De K.R.O. en zijn structuur (1) BEZINNING OP OPBOUW PROGRAMM APOLITIEK N OMLIJNING VAN VOORZITTERSFUNCTIE IS IN HET GEDING I N de chocolademelk heet nu (weer) i Personeelsbeleid gevraagd Strenge scheiding nodig tussen geestelijk gestoorden en andere delinquenten VISSERS DOORKRUISEN MIJNENVEEG-OEFENING H Hammarskjöld wil Congo- debat in Veiligheidsraad Tachtigjarige industrieel Na avontuur verambtelijking Knoop dit in uw oori Afternoon Klachten bij de marine ZO NODIG ONTWAPENING CONGOLESE TROEPEN Bonkaartenactie brengt 188.000 gulden op Arbeidsmarkt en spijtoptanten Achtduizend ton op de markt? DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 PAGINA 5 VAN NELLE's tl&eebuilt j es 98 ct dorstlessende melkchocola Ned. Nieuw-Guinea 9? Prof. van Bemmelen op criminologisch congres: =1 Bestuursleden K.V.P. in Berlijn NEW YORK, 8 sept. (A.F.P., Rtr.) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Ham marskjöld, heeft om een bijeen komst van de Veiligheidsraad ge vraagd om een plan te bestuderen voor „internationale financiële hulp" aan Congo en om na te gaan hoe men „met vreedzame middelen" een einde kan maken aan de binnenlandse twisten aldaar, die voor het land zeer nadelig zijn. Hammarskjöld wil een bedrag van een 100 miljoen dollar voor de V.N.-hulp. De bij eenkomst zal waarschijnlijk mor gen of zaterdag worden gehouden. „Brood in de wereld In Indonesië Voormalige Nederlandse bedrijven genaast Werkgelegenheid speelt slechts kleine rol bij toelating Koelhuisboter KNBTB en Middenstands bond over kinderbijslag Eerste of derde kind geen principe-kwestie Bromfietser door auto gegrepen en gedood In Rilland-Bath Australisch ambassadeur opent dorpshuis C. L. Stulemeijer Het vertrek van de heer Toon Rammelt uit de programmastaf van de K.R.O. heeft een raket werking gehad en overigens de struc tuur van de Katholieke Radio Omroep in openbare discussie gebracht. Op zich steekt hier niets veront rustends of sensationeels in en in de ze zin, sine ira ac studio, wil ik gaarne een bescheiden bijdrage tot de gedachtenwisseling leveren. Het gehele omroepwezen in ons land heeft in de gangbare zin van het woord, zacht uitgedrukt, geen uitge sproken democratische structuur. De ene omroeporganisatie wat meer dan de andere, maar elke heeft op haar eigen wijze iets van een ver bruikscoöperatie: een sterk gezag aan de top, een uitermate getem perde democratische structuur aan de basis. Men zou het zich ook nau welijks anders kunnen of willen in denken het alternatief is, zoals bijna overal elders in de wereld, een voorziening van staatswege dan wel een zuiver commerciële bedie ning, en in beide gevallen is van een wezenlijke democratie in veel geringer mate sprake. In Nederland kent het omroepbe stel de unieke vorm van particulier initiatief in groepsverband, met iets van een democratische signa tuur maar deze democratische trek is terecht beperkt. En zo is er m de verschillende omroepen van ons land een structuur gegroeid, die het midden houdt tussen bediening van bovenaf en democratie. Zeker met de K.R.O. is dit het geval. En het is, in beginsel, een wijze struc tuur. Geen zinnig mens zal, denke lijk, begeren, dat bij deze cultuur voorziening een radicale structuur wijziging de macht zou willen leggen in de handen van de consument. Maar dit „o zijnde, zal er altijd een zodanige afstand tussen „produ cent" en „consument" blijven be staan, dat een ernstig zich bezinnen de structuur van onze omroep n de doeltreffendheid van zijn pro- grampolitiek een eenvoudige eis is van democratische waakzaamheid. Een appèl in deze richting behoeft niets schokkends te hebben. Een man, die 25 jaar lang een sleutelpositie in het programbeleid van de K.R.O. bezette, is teleurge steld heengegaan. Hij heeft zijn ont slag aangeboden en de motieven daarvoor aan het bestuur voorge legd. Het bestuur van de K.R.O. heeft, de kansen voor het aanblijven van deze functionaris in een veran derde structuur niet benuttend, ten slotte het ontslag aanvaard. Hoe on prettig het in zekere zin ook is, een principiëel conflict is bijna steeds gelijktijdig een persoonlijk feit. Dat is de menselijke geschiedenis nu eenmaal eigen. Hoezeer ik met an deren