AMERIKAANSE KOGELSTOTERS met z'n drieën op het ere-schavot Russische verspringster grijpt ook goud |P: Sensatie op de 5000 m: Gordon Pirie uitgeschakeld, op de 100 meter: Seye en Norton geklopt BILL NIEDER: de niet naar kampioen die bijna Rome mocht a: atletiek van formaat Polo-succes voor Italianen Kenji teir GOUD DOOR FALEN VAN DAVE DAVIS Wie is hij. KANAALZWEMMER BREEKT RECORD KING KING KING itOME, 1 sept. Drie pezige Amerikanen, een Russisch, een Pools en een Duits meisje waren de eersten uit de verzamelde schare van Olym pische atleten, die gisteren ten aanschouwe van ruim vijftigduizend enthousiaste toeschouwers in het stadion der honderdduizend het erepodium mochten bestijgen. De atletiek, hét onderdeel van de moderne Olympische Spelen, was begon nen. De eer van de eersten ging naar de dames, naar de verspringsters, van wie de Russische Vera Krepkina met haar 6.37 meter een nieuw Olympisch record vestigde en slechts drie centimeter onder het wereldrecord bleef. Naast haar stonden de Poolse Elisabeth Kresinska, onttroond, zowel als Olympisch kampioene als Olympische recordhoudster de winnares van het zilver, en de Duitse wereldrecordhoudster Hil drun Claus, de gelukkige veroveraarster van het brons. Even later stond alweer een onttroonde Olympische kampioen en recordhouder op de tweede plaats van het podium. Parry O'Brien, een der drie Amerikaanse krachtpatsers met de kogel, zag zijn droom niet ver wezenlijkt. Hij was Olympisch kampioen in Helsinki (1952) en Melbourne (1956) .Hoe vurig hoopte hij op een derde triomf. Hij werd echter onttroond door zijn landgenoot Bill Nieder, die eerst enkele weken geleden via een „achterdeurtje" in de Amerikaanse Olympische ploeg geglipt was. Dat achterdeurtje was een onwezen lijk verre wereldrecord-worp van meer dan twintig meter geweest. En naast de twee stond Dallas Long, de Amerikaanse suprematie overduidelijk bevestigend. 1 Fraaie zege op Rusland mM*HtitmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiiiiiiifi iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii De fabuleuze Duitse sprinter Armin Hary gaat hier in de serie als eerste over de eindstreep in een tijd van 10.2 sec., ten nieuw Olympisch record. Geheel links de Amerikaan Dave Simm, die tweede werd, rechts de Pool Folk, de derde aankomende. toe 's werelds snelste man en de Inge nieur Horst Flossbach. Tot de Europe se finalisten behoren verder Zdzislav Krzyskowiak, ook een legerofficier uit Oost-Europa (uit Polen namelijk), die alleen op grond van zijn dubbele triomf bij de Europese kampioenschappen in 1958 tot de allergrootste favorieten ge rekend mag worden. Tenslotte ziet men in dit gezelschap de illustere namen van de Hongaar Sander Iharos, de Nieuwzeelander Murray Halberg, de Australiërs Albert Thomas en Dave Po wer, de Rus Artynjuk, de Fransman Michel Bernard, de Italiaan Conti en de verrassing uit Kenya, Nyandika. Voor Groot-Brittannië was het be paald een slechte dag gisteren. Be halve Pirie en Tulloh leden ook de lo pers op de 800 meter, eerst Hewson, daarna Farrell en Wenk en de Britse hoop op een medaille bij het versprin gen, Mary Bignall verpletterende ne derlagen. Een duidelijker beeld van de verpaupering van de Britse atletiek had niet gegeven kunnen worden. Maar ook de Fansen trokken verslagen uit het atletiekstadion. Zij zagen niet al leen Joycelin Delcoeur uitgeschakeld op de sprint, ook hun grote favoriet Abdou Seye moest wijken voor het ge weld van de korte explosies van snel heid die op deze afstand ontwikkeld werden. sinska daarentegen zette nog eens ex tra aan. Zij was niet voor niets zowel Olympisch kampioene als Europees re cordhoudster. De cijfers spraken prompt duidelijke taal. Met 6.25 meter had de blonde Poolse haaar Russische rivale op haar beurt onttroond. Nog ech ter was de strijd niet ten einde. Weer legde Krepkina in haar sprong al haar atletisch vermogen. Uit de opgewonden kreten rond de springbak kon men op maken, dat er opnieuwe een prestatie van formaat geleverd was. Even la ter danste de Russische opgewonden rond. Zij had met 6.37 meter niet al leen de eerste