Aflossing van de wacht in Zweden? Rechtse oppositie hoopt op winst bij a.s. verkiesingen H de zonnige RANG cte MS/tapetlng. vaa (temde tang Belgisch-Duits grensakkoord Emigratiecongres levert een wijze les op voor Canada Nadruk wordt gelegd op meer voorlichting en grotere zorg O H Afrikanen moeten de doorslag geven Britten tegen Kanaaltunnel Parochiële medewerking onmisbaar i \i Veiligheidsraad komt morgen bijeen In Djakarta Nederlands bedrijf genationaliseerd WOENSDAG 7 SEPTEMBER I960 PAGINA - buitenlandse kroniek Limburgs gehucht Loop uit modderisolement bevrijd - Verdere protestacties van huismoeders overbodig Crote schoonmaak op enige verbindingsweg met Echt Brandweer-snufjes Honderdduizendste (Van een Scandinavische correspondent) De politieke partijen van Zweden zijn dezer dagen begonnen met hun nationale propagandacam pagnes voor de kamerverkiezingen, die 18 september a.s. gehouden zullen wor den. Zowel uit de diverse verkiezings leuzen als uit de verklaringen die zijn af gelegd door de leiders der verschillende groeperingen blijkt, dat de politieke strijd deze keer teller zal worden dan ooit tevoren het geval is geweest in de parlementaire geschiedenis van Zweden. Bepaald verwonderlijk is dit niet, want als de rechtse oppositie ooit een gunsti ge kans heeft gehad om de nu al meer dan 26 jaar regerende sociaal-democra ten te verslaan, dan is het wel bij de komende verkiezingen. De huidige si tuatie in het parlement is namelijk zo, dat de sociaal-democraten samen met de sympathiserende communisten be schikken over totaal 196 zetels, terwijl Niemand zal ontkennen, dat de ri- sis in de betrekkingen tussen Jo seph Kasavoeboe en Patrice Loe- tnoemba een tamelijk potsierlijke vorm heeft aangenomen. De president van de republiek Congo, die eerst bij verstek de voorzitter van de ministerraad ont slaat, en vervolgens door deze laatste van zijn eigen ambt wordt ontheven, le vert bepaald geen plechtig of waardig schouwspel op. Nochtans is de diepere ondergrond van het conflict een ern stige. Natuurlijk zou een eventuele mis lukking van Kasavoeboe's initiatief niet veroorzaakt worden door het ontbreken van een ministerieel contraseign op het besluit, waarbij Loemoemba werd ont slagen. En natuurlijk zijn de redenen, die Kasavoeboe voor zijn optreden aan geeft, namelijk, dat Loemoemba door de is aangesteld en dat hij zijn land r,6® broederkrijg voert, niet de eni- jf®" K,ri)rt om de macht tussen Ka savoeboe en Loemoemba wordt niet be- heerst door overwegingen, van formele aard. Het proces van de ontvoogding kent nu eenmaal zijn eigen wetten en één daarvan is, dat van de nationalis ten tot dusver meestal diegene aan het langste eind heeft getrokken, die met de grootste doeltreffendheid het ex treemste standpunt wist te verdedigen. rv Gematigde nationa listen hebben tij dens en onmiddel lijk na het zelf standig worden van hun land veel al niet veel in de '**- y melk te brokken ripn gehad. Soms kon- hun Z1J grond van bijvoorbeeld roio4-gespecraliseerde kennis of nuttige buitoIfiS n?K tot en'g aanzien komen. Dat tion»li«~ se waarnemers gematigd na- struct S16 V?ak rU1k stelden mot con- nn^i£v£l-natl2naliSme' deed aan deze ontwikkeling doorgaans niets af. In In donesië, Algerije en vele andere jonge landen worden de lakens uitgedeeld door de felste extremisten. Ironisch is het al leen, dat het extremisme van iemand als Kasavoeboe, die in januari van dit jaar nog de voornaamste aanstichter was van de onlusten in Leopoldstad, naast het geweld van een Loemoemba zodanig is verbleekt, dat men hem tot de gematig den kan rekenen. Het voornaamste motief voor Kasa voeboe's handelen vormen waar schijnlijk de persoonlijke tegenstel lingen tussen hem en Loemoemba, en die zijn zeker niet van recente datum. Zij beiden hebben alleen vlak voor en vlak na het onafhankelijk worden van Con go een soort wapenstilstand gesloten. De denkbeelden, die Kasavoeboe in het verleden zo lief waren en die ingingen tegen die van