het heengaan van de heer Rammelt, om zijn persoon en zijn verdiensten, betreur en dus ook het besluit van het bestuur om dit ver trek te bekrachtigen, er zit een gun stige kant aan, omdat daardoor de zaak zelf niet meer gekoppeld is aan één persoon. Vrij van prestige overwegingen voor wie dan ook, ligt nu de weg open om de struc tuur zelf in alle gemoedsrust te be zien. Toen in ons land de radio-pio niers hun werk begonnen, was er van een scheiding tussen program en bedrijf nog geen sprake. De eerstelingen als Willem Vogt en pastoor Perquin waren bij uitstek, op hun gebied, culturele baanbre kers, die gaande weg de apparatuur opbouwden, die ze nodig hadden voor hun cultuurarbeid. Gezagscon flicten waren er niet of weinig. Zó dominerend is de persoonlijke onder nemingszin, en het overwicht van voortrekkers in het eerste uur en dit geldt al heel bijzonder voor on dernemingen op gebied van de cul tuur dat er in bestuurlijk op zicht weinig moeilijkheden waren. De pioniers scheppen zich eenvou dig het kader, waarin zij met een schijn van democratie in feite het gezag volkomen in handen hebben. Later, in een volgende generatie, komen de wrijvingen. De krachtfi guur van de aanvang verbleekt, de spankracht van het avontuur min dert, het bedrijf stabiliseert zich; er treedt een verambtelijking in. Dat is de geschiedenis van alle menselij ke scheppingen de radio maakt er geen uitzondering op. Wat deze laatste betreft: de apparatuur heeft zich tot een zelfstandige grootheid geëmancipeerd, zij is een bedrijf ge worden om een program te produ ceren, en niet langer een program, dat zich bij wijze van spreken een apparaat improviseert. De „luister vinken" van voorheen in de ge wijde klank van Willem Vogt zijn van gemeenteleden en zeloten tot abonnees, consumenten, afnemers geworden. Een dergelijk proces is menselijk en begrijpelijk, maar juist in het be lang van de gezondheid van het or ganisme kunnen er nu spanningen optreden. Men realiseert zich thans pas, hoe onvolkomen de structuur niet meer voldoende beantwoordt aan het oorspronkelijke doel: het schep pen van een program. Het accent is verlegd het middel, de appara tuur, schijnt doel te zijn geworden. En dan wordt men er zich geleide lijk van bewust, dat hypotheken uit de historie tot ons zijn gekomen, die tijdig hadden moeten worden afge lost en thans geen functie, tenzij dan Van erfelijke belasting, vervullen. En om concreet te zijn: de K.R.O. is ->p deze wijze verhypothekeerd. De kern van de zaak om ons voor heden hiertoe te bepalen is: de bestuurlijke crisis. Het bestuur van de K.R.O. is des tijds, met de onder ons, katholieken, zo gewilde passepartout, samenge steld uit vertegenwoordigers van een tamelijk vast ensemble van volkrijke organisaties. Wij kennen het patroon van ouds. In beginsel is tegen die figuur eigenlijk niet z veel bezwaar in te brengen: ze be antwoordt aan een vage aanduiding van een corporatief patroon en heeft het voordeel, dat men ze in alle vor men van gewenste getemperdheid kan toepassen. Sóms is het enkel een gezelschap van uniforme akten- tassen, maar het kan gelukkig ook komen tot een hogere graad van be wustwording. n principe, herhaal ik, is er eigenlijk óók niet voor de structuur van een omroep tegen Advertentie Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. (groot formaat doos van 20 stuks een dergelijke vorm van medezeg genschap van de kant van de volks wil geen overwegend bezwaar in te brengen. Het blijft alleen zo moeilijk naar de wisselende omstandigheden de gepaste graad van bewustwor ding te regelen. Pastoor Perquin, de pionier, had en terecht alleen behoefte aan een bestuur, dat hem louter door aanwezigheid en be aming moreel ruggesteunde, maar niet voor de voeten liep. De ontwikkeling der dingen plaat ste het bestuur echter gaandeweg voor een andere en meer bewustzijn vorderende taak en de beklemmen de vraag is, of deze noodzaak tij dig is onderkend. Hoe het zij, tè laat is het nog niet. Nu doet zich echter de moeilijkheid voor, dat bij een cor poratieve samenstelling van een bestuur, als dit in feite bij de K.R.O het geval is, althans de waarborg ontbreekt voor voldoende deskundig heid in die kring. Niét