Grote schade op Sint Maarten V Opinie- en marktonderzoekers komen in Scheveningen bijeen „Benut IJsselmee voor nieuw wegennet Wijziging van buitentarief op ruwe tabakinvoer goedgekeurd D£ urn VAM D£ g££R PAUL VLAANDEREN Het geheim van de Safari 1 Twee uitgeweken Amerikanen in Moskou Orkaan „Donna" liet geen huis onbeschadigd Massamoorden in Bakwanga De mijnramp in Zuid-Afrika Dertiende jaarcongres ESOMAR NEHROE even tueel naar V.N. Onze prehistorie in Leiden Nieuwe regeling voor Nederland gunstiger dan verwacht Na aanrijding doorgereden Kamerlid vraagt inlichtingen pe noorman Brit niet toegelaten in Australisch N.-Guinea Overgelopen agenten beschuldigen V.S. I (ft Noordelijke K.'s van K. tot minister Van V.A.R. uitlevering aanslagplegers geëist „Oranje" voor het eerst de wereld rond E.E.G.-minister iaad De verantwoordelijk heid van de student Drs. De Rijke verlaat Agentschap Financiën WOENSDAG 7 SEPTEMBER I960 PAGINA 2 Wel visum voor Nederlands gebied Jordaans memorandum Radio-isotopen KIND VERDRONKEN Taxi-chauffeur versuft aan weg aangetroffen "fv -V 10 „Uitdaging? Ik weet niet wat je bedoelt, man!" brult Olaf hard naar boven. „Maar als het er by hoort, hangen we desnoods drie schilden in de mast." Er klinkt een soort hoongelach van de trans, wanneer een van Olafs mannen met bekwame spoed een schild aan de ra hangt. „Er schijnt je een boel aan een bezoek hier gelegen te liggen", schreeuwt de wachter. „Weet wat je be gint. Iedere vreemde kan een spion zijn en als spionnen te veel hebben gezien..." „Voor ons hoeft niemand benauwd te zyn", roept Olaf geërgerd naar boven. „Je weet niet wie je voor hebt, dus neem ik het je niet kwalijk. Wijs me waar we er in kunnen en zeg je aanvoerder, dat Olaf de Berenjager, oud vriend van de Noorman, hem spreken moet." „Jy en één man mogen binnen", roept de wachter terug. „De rest kan wachten tot jullie terugkomen... als jullie terugkomenals jullie terugkomen. Hahaha!" Als Olaf en Thorfinn in de roeiboot stappen, klinkt een doordringend gekners van kettingen, dat afkomstig blijkt te zijn van een kolos saal ijzeren valhek, waarachter nu een smalle rotsspleet, juist groot genoeg om een Drakar door te laten, zichtbaar wordt. In stilte roeit Thorfinn de kleine boot onder het opgehaalde hek door. „Gastvry stelletje", gromt Olaf met een masker van onverschilligheid, dat zyn onbehagen echter niet verbergen kan. Ze hebben nauwelijks tien meter in de donkere tunnel afgelegd, of weer klinkt het gekners en achter hen zakt het valluik snel dicht. „Erg gastvrij, ja", mom pelt Thorfinn droog. „Ze willen ons gewoon niet meer kwijt." WILLEMSTAD, 7 gept. Na terug keer van een toestel van de K.L.M., dat naar Sint Maarten was gevlogen, heb ben reizigers meegedeeld, dat de scha de, die op het eiland door de orkaan Donna" is aangericht, op ruim twee miljoen Nederlandro guldens wordt ge schat. Zy vertelden voorts dat het ei land voor een nog grotere ramp is ge spaard doordat de orkaan, vlak voor hij bij het eiland kwam, iets naar het noor den afboog. De hulpverlening is thans op gang gekomen. Er is voldoende voed- LEOPOLDSTAD, 6 sept. (KNP) De provinciale overste der Zusters van Liefde te Gent, die zo juist uit Kasai in Leopoldstad is aangekomen, heeft verklaard, dat vorige week te Bakwan ga meer dan 1.000 Baloeba, die in een school gevlucht waren, door soldaten van het nationale leger vermoard zijn. De vluchtelingen werden uit de school gesleept, in lange rijen langs de weg ge plaatst en vervolgens met mitrailleurs weggemaaid. Daarna ging men de rijen der gevallenen langs en gaf ze nog een laatste dolksteek. Met zwaardere wa- gens werd herhaaldelijk op de kerk van akwanga geschoten, teneinde de zich daarin bevindende massa vluchtelin gen naar bulten te jagen. Met, geweren en mitrailleurs trok men tenslotte de kerk binnen om de samengestroomde vluchtelingen af te maken. De overste schatte het aantal vermoorden op 2000. Vier