Nederlandse Opera VASTE KERN UITGEBREID MET NEDERLANDSE SOLISTEN in het komend seizoen Tegenslag door de ziekte van Josef Krips DE BESTE BESSEN J *1 BESSEN VAN 1 Herbouwde politieschool te Wassenaar geopend Confectie niet aartsvijand van de kleermakers 14.7E PeekgCloppenburg Overleg tussen bouwbedrijf Geen overeenstemming over de intrekking prijzenbeschikkmg regering mislukt en De paardenmarkt ELK JAAR in Eist WEER EEN EVENEMENT Graag terug naar Ghana TERLENKA PANTALONS Minister Toxopeus acht karakter- vorming van grootste belang ketchup Voorzitter St. Martinus: „Meer naar buiten treden' Ongelukken op de weg „Le dialogue des Carmélites elke woensdag jongensmarkt 17.75 20.75 Franse priesters propageren valse H. Hart-devotie WERELDMISSIE-TOTO 1960! Deinumse vierling twee jaar Baron van Harden- broek overleden Katholieke filmprijs Enige tonnen schade bij boerderijbrand Kerkelijke straf voor deelnemers WERELDMISSIE-TOTO HANDELAREN KAUWEN HUN SIGAREN EN DOEN LOVEN EN BIEDEN OP HANDSLAG GOEDE MET VEEL ZAKEN J. F. M. de Groot-van Dillen met echtgenote en kinderen DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 PAGINA 3 JONGEN VERDRONKEN (IN BALKENHAVEN) met 5 extra „plus"punten speciale J.M. prijs 6 jaar >0 jaar 14 jaar RUSSISCH BALLET- MEESTER Bij Nederlands Ballet (Van een medewerkster) AMSTERDAM, 5 sept. „Ons stre- aPril) ti's L'Ellsir d'amore o.l.v. Guarnieri (21 ven van het afgelopen jaar, het contact met de pers zoveel mogelijk te vermij den in verband met de eindeloze inter ne strubbelingen in de Nederlandse Ope ra, heeft bij het begin van dit nieuwe seizoen een totale koerswijziging onder gaan", aldus mr. J. den Daas, direc teur voor pers- en personeelszaken bij voornoemde instantie, ter inleiding op een heden in het I.C.C. gehouden pers conferentie. „Aan het alom geuite en zeer juiste verlangen", zo nam de intendant mr. E. Cornelis he.t woord over, „om het vaste tableau de la troupe een overwe gend Nederlands aanzien te geven en net aanzienlijk uit te breiden, is thans voldaan." Als vaste solisten met een bindend jaarcontract zien wij de sopranen Ma rijke van der Lugt, Antoinette Tiemes- sen. Greet Koeman, Marilyn Tyle.r, Nel Duval, Corry van Beckum, Nelly Bur- bach en Gerry de Groot; de alten Cora Canne-Meijer en Lidy van der Veen; de tenoren Johan van der Zalm, Ettore Babini, Leonard del Ferro, Rudolf Kat, Simon van Trirum, Chris Beumer, Chris Taverne en Wim Koopman; de bary- tons Paolo Gorin, Jess Walters, (Ame rikaan), Jos Burken en Gé Genemans; de bassen Piet van den Berg, Cornelis Schell en Gee Smith; een gastjaarcon- tract (waarbij de betrokkenen per voor stelling kunnen uitmaken of zij mede werken) werd gesloten met Gré Brou- wenstijn, Mirella Frerü, Erna Spooren- berg, Jeanette van Dijck, Mimi Aarden, Annie Delorie, Arjan Blanken, Guus Hoekman, Arnold van Mill en Gerard Groot. Als gasten zullen optreden: Wal- ;|f Geisler (Floristan), Hans Kaart S'adrSJn«s), Richard Martell (Don Jo- Baylé Seipio Colombo (Scar- pia)Caspar Broecheler en Ottokar Kraus (Fidelio). De dagelijkse muzikale leiding berust bij Johannes den Hertog (die ook het al gemeen toezicht houdt over de oplei dingsklasse, waar jonge vocalisten wor den ingewerkt in het theaterbedrijf en gaandeweg naar de - ^te bezetting over geheveld worden; de leiding berust bij de repetitor Joan Kalff). Behalve Lohen grin, Nozze di Figaro en Fidelio zal Den Hertog één van de zes premières voor zbn rekening nemen, n.l. Richard Strauss' Rosenkavalier op 21 april. Wie de openingspremière van Verdi's Aida 16 september zal dirigeren is nog een verrassing, want Josef Krips heeft zich ongelukkigerwijze op aller kortste termijn (1 sept.) omgezond- neidsredenen moeten terugtrekken en 5Je 'eiding van de Nederlandse Ope-ra heeft haar onderhandelingen met een eventuele plaatsvervanger nog niet definitief kunnen bekrachtigen. De vijf andere