Loemoemba, werden ver dedigd door anderen en de president be waarde een wijsgerig stilzwijgen. De fe derale staatsgedachte, die hij lange tijd heeft voorgestaan, werd uitgedragen door Tsjombe in Katanga en Kalondji in de provincie Mijnstaat. Men heeft zich wel eens afgevraagd, waarom Kasavoeboe niet eerder tegen Loemoemba is opgetreden, bijvoorbeeld, toen deze laatste een soort sight-seeing- tour ondernam naar Amerika, Canada, noord- en west-Afrika. Maar het natio nalistische verleden van de Congolese president verloochende zich niet. Hij zag blijkbaar in, dat de afscheiding, zo als Tsjombe die wilde, strijdig was met de Afrikaanse vrijheidsgedachte. De Afri kaanse leiders zijn tegen een balkanisa- tie van hun continent en dat leidt ertoe, dat zij met een paradoxale ijver blijven vasthouden aan staatsgrenzen, zoals die door het gehate koloniale regime zijn Vastgesteld. Kasavoeboe heeft kennelijk een beter tijdstip willen afwachten. Hij meent, dat dit is aangebroken, nu aan alle kanten duidelijk wordt, dat de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije als het ware een om trekkende beweging rond de Verenigde Naties in Congo maken en Loemoem ba rechtstreeks steunen bij zijn plannen om na Mijnstaat ook Katanga te onder werpen. In dit verband is bijvoorbeeld de twist van belang over de vraag, wie de zeggenschap krijgt over de voorma lige Belgische basis Kamina: Tsjombe, die tot iedere prijs de Russische vlieg tuigen en de troepen van Loemoemba buiten zijn staat wil houden, of Loe moemba, die via Kamina en wellicht onder dekking van de V.N. zijn Katan- gees avontuur zou kunnen beginnen. et lijdt geen twijfel, dat de Ver enigde Naties, maar meer nog: de jonge Afrikaanse Staten, thans voor enkele moeilijke beslissingen in Congo staan. Loemoemba is tot dusver degene geweest, die het optreden van de volkerenorganisatie naar vermogen heeft tegengewerkt. Door het ingrijpen van Kasavoeboe tekent zich thans een falanx van min of meer redelijke Con golese politici af, die het misschien wel met elkaar zouden kunnen vinden. Kasavoeboe, Ileo, Kalondji en Tsjombe zouden overeenstemming moeten kunnen bereiken over 'n federale of confederale opbouw van de Congolese republiek Maar op het ogenblik dat dit geschre ven wordt, schijnt het Congolese leger nog te gehoorzamen aan de instructies van Loemoemba. Dat zou dus in over eenstemming zijn met de regel, dat de miste nationalist de beste papieren heeft Het is in dit verband ook niet hele maal irrelevant, dat Loemoemba op het ogenblik stellig van alle Congolese politici de meeste energie, werkkracht en „Ausdauer" ten toon spreidt. Maar er is één factor, die in de ko mende uren en dagen wellicht tot na deel van Loemoemba zal gaan werken. Die factor is de dunk, die de andere Afrikaanse leiders van de Congolese wil deman hebben gekregen. De jongste SfcB-Ay'ikaanse conferentie, die in Leo- de gezamenlijke oppositie, bestaande uit de conservatieven, de liberale Volkspar tij en de oorspronkelijk agrarische Cen trumpartij, in het bezit is van 187 ze tels. Als deze drie oppositiepartijen er nu in slagen om een gezamenlijke winst te behalen van vijf zetels, betekent dat dus dat de sociaal-democraten en de com munisten 191 zetels krijgen tegen 192 voor de oppositie. Voor de dan in de minderheid gekomen regering heeft dat als automatisch gevolg, dat zij het veld zal moeten ruimen voor een rechts ge tint kabinet. Het liberale Stockholmseblad,,Dagens Nyheter" heeft laatst uitgerekend, dat er voor een oppositiewinst van vijf ze tels niet zo heei erg veel verschuivingen nodig zijn. Volgens het huidige kies stelsel zal de liberale Volkspartij in niet meer dan vier districten gezamenlijk slechts 1200 stemmen méér moeten be halen dan bij de vorige verkiezingen, terwijl de conservatieven genoeg zullen hebben aan een winst van 700 stemmen in één kiesdistrict. De stemmenmarges zijn deze keer dus wel bijzonder gering en het is daarom beslist niet denkbeel dig, dat de oppositie bij de