PADDESTOEL IN AALSMEER Kletsnatte meisjes en druipende welpen Bloemencorso en padvinders spel in Amsterdams stadion En het einde van alles was regen, regen EN IN ZUNDERT Zon komt net op tijd corso van Zundert te hulp Ontelbare bloemen scheppen luissterrijke kleurenpracht Britse historicus lanceert aanval op Montgomery De stille overwinning Criminologisch Congres POLIO-BUNDEN UW LOT VERLICHT HUN LOT li* Vliegfeest op Eelde afgelast Duitse jongelui gearresteerd Beroemde tweede slag bij El Alamein zou niet noodzakelijk zijn geweest Noodtoestand in Noordoostpolder Honderd regenjassen per uur verkocht Veertig etsen van Goya gestolen in Madrid Gebed voor de oogst Bisschop van Oporto blijft in Spanje Mr. E. A. M. Lamers MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 PAGINA 3 Drama voor organisatie Nationale loterij-actie Loten ƒ1.-— per stuk in 5 kleuren verkrijgbaar. 5005 prijzen w.o. vijf kapitale WOON HUIZEN in totaal 225.000.— aan prijzen. Bekendmaking hoofdprijzen Radio Hilversum (298 mtr.). Giro: 552255. 17jarig meisje met twee zwervers op dievenpad DOOR: RUTH FEINER Niet terug naar Portugal Mgr. Gomes wijst aanbod van Salazar van de hand - -ü? GRONINGEN, 3 sept. Het gran dioos opgezette vliegfeest van Eelde waaraan sinds september van het vorige jaar is gewerkt door de organisatoren - de Noord Nederlandse Aeroclub Avio Eelde - moest op het laatste moment, in verband met het slechte weer wor den afgelast. Voor organisatoren, deel nemers en belangstellenden een grote teleurstelling. De Franse Luchtmacht wilde haar première op Eelde bijzon der spectaculair maken met een for matie van vijf tweepersoons straalles- vliegtuigen. Deze toestellen - Fouga Magistères - zouden worden voorgevlo- gen door instructeurs van het lucht machttrainingscentrum. Om de show zo goed mogelijk te doen verlopen, waren de Fransen al enkele dagen tevoren op Eelde gearriveerd. De tot in seconden nauwkeurig ge plande show kon op het nippertje wor den tegengehouden, al stonden de straalvlieguigen al gereed op allerlei vliegvelden in binnen en buitenland, waren paracutisten van de le Neder landse Parachutistenclub springens- gereed en stonden honderden leden van het grondpersoneel van vele vliegvel den klaar. Het weer was zodanig, dat de straalvliegtuigen geen toestemming gekregen zouden hebben op te stijgen voor een burger-luchtshow, aangezien minimum wolkendek-hoogte van o°0 meter is vereist en de hoogte van de wolkenmassa's boven Eelde vari eerden van 150-250 meter. Het ligt in de bedoeling van „Avio Eelde" de entreebiljetten voor 100 pet (volledig) te vergoeden. Intussen is men direct be gonnen aan de voorbereiding van een nieuwe show met zo mogelijk dezelfde medewerkers, teneinde het volgende jaar wederom een vliegfeest op Eelde te brengen. Het is voor het eerst in de geschiedenis van vliegfeesten in Nederland, dat een luchtshow moest worden afgelast. Een paddestoel is een geliefd on derwerp voor een bloemencorso. Dat bleek ook nu bij de fraaie bloemenoptochten die dit week einde in Aalsmeer en Zundert wa ren georganiseerd. Aalsmeer had er aan één genoeg, in Zundert kon men er drie tegelijk zien. