Mijn flat is mijn fort w ra? Première „Wiener Blut" in Hilversum Ketjen is tevreden over de gang van zaken Muziekseizoen in hoofd stad geopend D6 HUID VAM De mK m i^M PAUL VLAANDEREN Het geheim van de Safari DE RUSSISCHE RUIMTECABINE Nieuwe activiteit in Botlekgebied samen met American Cyanamid Geschil leger - communisten in Indonesië Concertgebouworkest onder leiding van Eugen Joehum 15 JAAR HOOFDSTADOPERETTE Verolme-werven in Ierland en Brazilië bijna gereed Handelsovereenkomst met Japan „Houding bepaald door publiek op straat?" Geen uitkering van 141/2% over 1960 De Raad van Europa accepteert Nederlands voorstel Nieuwe bomexplosie 'reppin*, ikoa a 'jullie beipen uit Pt MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 PAGINA 2 iT'iiiiWr ■J •*5 Britse persstem Toenadering EVA en EEG Geschrokken en verbaasd kijkt Thorfinn de berenjager aan. ,-irwin moet verdwijnen, zegt ge? Wilt ge hem dan doden? Vermoorden?" „Ben je gek?" snauwt Olaf, „maak het niet te bont, het is toch al bar genoeg. Maar tja, er moet wél... eh... wat gebeuren." De reus staat op en begint zich uitgebreid er van te overtuigen of er nergens luistervinken in de buurt zijn. Tevreden gesteld trekt hij zijn zetel dichterbij en buigt zich als een volleerde samenzweerder voorover. Hoewel het aan Thorfinns gezicht te zien is, dat hij zijn bedenkingen heeft tegen het plan, dat Olaf hem voorlegt, knikt hij, na enige tijd nagedacht te hebben, ten slotte instemmend. „Ik vrees ook, dat er weinig anders op zit" mompelt hij dan. „Ik moet er niet aan denken, wat er zou gebeuren, als Erwin ontdekt, dat we de koningin al die tijd valse berichten hebben gegeven." „Juist," gromt Olaf, „en we kunnen niet eens aanvoeren, dat we het met de beste bedoelingen hebben gedaan, want dan zou meneer mijn schoonzoon zich zó beledigd voelen, dat h\j ons van nijd zou opeten. Per slot van rekening komt het er op neer, dat we geprobeerd hebben te verhinderen, dat hij koning zou worden, omdat dat een burgerkrijg zou uitlokken." Er komt ineens een uitdrukking van tevreden braafheid op zijn gezicht. „Het is een fijn ogenblik, dat wij meemaker, Thorfinn," zegt hij dan diepzinnig'. „Besef je dat wel? Van ons hangt het lot van Noorwegen af en dat is een - oh - zware verantwoording op onze schouders." „Hopelijk bezwijken we er niet onder" geeft Thorfinn nuchter ten antwoord. „Wanneer vertrekken we?" „Morgen," bromt Olaf, opstaande. „Morgen steken we in zee." nfIDfi/ldN NW3 De voormalige Britse parachutist Donald Cook, vader van vier kinderen, heeft geweigerd de hogere huur te be talen, die de „borough council" van St. Pancras in noordelijk Londen heeft verordonneerd. Het gaat om 28 shil lings per week extra. De autoriteiten hebben hem vervolgens doen weten, dat hij op grond van zijn weer spannigheid zijn woning, gelegen op de bovenste verdieping van een flatgebouw, dient te verlaten. Maar ook aan deze opdracht geeft de heer Cook geen gehoor. Hij heeft zijn vrouw en kinderen naar elders overgebracht en zich vervol gens verzekerd van de bijstand van zijn vriend, de heer Sullivan, en van een voedselvoorraad, voldoende om een beleg van enkele weken te doorstaan. De 38-jarige heer Cook, die werkzaam is bij een vliegtuigfabriek, ziet men hier op het dak van zijn woning. De heer Sullivan houdt zich gereed om uit het venster links een raket af te vuren. Eén raket betekent: „Weest op uw hoede" en twee raketten: „De aanval is begonnen." Rechts kan men o.m. het bittere opschrift lezen: „ARNHEM 1944, in de goot 1960". HILVERSUM, 4 september Met een zeer enthousiast ontvangen voor stelling van „Wiener Blut" heeft de „Hoofdstadoperette" zaterdag in Gooi- "snd haar vijftienjarig bestaan gevierd. Vijftien jaar is een lange tijd voor een onderneming, die er zonder enige vorm van subsidie zorg voor draagt dat de operette in Nederland niet uitge storven raakt. Zonder deze „laatsten der operette-Mohikanen", zoals Meijer ROTTERDAM, 5 sept. Op 15 okto ber a.s. zal in aanwezigheid van alle betreffende ministers en een aantal an dere autoriteiten, onde.r wie de minis ter-president van Ierland dr. Lemass, de officiële opening plaatsvinden van de nieuwe werf van Verolme in Cork (Ierland). Dan zal de kiel worden ge legd voor een schip van 14.500 ton deadweight bestemd voor de Irish Ship ping Company in Dublin. De officiële ingebruikneming van de Verolme werf in Jacuacanga (Brazi lië), midden november a.s. zal ge paard gaan met het leggen van de kiel voor een schip van 10.500 ton dead weight. Dit vrachtschip met passagiers accommodatie zal bestemd zijn voor de lijndienst tussen Brazilië en Europa en wordt gebouwd voor rekening van de Lloyd Brasileiro te Rio de Janeiro. Behalve alle ministers zal dit geschie den in tegenwoordigheid van de presi dent van de republiek Juscelino Kubit- schek. De heer en mevrouw Verolme, die de ze plechtigheden uiteraard zullen mee maken, zullen via de Verenigde Staten, na een kort bezoek aan New York en Washington, een bezoek brengen aan Curasao en Rio de JJaineiro. Zij hopen voor Kerstmis weer in ons land te-rug te zjjn. Het voornaamste doel van hun bezoek aan Peru zal een vliegtocht naar Chlmbote zijn om de juiste vorm van de nieuwe werf en nederzetting vast te stellen. Door een definitieve overeenkomst met de regering van Pe ru is een samenwerking tot stand ge komen voor do modernisering van de marinewerf in Callao. Op deze werf zullen de eerste vijf jaren een groot aantal vracht- en passagiersschepen worden gebouwd, terwijl binnenkort een aantal proto-types op de Nederland se Verolme-werven op stapel zullen worden gezet. De Nederlandse scheeps bouwer heeft de verplichting aange gaan binnen deze vijf jaar een nieuwe scheepswerf ten noorden van Lima, als mede een nederzetting voor het perso neel, in het gebied van Chimbote te bouwen voor het construeren en repa reren van grotere schepen. Nederland se arbeidskrachten als technici en in structeurs zullen hierbij ingeschakeld moeten worden. Hamel zichzelf en de zijnen in zijn ju bileumtoespraak noemde, zou het toch beslist grote contingent operetteliefheb bers slechts zijn heil kunnen zoeken bij de radio, de grammofoonplaat en bij de herinneringen aan bijvoorbeeld de Fritz Hirsch Operette", waarvan de „Hoofdstadoperette" de voortzetting is. Alleen deze overweging al zou een daadwerkelijke belangstelling van over- heidszijde rechtvaardigen. Die belang stelling ontbreekt, zodat Meijer Ha mei's gezelschap geheel op eigen kracht moet drijven. Wat het, deze om standigheden in aanmerking genomen, op de planken weet te brengen mag zonder meer een wonder genoemd wor den. Een voorstelling als die van „Wiener Blut" bijvoorbeeld geeft het oog een schittering van kostuums en smaakvol le décors en ook dat behoort tot de operette, ook dat behoort tot het sprook je, dat men in een operette, en zeker in één van Johann Strauss, wil zien. In deze kostuums en in deze décors be wegen zich de solisten en het koor met een élan, die zijn uitwerking niet mist, getuige de vele open doekjes, die tot bijna zovele bisseringen noopten. Otto Aurich, de regisseur en mede directeur van de „Hoofdstadoperette", „de spil van het gezelschap", zoals Meijer Hamel hem noemde, had ook ditmaal voor een effectief toneelbeeld