Slechts het leger kan nu Soekarno nog weerstaan w Wilhelm Pieck ernstig ziek De Gaulle: NAVO-verdrag behoeft nieuwe stimulans i Russen vervoeren Congolese soldaten naar Bakwanga Ook Soekarno naar de V.N. ECONOMISCHE VERSLECHTERING Algerije toch op het voorplan? Nasution treedt op tegen P.K.I. i EUROPA EN DELFZIJL Maximaal 400 krijgers gesneuveld of gewond bij strijd in Kasai g: DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 PAGINA BUITENLANDSE KRONIEK De drogist, veraangenamer des levens - Rijke inventiviteit op de „Indro 2" Vervlakking in het gapen Veluwemeer-recreatie President de Gaulle heeft de ver wachtingen, die velen koesterden van de persconferentie, die hfl gis teren heeft gehouden, de derde sedert zijn ambtsaanvaarding, beschaamd. Men wijst erop, dat hu de Algerijnse nationalisten geen nieuwe vredesvoor stellen heeft gedaan en dat hij van de andere kant ook de voorstanders van de „integratie" van Algerije bij Frank rijk niet helemaal op hun gemak heeft gesteld. Men vindt eigenlijk, dat hij te weinig en te weinig nieuws heeft ge zegd over Frankrijks meest brandende probleem, en dat heet nog altijd Alge rije. In feite is dit ontbreken van een nieuwe benadering van het Algerijnse probleem in een persconferentie van de Gaulle een onwaarscnijnlijk element. Het is ook de vraag, óf de nieuwe be nadering wel ontbreekt. Een jaar geleden, op 16 september 1959, maakt hij voor radio en televisie zijn plan bekend voor de zelfbeschik king van Algerije en hij voorkwam zo doende, terloops of met opzet, dat de Algemene Vergadering van de Verenig- de Naties zich f met de Algerijn se kwestie ging bemoeien. Hij wist ook te berei ken, dat de lei ders van de Alge rijnse opstand po litiek verder in het defensief gedrongen werden. Ten slotte zag premier Ferhat Abbas van de „voorlopige Algerijnse regering*' zich genoodzaakt afgezanten naar Frank rijk te zenden. „Het „overleg" echter, daartoe dit leidde, in juni te Melun, verdiende deze naam zo weinig, dat de Algerijnen boos weer weg gingen. Er was geen dialoog geweest, zo zeiden zij, maar een Franse monoloog. Als de Gaulle niet zo'n souverein staatsman was, zou men bijna zeggen, dat hij met de conferentie van Melun de grens van zijn binnenlands-Franse bewegingsvrijheid had bereikt en dat hij achteraf blij was, dat hij zijn auto riteit niet behoefde te lenen voor ver dergaande akkoorden en afspraken met de Algerijnen. Maar wat in ieder geval duidelijk werd, dat was dit, dat de Gaulle voor het eerst het initiatief in de Algerijnse kwestie uit zijn handen had laten glippen. De Algerijnse op standelingen hebben nu de V.N. ge vraagd toezicht te willen houden op een referendum over de toekomst van hun land. Zij hebben zich ook bereid verklaard opnieuw een delegatie naar Frankrijk te zenden, als de Gaulle de garantie geeft, dat het tot een werke lijke dialoog komt. Blijkbaar heeft de Franse presi dent het niet wenselijk of uit voerbaar geacht aan de voor avond van een nieuwe bijeenkomst van de V.N.-Assemblée voor de dag te ko men met een verse Algerijnse surprise. Toch behoeft er weinig twijfel aan te be staan, dat de zorgen om Algerije zijn geest beheersen. Daarom is het mis schien verhelderend de rest van zijn verklaringen eens te beschouwen in het licht van Algerije. Het sarcasme, waar mee hij over de „zogenaamde Verenig de Volkeren" sprak, kan men in het ge heel niet anders dan in dit licht be schouwen. De Gaulle's sarcasme vóór de bijeenkomst van de Assemblée vormt de pendant van de verbittering, die de Belgische premier Eyskens voelde en uitsprak na de stemming in de Veilig heidsraad van 9 augustus over het on middellijk vertrek van de Belgische troepen uit Congo. De kwalificaties, die de Gaulle gisteren meegaf aan een groot aantal leden van de V.N., zullen menig een uit het hart zijn gegrepen. Als de Franse president meedeelt, dat hij zich bij de