journalisten, die getuige waren van deze slachtpartijen, zijn aangehou den. In Demba zijn missiezusters door Congolese soldaten mishandeld en ten slotte door Loeloea bevrijd. Alle zusters uit Bakwanga, Demba en Ngandajika (Kasai) zijn naar Loeloeaburg geëva cueerd. JOHANNESBURG, 6 sept. (A.F.P.) Het aantal doden als gevolg van het ongeluk in een mijn in Boksburg is thans gestegen tot dertien. Inmiddels zijn de reddingsploegen er nog in ge slaagd twee gewonde mijnwerkers naar boven te brengen. Het totale aantal ge wonden bedraagt thans achtentwintig. Er zijn nu nog twaalf mijnwerkers inge sloten. De pogingen om hen te redden worden onverminderd voortgezet, al koestert men weinig hoop hen in leven te vinden. CANBERRA, 5 september (Reuter) Mr. J. H. O. Insinger, ambassade raad aan de Nederlandse ambassade in Canberra, heeft meegedeeld dat de autoriteiten in Nederlands-Nieuw Gui nea een inreisvisum zouden verstrek ken aan de Britse antropoloog prof. Max Gluckman, die van de Australi sche regering niet het Australische be- heerschapsgebied Nieuw-Guinea mag bezoeken. Volgens mr. Insinger zei prof. Gluck man (die hoogleraar in de sociale an tropologie aan de universiteit van Man chester is en die op uitnodiging van de Australische nationale universiteit Au stralië bezoekt) dat hij Nederlands Guinea zou bezoeken alg hij spoedig een visum krijgt. De tijd dringt echter omdat hij tegen het eind van de maand uit Australië naar Indië zal ver trekken. De Australische regering die geen reden heeft opgegeven voor het verbod aan prof. Gluckman om Australisch Nieuw-Guinea te bezoeken, heeft niet de verklaring van de Brit tegengespro ken dat zij moet hebben gehandeld op frond van een ongunstig rapport van e geheime dienst. Mr. Insinger, die zijn mededelingen deed in een vraaggesprek, zei dat de verantwoordelijke autoriteiten in Hol- landia hem een aanbeveling hadden verstrekt voor de visumaanvrage van prof. Gluckman. Voorts zei mr. Insinger, dat zijn am bassade geen overleg met de Australi sche regering heeft gepleegd, omdat dit een zaak voor de Nederlandse autori teiten in Hollandia is. Het visum zou dr. Gluckman worden verleend daar hij een man van uitstekende hoedanig heden en internationale bekendheid is. MOSKOU, 6 sept. De twee naar de Sovjets overgelopen agenten van de Amerikaanse geheime dienst, de 29- jarige William Martin en de 31-jarige Barnon Mitchell, zijn volgens het Rus sische persbureau Tass om politieke redenen uitgeweken. De Sovjetregering heeft besloten hun de Russische natio naliteit te verlenen. Martin en Mitchell die als wiskundigen werkzaam waren, gingen in juni te-amen met vakantie, waarna zij niet meer op hun werk verschenen. Aangenomen werd, dat zij een toevlucht in de Sovjet-Unie hadden gezocht, hetgeen dus thans bevestigd Zjj verklaarden vandaag op een persconferentie dat de Amerikaanse regering valse en misleidende ver klaringen aflegt, om haar politiek te rechtvaardigen en een blaam te wer pen op de politiek van andere lan den". De twee uitgewekenen waren in 1957 in dienst van de Amerikaanse Inlichtingendienst getreden. Mitchell en Martin verklaarden op de persconferentie dat Amerika in gealli eerde en communistische landen spio neert door middel van een net van tweeduizend luisterposten, die door 8.000 militairen zijn bemand. Het natio nale inlichtingenbureau had geheime boodschappen van meer dan veertig landen onderschept. De mannen waren bezorgd over de Amerikaanse politiek ..van opzettelijke schending van het luchtruim van andere landen en do leugens over zulke schendingen". Zij waren ook „ontgoocheld door het feit dat Amerika geheime boodschappen van zjjn eigen geallieerden ontcijferde". WASHINGTON De perschef van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat president Eisenhower de voormalige agenten als verraders beschouwt. Commentaar op hun verklaringen wil de hij niet geven. Het ministerie van Defensie