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 5 sept. Toen het Aalsmeerse bloemencorso 'zaterdagmid dag Amsterdam verliet, goot het van de regen. De lieve meisjes boven op de praalwagens zaten te kleumen onder plastic manteltjes en de duizenden welp- jes, die even tevoren tijdens het stadion- spel zo moedig de stortzeeën hadden ge trotseerd, trokken als verdronken kat jes huiswaarts. Een verdrietige geschie denis dus. Weken en maanden voorbe reiding en dan een bloemencorso zon der zon en een stadionspel op de rand van een tenslotte met daverend geweld losbartende stortbui. Tegen zoveel klimatologische tegen slag is geen kruid gewassen. Wij zul len dan ook de vele vertragingen en on begrijpelijke overgangen in het spel maar boeken op het conto van een te leurgestelde leiding en een door de zelf de oorzaken wat al te critische toe schouwer. Het idee was overigens aardig. Het jaarlijkse Aalsmeerse bloemencorso gekoppeld aan een feestelijk stadion- spel ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de verkenners- en pad vindersbeweging in Nederland. Bei de droegen daartoe de toepasselijke naam „Jeugd en Bloemen". Het bloe mencorso bestond uit een 21-tal wa gens, die naar het ontwerp van Toon Noyods alle op het thema „Je.ugd en noemen waren geïnspireerd en het stadionspel zou in die feestelijke omlijsting een idee geven van het wer ken en leven van hen, die voor een keer gerust de bloem van de jeugd genoemd mogen worden. Om met het corso te beginnen. De be langstelling daarvoor was - alle meteo rologische bezwaren ten spijt - fabel achtig. Reeds vrijdagavond was het in het feestelijk versierde en verlichte Aalsmeer een ongekende drukte en de Amsterdammers, die er zaterdagmid dag (of 's avonds nog even gauw op en neer naar Aalsmeer) geen oogje aan gewaagd hebben, mag men gerust ver waarlozen. De wagens verrieden dan ook stuk voor stuk een uitzonderlijk vakmanschap, een grote toewijding en een voortreffelijke kleurenkeus. Het ble ven echter grote-mensen-wagens. Ze illustreerden allerlei onderwerpen, die iets met de jeugd te maken hadden, zonder ooit wezenlijk tot die onderwer pen door te dringen. Geen wonder dan ook, dat èn de mottowagen en de wa gen „De rozenmeisjes" verreweg de beste waren. Dat waren gewoon twee rijdende tuinen, het eigen domein van de kweker, waar hij - niet gebonden door anecdotische opdrachten - prompt zijn beste resultaten behaalde. Men leze uit deze opmerking overi gens niet, dat het corso geen ogenstre- iende verrukking zou zijn. Het was zon der meer prachtig. Zo prachtig, dat wij dit kleine filosofietje niet konden onder drukken. Als een nieuw idee ieder jaar een nieuwe vormgeving en een andere bloembehandeling zou betekenen, zou ieder corso een nieuwe belevenis zijn. Nu bevestigt het alleen het ongelofelijke vakmanschap der Aalsmeerders. Hun creativiteit geldt niet het onderwerp. Ook het verkennersspel, dat toch nog een kleine 20.000 mensen naar het sta dion had getrokken, leed een beetje om een onvoldoende uitwerking van het basisidee. Men wilde de toeschouwers confronteren met allerlei activiteiten, die padvinders, verkenners, gidsen en welpen eigen zijn. Voor zover het daarom ging, liep alles uitstekend. Het kampvuur rookte als een compleet fa briekscomplex, de jamboree was een echt feest en wat die kleine welpjes in de stromende regen presteerden, was eenvoudig hartverwarmend. De verbin dingen tussen al die onderdelen vormde echter het zwakke punt. Ze waren maar heel vluchtig doordacht en de techni sche afwerking liet nog wel eens iets te wensen over. Bovendien vergissen wij ons zo? Kent niet vooral de verkennerij het principe van het zelf doen? Welnu, wie voert dan twaalf prachtige drum bands het stadion binnen om daarna bij na alleen de overbekende Amsterdam se politiekapel te laten spelen? Enfin, zoals gezegd, het weer was be paald griezelig en dat wij onder die omstandigheden toch meer dan eens spontaan gapplaudiseercT hebben, be wijst dat er ook te genieten viel. En had de zon geschenen... Maar van wie is wat dit jaar niet verregend? Het was in de stromende regen in het Olympisch Stadion te Amsterdam niet steeds even