behandeling van de Algerijnse kwestie door geen enkele meerderheid in de V.N. van de wijs zal laten bren- ;en, dan biedt hij zonder twijfel een no- _el schouwspel. Maar, zoals de Londen- se „Times" vanmorgen vroeg: is het politiek? De mogelijkheid, waarmee de politicus rekening moet houden, is, dat er zich een anti-Franse meerderheid kan vormen, waartoe ook een of meer Afrikaanse leden van de Franse Ge meenschap behoren. En of de Gaulle dat met evenveel Olympische kalmte over zijn kant kan laten gaan, is zeer de vraag. In ieder geval probeert hij met een uiterst Frans beroep op de logica van de Afrikaanse Communauté-leden te voorkomen, dat het zo ver komt. Ook de beschouwingen, die de Franse president heeft geleverd over de Atlan tische en de Europese samenwerking, staan niet ios van de Algerijnse kwes tie. Zjjn pleidooi voor een uitbreiding van de werkingssfeer van de N.A.V.O. (dat blijkbaar pas na mei 1959 vorm heeft gekregen, want toen heeft Frank rijk het bestaande N.A.V.O.-verdrag nog zonder morren vernieuwd) is een voort vloeisel van de oude klacht, dat voor Amerika de N.A.V.O. blijkbaar alleen ■evolgen heeft in Europa en dat het zijn 'antische bondgenoten prompt in de Als men de gebeurtenissen in In donesië van de laatste jaren ga deslaat, dan is men geneigd zich met verbazing af te vragen hoe het nu toch mogelijk is, dat president Soekarno steeds maar door kan gaan met het verwezenlijken van zijn ideeën voor een „geleide democra tie", zonder daarbij nu eens serieuze tegenstand te ontmoeten. Iedere keer weer is er iets, waarvan men geneigd is te zeggen: „Maar nu gaat hij te ver, dit zullen de mensen niet ne men, hier zal hij op zijn beslissing terug moeten komen". Maar iedere keer weer blijkt hij er toch in te slagen zijn wil op te leggen. Zo is de macht van president Soekarno in In donesië steeds groter geworden, en het verzet tegen die machtsconcen tratie is eigenlijk maar heel gering. Dat is te meer onbegrijpelijk, omdat Indonesië tot op heden nog maar bit ter weinig profijt heeft getrokken van het door president Soekarno ge wijzigde staatsbestel. Er zijn andere landen in Azië (we denken aan Thai land en Birma bijvoorbeeld), waar men als gevolg van ontevredenheid over het functioneren van het op westers democratische leest geschoei de bewind eveneens is overgegaan tot de invoering van een meer dic tatoriaal systeem, maar daar ge schiedde dat met een duidelijk op het belang van het land gerichte op zet, en als tijdelijke maatregel tot men weer tot een meer democratische wijze van regeren zou kunnen over gaan. In Indonesië echter is er geen sprake van een tijdelijke maatregel: de geleide democratie is als zodanig zonder meer het doel van president Soekarno. Een geleide democratie overigens, die het land niet uit de hopeloze eco nomische positie, waarin het ver keert, heeft kunnen bevrijden. Nog steeds glijdt Indonesië verder af. De geschiedenis van Indonesië sinds het land onafhankelijk werd biedt een tragisch beeld. We laten hier de jaren vóór de soevereiniteitsover dracht, toen men met de problemen van de revolutie kampte, dan nog buiten beschouwing. Na de soeverei niteitsoverdracht op 27 december 1949 kon het land echter met een schone lei beginnen. De republikeinse re geerders hadden in Djokjakarta reeds enige jaren regeringservaring opge daan, evenals de Indonesische federa len in de gebieden, die in Nederland se handen waren geweest. Er was een bestuursapparaat, er was een le ger, er was een grondwet en er waren allerlei gedetailleerde regelingen voor van alles en nog wat. Bovendien waren er in het land een groot aan tal ondernemingen, die weliswaar voor een goed deel in buitenlandse (meest Nederlandse) handen waren, maar die toch een belangrijke bij drage voor de inkomsten van het land betekenden. De soevereiniteits overdracht was stellig heel wat min der voorbarig dan die van