komende ver kiezingen een overwinning zal behalen op de door de communisten gesteunde sociaal-democratische regering. Hoe de stembusresultaten zullen uit vallen voor de verschillende partijen op zich, valt uiteraard moeilijk te zeggen. Als men uitgaat van een winst voor de oppositie, dan kan deze winst wellicht terechtkomen bit de conservatieven, de grootste oppositiepartij en de felste te genstanders van de regeringspolitiek. Misschien ook wel bij de liberalen, die sinds hun verkiezingsdebacle twee jaar geleden hun best doen afvallige sociaal democratische stemmen te winnen door een soort compromis-politiek na te stre ven, die het midden houdt tussen links en rechts. De Centrumpartij, die enkele jaren geleden coalitiepartner was van de sociaal-democraten en toen voorname lijk steunde op d«e agrarische bevolking, heeft een ingrijpende reorganisatie on dergaan en tracht nu ook stemmen te winnen onder de kleine zelfstandigen. Sinds de breuk met de sociaal-democra ten is het de Centrumpartij nogal voor de wind gegaan en over het algemeen ziet het er naar uit, dat deze gunstige wind voorlopig nog wel zal blijven door- Dr. Tage Erlander, de huidige Zweedse minister-president. waaien, zij het misschien ook wat min der krachtig. Winst voor de sociaal-democraten wordt nauwelijks waarschijnlijk ge acht. Hoogstens zullen zij hun huidige posities kunnen handhaven. Een der gelijke prognose geldt in zekere mate ook voor het handjevol communisten, dat vooral het laatste jaar de rege ring al verschillende malen van een wisse ondergang heeft gered. Wat gaat er gebeuren als de rege ring inderdaad het onderspit delft bij de komende verkiezin gen? Over deze kwestie zijn de rechtse Advertentie 's Lands Kroniek NEW YORK, 7 sept. (AFP) De Veiligheidsraad komt morgen bpeen om de door de Sovjet-Urne aanhangig gemaakte kwestie van de Dominicaan se republiek te behandelen. Argentinië heeft gisteravond bekend gemaakt, dat het de diplomatieke be trekkingen met de Dominicaanse Repu bliek heeft verbroken. Zoals bekend is op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de landen, aan gesloten bij de Organisatie van Ameri kaanse staten, een resolutie aange nomen, waarin onder meer verbreking van de diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse republiek werd ge ëist, omdat deze republiek „agressie tegen Venezuela heeft gepleegd". Sovjet-Unie Volgens een bericht van Tass is op het Russische pool- station Vostok in de nacht van 24 augustus jl. de laagste temperatuur gemeten, die ooit in de wereld is ge registreerd, nl. van 88.3 graden Celsius onder het vriespunt. (Rtr). oppositiepartijen het nog lang niet met elkaar eens. De leider der conservatie ven, Hjalmarsson, heeft kort geleden een uitnodiging gericht tot de twee an dere rechtse oppositiepartijen om on derhandelingen te openen over een gemeenschappelijk regeringsalterna tief, maar zowel de Centrumpartij als de liberalen wezen deze uitnodiging van de hand, aangezien volgens hen de con servatieven een te extreemrechtse poli tiek nastreven. Vervolgens ging het gerucht, dat de Centrumpartij en de liberalen gemene zaak zouden willen maken na de eventuele nederlaag van de regering, maar ook hierover viel vrij snel het stilzwijgen. Waarschijnlijk wil geen van de betrokken partijen overeenkomsten aangaan, voordat de nederlaag van de sociaal-democraten een feit is. M.a.w. schijnt men de huid van de beer niet te willen verkopen, voordat deze geschoten is. De verkiezingscampagne in Zweden is thans in volle gang en ook langs de water kant treft men de propaganda-borden aan. De fotograaf, die dit plaatje maakte, tekent erbij aan, dat naar zijn mening de voorbijgangers hun blikken liever zullen laten rusten op het stadhuis van Stockholm (op de achtergrond). poldstad is gehouden, heeft tal van Af rikaanse ministers van buitenlandse za ken de gelegenheid geboden Loemoem ba eens van nabij op te nemen en de aanhang te peilen, die hij in het land bezit De voornaamste