premières zijn: Mo- zarts Entfuhrung aus dem Serail o.l.v. Krannhals (21 okt.); Bizets Carmen o.l.v. Jean Fournet (18 nov.)Verdi's Simone Boccanegra (Antal Dorati 3 febr.) zijn dochter Tonia zal hierbij de cors en costumes verzorgen) en Donizet- TJTRECHT, 6 sept. In het acade misch ziekenhuis is overleden de groot meester van het huis der koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek. Baron van Hardenbroek werd op straat onwel en is door de G.G.D. naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. Na aankoms overleed hij. Baron van Hardenbroek werd 17 fe bruari 1902 geboren. Hij studeerde rech ten in Leiden. 1 mei 1946 werd hp be noemd tot thesaurier van de koningin en tot kamerheer in buitengewone dienst. Zjjn benoeming tot opper-ceremonie- meester en grootmeester van het huis der koningin volgde 1 mei 1947. De func tie van opper-ceremoniemeester heelt baron van Hardenbroek tot 1 februaxi 1955 vervuld. Wegens toenemende werk zaamheden werd hem op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend. Baron van Hardenbroek is, voor hij aan het hof kwam, directeur geweest van de Nederlandse Handelmaatschappij te Zwolle. Voorts heeft hij zitting gehad In verschillende waterschapsbesturen. Jaroslav Krombholc en Hanus Thein van het Nationaal Theater te Praag zul len respectievelijk dirigeerstaf en regie voeren tijdens Janaceks Jenufa; behalve laatstgenoemde opera, die in het Nederlands gaat, worden alle an deren in de oorspronkelijke taal gezon gen. Alexander Krannhals leidt Brittens Peter Grimes, Arrigo Guarnieri ont fermt zich over negen werken van het lopende repertoire. De voormalige ho boïst van het opera-orkest, Leo Drie- huys, gaat zich definitief aan het diri geren wjjden en we.l voorlopig in Ver di's Traviata en Millöckers Bettelstu- dent. Verder ziet men Cor Olthuis in Fledermaus en Parelvissers. Nederlandse werken konden volgns mr. Cornelis wegens de in verhouding te hoge onkoste.n en geringe publieke belangstelling ervaring, opnieuw opge daan tjjdens het Holland Festival bp Badings' Martin Kor da) nog niet in het repertoire opgenomen worden; wel hoopt men dit op den duur te kunnen doen door het inlassen in grote abonnements reeksen. Een noviteit zijn de abonnementen in Rotterdam en Utrecht (beide zes voor stellingen) en een zondagmiddagabonne ment in Amsterdam; vierde speelplaats is Den Haag. Er is een totaal van een kleine tweehonderd voorstellingen, waar onder 115 vereist voor de subsidie van de gemeente Amsterdam. (Advertentie) I 'OCKIN1 K 11 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 sept. „Het is van het grootste belang, dat de aspirant politiemensen niet alleen de techniek van het vak wordt bijgebracht, maar ook dat men hun karakters vormt. Dit laatste is vooral nodig om hen geschikt te maken voor het contact met het publiek, dat soms zeer las tig kan zijn. Juist op een internaat als dit, kan voldoende aandacht aan de karaktervorming van de jonge po litiemensen besteed worden". Deze woorden sprak de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo peus, vanmorgen bij de opening van de herbouwde politie-opleidingsschool Advertentie MM VENR.AY, 5 sept. De langzamer hand verouderde gedachte, dat de con fectie de aartsvijand is van de kleer maker, moet definitief naar het rijk van de sprookjes worden verwezen, zowel door de kleermaker als door de confec- tiewereld. Er zijn duizenden figuren met dezelfde maten, die toch geheel anders gebouwd zijn en sterk afwijken de persoonlijkheden hebben. Hier ligt de frote kracht van de moderne kleerma- er. Het sterkste bewijs hiervan is wel, dat het juist de bij uitstek mode-deskun dige vakman is, die een grote vraag naar maatkleding heeft, waaraan hij door gebrek aan vakmensen niet kan voldoen", aldus de voorzitter van de katholieke bond van kleermakerspa troons „St.