Khroesjtsjev naar de Y.N.-Assemblée Communistische landen sturen „zware" delegaties naar New York Larense recherche lost negentig inbraken op Drie mannen achter slot en gr Yard hoort gokvriend van de heer Cook KOOPVAARDIJ LEIDSESTRAATCHAOS viel nog erg mee Het weer Bronzen" Tineke Geen algemene staking De zaak van de verdwenen Rubens Registratieplicht voor Nederlanders Grote operatie in Amsterdam In Alblasserdam Arbeider verpletterd bij Hoogovens Kleuterschool dooi water overspoeld «WMORRIS êèforeifouSinj! Suède dames- en herenjasjes Iets hogere temperaturen Aan zee Het weer in Europa ip Hitiers tweede boek VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 a 84ste JAARGANG No. 33611 Echo-boodschap achter IJzeren Gordijn MOSKOU, 2 sept. (Reuter, A. F.P.) De Russische premier, Khroesjtsjev, zal de Sovjet-delega tie naar de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in New York leiden, aldus bericht het Sovjet-persagentschap Tass. De delegatie bestaat uit Andrei Gromyko, de minister van Buiten landse Zaken, Valerian Zorin, de onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergei A. Vinogradov, de ambassadeur in Parijs en Alexan der Soldatov, de ambassadeur in Londen. De ministerraad van de Sov jet-Unie heeft de samenstelling van de delegatie goedgekeurd en verscheidene deskundigen aange wezen, die Khroesjtsjev naar het hoofdkwartier van de Verenigde Naties zullen vergezellen. In Indonesië Als in de oudheid zijn de Zweedse soldaten van het contingent der V.N. in Leo- poldstad uitgerust met me talen schilden. Zij moeten zich hiermee beschermen te gen stenen of andere „pro jectielen" die naar hen zou den kunnen worden gewor pen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 september Vannacht klokslag twaalf nur is de „ope ratie Leidsestraat" officieel gestart. Grote vierkante borden geven op alle strategische punten aan dat dè grote verkeersader in het hartje van Amsterdam gedurende vele 'weken voor alle rijverkeer gesloten zal zijn. Vanmorgen tijdens de „ochtendspits" moest de Amsterdamse verkeers politie de eerste vuurproef doorstaan, althans zo meende men. Er is echter geen moment van een vuurproef sprake geweest. Geruisloos en rustig zocht het verkeer zijn weg via de Rozengracht en de kleine straten en grachtjes parallel aan de Leidsestraat. Bijna nergens hoefden de tien tallen extra ingezette politieagenten in actie te komen. Zij konden vol staan met aan de kant van de weg een oogje in het zeil te houden. Nergens is er dan ook sprake geweest van een ware chaos, zelfs niet op het Leidseplein, dat door het sluiten van de Leidsestraat nog erger belast is. In Kerkrade geval betrokken was. De heer De Silva, van wie bekend is dat hij zich beweegt in dezelfde maatschappelijke kringen als Mark Sykes Scaramanga, d.w.z. de kringen welke meermalen in aan raking zijn gekomen met de politie ten gevolge van deelneming aan chemin de fer-gokpartjjen in het West End van Lon den, verklaarde na zijn onderhoud in Scotland Yard dat hij ook de heer Cook kende welke laatste de schilderijen van de heer Leapman had zullen verkopen in Amsterdam. Gisteren keerde de verzekeringsi- specteur D. Buckham uit Amsterdam terug naar Londen. Hij verklaarde bij zijn aankomst dat hij de schilderijen affaire verdacht vond. Op de vraag of hij in Nederland had kunnen achter halen waar zich de schilderijen be vonden antwoordde hij met de weder vraag: „Wie heeft ooit beweerd dat de schilderijen zich in Nederland be vinden?" Omtrent de conclusies van zijn onderzoek in Amsterdam wilde hij slechts verklaren dat zijn rapport on gunstig zou zijn. Dit wettigde het hier reeds eerder geuite vermoeden dat de betrokken verzekeringsmaatschappij niet zonder meer bereid is schadever goeding te betalen voor de schilderij en. Wat Londense kunsthandelaars en verzamelaars vooral bezig houdt is de vraag waarom een eigenaar van een echte Rubens en een echte Rgnoir de ze schilderijen heeft willen verkopen in het buitenland na de recordprijzen, die de laatste tijd op de Londense veilingen zijn betaald voor meester werken. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN; AMSTERDAM TEL 22359c Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt en weinig of geen regen. Iets hogere tempera turen. Overwegend matige zuidwes telijke wind. Zon: 5.54-19.24. Maan: 18.17-3.09. Morgen overwegend droog met enke le opklaringen en een iets hogere mid- dagtemperatuur. Zwakke tot matige wind uit zuidwestelijke richting, tem peratuur ongeveer achttien graden. Zeewater zeventien graden. Vooruit zichten: over het algemeen nog onsta biel strandweer met later weer wat re gen. max min neersl. Station Weer temp temp afgel gisteren 24 uur Den Helder zwaar bew. 17 14 0 Ypenburg half bew. 16 10 4 Vlissingen zwaar bew. 16 14 18 Eeide onbewolkt 17 6 0.2 De Biit mist 15 8 3 Twente licht bew. 17 9 4 Eindhoven mist 16 11 15 Zd-Limburg mist 15 12 39 Helsinki regenbui 16 6 5 Stockholm half bew. 17 7 0 Oslo onbewolkt 16 6 3 Kopenhagen onbewolkt 18 12 4 Aberdeen mist 15 Londen zwaar bew. 19 14 15 Amsterdam half bewolkt 16 9 0.8 Brussel geheel bew. 17 13 40 Luxemburg geheel bew. 18 11 0 Parijs zwaar bew. 21 12 0 Nice zwaar bew. 24 16 0 Berlijn zwaar bew 18 10 3 Frankfort regen 21 14 3 München zwaar bew. 20 12 0 u rich half bew. 21 11 0 Genève zwaar bew. 19 8 0 Wenen regen 21 12 1 Athene onbewolkt 32 22 0 Hume licht bew. 29 14 0 Lissabon onbewolkt 31 17 0 Lissabon zwaar bew. 26 17 0 Een stralende Tineke Lagerberg ireents) die op de 400 meter vrije slag een bronzen medaille veroverde. Links de winnares van het goud, de Amerikaanse Chris von Saltza. ROME, 1 sept. Een bronzen me daille vandaag voor Nederland. Het Gooise zwemstertje Tineke La gerberg slaagde er boven de verwach tingen in op de 400 meter vrije slag specialisten als de Australische meis jes Dawn Eraser en Ilse Konrads vóór te blijven. De Amerikaanse Chris von Saltza werd eerste, de Zweedse Ce- derqvist tweede en onze landgenote derde. De sensatie van de dag was het falen van de Amerikaan John Thomas bij het hoogspringen. Twee Russen haalden de twee meter 16, terwijl Tho mas, die het wereldrecord op zijn naam heeft staan met twee meter 22, op twee meter 14 bleef steken. De finale van de 100 meter bracht de zelfbewuste Duitser Armin Hary zijn gouden medaille, maar minder gemak kelijk dan men had verwacht. Na een valse start, die de atmosfeer een be klemmend karakter gaf, zag men ten slotte een emotionele race, waarin de Amerikaan Dave Sime achter de West duitser finishte, maar in dezelfde t\jd (10.2). De Brit Radford droeg bij tot het Europese succes op dit nummer met zijn derde plaats. Behalve de triomf van Tineke Lager berg noteerde men in het Nederlandse kamp geen opwindende berichten. Of het moest dat van Ben Verhagen zijn, de F-D zeiler, die na vier races op de vierde plaats staat en nog uitzichten heeft op het brons. Bij de roeiers wist de dubbel twee Bakker-Rentmees ter zich via de herkansing te klasseren voor de halve finale. MUNCHEN, 2 sept. (D.P.A.) On der de titel „Hitiers tweede boek" zal het Instituut voor de Moderne Ge schiedenis in München eind dezer maand een tot dusver nog niet bekend manuscript van Adolf Hitler uitgeven. Hitler schreef het in 1928, na „Mein Kampf" en behandelt daarin de buiten landse politiek. ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei millimetre- BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM m m m M MM Mf JÊÊSL M H B*^ ft ISSB31 hoogte Omroepers 16 cents per m m -c.ooqte Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 BIIPIIbIIP H 1 A A 9 I B9|B||| II BHll Uil SI P lï De administratie behoudt zich het recht voot Abonnementen 20800 Postgiro 143481 B&fl BB fl RlSlH fl fl Iw nl BB fl flRBUH fl BH B^ B H fl §5 H WLjm JEhL J edvertentiën eventueel zonder opaave van Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50. telet 4790 B Bi B §1 Bftff jffiggg igpfl tóflR |B Hf fl BR BflBBM §8 (M® BH g| |i| HfiSB S redenen te weiaeren mlUWl nAAnlXlilOint uUUillUf J Mr. W. A M. van der Kallen. Ill BBI B B HM B Voor klachten over de bezorging xa 5-30 urni Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtfc t avonds tel. 21544. ALBLASSERDAM, 2 sept. De drei ging van een algehele staking op de werven de „Noord", „Verolme Alblas- serdam en bij het constructiebedrijf Kloos in Kinderdijk liet zich donder dagavond ernstiger aanzien dan nader hand is gebleken. Vanmorgen zijn de werknemers van deze bedrijven allen fio1 het werk gegaan. De ruim driehonderd Brabantse en Betuwse stakers, die donderdagavond de opkomende arbeidsploeg van tien uur beletten het terrein van de Nederlandse kabelfabriek te betreden, zijn vanmor gen om vijf uur door een sterke politie macht verspreuzodat de nieuwe ploeg om zes rur het werk kon hervatten. Er hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. Het bedrijf draait thans nog niet op volle kracht. De stakers bl'iven in de omgeving van de NKF doch gedragen zich rustig. MUNCHEN, 2 sept. (D.P.A.) Ra dio Vrij Europa heeft gisteren bood schappen in hun eigen taal aan de volkeren van de communistische lan den in Europa gezonden via de verbin dingssatelliet „Echo 1", die thans een baan om de aarde beschrijft. De bood schap werd tussen Californië en New Jersey door de satelliet teruggekaatst naar de studio's van de organisatie in München, die voor het relayeren naar Bulgarije, Tsjechoslowakije en Hon garije zorgden. DEN HAAG, 1 sept. Enkele Neder landse en Duitse legeronderdelen zullen 6. 7 en 8 september oefenen in de om geving van Lüneburg (W.-Duitsland). De ederlandse onderdelen zijn het 12e bataljon garde jagers en de 11e verken ningscompagnie, de Duitse behoren tot de 3e Panzerdivision. LAREN, 2 sept. In nauwe samen werking met twee opperwachtmeesters van de districtsrecherche te Amsterdam is de Larense recherche er in geslaagd na een week van ingespannen onder zoek en verhoren ongeveer negentig in braken tot klaarheid te brengen. Deze grote reeks komt voor rekening van de 36-jarige Laarder J. C., zijn 41-jarige plaatsgenoot R. T., handelaar in tweede hands automobielen en de 47-jarige grondwerker C. V. uit Hilversum. J. C„ een bekende Larense inbreker, werd in mei van dit jaar aangehouden, verdacht van enkele diefstallen. Hij be kende toen 25 inbraken in Laren en om geving te hebben gepleegd. Tegen hem is drie jaar geëist. Op 6 september zal in deze zaak uitspraak worden gedaan. De officier van justitie te Amsterdam, mr. Lagerwaard, gelastte echter een nieuw onderzoek in de zaak tegen J. C„ die zich in voorarrest bevond, omdat nieuwe feiten aan het licht waren geko men. Het vermoeden van de officier bleek juist. Nadat J. C. opnieuw stevig aan de tand was gevoeld werd R. T. ge arresteerd. Deze man werd in 1958 op gepakt, verdacht van een grote serie in braken. Uiteindelijk werden hem er drie ten laste gelegd. Voor twee van de drie inbraken werd hij veroordeeld tot twee maal negen maanden gevangenisstraf. T. bevond zich sedert kort weer op vrjje voeten. Nu is aan het licht gekomen, dat hij samen met J. C. in de periode april 1958 juli 1958 27 inbraken heeft gepleegd. Het duo opereerde in een auto en be streek een terrein, dat ligt tussen Bode graven en Hattum. Een volgende goede slag deed de re cherche door de arrestatie-van de Hil versummer C. V. Op de fiets stroop te hij met J. C. in de periode.van febru ari tot mei van dit jaar de omgeving van Hilversum af. De recherche wist het tweetal tot de bekentenissen van vijftien nieuwe inbraken te brengen. Van juli 1958 tot februari 1960 was J. C. echter zonder maat en toen presteerde hij het om alleen veertig inbraken te plegen. In totaal