plaats heroverd, zij had bovendien het Olympische record met twee centimeter verbeterd. Hildrun Claus was na dit alles zo geschokt, dat zij niet verder dan de 6.21 van haar eerste sprong kwam. Drie reuzen Precies zo ging het bij het kogelsto ten heren, al was de strijd hier eenzij diger omdat alleen de drie Amerikaan se reuzen voor de ereplaatsen in aan merking kwamen. Geen van hun con currenten kon hen ook maar enigszins bedreigen. Lang zag het er naar uit dat Parry O'Brien zijn droom om drie voudig Olympisch kampioen op hetzelf de nummer te worden verwezenlijkt zou zien. Alle pogingen van Bill Nieder ten spijt, begon het drietal aan de fi naleronden met O'Brien als de enige, die de kogel verder dan negentien me ter van zich af had kunnen stoten. In de voorlaatste poging echter had Nie der eindelijk succes, en hoe. Hij kwam tot liefst 19.68 meter, zevenenvijftig centimeter verder dan O'Brien. De kampioen van Helsinki en Mel bourne had nog een kans. Hij stuurde alle fotografen, die zich rond de ring hadden opgesteld, wat verder weg en de jury week op „hoog bevel" ook eni- De sensaties van de eerste atletiek- dag moest men echter op de andere nummers zoeken. Op de 5000 meter vooral. In de series die de twaalf fina listen moesten aanwijzen, sneuvelden tal van reputaties, het meest die van Gordon Pirie, de eerzuchtige Brit die In luttele minuten naar een enorme debacle liep. Gordon Pirie werd kans loos uitgeschakeld voor het nummer waarop hij alles gezet had na twee mis lukte pogingen op voorgaande spelen omdat hij moest optornen tegen het niet te stuiten geweld van resp. Emil Zatopek en Vladimir Koets. Men vond ze voorts op de 100 meter. Armin Hary deed de Amerikaanse sprinterselite an dermaal verbleken,nu door het met 10.2 vestigen van een nieuw Olympisch record. Maar de grootste opschudding veroorzaakten toch de atleten uit Ke nya. Op geen ranglijst van toppresta ties had men ooit een atleet uit dit Afrikaanse land aangetroffen, bij geen enkele internationale ontmoeting had den zij lauweren geoogst. In een slag echter ontpopte Kenya zich als een at- letieknatie van wereldformaat. Het ver overde een plaats in de halve finales op de 100 meter, met Rotich kwam het in de halve finales van de 400 meter horden en op de 5000 meter kwalifi ceerde Nyandika zich regelrecht in de eindstrijd. Dat alles geschiedde niet met overwinningen op het nippertje, maar met een verbluffende atletische kracht, soepelheid en durf. Voor Nederland had de eerste dag van het in de komende anderhalve week af te werken omvangrijke en met enorme spanning verbeide atle- tiekprogramma een wat teleurstel lend verloop. Van Oranje's kleine ver tegenwoordiging kwam alleen Joke Bijleveld, de verspringster, in actie, Na des morgens met gemak de vol gende ronde bereikt te hebben, strui kelde zij figuurlijk gesproken al thans over het Duitse meisje Hei- ga Hoffmann bij haar poging om zich te plaatsen voor de finale. De twee meisjes deelden de zesde en zevende plaats na drie series met 6.11 meter. Omdat Joke Bijleveld de meeste fout- sprongen op haar naam had, mocht zij niet meedoen aan de laatste drie sprongen. Waarmee het eerst te beginnen in onze poging u te verhalen van het geen zich in het gigantische stadion in het Foro Italico afgespeeld heeft? De verleiding is groot om te starten met het laatste nummer van het omvangrij ke programma, dat tussen negen uur in de morgen tot half acht in de avond afgewerkt werd, met de series van de 5000 meter dus. Er speelden zich hier bij voor de ogen van d«e toeschouwers niet alleen de enerverendste maar ook de schokkendste gevechten af. Vooral de laatste twee series hadden finales kunnen zijn, zo fel werd er gestreden, zo opwindend waren de resultaten. Wij vertelden u al van de debacle van Gor don Pirie die reeds na 3000 meter be zweek onder het geweld dat de vijfen twintigjarige Pool Kazimierz Zimny al heel vroeg ontketend had. Zimny zelf werd echter ook het slachtoffer van zijn aanvalsdrift en dat was de volgen de sensatie. Troonde hij het vorig jaar immers niet op de tweede plaats van de wereldranglijst op de 