Ben Verhagen loopt het brons mis op de valreep Indië door Britten in hoek gedrukt Noren slaan Ajax uit bekerstrijd Duitser MULKA slaat zijn slag met daverende zege Dubieus doelpunt van Singh Panische eindsprint baat niet Ben Verhagen: „Onbegrijpelijk" „Oma" te paard Japanse turners veroveren goud Atletiek Zeilen Santé Gaiardoni ernstig gewond Ruig maar met een rechte rug.... OLYMPISCH ALLERLEI Paardensport KI MG TRADITIONELE HOCKEY-FINALE Vóór Rusland a* De Russisc,,e tur_ GEEN GLANSPUNT Ajax - PSV DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 PAGINA Rollen zijn omgekeerd (Advertentie) Vffitfff (Speciale berichtgeving) NAPELS, 7 «Igm medaille voor^de Wzeiler Ben Verha- Jg J gen, die dinsdag noS derde stond in de algemene rang- schikking. Op de I ly 1 laatste dag van de wedstrijden in de Yk jT baa' van Napels \xxjy \axjr werd onze landge noot verdrongen door de Duitser Rolf Mulka, die zijn kans op Olympisch metaal op prachtige wijze uitbuitte en na een voortreffelijke race als eerste finishte. Mulka rukte daar door op van de zevende naar de derde plaats. Verhagen, in deze race vijfde, werd ln de algemene rangschikking zelfs nog gepasseerd door Butler uit Rhodesia. Hjj eindigde dus in dit boeiende zeiltoernooi als vijfde, met een geringe achterstand op Mulka en Butler. Het Olympisch zeilfestijn is afgelo- Een. De prachtige baai van Napels iinkend in het felle zonlicht heeft na tien dagen van nerveuze spanning haar karakter van een mondain, boei end recreatieoord herkregen. Het af scheid was triest. De kleine Nederland se zeiikolonie heeft dit gevoel van wee- woed waarschijnlijk nog sterker gehad dan de andere landen van de interna tionale zeil-élite Want op deze dag-van- afscheid ging voor ons land de laatste kans op een Olympische medaille ver loren. Ben Verhagen viel terug, hoe wel hij ook ditmaal bij de zwakke zuid westenwind (5 a I meter per seconde) weer een zeer goede race zeilde. Er was echter onder de 31 deelnemers één zeiler, die onaantastbaar bleek voor zijn concurrenten: de Duitser Rol- Muika, die door een prachtige zege winnaar werd van de bronzen medaille achter de 18-jarige Olympische kam- NAPELS, 7 sept. Van Rolf Mulka begrijp ik gewoonweg niets. Zo is hij nog achter je en dan twee slagen en hij ligt een mijl voor." Neen, Ben Verhagen kon het nog steeds niet volgen. Konsekwent had hi), tijdens de laatste race van de Olympi sche zeilwedstrijden, zijn grote concur- rent voor het Olympisch brons m d Flying Dutchmanklasse in de gaten ge houden en desondanks was de zege en de medaille naar de Dui*se oud-we reldkampioen gegaan. Teleurgesteld, maar toch ook weer vol bewondering voor zijn tegenstander, ging hij verder met het schoonspuiten van zijn boot. „Gefeliciteerd Ben," klonk het, „al is het dan geen medaille, een vijfde plaats is ook nog mooi." De donkerblonde Rotterdammer zag het heel anders. „Voor mij is het slecht. Als de wind maar zo gebleven was als bij de start, dan zou het misschien gelukt zijn." De veteraan Jaap Helder, vervanger Van de naar Nederland teruggeroepen Lautenschutz, vatte het heel laconiek op. „We hadden nu eenmaal rekening te houden met de Brit Slotty Dawes,^ Rolf Mulka, de Rus en de man uit Rhodesia. Je kunt wel op een of twee letten, maar echt niet op iedereen." De vele Nederlandse supporters, die vrijwel de gehele middag bij de prach tige jachthaven hadden doorgebracht om op de hoogte te blijven van de allerlaat ste posities, waren erg teleurgesteld. Uitvoerig waren zij na iedere telex- melding, waarin de stand van zaken in de F.D.