tendentie van die conferentie is toen geweest Loe moemba wat in te tomen en hem te wijzen op de noodzaak van onvoorwaar delijke steun aan de V.N. In feite is al leen de communiserende republiek Gui nee nog bereid Loemoemba door dik en dun te steunen. Het zou kunnen zijn, dat de leiders in Addis Abeba, Khartoem, Tunis en Ac cra thans tot de slotsom komen, dat zij met Loemoemba op het verkeerde paard hebben gewed, en dat zjj zich van hem afwenden. Het geluid van de meer derheid der Afrikaanse staten geeft In de Congolese crisis zeer beslist de door slag. De Sovjet-Unie zal tegen de Afri kaanse opinie niet durven ingaan; de V.N. zullen zonder de steun van die opinie hiets durven ondernemen. Het beperken van de radio-oorlog en het in stellen van controle op het inter-Congo- lese luchtverkeer is een conservatoire maatregel van Hammarskjöld c.s. Het wachten is op de Afrikanen en zjj dienen te bedenken, dat zjj Weinig tijd meer over hebben. AKEN, 7 sept. (DPA) De Bel gisch-Duitse grens tussen Luxemburg en het drielandenpunt van Aken is gisteren met de ondertekening van een protocol in Aken officieel opnieuw vast gelegd. Het protocol, dat door de voor zitters van de Duits-Belgische grens- commissie na onderhandelingen van twee jaar werd ondertekend, voorziet in een grens van 192 kilometer, die twaalf kilometer korter is dan de oude. Door gebiedsuitwisseling, die slechts onbewoonde stukken grond be trof, kon de grens rechter worden ge trokken. Reeds in de komende dagen zullen de grensaanduidingen worden verplaatst. De voorzitters der commissie legden er beide de nadruk op, dat de bespre kingen in een geest van wederzijds begrip zijn verlopen en hebben geleid tot een akkoord dat aan de belangen van beide landen tegemoet komt DJAKARTA, 7 sept. (UPI) Een van de weinige nog overgebleven Ne derlandse ondernemingen in Indonesië is gisteren genationaliseerd, namelijk de .Denis Holding Company" met elf dochterondernemingen. Het hoofdkan toor van de firma is gevestigd in Ban dung. De Indonesische regering deelde mee, dat aandeelhouders een schade vergoeding zullen ontvangen, als zij een formeel verzoek indienen bij de commissie voor het vaststelle-n van schadevergoedingen voor genaaste Ne derlandse bezittingen. COWES, eiland Wight, 7 sept. (UPI) De voorzitter van de verkeerscom- missie voor Zuid-Engeland, Sir Philip Warter, heeft gisteren voorspeld, dat de Britse regering zich zal uitspreken te gen het plan Engeland en Frankrijk met een tunnel onder Het Kanaal door te verbinden. Hij voegde eraan toe, dat de commissie, na een eventuele afwij zing van het tunnelplan zal beginnen aan de broodnodige vervanging van een aantal veerboten op het kanaal. Sir Philip sprak bij de tewaterlating van een nieu we passagiersboot voor het verkeer over Het Kanaal. Frankrijk President De Gaulle is gisteron uit Parijs naar Brest vertrok ken. waar hij een reis van vijf dagen door Bretagne zal beginnen. De opzet is, dat De Gaulle een kennismakings- reis door Bretagne maakt, op de wijze van zijn eerdere rondreizen door ande re delen van Frankrijk. (UPI). Het rond vijftien huizen tellende gehuchtje Loop onder de Lim burgse gemeente Echt is uit zijn modderisolement bevrijd. De pro testmars van de huisvrouwen uit Loop, die verleden week naar het Echtse gemeentehuis trokken, is niet zonder resultaat gebleven. Perso neelsleden van een sinds kort nabij Loop gevestigde steen- en gresbui- zenfabriek hebben gisteren samen met gemeente-arbeiders de enige verbindingsweg van Loop met het centrum van Echt van de glibberige modderlaag ontdaan en weer be gaanbaar gemaakt. Net op tijd want de bakker, de slager en de melkboer hadden reeds laten weten, dat zij het gehucht niet rpeer zouden aandoen. Volkomen begrijpelijk, na dat de kruidenier met zijn auto in de modderbrij was blijven steken. De misère begon, toen aan de weg naar Loop een kleiwarenfabriek ge sticht werd. Sindsdien maakten na melijk grote vrachtwagens, royaal met vette Brunssumse klei