5000 meter? Er waren meer „grote slachtoffers. De Amerikaan Jim Beatty bijvoorbeeld de beste afstandsloper die de Verenig de Staten sinds vele jaren gehad heb ben en waarop men aan de overzijde van de Atlantische Oecaan heel voor- zichtig enkele illusies gebouwd had. Daarmee is het lijstje van de „slacht offers" nog niet uit. Groot-Bnttannië's nederlaag werd compleet met het uit schakelen van Tulloh, die niet alleen vanwege het feit dat hij meestal bar revoets de honderden meters aflegt, maar ook om zijn atletische kwalitei ten een man van reputatie is. Van het strijdtoneel verdween voorts de befaam de Hongaar Szabo. Het kan natuurlijk niet anders dan dat er met zoveel nederlagen van sterk geachte mannen voor de eindstrijd van de 5000 meter een veld van super-ster ken moet zijn overgebleven. Zodat ons straks een eindstrijd te wachten staat, waarvan iedereen nu al nerveus wordt als hij eraan denkt. Men zie maar eens, wie er tot de twaalf uitverkorenen be horen. Allereerst drie Duitsers, de Oost- duitse legerkapitein Fritz Janke, die op weergaloze wijze aantoonde, waarom hij 's werelds beste 5000-meter loper van 1959 was. Voorts Grodotzki, tot nu Seye geklopt Seye geklopt. Ja, laten wij vervol gen met de 100 meter, met de kwart finales, die na de series in de morgen uren gelopen werden en waarin Armin Hary voor de zoveelste keer in zijn atletiekcarrière een demonstratie van fabuleus sprintvermogen gaf. Weer boekte Hary zijn grootste winst met zijn verbazingwekkend felle start. Op nieuw lag hij na tien meter zeker een meter op al zijn belagers voor. Daarna stormde hij ongehinderd door naar de eindstreep, het lint brekend met het ves tigen van een nieuwe Olympische re cordtijd. Armin Hary was groots in deze kwart-finale van de 100 meter. Hij was echter het spijt ons u dat te moe ten vertellen een heel klein manne tje in zijn gedragingen na de race. Zijn laten wij het maar voorzichtigjes zo noemen, egocentrische houding verloo chende hij niet. Zonder blikken of blo zen liep hij na de finish terug door de bak, waar de dames bezig waren met de finale van het verspringen. De Russische Radchenko moest daardoor haar aanloop abrupt afbreken. Wat ons om nog even door te gaan met het verloop van de 100 meter ook tegenviel maar dan weer op het vlak van de prestaties was het lopen van de Amerikaanse favoriet Ray Norton. Is hij de eerste man, die de Amerikaanse sprinthegemonie moet doen voortduren? Hij zal dan in de halve finales heel anders voor de dag moeten komen. Nu haalde hij met veel moeite een derde plaats in zijn serie, duidelijk achter de Veno- zelaan Esteves en Robinson (Baha ma). Met Hary wordt de Europese sprinterselite vertegenwoordigd dooi de Britten Radford en Jones en de Pool Foik. Dat de laatste de eindstrijd wel haalde en Seye niet, was bepaald een verrassing, Folk immers staat op een gedeelde veertiende plaats op de Europese ranglijst van dit ogenblik, terwijl Seye kon bogen op een fraaie vierde positie. Trouwens, ook de Duitser Manfred Germar sneuvelde. Des morgens reeds, in de series en hij was zelfs tweede op de Europese favorietenlijst. Topprestaties En dan nu toch de wedstrijden, die Olympische kampioenen opleverden. Ook daarbij beleefden wij het ene op windende moment na het andere, zagen wij dus sportieve strijd op het hoogste niveau, waarbij de besten ter wereld elkaar inspireerden tot topprestaties. Het verspringen dames bijvoorbeeld. De Duitse wereldrecordhoudster Hil drun Claus diende zich bij de eerste de beste reekds sprongen in de middag uren aan als de grote favoriete. Met haar 6.21 stak zij al haar concurrentes duidelijk de loef af. Maar daar bleef het niet bij. In de derde reeks kwam de Russische Vera Krepkina juist een centimeter verder, Hildrun Claus w<erd er nerveus van, hetgeen bleek uit haar twee achtereenvolgende ongeldige sprongen. De Poolse Elisabeth Krze- m a»»» ge meters achteruit. O.'Brien zou alle ruimte krijgen en in zijn onmiddellijke omgeving alle rust om een krachttoer te verrichten. De ervaren atleet kwam echter niet verder dan een worp van omstreeks 18.75 meter. Nieder was