plezierig. iiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiK DEN HAAG, 5 sept. In de feestzaal van het Hotel Kurhaus te Scheveningen zal op 14 en 15 oktober het elfde nationale congres van de stichting Katholiek In stituut voor Volkshuisvesting worden ge houden. (Advertentie) Loterij goedgek. d. d. Min. v. Just. d.d. 13/5/'60 nr. L.O. 600/033/187, Loten a 1.p. stuk •jsnf 'A -utpi 'p -p 'ijagpooS fiiajon 'OOOOS 'Pt 'uirp.H '80S jaguisspEEJUioaH uoSuiJuotrut HENGELO, 3 sept. Diefstallen en inbraken, die de laatste dagen alhier zijn gepleegd, zijn na de arrestatie van drie Duitsers, een 17-jarig meisje uit Duimen en haar 18-jarige vrienden resp. uit Berlijn en uit Ulzen, opgehel derd. De zwervers stalen, om te begin nen, uit een taxi van de heer H. L. Weijmer aan de Castorweg in Hengelo drie dekens en een zaklantaarn. Deze werden teruggevonden op een zolder van een schuur achter de wo ning van de familie Wennink aan het Polluxpad in Hengelo, welke zolder door de Duitsers als slaapplaats was ge bruikt zonder dat de bewoners daar van iets afwisten. Op zolder werd ook een portefeuille van de Berlijnse jonge man gevonden. Met een bestelwagen van de poelier H. H. Muijen uit Henge lo zijn de zwervers naar Diepenveen gereden. Daar hebben ze de nacht van donderdag op vrijdag doorgebracht in een hooiberg op een erf van een landbouwer. De politie te Olst heeft het drietal doen arresteren. Ze zijn thans in het politiebureau te Hengelo ingesloten. MADRID, 5 sept. (U.P.I.) Een vol ledige verzameling etsen van de Spaanse meester Francisco de Goya, waarvan de waarde op tienduizenden guldens wordt, geschat, is zaterdag gestolen uit de col lectie van een culturele vereniging. De verzameling werd bewaard op een van de verdiepingen van het „Circulo de Bellos Artes" (kring der schone kun sten). De verzameling, die in 1929 in Parijs werd gedrukt, bestaat uit veertig etsen uit de serie „La Tauromaquia" (De wereld van het stierengevecht). De oor spronkelijke platen van de etsen zijn ook het eigendom van de vereniging en: wor den bewaard bij de Koninklijke acade mie van schone kunsten. ZUNDERT, 5 sept. Een en drie kwart miljoen bloemen dreigden voor niets op zeven en twintig praalwagens te zijn getimmerd, toen zondagmiddag om half een de regen over Zundert een nieuw offensief opende, daarmede alle aspirant corso-kijkers met een vinnige en vochtige kracht van de straat jagend. Triest stonden op dat ogenblik de praal wagenbouwers in schuren en garages by hun werkstukken; voor het eerst in de thans negentienjarige geschiedenis van het Zundertse bloemencorso scheen het debakel onafwendbaar. In honderden automobielen en auto bussen zaten sombere gezinnen te over leggen of het niet beter zou zijn naar huis te gaan; de parkeerplaatsen leken gevangenissen vol mensen met nare ge zichten achter natte ruiten. Buiten zag men niemand, met uitzondering slechts van de 560 politiemannen, die waren ge mobiliseerd om het verkeer te regelen en die druipnat over lege wegen staar den. En heel Zundert wendde zich kla gend tot St.-Clara. „Was er nu werkelijk niets aan te doen?" Het corso door het gehele dorp met liefde en toewijding gebouwd wankelde anderhalf uur lang op de rand van de afgrond. Toen weken de grijze, onzindelijke wolkenslierten uit een, brak ginds in de verte de zon door, stapten in plastic gehulde mens jes hoopvol uit bussen en auto's, vul den de wegen zich weer met motorfiet sen en brommers, liepen de tribunes LONDEN, 5 sept. (Reuter) De Brit se historicus Correlli Barnett heeft in zijn boek „The desert generals" (uitga- •llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllIllllltilllllIHMIIII 12 Eileen staarde hem aan. „Buitenechtelijke