Herstel van zondagsrust in Westduitse industrie? tussen economische en hogere waarden de Strijd D ESSO PETROLEUM repliek Kekkonen dient Russische premier kranig van Khroesjtsjev tracht Finland economisch nauwer aan de Sovjet-Unie te binden D H voor uw oliehaard ..Vollbeschaftigungf' in de Bondsrepubliek Japanse kranten uiten kritiek Band gesprongen auto tegen boom Esso In New York geen grootse ontvangst voor Nikita SALOMON BUIZEN Verzoek aan Nederland nadelig voor prestige Nederlandse studie reis naar Algerije de haardolie met het hoogste rendement APOSTELEN ONDER HET MES Postverkeer met Congo gedeeltelijk hersteld MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 PAGINA 6 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse liberale Vrije Democratische Partij, sinds enkelfe maanden aangevoerd door de zeer ambitieuze dr. Erich Mende, heeft kritiek geoefend op de plannen van het Ministerie van Arbeid om te komen tot herstel zoveel mogelijk althans van de zondagsrust in de Westduitse industrie. Industriële kringen in de Vrije Democratische Partij die van de industrie vooral sterke financiële steun zou genieten hebben er op gewezen, dat de door de minister van arbeid, Theodor Blank, voorgestelde en door de katholieke kerk gewenste acht tot zestienurige zondagsrust (met een gelijktijdig verbod tot het uitvoeren van reparaties op zon dagen in de ijzer- en staalin dustrie) een productieverlies van 3.2 miljoen tonnen staal per jaar zou betekenen. Het is, volgens de industrie, onmogelijk om zoals het ministerie zich dat voor stelt dit productieverlies weer goed te maken met een verhoging van de productiecapaciteit door uitbreiding der investeringen. Een der inzittenden omgekomen méér warmte minder roet zuinig HELSINKI, 5 september (Reuter, A.F.P.) Na afloop van het bezoek van de Russische premier, Khroesjtsjev, aan Helsinki is een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat president Kekkonen van Finland het initiatief heeft genomen om met premier Khroesjtsjev voor Finland belangrijke economische aangelegenheden te bespreken. Finland en de Sovjet-Unie zullen eind november in Moskou besprekingen voeren over de nodige maat regelen ter verzekering van het handelsverkeer tussen beide landen in het geval Finland een bijzondere overeenkomst mocht sluiten met de Europese vrijhandelsassociatie. Premier Khroesjtsjev heeft president Kekkonen uitgenodigd voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie, een uitnodiging die laatstgenoemde heeft aanvaard. De datum van het bezoek is nog niet vastgesteld. Khroesjtsjev heeft zaterdagavond en -nacht een gesprek van zes uur gevoerd met Kekkonen, over onderwerpen van gemeenschappelijk belang. Het onderhoud had plaats na een gala-voorstelling in het Nationale Theater, vanwaar beide staatslieden zich naar het zomerverblijf van Kekkonen in Tamminiemi begaven en genoten van het traditionele Finse Saunabad. Khroesjtsjev is gistermiddag naar Moskou terug gereisd. TROUW AAN DEMOCRATIE Huwelijksfeest van gouverneursdochter Luisterrijke gebeurtenis te Maastricht Prinsessen Margriet en Marijke onder de eregasten I# jur Jeugd-sterrit Postillon d'amour Passiespelers af JOSEF KARDINAAL FRINGS De verordening, die het ministerie van Arbeid voornemens zou zijn hier voor af te kondigen, is nog niet uitge geven en op het ministerie doet men er zeer geheimzinnig mee. Zij zal even wel in de komende maand, nadat de zomervakantie voor regering en parle ment definitief voorbij is en zij aan het laatste jaar van de derde vierjarige periode der wetgevende arbeid begin nen, in het kabinet worden besproken. De vergunningen voor het verrich ten van zondagsarbeid, die voor de ijzer en staalindustrie in het Roergebied gel den, lopen namelijk in oktober af. Zij werden verleend in de regeringsperiode van het (socialistische) kabinet-Stein- hoff in de deelstaat Noordrjjn-Westfa- len. Ten aanzien van de economische gevolgen van een verbod tot het ver richten van zondagsarbeid (of althans