Olympisch kampioen. O'Brien was de eerste, die zijn opvolger feliciteerde. Tot slot dan nog enkele woorden over de 400 meter horden, waarbij de zeven- entwintigjarige Amerikaan Glenn Da- vis duidelijk liet blijken, dat hij zijn Olympische titel wenst te prolongeren. Met Davis plaatsen zich ook de ande re twee Amerikanen, Howard en Cush- man, zich voor de halve eindstrijden, waarin zij o.a. de sterke Duitser Janz, de Zwitser Galliker en niet minder dan drie Italianen Marini, Catola en Mo rale zullen ontmoeten. Een enorme verrassing bracht de 80 meter horden. De Oostduitse Zenta Kopp, vele jaren wereldrecordhoudster werd uitgeschakeld voor de eindstrijd. Reeds in de eerste twaalf meter van haar race, waarin de Russische Irina Press met 10.6 seconden een nieuw Olympisch record vestigde, lag zij in een verslagen positie. Een andere Duit se, de huidige wereldrecordhoudster Gisela Birkemeyer, bereikte de finale echter wel, zodat een enerverende strijd, waarin ook de Russische Bys- trova een rol van betekenis kan spelen, verwacht mag worden. RUUD VAN DEN HENDE. Het mysterie van de wiel renner, die dinsdag tijdens de wegwedstrijden de verkeerde kant op reed, is opgelost. Hnery Ohayon uit Israël heeft uitgelegd, dat hij ongeveer 100 meter terugreed, nadat zijn zonnebril van zijn neus was gespoeld toen een supporter hem een emmer water over het hoofd wierp. Zonder de bril ging het niet en dus moest ik terug, aldus Ohayon. msmt Bill Nieder, de koning der kogelstoters, strekt zijn arm als een stalen veer, wan neer hij uithaalt voor de winnende stoot van 19 meter €8. (Van onze sportredacteur) Het klinkt ongelooflijk, maar Bill Nieder heeft het aan het falen van zijn landgenoot Dave Davis tijdens de laatste voorbereidingen van de Amerikaanse Olympische atletiek- ploeg té danken, dat hij gisteren in het stadion der honderdduizend een geslaagde greep naar het Olympisch goud heeft kunnen doen. Bill Nieder, de wereldrecordhouder, stond name lijk niet op het lijstje der kogelstoters voor deze Olympische Spelen. En dat, terwijl hij gedurende de laatste maanden voortdurend had aangetoond de sterkste van allemaal te zijn door enkele keren het wereldrecord te verbeteren. Nieder had z(jn kans ver speeld door de strenge, zelfs wat on rechtvaardige Amerikaanse selectie- wetten, waarvan ook de zwemmer Jeff Farrell het slachtoffer werd. Één wedstrijdenreeks, die van de Ameri kaanse kampioenschappen, besliste namelijk wie zou worden geselecteerd en wie niet. Wie op de eerste, tweede of derde plaats eindigde in die wed strijd, kreeg meteen een voorlopig reisbiljet voor Rome. Slechts ziekte of een plotselinge, zeer fiiepe inzin king aan de vooravond van de Spe len zou de voorlopig geselecteerde zijn plaats kunnen kosten. Nieder nu bereikte bij de Ameri kaanse kampioenschappen slechts de vierde plaats. Hij was tijdens die wed strijden gehandicapt door een kniebles sure en had bovendien enig ongemak aan de rechter pols. Enkele weken na de kampioenschappen was Nieder ech ter weer de oude en versloeg hij zijn landgenoten hoe hij wilde. Maar er werd geen verandering aangebracht in de voorlopige selectie: O'Brien, Long en Davis bleven de uitverkorenen. Op de valreep, tijdens de laatste trainings wedstrijden, dezelfde wedstrijden, waarin het legendarische verspringre- cord van Jesse Owens door Ralph Bos ton verbeterd werd, tartte Nieder al de Amerikaanse officials door de ko gel verder dan twintig meter te stoten. Opnieuw een wereldrecord, een presta tie waarvan de hele internationale at- letiekwereld in opschudding kwam. Toen moesten de Amerikaanse leiders wel overstag gaan. Zij hadden daarbij het geluk, dat in diezelfde wedstrij den Dave Davis in een bijzonder slechte vorm stak. Het was dus erg gemakkelijk om op de lijst voor Rome de naam van Davis door te schrappen en daarvoor in de plaats die van Nie der te plaatsen. Twee sprongen, een van 6 meter 37, een van 6 meter 11. Op de bovenste foto de Russische Krepkena, die het Olympisch goud veroverde, hiernaast onze landge note Joke in haar niet geslaagde poging bij de besten te komen. Wie is Bell