heeft de mededelingen van de twee mannen over beweerde Ameri kaanse spionage-aetlviteit in verbonden landen en andere landen van de niet- communistische wereld volkomen vals genoemd. sel en kleding, maar fondsen voor het verdere herstel zijn dringend nodig, mede in verband met het ophanden zijnde toeristenseizoen. Traag druppelt op Curagao het nieuws over de gebeurtenissen van zondag op Sint Maarten binnen. Ondermeer is be kend geworden, dat de brug die de land tong, waarop Simpsonbay en het Julia- nrvliekveld liggen, met het eiland ver bindt, is vernield. Van het vliegveld is de startbaan intact gebleven, maar van gebouwen en apparaten is weinig over, waardoor er geen radioverkeer meer is. De consul-generaal van de Verenig de Staten heeft aangeboden Sint Maar ten op te nemen in de hulpverlening, die de Amerikanen van Puerto Rico uit organiseren. Gezaghebber Beaujon heeft verklaard. dat er op Sint Maarten vrijwel geen huis onbeschadigd is gebleven. Er is behoef te aan bouwmateriaal en aan geld voor hen die behoeftig zijn geworden. De zee rond Sint Maarten komt langzamerhand tot rust en de regen is opgehouden. De sportvli&gtuigen, waarmee van Sint Bartholomeus uit verbinding met Sint Maarten en Sint Eustatius werd onderhouden, zijn zwaar beschadigd. Tachtig doden op Puerto Rico Volgens AFP bericht zyn op Puerto Rico en in het naburige gebied tachtig doden gevallen. Er zgn meer dan dui zend gewonden. 3200 woningen zijn ver nield. De schade aan landbouwgewas sen en aan huizen in het noord-oosten van Puerto Rico loopt in de miljoenen guldens. In de stad Humacao werden 54 mensen gedood. Grote gedeelten van het eiland zijn onder water gelopen. Amerikaanse vliegtuigen helpen om de mensen uit het geteisterde gebied te evacueren. Ongeveer 35.000 mensen schijnen in noord-oost Puerto Rico in moeilijkheden te verkeren. Op de bened&nwindse eilanden wer den vijf personen gedood en meer dan twintig ernstig gewond. Op Guadeloupe werden door de storm 124 huizen ver nield, waardoor meer dan 700 mensen dakloos werden. Hier werd slechts één persoon gewond. De luchthaven en de wegen om de haven werden ernstig be schadigd. Op de eilanden boven de wind zijn zondag minstens zes mensen gedood en 17 werden gewond. Gebouwen, telefoon lijnen, en een groot deel van de oogst werden vernield. Ook de eilanden Ane- gada en Toto van de Britse „Virgin Is lands" zijn door de storm geteisterd. Medische hulpkorpsen van de marine en de kustwacht zijn op weg naar de beide eilanden. Deelneming DEN HAAG, 6 sept. De vice-pre sident, de heer H. A. Korthals, heeft namens de Nederlandse regering aan de gouverneur der Ned. Antillen een telegram gezonden, waarin aan de re gering en de bevolking van de Antil len deelneming wordt betuigd met de orkaanramp, die St. Maarten heeft ge troffen. ,s *V ^3 De twee naar de Sovjet-Unie uitgeweken Amerikaanse code-deskundigen van de Nationale Veiligheidsdienst, de 29-jarige William H. Martin (links) en de 31-jarige Barnon Mitchell, hebben gistermorgen een persconferentie te Moskou belegd. Zij verklaarden onder meer: „Wij zijn ontgoocheld door het feit dat Amerika geheime boodschappen van zijn eigen geallieerden ontcijfert." i (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 sept. De Europese Vereniging voor Opinie- en Marktonder zoek (ESOMAR) zal van 11-16 septem ber in Scheveningen haar dertiende jaarcongres houden. Het congres zal eerst maandag 12 september in de Rid derzaal officieel geopend worden door de staatssecretaris van Algemene Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer. De president directeur van Philips, ir. P. F. S. Otten, zal bij de opening eveneens het woord voeren De ESOMAR werd twaalf jaar gele den door een dertigtal marktonderzoe kers in Amsterdam opgericht. Zij wil den door het Vaststellen van bepaalde technische en ethische eisen komen tot een „gezondmaken" van markt- en opinie-onderzoekingen in