-klasse werd doorgegeven, steeds ■weer aan het rekenen geslagen. Al spoe dig was het duidelijk. Toen Rolf Mulka met grote voorsprong het veld aanvoer de kon de Duitser het olympisch brons vrijwel niet meer ontgaan. Daarvoor waren de onderlinge verschillen in het algemeen klassement te klein. Zelfs een tweede plaats in de laatste race had de Nederlander niet meer kunnen redden- (Van een verslaggever) ROME, 7 sept. Het leve:-, begint bij veertig, is een bekend gezegde, dat dik wijls wordt gebezigd om lieden van mid delbare leeftijd een hart onder de riem te steken. Men zou er aan toe kunnen voegen: .en het sportleven behoeft bij 40 niet te eindigen. Een ondubbelzinnig bewijs daarvan Wordt geleverd door mevrouw Brenda Williams uit Engeland, die aan de Olym pische Spelen deelneemt. Zij is65. En als amazone mag zij dan een „zittende" atlete zijn, haar slanke figuur wekt nog alom bewondering. Mevrouw Williams vertegenwoordigt haar land in de dressuurproefhetgeen betekent, dat zij een pac.d moet leiden met behulp van de knieën en zonder de teugels te gebruiken. Dit is op zichzelf al moeilijk en bovendien kan niemand zeggen, dat mevrouw Williams het zich gemakkelijk heeft gemaakt om tot de Spelen door te dringen. Zij heeft een Paard, genaamd „Little Model", en dit Paard heeft een hekel aan vliegtuigen. Het heeft last van luchtziekte. Daarom stak mevrouw Williams per boot (Little Model wordt niet zeeziek) het Kanaal over, na Little Model eerst in een vracht auto naar Dover te hebben gebracht. Per vrachtauto bracht mevrouw Williams haar paard over de Alpen naar Rome. Maar zij zorgde er voor dat Little Model ■niet uit vorm raakte op die lange rit. Van tijd tot tijd placht mevrouw Wil liams, die door haar ploeggenoten „oma" Wordt genoemd, met de auto te stoppen Alpen of geen Alpen wat te trainen met haar lieveling. Mevrouw Williams is reeds lang be kend als amazone. Toen de Olympische Spelen in Stockholm werden gehouden, kwam zij ook al in de dressuur uit. Zij Was toen 25 jaar. Deze intelligente Kleine vrouw is bijzonder trots op haar •oon, die commentator is bij de B.B.C. pioen Peter Lunde (Noorwegen) en een andere Scandinaviër, de Deen Fogh. De Rotterdammer, voortreffelijk geassisteerd door Jaap Helder, heeft op deze dag het duel niet verme den. Hij startte als eerste van een groep, die over stuurboord naar de westwal ging, een groep waartoe ook zijn directe con currenten Rolf Mulka, Butler en Slot ty Dawes (Groot-Brittannië) behoor den. Aangezien Verhagen terecht het meeste rekening moest houden met Butler en Dawes, kreeg Mulka de kans op vrij spel, die de Duitse rou tinier volkomen uitbuitte. Hij kwam spoedig op kop en behield deze po sitie, hetgeen met 30 tegenstanders en de schiftende wind een prestatie van uitzonderlijk formaat was. De nieuwe Olympische kampioen Lunde koerste met Fogh en de Griek se en Italiaanse deelnemers over bak boord naar zee en kwam daarna niet meer in het spel voor. Bij de eerste boei lag Verhagen nog derde, achter Mulka en de Spanjaard Alonso, die zich later als tweede handhaafde. Maar op het ruimwindse rak verspeel de de Rotterdammer drie plaatsen. Hij kwam als zesde bij het tweede merk teken en besloot toen over bakboord zeewaarts te gaan, in een poging iets van zijn achterstand weg te werken. Hij gokte verkeerd. Het laatste kruis- rak bracht nog een prachtig gevecht dat beheerst werd door Mulka en waar^ bij alleen Butler enige winst behaalde, hetgeen hem de vierde plaats in het algemeen klassement opleverde. Van Duyl staakt de strijd Kampioen bij de Draken werd de Griekse kroonprins Constantijn, die in de laatste race kans zag zijn grote ri vaal, de Italiaan Cosentino, voor te blij ven. Zij finishten als respectievelijk