gezorgd, terwijl hy als Vorst Ypsheim- Gindelbach weer een beproefde komi sche operettefiguur voor het voetlicht bracht. Nieuw in 't gezelschap zijn Lilo Woll- ner, een uitmuntende toneelverschq- ning en een mooie stem, in de rol van Gabrielle en Rudolf Vogler, een jonge, frisse komiek, als Josef. Naast hem stonden als oude bekenden Rosy Par- rish .Lizzi Schöftman, Jan Hender son en Herman Valsner in de overige hpofdrollen. De guitige Dolores Janows- kaja was van koorlid tot kamermeisje gepromoveerd en ongetwijfeld zal het hier niet by biyven. Het koor wist ondanks zijn beschei den samenstelling, vier dames en vier heren, het toneel zowel vocaal als qua actie te vullen. Het orkest tenslotte, onder leiding van de nieuwe dirigent Ger. Terwiel, voorheen verbonden aan de Zuid-Nederlandse Opera, weerde zich uitstekend. De operetteliefhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen. Zij kun nen Johann Strauss' „Wiener Blut" gaan zien. Zy kunnen zich met ons af vragen of het nodig is een dergeiyke opvoering te doorspekken met actue le grapjes en aan te vullen met andere muziek beide elementen maakten byvoorbeeld het tweede bedryf beslist iets te lang en te onevenwichtig zij kunnen voorts willen dromen van grootser gemonteerde voorstellingen, maar zij kunnen en mogen er niet dankbaar genoeg voor zijn. dat Meij er Hamel voor de operette in het Ne derlandse amusementsleven de plaats opeist, die haar toekomt. Fr. Br. DEN HAAG, 5 sept. Inzake de kort geleden afgefloten handelsovereen komst tussen de Beneluxlanden en Ja pan meldt het ministerie van economi sche zaken nog dat in de overeenkomst de wederzijdse behandeling als meest- begunstigde natie is opgenomen met betrekking tot de in- en uitvoerrechten, alsmede het nondiscriminatie beginsel ten aanzien van invoer-beperkingen. Voorzien is in het openen van overleg indien zich ernstige marktverstoringen voordoen of dreigen voor te doen in een sector van de economie van het invloe- rende land als gevolg van exporten af komstig uit het exporterende land. In dien het overleg niet binnen een redelq- ke tijd tot een resultaat leidt, kan het invoerende land zijn verplichtingen, voortvloeiende uit de overeenkomst, op schorten en die maatregelen nemen, die het wenselqk acht. Bovendien zullen in dringende gevallen conservatoire maat regelen mogen worden genomen, zodra het overleg is begonnen, d.w.z. nadat door het importerende, land daarvan schrifteiyk bericht is gezonden aan het exporterende land. Overeengekomen werd, dat by het van kracht worden van de overeen komst door de Benelux voorlopig een aantal invoerbeperkingen zullen worden toegepast. Zy hebben op 28 produkten betrekking w.o. garens en weefsels van kunstvezels, alsmede diverse katoenen weefsels, handschoenen van kunstvezels en katoen; verschillende soorten kle ding, rubberschoeisel; verschillende soorten aardewerk en porselein; yzeren en stalen vorken, messe.n en lepels; naaimachines voor huishoudeiyk ge bruik en potloden. MANCHESTER, 5 sept. (Reuter) Het Britse blad Guardian schrijft naar aanleiding van de Japanse weigering van een Nederlands vlootbezoek dat de Japanse regering zich in moeiiykheden heeft gebracht door te trachten twee partyen tevreden te stellen. „De Japan se regering loopt gevaar de indruk te wekken, dat zij haar houding laat be palen door het publiek op straat, dat zq toestaat dat het land door slangen bezweerders wordt geregeerd. Laten wq hopen dat zq dringender redenen had voor deze nieuwe onbeleefdheid je gens een bevriende regering". AMSTERDAM, 5 sept. De directie van de Koninklijke Zwavelzuurfabrieken v.h. Ketjen