Italiaanse surprise: goud 200 meter winnen Amerikaans drama is compleet Italianen blijken de sterksten Ook Duitsers verslaan Nederlands zevental Olympisch k me Schermsters zijn uitgeschakeld allerlei Olympisch waterpolotoernooi Corrie Schimmel vóór Konrads Verhagen zeilt nu met Helder MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 PAGINA f elke dag KING, elke dag fit schreeuwden zich de kelen schor. Italië's presi dent Gronchi veerde overeind uit zijn comfortabele fauteuil en ge baarde druk naar zijn minister Giulio Andreotti. Livio Berutti moest en zou, het liefst zo snel mogelijk, naar de presidentiële loge gevoerd worden. Het staats hoofd wenste de eenentwintig jarige landszoon uit Padua per soonlijk te complimenteren met de schoonste triomf, die de Olym pische squadra Azzuri in het schoonste stadion van Rome had kunnen behalen. Even later lag de student Livio Berutti in de armen van president Gronchi. Goud op de 200 meter, een nieuw Olympisch record en een evena ring van het wereldrecord. Wat een geluk, welk een ongedroomd succes. Hon gaar sen oorzaak Hongaren vragen om politiek asiel Na-Olympisch zwemmen IOC gaat vergaderen over statenloze atleten Hmhuiminimumminimummmmimmmmmimimmimiimmmiminimmnnnnmnnmnimminimum immmmmmmmnnmmmmmnmmmmnmim Ce finish van de 200 meter, die gewonnen werd door de Italiaan Berutti voor de Amerikaan Carney en de Fransman Seye. De Italiaan breekt het lint met een triomfantelijke la ch om de lippen. Berutti juichend van president in armen Gronchi (Van onze sport- Op het zelfde moment beende Jesse bwens vol afgrijzen de trappen van de Perstribune af, greep de telefoon en dicteerde voor 400 dollar per stukje een vernietigend commentaar. „Olym pische spelen is geen Olympisch spel dje, een reis naar 's werelds sport- dentrum-van-dit-ogenblik is geen ge- 2°eglijklieidstrip". Zo mopperde hij, enkend aan de tochtjes door Zwitser- iri(l waarmee de reis naar Rome was diulerbroken. En weer zag Jesse Owens pet beeld van de finish van de 200 me- *?r: Ray Norton, de man van wie heel ■^bierika verwachtte dat hij met min stens twee gouden plakken huiswaarts ?°U keren, was evenals op de 100 me- als zesde en laatste geëindigd. jo or de tweede keer in drie dagen tijds het Amerikaanse atletiekprestige ^rnstig geschokt. De klap, die Berutti iterdagmiddag uitdeelde, kwam zelfs harder aan dan de schok die de ^omf van Armin Hary op de 100 me- Zf uitdeelde. Livio Berutti doorbrak zestigjarige Amerikaanse hegemo- Altijd had een atleet van het j^ordamerikaanse continent beslag ge- op het goud van de 200 meter. De t|;| van successen was in 1900 begon- met een triomf van Tewkesbury, C zege van Bobby Morrow in Mel- <v"r'ie bleek voorlopig het laatste suc- s geweest te zijn. slagen die /ie Amerikaanse Olym pische vertegenwoordiging zaterdag had te incasseren, bleven niet beperkt tot de nederlaag op de 200 meter en het falen van Ray Norton. In het sta dion der honderdduizend verdween Ha rold Connolly volkomen ontluisterd van het strijdtoneel der kogelslingeraars. Vier jaar geleden in Melbourne was hij de sterkste van allemaal, nu hoorde hij weer tot de favorieten. Harold Con nolly haalde echter zelfs de eindstrijd niet, toen de zes besten aan hun laat ste drie pogingen mochten beginnen kon Connolly de kleedkamers opzoeken. En, wat de Amerikanen diep in het hart bleek te treffen was het feit dat precies zoals bij John Thomas de fa voriet overvleugeld was door een rus, nu door Kuznjetsov. Op hetzelfde mo ment speelde zich op het meer van Albano een volgend drama af. Veertig jaar lang was het goud bij de achten naar de states gegaan. Ongenaakbaar waren de Amerikaanse roeiers geweest. Nu echter werden zij volledig overvleu geld door de Duitsers. De verenigde