West-Europa. „Aangezien de ESOMAR op het ogen- GRONINGEN, 6 sept. Aangezien een verkortng van de wegafstanden tussen het noorden en het centrum van ons land van zeer grote, zo niet van beslissende betekenis geacht wordt voor de inschakeling van noord-Neder land in de snelle landelijke economi sche ontwikkeling, heeft de kwestie van de wegenaanleg in de nieuwe IJssel- meerpolders de bijzondere aandacht van de Noordelijke Kamers van Koop handel en Fabrieken. In een gezamenlijk adres aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat at tenderen de Kamers van Koophandel er op, dat de drooglegging van deze pol ders niet alleen door de verkrijging van meer ruimte stimulerende mogelijk heden aan het centrale deel van Ne derland geeft, maar tevens de mogelijk heid schept voor een geheel nieuwe op zet van de wegverbindingen tussen de NIEUW DELHI, 6 sept. (Rtr.) De Indische premier Nehroe heeft, in ant woord op een boodschap van zijn Rus sische ambtgenoot Khroesjtsjev, ver klaard dat hij bereid is bijeenkomsten van de komende zitting van de Algeme ne Vergadering der Verenigde Naties bjj te wonen „indien de omstandigheden dat rechtvaardigen". Dit werd dinsdag te Nieuw Delhi van welingelichte zijde ver nomen. Khroesjtsjev had er in zijn bood schap op aangedrongen dat Nehroe zijn voorbeeld zou volgen en ook de leiding van de afvaardiging van zijn land naar de algemene vergadering op zich zou nemen. AMMAN, 6 sept. (Reuter) Jorda nië heeft gisteren aan de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek- in Amman een memorandum overhan digd waarin van de Syrische autoritei ten uitlevering wordt geëist van dege nen, die verantwoordelijk worden ge acht voor de bomontploffing die vorige week de Jordaanse premier Madjali het leven kostte. Het memorandum bevat beschuldigin gen tegen twee regeringsemployé's, die naar Syrië gevlucht zouden zijn en een derde persoon die het complot ge leid zou hebben. Het memorandum zou ook de bekentenis bevatten van een boekhandelaar die de vorige week is gearresteerd en die de verbindingsman tussen de drie was geweest. KOPENHAGEN, 6 sept. (UPI) In de Deense hoofdstad begint vandaag een conferentie over het gebruik van radio isotopen voor wetenschap en industrie, gehouden onder auspiciën van de I.A.E.A„ de internationale Commissie voor Atoom energie te Wenen en bijgewoond door 553 natuurkundigen uit 41 landen, afge vaardigden van zes V.N.-organisaties, de Euromarkt en de organisatie voor Eu ropese economische samenwerking. verschillende delen van het land. Door deze inpoldering wordt. n.l. de unieke gelegenheid geboden om het op industrie en verkeer gebaseerde Neder land van de toekomst, juist in ztjn cen trum, een zodanig wegennet te ver schaffen als in het overvolle hart van het oude land in feite niet meer te ver werkelijken valt. In een bij hun schrijven gevoegd rap port hebben de Kamers de richtlijnen neergelegd, die naar hun overtuiging in acht dienen te worden genomen bij het ontwerpen van een wegennet voor doorgaand verkeer ders. Zo zullen de de IJsselmeerpoI- erbindingen via de blik bijna vierhonderd leden telt, die zich aan de gestelde eisen houden, kan worden gezegd, dat de opzet geslaagd is". Aldus verklaarde de heer A. Bak ker, directeur van de Nederlandse Stich ting voor Statistiek en voorzitter van het organisatiecomité van het congres, gistermiddag tijdens een gesprek met de pers. Dat er nog te weinig beroeps markt en opinie-onderzoekers in West-Euro pa zijn, blijkt wel uit het feit, dat een vaste subcommissie van de ESOMAR zich bezig houdt met de opleidingsmogelijkheden in de ver schillende landen. In Nederland is geen afzonderlijke Nederlandse organisatie van beroeps marktonderzoekers, wel een Bureau Bevordering Marktonderzoek van het Nederlandse Instituut voor Efficiency. Dit bureau verricht zelf geen onderzoe kingen maar geeft richtlijnen aan de ondernemers over eigen marktonder zoek. Volgens drs. J. L. Wage, direc teur van het Commercieel Economisch Adviesbureau in Utrecht, behoedt een betrouwbaar marktonderzoek de onder nemer voor overinvestering. „De pro- duktie én distributie kunnen niet meer alleen gebaseerd worden op de berichten van bijvoorbeeld de eigen vertegen woordigers, omdat deze vaak onvolledig en vrijwel steeds vertekend zijn." Aan het ESOMAR jaarcongres zullen ongeveer vijfhonderd markt- en opinie onderzoekers deelnemen. Onder hen zijn een zevental Amerikanen. ZWOLLE. 