een drastische beperking daarvan) heeft het ministerie van Arbeid exper tises door bekende deskundigen laten vervaardigen. De kwestie van de zondagsarbeid is een zaak. die vooral van betekenis is voor de ijzer- en staalindustrie. Echter niet alleen voor de rond 15.000 arbeiders die daarbij (met hun verloren zondags rust) zijn betrokken. Conservatieve schattingen zeggen, dat er in de Bonds republiek in totaal 1,2 miljoen mensen des zondags werken (nutsbedrijven, openbaar vervoer, hotels en restau- Advertentie) ROTTERDAM PERSOONSHAVEN GS TEE. 77513 TOKIO, 5 sept. (U.P.I.) Het feit, dat de Japanse minister van Buiten landse Zaken, Zentaro Kosaka, aan de Nederlandse regering heeft verzocht het bezoek, dat de „Karei Doorman" aan zijn land zou brengen, tot „een gunstiger tijdstip" uit te stellen, wordt door de Japanse kranten algemeen be schouwd als ongunstig voor het prestige van hun land in de wereld. De dag bladschrijvers uiten vooral hun be- zorgheid over de verklaring van het Nederlandse ministreie van Buitenland se Zaken, dat heeft gezegd, dat de Ja panse handelwijze „hoogst ongebruike lijk is in de betrekkingen tussen twee bevriende naties". De „Mainichi", een van Japan's be langrijkste bladen, zegt te vrezen, dat de actie van de regering economische vergeldingsmaatregelen van Nederland tot gevolg zal hebben. Volgens de krant zouden enige ambtenaren van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in To kio gezegd hebben, dat Japan juist van plan was geweest de bemiddeling van de Nederlanders in te roepen bij het uitbreiden van de handel naar de Euro- marktlanden. Ook deze krant betreurt het verlies van prestige voor het front van de wereld. Zij doet een heftige aanval op het ministerie en beschul digt het van „gebrek aan een vooruit ziende blik" omdat het de consequen ties van het bezoek van de „Karei Doorman" niet op de juiste manier heeft weten te schatten. De „Sankei Shimboen" schrijft: „Wij veronderstellen, dat de regering zich in een dwangpositie heeft bevonden, maar zij had consequent moeten zijn in haar buitenlandse politiek. In de ogen van de andere landen zal Japan een onbetrouwbare indruk maken door de steeds wisselende houding." rants), goed zes procent van het twin tig miljoen mensen sterke Westduitse leger van werknemers en werkneem sters. Wanneer men er mee begint in de ijzer- en staalindustrie de toegesta ne zondagsarbeid te beperken, kan dit ook gemakkelijker worden doorgezet in de andere bedrijfstakken. Anderzijds zal een wet op de verrichting van zon dagsarbeid die er ongetwijfeld ééns zal moeten komen voor onbebaalde tüd op de lange baan worden gescho ven, wanneer men thans een beslissing uit de weg gaat. Wettelijk is de zon dagsarbeid nergens in de Bondsrepubliek toegestaan. Zij is in de onderscheidene deelstaten op landelijk niveau via de weg der verordening geregeld. Deze ver ordeningen verliezen evenwel hun rechtskracht, zodra de federale rege ring terzake regelend ingrijpt, wat de bedoeling is van de toch al zo heftig (vanwege zijn ziekenfondshervorming) becritiseerde Westduitse minister van arbeid. Blank. DR. ERICH MENDE (Van onze correspondent) ROERMOND, 5 sept. Op de rijks weg Roermond-Sittard onder de ge meente Linnen is zaterdagmiddag een personenauto, bestuurd door E. uit Hel den, tegen een boom gebotst. Het on geluk gebeurde, doordat een achter band van de met een snelheid van 75 km per uur rijdende auto sprong. De 29-jarige mevrouw Baake uit Delden, die naast de bestuurder zat, werd uit de wagen geslingerd en over leed enige minuten later ter plaatse tengevolge van een ernstige wonde aan het hoofd. De echtgenoot van het slachtoffer liep een lichte schock op. De bestuurder, die eveneens uit de wagen werd geslingerd, bleef onge deerd. DEN HAAG, 5 sept. Op uitnodi ging van de Franse regering maken een aantal politici en vooraanstaande personen uit de wetenschappelijke we reld deze wee.k een studiereis naar Al gerije en de Sahara. Het gezelschap staat onder leiding