vierde en vijfde, achter de Noor Chris- tensen, de Duitser Rafenborg en de Portugees Ferreira. Kroonprins Constantijn heeft daar voor overigens hard moeten werken. Na het eerste kruisrak lag hij nog in negende positie, maar in het tweede rak drong hij op naar de vijfde plaats. Cosentino kwam in deze fase ook meer naar voren. Hij had evenals Wim van Duyl de lange slag over stuur boord naar de wal gemaakt en daar door enige achterstand gekregen. Van Duyl zeilde de race niet uit. In de slot- faze scheurde zijn grootzeil en hij moest toen de strijd staken. Na het eerste kruisrak had hij overigens al geen kans meer op een der ereplaat sen. Sleeswijk achttiende Bij de Finnjollen was de strijd al ge streden. De Deen Elvstroem had na zes races een dusdanige voorsprong, dat de titel hem niet meer kon ont gaan, zelfs indien hij in de laatste wed strijd niet meer zou starten. Dat ge beurde ook, wegens een trieste reden. De Deen had last van zijn hart en moest op medisch advies in bed DHJ- ven. Winnaar van de laatste race werd de Canadees Bruce vóór Robert (Nieuw Zeeland) en Boneo (Argenti nië). Hans Sleeswijk besloot het Olym pisch toernooi met een achttiende plaats. (Van een speciale verslaggever) De fina,e van bet W toernooi zal worden M uitgevochten door Ind ië en Pakistan. 3 toctl h®kben beide hockeyspel op een hoogstaand niveau uitvoeren, de grootste moeite gehad hun concurrenten uit te schakelen. In de halve finale won Pakistan vandaag na een zware strijd met 10 van Spanje, terwijl Indië met dezelfde magere cijfers genoegen moest nemen tegen Groot- Brittannië. Ook de wedstrijd Pakistan-Spanje heeft aangetoond, dat mooi technisch hockey alleen niet voldoende is om in een hard toernooi als dit succes te be halen. Pakistan won slechts met 1-0. De tijd van de superioriteit der tech nische ploegen is voorbij. Er moet ge vochten kunnen worden en steeds meer gaan de atletische bekwaamheiden een rol spelen. Gelukkig heeft het echte hockey van Pakistan het nu nog ge wonnen. De fijne combinaties van Pakistan werden voortdurend gesmoord door het resolute en effectieve, ingrijpen der Spaanse verdedigers. De Spanjaarden, wier spel de laatste jaren met spron gen is vooruitgegaan, voelden dat zij met hun speelwijze niet helemaal kans loos waren. Met een enorme vechtlust en een redelijk goede techniek werd vanuit het middenveld een typisch op- portuniteitsspel opgelet, dat meerma len tot gevaarlijke doorbraken leidde. In de dertiende minuut kreeg Pakis tan voor de tweede maal een korte hoekslag te nemen. Linksback Atif Manzur kwam naar voren en aan een tien centimeter groot gat tussen het heen van de Spaanse doelman Del Coso en de paal had deze meester-schutter voldoende om zijn ploeg een verdiende voorsprong te geven. De gehele wedstrijd is het spelbeeld verder hetzelfde gebleven. Spanje hand haafde zich in de stugge verdedigings tactiek, waarbij Pakistan de fout maak te de combinaties steeds korter te hou den De snelle Spaanse ploeg paste zich goed aan en toen de Pakistani nerveus werden en steeds meen individuele ac ties gingen ontplooien, werd het spel van de Aziatische kampioenen bepaald doorzichtig. Spanje kreeg zelfs een prachtige kans op de gelijkmaker toen rechtsbinnen Hamid Abdul een schot op de. doellijn met het been stopte en Spanje een strafbully mocht nemen. Maar Hamid Abdul werkte de bal de cirkel uit. Het bleef dus 1-0. Gelijk spel verdiend Indië heeft bijna nog meer moeite met zijn tegenstander gehad dan Pa kistan. Groot-Brittannië weerde zich op het langzamerhand moeilijk bespeel baar geworden veld van het vvielersta- dion voortreffelijk en eigenlijk had