeld in 14 groepen van vier, waarin een hele com petitie wordt gespeeld. Hierdoor zullen ook de clubs die in de eerste fase van de strijd worden uitgeschakeld, ten minste zes wedstrijden hebben gespeeld, waarvan drie op eigen terrein. Het tweede gedeelte van de competitie zal volgens de bekerformule worden ge speeld, eveneens met uit- en thuiswed strijden. Indien het voorstel wordt aan genomen, stellen de ontwerpers ervan het volgende programma voor: wed strijden voor de groepen van 17 juni- 1 juli 1961 (heenwedstrijden) en van 5- 19 augustus (returnwedstrijden) acht ste finales in september en oktober, kwartfinales in het laatste gedeelte van de herfst, halve finales en finales in mei 1962. DEN HAAG, 31 aug. De uitslagen van de gisteren gehouden rennen te Duindigt waren; Sagitaprijs. 1200 m. l. Jaseuse (H.J. v.d. Kraats) 1.17.1; 2. Sul tan3. Zozo. Tot.: win. 2,20 (stal), pl. 1,40, 1,60, ƒ4,10, gek. 5,80, cov. 4,— Beker der amateurs. 2400 m.1. bans Valeur (E. van Dijk) 2.45.82. Remus 3. Comet. Tot.win. 4,—, pl. 2,60, gek. 17,70, cov. 3,30. Kinczempnjs1900 m. 1. The Serpent of Iran (A.C.Th. Bon- eers) 2.06.12. Wurftaube3. Leone. Tot.win. 3,- pl. 1,60 4,20, 5,—, gek. 8,30, cov. 10,40. Lee Axworthy- prijs2040 m. 1. Yvonne Hanover (E. Kruithof) 3.04.3 1.30.4; 2. Yostrai;3. Yellowthroats. Tot.win. 2,50, pl. 2,10, 2,60, 2,80, gek. 4,20, cove, 7,30. Legalitéprijs1200 m. 1. Windy Han over (A. Th. Knijnenburg) 3.08.3 1.28 4 2 Yaverius II3. Yankee Erebus. Tot. win. 8,50, pl. 2,10, 1,40, 3,— gek. 6 60 cov. 4,40. Jonkerprijs 1400 m. 1. Zeno (M. Vergay) 2.03 7 1.28.4; 2. Zeerus th Hollandia; 3. Zippy Erebus. Tot.win 3,pl. 1,50, 1,60, 2,40, gek. 4,50, cov. 6,10. Jofferprijs 1400 m 1 Zipporah Scotch (L. J. Heyman) 2.08 1.31.4; 2. Zus van Spencer Gay; 3. Zamboni. Tot: win. 36,10, pl. 4,40, 3__ 1,50, gek. 23,20, cov. 12,50. Lexprijs, 2100 m.1. X. Henny D (D. Lageweg) 2.59.8 1.24.8; 2. Xerophyt; 3. Volann O. Tot.win. 6,70, pl. 2,20, 1,40, 1,70, gek. 3,70, cov. ƒ,20. Little Axkitprijs, 2600 m.1. Strange Story (S. Caspers) 3.45.3 1.26.7; 2.Torenvalk S; 3. Terraise. Tot.win. 51,30, pl. 7,70, 4,60, 1,90, gek41,90, cov. 13,20. Totale omzet: 95.710,50. ROME, 1 sept. De Paus heeft onder de leden van de commissie voor de missiën ter voorbereiding van het oecumenisch concilie de volgende Ne derlanders benoemd aartsbisschop mgr. M. Lucas, apostolisch delegaat van Scandinavië, mgr. Tarcisius van Va- lenberg titulair bisschop van Comba en tot 'adviseurs van deze commissie de Nederlandse Franciscaan H. Pee- ters en pater L. Buijs S.J. Tot lid van de pauselijke commissie voor het leken- apostolaat ter voorbereiding van het oecumenisch concillie werd o.a. be noemd de algemene aalmoezenier der Katholieke Arbeidersjeugd, de Belgi sche prelaat Jozef Cardjjn en tot advi seur van deze commissie mgr. J. Blomjous, bisschop van Mwanza. Al in de vorige eeuw zochten kunstenaars uit Europa in Afri ka en Oceanië naar uitingen van kunst, die geheimzinnig en „pri mitief" zijn. Reisden zij er zelf niet heen, dan trachtten zij te bemach tigen sculpturen van natuurvolken die een andere geest ademden dan het geen ons eigen werelddeel aan beel dende kunst heeft opgeleverd. Zij wil den zich verdiepen in de bedoelingen en het plastisch bereiken van de