Amerikaanse journalistiek was zater dagavond niet te genieten. ,,Als nu ons basketballteam nog even van Rusland verliest, kunnen we beter naar huis gaan", werd er gemopperd. De Ame rikanen zijn gebleven, Rusland werd verslagen. Laten wij echter terugkeren naar de atletiek, naar de evenementen die toen de temperatuur weer was op gelopen tot 35 graden de menigte naar de tribunes lokte. Twee keer stond er een 200 meter op het pro gramma. De heren hadden hun halve finales en de eindstrijd, de dames de series. Om met de laatsten te begin nen: weer straalde de ster van Wil- ma Rudolph, het frêle Amerikaanse sprintstertje, dat herinneringen op roept aan de heldin van de spelen in 1936, Helen Stephens. Wilma Ru dolph speelde met haar concurren ten. Met een voorsprong van vele me ters brak zij in haar serie als eerste het finishlint en niemand had de in druk dat men haar nu eindelijk eens op volle kracht had zien sprinten. Desondanks verpulverde zij het Olym pische record dat Betty Cuthbert, de tweevoudige winnares van Melbourne, op haar naam had staan, daarbij ech ter nog 0.3 seconde boven haar eigen wereldrecord blijvend. Wie zal Wil ma Rudolph moeten bedreigen? Bet ty Cuthbert in elk geval niet. Zij was naar Rome gekomen om de triomfen van Melbourne te bevesti gen. Na de verpletterende nederlaag op de 100 meter, verscheen de twee- entwintigjarige Australische zelfs niet meer aan de start voor de 200 meter. Ook de Britten Zwart was ook de dag voor de Britse atletiek, voor de sprinters in het bij zonder. Segal verdween al van het strijdtoneel voor de lopers van de eer ste halve finale door hun baan snelden. Twee valse starts kwamen hem op dis kwalificatie te staan. Peter Radford kwam er in de tweede race niet aan te pas. Berutti en de Amerikanen John son en Norton versperden hem de toe gang tot de eindstrijd, waarvoor zich ook de Franse Senegalees Abdou Seye, de Pool Foik en de Amerikaan Les Carney geplaatst hadden. Berutti had toen al het Olympische record van Bob by Morrow overgenomen. Was het dan nog verwonderlijk, dat hij gesterkt, vol zelfvertrouwen en overtuigend van zijn kracht aan de finale begon? Livio Be- rutti's beslissende race was er een van grote allure. Met een duidelijke voor sprong kwam hij uit de laatste bocht en op de laatste twintig meter dreigde alleen de Amerikaan Carney zijn zege nog even in gevaar te brengen. Car ney ging tot het uiterste, gooide zich naar de eindstreep om de race met een val in de koperkleurige sintels te beëindigen, maar hij bleef toch 0,1 se conde achter de Italiaan, die zijn olym pisch record bevestigde met een eve naring. Goud voor Italië, goud voor Rusland bij het kogelslingeren; goud ook voor de dertigjarige Poolse legerofficier Zdzislaw Kryskowiak, de tweevoudige Europese kampioen van 1958 op de 5000 en de 10.000 meter. Nu waagde Krzyskowiak zijn kans op de 3000 me ter steeple-chase, de tocht over balken en sloten en weer was hij ongenaak baar. De Pool wist precies wat hij deed. Het deerde hem niet, dat de Rus Kolov twee volle ronden in gezelschap van de Belg Roelants en de Rus Soko- lov de negen finalisten aanvoerden. Hij verbleekte ook niet, toen Kolov en Roe lants in de derde ronde van de overi gen wegliepen. Kryskowiak sloeg het strijdgewoel van enige afstand nauw lettend gade en vervolgde onderwijl zijn eigen tempo. De dapperen daar voor hem, zo stelde hij met een mees- teroog vast, vergden te veel van hun krachten. Kryskowiak kreeg gelijk. Nog voor de vierde ronde inging, kamp te Kolov .met een diepe inzinking en korte tijd later moest ook Roelants er varen, dat men zich niet ongestraft te buiten kan gaan aan krachtpatserijen. In het spoor van Sokolov werkte Krys kowiak zich met een venijnige sprint naar