België aan Congo twee maanden geleden. En toch was het resultaat verre van rooskleurig. Zijn oorzaak vond dat na tuurlijk vooral in de economische gang van zaken. Er waren in het begin na de soevereiniteitsoverdracht veel sta kingen, daarna zakte het arbeidstempo steeds meer. De produktie zakte mee. De besteding van de deviezen maakte de indruk niet altijd even verstandig te zijn, er was sprake van corruptie. Kort om, er was een heel complex van fac toren, dat maakte dat het niet zo best ging in Indonesië. Daarvoor moest natuurlijk een oor zaak gezocht worden. Er kwamen er twee naar voren: ten eerste het feit dat het bedrijfsleven zo goed als ge heel in handen van buitenlanders was, met als gevolg het afvloeien van win sten naar het buitenland, en in de tweede plaats het ontbreken van een gekozen parlement. Vooral dat laatste leek in het begin erg belangrijk, zo belangrijk dat op 17 oktober 1952 het leger zijn kanonnen op het paleis van president Soekarno in Djakarta richtte en eiste, dat hij het benoemde par lement zou ontbinden. Toch duurde het nog tot 29 septem ber 1955 vóór er in Indonesië verkie zingen voor een parlement werden ge houden. Kort daarna volgden de ver kiezingen voor een Constituante, die de taak kreeg een nieuwe grondwet op te stellen. Maar ook daarna verbeterde de toestand in Indonesië niet. BERLIJN, 6 sept. (Reuter) Presi dent Wilhelm Pieck van Oost-Duitsland is zeer ernstig ziek. Zijn toestand is tengevolge van een „plotselinge hart zwakte" verergerd, aldus heeft het Oostduitse persbureau A.D.N. bekend gemaakt. Volgens een door vier artsen ondertekend bulletin heeft de 84-jarige patiënt een hoge temperatuur. De pre sident is sinds geruime tijd lijdende. Ruim twee jaar geleden verscheen hij voor het laatst in het openbaar. In 1957 begon hij zijn derde ambtstermijn van vier jaar. Hij woont in een wijk van Oost-Berlijn, waar alleen hoge partij- en regeringsfunctionarissen wonen. Daarin trad alleen enige verbete ring op tijdens de regering van mr. Burhanuddin Harahap (augustus 1955 tot maart 1956), maar ook die rege ring moest aftreden na het misluk ken van de besprekingen met Neder land over een herziening van de RTC- overeenkomsten in Genève. Het was wel een tragische omstandigheid, dat juist deze enige Indonesische rege ring (en Indonesië is nu, gerekend vanaf 1945, aan zijn achttiende) die ooit goede betrekkingen met Neder land op zijn programma heeft durven zetten, op het mislukken van dat stre ven heeft moeten vallen. Tragisch voor Nederland èn voor Indonesië, want tijdens het kabinet-BH (zoals het in Indonesië genoemd werd) werd ook in eigen land veel bereikt bij de bestrijding van de corruptie en de ver betering van de economische situatie van het land. Na het aftreden van deze Indonesi sche regering kon de dalende tendens zich weer ongehinderd voortzetten, en geheel onbegrijpelijk is het niet dat we Burhanuddin Harahap en vele van zijn ministers in een later stadium terug vinden als leiders van de onstand op Sumatra en Celebes. Men zou dus kunnen zeggen dat de periode van de regering-BH ln Indonesië bewezen heeft dat er met het aanwezige democratische bestel zeer wel te regeren viel, ook al liet het werktempo van het parle ment dan te wensen over, en al wer den de politieke tegenstellingen wel eens wat op de spits gedreven. Toen echter na die periode het land weer snel achteruit ging, gaf president Soe karno de democratie er de schuld van (het systeem paste volgens hem niet bij de Indonesische psyche) en hij begon zijn campagne voor een geleide demo cratie. We hebben nu dus in Indonesië de figuur gekregen, dat ir. Soekarno staatshoofd is, regeringshoofd van een door hemzelf geformeerde rege ring, voorzitter van een hoog advies college, dat hij zelf heeft samenge steld, en dat de controle berust bij een volgens door hem uitgevaardigde richtlijnen benoemd parlement. Bo