Drukkerij St. Jacobs Godshuis bestaat honderd jaar Een historisch bedrijf met typische gebondenheid met het roomse leven voor DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL VIERING 28 SEPTEMBER Parochiekl okken beierden „Sursum Corda* P0LIT1ËEL VROUWENCONVENT ZONDAGS Raeckstoneel Aartsjubileum vers slagroom-gebak HEYNIS ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 PAGINA 3 if I Diocesaan De grote Habraken Record spaarsaldo van 1,5 min bij Nutsspaar- bank Haarlem CENTRALE VERWARMING POW-R-MATÏC Oliebranders GROEN 1 o. Ongevallenafdeling in de Mariastichting Win terpro gramma Jong Haarlem, vooruit Hotel Vreeburg heropend -•••••••••••»••••• •••••••■■•••••••■•••a»» ■•■••■■•••••a* a Voor iets LEKKERS naar J0S DEKKERS Jaarverslagen Haarlemse Raad voor de Jeugd Dahlia's van Eigen Tuin op de Floriade HAARLEM, 3 september Wie, wandelend door de oude Spaarnwouder- buurt ten oosten van het Spaarne, terecht komt in de Anthoniestraat, vermoedt niet dat op nummer 7, achter een eenvoudige lijstgevel een historisch bedrijf schuil gaat. Drukkerij St. Jacobs Godshuis staat daar op de ramen te lezen. Vorige maand, dinsdag 23 augustus, was het hon derd jaar geleden, dat de drukkerij gesticht werd. Wegens de vakantie-tijd werd de officiële viering van het eeuwfeest uitgesteld tot woensdag 28 september, op welke dag de bisschoppelijke commissaris van het regenten college van het St. Jacobs Godshuis, deken W. N. Zijlstra, 's morgens In de kapel van het Godshuis een plechtige H. Mis opdraagt. Na afloop "^an de plechtigheid verzamelen het college, het personeel en genodigden zich in een der lokaliteiten van de drukkerij voor het ontbijt en ter fees telijke herdenking. In de loop van de middag is de receptie bij Brinkmann. Ter blijvende herinnering aan het eeuwfeest zal een boekje verschijnen, geschreven door een der regenten, de heer II. W. M. van Os. By gebrek aan voldoende informa ties omtrent de jaren 1860 zou men moeten denken, dat de drukkerij zo maar uit de lucht is komen vallen. Of er tevoren uitvoerig gedelibereerd is door de regenten, valt niet meer te achterhalen. Wel staat vast, dat uit een aantal sollicitanten een zekere Flink, tot dan toe meesterknecht bij de Erven Loosjes te Haarlem, werd uit verkoren om de drukkerij te leiden te gen een salaris van 12 per week. Flink kon dus aan de slag, maar er was nog geen drukkerij. De regenten gin gen op onderzoek uit en slaagden er in niet zonder veel loven en bieden beslag te leggen op de inventaris van de firma Drayer en Van Keste- ren te Rotterdam voor een prijs van 4500. Bij de inventaris niet in de prijs bleek begrepen te zijn de druk kersknecht Bek, die acht gulden per week zou gaan verdienen. De toenmalige deken van Haarlem Was degene, die donderdag 23 augustus de piepjonge drukkerij inzegende en daarbij een vriendelijke toespraak hield. De drukkerij was officieel in het Godshuis aan de Hagestraat gevestigd, maar het kantoor was gelegen in de Achterstraat, nu Anthoniestraat gehe ten, Bij de plechtige inzegening was ook de bisschop van Haarlem, mgr. F. J. van Vree, aanwezig, die met een episcopaal handgebaar de pers in be weging bracht. Daarmede was de geschiedenis van de drukkerij begonnen, een bedrijf, dat van stonde af aan tot op de dag van vandaag een typische gebondenheid heeft gekend met het roomse leven. Toen bijvoorbeeld omstreeks 1860 de zogenaamde Mechelse Kathechismus werd herzien, werd de uitgave van de Kathechismus, door mgr. Van Vnee ten gebruike van