anonieme kunstenaars der overzeese gebiedsdelen. Hun intenties waren ietwat anders dan die van onze ver maarde Nederlandse „primitief" Ka- rel Appel, die zich, tezamen met zijn vriend en fotograaf Ed. van der Els- ken, halfnaakt heeft laten vereeuwi gen te New York en daarbij heeft verklaard, dat hij in Amerika goed verkocht wordt, weshalve hij met zijn agenten een regeling heeft getroffen, waarbij het volgend jaar zijn prijzen met vijftig procent verhoogd worden. Blijkbaar daarmee verband houdend is het feit, dat deze Hollandse schil der zich nu te Venetië en Parijs laat noemen: „Appèl" (het accent op de laatste lettergreep). De schilder Paul Gauguin is in 1891 al van Frankrijk naar Tahiti vertrok ken. Na twee jaar kwam hij terug, richtte te Parijs een opzienbarend atelier in, maar verkocht bijzonder weinig. Daarom vertrok hij in 1895 opnieuw, maar het succes van Appèl viel hem niet ten deel, en vóór hij stierf noemde hij zijn vertrek uit de cultuur een heel treurig avontuur. Maar wie weet, welk een grootse ont vangst deze Hollandse primitief te wachten staat, als hij zich begeeft naar het land van de zeer grote primitief Loemoemba? Er is nog altijd een Hollands schilder op Tahiti, het is Herman Gouwe, maar die vindt zich geen „primitief". Hij is geboren 8 mei 1875 te Alkmaar, schilderde landschappen en portretten te Laren en in Zuid- Limburg. In 1926 vond h(j onze Euro pese cultuur al wat druk en onzeker worden, ging (evenals Gauguin) een jaar later scheep te Marseille en voer naar Tahiti. Zelfs nog verder, want daar was het nog wat rustiger dan in de hoofdstad Papeete. Eén keer is hij terug geweest, in de voorzomer van 1959. Toen kwam hij als 84-jarig grijsaard plotseling de trap op bij Jan Engelman te Utrecht, die hij bij de oprichting van „De Gemeenschap" als „jongere" had gekend. Maar in de herfst is hij teruggegaan en leeft weer op Tthiti, als 85-jarige. Hij werkt daar aan een boek over kunst filosofie. Hij vindt dat hij daar veilig ver weg zit bij onze tegenvoeters. In januari en februari van dit jaar heeft Herman Gouwe een tentoonstel ling gehouden in Hotel Stuart te Papeete. Na de vernissage heeft hij (een weinig Amerikanisme hoort er bij) een cocktail-party gegeven en liet zich fotograferen met de gebrui kelijke fraaie polynesische bloemen krans om de hals, die hem was om gehangen door de bruine meisjes van Tahiti. Op onze foto ziet men de nu 85-jarige schilder op de veranda van zijn hut. Men zal toegeven, dat déze aanpassing van een Europeaan bij het primitieve van de tropen simpel en ongeforceerd is. Er staat een oude Hollander uit Alkmaar voor een wand van gevlochten palmbladeren. Hij is tevreden in zijn eenzaamheid. Tahiti heeft hem niet rijk gemaakt, maar hem ook niet laten creperen. Hij heeft niet gespeeld voor „sau- vage". iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimr: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiij Een prairie-marmot. e prairie-marmotten, die Artis ij vorig jaar als geschenk van de bevriende Bronx Zoo in New York ontving, zien nog steeds kans uit stapjes in de tuin te maken. Werd kortgeleden een van de knagertjes in het nabijgelegen wolvenperk aange troffen de ontmoeting tussen de wolven en de prairie-marmot lie ge lukkig zonder ongelukken af