-Martinus", de heer B. Poel man, tijdens de vandaag alhier gehou den jaarvergadering. Teneinde isolatie van het maatkleer- makersbedrijf te voorkomen, heeft de hond in 1955 zijn leden geadviseerd mo derne winkels te betrekken en hun za ken ambachtelijk-detail te drijven, waar door het kleermakersbedrjjf in de vorm van de detailhandel naar buiten zou tre den uit de betrekkelijke beslotenheid van het werken in een „gesloten" huis. Uit een onder de leden van de bond fehouden enquête bleek, dat van de ge specialiseerde bedrijven slechts vier Procent werd uitgeoefend in een winkel- Pand. Ook merkte de voorzitter op, dat de organisatie voortaan officieel een eigen afdeling herenmode en confectie zal heb ben. Binnenkort zal een sectie detail worden opgericht. „Het oeroude kleer- makersambacht zal op modern hoog ni veau komen en een volwaardig deel van onze samenleving uitmaken". Zuid-Holland te Wassenaar, die van daag ook het eerste lustrum viert. De bewindsman acht het gelukkig, dat de opleiding van aspirant-politie agenten regionaal kan geschieden en niet landelijk geregeld behoeft te wor den. Een centrale politieschool zou te groot moeten worden, wat minder gun stig voor de leerlingen zou zijn. Er zijn in ons land nu vier regionale po litiescholen en men moet er naar stre ven deze niet te groot te maken, aldus de minister. Ten aanzien van de wer ving van politiepersoneel merkte de bewindsman op, dat de salariëring niet het enige en ook niet het belang rijkste knelpunt is. De minister zei er een voorstander van te zijn, dat de politiemensen zo jong mogelijk op de opleidingsscholen komen. Dit was voor de voorzitter van het dagelijks bestuur van de politieschool de heer De Loor, burgemeester van Delft aanleiding te pleiten voor vrijstelling van de dienstplicht voor degenen, die de poli- tie-opleiding willen volgen. In het bui tenland, onder meer in West-Duitsland, worden de politiemensen ook vrijge steld, aldus de voorzitter. Burgemeester De Loor had tevoren gememoreerd, hoe vijf jaar geleden de politieschool door vijftien burgemees ters van gemeenten met gemeentepoli tie in Zuid-Holland was opgericht. Later hadden zich nog een aantal burgemees ters uit de provincie Zuid-Holland en ook uit Zeeland en Utrecht aangeslo ten, zodat het instituut nu een verzor gingsgebied van ruim 2100 politieamb tenaren omvat. De financiële basis van de school was volgens de heer De Loor met uitzondering van één jaar steeds goed geweest. Dit is vooral te danken aan de bijdrage die de gemeen ten voor elke leerling aan de school van het Rijk ontvangen, aldus de heer De Loor. De hoofdcommissaris van poli tie van Enschede bood namens zijn ge meente het dagelijks bestuur een globe en een boekenbon aan. Ook de direc teur van de opleidingsschool, de heer J. J. Maandag, commissaris van poli tie van Wassenaar ontving een boeken bon. HAARLEM, 6 sept. Maandagmid dag is de 76-jarige Albert Douwe Pan- bakkei uit Heemstede, toen hij op zijn fiets zonder op het verkeer te letten plotseling vanaf de Schimmelpenninck- weg de Leidsevaart overstak, onder een vrachtwagen met oplegger gekomen en ernstig verwond. Met een diepe hoofd wond is hfj naar de Mariastichting overgebracht, waar hjj enige tijd later is overleden. WARMOND, 6 september Gister middag omstreeks 1 uur is het twee jarig dochtertje Lucie van de familie Wassenaar uit Warmond, toen zij plot seling de poort van haar ouderlijke woning aan de Dorpsstraat uitliep, onder het achterwiel van een juist optrekkende bestelwagen gekomen en op slag gedood. DEN HAAG, 6 sept. Zes mensen, van wie vier voetgangers, werden maandagavond gewond toen een klei ne bestelauto en een stadsbus met el kaar in botsing kwamen op de Kemp straat. De politie vermoedt dat het on geluk is ontstaan, toen de bestelauto de bus geen voorrang verleende op de hoek Schalkburgerstraat. De bestelauto werd in de flank geraakt en omver ge worpen. Vier