is tevreden over de gang van zaken in de eerste acht maanden van het lopende jaar. In deze maanden werd een winst behaald die ongeveer geiyk is aan die van de overeenkomstige periode van 1959, een jaar met prachti ge cijfers. Behoudens tegenslagen ver wacht de directie dat ook 1960 een be vredigend resultaat zal laten zien. Men hoopt 'n behooriyk dividend te kunnen declareren; doch het zal zeker geen 14'/i pet. zijn zoals over 1959 werd uit gekeerd. Deze 14*/« pet. bestond, zoals bekend, uit 12 pet. gewoon dividend en een eenmalige uitkering van 21/! pet. jubileumdividend uit de dividendreser ve, ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de vennootschap. De liquidi teit van de maatschappij is goed en het lijkt de directie „zeer weinig waarschijn lijk" dat men tot een emissie zal over gaan. Aldus gaf de heer D. de Jong, oudste directeur van Ketjen, zaterdag te kennen tijdens het jaarlijkse bezoek van aandeelhouders aan de fabrieken van de onderneming. Een gelegenheid tot bezoek, waar tussen de 250 en 300 aandeelhouders gebruik van maakten. En naar wq beluisterden ondanks het minder prettige weer tot volle tevre denheid. Over de carbonblack-fabriek van Ket jen Carbon (roetfabriek) in het Botlek- gebied, waarin Ketjen voor 60 pet. deel neemt, zei de heer De Jong, dat deze ten volle aan de gestelde verwachtingen beantwoordt. De proeven van de afne mers met het produkt zqn gunstig uit gevallen, zodat de commerciële afleve ringen begonnen zqn. Men maakt zich geen zorgen over de concurrentie van het Amerikaanse roetbedryf, dat ook een fabriek in het Botlekgebied heeft gevestigd. De produtiecapaciteit neemt in geheel Europa en ook in Japan toe, Hiertegenover staat een verwachte ver hoging van de roetafzet. De toename van het aantal auto's heeft een groter ban- denverbruik tot gevolg en voor banden is roet nodig. Gemiddeld wordt in een autoband nameiyk 2 kg roet verwerkt, zo bleek bü de fabrieksbezlchtiging. Samen met de American Cyanamid zal Ketjen .andere fabrieken laten ver schijnen", zoals de heer De Jong het uitdrukte. Op fifty-fifty basis hoopt men in het begin van het volgend jaar met de bouw van een nieuwe fabriek in het Botlekgebied (bij de carbonfabriek) te kunnen beginnen, waar een reeks che mische produkten vervaardigd zal wor den. De totale investering in dit project zal 18 tot 20 miljoen gulden belopen. Ketjen krijgt de directie. Het zwaartepunt van de produktie is bij bijKetjen langzamerhand van zwavelzuur by katalysatoren komen te liggen. De minder gunstige gang van zaken by de olie-industrie, die de grootste afnemer van Ketjen is, (katalysatoren) geeft de directie- geen reden tot ongerustheid. Men meent ook hier de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Met de bouw van de phenol-fahriek in Amsterdam, waarmee een bedrag van ongeveer 15 min. is gemoeid, is een aanvang gemaakt. Het overgrote deel van de produktie zal in eigen bedrijf wor den verwerkt tot phenolderivaten. De produktiecapaciteit van diphenylolpro- paan zal belangrijk worden vergroot en op het grootste deel van de phenolpro- duktie beslag leggen. Met deze uitbrei ding zal ongeveer 3 min. gemoeid zqn. Overigens liet men doorschemeren dat de bestaande fabrieken van oudere da tum door nieuwe vervangen zullen wor den, zodat een geheel nieuwe set np verkregen wordt. Ten aanzien van de conv. obligaties deelde de heer De Jong mee, dat omwisseling regelmatig voort gang vindt. Circa de helft van de oor- spronkelqk uitgegeven stukken is thans geconverteerd. Het ligt op dit ogenblik niet in het voornemen tot vervroegde aflossing over te gaan. Bijstempeling