Drie commissies in Planta-affaire o# icier van Justitie te Rotterdam leidt ondersoek kk m PAUL VLAANDEREN Het ieheim 1 van Verpleging in verpleeg tehuis óók vergoeden Nieuwe wintermode Andere hoed; andere vrouw Eerste Italianen volgende week naar Nederland Prof, dr. P. Muntendam: Gouden Leeuw voor André Cayatte Dr. C. v. d. Leeuw I Kosten van nieuwe voorziening op 20 miljoen geschat SPELEN MET PANDEN Wervingsteam selecteert in Milaan Filmfestival Venetië Nederlands Rijnschip bij Mannheim gezonken Vocalistenconcours in Den Bosch Geen eerste prijs bij de tenoren Afscheid van T.H. Delft noorMA1s ADVIES ZIEKENFONDSRAAD Inbreker in Zeist aangehouden Commando-overdracht vliegbasis Leeuwarden Verpleegster sticht brandjes Nederlands Dans theater naar Israël DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 PAGINA 2 Voor duizenden gestolen in en rond Gooi Kaaskeurders houden concours „Zij kan niet tegen nachtdienst" (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 7 sept. De directeur- generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, en zijn mede werkers, dr. H. J. Dijkhuis, dr. B. V. Bekker en dr. H. van Genderen, heb ben op een persconferentie de jongste gegevens bekendgemaakt over de Planta-affaire en de z.g. blaasjesziekte. Daarbij werd onder meer medege deeld, dat er zaterdag nog 181 patiën ten in ziekenhuizen waren opgenomen, doch dat de ziektelijn na het terug nemen van Planta-rood uit de handei loopt zoals men verwachtte: het aan tal nieuwe aangiften van de ziekte is thans gedaald tot bijna nihil. Er is op dit moment nog niets van bekend, dat de ziekte blijvende schade zou kunnen verwekken. De koninklijke maatschappij tot bevordering van de geneeskunst heeft gisteren besloten haar medewerking te verlenen voor het afgeven van attes ten, op grond waarvan bi) de Unilever N.V. aanvragen om schadevergoeding kunnen worden ingediend (de schade vergoedingskwestie is niet te regelen zonder medische attesten). De attesten zullen worden afgegeven langs de weg van de z.g. „vertrouwensartsen". Het justitiële onderzoek in de Plan ta-affaire is geconcentreerd bij de officier van justitie te Rotterdam. De justitie zal nog klaarheid moeten bren gen in enige belangrijke vragen. Een groot vraagpunt is met name waar om in 1958 in Duitsland de verkoop van margarine met dezelfde emulga- tor als die, welke in Nederland de ziekte heeft verwekt, werd gestopt. Medegedeeld werd, dat de uitslag van het onderzoek naar de invloed van de emulgator bepaald nog niet in zicht was toen de nieuwe margarine in de handel werd gebracht. Naar aan leiding van vragen op dit punt werd enigszins laconiek geantwoord, dat het in het algemeen ongebruikelijk is een onderzoek in te stellen en de resultaten daarvan niet af te wach ten. Het totaal aantal ziektegevallen, dat zich in Nederland heeft voorgedaan, is niet te achterhalen. Men schat: tussen de 60.000 en 110.000 gevallen. Deze schatting berust op een globale bereke ning over de periode 2229 augustus: toen kwam men op 50.000 tot 100.000 gevallen. Nadien zijn tot en met 5 sep tember, meer nauwgezet, 10.000 nieu we gevallen geregistreerd. De direc teur-generaal bracht grote dank aan de Nederlandse huisartsen voor hun medewerknig in deze zaak. Er gaan drie commissies aan het werk voor het onderzoek in deze af faire: een commissie, ingesteld door de Unilever zelf (leden: dr. W. Drees, de heer W. H. de Monchy en dr. P. Rijkens), welke commissie een in tern rapport zal uitbrengen aan de raad van bestuur van Unilever n.v.; een ter beoordeling van de schade vergoedingsclaims door de Unilever ingestelde arbitragecommissie, wel ker leden zijn aangewezen