voetgangers kregen de wa gen tegen zich aan. Van een van hen is de toestand zorgwekkend. De chauf feur van de bestelauto en een passa gier van de. bus werden eveneens ge wond. De slachtoffers werden naar di verse Haagse ziekenhuizen getranpor- teerd. VENETIë, 5 sept. HetInternatio nal Kritholiek filmbureau heeft op het Filmfestival de katholieke filmprijs toe gekend aan „Le dialoque des Carméli tes van pater Bruckbergen en Ph. Agostini. Deze keuze is gemaakt, nadat reeds de nationale katholieke filmbureaus hun voordracht hadden ingediend en ter bekroning voorgedragen. De prijs is toegekend, vanwege de diepte en de algemeenheid van het onderwerp, dat bovendien in een voor ieder verstaan bare taal uitgedrukt is. HELLEVOETSLUIS6 sept. Gister avond is een felle brand uitgebroken in de boerderij van de heer C. G. Trouw. De brandweren van Nieuw-Hellevoet en Nieuwenhoorn die binnen enkele minu ten ter plaatse waren konden tegen het zeer snel om zich heen grijpend vuur niet veel uitrichten. Het woonhuis, van de schuur gescheiden door een brand- gevel, bleef behouden. Met de schuur werden de vele machinerieën, evenals de al binnengehaalde oogst, 'n prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Het be drijf is verzekerd, de schade beloopt naar schatting enige honderdduizenden guldens. ZAANDAM, 5 september In de balkenhaven nabij Bruynzeel is op nieuw een Zaandammer door verdrin king om het leven gekomen. Het is de 17-jarige Rudi Winter uit de Har poenierstraat te Zaandam. De jongeman werkte op een dekschuit van het hout- factorijbedrijf Piet Wijtenkamp. Niemand heeft Rudi Winter in het water zien vallen. Een medisch onderzoek wees uit, dat het slachtoffer door het afsnijden van de adem reeds terstond het bewust zijn moet hebben verloren op het mo ment dat hij in het water raakte. (Advertentie) smal model zonder zoom met stofceintuur met ritssluiting dubbel versterkte zakken nieuwste modekleuren (kleine stijging per maat) NANCY, 6 sept. (A.F.P.) De bis schop van Nancy, mgr. Prolley, heeft het kerkelijk interdict afgekondigd je gens de drie reeds eerder door de Heilige Stoel gelaïciseerde geestelij ken, die de verering van een „won derdadig bloedend" H. Hartbeeld pro pageren. Zoals bekend is tegen de ver ering van dit beeld onlangs met klem gewaarschuwd. De door het interdict getroffen geestelijken, twee wereldhe ren en een ordesgeestelijke, wordt pro paganda voor dwaalleerstellingen en valse openbaringen verweten, evenals openlijke opstand tegen het gezag van de paus en de organisatie van bijgelo vige manifestaties. Katholieken die zich inlaten met deze praktijken worden van de sacramenten uitgesloten. Het „wonderdadige" beeld was eigen dom van een mevrouw in Brussel, wier voornaam Sabine is, die het toever trouwd heeft aan Roger Roussot, even eens een Brusselaar, die zegt een neef te wezen van de H. Theresia ran Li- sieux. Het beeld zou bij herhaling ge bloed hebben uit zjjn ogen en een stig ma vertoond hebben. Volgens een van de gelaïciseerde geestelijken zou God hiermee een „verjonging" van de H. Kerk aankondigen en tevens pater Mi chel Collin, eveneens een van het ge laïciseerde drietal, aangewezen hebben als opvolger van de tegenwoordige paus. De derde van de geestelijken zou dan de „evangelist" worden. DEN HAAG, 6 sept. Het overleg tussen regering en bouwbedrijf over in trekking van de prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960 is mislukt. In een maandagmiddag ten departemente van Economische Zaken gehouden bijeen komst zijn de ministers van Economi sche Zaken en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid enerzijds en een afvaar diging van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf ouder leiding van zijn waarne mend voorzitter, de heer J. P. A. Nelis- sen, anderzijds, niet tot overeenstem ming kunnen komen. Van regerings- kant toonde men zich in deze