Nieder en waarom voelde hij zich aangetrokken tot het kogelsto ten? De 26-jarige soldaat Nieder (1.88 m. lang en 115 kilogram zwaar) is eigenlijk bij toeval aan atletiek gaan doen. Dat komt zo. In zijn eerste wed strijd voor de universiteit van Kansas City in september 1953 liep hij breuken op in het kniegewricht en het onderbeen. Hij moest toen kogelstoten om zo goed als helemaal de oude te kunnen wor den. Alleen de knie werd nooit hele maal beter. Die hinderde hem ook tij dens de beruchte kampioenswedstrij den. Goed, Nieder deed aan kogelsto ten en het beviel hem voortreffelijk. Een jaar na het ongeluk kwam hij tot een afstand vari ruim zestien meter en het volgend jaar diende hij zich aan als een toekomstige kampioen door tot 17.65 meter te komen. Hij verdiende er zijn uitzending naar de spelen van Melbourne mee en om zijn vreugde te tonen, bereikte hij nog voor de Olym pische strijd een afstand van 18.38 'me ter. In Australië veroverde hij achter O'Brien het zilver. Nieder bofte. De Amerikaanse le- gerautoriteiten, die tot dusverre wei nig met de sport op hadden, er al thans geen rekening mee wensten te houden, veranderden van strategie. Zij hadden ontdekt, dat de Russen al te veel propagandistische winst boek ten uit die sportieve prestaties van DOVER, 31 aug. Helge Jensen, een 23-jarige Canadese zwemmer, is er vandaag in geslaagd het Kanaal over te zwemmen van Dover naar Frank rijk in 10 uur 23 minuten. Als deze tijd correct is, betekent dat een record voor het Kanaalzwemmen. De beste tijd tot nu toe werd in 1950 gemaakt door de Egyptenaar Abd el Rahim die het Kanaal in tegenovergestelde richting overzwom en 10 uur 52 minuten nodig had. hun onderdanen. In het kader van de „koude oorlog" zou het, zo redeneer den zij, wellicht toch beter zijn als zij wat meer faciliteiten verleenden aan sportlieden van formaat, die hun dienstplicht vervulden. Nieder kwam na Melbourne juist ln dienst, kreeg heel veel tijd om te oefe nen, werd zelfs met raad en daad bij gestaan bij de training en slaagde er mede daardoor in zich te ontwikkelen tot een atleet van uitzonderlijk formaat. Tot nu toe is Bill de enige, die de kogel verder dan 20 meter gestoten heeft. ROME, 31 aug. In de halve finale poule A van het Olympische waterpolo- toernooi is woensdagavond de wedstrijd ItaliëRusland gespeeld, die met 2—0 door de Italianen werd gewonnen. Bij de rust hadden zij al een voorsprong van 10. De prachtig spelende Italiaanse ploeg heeft de Russen een verdiende neder laag toegebracht. Met zeer beweeglijk spel en goede passes werd het statisch spelende Russische zevental in de ver dediging gedrongen. Met een fraai schot opende rechtsachter Pizzo voor de rust de sCore en kort na de hervatting maak te d'Altrui gebruik van een misverstand in de Russische verdediging door num mer twee langs de totaal verbouwereer de doelman Goikhman te werken. De eindstand van de halve finale poule A luidt: Italië 3 3 0 0 Rusland 3 2 0 1 Roemenië 3 0 12 Duitsland 3 0 12 Andere uitslagen waren: Joegoslavië Amerika 62, DuitslandRoemenië 33. Italië en Rusland hadden zich reeds geplaatst voor de finale-poule. 9— 3 8— 8 8—10 7—11 De Amerikaanse polsstokspringer Don Bragg heeft eindelijk zijn zin. Hij had gedreigd zich uit het Olympische toer- rtooi terug te trekken, als het harde zand achter de polsstoklijn niet werd vervangen door zaagsel. Thans zijn vier zakken zaagsel gestort. Maar Bragg weet niet dat hij de oorzaak was, dat Olympische officials zo veel formulie ren moesten invullen en brieven schrij ven, dat die paperassen samen bijna even veel wogen als het zaagsel. Het begon enkele dagen geleden in een van de 6.616 restaurants en nu Is het een mode. Op de Olympische spa ghetti", wordt voorzichtig tomatensap gegoten, zodat de vijf Olympische rin gen te voorschijn komen. De beroemde Tsjech Emil Zatopek krijgt les in boemerang-werpen van de Australische atleet Herb Elliot. Zatopek is daar erg trots op. Tegen wie maar wil luisteren, vertelt hij: „weet je het al? ik leer boemerang-werpen van de grote Elliot.'* Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9