vendien is Soekarno dan ook nog op perbevelhebber van het Indonesische leger. Maar beter gaat het daarom nog niet in Indonesië. Ook niet, al zijn terloops de Nederlandse bedrij ven ook nog onteigend. Aan de vele maatregelen van de laat ste jaren, die hem steeds meer tot al- leenregerend dictator hebben ge maakt, heeft president Soekarno er op 17 augustus jl. nog één toegevoegd, die maakt, dat men zich opnieuw gaat afvragen, of hij nu zijn macht toch niet heeft overschat. Op 17 augustus (president Soekarno kondigt op die da tum elk jaar opnieuw een of meer be langrijke besluiten af, als het ware om een speciaal tintje te geven aan de viering van Onafhankelijkheidsdag) zijn namelijk twee belangrijke Indone sische oppositiepartijen verboden, de Masjumi en de PSI, de socialistische partij van Sjahrir. Er is in Indonesië in feite nog maar één lichaam, dat als een soort corri gerende macht op president Soekarno werkt: het leger. En het is duidelijk, dat dat leger niet erg ingenomen is met het streven van president Soekarno de rechtse partijen (ook de socialisten zijn in Indonesië rechts!) uit te scha kelen, wat automatisch de linkse ten goede moet komen. De stafchef van de Indonesische landmacht, generaal Na sution, heeft laatst de acties van de communisten een van de grootste ge varen genoemd, die Indonesië bedreigen (hij vergeleek hen met de opstande lingen, (lie met de wapens het gezag bestrijden) en het leger handelt in overeenstemming daarmee. Het Indo nesische communistische dagblad, Ha- rian Rakjat, is verboden; vele commu nistische kopstukken zijn gearresteerd; en het leger is nu ook al overgegaan tot het verbieden van de communisti sche partij in de provincies Zuid-Bor- neo, Zuid-Celebes en Zuid-Sumatra. C. H. SCHAAP. PARIJS, 6 sept. (Reuter), A.F.P.) De Franse president, generaal De Gaul le, heeft tijdens een gistermiddag ge houden persconferentie zijn plannen uit eengezet voor een Europese politieke eenheid en aangedrongen op het houden van een referendum in West-Europa ten einde aan die plannen de steun van het volk te geven. De Gaulle zei, dat de Westeuropese landen regelmatig bijeen moeten komen ter bespreking van poli tieke aangelegenheden. Dergelijke bij eenkomsten zouden „zeer wenselijk" zijn op economisch en politiek gebied en op dat der defensie. De president maakte duidelijk, dat zijn plan voor een West europese eenheid betrekking heeft op de zes landen van de E.E.G., maar an dere landen niet uitsluit. De president wee:, elke supra-nationale politieke struc- tuur van de hand. Maar hoewel deze vorm van organisatie van waarde kan zijn op praktisch gebied, is zij dit met gev< Atla steek laat, zodra hun nelangen in Azie of Afrika op het spel staan. De Gaulles uitdrukkelijke verwijzing naar de Belgische onlustgevoelens ten aanzien van de Congolese kwestie ge tuigt van zijn behoefte om Europese parallellen te vinden, die ertoe kunnen bijdragen, dat Frankrijk nog meer dan voorheen ontsnapt aan Amerikaanse (en, zij het in mindere mate, Britse) politieke voogdij. In één moeite door ontvouwt hij dan zijn Europese plannen. Voor ons in Nederland lijken die plan nen veel op een uitholling van de be staande vormen van Europese samen werking. Voor de Gaulle vormen zij de logische consequentie van zijn verlan gen naar meer politieke speling. Als hij af wil van de Amerikaanse voogdij, dan toch zeker ook van een voogdij, die uit- teoefend zou kunnen worden door een Juropese bureaucratie, zonder kleur en zonder gezicht. De Gaulle, die zelf zo gaarne ver schijnt in de gedaante van de al-wijze staatsman, een soort „freischwebende Intelligenz". blijft in feite bepaald door de Franse belangen, waarmee hij zich identificeert. op politiek gebied, aldus de generaal. De Gaulle stelde de instelling van een secretariaat voor, alsmede van een As semblée, samengesteld uit delegaties van de Westeuropese parlementen. -Iet referendum zou „zo spoedig mogelijk" moeten worden gehouden om de steun van de volkeren aan deze samenwer king te geven. De Gaulle verklaarde verder, dat er geen spake van is dat zich in de N.A.V.O. een scheuring voordoet. Het bondgenootschap van de N.A.V.O. heeft echter een nieuwe stimulans no dig. Frankrijk is van oordeel, dat het N.A.V.O.