het Haarlemse bisdom voorgeschreven, door diens opvolger, mgr. G. P. Wilmer toevertrouwd aan de drukkerij van het Sint Jacobs Gods huis. Sindsdien zijn de relaties tussen drukkerij en bisdom bijzonder nauw gebleven. De bekende vastenbrieven van de Haarlemse bisschoppen kregen in de drukkerij het eerste lezend oog van de zetter, die de druk voorbereid de. Het directorium ten behoeve van de priesters was een van de andere drukobjecten. Rond de eeuwwisseling kreeg trouwens ook Katholiek Haar lem de smaak te pakken om vlugschrif ten en andere blaadjes in druk te ver spreiden. Zo was er een kapelaan, die een krantje uit wilde geven als tegen gif tegen de „socialistische, anti-gods dienstige, zedeloze en lasterende blaad jes van allerlei slag." Er is niets van terechtgekomen. Maar een van de be langrijke objecten, die de drukkerij toe viel, was de druk van de befaamde pa rochiebladen van weleer. De „parochie- klokken" beierden in die dagen hevig en hebben het tot aan de bezetting van 1940 volgehouden, soms nog een paar jaar langer. Na de oorlog werden de parochiebla den diocesaan gecentraliseerd, en kreeg de drukkerij de verzorging van „Sur sum Corda" voor de dekenaten Haar lem en Hoofddorp toegewezen. Wij heb ben intussen een hele sprong gemaakt, zonder de vermelding, dat het profane drukwerk een belangrijk onderdeel was geworden van de activiteiten van het „Godshuis". Menige Haarlemmer be waart nog in zijn album zijn geboorte kaartje of zijn huwelijksaankondiging, die bij de nu jubilerende drukkerij ver vaardigd werden. De dankbaarste herinneringen liggen uiteraard in het verste verleden. Hoe primitief er in die dagen gewerkt moest worden en hoe gemoedelijk de sfeer op het werk was. De weesjongens van het Godshuis werden herhaaldelijk bij het werk ingeschakld, evenals de meisjes, die belast werden met het vouwwerk. In één lokaliteit, die ver licht werd met gaslampjes en ver warmd met een enorme kachel, waren zetterij, drukkerij, binderij en admini stratie ondergebracht. De bestellingen moesten lopend worden verricht en was het pakket te zwaar, dan kon van een kruiwagen gebruik worden gemaakt. De bezorger moest soms hele dagtrips maken, als men bedenkt, dat er tot in Vogelenzang en Beverwijk bezorgd moest worden. In de winter werkte het personeel van 'smorgens half acht tot 's avonds acht uur. In de zomertijd was dat van 's morgens zes uur tot 's avonds zeven uur. Maar het gebeurde ook wel, dat wanneer bijvoorbeeld de kathe chismus moest worden gedrukt men van 's morgens vijf tot 's avonds tien uur in de weer was. Tijd en sfeer zijn veranderd. Ook in het St.-Jacobs Godshuis, dat er steeds, naar gestreefd heeft in zijn historische omgeving modem te blij ven. Een van de meest spectaculaire verbouwingen kwam reeds in het be gin van zijn geschiedenis, toen het gehele gedeelte van het Godshuis, dat uitkwam op de Achterstraat gesloopt werd en opnieuw werd opgetrokken, waardoor, de drukkerij belangrijk kon worden uitgebreid en vernieuwd. Dat was in 1873. De leiding berustte dus de eerste ja ren bij de heer Flink. Voor het eerst is er sprake van een directeur, toen de leiding per 1 april 1893 werd toe vertrouwd aan de administrateur van het Godshuis, de heer L. A. Laurey. Onder zijn leiding werd het gouden ju bileum van de drukkerij gevierd. In 1920 ging hij met pensioen en werd slechts voor twee jaar opgevolgd door de heer H. van Lieshout. De grote in de geschiedenis van de drukkerij zou de heer H. J. Habraken worden, die