beladen, gebruik van de verharde grintweg van en naar Loop. Tengevolge van dit verkeer kwam de verharde grint- laag dik onder de klei te zitten. Op zich genomen was dit niet al te erg, maar wel erg werd het, toen de aan houdende regen van de laatste da gen de kleilaag in een glibberige modderpartjj veranderde. Een en ander veroorzaakte voor de rond tachtig bewoners van Loop heel veel ongemak. De gezinshoofden protes teerden, maar de toestand bleef on veranderd. Dit namen de huisvrou wen niet, te meer niet toen een hun ner op de gladde weg kwam te val len en een fikse kniewonde opliep. Zij organiseerden een protestmars naar het gemeentehuis, trokken vandaar- uit naar het plaatselijke kantoor van de streekkrant en hielden enkele da gen hun kinderen uit de school. Op het kantoor van publieke wer ken de burgemeester was wegens vakantie afwezig toonde men veel begrip voor de protesten van de boze huisvrouwen, maar, zo redeneerde men daar, de veroorzaker van de moddermisère: de kleiwarenfabriek, diende de weg begaanbaar te maken. Een mening, die de directeur van dit bedrijf niet kon delen. Volgens hem behoorde daar de transport-onderne mer, die de klei naar de fabriek aan voert, voor te zorgen. Door dit meningsverschil bleef de kwestie enkele dagen slepen. Intus sen zaten de huismoeders van Loop niet stil. Zij dreigden met nieuwe protestacties. Ondermeer kondigden zij een bezoek aan de burgemeester aan, zodra hij van vakantie terugge keerd zou zijn. Dit bezoek is inmid dels volkomen overbodig geworden, aangezien de kleiwarenfabriek en de Moeder moet helpen. gemeente elkaar gevonden hebben en gisteren eendrachtig aan een gro te schoonmaak van de werkelijk on begaanbaar geworden modderweg zijn begonnen. Het motief van dit gezamelijk op treden is niet helemaal duidelijk. Mis schien gebeurt een en ander uit vrees voor de protesterende vrouwen uit Loop, maar het is ook mogelijk, dat de schoonmaakploeg de burge meester het bezoek van de boze huis moeders wil besparen. De bevolking van Loop laat dit overigens koud. Hoofdzaak is, dat haar woonwijk be vrijd is uit het modderisolement. Van 23 tot en met 27 september zal in de veemarkthallen in Den Bosch evenals vijf jaar ge leden een grote brandweertentoonstel ling worden georganiseerd, ter ge legenheid van het vijftienjarig be staan van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten, welke vereniging gedurende bovengenoemde dagen ook een congres organiseert. Met name zal dit congres gewijd zijn aan verschillende wetenschappelijke aspecten, die de basis vormen van het moderne brandweerwerk. De brandweer is in de laatste decennia uitgegroeid tot een apparaat, dat met alleen de preventieve zorg voor de brandveiligheid tot zijn taak rekent, maar ook dikwijls als algemeen hulp orgaan functioneert. Het congres heeft daarom een dui delijk wetenschappelijke inslag. De tentoonstelling belooft ook voor niet-ingewijden bijzonder boeiend te worden. Behalve de nieuwste snufjes op het gebied van ladder-, spuit- en andere wagens zullen er ook tal van mogelijkheden op het gebied van te lecommunicatie, zoals de portofoon en de TV in werking te zien en te horen zijn. Verschillende overheidsor ganen zoals de P.T.T., de Nederland se Spoorwegen en de Rijksinspectie voor het brandweerwezen zullen er vertegenwoordigd zijn, terwijl in een afzonderlijke galerij de brandweer korpsen van de Europese hoofdsteden met stands aanwezig zullen zijn. Er worden iedere middag demonstraties verzorgd op een terrein naast de vee markt, terwijl zondagmiddag een Italiaanse brandweerploeg zal de monstreren. Door de modder naar school. Ria Oosterholt, negentien jaar oud, plaatste gistermiddag on bewust een mijlpaal in de vier jarige geschiedenis van de Rotter damse luchthaven Zestienhoven. Zij was de honderdduizendste passagier, die dit jaar in Rotterdam per vlieg tuig arriveerde, een aantal dat vori ge jaren nog niet bereikt was. Haar vader kwam haar met zijn auto afha len. Eerste meende hij, dat