van het Nederland se Tweede-Kamerlid dr. W. J. Schuyt, Voorts neemt aan de reis deel prof. dr A. Oldendorff uit Eindhoven. e protestantse kerken in Duitsland hebben tegen de ontheiliging van de zondag fel stelling geno men, en ook het Duitse episcopaat be gon ongeveer een jaar geleden een ac tie tot „redding van de zondag". Het besluit daartoe werd genomen op de conferentie der Duitse bisschoppen in Fulda, in oktober van het vorige jaar onder voorzitterschap van de aartsbis schop van Keulen, Joseph kardinaal Frings gehouden. De Duitse bisschop pen uitten by die gelegenheid hun be zorgdheid over de uitbreiding van de zondagsarbeid en wezen er op, dat de ze in geen geval afhankelijk mag wor den gemaakt van louter economische overwegingen. Intussen is in het afgelopen jaar bij de voortdurende „Vollbeschaftigung" in de Bondsrepubliek, de praktische af wezigheid van werkloosheid en het schrikbarende tekort aan arbeidskrach ten, de kwestie van de zondagsarbeid nog acuter geworden. Wanneer men in West-Duitsland de zondag als „con juncturele reserve" in de produktie zou inschakelen, zou dit een produktiestij- ging van rond 14 procent betekenen. Uit zuiver economische overwegingen is de zondag dus een belangrijke dag geworden. Daarbij dringt de techniek hoe langer hoe meer naar de conti nubedrijven en de voorstanders van het behoud van de zondag als „Dag des He ren" bevinden zich dus in een zeer on gunstige positie. De kerkelijke leiders rekenen even wel met hogere waarden en niet ten onrechte kunnen zij er overigens naar verwijzen, dat de zondagsrust bij zondere bescherming geniet in de voorlopige Westduitse Grondwet. Met verordeningen, die ten dele stoelen op bepalingen van 1895 is de in dustrie er evenwel in geslaagd deze grond wettelijke bescherming in be langrijke mate te ondergraven. Het ware inderdaad voor West-Duits land tijd deze kwestie bij de wet te rege len en zo dat in het ene jaar van wet gevende arbeid niet meer mogelijk mocht zijn althans voor de gehele Bonds republiek een voorlopige eenheids-re geling per verordening af te kondigen. Daarbij moet bij de ijzer en staalindus trie een aanvang worden gemaakt. (Advertentie) De belde staatslieden, aldus het com muniqué verder, hebben de internatio nale situatie in beschouwing genomen en waren het er over eens. dat alles in het werk moet worden gesteld om een einde te maken aan de bewape ningswedloop. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat Khroesjtsjev hoopt dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties akkoord zal gaan met een overeenkomst voor algemene en al gehele ontwapening. President Kekko nen hoopt dit eveneens, aldus het com muniqué. Beide staatslieden zijn voorts van mening dat „de gebieden van Noord-Europa neutraal moeten blijven". Khroesjtsjev, aldus het communiqué, heeft voorts nogmaals te kennen gege ven dat de Sovjet-Unie gekant blijft tegen economische blokken in het Wes ten, die ook een politiek karakter heb ben. De Sovjet-Unie heeft voorts met voldoening geconstateerd, dat Finland niet van plan is, om afstand te doen van het principe van de meest begun stigde natie bij zijn handel met Rusland. Tijdens de lunch, die Khroesjtsjev de Finse president gisteren aanbood, heeft Kekkonen er bijzonder de nadruk op gelegd, dat zijn land vastbesloten is, zjjn economische en sociale systeem te verdedigen. Sommigen, aldus Kekkonen, beweren dat Finland, als het maar in vrede blijft leven met zijn grote buur, de Sovjet-Unie, vroeg of laat wel com munistisch zal worden. Maar ik voor mij ben er zeker van dat Finland, al zou zelfs heel Europa communistisch worden, trouw zal blijven aan zjjn de mocratische traditie, aldus Kekkonen. Khroesjtsjev had zaterdag in een toespraak verklaard dat „internatio nale ontwapening thans een der be langrijkste vraagstukken is, waarvoor de wereld zich ziet gesteld." Hij voeg de hieraan toe: „daarom heb ik voor gesteld dat de regeringsleiders per soonlijk de afvaardigingen naar de komende zitting