op aanbe veling van het ministerie van Jus titie in overleg met het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en een gemengd Nederlands-Duitse com missie voor het klinisch-epidemilo- gisch onderzoek, ingesteld door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Leden van deze laatste commissie zijn: dr. B. V. Bekker. hoofd van de epidemilogi- sche afdeling van de inspectie van de volksgezondheid, prof. E. H. Her mans, dermatoloog te Rotterdam en dr. J. H. Pannekoek, internist te De venter. Het is nog te vroeg om reeds definitie ve uitspraken te doen op grond van het toxicologische laboratoriumonder zoek, dat verricht wordt door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. Onder alle voorbehoud meent men echter wel te kunnen zeg gen, dat er weinig aanleiding bestaat om aan te nemen, dat de nieuwe emul gator giftig zou_ziin in de gewone zin airij' met verschillende diersoorten van het woord. Tali jke voederproeven hebben tot deze opvatting geleid. Uit andere proeven is echter gebleken, dat de mo gelijkheid bestaat, dat de nieuwe emul gator een overgevoeligheidsreactie bij de patiënten veroorzaakt heeft. Een dergelijke reactie kan in bepaalde ge vallen dodelijk zijn. Verdere onderzoe kingen om deze opvatting te bevesti gen zijn nog gaande. Op 25 augustus stond wetenschappe lijk vast, dat er in Planta-rood schade lijke bestanddelen voorkwamen. Op 1 september heeft de Unilever n.v. de fabrieksgeheimen over de samenstel ling van Planta-rood ter beschikking van de autoriteiten in Den Haag gesteld. De verdachte stof is in Nederland niet in andere margarines dan Planta ge bruikt. Zij is echter niet alleen in mar- farine onder het merk Planta-rood in e handel gekomen. In de maanden mei en juli werden ook enige partijen (31 ton) Planta in oude wikkel met de nieuwe emulgator op de markt ge bracht. Deze „voorcharges" hebben bij het onderzoek naar de verwekker van de blaasjesziekte een niet onbelangrijke rol gespeeld. Toen de ziekte zich ruim had verspreid, heeft men aan duizend personen gevraagd of zij Planta-rood gebruikt hadden. Het antwoord luidde in 986 gevallen bevestigend. Daarnaast zeiden acht personen, dat zij wel Plan ta hadden gebruikt, doch niet met de rode wikkel. Een nader onderzoek wees uit, dat deze personen woonden in de streken, waar de bedoelde „voorchar ges" waren ingezet. In totaal is er rond 790 ton Planta met de nieuwe emulgator sp de markt gebracht. Men schat, dat ongeveer een half miljoen mensen deze margarine in Nederland hebben gegeten. De Keu ringsdienst van waren heeft erop toe gezien, dat de pakjes Planta terug- fingen en -gaan naar de fabriek, trikt genomen blijven de produkten eigendom van de Unilever, maar ze liggen onder beslag van de Keurings dienst. In het algemeen is de rege ling in dergelijke gevallen zo, dat het artikel onder toezicht verwerkt mag worden tot een nieuw produkt, dat niet voor menselijke consumptie is bestemd. In Duitslandnieuwe emulgator aan margarine onttrokken Op de persconferentie werd voorts een mogelijke verklaring gegeven voor het feit, dat men in Duitsland bij de blaasjesziekte gedacht heeft aan een virus en de eigenlijke verwekker van de ziekte niet op het spoor is ge komen. In Nederland werd per ton 2 kilogram van de nieuwe emulgator toe gevoegd: in Duitsland echter 0,8 kg per ton. De hoeveelheid was dus bjj ons tweemaal zo groot en hierdoor ont stond een duidelijker ziektebeeld. In Duitsland begon men het op de markt brengen van de nieuwe marga rine (onder de namen Rama en Sa- nella) in Kiel In juli 1958 en de epi demie begon in Duitsland ook In Kiel. Eind september werd de nieuwe mar garine