voren en nam resoluut de leiding over. Maar nog kwam er geen einde aan de Pooise demonstratie van tactisch vernuft. Kryszkowiak liet aan de Rus Sokolov de eer van de eerste toen men aan de laatste ronde begon en een an dere Rus, Rzhistsjin, Roelants gepas seerd was doch van vijfentwintig me ter afstand de strijd om het goud en zilver mocht gadeslaan. Sokolov droom de reeds van een grootse triomf. Eerst toen sloeg Krzyskowiak toe. Driehon derd meter voor de eindstreep verhoog de hij het tempo, stoomde langs de Rus en was niet meer te achterhalen. Meer dan twee volle seconden bleef hij voor op de zich wanhopig verdedigende Sokolov. Er is, zo vertelden wij reeds, ook op de vierde dag van het atletiekpro- gramma gespot met reputaties. Mag men eigenlijk nog wel spreken van fa vorieten, men ga het lijstje maar na: John Thomas, Ray Norton, Connolly, Gordon Pirie, de Engelse 400 en 800 meter lopers- de Britse specialiteit Betty Cuthbert, Germar. Allemaal ge broken reputaties. Toch wagen wij het om u weer een favoriet voor te stellen. Herbert Elliott, de wereldrecordhouder op de mijl, die zich zaterdag met een verbluffend gemak geplaatst heeft voor de eindstrijd van de 1500 meter. Elliott heeft speciale schoenen laten maken van kangeroe-leer. Op dit soepele schoeisel wil hij zijn belagers verslaan. In de series kostte het hem weinig moeite om in de laatste ronde vanuit een vijfde positie met een onweerstaan bare rush op te rukken naar de kop, in zijn kielzog de Hongaar Rozsavol- gyi en de Amerikaan Burleson mee trekkend. In de eindstrijd ontmoet hij twee Fransen, Bernard en Jazy, voorts de befaamde Zweed Dan Wearn, de Amerikaan Grelle en de Noor Hamars- land. En weer bleken de illusies van tal van coryfeeën ijdel te zijn geweest. Van de Britten, van de Duitser Valen tin van de Pool Lewandowski, van de Australiër Lincoln, de Hongaren Kovacs en Parsch en de Finnen Salonen en Vuorisalo. RUUD VAN DEN HENDE. ROME, 5 sept. Voor de Nederland se dames-floretéquipe zijn de Olympi sche Spelen voorbij. In de kwartfinale tegen Hongarije werden onze scherm sters met 93 verslagen. De drie over- winningeu werden geboekt door Nina Kleyweg, die met 4l van mevr. Magda Kovacs won, Elly Botbijl die de zelfde Hongaarse florettiste met 43 versloeg en door Lenie Kokkes-Hanepen, de enige die zich de meerdere van mevr. Lidia Domolki toonde. De uitslag was 42 voor Lenie Hongarije plaatste zich met deze over winning in de halve finales en zal daar vermoedelijk de Italiaanse équipe ont moeten. De nederlaag van onze meisjes mag geen verwondering wekken. Precies de zelfde Hongaarse équipe, bestaande uit de dames Magda Kovacs, Lidia Domol ki. Katalin Juhasz Nagy en Ildiko Retjto, behaalde in 1959 in Boedapest het we reldkampioenschap. Zij moet dan ook in staat worden ge acht Italië in de halve finale te ver slaan en zal vermoedelijk in de finale als tegenstandster de Russische équi pe tegenover zich krijgen. ROME, 5 sept. Het Franse blad Paris-Jour stak de draak met de pres taties der Franse atleten te Rome. Het vermeldde o.m. enkele grappen die over de Franse deelnemers worden verteld, bijv.: Het Italiaans Olympisch Comité heeft de fonoplaat van de Marseillaise ver loren. Dat is erg dom, want het was een gloednieuwe plaat en men hoopte ze na de Spelen ongebruikt aan de Fransen te kunnen teruggeven. Vraag: Wat is het enige dat de prandende Ro meinse zon niet kan doen smelten? Antwoord: De medailles gewonnen door de Franse atleten. Jesse Owens won zaterdag nog eens de 100 meter. Het was echter geen Olympische wedstrijd. Owens, die hier is als sportjournalist, trachtte te ont snapten aane en groep fans die jacht maakten op handtekeningen. Owens liep ongeveer een afstand van 100 me ter naar de poort