bespre kingen bereid de beschikking in te trek ken, als de aannemers de garantie wilden geven dat zij verhogingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, ingegaan op 1 maart of later, niet zouden doorberekenen in de prijzen van bouwwerken, die op die datum onder handen waren. De delegatie van de raad van bestuur bouwbedrijf kon deze garantie niet geven. Door het uitvaardigen van de prij zenbeschikking bouwbedrijf 1960 is op 21 maart een einde gemaakt aan de bouwstaking. De beschikking verbood het doorberekenen in de prijzen der op 1 maart aan de gang zijnde werken van op of na die datum goedgekeurde verhogingen van ionen en andere ar beidsvoorwaarden. De nieuwe c.a.o., inzet van de staking, kon daardoor met (Advertentie) HAAST U! NOG MAAR ENKELE DAGEN KANS OP 5 x f35.000 IN DE Maandag 12 september a.s. is de laatste dag waarop U Uw toto-formulier nog kunt inzenden! Laat die prachti ge kans op grote geldprijzen niet voorbijgaan. Vraag vandaag nog een toto-formulier op die adressen, waar de rode toto-plaat voor de ramen hangt! Vul in en stuur in! Het geld ligt voor het grijpen! Postbus 50 - Giro 676 - Den Haag Goedgekeurd door Minister van justitie 11 mei 1960 LO 600-005-489 - initiatiefnemer Missapos - Doel: steun aan de missie - Organisatie: bij het Centraal Missie Commissariaat. Laan Copes van Cattenburch 76, Den Haag, giro 676 - 5 series van 300.000 formulieren. (Van onze correspondent) Paarden nemen het niet zo nauw met de hygiëne kopers en belangstellenden knijpen van de weeromstuit maar een oogje dicht en derhalve worden paardemarkten in de openlucht gehouden. Die van Eist maakt daarop geen uitzondering en de Dorpsstraat was er gisteren letterlijk en figuurlijk weer vol van. Het Over-Betuwse centrum maakt jaarlijks een feestdag van die paar denmarkt, die niet alleen handelaren, maar ook veel belangstellenden trekt. Waaronder uitgelaten stadskinderen, die van hun leven nog geen paard in levende lijve hebben aanschouwd. Zij 0$ 'iimiiiiiimiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiihii konden gisteren in Eist hun hart op halen; ae aanvoer overtrof de ver wachtingen en overschreed met 1194 ponies inbegrepen die van vorig jaar met ruim honderd. Een respec tabel aantal voor een tijd, waarin de mechanisatie op vrijwel ieder boe renbedrijf zijn intrede heeft gedaan. De handelaren tot uit Duitsland toe knauwden er hun sigaren, lieten hun viervoeters af en aandraven en deden met veel loven en bieden op handslag goede zaken. Daarvoor was altijd nog wel een plekje te vinden op de drukke markt waar bedachtzame kopers en nieuwsgierige kijkers slechts voetje voor voetje vooruit konden bo men. Eist had er een extra vrije dag voor genomen. Natuurlijk om de paarden, maar ook om de kermis, die rumoerig en draaiend boerenzoons en -dochters in uitgelaten en overmoedige stemming bracht. Voor wie het nuttige met het aange name wilde verenigen was er een be scheiden expositie van landbouwwerk tuigen. Concurrenten veelal van het paard, maar praktisch, nuttig, efficiënt en voordeling. De moderne boer, die moet plannen en calculeren als een fabrikant, luistert aandachtig naar de zakelijke gegevens, die hem achter de ruggen van zoveel paardenlijven om worden verstrekt. En al hangt hij met zijn hart aan de paardenmarkt, in zijn hoofd speelt hij toch al met de gedach te aan een nieuwe tractor. Tenslotte waren er nog de diverse standwerkers, die marktpubliek en ker- misgangers naar zich toe wisten te praten. Met niet alleen de mogelijk heid van een vergroting van de omzet, maar ook nog kans op een prijs, want de marktcommissie had ter verhoging van de feestvreugde ook een standwer kersconcours uitgeschreven. Rapste en gladgeschaafd van tong bleek tenslotte M. Sormanie uit Loosdrecht, die zich, alsmaar schaafjes verkopend, zonder moeite naar de eerste plaats en prijs in dit concours praatte. En