docent was aan de grafische school te 's Hertogenbosch, waar hij ook van af komstig was. Hij werd op 5 januari 1923 In de vroegere Achterstraat, thans Anthoniestraat, gaat achter een eenvoudige lijstgevel de honderd jarige drukkerij van het St. Ja- cobsgodshuis schuil. directeur" en heeft zich grote verdien sten verworven voor de druKKerp. Daarvoor trouwens niet alleen. Bij ve lerlei gelegenheid mocht men op zijn steun rekenen en wij behoeven slechts de naam van Spaarnebazuin te noe men en iedereen weet, hoe hij daar letterlijk en figuurlijk voorop liep. Vele Haarlemmers hebben deze bij zondere man nog gekend, die tijdens de barre bezettingsjaren kans zag on der de meest ongunstige omstandighe den zijn persen draaiende te houden. In het ondergronds verzet had ook hij zijn aandeel en hjj heeft het met de dood moeten bekopen. Op zondag 15 april 1945 stond hij in St.-Pancras voor het Duits vuurpeloton en werd hij ge- executeerd. Later werd hij begraven op de ere-begraafplaats te Bloemen- daal. Zolang de oorlog nog duurde, werd de leiding voorlopig toevertrouwd aan de chef van de drukkerij, de heer J. M. Bonfrer. In die dagen werd zelfs aan liquidatie van de drukkerij ge dacht, maar de bisschop zag graag, dat de drukkerij zou blijven bestaan. De regenten hadden intussen een veel belovende kracht ontdekt in de heer W. Til. ,T. Habraken, een zoon van de vorige directeur. Hij werd benoemd tot opvolger van zijn vader. Onder zijn technische leiding de zakelijke, zoals die van bet gehele Godshuis, werd toevertrouwd aan drs. A. M. J. Kersten zal nu het eeuwfeest gevierd worden. Sursum Corda. bank Haarlem boekte in de afgelopen maand het hoogste spaarsaldo, dat ooit in enige maand bij deze instelling is voorgekomen. Dit is zeer opmerkelijk, aangezien het recordcijfer betrekking heeft op de maand augustus, de vakan- itemaand bij uitstek. De inieggingen bedroegen in de afge lopen maand 4.843.933,- en de terug betalingen 3.362.685,-, zodat het spaar overschot ƒ1.481.248,- beliep. Gedurende de eerste acht maanden van dit jaar steeg het spaartegoed bij de Nutsspaarbank Haarlem met een be drag van 6.613.555,. tot een totaal van 68.985.815,-. In de afgelopen maand werden voorts 1.013 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het aantal spaarders een to taal bereikte van 96.692. In augustus werden 389 nieuwe spaar- busjes uitgegeven, zodat per ultimo augustus 17.592 spaarbusjes in omloop waren. In de afgelopen maand werden 2.123 spaarbusjes geledigd met een to tale inhoud van 54.464,-. Advertentie BLOEMEND AAL TELEF. 51855 De weesmeisjes van het Godshuis, in hun vroegere kledij, die meestal hielpen bij het vouwwerk voor de drukkerij. HAARLEM, 3 sept. Vandaag is overigens zonder officieel vertoon de nieuwe ongevallenafdeling in de Mariastichting in gebruik genomen. De ongevallenpost was tot nu toe onder gebracht bij de polikliniek, maar in de praktijk leverde dat te veel bezwaren op. De afdeling heeft nu 'n eigen plaats gekregen op de begane grond in de onmiddellijke omgeving van de hoofd ingang. In de ongevallenafdeling is alles erop ingericht, dat onmiddellijk hulp kan worden geboden aan binnengebrachte slachtoffers van de ongelukken. Er is zelfs een eenvoudige operatietafel, maar ook alle andere hulpmiddelen zijn aanwezig. De afdeling wordt perma nent bezet door een zuster, terwijl de dienst zodanig is ingericht, dat on- middellpk ander personeel ter assis tentie kan worden geroepen. HAARLEM, 3 sept. Op 26 septem ber begint