-verdrag op twee punten m!oet worden herzien: Het moet niet tot Europa alleen be perkt blijven. Ook voor het midden oosten en Afrika dient op politiek en strategisch gebied een bepaalde orga nisatie tot stand te worden gebracht. In de tweede plaats is op het gebied van de integratie der defensie een her ziening nodig. Uiteraard dient de de fensie gebaseerd te zijn op de gecom bineerde inspanning van de verdrags- landen, maar de defensie moet in de grond van de zaak een nationaal ka rakter behouden. Als op Frans grondge bied kernwapens mochten worden ge stationeerd, zouden die in handen van Frankrijk moeten blijven. President De Gaulle merkte op dat er geen spra ke is van een afscheiding tussen de N.A.V.O.-landen, daaraan toevoegend dat aan het'Atlantisch verdrag onder de vrije volkeren nimmer meer be hoefte heeft bestaan dan thans. De Franse president leverde ernstige kritiek op het optreden der Verenigde Naties in Congo. Hij meende, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk van het begin af hun optreden had den moeten coördineren. Als zij de soe vereiniteit en onafhankelijkheid van Con go hadden gewaarborgd, zou geen ir. menging „van bepaalde zijde" hebben plaats gehad en zou het prestige van het Westen beter verzekerd zijn geweest dan „door het onvoldoende en zeer kostbare optreden van de zogenaamde Verenigde op1 Na aties." Met betrekking tot Algerije zei de pre sident, dat nieuwe maatregelen worden voorbereid vojor het bestuur over de verschillende Algerijnse gebieden en over Algerije als geheel. Hij noemde de gang van zaken in Algerije goed en her haalde, dat de Algerijnen zelf over Al- gerije's toekomst moeten beslissen. Het gezond verstand brengt mee, dat Alge rije met Frankrijk verbonden blijft, al dus De Gaulle, die nogmaals een be roep deed op de opstandelingenleiders om de strijd te staken en voorts de Ver enigde Naties het recht ontzegde zich te mengen in een aangelegenheid, die uitsluitend tot de bevoegdheid van Frankrijk behoort. Verder verklaarde De Gaulle, dat Frankrijk noch geschokt noch geïnti mideerd zal worden door de plagerijen of dreigementen van bepaalde landen. Frankrijk heeft zjjn politieke lijn uitge stippeld en zal die standvastig volgen, Voor verbetering in de betrekkin gen tussen Oost en West achtte De Gaulle de vervulling van drie voor waarden noodzakelijk: Een bepaalde ontspanning, waarbp de landen zich vooral van beledigingen over en weer zullen onthouden. Een begin van ontwapening, vooral op het gebied van kernwapens, en een klein begin van serieuze samenwer king op het gebied van de hulp aan onderontwikkelde landen. Met betrekking tot het uittreden van Senegal uit de Mali-federatie zei De Gaul le niet pessimistisch te zijn. Er worden pogingen gedaan om „de wonden te he len". Wat Algerije betreft wees De Gaulle elke suggestie om met de leiders der opstandelingen te onderhandelen zolang zij blijven doorgaan met het organise ren van moorden in Algerije en het Franse moederland van de hand. „Zo lang het woord aan het mes is, kunnen green politieke zaken worden bespro ken". Het was de derde conferentie van pre sident De Gaulle sinds zijn ambtsaan vaarding. Vlekken op het behang? Een che mische fabriek in Duitsland brengt een vloeistof in de han del, die zo verzekert de vertegen woordiger, alle vuilsporen ook uit het goedkoopste behang verwijdert. Het heet, dat ook verschoten plekken op het behang weer helemaal bijge werkt kunnen worden. Wat heeft u er voor over om van uw verkoudheid af te zijn veertig