dat zonder zelfs één paardenmop te vertellen. DEINUM, 6 sept. De Deinumse vierling Me.int, Willem, Dirkje en Ytje Lautenbach is maandag twee jaar ge worden. In dit Friese dorp werd van daag de vlag uitgestoken. Onder hen, die even naar de jarige vierling kwa men kijken, bevond zich dr. G. C. M. Kolff uit het nabij gelegen Marssum, die destijds de vierling ter wereld hielp komen. De vier levenslustige kleuters bezor gen moeder Lautenbach handenvol werk zij heeft nog steeds een extra hulp in huis. Vijf maanden geleden werd het ge zin Lautenbach nog uitgebreid met een zoontje dat Albert werd genoemd. De vierling is in de afgelopen twee jaar zeer voorspoedig opge.groeid; ziek zijn de kinderen vrijwel niet geweest. terugwerkende kracht per 1 maart in gaan. De eruit voortvloeiende hogere kosten mochten niet in de prijzen der „lopende" werken worden doorbere kend, maar de aannemers behoefden geen afstand te doen van de in hun contracten voorkomende risicoclausule. Later heeft het rijk doen weten dat het als opdrachtgever geen gebruik meer zou maken van deze risicoclau sule. Onder de beschikking valt ook de in april ingegane compensatie huurver hoging. Op 3 en 27 augustus zijn de beide ministers en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf ook al bijeen geweest om te bespreken, hoe tot intrekking van de beschikking zou kunnen worden ge komen onder handhaving van de doel stellingen, waarvoor zij was uitgevaar digd. Het zag er toen, naar wij van regeringszijde vernemen, wel naar uit dat partijen tot een akkoord zouden kunnen komen. Voor de regering be tekent het mislukken van het overleg dan ook een grote teleurstelling. Om half vijf maandagmiddag heeft het bestuur van de Nederlandse Chris telijke Aannemersbond, die niet meer in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf is vertegenwoordigd, nog een kort on derhoud met de ministers gehad. Nog steeds geen antwoord De Raad van Bestuur Bouwbedrijf verbindt aan het mislukken der bespre kingen het volgende commentaar: „Op 22 juni heeft de Raad van Be stuur Bouwbedrijf aan de minister van Economische Zaken een brief gezon den, waarin antwoord werd gevraagd op een vijftal concrete vragen over de toepassing van de prijzenbeschik king bouwbedrijf 1960. Het antwoord op die vragen werd noodzakelijk ge acht, wilde het bouwbedrijf met de prij zenbeschikking kunnen werken. Op de ze brief is nimmer schriftelijk ant woord gekregen. Wel heeft de minister de Raad van Bestuur Bouwbedrijf uit genodigd voor een bespreking op 3 augustus. Tijdens deze bespreking bleek dat de minister deze had belegd teneinde met het bouwbedrijf te over leggen op welke wijze het mogelijk zou zijn de prijzenbeschikking in te trekken. Zowel tijdens deze bespreking als in die welke hierna op 27 augustus en maandag werden belegd, kon geen overeenstemming worden bereikt. In middels heeft het georganiseerde bouw bedrijf nog steeds geen antwoord op de door de Raad van Bestuur Bouwbe drijf op 22 juni gestelde vragen. De voorbereidingen voor het aanvech ten van de prijzenbeschikking worden onverminderd voortgezet". DEN HAAG, 6 sept. Voor een jaar is bij het Nederlands ballet geëngageerd de Russische leraar en balletmeester Abderahman Kumusnikov. De heer Xu- musnikov is afkomstig uit Leningrad, waar hij een eigen balletschool heeft Hij geldt in Rusland als een van de beste balletmeesters. Een vliegtuig van F*"-"- de BOAC zal het doktersechtpaar J. F. M. de Grootvan Dillen na een verlof van drie maanden in het vaderland, een dezer dagen met hun twee kinderen weer terugvoeren naar Ghana, waar hij als arts weer vol goede moed en met grote opgewektheid in het hospitaal van de Medische Missie zusters in Techiman aan het werk zal gaan. Moreel ge steund in het be gin ook bij het praktische werk toen ze in het labo ratorium hielp door zijn jonge vrouw, die hij als Marianne van Dit len leerling-verpleegster, twee jaar geleden voor zijn eerste vertrek naar de missie, uit het St.