weer het nieuwe cursusjaar van de stichting „Jong Haarlem, voor uit!" Het cursussenprogramma is in grote lijnen ongewijzigd gebleven. Naast de gewone cursussen in de verschillen de „sohool"-vakken, treft men ook weer de cursussen handschriftverbetering, machineschrjjven, stenografie, autotech niek, fototechniek en radio- en televisie techniek, en E.H.B.O. Speciale aandacht is ook weer besteed aan de mogelijkhe den tot inleiding in de verschillende kunsten als muziek, ballet en toneel, terwijl een cursus Filmische Vorming een plaats in het programma heeft ge kregen. Het gaat er de stichting vooral om, jonge mensen die een lagere schoolop leiding achter de rug hebben, de moge lijkheid te bieden zichzelf verder te ont wikkelen op basis van vrijwilligheid, wanneer voor de verschillende groepen een voldoende belangstelling blijkt te bestaan, worden deze gesplitst en zo mo gelijk worden dan ook katholieke groe pen gevormd. Het cursusprogramma is 05 f?evarieerd, dat iedere belang stellende een persoonlijke keus kan ma ken. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat Jaarlijks honderden jonge mensen uit Haarlem en omgeving van deze stich ting gebruik maken. De lessen zullen weer voornamelijk worden gegeven in het Stedelijk Gymna sium aan het Prinsenhof. Enkele cur sussen echter worden elders gegeven. "ezar dagen zijn de bekende folders van de stichting weer uitgegaan, dit jaar in een iets andere vorm dan tot nu toe ge- bruikelpk. Op de woensdagavonden zul len voor belangstellende cursisten cultu rele en ontspanningsavonden worden ge geven. Als regel zijn deze avonden voor cursisten gratis toegankelijk. HAARLEM, 2 sept. Het geheel ver bouwde en gemoderniseerde Vreeburg aan het Kerkplein te Bloemendaal is woensdagavond heropend. Toen in au gustus het hotel eigendom was geworden van de heren P. Kaldenbach en M. Buss man, werd begonnen met de verbou wing. Vreeburg heeft 4 hotelkamers met een accommodatie voor 10 perso nen, een moderne lichteiken bar en een kegelbaan. Het gezellige restaurant biedt gelegenheid tot dineren voor 30 perso nen. Boven is een zaal, waar recepties, lunches of bruiloften kunnen worden ge houden. Het geheel heeft met zijn licht- geschiiderde muren en kleurige gordij nen een moderne allure. De receptie woensdagavond werd door ruim 400 mensen, waaronder vele notabelen, be zocht. .w.w.v.v.wK Advertentie Speciaal aanbevolen door onze chef banketbakker 1 gebruik van r HARKT EN HO Uitsluitend gebruik van roomboter. GROTE MARKT EN HOUTPLEIN Het politieel vrouwenconvent in Haarlem is niet omvangrijk, maar het mag er wezen. De dames W. Pol dervaart en C. de Wit zijn in hun vlot gesneden uniform veel en graag ge ziene figuren geworden in het leven van de Haarlemse binnenstad. Bijna drie jaar surveilleren ze nu tussen 's ochtends zeven en 's avonds elf, regelen ze het verkeer en herschep pen chaos tot orde met vaardige en sierlijke hand. Het publiek heeft er aan moeten wennen. De Haarlemmer neemt een verandering niet zo ge makkelijk op. Zeker niet, wanneer die verandering zo ingrijpend is als hier. Maar gaandeweg heeft het de vrou welijke agenten geaccepteerd en heb ben de dames zelf zich aangepast aan het Haarlemse klimaat. „Het gaat goed met de mensen, hier", zegt mejuffrouw Poldervaart. „Natuurlijk zijn ze wel eens recalci trant, maar echt last nebben we toch nooit." Of ze dan helemaal niet te klagen heeft? Natuurlijk. „Er ge beurt zo weinig in Haarlem". Er ont breekt actie. Het beperkt zich tot ver