gulden? Goed, er Womt voor net een kwartje minder een apparaatje op de markt, dat bij zorgvuldig gebruik een éclatante overwinning op verkoudheidsaan- doeningen belooft. De vinding be staat uit een warmte-element, waar door men ademt. In het apparaat kunnen etherische oliën of andere geneeskrachtige middelen verdam pen. Men steekt de stekker in het stopcontact, zet een maskertje op en kan dan, aldus de reclamefolder, na één tot drie uur inhaleren een acute verkoudheid de baas worden. Heeft u last van mieren in of bij huis? Geen nood, er is een „mierenval" uitge vonden, welke naam overigens bedrieg lijk is: de mieren gaan er aan, maar niet in, doch buiten de val. Een mier wandelt in een doosje naar binnen en haalt daar een korreltje verdel gingsmiddel weg. Wanneer het dier z'n aard niet verloochent, brengt het die korrel naar het mierennest. Ge volg, aldus de uitvinder, dat de ge hele kolonie vernietigd wordt. De beesten halen het verdelgingsmiddel zelf in huis. Het zijn allemaal geen schokkende dingen, maar waarom zou men de in- conveniënten van bevlekt behang, verkoudheden, mierenactiviteiten en nog zo het een en ander niét bestre den? Op de tweede internationale dro- gistenbeurs, de „Indro 2", die deze week gehouden wordt in de Houtrust- hallen te Den Haag, kan men zien, voelen, ruiken, proeven en horen wat er de laatste tijd allemaal uitgevon den is op „drogisterijgebied". Achter deze brede term gaat een wereld van inventiviteit schuil. Bjj de opening van de beurs wel ke opening heel toepasselijk geschied de door het doorknippen van een droplint klonken ietwat sombere geluiden. „Er dreigt in ons land een soort drugstore-systeem ingevoerd te worden met als onherroepelijk ge- Geurentempel op de Drogistenbeurs. volg een vervlakking van de handel drijvende middenstand" en „Op het terrein van de drogisterij ondeskun- dige lieden hebben de overheid een advies voorgelegd, dat een rigoureu ze aantasting van het kernassortiment van de drogist voorstelt". De drogis ten voelen zich vooral bedreigd door de kruideniers. We zullen er ons op deze plaats zorgvuldig voor hoeden stelling te ne men in deze netelige kwestie maar in alle objectiviteit mag, dunkt ons, wel geconstateerd worden, dat de dro gist de laatste jaren zijn rol van ver- aangenamer des levens niet slecht gespeeld heeft. Men ziet steeds meer drogisterij e» de drogist UIIIIIIIIIIIIHIIlIHlIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIMIIHIIlllllllllllllllIllllllIIlIIIIIIllllllllIIIIIIIIlIlllllllllIHIIIlllllllHlIllllIHlIIIIIIMllinmiITH Van links naar rechts een Duitse, een Zwitserse, de Delfzijlse, een Belgische, een Franse en een Italiaanse burgemeester. Delfzijl is het afgelopen weekend met recht „Klein Europa" ge weest. Immers rond 170 Fran sen, Belgen, Italianen, Zwitsers en Duitsers waren naar de Eemsmond gekomen om deel te nemen aan het twee-jaarlijkse congres van de Europe se Stedenbond, tot welke bond Delf zijl eind december 1958 toetrad. De Europese Stedenbond is in 1955 opgericht op initiatief van Hans Koch, burgemeester van het Duitse stadje Schwarzenbek. Het doel van deze bond is een vriendschapsband te kweken tussen de bevolkingen van de verschil lende landen en daardoor het gevoel van saamhorigheid te bevorderen. Tot de bond traden toe de volgende kleine steden in West-Europa: Schwar zenbek, een stadje van 7200 inwoners, 50 km ten oosten van Hamburg gele gen, Zelzate (10.000 inwoners- aan de weg van Gent naar Terneuzen in Bel gië; Aubenas (8700 inwoners) gelegen aan de Ardèche 80 km ten westen van de Rhöne in Zuid-I-rankrijk; Sierre (7800 inw.) aan de Rhone in het Kan ton Wallis, Zwitserland en (in 1958) Delfzijl en de Italiaanse badplaats Ce- senatlco. Op de welkomstavond in de schouwburg „De Molenberg" heeft de rector van het Europa-college te Brugge, prof. dr. H. Brugmans, in een rede getiteld „Verenigd Europa, een