dat de aan geworven representanten op hun terrein niet deskundig zouden zijn, maar de K.R.O. is nu eenmaal niet primair een Verbruikscoöperatie doch een Program-instituut, een represen tatie van het katholieke beschavings leven. Dit vraagt van de bestuurderen behalve een zekere competentie op dit stuk, ook een reserve aan toe wijding en tijd aangenomen na tuurlijk, dat de bedrijfsleiding van de omroep daarop een beroep zou willen doen, of anderzijds het be stuur dit zou eisen. atuurlijk zou een bestuur, dat op deze titels van competentie, toe wijding én tijd zou worden aan gemonsterd, en minder op grond van een min of meer toevallige repre sentatieplicht, sterker uit de bus ko men. Maar men zou zich tenslotte kunnen verzoenen met de figuur van een toplichaam, dat op corpora tieve wijze de volkswil der katholie ke gemeenschap zou uitdrukken, mits... En op deze mits komt het aan. Er is een tweeledige, mogelijk fa cultatieve, mits. Op de tweede kom ik in een volgend artikel terug, thans bepaal ik me nu tot de eerste mits. „Het Binnenhof", commentaar le verend op het gebeuren in de K.R.O.. heeft deze „mits" onder woorden gebracht. Het dagblad bepleit een structuur, waarin de vertegenwoor digers der bekende reeks van orga nisaties zouden optreden als een soort college van kiesmannen, wier taak het zou zijn het eigenlijke, maar dan meer gericht-samenge- stelde bestuur te kiezen. Een soort van getrapte verkiezing dus. Onge twijfeld zit er iets aantrekkelijks in dit denkbeeld. Het dubbele voordeel ervan is, dat een zekere, traditione le binding met de corporatief opge deelde katholieke gemeenschap ge handhaafd blijft, terwijl toch ander zijds de weg openligt om bestuur deren met specifieke uitrusting /oor hun taak (competentie, toewijding, tijd) de eigenlijke bestuurstaak toe te vertrouwen. Stellig een denk- beeld, dat de overweging waard is. Verschuiving van het accent naar het bestuur brengt natuurlijk ook enkele hypotheken in discussie. Er is, bij de huidige stand der ontwik keling, kennelijk geen zwaarwegend motief meer aanwezig om terzake van het voorzitterschap de nog on gebroken dynastieke traditie te handhaven. Op zich is er weliswaar geen bezwaar tegen het behoud van een traditie als een zinvol ornament en evenmin tegen het behoud van een waardevolle persoonlijkheid maar principieel is de omlijning van de functie van de voorzitter volledig in het geding. De periode van de, overigens wijze, humane en zegen rijke voogdij schijnt wel voorbij. De kwestie van leek of priester is hier minder relevant dan de vraag of de voorzitter de directe exponent is van een competent bestuur en daar uit zijn gezag put, dan wel of hij bekleed is met een al dan niet ge boekstaafd, al dan niet mythisch ge zag. De kernvraag is: waar in de K.R.O. het criterium van de pro gramvoering (en dit is de enige be staansreden en de enige maatstaf voor een omroep) wordt gelegd: bij de voorzitter, bij het bestuur, bij de directie of bij de programmaleiding? BERNARD VERHOEVEN. (Advertentie) a tu AMSTERDAM, 6 sept. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van de ARKA in Den Haag zich gesteld achter het bestuur van de regionale afdeling Nederlands Nieuw Guinea zan de ARKA, voor wat betreft de bezwa ren tegen het personeelsbeleid dat on langs geleid heeft tot opschorting der werkzaamheden van het Georganiseerd Overleg. Het gaat hier om de wflze waarop het gouvernement van Ned. Nieuw Gui nea poogt jonge academici voor de be stuursdienst aan te trekken. De Com missie voor georganiseerd overleg zegt voor een voldongen feit te zijn geplaatst door een annonce in de Nederlandse pers. In deze advertentie werden sollici- DEN HAAG, 8 sept. Het vierde internationaal criminologisch congres is gisteren voortgezet met een bijeen komst in de Pieterskerk in Leiden, waar prof. Van Bemmelen een zeer belangwekkende rede hield over de verhouding tussen psychopaten en an dere delinquenten. Prof. van Bemmelen betoogde, dat er een beter systeem van psychiatrische rapportering moet komen, opdat meer doeltreffende maat regelen getroffen kunnen worden. Voorts verdedigde spreker de noodza kelijkheid van een strenge scheiding IJMUIDEN, 8 sept. Sinds