van de Algemene Vergadering der V.N. zullen leiden". Khroejtsjev zei ook. „De internatio nale spanning is in de laatste tijd toegenomen. Maar dat is niet de schuld van Rusland. Wii hebben geen spio- nagevliegtuigen uitgezonden en wij leiden de bewapeningswedloop niet". Khroesjtsjev noemde Noord-Europa en het Oostzee-gebied als „gebieden, waar een vreedzame ontwikkeling mo gelijk is." Hij sprak in dit verband over de Finse buitenlandse politiek, de neu traliteit van Zweden en het besluit van dat land om geen kernwapens te gaan vervaardigen. „Maar er zijn hoogst ge vaarlijke krachten in Noord-Europa aan het werk. Ik zou in dit verband het ge bruiken van Noorwegen als een basis door de V.S. willen noemen", aldus Khroesjtsjev. De Russische premier sprak ook over de „militaire voorbereidingen der noordse NAVO-landen", waarbij hij spe ciaal wees op de Duitse bases in Noorwegen en Denemarken en het be staan van een gemeenschappelijk NA VO hoofdkwartier", hetgeen hij .gevaar- vaarlijke factoren voor een vreedzame ontwikkeling" achtte. Khroesjtsjev wijdde ook aandacht aan hetgeen hij noemde „de gevaren van de Westduitse militaire voorbereidingen, het invoeren van dienstplicht in de bondsrepubliek en het Westduitse stre ven om kernwapens te verkrijgen." Het Finse blad „Uusi Suomi" (con servatief) noemt de waarschuwingen ,van Khroejtsjev aan het adres van Finlands naburen „verbazingwekkend". Zij brengen Finland in een pijnlijke po sitie tegenover de rest van de wereld, en in het hijzonder tegenover de overige Scandinavische landen, aldus dit blad. NEW YORK, 5 sept. (U.P.I.) Gou verneur Nelson A. Rockefeller van New York heeft verklaard dat aan pre mier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie de gewone eer zal worden bewezen, zo als aan andere hoofden van de dele gaties naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Tijdens een tele visie-uitzending zei Rockefeller dat hij tot taak had gasten van de president van de Verenigde Staten te ontvangen. Daar Khroesjtsjev op eigen initiatief naar de Verenigde Staten komt draagt de gouverneur geen verantwoordelijk heid voor zijn ontvangst, aldus Rocke feller. Inmiddels hebben communistische leiders uit vijf Oosteuropese landen meegedeeld het voorbeeld van Khroesj tsjev te zullen volgen en de komende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te zullen bij wonen. Behalve de Sovjet-premier gaan de Hongaarse partijleider, Janos Ka- dar, de secretaris-generaal van de Poolse arbeiderspartij, Wladislaw Go- mulka, de Bulgaarse partijleider, To- dor Zhivkof, de president van Tsjecho- slowakjje, Antonin Novotny, de Roe meense partijleider, Gheorghe Gheor- giu-Dej en de Albanese premier, gene raal Mehmet Sjehoe naar New York. Het huwelijk van mej. Anne-Mie- ke Houben, dochter van de com missaris van de koningin in Limburg, en jhr. mr. Frans Alting von Geusau uit Utrecht, is zaterdag voor heel de stad Maastricht een fees telijke gebeurtenis geworden. Honderden Maastrichtenaren hadden V een dag vrijaf genomen om getuige te zijn van de luisterrijke huwelijksplech tigheden, de straten rond het gouver neurshuis waren rijkelijk met vlaggen versierd >-.i 's avonds was de stad vol muziek. Het feest begon 's morgens in het historische stadhuis van Maastricht, waar in de burgemeesterskamer ten overstaan van burgemeester, mr. N. baron Michiels van Kessenich het burgerlijk huwelijk werd voltrokken. De plechtige inzegening van het kerkelijk huwelijk volgde om half elf in de in drukwekkende St. Servaaskerk. Via de zg. lange gang liep het lieftallige bruidje, gekleed in een stralend wit bruidstoilet van satijn-duchesse en een sluier van Brussels kant, aan de arm van haar vader, dr. F. Houben, naar het hoogkoor van de St. Ser vaaskerk. Mevrouw G. M. M. Alting von Geusau-Westerwoudt begeleidde haar zoon Frans naar het altaar, waar twee priesterbroers van de bruidegom de komst van het bruidspaar afwacht ten. De zeereerwaarde heer jhr. dr. L. Alting von Geusau, uit