uit de handel genomen. De epi demie hield kort daarna ook op. In de periode begin oktober tot begin no. vember 1958 kwam de nieuwe mar garine in andere delen van Duitsland op de markt en toen kreeg men ook daar met de ziekte te maken. De emul gator is toen aan de margarine ont trokken. Er zijn voor ons nog tal van impon derabilia in deze zaak. In nauwe sa menwerking tussen justitie en volksge zondheid hopen wij daarop een ant woord te vinden, aldus prof. Munten dam. VENETIE, 8 sept. (A.F.P.) De grote prijs van het filmfestival de Gouden Leeuw is woensdag toege kend aan de Franse film „Le passage du Rhin" van André Cayatte. De Amerikaanse actrice Shirley Mae- Laine kreeg de Volpi-beker voor de beste vrouwelijke hoofdrol door haar spel in de Amerikaanse film „The Apartment" van Billy Wilder. De Vol pi-beker voor de beste mannelijke hoofd rol werd toegekend aan de Brit John Mills voor zijn optreden in de Britse film „Tunes of Glory" van Ronald Neame. De speciale prijs van de jury ging naar Luchino Visconti voor „Rocco et ses frères", terwijl Florestano Vancinl voor „La longa notte del 43" de prijs kreeg voor het beste eerste werk van een regisseur. Tenslotte bekroonde het rooms-katho- lleke internationale filmbureau de Fran se film „Voyage en ballon" van Albert Lamorlsse. ROTTERDAM, 7 sept. Het Rijn motorschip „Vrijheid" (345 ton), dat eigendom is van de heer P. Schaap jr. uit Rotterdam, is maandagavond bij Mannheim gezonken. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voor gedaan. Schipper J. Rozenbrand, zijn vrouw en hun zoon waren al naar bed ge gaan, toen de schipper wakker werd, gewekt door klotsend water. Toen hij aan dek een kijkje ging nemen, kwam het water al de machinekamer binnen. Hij wekte zijn vrouw en zoon en het drietal stapte over op het schip, dat naast het hunne lag. Direct daarna zonk de „Vrijheid". De eigenaar acht het niet uigeslo- ten, dat het schip, zonder dat iemand het heeft gemerkt, overdag op een zich onder water bevindend obstakel lek is gestoten. DEN BOSCH, 7 sept. Aan het einde van de finale van het Internatio nale Vocalistenconcours heeft de jury hedenmiddag de prijzen teogekend. Er ging geen eerste prijs naar de tenoren, maar er vielen wel twee tweede prij zen, voor de IJslander Sigurdur Bjorns- son en de Engelsman John Wakefield, de enigen, die zich in de finale hadden weten te plaatsen. In de klasse bas- bariton verwierf de eerste prijs de Hon gaar Karoly Schmidt en de tweede prUg de Nederlander Bert Olsson. Schmidt kreeg tevens het predicaat „beste zanger van het concours". In de klasse sopranen verwierf de eerste prijs de Franchise Lise Arséguet, de tweede prijs was voor de Poolse Irene Torbus-Mierzwiak, die zich tevens zag begiftigd met de nieuwe titel, door de Nederlandse Opera ingesteld (er zit een engagement aan vast) „beste ope razangeres". De aanmoedigingsprijs van Toonkunst werd toegekend aan Pe ter Ejjkenboom te Sittard, die overi gens al bij de voorselectie was afge vallen. Er werden ook eervolle vermeldln- fen toegekend. Aan de Franse bas acques Villlsech en zijn Engelse col lega Harold Gray, aan de Praagse bariton Jindrich JIndrak, de Poolse sopraan Halina Jankowska en de Chinees-Indiaanse sopraan Soo-Bee Lee. (Van onze correspondent) DELFT, 7 september In aanwe zigheid van minister mr. J. Cals, een aantal vertegenwoordigers van de over heid alsmede figuren uit het bedrijfs leven en van de gemeenschap van de Technische Hogeschool heeft dr. C. H. van der Leeuw, vanmiddag afscheid genomen als president-curator van de- z hogeschool. De scheidende functio naris kreeg een aantal kostbare ge schenken aangeboden en drukte na