taak en een perspectief" o.m. betoogd, dat de Europese Stedenbond een goede basis geeft aan het werk dat van bovenaf wordt verricht voor de Europese eenwording. Een internatio nale fototentoonstelling „De stad en die daarin wonen" geeft een indruk van de aangesloten steden. Er is uiteraard vergaderd in verschillende secties, maar ook is door de congressisten de gelegenheid te baat genomen om Delf zijl te leren kennen. Er zijn excursies georganiseerd door Delfzijl en omge ving, er is een rondvaart gemaakt door de havens en op de Eems. Heel de bevolking heeft de armen uit de mouwen gestoken om het de gasten zo goed mogelijk naar de zin te maken. De congressisten lo geerden bij de inwoners van Delfzijl. De taal leverde in s'ommige gevallen nog wel eens moeilijkheden op, maar met een woordenboek en de nodige goede wil ging alles opperbest. Zelfs met de Italianen kon vlot geconverseerd worden, dank zij de burgemeester van Leek, jhr. mr. W. J. Ph. van Waning. Hoewel zfln „stad" geen lid is van de stedenbond is jhr. Van Waning toch een gewaardeerde gast. Hij treedt als tolk op voor de Italianen, omdat mj die taal bijzonder goed spreekt. aantrekkelijk ingerichte en het assortiment van mag er zijn. De „Indro 2" laat zien wat er bin nenkort nog allemaal bij komt. Een middel om bij het verven het nare afschuurwerk van een oude verflaag over te slaan, „woestjjnvoeding^ voor cactussen, anti-nagelbijt en an- ti-schoenenknel. Cosmetische artike len in tal van nieuwe variëteiten, was middelen van alle mogelijke samen stelling, een klerenhanger, waarin ta bletjes paradichloorbenzol (tegen de mot) aangebracht kunnen worden, eeneasabnnl thmatelige dven dst TT middel tegen het beslaan va» brilleglazen en autoruiten, kinderas- pirine, enz. enz. Voor de opgewektheid, waarmee het zakenleven al deze en nog eel» paar duizend andere artikelen pre senteert, krijgt men als simpele con sument op zo'n beurs een diep res pect. Een standhouder heeft er een levend luipaard bijgehaald. Een eau de cologne-fabriek exposeert met een „geurentempel": een snoeperig plantsoen met een eau de cologne-fg5" tein en eau de colognepagodetjes. f.urlijk doet men het op de Indro niet zonder een Miss. Zij is uit zestien kandidaten: „Miss up" noemt men haar. Slechts in één opzicht stellen de drogisten teleur. Hun oude gapers hebben zij jammerlijk verwaarloosd. Wie goed zoekt, vindt ui de Houtrus t- hallen op een volkome onwaardige plaats hij staat op de grond zo waar nog één gaper, maar overigens heeft men dit karakteristieke sym bool ingeruild voor een nietszeggend, in letterlijke zin gestroomlijnd, cir kelembleem, dat men voor een mo derne gaper wil laten doorgaan. Over vervlakking gesproken... I oeristen zullen in het volgende seizoen gebruik kunnen maken van een nieuw recreatiecentrum, dat bij het Veluwemeer bij Elburg wordt aangelegd. Sinds begin juli worden 76.000 kubieke meters zand opge spoten op het terrein, waar op een terrein van vijftien hectare een jacht haven, een zonnebad, een kampeer terrein, een bungalowpark, een hotel- restaurant, een paviljoen met terra* een een speeltuin zullen worden aan gelegd. Dit ontspanningscentrum zal deel uitmaken van het algemeen basis-re creatieplan, dat voor een harmonische ontwikkeling van het randmerenge- bied rond de IJsselmeerpolders in 1959 door een regeringscommissie is ontworpen. Zowel de toeristen als on dernemers, die voor hen accomoda- tie en attracties verzorgen, hebben een grote toeloop ondernomen op het „jonge" gebied van het Veluwemeer. De geprojecteerde jachthaven, die in mei 1961 moet worden opgeleverd, zal 70 bij 35 meter groot zijn. Op eni ge afstand van deze haven wordt een hotel-restaurant gebouwd met een parkeerterrein van 6.000 vierkan te meter. Iets verderop in het com plex komt, omgeven door bossages en vrij staande hoge bomen, een kam peerterrein met ruimte voor cara vans. Bij