werden ongeveer negentig in braken opgehelderd. Uiteraard speelt bij dit enorme aantal de geheugenfactor sterk mee. De politie stond voor een zeer moeilijke opgave. Het betrof voor namelijk kleine inbraken. De grootste buit sleepte het trio weg uit Veenendaal, waar in een winkel 9000 werd ge stolen. De inbrekers hadden het voorna melijk op winkels voorzien. Van de tota le buit, die praktisch geheel uit geld bestond, is weinig of niets meer over. Aangezien de Sovjet-Unie in dergelij ke gevallen de toon aangeeft voor het gedrag van de communistische landen in Oost-Europa, is te verwachten, dat o°k de V.N.-delegaties van die landen zullen worden geleid door de eerste partijsecretaris of een andere hoogge plaatste conimunist De Roemeense partijsecretaris Georghiu-Dej heeft en kele dagen geleden al aangekondigd, dat hij de delegatie van zijn land naar New York leidt. Het Witte Huis Iaat niets los over president Eisenhowers plannen. Diplo matieke waarnemers te Washington me nen echter dat de president wel ver plicht zal zijn een gedeelte van de ko mende zitting der Algemene Vergade- Advertentie KoMPLETE UITRUSTINGEN voor alle MAATSCHAPPIJEN van de Terlenka uniformen Terlenka battle-dresses Uniformspecialisten BIJLSTRAAT 71 - HAARLEM DJAKARTA, 2 sept. (UPI) De in Indonesië verblijvende Nederlanders hebben gisteren de aanzegging gekre gen, dat zij zich voor 8 september met run have en goed voor registratie moe ten hebben gemeld. Aan de mededeling was de waarschuwing toegevoegd, dat ln gebreke blijven zal worden gestraft met uitzetting uit de woning. ring van de V.N. bij te wonen, al was het alleen maar om Khroesjtsjev een weinig de propagandawind uit de zeilen te nemen. Zij wijzen er in dit verband op dat Eisenhower op zijn recente pers conferenties de deur heeft opengelaten voor een bijwoning zijnerzijds van bij eenkomsten der Algemene Vergadering, terwijl hij tevens Khroesjtsjev een soort uitnodiging heeft gedaan met hem be sprekingen in het Witte Huis te voeren, indien deze dit nuttig zou achten. Senator John Kennedy, de Democra tisch- kandidaat voor het president schap van de V.S., heeft gisteren op een persconerenftie de hoop uitgespro ken, dat Khroesjtsjev zich niet in de Amerikaanse verkiezingscampagne zal mengen. Kennedy zei nog, naar New York te zullen gaan om met de Russische lei der te spreken als Khroesjtsjev hem en vice-president Richard Nixon, de Re publikeinse kandidaat, zou uitnodigen. Het bureau van Nixon heeft geen com mentaar willen geven op de vraag of de vice-president een dergelijke uitno diging zal aanvaarden. Reuter meldt uit Parijs dat een woord voerder van het presidentiële paleis gis teravond heeft verklaard dat hjj niet weet of ook president De Gaulle nu voornemens is de Franse afvaardiging naar de komende Algemene Vergadering te leiden. Het persagentschap heeft voorts te Londen van gezaghebbende zijde vernomen dat, de Britse premier, Macmillan, thans niet voornemens is zich aan het hoofd te stellen van de Brit se delegatie naar de V.N. Londense di plomatieke waarnemers menen dat Macmillan hierover eerst zal gaan den ken, wanneer bekend zou worden dat de presidenten Eisenhower en De Gaul le voornemens zijn het voorbeeld van Khroesjtsjev te volgen door eveneens de leiding op zich te nemen van de af vaardiging hunner landen naar de V.N. Volgens de huidige plannen zal de Brit se delegatie onder leiding staan van de minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, die hiermee zijn eerste be zoek aan de Verenigde Staten in zijn nieuwe functie zal brengen. Men is tot dusverre te Londen van mening ge weest dat het nutteloos is een topbijeen komst in het kader van de zitting der Algemene Vergadering te houden, wan neer deze toch zou ontaarden in een propagandaslag. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammerskjöld, beeft het voorgenomen bezoek van premier Khroesjtsjev aan de Algemene Verga dering toegejuicht. In een verklaring, die naar aanleiding van een verzoek van journalisten om commentaar op dit bezoek werd uitgegeven, zei Hammars- kjöld„Ik juich dit bezoek van de heer Khroesjtsjev aan de Algemene Verga dering toe met het oog op de mogelijk heid die het biedt voor het kenbaar ma ken van de meningen op het meest ver antwoordelijke niveau ten aanzien van enige moeilijke problemen, waarvoor de Algemene vergadering zich gesteld zal zien." „Ik zie er ook een erkenning in van de voorname rol die de volkerenorga nisatie in het huidige tijdsgewricht in de wereldaangelegenheden inneemt". illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De grootste verkeersoperatie in de Am sterdamse geschiedenis is vanmorgen begonnen. Weken lang zal een der hart aders van het centrum, de Leidsestraat, voor alle verkeer gesloten zijn omdat alle leidingen onder het asfalt aan ver nieuwing toe zijn. De foto toont dat met alle mankracht gewerkt wordt om het scherp gestelde tijdschema te kun nen aanhouden. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 2 sept. Er deed zich gis teren in Londen een nieuwe ontwikke ling voor in de affaire van de aan de heer Leapman toebehorende schilderij en, die gestolen heten te zijn in Amster dam. Nadat de heer John Leapman zich in gezelschap van een juridisch ad viseur naar Scotland Yard had bege ven en gedurende bijna vier uren was ondervraagd, ontving Scotland Yard be zoek van een zekere Charles de Silva. Eergisteren had namelijk de politie van een onbekend persoon telefonisch de me dedeling ontvangen, dat de schilderij en zich in Engeland bevonden; dat de diefstal was beraamd in Engeland; en dat een zekere Charles de Silva bij het Maar hoewel alles vanmorgen rus tig en goed verlopen is, houdt men toch zijn hart vast voor de „avond- spits", die in vergelijking met de och tendspits vele malen drukker is. Dan immers ontlaadt het verkeer zich plotseling, in één uur tijds, terwijl 's morgens geordende groepen, die respectievelijk om half acht, acht uur. half negen, negen uur moeten beginnen, het verkeer uitmaken. De politie was op het ergste voor bereid. Op. alle kruispunten, die maar enigszins i11 de buurt van de Leid sestraat liggen, stonden agenten. Op de hoek van het Leidseplein en het Kleine-Gartmanplantsoen wachtte een politiebusje, dat als centrale mo- bilofoonpost fungeerde. Men hield er contact met andere drukke punten, waar ook met mobilofoon uitgeruste agenten de wacht hielden. Ook het tramverkeer, dat via de toch al zo drukke Rozengracht moest wor den omgeleid, ondervond geen stagna ties van betekenis. BEVERWIJK, 2 sept. Vanmorgen vroeg heeft zich op het Hoogovenbedrijf een o igeval voorgedaan waarbij de 39- jarige gehuwde Haarlemmer M. Ket ting op slag werd gedood. Door een samenloop van omstandighe den is bij batterij 3 van de cokesoven een ovendeur, die door een van de drukmachines voor een oven was weg genomen, uit de machine gevallen. De arbeider van de cokesovens, de heer M. Ketting, werd door de deur, die enkele tonnen weegt en nog verhit was, getrof fen. Hij overleed terstond. (Van onze Limburgse redacteur) KERKRADE, 2 september. Het nog vrij nieuwe kleuterschooltje nabij de Anstelerbeek alhier is gistermiddag geheel door water overspoeld. De leer lingen van de drieklassige school moes ten het gebouw verlaten. Zij namen hun toevlucht tot het nabij gelegen zus ters klooster, het Elisabethstift. De kleuters werden plotseling door het water verrast als gevolg van het feit, dat de fundering van het gebouw niet al te deugdelijk is. Het water van het riviertje, dat door de hevige re genval buiten zijn oevers was getreden, stroomde door de funderingen heen de kleuterschool binnen. De kleuters zochten een droog heen komen in het nabijgelegen klooster. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1