af loop van de afscheidsbijeenkomst in het gebouw voor werktuig- en scheeps- bouwkunde vele handen. Minister Cals herinnerde aan de tijd dat dr. Van der Leeuw zitting kreeg in het college van curatoren. Dat was in 1946. In 1953 werd dr. Van der Leeuw president-curator. De minister zei dat onder zijn presidium zeer veel tot stand gekomen is. „Het valt ons zwaar u als president-curator te zien heengaan", zo zei hij. Hi) riep bij deze gelegenheid de nieuwe president curator, ir. F. Q. den Hollander, een hartelijk welkom toe. Tenslotte liet mr. Cals de dankbaarheid van de gehele regering duidelijk uitkomen. „Onze dankbaarheid kent geen grenzen", zo zei hij. Waarderende woorden werden ver der gesproken door dr. ir. F. Q. den Hollander, die sedert kort na de twee de wereldoorlog met dr. Van der Leeuw heeft samengewerkt. Hij bood namens het college van curatoren het encyclo pedische boekwerk „A history of tech nology" aan. De rector-magnificus, prof. dr. R. Kronig, was ook enthou siast over de verdiensten van dr. Van der Leeuw. Hij bood hem een foto-al bum aan met een deel van de geschie denis van de Technische Hogeschool en een aardewerk beeld uit Peru, duizend jaar oud. Ook schonk hij dr. van der Leeuw symbolisch een groot brok ia- tuursteen dat bestemd is om in de nieuw te bouwen aula van de T.H. te worden geplaatst. Nadat dr. Van der Leeuw ook na mens de wetenschappelijke staf, het overig personeel van de T.H. en de studenten was toegesproken, gaf hij ln een dankwoord te kennen dat zijn wee moed om het afscheid overheerst wordt door vreugde over zijn werkpe riode aan de T.H. en vreugde over het samenzijn op de afscheidsbijeenkomst. dé nm m dé ?éér 11 Er zit voor de twee mannen niets anders op dan maar verder te gaan door de donkere tunnel. Spookachtig weerkaatst het geluid van de riemen tegen de vochtige wanden. En ze slaken een zucht van verlichting als ze voor zich licht zien schemeren. Even later bereiken ze een grote holle ruimte, schaars verlicht door flambou wen en sprakeloos staren ze naar de schepen, die in deze grot lig plaats hebben. „Bij de Goden", mompelt Olaf, „Wie had dat ge dacht! Er ligt hier zowat een hele vloot." In stilte roeien ze de boot over het ondergrondse meer naar de overzijde, waar enkele trap treden naar een soort platform leiden. Een gewapende krijger wacht hen op. „Myn naam is Olaf, de Beren jager" gromt Olaf. „Breng ons naar je aanvoerder; ik heb een belangrijke mededeling voor hem". „Wat jij belangrijk vindt, Olaf, kan ons wel eens wei nig interesseren", klinkt het met een spotlach. „Je hebt hier ge zien wat geen vreemde ooit zag en je bericht moet wel heel be langrijk zijn, als je dit bezoek wilt overleven. Volg mij!" ZAb U PAT, INSPECTEUR? ER DOOK IEMAND IN DE STRUIKEN POLITIE'. BLIKSEMS VOERT CANDISH CHILD KOMT TWEEEN ACHTERNA WORDT SWAN FEATURES SYNDICATE AMSTERDAM, 7 sept. De mogelij ke verstrekkingen aan de ziekenfonds verzekerden dienen te worden uitge. breid met een vergoeding in verband met de kosten van verpleging in een erkend verpleegtehuis. Tot deze con clusie is de ziekenfondsraad in over grote meerderheid gekomen na zich op verzoek van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid daar over te hebben beraden. Aan de minis ter is rapport uitgebracht. Voor het eer ste jaar begroot de raad de kosten van deze nieuwe voorziening op twintig miljoen gulden. De nieuwe verstrekking moet al dus de Ziekenfondsraad voorzien in de behoefte aan verpleging en reacti veringsmogelijkheden voor patiënten, die een bijzondere verpleging met daar aan verbonden behandeling nodig heb ben, welke zij thuis, met behulp van 's GRAVENHAGE, 7 