Groningen, ze- feercf doo^^ater* Ludolf Alting von iiiNiiiiimiiilllllllHlliiiilllllllimiiiM Geusau O.F.M. uit Maastricht als dia- ken. Mgr. P. J. M. Jenneskens, deken van Maastricht in groot paars fungeerde als presbyter-assistens. Als getuigen traden op Frank Hou ben, broer van de bruid en mr. Hans van Moorsel uit Wassenaar, 'n vriend van de bruidegom. Bruidsmeisjes, ge kleed in karmozijnrode jurken van sa tijn-duchesse, waren mej. Jenny Hou ben, zusje van de bruid en mej. Car- lita Mend es de Leon, begeleid door de bruidjonkers J. Merkelbach uit Wittem en J. Houben uit Breda. In de kerk waren tal van hoge gasten met aan het hoofd de prinsessen Margriet en Marijke. Na afloop van de kerkelijke huwe lijksceremonie, gevolgd door een plechtige hoogmis, met meerstemmi ge zang van het St. Servaaskoor o.l.v. Bénoit Franssen, verdrongen tal van belangstellenden zich rond de uitgang van het kerkgebouw om een glimp van de prachtige bruidsstoet op te vangen. Het publiek kreeg daartoe royaal de gelegenheid, toen het paar buiten de kerk voor een legertje fo tografen poseerde. Een enthousiast applaus van de toeschouwers viel bruid en bruidegom ten deel in ruil waarvoor het gelukkige bruidje met haar bruidsbouquet van lelietjes van dalen en stefanotis spontaan naar de toeschouwers zwaaide. Ook de beide koninklijke gasten prinses Margriet en Marijke werden bij het verlaten van de kerk met gejuich Jpegroet. In het weelderig met bloemen ver sierde gouverneurshuis, waar o.a. een groot bloemstuk van koningin Ju liana en prins Bernhard stond opge steld, kwamen ontelbaar velen het bruidspaar fêteren. Onder meer de den dit mgr. H. Paulissen, emeritus bisschop van Kumasi; de vicaris-ge neraal van de bisschop van Roer mond mgr. drs. P. van Dijk; de mi nister van Sociale Zaken en volksge zondheid dr. Ch. van Rooy; mevrouw M. de Quay-Van der Lande, echtge note van de minister-president; de commissaris van de koningin in Zee land jhr. De Casembroot, mej. mr. G. Geldens, particulier secretaresse van prinses Wilhelmina; de regerings president van Aken Schmidt Degen- hardt; de militaire attaché van de Amerikaanse ambassade kolonel Hunt; prof. Palinck, secretaris van koning Boudewijn, die tevens een fe- licitatiesphrjjven gezonden had, prof. dr. H. Brugmans, directeur van het Europacollege te Brugge; provinciale en stedelijke autoriteiten en vele an deren. Serenades brachten in de avond o.a. de koninklijke zangvereniging „Maas- treechter Staar" en de „Keuniklijke" Harmonie. Tijdens de slotmars van de harmo nie maakten de gasten naar echt Lim burgse trant een vreugdedans achter de muzikanten aan. Voor de familie Alting von Geusau een uit historisch oogpunt bijzonder gedenkwaardige dag, ook omdat precies 72 jaar gele den, 3 september 1888, de grootvader van de bruidegom eveneens te Maas tricht in het huwelijk trad. ertig jongens en meisjes, do laatsten waren verre in de min derheid, stonden zaterdagmid dag om twee uur met pa en wagen aangetreden voor het hoofdkantoor van de Kon. Nederlandse Auto mobiel Club op de Sophialaan in Den Haag. De opkomst was niet dave rend, maar het was dan ook de eerste keer, dat de K.N.A.C. een kaartjesrit voor jongeren beneden de achttien jaar organiseerde. De naam kaartlees- rit is eigenlijk niet helemaal juist, want alleen bij het tweede gedeelte moesten de deelnemertjes een kaart gebruiken, en wel een stafkaart met een schaal van 1 50.000. De organisa toren hadden op doorzichtige velletjes papier een bepaald wegennet van de kaart over getrokken. De kaartlezer- tjes moesten nu gaan passen en meten om het oleaat op de juiste plaats te krijgen. Dat dit niet gemakkelijk was bleek wel uit de vele fouten die bij dit onderdeel werden gemaakt. Ook het eerste gedeelte van de zestig kilome ter lange route, dat volgens een route beschrijving gereden moest worden, stelde tal van „equipes" voor proble men. Bij het Stadhoudersplantsoen in Den Haag was bijvoorbeeld een bank als oriëntaite opgegeven. De meesten zochten