6 sept. Te Luttelgeest in de Noordoostpolder is gistermiddag het 3%-jarig jongetje H. Leistra van de steile wal in de Luttelgeestervaart gevallen en verdronken. Een ander kind, dat het ongeluk had zien gebeu ren sloeg alarm, maar toen men te hulp schoot was het reeds te laat. AMSTERDAM, 6 Sept. Na een tweetal Middellandse Zee cruises zal het volgeboekte m.s. „Oranje" woens dag a.s. de Amsterdamse haven verla ten, voor haar eerste rond-de-wereld reis via Southampton (8/9). Genua (12/9). Port Saïd (15/9). Suezkanaal, Suez (16/9). Colombo (23/9). Penang (26/9), Singapore (27/9), Melbourne (7/10), Sydney (9/10), Wellington (11/10), Papeete (18/10), Balboa (29/10), Panamakanaal, Christobal (30/10), Miami (Port Everglades 2/11), Bermuda (5/11), Southampton (12/11), Amsterdam (13/11). Voordien werd met de „Oranje" een verbinding met Australië onderhouden, waarbij zowel de uitreis als de thuis reis via het Suezkanaal werd gemaakt, Deze nieuwe dienst is een aanvulling op de reeds bestaande passagiersdienst rond de wereld (in Oostwaartse rich ting) met het m.s. „Johan van Olden- barneveldt". (Van onze correspondent) LEIDEN, 6 sept. Uit een reeks var. bijzondere vondsten, die een geva rieerd beeld van de vroegste bewoning van ons land geven, is in het Rijksmu- seurp van Oudheden aan het Rapenburg een belangwekkende expositie inge richt. Men heeft in zuid-Limburg de sporen van dorpen ontdekt, in Vlaardingen on telbare vondsten van huisraad, werktui gen, plantensporen en dierenresten ge borgen. Hieruit heeft men onder meer kunnen determineren in welke tijd in ons land de bestaansbronnen overgin gen van jacht en visserij naar landbouw en veeteelt, waarbij ook de vaste woon plaats wordt ingevoerd. Van deze en dergelijke vondsten geeft de expositie een boeiend beeld, verlevendigd met foto's, schetsen en ander verhelderend commentaar. De bezoeker kan er leren, dat zelfs de primitieve bevolking van meer dan duizend jaar voor het begin van de jaartelling reeds handelscon tacten onderhield over zeer grote af standen, zoals naar de Oostzee. BRUSSEL, 7 sept. De minister raad van de Europese Economische Ge meenschap heeft dinsdag in Brussel een voorstel van de Europese commis sie tot wyziging van het toekomstige buitentarief van de E.E.G. op de in voer van ruwe tabak met enige wijzi gingen goedgekeurd. Hierdoor zal het douanerecht niet, zoals aanvankelijk was overeengekomen, dertig procent van de waarde bedragen, maar zal een recht worden geheven, dat varieert aan de hand van de kwaliteit van de tabak met een minimum van 29 en een maximum van 42 dollar per 100 kg. In Nederlandse delegatiekringen zei- de men na afloop van de besprekingen, die verreweg het grootste deel van de eerste van de tweedaagse vergadering van de ministers der zes landen in beslag hebben genomen, de wijziging bepaald gunstiger te achten dan de oorspronkelijke regeling. Het huidige Nederlandse invoerrecht voor ruwe ta bak loopt van zes tot tien procent. Ih het bijzonder voor de Neder landse sigarenindustrie is de nieuwe regeling, naar men van Nederlandse zijde verklaarde, veel gunstiger dan aanvankelijk was gedacht. Voorts zul len tussen West-Duitsland en de Bene- luxlanden tariefcontingenten worden vastgesteld voor tabaksprodukten tot een nader te bepalen percentage van de nationale produktie op basis van de tarieven, die de Benelux berekent op de invoer uit landen van de ge meenschap. Het