keersovertredingen. Men kan dat gunstig noemen, maar als jonge- vrouw voelt men zich nu niet direct op de eerste plaats daarvoor tot het politievak aangetrokken. Opmerke lijk vindt ze, dat de opgeschoten jeugd, waar iedereen zo'n last van zegt te hebben, een duidelijk respect toont tegenover de vrouwelijke agent. „Natuurlijk sarren ze wel eens, maar dat doet ons weinig meer". De verhouding met de mannelijke collega's blijkt uitstekend te zijn ook al hebben sommige ouderen in het begin wel eens bedachtzaam de wenkbrauwen opgetrokken. Natuur lijk is het wel een beetje een bezwaar, dat de dames maar met tweeën zijn. Daardoor blijven ze altijd een soort vreemde eend in de bijt. Tegen het einde van dit jaar komt er verster king. Hopelijk zal de enige vrouwelij ke kandidaat die op het ogenblik in opleiding is, de gelederen komen ver sterken. En verder? Och verder ge beurt er weinig. We surveilleren door de binnenstad, we proberen vriende lijk en behulpzaam te zijn en we wach ten de dingen af, die komen gaan. Zoals het nieuwe uniform dat waar schijnlijk medio volgend jaar komen zal. Een soort jockeypet en een blauw uniform met rode bies. Het wordt waf minder streng. Net een fanfare." Wie ooit het toneelzaaltje van „Die Raeckse" aan de Raaks heeft bezocht, zal zeker de verzuchting hebben geslaakt: „Wat een heerlijk intiem zaaltje, en wat jammer, dat daar zo weinig gebruik van wordt gemaakt." Exploitant F. Baars, die sinds vier jaar in „Die Raeckse" de scepter zwaait, heeft eerst de kat eens uit de boom gekeken, want hij wist, dat de Haarlemmers zich tot zijn zaak niet bepaald aangetrokken voelden. Maar nu heeft hij de armen uit de mouwen gestoken en zijn zaal tje flink opgeknapt. Het toneel is vergroot, zodat er niet te grote to neelvoorstellingen gegeven kunnen worden: er is wat verlichting bij gekomen en een gloednieuwe ge luidsinstallatie. De wanden van de zaal zijn opgeknapt en het ziet er al lemaal bijzonder plezierig en vrien delijk uit. De plannen van de heer Baars reiken natuurlijk nog veel verder, maar dan zal toch eerst moe ten blijken, dat het publiek echt be langstelling heeft voor zo'n klein, in tiem theatertje met driehonderd zit plaatsen. Het zou een ideale „Kleine Kome die" zijn voor Haarlem, waar regel matig serievoorstellingen gegeven worden. Er zou een fonds moeten zijn, dat zoiets mogelijk maakt. De heer Baars is bereid alle mogelijke medewerking te verlenen. „Maar de liefde kan niet van één kant ko men," zegt hij terecht. Wie weet als de Haarlemse amateurtonelisten en -cabaretiers de handen eens in el kaar sloegen? Als de gemeente nu eens bereid was zich voor een ge deelte garant te stellen. Totdat het publiek de weg naar „Die Raeckse" gevonden heeft en tot de conclusie gekomen is, dat in Haarlem even goed als waar elders, plaats is voor zo'n klein, gezellig boulevard-thea tertje. Voorlopig heeft de heer Baars al meer dan veertig toneelvoorstellin gen genoteerd voor het komend sei zoen. Maar dat zijn besloten avon den. Daarnaast zouden vrije voorstel lingen gegeven moeten kunnen wor den, waar iedereen binnen kan ko men, die zo maar eens zin heeft om een avondje uit te gaan. Natuurlijk is de accommodatie nog niet ideaal, maar als de belangstelling er een maal is, is er ook reden te over om alle nog bestaande wensen te verwe zenlijken. Op 6 september 1910 stapte de toen 13-jarige Mein Aarts, gestoken in korte broek en aan de hand van zijn moeder, binnen bij Heringa Wuthrich, destijds gevestigd in de