kinderen? Bestaat er dan zoiets bij katholieken? Ik dacht, dat ze niet mochten' be staat er' stotterde ze. Philip lachte hardop. „Haasje, je bent toch dwaas kind! Het is hoog nodig, dat de pastoor je eens een voordracht houdt ever menselijke zwakheden! En nu we toch over menselijke zwakheden spreken wat is er toch eigenlijk met die arme Patrick gebeurd? Die ziet eruit alsof hij zijn laatste oortje versnoept heeft." De pastoor stak zijn pijp aan en zei: „De arme kerel heeft op de rennen een massa geld verloren. Ik geloof, dat hij alles bij elkaar nog één enkele shilling bezit en zo kan hij vandaag niet eens uitgaan!" „Oef!" riep Eileen nieuwsgierig uit. „Heeft hij u dat gebiecht?" Philip kreunde. „Weet je dan nog altijd niet, dat de biecht ge heim is?" „Precies! Nee, de goede Patrick vertelde het me vanmorgen luid en duidelijk buiten de kerk. Ik ge loof, dat de halve gemeente van zijn pech afweet!" „Wat een stommeling!" zei Philip beminnelijk. Annette glimlachte. „De arme kerel! En hij is te trots om wat te le den ook. Vanmorgen heeft hij mij ook al van zijn Verliezen gesproken." „Zozo, ik zou ook niet gewild hebben, dat hij geld leent! verklaarde Eileen, terwijl ze de kaarten en fiches opruimde. Ze pakte alles zorgvuldig in en mooie, oude, met snijwerk versierde houten doos, m uit gevw ucuuui. m uauwci^na augai w ucuucu. in °P ^höCfsteenmantel stond. Het viel Philip Ook hij had zich een whisky ingeschonken. Eileen ineens m, dat die doos een cadeau van hem was. dronk cognac en Annette vermouth. Ze gingen allen Hy had het ding op hun huwelijksreis in Bern voor Eileen gekocht. Hij zuchtte even en zei toen: te"Ik„ m°et eens met die goeie Patrick gaan pra- tiéf'"'a' verwen hem maar! Wie wil er een aperi- >,Ik graag," zei Philip. „En aangezien de pater me van mijn laatste shilling beroofd heeft, reken ik ook met het avondeten op je alom beroemde gast vrijheid!" „Zoiets vermoedde ik al en ik heb me er dan ook goed op voorbereid!" scherste Eileen. „Ik ben er trouwens van overtuigd, dat zijn zakken vol zit- te" met mooie, spiksplinternieuwe banknoten!" Philip lachte en klapte de speeltafel in elkaar. „Ik zou wel eens een muziekuitgever willen zien. die zyn zakken vol banknoten heeft!" "gaat je zaak dan zo slecht?" vroeg Annette. „Nou ja, het kon nog veel erger...' "°at wil zeggen, dat hij stikt in het geld!" .be weerde Eileen. Ze zette intussen flessen en glazen op de tafel. Philip slenterde op haar toe en hielp haar daarbij. „Nee, alle grapjes terzijde gelaten... de zaken konden wel beter gaan. Op het ogenblik hebben we een interessant .en veelbelovend plan. We zullen de muziek uitgeven van de nieuwe grote kleuren film „Symfonie", van de Europa-Filmmaatschap pij, of zoals zij die bescheiden aankondigen: het grofste werk in celluloid, dat de wereld ooit heeft gezien en gehoord! Dat is waarschijnlijk sterk overdreven, maar de muziek belooft werkelijk uit stekend te worden." „Wat opwindend! Door wie wordt die dan ge schreven?" vroeg Eileen, die door het beroep van haar voormalige echtgenoot de namen van alle componisten en tekstschrijvers kende. „Een tot dusver volkomen onbekend iemand." Pastoor O'Donovan nam een slok van zijn whis- ky-soda en knikte goedkeurend met zijn hoofd: „Dat doet me plezier! Je hoort altijd weer hot moeilijk het voor onbekende kunstenaars is om vooruit te komen. Ik vermoed, dat de meeste uit gevers ook in de boekenwereld met onbekende namen te veel risico nemen?" „Uitgevers moeten echter de moed hebben iets op het spel te zetten", zei Philip met vuur. „Maar in dit geval behoef ik nauwelijks angst te hebben." om de haard zitten. Annette wierp een blik op de klok. Het