van het stadion, met de fans achter zich aan. Hij won met een voorsprong van zowat 50 meter. ROME, 5 sept. Een derde Hon gaarse toerist heeft in Italië om poli tiek asiel verzocht. Eerder deze week kwamen een man en een vrouw uit Boedapest in een Italiaans politiebureau vertellen dat zij niet naar hun land wensten terug te keren. Alle drie zijn „supporters" die in groepsverband naar Rome waren gekomen om het Hongaars Olympisch contingent aan te moedigen. De Italiaanse politie is niet bereid de identiteit van het drietal te onthullen. Mogelijk doet zij dat wel na de Olym pische spelen. En misschien is het lijst je dan langer ROME, 5 sept. Het congres van de F.I.G., de Internationale Gymnastiek Federatie, heeft de organisatie van de Europese bekerstrijd voor heren voor 1961 opgedragen aan Luxemburg. De datum zal omstreeks half september of half october vallen. De Europese bekerwedstrijd (dames) wordt in 1961 georganiseerd door Oost- Duitsland zoals reeds vroeger was be paald. Data: 3 en 4 juni. ROME, 5 sept. - Na de 2-1 overwin ning, die het Itali aanse zevental vrij dagavond op Joego slavië behaalde, was de spanning groot- deels uit het Olym pisch toernooi ver dwenen. Italië had aan één punt voldoende en mocht zelfs ver liezen wanneer Joe goslavië niet van Rusland zou win nen. Welnu Joego slavië won Inder daad niet van Rus land en nog vóór Italië de slotwed strijd tegen Hon- garlj begon, was de Olympische kam pioen dus al be kend. Joegoslavië en Rusland speelden een onaantrekke lijke, soms zelfs onaangename wed strijd, waarin be halve de meeste spelers ook de Spaanse scheidsrechter Manguillot volkomen faalde. Het werd een rommelig fluitconcert vol overtre dingen en misverstanden omtrent de be doelingen van de arbiter, die er geen been in zag zoveel spelers uit het water te zenden dat er op een gegeven mo ment nog maar zes veldspelers over wa ren. Om beurten werd door Rusland en Joegoslavië viermaal uit een straf- worp gescoord, waarbij de Russen het laatste woord hadden: 4-3. Italië was kampioen, het stadion stond op zijn kop en in de ereloges vielen autoriteiten, die deftig en stijf naar el kaar buigend hun plaatsen hadden in genomen, elkaar .snikkend om de hals. Het was aanvankelijk moeilijk voor de jonge Italiaanse ploeg zich met de zekerheid van de titel geheel te geven tegen Hongarije. De Hongaren namen in deze strijd, die heel wat mooier en sportiever spel te zien gaf dan de voor gaande met 2-0 de leiding. Maa.r toen voelden de snelle Azzuri zich toch aan hun stand verplicht er fel tegenaan te gaan. En zowaar konden zij eerst gelijk maken en na de rust de 3-2 achterstand met goede doelpunten in een gelijk spel, 3-3 omzetten. Het Nederlandse zevental begon in zjjn laatste wedstrijd waarin het Duits land als teegnstancfer had, hoopvol toen Van Doro zijn ploeg naar een voor sprong van 1-0 schoot. De basis waarop een zege zou kunnen worden gebouwd werd echter spoedig ondergraven door Schneider, die voor de gelijkmaker zorg de (1-1). Bij een numerieke meerder heid slaagde Vriend er ten tweede male in Nederland aan een voorsprong te hel pen: 2-1. Maar toen Leenaards wegens een overtreding de strijd voorlopig van de kant moest volgen smolt ook deze voorsprong spoedig onder de weer fel brandende zon weg. Nog voor rust kwamen onze landge noten, die zonder grote overtuiging speelden, met 2-3 achter door een tref fer van Nagy uit een 4-meterworp. In de tweede helft moest Nederland buigen voor de sterkere Duitse ploeg, die een hechtere eenheid vormde en bo vendien een meer gevarieerde strijd- Een poloduel uit de wedstrijd NederlandDuitsland. Hans Muller (boven) in duel met de Duitser Nagy. methode toepaste. Wel bracht van Dorp uit een strafworp de partijen weer