een gelijk spel na de normale speeltijd de verhouding beter weergegeven. De Britten hadden pech toen de. Duit se arbiter Schinner, die de wedstrijd met de Nederlander Elgershuizen leid de, een onreglementair gestopte lange hoekslag van Indië niet affloot. Links binnen Udham Singh kon nu hard langs doelman Cahill schieten (1-1). Dit ge beurde in de 16e minuut en in het En gelse kamp op de tribune vreesde men een moment, dat de ploeg van Groot-Brittannië in elkaar zou storten. Carnill en zijn mannen reageerden echter met grote felheid. Geen ogen blik lieten zij zich in het defensief drin gen, integendeel, er was vaak sprake van een Brits offensief, dat de titel houders in grote moeilijkheden bracht. Een bijzondere attractieve en faire strijd ontspon zich tussen twee gelijk waardige ploegen, waarin tegenover de fabelachtige techniek van aanvoerder Claudius en de vier Singhs het verras send open combinatiespel van het Brit se elftal als even sterk wapen stond. Indië ontsnapte enkele malen aan een groot gevaar, in het bijzonder toen linksbuiten Miller met de bal aan zijn stick door de Indische verdediging glip te en he.t doel slechts op een paar cen timeter na miste. Het was ondanks de herhaaldelijke aanvalsacties overigens een der weinige schoten die op de kooi van Laxman werden afgevuurd. Had Groot-Brittanië in die fasen van het spel over een schutter beschikt, dan was het anders afgelopen. Gezien de combinatiekracht van Pakistan is het overigens toch de vraag of Indië de hockey-hegemonie zal kunnen behou den. De Japanse turners hebben vanavond JJr toernooi voor lan- sat JyGLf J~ den gewonnen en ''in daarmee voor de eerste maal in ners, die zowel in 1953 te Helsinki als 1956 in Melbourne in de landenwed- strijd de gouden medaille veroverden, behaalden met 573.70 punten 1,5 punt minder dan Japan, dat tot nog toe steeds achter Rusland op de tweede plaats was geëindigd. In de oude ruïnes van de Caracalla- baden nam de Japanse herenploeg vanmorgen donderende ovaties van het talrijke publiek in ontvangst. Wat deze licht gebouwde, tengere acrobaten aan het rek presteerden, was met recht een lust voor het oog. Zij maakten achter waartse en gewone reuzenzwaaien, soms gestrekt, soms met een hoek, zij begonnen hun afsprong in boven waartse beweging over het rek heen, maakteai soms bij die afsprong een driedubbele salto, kortom ze buitelden aan en van het rek als poppetjes van elastiek. En met deze volmaakte show van acrobatiek, die door het publiek adem loos gevolgd werd, stelden zij zelfs de prestaties van de Russische ploeg, die al jarenlang aan de top staat, in de schaduw. De Japanners behaalden aan het rek 48.70, de Russen 48.40 punten-de verplicllte oefeningen van maandag had, Japan met ruim één punt verschil de leiding. Vandaag volg de het keuzeprogramma met zes on derdelen: vanochtend voor Rusland brug, rek en vrije oefeningen en voor Japan paardvoltige, brug en rek. Rus land behaalde voor de drie onderdelen 142.85, Japan 144.55 punten en liep dus verder uit in het algemene totaal: Japan 431.55, Rusland 428.70, een voor sprong van bijna 3 punten. Finale discuswerpen heren 1. en Ol. kampioen Al Oerter (VS) 59,18 m. (nieuw Olympisch record). 2. Rink Babka (VS) 58,02. 3. Richard Coch ran (VS) 57,16. 4. Joseph Szecsenyi (Hong.) 55.79. 5. Edmund Piatomski (Polen) 55.12. 6. Viktor Kompanelets (Rusl.) 55,06. 7. Rado (It.) 54.-. 22. Koch (Ned.) 49,21 m. 50 km. snelwandelen 1. en Ol. kampioen Thompson (G.B.) 4 uur 25 min. 30 sec. (nieuw Olympisch record). 2. Ljunggren (Zweden) 4.25.47. 3. Pamich (It.) 4.27.55.4. 4. Stcherbina (Rusl.) 4.31.44.-. 5. Misson (G.B.) 4.33.03.