oorspronkelijke voorstel van de Europese commissie dat verband houdt met de nog in bespreking zijnde econo mische associatie van Griekenland met de E.E.G., hield in dat een gemeen schappelijk specifiek recht zou worden geheven van 30 tot 40 dollar per 100 kg. Overwegende bezwaren bleek de Italiaanse delegatie te hebben tegen het plafond van 40 dollar per 100 kg, terwijl daarnaast een extra-bescher- DEN HAAG, 7 sept. Een taxi, die met grote snelheid op de iinkerweg- helft reed, heeft de 31-jarige bromfiet ser, de heer J. P. Dame, maandagavond op het Huygensplein aangereden. Het slachtoffer werd met ernstige verwon- u ngen opgenomen in de Ursulakliniek te Wassenaar, waar het gisteren over leed. De taxichauffeur is direct na de aanrijding gestopt en met zijn vrouw uit de wagen gestapt. Vrijwel onmiddellijk is hij echter weer inge stapt en er met grote snelheid van door gegaan, zijn vrouw op straat ach terlatend. Ruim twee uur later zag een motorpa trouille van de rijkspolitie op de Rijks weg naar Utrecht, ter hoogte van' de gemeente Woerden, een wagen langs de kant van de weg staan. De agenten bemerkten, dat de wagen aan de voor zijde beschadigd was. In de auto trof fen z ijde taxichauffeur en zijn doch tertje (zij was na de aanrijding in de auto blijven zitten), volkomen over stuur aan. Toen zij de chauffeur vroe gen waardoor zijn wagen zo bescha digd was vertelde hij bij stukjes en beetjes dat hij in Den Haag een brom fietser had aangereden. Bij informatie bleek de agenten, dat de chauffeur ge zocht werd. De man is toen naar Den Haag overgebracht. Hij geeft toe de bromfietser aangereden te hebben en heeft eveneens bekend dat hij een aan tal glazen bier gedronken had. Hij kon niet verklaren waarom hij na de aan rijding er van door was gegaan. ming werd gevraagd in de vorm van een nog hoger buitentarief voor de in voer van dekblad voor sigaren, waar van in Italië een opkomende industrie bestaat. Wat dit laatste punt betreft zal nog nader worden bestudeerd of het mogelijk is voor dit produkt Italië ta riefcontingenten toe te staan. Inmid dels bljjft het overeengekomen tarief nog afhankelijk van de goedkeuring van de G.A.T.T. Als onderdeel van het as sociatieverdrag met Griekenland, uit gaande van de veronderstelling dat dit op 1 januari 1961 van kracht zal kunnen worden, werd voorts besloten de on derlinge tarieven voor tabak met vijf tig procent te verminderen en een eer ste stap te doen in de richting van het gemeenschappelijke buitentarief. De mi nisterraad zal op een nader te bepalen datum de verdere afbraak van de la- baksrechten in de gemeenschap en een tweede stap naar het gemeenschappe lijke buitentarief onderzoeken. Wat de associatie met Griekenland betreft, besloot de ministerraad voorts als onderdeel van het associatieverdrag een voorlopig bedrag van 50 miljoen dol lar in de vorm van een lening beschik baar te stellen. Hieraan is echter de voorwaarde verbonden, dat Griekenland een aanvang maakt met de afwikkeling van haar vooroorlogse schulden. Grie kenland had als financiële hulp een be drag van 250 miljoen dollar over een periode van vijf jaar verzocht. De mi nisterraad, die onder voorzitterschap stond van de Nederlandse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten en van Nederlandse zijde werd bijgewoond door de ministers Zijl stra, De Pous en Marjjnen, stelde ech ter nog geen definitief bedrag vast. Een aflossing van de vooroorlogse schul den zouden voor Griekenland niet al leen leningen mogelijk maken bij de Europese Investeringsbank, maar ook op andere internationale organisaties buiten de E.E.G. (Van onze correspondent) LEIDEN, 5 sept. „De vrijheid van de student is een schoon maar ook een gevaarlijk goed." Aldus de rector-mag- nificus van de Leidse universiteit van daag in de Pieterskerk, waar hij de eer stejaarsstudenten toesprak. In drie da- Ëen worden de nieuwkomers van d« eidse universiteit met studie en m'" lieu vertrouwd gemaakt. Zij mak®" kennis met de vele facetten van d.