van de aandelen ten laste van de agiore- serve wordt bij de hui(lige stand van za ken niet overwogen. DJAKARTA, 5 sept. (Rtr.) Presi dent Soekarno heeft zijn „Opperste Oorlogsraad" bqeengeroepen voor een bespreking van de breuk tussen het le ger en de Indonesische communistische partij. De militaire commandanten en de leiders van de communistische partij hebben hun geschillen aan de pre sident voorgelegd na de maatrege len, die de plaatselqke militaire com mandanten in Zuid-Borneo, Zuid-Suma- tra en Zuid-Celebs genomen hebben tegen de afdelingen der P.K.I. (de communistische partij) en aanverwan te groeperingen. De secretaris-gene raal van de P.K.I.D. N. Aidit heeft reeds een onderhoud van een uur ge had met Soekarno en de minister van defensie, Nasution. Militairen van land-, zee- en luchtmacht en politie- troepen voerden donderdag in oorlogs uitrusting een onaangekondigde „mas sa-patrouille" uit. In Palembang zqn de militairen geconsigneerd in de ka zernes, aldus deelde radio-Palembang mede. STOCKHOLM, 5 sept. De economi sche commissie van de Raad van Euro pa heeft een Nederlands voorstel aan de assemblee aangenomen, een beroep te doen op de vyftien aangesloten landen gezameniyk te streven naar overeen stemming tussen „De zes" van de E.E.G. en „de Zeven" van de E.V.A. De economische commissie heeft de afgelopen twee dagen in Stockholm ver gaderd. De besluiten van de commissie zullen worden voorgelegd aan de as semblee, die van 21 tot 23 september in Straatsburg bqeenkomt. Bij een overeenkomst tussen de zes en de zeven zou rekening moeten wor den gehouden met bestaande commer ciële betrekkingen tussen bepaalde Eu ropese en overzeese staten, met name Engeland en de landen van het Geme nebest. Geleidelqk zouden de invoer rechten en quota van industriële goede ren moeten worden afgeschaft en zou den de externe tarieven op elkaar moe ten worden afgestemd. In bepaalde sec toren zou een gemeenschappelijk buiten- tarief kunnen worden vastgesteld. De handel in landböuwprodukten zou moeten worden uitgebreid en de econo mische politiek jegens derde landen zou moeten worden gecoördineerd. In elk geval zouden de verplichtingen van de landen krachtens het E.E.G.- verdrag, de E.V.A.-conventie en de G.A.T.T. mogen worden geëerbiedigd. De commissie beveelt voorts aan een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid om een Europees bureau voor ruimteonderzoek in te stellen. „Samen werking is noodzakeiyk wil Europa niet volkomen achterop raken bq de Sovjet- Unie en de V.S." aldus de Engelse af gevaardigde, David Price, die een rap port over deze kwestie indiende. Het orgaan van de Russische regering, Izvestia, heeft in een lang artikel bijzonderheden gegeven omtrent de vlucht van het tweede Russische ruim teschip, waarmee o.a. twee honden een vlucht door de ruimte hebben gemaakt. De cabine waarin de dieren zich bevonden, was op een hoogte tussen zevenduizend en achtduizend meter gescheiden van het ruimteschip. De cabine was met een snelheid van zes tot 8 meter per seconde op de aarde teruggekeerd. Het ruimteschip landde met een snelheid van tien meter per seconde. In de cabine bevonden zich oehalve de twee honden twaalf muizen en een aantal insecten, terwijl in het ruimteschip achtentwintig muizen 'en twee witte ratten zaten. Op de foto: de cabine waarin de twee hondjes de reis door de ruimte hebben gemaakt. Deze foto werd bij het artikel in Izvestia gepubliceerd. AMSTERDAM, 3 september De septembermaand betekent als muziek- periode voor het Concertgebouworkest een inlopen op het officiële concertsei zoen. Vroeger geschiedde dit in de