-. 6. Oakley (Canada) 4.33.08.6. Finale 800 meter dames 1. en Ol. kampioen Ludmilla Shevtso- va (Rusl.) 2 min. 04,3 sec. (nieuw Olymp. record en evenaring wereldrecord). 2. Brenda Jones (Austr.) 2.04.4. 3. Ursula Donath (Did.) 2.05.6. 4. Vera Kummer- feld (Did.) 2.05.9. 5. Antje Gleichfeld (Did.) 2.06.5. 6. Jordan (G.B.) 2.07.8. Finale polsstokhoogspringen 1. en Ol. kampioen Don Bragg (VS) 4,70 m. (nieuw Olympisch record). 2. Ron Morris (VS) 4.60. 3. Eeles Land- stroem (Finl.) 4,55. 4. Roland Cruz (Por to Rico) 4,55. 5. Guenther Malcher (Did.) 4,50. 6. Iwan Petrenko (Rusl.) 4,50. 7. Sdutinen (Finl.) 4,50. 8. Tomasek (TsJ.- Sl.) 4,50. Kwalificatie hoogspringen dames Kwalificatie-limiet 1.65 m. Gekwalifi ceerd: I. Balas Roem., I. Becker Duitsland F. Slaap Engeland, N. Zwier Nederland, T. Chenchik Rusland, F. Petry Frankrijk, B. Lorentzon Zweden, G. Dolia Rusland, M. Schmitz Duitsland, V. Ballod Rusland O. Gere Joegoslavië, N. Rogers V.S., J. Jozwiakowska Polen, D. Shirley Engel., H. Frith Australië. Zevende race finnjollen 1. Ian Bruce (Can.) 1.50.13. 2. Ralph Roberts (N. Zeel.) 1.50.29. 3. Ricardo Boneo (Arg.) 1.51.04. 4. Jouko A. Valli (Finland) 1.51.38. 5. André Nelis (Belg.) 15155. 6. Peter Jones Barrett (V.S.) 1.52.5. 18. Hans Sleeswijk (Ned.) 1.54.36. Eindklassement I. en Ol. kampioen Elvstroem (Den.) 8171 pnt. 2. Rusland (Chuchelov) 6520. 3. België (Nelis) 5934. 4. Australië (Jen kins) 5758. 5. Brazilië (Conrad) 5176. 6. Nieuw Zeeland (Roberts) 5140. 24. Ne derland (Sleeswijk) 2265. Zevende race draken 1. Lett, stuurman Christensen (Noor wegen) 2.31.11. 2. Dinah V., Ravenbörg (Did.) 2.33.02. 3. Griffo, Ferreira (Port.) 2.33.09. 4. Nirefs, Prins Constantijn van Griekenland 2.33.50. 5. Gabbiano, Brooke (Austr.) 2.34.51. 6. Astrid, Peytel (Frank rijk) 2.35.19. Van Duyl (Ned.) uitgeval len. Eindklassement 1. en Ol. kampioen Griekenland (Prins Constantijn) 6733 pnt. 2. Argentinië (Sals) 6151. 3. Italië (Cosentino) 5674. 4. Noorwegen (Christensen) 5403. 5. Cana da (Mc Doland) 5177. 6. Denemarken (Birch) 4657. 14. Nederland (V. Duyl) 3562. Zevende race flying dutchman 1. Con Macky, Rolf Mulka (Did.) 2.12.21. 2. Tajmar, Alonsson (Spanje) 2.12.45. 3. Peri, Hutier (Rhodesië) 2.13.20. 4. Bermudian, Trimingam (Bermuda- eil.) 2.13.32. 5. Daisy, Ben Verhagen (Ne derland) 2.13.45. 6. Harmony, Rae (Nw. Zeeland) 2.13.50. Eindklassement 1. en Ol. kampioen Noorwegen (Lun de) 6774 pnt. 2. Denemarken (Fogh) 5991 3. Duitsland (Mulka) 5882. 4. Rhodesië (Butler) 5792. 5. Nederland (Verhagen) 5452. 6. Rusland (Sholkolnikov) 5123. Met grote klasse hebben de Japanse turners de Olympische landenwedstrijd gewonnen. Hier ziet men Ono aan het werk op de brug. Vanavond kon Japan op de laatste drie onderdelen (vrije oefeningen, paard- springen en ringen) die voorsprong consolideren. Rusland wist bij het paardspringen, de ringen en de paard- voltige de achterstand niet in te lopen. ROME, 7 sept. De tweevoudige Olympische wielerkampioen Santé Gaiardoni is dinsdagavond na een ern stig ongeluk in Milaan met een zware hersenschudding en een verwonding aan het linkeroor opgenomen in een ziekenhuis. H« zal daar twee weken moeten blijven. Het ongeluk gebeurde toen Gajardo- ni op de flets terugk&erde van de 'Vigo- rellibaan, waar hij had getraind. Hij werd het slachtoffer van een domme manoeuvre van een automobilist, die het linkerportier van zijn stilstaande en onverlichte wagen opende, juist op het moment, dat de couraur langs reed. Gaiardoni viel en bleef bewusteloos lig gen. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 7 september Met twee door kramp tijdelijk verlamde be nen lag de Noorse voetballer Age Spy- devoid vanavond om dertien minuten over half tien snikkend en spartelend van pijn langs de lijn van de gras -at van het Olympisch Stadion, waarop zich op dat moment het duel Ajax-Fre- derikstad voor de Europacup afspeel de. Hij was daar zojuist als een vod papier door Ajax' linksachter Smit neergeworpen. De Amsterdammer wil de met deze niet bepaald zachtzinnige worp voorkomen dat de blessure van de Noor oponthoud zou geven. Ajax was aan een panische eindsprint bezig. De score was nog steeds 0-0 en dat be tekende in feite een achterstand van 0-1 voor de Nederlandse kampioenen, vanwege de nederlaag (3-4) vorige week in het Noorse havenplaatsje Fre- derikstad. Twee minuten later werd Spydevolt opnieuw bij zijn onvermoei de ledematen gegrepen. Ditmaal door tien dolgelukkige teamgenoten. Want wat Ajax 89 minuten niet was geluk, lukte de Amsterdammers ook in de twee laatste minuten niet. De ergernis van de dertigduizend toe schouwers over de onmacht van Ajax sloeg bij het laatste signaal van de briljante Deense scheidsrechter Hansen om in een ovationeel applaus voor de elf heldhaftigste voetballers, die men waarschijnlijk ooit in het Olympisch Stadion in één team heeft verenigd ge zien. Bijna de volle negentig minuten beukte Ajax op de verdediging van de Noren, de cornerverhouding luidde 16- 5 in het voordeel van de Amsterdam mers, maar niet éénmaal waren de Ajacieden in staat om de bal achter de fenomenale Noorse doelman, de 21-ja- rige sportleraar Per Mosgaard, te plaat sen. Een doelman met het reactiever mogen van een elektronische seismo graaf en de souplesse van een slangen mens. En dan te bedenken dat het zyn eerste lichtwedstrijd was. Geen situatie was hem te gevaarlijk. Maar dat moet van de gehele Noorse verdediging worden gezegd. Al was Ajax met al zijn leden en donateurs gekomen, dan zouden deze Noren nog geen centimeter zijn geweken. En Ajax, ongetwijfeld gehandicapt door het ont breken van de gebroeders Groot, we gens familie-omstandigheden, bleef on afgebroken de fout maken om het te veel in individuele acties te zoeken, waarbij rechtsbuiten Swart voortdu- De huldiging van de doelman van Frederlkstad na de wedstrijd tegen Ajax was van Zuidamerikaanse allure. De Noren kwamen in de volgende ronde van de Europa-beker door met 00 gelijk te spelen. rend zijn vleugel verliet, zonder dat de ze plaats door een andere speler werd overgenomen. Ajax miste bovendien een „breker" in het centrum van de aanvalslinie. De kleine Seelen stond machteloos tegenover de reusachtige Noorse spil Mathiesen, wiens voor hoofd waarschijnlijk was omgeven door een magnetisch veld, want iedere hoge voorzet zocht zijn richting en met knal lende kopballen joeg deze fiere walvis vaarder dan de bal weer voor even uit het Noorse strafschopgebied. Onmiddellijk nadat Frederikstad Ajax een bloemenhulde had gebracht en daarvoor in de plaats een houten molen had ontvangen, rukten de Am sterdammers op in de richting van het Noorse doelgebied, waar al spoedig bleek, dat doelman Mosgaard over de moed van een Kontiki-vaarder be schikte. En daar de meeste Noren nog wat vreemd tegen het kunstlicht lie pen te knipperen, bleven de Nederlan ders in de aanval. Naarmate Frede rikstad echter meer vertrouwd raakte met de schijnwerpers, kreeg het Noor se spel meer lijn. Vooral de rust waar mede zij naar een vrijstaande speler zochten, was treffend vergeleken bij het te gehaaste en daardoor slordige spel van Ajax. Die Noorse lijn mondde meestal uit bij de snelle en licht wendbare rechts buiten Borgen, een talent, waarop reeds enige maanden door Italiaanse en Spaanse clubs wordt