® universitaire gemeenschap, waarin worden binnengeleid door rector, ^o0F" leraren, studenten en vertegenwoordi gers van academische instelling011 en organisaties. Prof. mr. J. E. Jonkers sprak een ernstig woord, waarin hy er de nadruk op legde, dat de vrijheid van de stu dent van nu alleen behouden zal bbjven als de student, die de vryheidsgedach- te nu eenmaal met zich meedraagt, dit zich bewust is Het universiteit»bedrijf is een miljoe nenbedrijf geworden, aldus de rector- magmficus, en het einde van de groei is nog lang niet in zicht. Het aantal beurzen en renteloze voorschotten, waardoor gelukkig ook de economisch zwakkeren toegang krygen tot de uni versiteiten, verslindt kapitalen. De over heidsinvestering, die dit alles vergt, zal ertoe leiden, dat de overheid meer dan vroeger er op zal toezien, dat deze in vesteringen haar rendement opleveren. AMSTERDAM, 6 sept. Johan van der Zalm, eerste tenor bij de Neder landse Opera, is uitgenodigd door de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwer pen het komende seizoen mede te wer ken aan uitvoeringen van Aïda, La For- za del Destino en Turandot, onder lei ding van Luigi Martelli. Eind september woren de eerste uitvoeringen gegeven. polders met de Zaanstreek, met het Gooi, met Utrecht, met Amersfoort de Gelderse Vallei en d.e omgeving van Harderwyk tot hun volle recht dienen te komen. De Kamers achten dit temeer nood- zakelyk, omdat de nieuwe weg Gronin- gen-Lelystad en de belangrijke over brugging nabij Zwolse Hoek alleen dan hun volle rendement zullen kunnen op leveren, indien zij een onderdeel gaan vormen van een evenwichtig wegenstel sel, waarbij ook de aansluitende wegen van de Zwolse hoek naar het zuiden de volle aandacht zullen krygen. Met te meer klem wordt een en ander bepleit, omdat de mogelükheid de nieuwe pol ders tot „verkeersplein" van Nederland te maken nu nog aanwezig is. Na de ontginning van de polders zou slechts ten koste van veel tijd, moeite en struc turele schade tot de aanleg van nieuwe wegen kunnen worden overgegaan. DEN HAAG, 6 sept. Het Tweede Kamerlid de heer Andriessen (K.V.P) heeft aan de minister-president schrif telijk gevraagd of de minister-president wil mededelen of er sprake is van een voornemen bij de Nederlandse regering, by de Verenigde Naties stappen te doen om te komen tot de internationa lisatie van Nieuw-Guinea en indien de ze vraag ontkennend wordt beantwoord of de minister-president enig licht om trent de oorzaken van het misverstand kan verschaffen, dat klaarblijkeiyk heeft geleid tot het Reuter-bericht van 5 sep tember, waarin het bedoelde voornemen aan de regering wordt toegeschreven? AMSTERDAM, 6 sept. Naar wij vernemen zal de Agent van het minis terie van Financiën, de heer drs. P. G. de Rijke, aan het eind van deze maand zijn functie neerleggen. De heer De Rijke kwam ongeveer 3'/s jaar gele den als opvolger van de heer G. P. van Dam, die toen met pensioen ging, aan het hoofd van het agentschap te staan. Voordien was hij werkzaam bij het Beheersinstituut, waar hij de plaats van onderdirecteur bekleedde. Op I okto ber a.s. zal hij opnieuw als onderdi recteur in dienst treden, ditmaal ech ter niet bij een overheidsinstelling, maar bij de Amsterdamsche Bank te Amsterdam, alwaar hij in deze kwali teit de opvolger zal worden van de heer F. A. van Sorgen, die in de loop van het volgend jaar de pensioenge rechtigde leeftijd hoopt te bereiken. Het is nog niet bekend wie de heer De Rijke bij het Agentschap van het mi nisterie van Financiën zal opvolgen. 1C4MH4H loeer DOOR BEN CONKCjR öOkli ZOl U'J OOST OEEN &EHOOR MI66CHIEN 16 H'J NIET THUIS. IK ZAL PIE SCHURK SPREKEN, AL MOET IK ER DE HELE NACHTA VOOR BL'JVEN, PRECIE6 WAT IK y r~> HOOPTE. SWAN FEATURES SYNDI PIET PE POLITIET FiëT 16 EEN MAN DOOD- OESCHOTEN IN M'JN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2