sept. In een overvolle zaal van het Kurhaus te Scheveningen met alle gordijnen potdicht zodat ons bij die ene mooie zomerdag niet eens een blik op de zee was vergund, toonde Metz haar herfst- en wintercollectie. De ouver ture was verrassend: vier manne quins in golvende fluwelen ochtend gewaden van dieprood, middeleeuws- groen, aubergine en zwart zweefden de zaal binnen. Hals en mouwen Groen met zwarte noppen en een af neembare kraag-stola. waren afgezet met witte broderie. Een goed begin van een goede show. Metz houdt er een eigen stijl op na voor een speciaal type vrouw. Zij moet durf hebben en allure om de losse pan den, draperieën en ruime vallingen op de rug die vooral in zuiver zijde met zoveel „beweging" kunnen worden ge lanceerd goed tot zijn recht te laten komen. Maar als dat lukt, zoals bij de mannequins Is het heel erg bo.iend. Dat is ook de pierrot-kraag op een tweed mantelpak (gelukkig afneem baar) of de van voren vanuit de taille naar achter weglopende panden juist als bjj een jacquet. De in Parijs en Italië gelanceerde cape wordt door Metz we zouden haast zeggen van zelfsprekend met beide handen aan gegrepen. We zien haar dan ook in allerlei variaties en lengten toegepast. F n cape van ruiten stof behorend bij een roestbruin complet vormt een zeer voejant geheel. De mantels en com plets zijn zonder uitzondering goed te noemen: fraaie warme stoffen, diepe tinten en ruime draagbare mo dellen met speelse ideëen. Grijs wordt met aubergine tegengevoerd en een koningsblauwe mantel bloeit als het ware open wanneer de man nequin de fel rode ruiten voering toont met bijbehorend pakje. Nu wordt ook de rode hoed begrijpelijk. De franje aan een mantelkraag wordt met applaus begroet. Veel is er met leer afgewerkt. De hoeden-Peter Voorn werkte dit seizoen wederom voor Metz-steeds ge dragen door eenzelfde mannequin, la ten zien hoe een hoed in staat is de vrouw van aanzien te veranderen. Een lief, jong huisvrouwtje met een roze „badmuts" van velours gegar neerd met een enkele struisvogelveer wordt een pittige bakvis door een enor me witte windpluis op het hoofd te dra gen, zo een als we allemaal als kind wel eens van een stengel hebben ge blazen. Nu eens de vroegere Mariene Dietrich met diep in de ogen zakkende cloche waarop zwarte veren en dan ineens een zeer gemenacipeerde ver schijning die geen begeleiding duldt en dat niet beter weet te demonstereren dan door een forse fazantenveer in vo le lengle dwars van de hoed af te ste ken. Maar wat voor een vrouw wordt ze met die zwarte bol waarop als gar nering een typisch geval prijkte, het best te vergelijken met een luchtfoto van een grillig moderne beton-construc- tie? Dan zijn de Russische bontmutsen heel wat „grijpbaarder" tenminste wat Jacquet-achtig en gesloten met knopen op de rug, grijze tweed met zwarte rand. de vorm betreft, de waarde van het materiaal leent zich daar minder toe. Een hoed met lang afhangend lint als een Chinese staart was duidelijk van Oosterse herkomst: ook het daarbij gedragen kardinaalsrode pak van door gestikte peignoir-zij. Het sloot van achteren: een detail dat veel terug komt. Voor de avond veel goud- en zilverdoorweven stoffen. Ook noppen: bruin met zwart, groen met zwart en zwart op zwart maar dan zijn de nop pen van fluweel. Met dit alles wordt door Metz gegoocheld: ruimte van achter in de rok of een „afzakkende" rug op een lage band, draperiëen en een losse overschoot. Voor de vrouw die het dragen kan moet dit spelen met kleren een genot zijn. G. S.