gejaagd. Hij misleidde dan ook na zeventien minu ten de gehele Amsterdamse defensie en stelde rechtsbinnen Pedersen in staat te scoren. Maar het was scheidsrech ter Hansen niet ontgaan, dat er een Noor buitenspel stond. Het laatste kwar tier vóór de rust lag het Noorse doel onafgebroken onder vuur. Maar de per manente muur van vijf verdedigers was hoogstens te beschadigen, echtei zelden te doorbreken. Lukte dat wel, dan raakten de dertigduizend toeschou wers in extase over het verbluffende reactievermogen van Mosgaard. De gehele tweede helft heeft deze be legering voortgeduurd. In alle standen braken de Noren de Amsterdamse aan valsgolven. Kramp van vermoeidheid deed hen in de slotfase wel wankelen maar geen moment wijken. Zij verde digden de score van 3-4 zoals hun kust de aanvallen van de zee afslaat: ruig maar met een rechte rug. Zelfs toen zij in de laatste minuten de door ver moeidheid overmeesterde Spydevold moesten missen. Het applaus, dat men voor een treffer van Ajax had be waard, schonk men nu gul aan de Noor se kampioenen, die de Nederlandse ti telhouders in de eerste ronde uit de Eu ropacup hadden gestoten. Het was als of men Feijenoord op dat moment op de achtergrond hoorde lachen. In ons verslag van 5 september van de wedstrijd Ajax-PSV heeft onze verslag gever zich enige opmerkingen veroor loofd over het tenue van de scheidsrech ter die helaas aan de waakzaamheid van onze redactie zijn ontsnapt. Deze opmerkingen achten wü mis plaatst en van geen enkel belang. Zij hadden derhalve achterwege behoren te blijven. In een wedstrijd voor de eerste ron de van het toernooi om de Europees voetbalbeker voor clubs heeft Stade de Reims (Frankrijk) op eigen terrein met 6-1 (rust 3-0) gewonnen van de Luxem burgse kampioensploeg Jeunesse d'Esch. Een woordvoerder van het Italiaanse Olympische Comité heeft verklaard te hopen, dat de uitgaven voor de bouw van stadions en voor de voorbereiding van de Spelen gedekt zullen worden door de inkomsten. Voor de nieuwe sta dions is ongeveer 84 miljoen gespen deerd. Dit bedrag wordt reeds vrijwel geheel gedekt door de opbrengst van de voetbalpools. De voorbereiding heeft ongeveer 24 miljoen gulden gekost. Men verwacht dat de verkoop van kaarten, de radio- en televisierechten en de huren van de verbleven der ploegen in het Olympisch dorp ongeveer hetzelfde bedrag zullen opbrengen. De Italiaan Raimondo d'Inzeo, die hst olympische springconcours heeft gewon nen, maakte twee maanden geleden van zijn rijkunst gebruik om communistische manifestanten uiteen te drijven. d'Inzeo is een carabinieri-kapitein. Hij behoorde bij de bereden politiemannen, die op 6 juli werden uitgezonden om een com munistische betoging in Rome in de kiem te smoren. De golf van communis tische rellen kostte tien doden. De com munisten maakten destijds bezwaar te gen het inzetten van de populaire d'Inzeo in de politieactie. Springconcours individueel 1. en Ol. kampioen Raimondo d'Inzeo (It.) op Posillipo, 12 strafpunten. 2. Pie- ro d'Inzeo (It.) Rock 16. 3. David Broo me (G.B.) Unsalve 23. 4. George Morris (VS) Sunjon 24. 5. Hans Winkler (Did.) Halla 25. 6. Fritz Thiedemann, (Duitsl.) Meteor 25,5. 7. Hugh Wiley (VS) Master William 28. 8. Bernard de Fombelle (Fr.) Buffalo 28. 9. Naldo Dasso (Arg.) Final 28. 10. Istvan Suti (Hong.) Szepleany 28,5. LONDEN, 7 sept. De uitslagen van vandaag voor de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: eerste divisie: Bolton-Tottenham 1-2; Cardiff City-Aston Villa 1-1; Chelsea-Blackburn 5-2; manchester City-Sheffield 1-1; Wol verhampton-Leicester City 3-2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11