ijverig naar een zitbank, ter wijl de Herstelbank was bedoeld. Ook al wisten de vaders het beter toch lieten zij zoonlief alleen prutsen, want zij mochten alleen het voertuig be dienen, het „waarheen" werd door de „bijrijders" bepaald. De tocht voerde de équipes door Den Haag en het Westland; het eind punt was bij Hoornwijk in Rijswijk. Om hier te komen moesten de deel nemertjes volgens het „bolletje-pijl- tje-systeem" rijden. Het bolletje duid de op de richting waar zij vandaan kwamen, het pijltje gaf aan hoe zij verder moesten rijden. Deze etappe dreigde even in de war te lopen, door dat een weg plotseling versperd blijijk te zijn. De organisatoren hadden er namelijk niet op gerekend, dat teen be paalde weg afgesloten zou worden om als parkeerplaats te dienen voor de wagens van de toeschouwers van een concours hippique. Gidsen loodsten de deelnemertjes om dit obstakel heen. zodat zij weer op de goede route terug konden komen. Dat de kaartleesrit van een Westlandse automobielclub dwars door de route van de K.N.A.C. zou lopen hadden de organisatoren ook niet kunnen voorzien. Om de zaak nog ingewikkelder te maken, hadden de Westlanders dezelfde nummerbordjes op hun wagens aangebracht. Het ge volg was, dat de „K.N.A.C.'ertjes" bij de controleposten van de Westlanders kwamen en omgekeerd. Door deze en andere moeilijkheden is het niet één équipe gelukt de route foutloos te rij den. De deelnemertjes moesten eigen lijk na twee uur al terug zijn, maar de organisatoren hadden hun een uur speling gegeven. De meesten hebben dat uur hard nodig gehad, om nog op op tijd bij Hoornwijk aan te komen, tien équipes moesten worden gedis kwalificeerd, omdat voor hen het uur speling nog te krap was geweest. D« best geklasseerde équipe was die van vader en zoon Dik uit Aerdenhout, zij hadden 38 strafpunten. De heer T. Dik had de overwinning wel verdiend, al was het alleen al, omdat hij eerder van vakantie in We nen was terug gekomen om zoonlief te rijden. Tweede werden vader en zoon Held uit Oegstgeest met 118 straf punten. Maus Gatsonides zal af en toe wel gepopeld hebben om zijn zoon Ton w, ,11' maar regels zijn regels. Hij Kwam binnen met 120 strafpunten, ,,Yfnals vader en zoon Gerritsen uit Wassenaar. Deze en nog vier andere equipes werden K.N.A.C. plaquettes Ui het vooruitzicht gesteld. Zij zullen die pas bo de jaarlijkse prijsuitreiking van de K.N.A.C., begin volgend jaar, uit handen van sportcommissaris J. H. van Haaren ontvangen. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIII Na de laatste opvoering van de Passiespelen verdwenen in Tegelen weer de lange haren en baarden. Nog nooit heeft kapper Seelm met zijn zes assistenten het zo druk gehad. regen ondervonden. De spelers trot seerden de regen en de meeste toe schouwers al evenzeer. Het weer is oorzaak geweest, dat het verwachte aantal bezoekers van 150.000 niet werd bereikt, maar met een aantal van meer dan 130.000 is het stichtingsbestuur nog dik tevre den. Meer dan dertig procent van de passiespeltoeschou' ers waren afkom stig uit het buitenland met name uit Duitsland, België, de Scandinavische landen, Engeland en Amerika. Voor het stichtingsbestuur is het Passiespel 1960 nog niet voorbij. Het opmaken van de balans vergt nog veel tijd, alsmede de bestemming van de gelden. Het is niet onmogelijk, dat een groot gedeelte van de opbrengst gereser veerd zal worden voor een eventuele overkoepeling van het „Doolhof-the ater. In een regenland als het onze beslist geen overbodige luxe. Het stichtingsbestuur onder leiding van voorzitter Joseph Teeuwen en secre taris J. Janssen zijn nu bezig met de voorbereiding van het traditionele uitstapje voor ie spelers, de enige beloning, die de medewerkers voor hun moeiten ontvangen. Een zesdaag se Rijnreis maken de spelers boven de 21 jaar naar Mainz. De overige groepen spelerr, wacht deze maand eenzelfde uitje, zij het korter van duur. De Passiespelen 1960 te Tegelen zijn voorbij. Na afloop van de twee en dertigste en laatste