Schoutensteeg te- Haarlem. Over een paar dagen is dat dus vijftig jaar geleden, waarbij de heer Aarts er zich op beroemen mag de eerste gouden jubilaris te zijn in de zestig-jarige geschiedenis van het bedrijf. Met recht dus een aarts jubileum. De jubilaris begon als jongste be diende en werd officieel kantoorbe diende, toen het bedrijf in 1914 ver huisd was naar het pand, waar nu Studio aan de Grote Markt is geves tigd. De toenmalige directeur, de heer Trousselot, ontdekte in hem een accuraat werker en toen He- ring Wuthrich in 1922 naar de Zijlweg vertrok, werd de heer Aarts belast met de leiding van de admi nistratie der afdeling Centrale Ver warming, welke functie hij thans nog bekleedt. Mede daardoor heeft hij zich vele vrienden verworven in de kringen van installateurs en le veranciers. Het is geen fabeltje, dat de jubi laris een fabelachtig geheugen heeft, waaruit de jongeren rijkelijk kunnen putten. Een van die jongeren is zon der twijfel de huidige directeur ge weest, de heer F. W. Vermeer, des tijds nog jongste bediende, toen de heer Aarts al heel wat voetstappen in het bedrijf had liggen. De heer Aarts, die een der oprich ters is geweest van de personeels vereniging en in zijn vrije tijd ver- Weemoed, een melange van een beetje vreugde en een beetje verdriet, vloeit vandaag uit mijn pen. Voor de laatste maal zet ik mijn zaterdagse bril op, en dan zal ik dat ding opbergen in de koker der herinnering. Veel latei- vindt een oude snuffelaar die bril misschien terug tussen verstofte curiositeiten en zet hij, om grappig te zijn, die tweeglazer op. Maar tot zijn verwondering zal hij in het verleden turend merken, dat het vroeger ook al zo was; dat hel décor van zijn en mijn tijd mis schien van toon en kleur veranderd is, maar dat het leven in Haarlem en ommelanden die trillende car- roussel is gebleven, waarin mensen en dingen zo betrekkelijk plegen te zijn. Ruim vijf jaar geleden erfde ik van mijn voorganger diens Spaarne- babbelende pen, waarmede hij Veilig, Vaardig en Vluchtig de „Week in stad en streek" beschreef. Mijn hoofdredacteur schonk een gedegen bril en aldus toegerust heb ik naar mijn lust door het Kennemer Land gedwaald. Ik heb steeds mensen ontmoet, die vrien delijk reageerden, ook al werd hun doen (en vooral hun laten) met een wat forse pennestreek onderstreept. Zij zullen „Voor het voetlicht" blij ven komen, op verschillende dagen in de week. Mensen uit stad en streek, gestoken in hun daagse pak en weggehaald uit hun werk van alledag. Bij een afscheid is het plezierig, terug te kijken op die prettige zwerftochten, welke begonnen zijn met een ode aan de vissers en hun patroon, de monnik van Padua. En in een lange rij zie je die ver trouwde klanten weer opduiken: de melkboeren, die zichzelf toch ge saneerd hebben, de kermisklanten, die nooit op de Grote Markt zullen komen, de wijkzuster, die op haar brommer door de straten scheurde Sint-Nicolaas, die van de burge meester maar geen toestemming kon krijgen, onverdeeld zijn intocht in Haarlem te houden. Och, er zijn er zoveel: de sigarenwinkeliers miet hun automaten-tegen-wil-en-dank, de bollenmensen zonder luxe Beurs, de wjjdsprakige raadsleden, een1 humeurige Hildebrand en de ge schillende andere activiteiten pleegt (hij is lid van het Armbestuur in de parochie van Overveen en lid van het collectantencollege), is een ge boren Haarlemmer. Hij is trots op zijn stad. Hij weet met veel genoe gen precies te vertellen, dat waar nu het Sportfondsenbad gelegen is, vroe ger H.F.C. voetbalde en dat „Haar lem" vroeger gespeeld heeft op de plaats, waar nu de N.Z.H.