was twintig over zes. David had toch beloofd tussen zes en zeven uur te komen Wat zou hij de hele dag hebben uitgevoerd? Waar schijnlijk was hij op zijn eentje wat gaan rond rijden met zijn auto. Mogelijk was hij echter ook thuis gebleven en had hij zich verdiept in een of ander angstaanjagend geleerd vakwerk. Ze pro beerde David uit haar gedachten te verbannen en luisterde opmerkzaam naar hot gesprek tussen Phi lip en de pastoor. Father O'Donovan vroeg juist: „Hoe slaagt een volkomen onbekend kunstenaar erin de muren van voorzichtigheid en vooringeno menheid neer te halen? Is dat. alleen een kwestie van zuiver geluk of spreekt echte begaafdheid ook een woordje mee?" „Allebei! Maar ik kan wel zeggen, dat werkelijk talent toch wel bijna altijd weet te slagen. Wat de wereld met „geluk" betitelt is alleen maar een ander woord voor „gelegenheid". En de begaafde mens vindt de een of andere keer wel die gelegen heid. Ik geloof niet aan zuiver toeval. Al moet ik toegeven, dat in dit geval het geluk wel een handje heeft geholpen. De „talent-scout" van de Europa- Film..." „Pardon", onderbrak Father O'Donovan hem, „wat is een „talent-scout"? „Dat zal ik u zeggen. Iedere grote filmonderne ming heeft iemand in dienst, wiens taak alleen maar daarin bestaat, dat hij de wereld rondreist om nieuwe talenten te ontdekken. Dat betreft zo wel toneelspelers als auteurs en componisten. Nu. de talent-scout van de Europa-Film ontdekte onze nieuwe componist in een van die kleine nachtloka len, zoals men die in West-Duitsland bij honder den vindt. De jongeman speelde daar eigen com- posities op de vleugel en maakte zo'n indruk op die meneer van de Europa-Film, dat hij hem op staande voet engageerde en hem de opdracht gaf de muziek te schrijven voor de nieuwe film. Nu zit onze componist in een van onze Londense luxe hotels en probeert te werken. De muziekproducent van de Europa-Film bracht hem bij mij op kan toor en li hem een paar van zijn dingen voor spelen. Ik bood hem een van onze werkkamers aan, want in die luxekast van een Piccadilly vindt hij toch geen rust." „Is het een Duitser?" vroeg Annette. „Ja." ve William Kimber) felle kritiek gele verd op generaal (thans veldmaar schalk) Montgomery, zijn strategie in de woestijnoorlog, de wijze waarop hij zijn voorganger Auchinleck behandelde en zijn „op de publiciteit" gerichte „Memoires". Barnett komt tot de con clusie dat Rommels woestijnleger en de Italiaanse expeditionaire macht toch al ten ondergang gedoemd waren door de landing van de Amerikanen in Frans Noord-Afrika, en dat het verbazingwek kend is, „niet dat we de slag bij El Ala mein hebben gewonnen, maar dat we hem bijna hadden verloren". Het keerpunt van de oorlog in Noord- Afrika was de eerste slag bij El Ala mein, die door generaal (thans veld maarschalk) Sir Claude Auchinleck werd gewonnen, aldus Barnett, „even wan hopig moeilijk en dapper als Wellington bij Waterloo Napoleon terugdrong". Maar Auchinlek had geen reserve van veertigduizend man om de nederlaag in een overwinning te doen verkeren. De werkelijk belangwekkende vraag is waarom de bittere siag bij Ei Alamein, die zware verliezen eiste, ooit is gevoch ten. „Het staat vast dat wanneer Mont gomery deze slag niet had gevochten Rommel binnen een maand uit Egypte en binnen drie maanden uit Tunesië zou zijn verdreven". „De beroemde tweede slag bij El Alamein zal daarom miins in ziens de geschiedenis ingaan als een niet noodzakelijke slag*'. „Waarom werd de tweede slag bij El Alamein geleverd voordat Rommel door de Amerikaanse landing werd gedwongen zich terug te trekken? Het was de laatste zuiver En gelse overwinning in de strijd tegen