voorstelling, zette kapper A. Seelen, geholpen door vijf assistenten, zondag de schaar in de weelderige haardos en de fraaie ringbaarden van de man nelijke rolvertolkers. Daarmee waren de honderden medewerkers aan het spel plotseling passiespeler-af. Met gemengde gevoelens beleefden zij de ze slotceremonie. Eendeels waren zij blij gestemd, dat het passiespel niet langer meer beslag legt op al hun vrije tijd bijna vier maanden lang voerden zij, elk weekend het meer dan vier uur durende passiespel twee keer op maar anderdeels toch ook weemoedig, dat de grootse Tegelse onderneming voor vijf jaar voorbij is. De weemoedige stemming werd nog geaccentueerd door een welhaast ont roerend dankwoord van regisseur An- dré Thijssem, die alle medewerkers 'meer dan 500) dank bracht voor de vele opofferingen. Vooral dit jaar wa ren die opofferingen extra zwaar, want geheel cegen de traditie in, (Sinds 1931 is geen enkele voorstel ling van het passiespel verregend) heeft Tegelen nu veel last van de allo, met de F.M.-zender van de Firato" De stem van Miep Koopman blijft onvermoeid, al regent 't ook telefoontjes in haar stand op de R.A.I., waar zij de platen-wen sen vervult van jarigen, jubilarissen, verliefden en verloofden. Zes jaar geleden werd op de toenma lige Firato een zender geplaatst om de F.M.-band te demonstreren aan de handelaren. Enkele grammofoonmaat schappijen stonden tot dit doel platen af, en toen bieek dat dit zendertje niet alleen in het tentoonstellingsgebouw, maar ook daarbuiten opgevangen werd. ontstond een soort verzoekpla- ten-uitzendstation. „Wilt u een leuk plaatje draaien voor opa, die morgen 90 wordt?" „Voor m'n zuster, die vandaag trouwt?" „Voor m'n man, die jarig is, maar zegt u er dan bij dat u 't erg onverstandig vindt, dat hij nooit groen te wil eten". En als dit gebeurd is, want alle wensen worden vervuld de man aan het toestel: „Bedankt voor uw plaatje Maar nu moet u maar 's tegen m'n vrouw zeggen dat zij dan appelmoes moet leren eten." Zo wordt er dan nog een opvoedkundige taak vervuld via de platenzender. Ook wor den er verzoeningen tot stand ge bracht, en niet zelden liefdesverklarin gen gedaan titels en teksten van liedjes kunnen heel veelzeggend zijn: ,,1'm sorry I said goodbye to you" „Oh Caroline, I love you so..." Soms voel ik me net een soort huwe lijksmakelaar, zegt Miep Koopman. Juist wordt ze weer opgebeld. „Wilt u om 8 uur vanavond een feestelijk plaatje draaien voor een zilveren paar?" Diezelfde avond wordt er een pakje bezorgd bij de F.M.-zender. Gebakjes, koekjes en zoutjes, als dank voor de feestpotpourri en het leuke praatje, waarmee mevrouw Koopman ook deze plaat de aether in stuurde. De hele dag klinken de stemmen van Mario Lanza, do Wiener Sangerkna- ben, van Sara Vaughan, Harry Bela- fonte en Tony Hartweger om groeten en gelukwensen te vergezellen en de tol' van velerlei gevoelens te zjjn. Zo dient de vooruitgang van de tech niek niet alleen de belangen van het brein, maar ook de belangen van 't hart. 's Avonds gaat de telefoon roodgloei end van de aanvragen, zodat men ten slotte deze stand een eigen lijn heeft moeten geven. Huisvrouwen, zieken, jongelui op kostscholen, jarigen, bruidsparen en jongeren met hartzeer en hartewensen, zij allen luisteren naar de platen, die Miep Koopman via de F.M.-zender on vermoeibaar draait gedurende deze Firato-week. „Zeg het met platen" er die zeg gen de mensen van deze tijd blijkbaar véél. DEN HAAG, 5 sept. Naar wij van de zijde van de P.T.T. vernemen is de verzending van correspondentie en pakketpost naar de gehele republiek Congo alsmede naar Roeanda-Oeroen- di, zowel over ze-e als het luchtpost voorlopig weer mogelijk. Met ernstige vertraging in de overkomst moet nog rekeninf worden gehouden. Verzending, in het bijzonder van aangetekende stuk ken en postpakketten, geschiedt op ri* sico van de afzenders, Waardepakket- ten zjjn voorshands niet toegelaten, deelt de P.T.T. mede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6