dezer dagen zocht een van de kleine dier tjes het wat verder weg. Enkele dagen dwaalde de prairiedog door de tuin men zag hem niet, maar aan de gaten die hij groef wist men, dat een van de rakkers weer was ontsnapt tot men plotseling van iemand hoorde, dat er zo'n raar beest op de Plantage Doklaan een straat langs Artis liep." Vanzelfsprekend ging ogenblik kelijk een troepje Artis-mensen kijken wat er aan de hand was en daar zagen zij de kleine vluchteling. Na een fikse klopjacht werd de prairie-marmot in gerekend. In Artis stond men aanvankelijk voor een raadsel hoe deze diertjes nu weer uit hun verblijf wisten te ont snappen. Zich er uitgraven, zoals en kele maanden geleden verschillende malen gebeurde, was niet mogelijk, omdat een betonnen vloer in het perk was aangelegd. Pas nadat men de dier tjes geruime tijd had geobserveerd, constateerde men hoe zij er toch in slaagden hun perk te verlaten. Enorme gravers als zij zijn, werkten zij de grond in een bepaald deel van hun verblijf bij toeval zover omhoog, dat zij van de ontstane mogelijkheid ge bruik maakten over het muurtje te klimmen, dat de afscheiding van hun perk vormt. En zo zal men in Artis ook voor deze ontvluchtingsmogelijk heid een oplossing moeten vinden, daar anders straks geen prairie-mar mot op de plaats zit, waar hij krach tens zijn naambordje behoort te zit ten. (iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiNiiiiimiiiiiiii e Stichting Stadontspanning Utrecht gaat er voor zorgen, dat er tijdens de najaarsbeurs wat meer leven in de brouwerij komt. Onder brouwerij dan de binnenstad te verstaan, waar het anders zo klagen vele jaarbeursbezoekers - in de avonduren een dode boel kan zijn. Welnu, van 12 tot en met 16 septem ber wordt er feest gemaakt van acht tot half elf, voornamelijk op de Oudegracht tussen de Vlebrug en de Stadhuisbrug, welk gedeelte dan aan beide zijden voor alle verkeer zal worden afgesloten. Het Gevu -orgt voor een speciale verlichting. Er worden op de werven drie muziek koepels gebouwd, waar orkestjes, ge vormd uit musici van het ensemble Paul Engel, zullen plaats nemen. In de gracht zelf zal een dekschuit drij ven, waarop de Tiroler Kapelle van Boekhoven» Fanfare is gezeten. Ver der trekt de Utrechtse Stadskapel al musicerend door de straten van de gehele binnenstad. Op de bruggen zal er volop gelegenheid zijn om een verversing te gebruiken. Kunstenaars dragen op hun wijze tot, naar we hopen, een goede en opgewekte stem ming bjj, door hun werk te exposeren. Als hun beelden en schilderijen ten minste niet al te pessimistisch zjjnslagen Is het te laat Al het missiewerk van zeventig jaar is, menselijkerwijs gesproken maar we moeten menselijker wijs spreken voor niets geweest, als we in Afrika geen katholieke pers uit de grond stampen. Op het ogenblik hebben we niets om de mensen na de school op te vangen. Of denkt u dat dit kan door middel van de zondags- preek, in een kerk vol met huilende kinderen? We hebben eenvoudig geen middel om iets te laten weten, om on zin tegen te spreken, om een leider naar voren te halen Ik ben geen nieuwlichter, want paus Pius X heeft al gezegd: „Liever een pers meer en een kerk minder". Dat geldt nu wel heel speciaal in Afrika, waar, naar ieders mening, alles afhangt van de