zijn doch ter de honderdduizend gewonnen had. De hartelijke gelukwens van de douanebeambte hielp hem uit de droom. Ria vloog voor de eerste maal; van Southend naar Rotter dam. Vandaag trouwt haar zusje in Heemstede. Donderdag vliegt Ria weer via Rotterdam terug. In Lon den, Wimbledon, zorgt ze voor de jon ge zoon van de familie Farrer en ze leert meteen de Engelse taal. Een maand is ze al geweest daar en elf maanden blijft ze nog. Daarna mis schien Frankrijk. Ze wil stewardess of journaliste worden. „Fijn verre reizen maken." Captain Donald Smith (37 jaar oud en 20 jaar piloot) is een kleine En gelsman uit Southend, keurig donker blauw kostuum, donkere haren met wat gedistingeerd grijs. Hij vloog de Bristol freighter met de mijlpaal naar Rotterdam. In oktober 1956, toen de luchthaven startte, vervoer de hij de eerste passagier naar Rot terdam. Hij is er echt niet onderste boven van. De drukte in het gebouw tje van de Aero Club is hem te veel. Schielijk verdwijnt hij. Haven meester A. W. F. van Hoek bood Ria namens de gemeente een foto boek van Rotterdam aan en een doos kersebonbons. Channel Airways gaf een flesje met inhoud. Zestienhoven ontving in 1957 ruim 22.000 passagiers en vorig jaar 55.000. Men verwacht dit jaar 125.000 pas sagiers. Dr. mr. K. P. van der Man- dele, voorzitter van de Rotterdamse K. van K. kondigde een dezer dagen aan, dat er volgend jaar waarschijn- lijk meer luchtlijnen op Zestienho ven komen. Nu zijn het er elf. Er zit groei in. (Van een verslaggever) TTAWA, sept. De Canadezen hebben het een hele eer gevon den, dat het wereldcongres van de Internationale Katholieke Emigra tie-Commissie ditmaal in Canada is ge houden. Het is het vierde congres van deze aard; de vorige zijn gehouden te Barcelona, Breda en Assisië. Maar het is de vraag, of de heren in Genève, die thans Canada hadden uitgekozen, daar niet een speciale bedoeling mee had den, die de Canadezen zelf niet onmid dellijk hebben doorzien. Tijdens de dis cussies is namelijk gebleken, dat ande re landen zich het lot van de emigran ten dikwijls veel meer aantrekken dan het ook in dit opzicht soms harde Cana da. Het is een land, dat bijna geheel door emigranten is opgebouwd en toch is het veel minder vooruitstrevend dan men zou veronderstellen. Een van de bezwaren van de particuliere emigratie commissies, waaronder ook de katho lieke, is, dat zij geen enkele overheids subsidie krijgen, hoewel de regering het zware werk, namelijk het opvangen van de binnenkomende emigranten, rustig aan hen overlaat. Een andere klacht, waarop ook de Nederlandse minister president, prof. De Quay, vorig jaar tijdens een persconferentie in Canada doelde, is, dat de binnenkomende immi grant voorlopig niet onder de sociale wetten valt en dus juist in zijn moeilij ke beginperiode alle risico's zelf moet zien te dragen. Typerend voor de sfeer in Canada was de vraag die Canadese journalisten na afloop van het congres aan voorzit ter James Norris stelden: of emigratie naar Canada eigenlijk niet een nadelig effekt heeft op de toch reeds zo moei lijke arbeidsmarkt. Canada vecht al vele maanden tegen een toenemende werk loosheid, die, vooral omdat het zomer seizoen geen oplossing heeft gebracht, verontrustend gaat worden. De heer Norris, een bij uitstek nuchtere en za kelijke Amerikaan, die wat van publici ty begrijpt, greep zijn kans en gaf een antwoord dat de Canadezen nogal ont nuchterde „Wat doet een emigrant na aan komst in zijn nieuwe vaderland? Hij gaat toch op zijn allerminst eten en begint dus met voor zijn brood te be talen. Hij zal zeker ook, na enige tijd met de harde stenige bodem van Ca nada kennis gemaakt te hebben, schoenen moeten kopen en gaat u maar door. Men kan dus beter zeg gen dat een emigrant nieuwe werkge legenheid in het land brengt waar het juist behoefte aan heeft, dan dat hij de laatste baantjes weg zou nemen", aldus de heer Norris. Het congres heeft enkele duidelijke aanwijzingen gegeven in de resoluties, die de