Duitsland het was de zwanezang van Engeland als grote onafhankelijke mo gendheid. Na de landingen werd de En gelse oorlogsinspanning ondergëschikt aan de Amerikaanse." vol en werden de deuren van de schu ren opengegooid, teneinde de praalwa gens nog juist op tijd op de startplaats aanwezig te laten zijn. In de verte bleven nog wel wat wraak zuchtige wolken op de loer liggen, doch dit had ook zijn goede zijde, want een confectie-firma verkocht plastic regen jassen in 'n tempo van 100 per uur, het geen voor Zundert wellicht het record van deze eeuw mag heten. Ter vergelij king: vorig jaar verkocht men er tijdens het corso in totaal twee en twintig. Toen de wagens tenslotte begonnen te trek ken, was praktisch de gehele voorraad regenjassen de deur uit. Het corso betekende voor de kijkers een grote verrassing. Zelden nog kwam Zundert op een dergelijke grandioze wij ze voor de dag. Alle praalwagens waren uitstekend verzorgd, schoonheidsfouten vielen er niet te ontdekken en elk rij dend werkstuk vormde opnieuw weer een bloemensprookje. Er ware* wagens bü, waaraan ruim honderdduizend bloe men waren verwerkt. De voorstellingen waren steeds origineel en vaak geestig. De jury moet het, bij het uitdelen van de vijf eerste prijzen, de een en twintig tweede prijzen en de derde pry's bijzon der moeilijk hebben gehad. Het feit, dat er dit jaar maar half zo veel bezoekers waren als vorig jaar men schatte het aantal kijkers zondag op 75.000 mag, gezien de grimmige klimatologische achtergrond van dit jongste corso, evenzeer een succes wor den genoemd. EMMELOORD, 5 sept. In de ge reformeerde kerk alhier is gistermor gen gebeden voor behoud van de be dreigde oogst. Het graan op de akkers is door de aanhoudende regens hier en daar reeds in de aren ontkiemd en doorgeschoten. In aardappelen en an dere gewassen komt ziekte voor. Tijdens de kerkdienst werd in een kanselboodschap aangedrongen op daadwerkelijke hulp om van de oogst te redden, wat te redden is, zodra het weer dit mogelijk maakt. In een situatie als de onderhavige, aldus de boodschap, moeten bidden en werken samen gaan. Er is te weinig mankracht op de boer derijen om, zodra dit mogelijk is, de oogst snel binnen te halen. Daarom werd in de boodschap een beroep ge daan op alle mannen in de gemeente, landbouwkundig geschoold of onge schoold zich zonodig een dag beschik baar te stellen. De hervormd predikant zei tijdens de zondagochtenddienst naar aanleiding van de noodtoestand in de Noordoost polder, dat in bepaalde gevallen het ook op zondag nodig is de hand aan de ploeg te slaan, of in dit geval, aan de maaidorser. In de Noordoostpolder is dit jaar 7.000 hectare tarwe verbouwd, waar van 1500 hectare nog op stam staat. Verscheidene boeren hebben gisteren gemaaidorst, om alles zo vee-1 moge lijk te redden. LISSABON, 5 sept. (A.F.P.) De bisschop van Oporto, mgr. Antonio Fer- reira Gomes, heeft een aanbod van premier Salazar naar Portugal terug te keren op voorwaarde zich niet meer in het politieke leven te mengen, van de hand gewezen, aldus is van door gaans goedingeliehte zijde alhier ver nomen. Omdat hij zich bjj de presidentsver kiezingen van 1958 tegen het regime van Salazar had uitgesproken moest de Disschop een jaar later zijn diocees verlaten. Hij vestigde zich in Spanje. De Portugese autoriteiten hebben hem nimmer toegestaan naar Portugal te rug te keren en mgr. Ferreira Gomes, die aanvankelijk in Galicië verbleef, is thans verbonden aan een seminarium in Valencia. Naar verluidt is het verblijf van mgr. Gomes in Spanje ter sprake gekomen toen Salazar en het Spaanse staats hoofd, Franco, enkele maanden gele den besprekingen voerden. Franco zou