-de W. huisgenoten of wijkverpleegster, niet kunnen krijgen. Dit zijn enerzijds pa tiënten, die een behandeling in een zie kenhuis hebben ondergaan en zo ver zijn, dat zij de kostbare ziekenhuisoutil- Iage niet meer nodig hebben, doch thuis nog niet verpleegd kunnen wor den. Anderzijds thuis liggende patiën ten, voor wie de opneming in een ver pleegtehuis de mogelijkheid biedt tot reactivering of verzachting van het lijden. De vergoeding van de verpleegkosten kan, om verschillende redenen, niet onbeperkt zijn. De Raad heeft geadviseerd de ver goeding te stellen op vijftig pet. van de verpleegprljs van de laagste klasse van een verpleegtehuis, tot een maci- nium vergoeding van 7.50 per dag, en deze te verlenen gedurende ten hoogste 365 dagen, al dan niet aaneen gesloten in een verpleegtehuis doorge bracht. Het wordt waarschijnlijk ge acht. dat binnen deze periode een groot deel van de patiënten kan wor den geholpen. Is verpleging geduren de het maximumaantal van 365 da gen genoten, dan ontstaat er weer een recht na een wachttijd van twee jaar. Gedurende zijn verblijf in het er kende verpleegtehuis behoudt de ver zekerde zijn recht op kosteloze ge neeskundige en farmaceutische hulp en op andere bestaande verstrekkin gen. De kosten hiervan worden dus vergoed boven de vijftig procent van de verpleegprijs. Uitgaande van de verwachting, op grond van voorlopige gegevens van de geneeskundige hoofdinspecie van de volksgezondheid, dat voorshands voor ongeveer 10.000 bedden een erkenning, deels een voorwaardelijke, kan worden verleend, en dat circa 8.000 bedden hiervan door ziekenfondsverzekerden (vrijwillig-verzekrden inbegrepen) zul len worden ingenomen, is de raad voor het eerste jaar tot de bovengenoemde begroting van twintig miljoen gulden gekomen. Over de ontwikkeling der kosten ln latere jaren is nog weinig te zeggen. Het aantal bedden zal ongetwijfeld stij gen. Volgens een voorzichtige schatting zullen zeker twee bedden per 100 in woners nodig zijn, waardoor de kosten zullenoplopen tot meer dan het dub bele van de aanvankelijk geraamde. HILVERSUM, 7 sept. In Zeist is een 42-jarige Hilversumse fabrieksar beider aangehouden. De man heeft in braken gepleegd in Hilversum, Laren, De Bilt, Baarn en Eemnes. Hij had het hoofdzakelijk op geld gemunt. Voor be- ufaSen t°t in de duizenden guldens heeft hu in de loop van de afgelopen maan den in de wacht gesleept. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 8 sept. De kolonel- vlieger-waarnemer W. A. Bedet heeft gistermiddag het commando over gar nizoen en vliegbasis Leeuwarden over gedragen aan de sinds enkele dagen tot kolonel bevorderde overste J. L. Bosch. Kolonel Bedet is zoals bekend benoemd tot commandant van het com mando luchtverdediging op Nederlands Nieuw-Guinea en tevens als comman dant van de vliegbasis Mokmer op het eiland Biak. Zijn opvolger voor Leeu warden, de kolonel Bosch, was de laat ste jaren werkzaam als luchtmachtat taché aan de Nederlandse ambassades te Bonn en Kopenhagen. e kaasmarkt in Woerden bestaat 75 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum II zijn handelaren uit het gehele land bijeen genodigd, o.a. om deel te nemen aan een kaaskeurdersconcours, dat hen in staat stelde hun vakkennis te toetsen. Bij deze proef-toets heeft de meest succesvolle keurder een wissel hoofdprijs gewonnen: een massief gouden kaasboor plus het hartelijke applaus van collega's handelaren en overige belangstellenden. Op de foto: de prijs- proevers in actie. (Van' een verslaggever) AMSTERDAM, 7 sept. Een Neder lands wervingsteam, gevormd door de directeuren van de arbeidsbureaus ln Dordrecht en Apeldoorn en door twee artsen is sinds 1 september j.I. in Mi laan bezig Italiaanse arbeidskrachten te selecteren voor Nederlandse werk gevers. De eerste