laatste dag zijn aangenomen Er wordt gewezen op de onmisbaarheid van een goede voorlichting, die lang voor het emigreren moet beginnen en die zich niet alleen tot de emigrant zelf moet uitstrekken. De gegevens omtrent zijn gehele persoonlijkheid en zijn kwa liteiten als vakman moeten ook naar het land van aankomst worden doorgege ven, zodat de zielzorgers en emigratie ambtenaren daar tijdig en precies we ten wie zjj voor zich krijgen. Ook ia er In dl» resoluties op aange drongen dat de parochies de voorbe reiding voor emigranten ter hand ne men. Niet in die zin, dat onze pastoors lessen in vreemde talen moeten gaan geven, of moeten gaan uiteenzetten, dat een automonteur in Canada gemakke lijk aan de slag komt en een bouwvak arbeider niet. Dit alles is natuurlijk het werk van de daartoe aangewezen or ganisaties. Maar wel mag het aan de aandacht van onze geestelijkheid niet ontsnappen wanneer een emigrant te licht over die voorbereiding denkt, met name natuurlijk op godsdienstig gebied. Vooral drs. Jos van Campen, direc teur van de Katholieke Emigratiestich ting in Nederland, heeft op het Congres dit laatste nog eens goed uiteengezet. et hoofdtema van het Congres was de „integratie", de vraag dus hoe emigranten het snelst in hun nieuwe omgeving kunnen worden ingepast en ingeburgerd. Er was enig meningsverschil over de vraag, of geloofsgenoten van een bepaald land toch niet in aparte pa rochies bijeen moeten worden gehou den. De discussies werden even fel, toen de oud-kapelaan uit het Bredase diocees, Hendriks, thans genaturali seerd Canadees priester in Kingston (Ontario) de opmerking maakte, dat het erop leek, dat niet de Poolse ge lovigen, maar speciaal de Poolse pries ters op nationale parochies blijven aandringen. De Polen beriepen zich op hun beurt op de tekst van de apostolische consti tutie „Exsul Familia", de belangrijke grondwet, die Paus Pius XII acht jaar geleden over de emigratie en de ziel zorg voor emigranten heeft uitgevaar digd. Uit interpretaties van enkele des kundige prelaten werd duidelijk, dat de Polen de tekst van de pauselijke consti tutie te eenzijdig interpreteerden. In de wandelgangen kon men horen, dat de Polen in zoverre reden hebben om aan hun nationale parochies vast te houden, dat hun parochianen diep in hun hart toch altijd vasthouden aan Paul Emïle kardinaal Leger, aartsbis schop van Montreal. de mogelijkheid ooit nog eens naar hun land terug te keren. Zij emigreren dus eigenlijk niet, maar trekken er tijdelijk op uit. Ook de Italianen en Portuge zen geven de voorkeur aan nationale parochies, althans zeker in het begin. De reden daarvan is echter een ande re. De zielzorg onder hun landgenoten brengt voor de priesters grote proble men mee, die naar hun oordeel veel moeilijker zijn op te lossen wanneer de groep zich verspreidt. Zij zijn echter in principe niet tegen integratie in Ca nadese parochies. Voor Nederland zijn er op dit gebied veel minder moeilijkheden. Emigratie van huisvaders, die zich door langdurige werkloosheid genoodzaakt zien met ach terlating van hun gezinnen naar het buitenland te trekken, komt in ons land bij de- huidige stand van de arbeids markt zelden voor. Het Congres was uitstekend georga niseerd. De moeilijkheden van de veel taligheid voor de ruim tweehonderd ver tegenwoordigers van de 28 landen wer den met voortreffelijke tolken overwon nen. De bijeenkomsten werden gehouden in een van de aula's van de katholieke universiteit van Ottawa. De regering heeft «en vertegenwoordiger gestuurd en een tuinfeest gegeven, bi) welke laatste gelegenheid ook de vrouwelijke minister van emigratie, mrs. Ellen Fair Clough, aanwezig was. Een van de bes te redevoeringen waarin de basis voor de emigratie voor katholieken werd uit eengezet was van de aartsbisschop van Montreal, zijne eminentie kardinaal Paul Emile Leger, die een visionaire kük gaf op de ballingen die al sinds Abraham over de wereld moeten trek ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7