dit terrein is een zonnebad geprojekteerd van ongeveer zes hec tare met volledige accomodatie en een speeltuin. Het complex wordt ge completeerd door een paviljoen met terras, waaromheen naderhand 24 zomerhuisjes zullen worden gebouwd. Ook dit onderdeel wordt van de overi ge werken gescheiden door bosaan- plant en rietkragen, die door tuinarebi* tecten van de Grontmij en het staats bosbeheer zjjn ontworpen. ii iVint f*t LOELOEABURG, 6 sept. (Reuter) Tien Russische transportvliegtuigen met tweehonderd Congolese soldaten aan boord zijn gisteren in Loeloeaburg geland. De toestellen zijn op weg naar Bakwanga. Zoals bekend zijn de Iljoe- shins enkele dagen geleden in Stanley- stad aangekomen. Zij waren geladen met levensmiddelen. De toestellen zijn uitgeleend aan de regering-Loemoem- baj Volgens in Leopoldstad ontvangen berichten heeft de strijd tussen Loe- moemba's troepen en de aanhangers van premier Kalondji van de „Mijn- staat" zich uitgebreid tot de dorpen en iu Loeloeaburg zouden in Leopo zijn aangekomen om tegenover de re- gering-Loemoemba uiting te geven aan hun bezorgdheid over de gebeurtenis sen in het gebied van Bakwanga. Waarnemers in Bakwanga schatten dat er bij de strijd in Kasai, die van zaterdag af bijna onafgebroken heeft gewoed, maximaal vierhonderd men sen gesneuveld of gewond zijn. Het Congolese leger heeft gisteren in een communiqué verklaard, dat het de datum voor de invasie en bezetting van Katanga heeft vastgesteld. Deze datum wordt echter in het communi qué niet genoemd. Vervoersmoeilijkheden vormen het voornaamste obstakel voor Loemoem ba en de zijnen. De Congolese premier heeft vijftien Russische transportvlieg tuigen, compleet met bemanning, en ruim honderd Russische vrachtauto s tot zijn beschikking. In Katanga zouden maximaal veertig vliegvelden zijn, waar op de Russische Iljoeshins zouden kun nen landen. Men neemt aan, dat pre sident Tsjombe van Katanga olievaten zal laten plaatsen op deze vliegvelden wanneer hij meent dat Loemoemba s troepen voorbereidingen treffen om tia- tanga binnen te vliegen. Tsjombe heeft gisteren op een pers conferentie in Elisabethstad geprotes teerd tegen wat hij „de ongelooflijke barbaarsheid van de troepen van Loe moemba te Bakwanga en omgeving" "oemde. Volgens hem moet het aantal slachtoffers op grond van onvolledige maar betrouwbare gegevens geschat worden op duizend. Hij zei, (lat de troepen van Loemoemba, die zich in Bakwanga hebben verschanst, met mor tieren de dorpen in de omgeving be schieten. De premier deelde mee, dat DJAKARTA, 6 sept (A.F.P.Rtr) -* De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft be kendgemaakt dat president Soekarn0 de komende bijeenkomst van de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties zal bijwonen en van plan is in d® Assemblée het woord te voeren. De rn nister zei dat een van de kwesties ai de aandacht van de V.N. behoeven, h^ kolonialisme in Afrika en in andere d len van de wereld - waaronder weste lijk Nieuw-Guinea - is. Van de zijde het kabinet van de president werd gengesproken dat Soekarno naar V.N. gaat op uitnodiging van de Rus» sche premier, Khroesjtsjev. Verenigde Naties De Sovjet-U^ heeft de secretaris-generaal van de VjU enigde Naies, Hammarskjöld verzeg, de kwestie van China's vertegenwoof ,e ging op de agenda van de aanstaart Algemene Vergadering te plaatsen. verzoek is vervat in een brief vaf ,s0 Russische minister van Buitenlef" Zaken, Gromyko. (Reuter). hij over deze kwestie boodschappen n gericht aan president Kasavoebo® flI1. Congo, de staatshoofden van ah® jn- dere Afrikaanse landen en aan "®prak ternationaïe Rode Kruis. Tsjombe »Pn. „communistische werd0 >U hy hfr honderd voorts over de „commumstiscne rd0 ging" in Congo, waarbij hü hfr.racht- aan het zenden van hondera auto's en tien vliegtuigen door jet-Unie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6