pers. Is het geen bespottelijke situatie, dat je de mensen vijftig jaar lezen leert en dan het verschaffen van lec tuur overlaat aan nietswaardige, neu trale bladen of aan het communis me?" Drs. C. Verhaak, drukker, econoom, journalist en toto-organisator, is door het idee gegrepen. Twee jaar gele den hebben we in zijn woning in Gra ve voor het eerst over dit onderwerp gesproken. Hij stond toen op het punt naar Tanganiyka te vertrekken, waar hij op verzoek van een aantal mis siecongregaties de mogelijkheden voor een katholieke pers ging onderzoeken. Drs. Verhaak maakte toen de indruk van een rustige deskundige. Nu, twee jaar later, kenden we hem nauwelijks terug: hij was deskundiger dan ooit tevoren, maar alle rust was van hem afgevallen, zo zelfs dat we ieder mo ment verwachtten, dat hij te midden van de slagroom etende dames in het restaurant op een stoel zou klimmen om hun toe te schreeuwen: „Doe iets voor het te laat is!" Drie keer is hij intussen in Afrika geweest. „We zijn begonnen met de bestaande drukkerijen een economi sche basis te geven. Nu moet er geld komen. Dat geld verdwijnt niet in een bodemloos vat: als we één keer een flink fonds hebben, zijn we klaar. Uit dat fonds worden dan leningen ver strekt, maar alleen aan drukkerijen die een gezode basis hebben. De aflossin gen die terugstromen kunnen dan op- nieuwe worden uitgeleend. In Tabora verschijnt op het ogen blik een veertiendaags blad in de Swa- hili-taal het enig in heel Afrika. Het is evenals de drukkerij die het uitgeeft opgericht door het gezamen lijk episcopaat van Tanganiyka. Maar het wordt gedrukt op een 57-jaar oude pers die op invallen staat en die niet méér kan produceren dan 25.000 exem plaren. Deze oplaag kan ongelimiteerd verhoogd worden: er is belangstelling te over. Iedereen die kan lezen, wil ook een krant hebben en het gevolg is, dat ze de Engelse boulevardbladen kopen, die in Dur Es Salaam worden verspreid. Gelukkig komt er nu een nieuwe pers in Tabora. Een Engelse vlakdrukpers van 100.000 gulden die ieder uur 5.000 kranten van acht pa gina's kan afleveren. Die pers betaalt zichzelf van het moment af, waarop zij gaat draaien. Het blad „Kiongosi" (De Gids) verschijnt dan voortaan we kelijks en daarbij worden nog zes an dere bladen gedrukt in verschillende inlandse talen. Een dagblad zal er voor lopig nog niet komen. De expeditie is in Afrika een enorm probleem. Ove rigens liggen de katholieken wat dat betreft geweldig voor: alleen zij be schikken dank zij de veie missie posten over een wijd-vertakt expe- ditienet". Het „persplan" heeft dus al een be gin van uitvoering gekregen, maar het welslagen is nog geenszins verzekerd. Drs. Verhaak hoopt dat de wereld missietoto waar alle 28 Nederlandse congregaties zich achter hebben gesteld in één slag de financiële basis zal leggen, maar er zijn nog vele loten niet geplaatst en dat moet de komende tien dagen gebeuren. „Ik heb wel op merkingen gehoord als „Voor de mis sie moeten ze zó geven" en „zo'n toto is toch niet de manier". We hebben maar iets gedaan. Laat men nu alsje blieft die loten kopen. Laat men niet zeggen: ik heb er al een, maar een tweede of een derde nemen. Het gaat om de kerk in Afrika. Als we nu niet (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7