naast elkaar (3-3) maar toen Nagy en Schnei der de score tot 3-5 opvoerden, was het pleit zo goed als beslecht. Van Dorp en Lamme mochten elk nog eenmaal sco ren, het vierde doelpunt van Schneider was tenslotte doorslaggevend. Wederom was Nederland met een doelpunt ver schil verslagen, hetgeen inmiddels een traditie is geworden. Nederland ein digde in de finale-poule met 0 punten als laatste. De eindstand: NAPELS, 4 sept. In het na-ülym- pisch zwemtoernooi is Corrie Scnimmel eerste geworden op de 400 meter dames vrije slag met een tijd van 5 min 5.8 sec. Tweede werd de Australische Kon- rads, gevolgd door haar landgenote Mor gan, respectievelijk met een tijd var: 5.06.2 en 5.10.5. Ook het nummer )00 meter vlinderslag werd door een Neder landse gewonnen, Atie Voorbij, die een tijd maakte van 1.14.3. Zij werd gevolgd door de Amerikaanse Schuier met een tijd van 1.14.5. De Australische Andrew deed er 1.14.8 over. Andere uitslagen waren: 200 meter vrije slag: 1. Yamanaka (Japan) 2 min. 08.Ó se.c: 2. Jon Konrads (Austr.) 2.08.2; 3. Harrison (V.S.) 2.08.3. 200 meter vrije slag dames: 1. Chris von Saltza (V.S.) 2.25.1; 2. Dawn Fraser (Austr.) 2.26.4: 3. Nancy Rae (G.B.) 2.27.4; 100 meter vlin derslag heren: 1. Hayes (Austr.) 1.03.0; 2. Mike Troy (V.S.) 1.03.1; 3. Berry (Austr.) 1.03.6. 100 meter schoolslag he ren: 1. Kolesnikov (Rusl.) 1.13.9; 2. Ga- thercole (Austr.) 1.14.2. Italië Rusland Hongarije Joegoslavië Roemenië Duitsland Ver. Staten' Nederland NAPELS, 5 sept. Zondag heeft de chef d'équipe van de zeilploeg, Si mon de Wit, in overleg met de betrok kenen besloten Jaap Helder als beman ning toe te voegen aan de F.D.-zeiler Ben Verhagen. Zoals bekend moest Lau- tenschütz vrijdagnacht hals over kop naar Nederland terugreizen wegens een zeer ernstige ziekte van zijn moeder. De keus is op Jaap Helder gevallen wegens diens tactische kwaliteiten en ook omdat hij als stuurman eventueel Ben Verhagen zal kunnen adviseren. De tweede kandidaat voor het comple teren van de F.D.-bemanning was J. G. van Meggelen. ROME, 5 sept. Door het volgende congres van het Internationale Olym pische Comité, dat in 1961 te Athene zal worden gehouden, zal de vraag wor den behandeld of statenloze atleten mo gen deelnemen aan de Olympische Spe len. Voor de ex-Hongaar Laszlo Tabori, oud-wereldrecordhouder op de 1500 me ter en na de opstand van 1956 gevlucht, is dit van zeer groot belang. Een mo- felijke oplossing zou zijn de officiële er- enning door het I.O.C. van het on langs onder voorzitterschap van lord Birdwood gevormde - „Londen Comité" als internationale federatie van staten loze atleten. Officials van de Hongaar se sportfederatie een organisatie van ex-Hongaarse atleten in Amerika hebben verklaard dat Tabori in een de monstratieloop in het Olympisch sta dion van Rome hoopt uit te komen te gen de drie medaillewinnaars op de 5.000 meter, waarvoor hij door het „Londen Comité" was ingeschreven. De inschrijving werd echter niet geaccep teerd omdat Tabori statenloos was. Daar de wedstrijd niet onder auspiciën van het I.O.C. kan worden gehouden, hopen de Hongaren dat de race geregeld kan worden met het Italiaanse organisatie comité. Het Nederlandse rolhockeyteam ver loor zondag voor 5000 toeschouwers in Stuttgart met 94 een vriendschappe lijke wedstrijd tegen de Duitse kompi- oen SRC Stuttgart. Zondag is in Amsterdam een 20 km roeiwedstrijd met handicap gehouden. De uitslag luidt: 1. Het Spaerne 983 pnt, 2. Poseidon IX, 973 pnt. (Advertentie) Droefheid in het Amerikaanse kamp na de finish van de 200 meter, die een zege bracht aan de Italiaan Berutti. Carney in het midden wordt ondersteund door zijn mede-„slachtoffers' Johnson en Norton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7