-garage aan het Soendaplein is. Voor wie het graag weten wil: de jubilaris recipieert zaterdag 10 sep tember 's middags bij Brinkmann van vier tot vijf uur. toogde laag- en hoogwaardigheids bekleders, die zelfs al waren zij in hoogpaars gestoken door de glazen van een bril mensen bleken te zijn. Het afscheid valt niettemin licht. Ik heb de ouae stad in die ja ren weer eens goed leren ken- ïen, vanaf het Goudsmitspleintje c- net oude Bakenes tot in de intimi teit van de Vijfhoek en de Heilik- Landen. De nieuwe wijken heb i. soms ervaren als levendige gemeen schapsoorden, meestal als dodelijk J vervelende woonblokken, waarin de flat een gruwelijke uitvinding bleek te zijn. De polders rond de stad heb ik doorkruist, de vriendelijke dor pen vanaf het wonderlijke Wijk aan Zee tot het vergulde Noordwijk evenzeer. Hier past geen lijkrede. In dat j geval zou de redenaar toch uitge- roepen hebben: „Vita mutatur, non tollitur het leven verandert, maar wordt niet weggenomen". In wezen immers blijft alles hetzelfde. De Damiaatjes blijven pingen en pengen. de zomeravonden in de binnenstad zullen een wonder blij ven, het Spaarne zal vol betrekke lijke bedrijvigheid zijn, en temidden van dat al zal de in zijn pracht volwassen klaproos bloeien, als symbool van zonnig en tintelend leven. Daarom kan de Bril met een ge- ust hart in de koker worden op- eborgen. Met tot slot de dank aan e cliëntèle voor het genoten ver trouwen en beleefd (aanbevelend de scri benten, die U op hun eigen manier voor het voetlicht zullen halen. (Advertentie; KRUISWEG 29—31 - TELEF. 21647 HAARLEM, 2 sept. De Haarlemse Raad voor de Jeugd heeft vandaag ge lijktijdig de jaarverslagen over 1957, 1958 en 1959 uitgebracht. Voor wat de twee eerste jaren betreft, deze liggen reeds te ver achter ons. dan dat een be spreking van de activiteiten nuttig zou zijn. Het jaarverslag over 1959 bevat een overzicht van de samenstelling van het bestuur, de verschillende secties en com missies, alsmede een lijst met activitei ten, bfj welke afvaardigingen van de Raad voor de Jeugd aanwezig zün ge weest. Voortdurend is door de Raad voor de Jeugd contact onderhouden met be sturen van speeltuinorganisaties, jeugd zorg en jeugdvorming, terwijl ook de buurtverenigingen van tijd tot tijd voor een bespreking werden uitgenodigd. In het afgelopen jaar zijn verschillende jeugdgroepen in het leven geroepen. De cursussen voor het jeugdwerk-kader on dervonden grote belangstelling. De vacantie-activiteiten, waarover eveneens een rapportje verscheen, heb ben dit jaar niet te klagen gehad over dan 6905 jeugdigen hebben de toneel- en gebrek aan belangstelling. Niet minder filmvoorstellingen, welke dit jaar voor het eerst in samenwerking met de ver schillende speeltuin-organisaties werden tot stand gebracht, bezocht. Aan de va- cantiespelen en ruilbeursen hebben in totaal 3430 kinderen deelgenomen. De volkstuinvereniging „Eigen Tuin" aan de Zomerweg heeft met haar op de tuin gekweekte dahlia's een inzending verzorgd op de 8e binnententoonstelling van de Floriade te Rotterdam, welke van 31 augustus tot en met 4 september wordt gehouden. De vereniging verwierf met haar de coratieve inzending de daarvoor be schikbaar gestelde wisselbeker. Een in zending van 12 decoratieve dahlia's van één soort werd bekroond met de daar voor beschikbare medaille.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3