de Portugese premier hebben geadvi seerd de bisschop naar Portugal te la ten terugkeren. De tweede slag bij El Alamein was de laatste kans om het Britse prestige, geschokt na een jaar van nederlagen, met grote krantenkoppen en klokgelui even beroemd te maken als de overwin ningen van Blenheim en Waterloo. Deze slag zal de geschiedenis ingaan meer als een politieke dan een militaire over- (Wordt vervolgd) winning, aldus Barnett. Mr. Ernest, Auguste, Marie hamers (58) directeur-generaal van het Gevangeniswezen is in de Bijzondere Strafgevangenis in Scheveningen zijn loopbaan begonnen als hulpbewaker. Een uniform had hij niet, wel een pet. Hij was toen nog stu dent in Utrecht, maar hij inter esseerde zich zozeer voor het ge vangeniswezen, dat hij in zijn vakantie een ambtenaar ging af lossen in het Rijksopvoedings gesticht in Amersfoort en daar na als hulpbewaker in Scheve ningen terecht kwam. Men mocht niet weten, vertelt hij ons, dat ik student was, zelfs de bewa kers wisten het niet, alleen de huismeester. Zouden de gevan genen het hebben geweten, dan zou er mogelijk onrust zijn ont staan. Hij zegt: daar heb ik mijn opleiding gehad in de hoge school van de penitentiaire we tenschap. Daar zat in Scheveningen een man hij zal nu wel al lang over leden zijn, want hij was toen al bejaard die 27 veroordelin gen achter de rug had en al der tig jaar in de gevangenis had doorgebracht. Mr. hamers, toen nog stkdent, vroeg hem, waar- voor hij in het gevang zat. Het antwoord was: - Voor een eindje touur Ik kon er echt niks aan doen, zei die gevangenisklant, want er zat toevallig een koe aan vast. Begin 1927 studeerde mr. Lamers af m Utrecht en werd hij volontair ter griffie van de Rechtbank in Den Bosch, zijn geboortestad, waar zijn vader apotheker was geweest. Hij was de eerste jurist in de familie. In 1938 kwam hij als rechter bij de Rechtbank in Amsterdam, dotdat de illegaliteit hem opeiste Toen men na de oorlog, in, 1945, orde op zaken ging stellen, riep de toenmalige minister van Justitie hem tijdelijk naar het Departement van Justitie voor zuivering van de rechterlijke macht en het notariaat. Hij werd Raadsheer en later Vice-president van het Bijzonder Gerechtshof. Die lijdelijke functie aan het Departement van Justitie leidde tot een blijvende. Mr. Lamers is nu Directeur-Generaal van het Gevangeniswezen en in die functie heeft hij de vernieuwing van het gevangeniswezen naar aanleiding van het rapport. Fick van 1957 zich doen voltrekken. In die functie heeft hij ook meegewerkt aan de nieuwe Beginselenwet en de Algemene Maatregel van Bestuur inzake gevangenismaatregelen. Deze week treedt hij op als secretaris-generaal van liet Organisatie- Comié voor het vierde Internationaal Criminologisch Congres in Den Haag. Hij beschiet hierbij over zijn ervaring opgedaan bij het congres van 1950 en hij maakte ook nog pas in Londen het U.N.O.-congres ter voorkoming van de misdaad mee, waar de Russen met een grote delegatie verschenen om de nodige reclame te maken. Het congres in Den Haag heeft een zuiver wetenschappelijk karakter en de Russen zijn er nu niet, wel Polen en Hongaren. Mr. Lamers wordt bezield door de gedachte de mensen te ver beteren, juist de mensen, die de gevangenissen bevolken, en de 50 d 70% recidive doet hem nog steeds zijn reeds grijzende hoofd schudden. Hij is ook een sociaal bewogen man, voorzitter van het Sociaal Charitatief Cen trum voor het Bisdom Rotterdam. Hij heeft zijn leven dienstbaar gemaakt aan de gevangenen. Deze week op dit congres gaat hij weer studeren op dit probleem, maar feitelijk heeft hij er altijd op gestudeerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3