groep Italianen wordt volgende week in Nederland verwacht. De werving van de buitenlandse ar beidskrachten geeft een aardig staaltje van gedegen Nederlandse organisatie te zien. Ongehuwde Italianen tussen de 23 en 35 jaar, die in Nederland willen wer ken, reizen op kosten van de Italiaanse overheid naar Milaan. Landelijke arbeidsbureaus hebben reeds tevoren hun arbeids- en crimi neel verleden nagegaan. In Milaan verschijnen zij voor het Nederlands wervingsteam, waar zij ook direct medisch gekeurd worden. Wan neer zij geschikt bevonden worden ver trekken zij dezelfde dag nog per trein naar Nederland. Zij hebben dus reeds van hun familie afscheid genomen toen zij naar Milaan reisden. Worden zij niet geschikt bevonden, dan reizen zij weer onmiddellijk terug naar hun res pectieve woonplaatsen, alweer op kos ten van de Italiaanse overheid. De Italianen die geschikt bevonden zijn arriveren ongeveer negen uur des morgen op het station in Utrecht. De avond tevoren zijn de werknemers die om Italiaanse arbeidskrachten verzocht hebben telefonisch op de hoogte gesteld door de arbeidsbureaus in Nederland, die in nauw contact staan met het wer vingsteam in Milaan. Onmiddellijk na aankomst reizen de Italianen door naar hun verschillende werknemers in Nederland. Zij zijn reeds bij voorbaat van een kosthuis verze kerd, omdat de Nederlandse werkge vers zich verplicht hebben daarvoor te zorgen vóór de Italianen over de grens zijn. Een dag na aankomst beginnen de buitenlandse arbeiders reods met hun werk. In Milaan hebben zij een con tract getekend voor een jaar. Gedurende een proeftijd van ten hoog ste twee maanden kunnen de werkge vers en de buitenlandse werknemers beslissen of het hen bevalt. De reis naar Nederland en terug wordt door de werkgever betaald. Wanneer het jaar om is kan de Ita liaan op speciaal verzoek langer blij ven. Hoewel de vraag naar Italiaanse werknemers wel 3500 bedraagt, heeft de regering besloten voorlopig niet meer dan 2.000 Italianen naar Neder land te laten komen. Men is enigszins huiverig omdat andere landen reeds ver voor ons land Italiaanse arbeids krachten hebben ingehaald. Met name in Duitsland werken reeds duizenden Italianen. Het interparochieel sociaal charita tief centrum zal zich ervoor beijve ren dat de Italianen goed in Neder land worden opgevangen. Alleen reeds in Amsterdam is vraag naar 650 Italianen, waarvan de helft geschoold moet zijn. De vraag is het grootst in de metaal sector. DELFT, 7 sept. De gemeentepolitie he°ft een 37-jarige, uit Rotterdam af komstige verpleegster uit het Groene- Kruis-Sanatorium in arrest gesteld op verdenking van brandstichting. De zus ter heeft reeds een bekentenis afgelegd en gaf als motief voor haar daad op, dat zij de eenzaamheid van de nacht dienst niet kon verdragen. Dinsdagnacht ontdekte een nachtzus ter een brandje in de keuken van het zusterpaviljoen. Zij waarschuwde de di rectrice en samen konden zij het vuur doven. Nauwelijks was dit gebeurd of er werd brand gemeld uit de keuken, onmiddellijk gevolgd door meldingen uit andere delen van het sanatorium. Het personeel slaagde er in alle brandjes te blussen. De politie, die intussen was gewaarschuwd, arresteerde de zuster na een uitgebreid^ onderzoek. DEN HAAG, 8 sept. De direct, van het „Nederlands Danstheater" heeft een contract gesloten voor een tournee van ruim een maand naar Israël. Reeds 25 september zal het ge zelschap naar Israël vertrekken, waar gedurende circa vijf weken een dertig tal voorstellingen zal worden gegeven, zowel in de grotere plaatsen Jeruza lem, Tel Aviv, Haifa, als in de Kib boets.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2