vorm van volksconcerten. Thans ge beurt hetzelfde onder een andere titel. Het idee volksconcert heeft zich van lieverlee gewqzigd in de naam orkest- concert voor het Nederlands Theater centrum. Op deze concerten komen vaak heel interessante dingen aan de orde. Een van de meest spectaculaire ge beurtenissen van hedenavond tijdens het eerste concert van het nieuwe sei zoen door het Concertgebouw Orkest onder leiding van Eugen Jochum was wel de muziek van Don Juan van Ri chard Strauss, die met min of meer furieus geweld over onze hoofden neer- viaagde. Tevoren hadden wy vertoefd in de klassieke sferen van Schubert en Mozart. De indruk die deze muziek naar inhoud en weergave op ons maak te, was rustgevend, aangenaam en als van een peinzende schoonheid. In de vierde symfonie van Schubert speelde het orkest nog wat voorzichtig en kwam het zangerig element dat bq Schubert zo sterk In zqn melodiek tot uiting komt, soms te weinig positief naar voren. Vloeiend en meer leven dig genuanceerd was de weergave van het vioolconcert in D van Mozart. De soliste Johanna Martzy speelde voor naam en geïnspireerd met een helde re glans vooral op de hoge tonen. Haar stijlvol spel is zeer gecultiveerd en haar houding en streek al even strikt klassiek als haar muzikale opvatting. In de cadenzen van Joseph Joachim dwong zq tot grote bewondering. De Don Juan van Richard Strauss was na de pauze van een overrompe lende klankhevigheid en hoewel in ja ren verouderd, oefent deze muziek nog een sterke aantrekkingskracht uit. Het werk is van een gloeiende onstui migheid en een felle plastiek, die door Eugen Jochum en het orkest met vi tale kracht tot in de kern van zyn klankrealiteit werd verwezenlqkt. Met de twee walsencycli uit „Der Rosenkavalier", Richard Strauss heeft deze walsen zelf gelicht uit zqn opera Der Rosenkavelier en samenge voegd tot een cyclus bestemd voor uit voering in de concertzaal heeft Jo- ^„-1" ij ?e,n Première gemaakt voor onze hoofdstedelqke concertzaal. Op dit moment streek e0n lichte zon* nige muze neer over het podium (hel der verlicht door de nieuwe plafond lampen) en hoewel Richard Strauss met de in Wenen geliefde walskoning Johanna Strauss in geen enkele fa milierelatie staat, waanden wij ons niettemin voor een kort ogenblik in het bloeiende Stadtpark van Wenen, op een van de zomeravonden in augustus, waar deze echt Weense muziek met zo- veel „Wonne" gespeeld en genoten wordt. De accurate maar tevens ook galante directievorm van Eugen J°" chum heeft er zeer veel toe bqgedra- gen om de sfeer van deze muziek zo dicht mogelqk te doen benaderen. T. Vr, AMMAN, 5 sept. (A.F.P.) In de Jordaanse hoofdstad heeft zich zater dagmiddag opnieuw een bomontploffing voorgedaan. De schuldige is gearres teerd. Gebleken is, dat de arrestant in verbinding heeft gestaan met de ple gers van de aanslag, die onder meer de Jordaanse premier, Madjali, het le ven heeft gekost. De ontploffing van zaterdagmiddag was niet zozeer een aanslag. De dader was nog in het be zit van springstoffen, waarvan hy zich wilde ontdoen en bracht ze toen maar tot ontploffing. 's-HERTOGENBOSCH, 5 sept. Zater dag 24 sept. zal in het stadion ter ge legenheid van het afscheid van de bur gemeester, mr. H.J.M. Loeff, een mili tair taptoe worden gehouden. WEb RUIMEN. JOU SCHIET IK DOOP- EN VAN OMEN ZAL EK VOOK HANSEN1. N'J IS OVER TIEN MINU TEN HIER. PE NAV/OATIE 19 ORE - HIER PE WE 6. JU 6LLENC>I<6E CHANTEUR! PIT PISTOOL HOORT OOR AAN VAN PRUIEN- HU HAP ER EEN VEB&UNNIN6 VOOR IN HET VUEO-. TUIO, PUS DAAROVER BESTAAT. SEEN TWUFEL. HZ-T SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2