-Elisabethsgasthuis in Arnhem, heeft weggehaald. „Ik heb weer echt zin in het werk," zei de 32-jarige dokter ons bij een bezoek ten huize van zijn schoonouders in Nijmegen, waar het gezin zijn intrek had genomen. En mevrouw De Groot voegde er aan toe, dat zij het daar heerlijk vindt en heus niet in Nederland zou willen blijven. Zij hebben daar een aardige bungalow vlak bij het hospitaal en waren vol lof over de goedheid en dankbaarheid van de Ghanezen, die van het hospitaal medische hulp krijgen. Geen wonder, dat de bevolking van het dorp. waar een 5000 mensen wonen, met lede ogen de dokter en zijn vrouw zagen ver trekken. De chief zei hun bij het vertrek, dat hij ze door de politie zou laten halen, als ze niet terugkeerden. Wanneer alles goed gaat, zijn de heer en mevrouw De Groot—Van Dillen echter 7 september weer op hun post. In april 1958 zijn beiden er voor het eerst heen gegaan en hun twee kinderen, de 2-jarige Karei en de kleine Anne-Marieke van pas 3 maanden, zijn in Techiman geboren. Het was altijd het verlangen van dokter De Groot om in de tropen te gaan werken en met Afrika maakte hij reeds kennistoen hij als semi-arts met de Holland-Afrikalijn een reis naar de Westkust maakte. Na de oorlog, met op zak het einddiploma gymnasium van het St.-Odulfus Lyceum in zijn geboortestad Tilburg, waaraan zijn vader leraar wiskunde is, verbleef hij 3 jaar als oorlogsvrijwilliger in het toenmalige Ned. Indie. Op 20-jarige leeftijd ging hij in Utrecht medicijnen studeren en toen hij na zijn arts examen hoorde, dat de Medische Missiezusters in Techiman om een arts ver legen zatengreep hij die kans met beide handen aan. Hij deed eerst nog een jaar chirurgie in Arnhem, niet wetend, dat hij duur tevens zijn levensgezel lin zou vinden. De Amerikaanse Medische Missiezusters hebben in 1954 een hospitaal- tie met 25 bedden gesticht, dat een gebied bestrijkt, zo groot als de provin cie Utrecht. De mensen kermen soms van over een afstand van 60 tot 70 km naar de polikliniek, vaak met acute ziektegevallen. Natuurlijk is dan hulp dikwijls te laat. Op vrijdag, wanneer het marktdag is wordt de polikliniek soms door meer dan 200 patiënten bezocht. Malaria is daar nog steeds de ergste ziekte en gezien de uitgestrektheid en het onvoldoende aantal des kundigen, die goede voorlichting kunnen geven, laat de prenatale zorg veel te wensen over. Mede door een onjuiste voeding is de kindersterfte zeer groot en alleen de sterke kinderen blijven leven. Een derde van de kin deren wordt niet ouder dan 2 of 3 jaar. Gelukkig komen er steeds meer vrouwen voor verloskundige hulp naar het hospitaal, waar dokter De Groot de enige arts is, terwijl één van de vijf zusters vroedvrouw is, één pharmaceute en drie verpleegster. Er is maar één inlandse vroedvrouw, die op 18 mijl van het hospitaal woont. Dikwijls kunnen de mensen, die voornamelijk van de cacao-cultuur leven met in het dorp een zeer wisselende bevolking, de geneeskundige hulp niet eens bekostigen, maar de mannen hebben het er dan graag voor over als ze weer gezond zijn of als hun vrouw of kind ziek is, voor de zusters een of ander karwei op te knappen. Toen dokter De Groot er pas was, lag het ziekenhuis niet eens vol, maar tegenwoordig moet vaak de onderzoektafel als bed voor een patiënte gebruikt worden. Hij heeft dus geregeld zijn handen vol, maar uit ons gesprek merkten wij wel, dat hij geheel in zijn werk opgaat. In zijn gezin vindt hij de nodige rust en de enige ontspanning, die het echtpaar zich zo nu en dan gunt, ts een reisje naar de dichtstbijzijnde stad, Kumasi, waar zij bij de bisschop graag geziene gasten zijn. Zoals hun huis steeds open staat voor de Neder landse paters van Cadier en Keer, die vlakbij hun missie hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3