begin juni komen bij de Marinestaf weer klachten binnen over het herhaaldelijk storen of onmogelijk maken van mij nenveegoefeningen door visserssche pen, speciaal kotters en andere kleine vaartuigen, die tijdens de oefeningen dwars door de daarvoor aangegeven oefengebieden varen of vissen. Wan neer de vissers zich niet aan de ge maakte afspraken houden, dan zullen zü daarvan zelf de schadelijke gevol gen ondervinden, zoals blijkt uit een mededeling van de inspecteur der vis serijen in het eerste district, de heer H. S. Drost. Reeds in mei 1958 is bekend gemaakt, dat in NATO-overleg uit d.e vele sinds 1950 gebruikte mflnenveeg-oefenvelden een keuze was gemaakt voor een tien tal vaste gebieden, waarin alle toe komstige oefeningen zouden worden ge houden. Deze regeling was tot stand gekomen na een aantal uitvoerige be sprekingen met de Staf van de Mijnen- dienst der Koninklijke Marine, aan welke bespreking o.a. werd deelgeno men door de voorzitter van de Neder landse Vissersbond en de inspecteur der visserijen in het eerste district, de heer H. S. Drost. Het doel van de m 1958 ingestelde vaste mijnenveeg-oefengebieden was tweeledig: de marine zou enerzijds tij dens haar oefenperiode op die vaste gebieden niet gestoord worden door er dwars overvarende 'vissersvaartuigen en anderzijds zou voor het visserijbe drijf het voordeel worden verkregen, dat de vervuiling van de zeebodem door scherpe obstakels, afkomstig van geëxplodeerde oefenmijnen, in het ver volg werd beperkt tot die tien vaste ge bieden. Tot en met mei kwamen bij de vis serij-inspectie in het eerste district BERLIJN, 8 sept. (DPA) De voor zitter van de K.V.P. mr. H. W. van Doorn, en de adjunct-secretaris dezer partij voor buitenlandse aangelegenhe den, de heer C. F. Kleisterlee, brengen op het ogenblik een bezoek aan West- Berlijn op uitnodiging van de Duitse bondsregering. Beide heren zullen zich op de hoogte stellen van de toestan den in de verdeelde stad. Vandaag zou burgemeester W. Brandt hen ontvan gen. geen klachten binnen, waaruit kon worden geconcludeerd, dat de in 1958 getroffen regeling bevredigend werk te. Als echter vissers zich niet aan de gemaakte afspraken houden, zal het mogelijk zijn, dat de marine zich gedwongen ziet de noodzakelijke mij nenveegoefeningen op andere gebie den te houden, met het gevolg dat weer overal de zeebodem voor het visserijbedrijf onveilig en schadelijk wordt gemaakt. Op Schiphol arriveerde woensdag „Nell Gwynn", de vertegenwoordigster van de samenwerkende Zuidafrikaanse citrus vruchtenexporteurs. Zij gaat een trip door ons land maken om de verkoop van citroenen, grapefruits en sinaas appelen te propageren. De „citrus-ko- ningin" wordt voorgesteld door Nell Gwynn, omdat die als de meest befaam de sinaasappelenverkoopster uit de Engelse geschiedenis wordt beschouwd. In een nieuw rapport aan de Veilig heidsraad zegt Hammarskjöld, dat de binnenlandse conflicten een bijzonder ernstig aspect hebben gekregen door het feit dat de partijen in Congo be paalde hulp van buitenaf hebben ont vangen en er op vertrouwen meer hulp te krijgen. Dit, aldus de secretaris-ge neraal, is in strijd met de geest van de resoluties, die door de Veiligheids raad zijn aangenomen en kan juist die elementen weer naar voren brengen, die de raad heeft willen uitschakelen toen hij om onmiddellijke terugtrekking van de Belgische troepen verzocht. Deze verklaring zou een in bedekte termen opgestelde berisping aan het adres van de Sovjet-Unie wezen, die zoals bekend vliegtuigen en vracht auto's aan Congo geleverd heeft waar mee de troepen van Loemoemba ver voerd werden. Hammarskjöld zegt voorts, dat de conflicten in Congo geleid hebben tot een aanzienlijk verlies aan mensenle vens. Over de financiële hulp merkt hfl op dat deze niet aan haar doel zal be antwoorden tenzij „alle verantwoorde lijke groeperingen in Congo zelf tot vol ledige samenwerking komen". Van bijzondere betekenis acht men Hammarskjölds mededeling dat het, in verband met de bescherming van de burgerbevolking van Congo overeen komstig de verklaring over de rechten van de mens, noodzakelijk zou kunnen zijn om de militaire eenheden in Con go, die het herstel van de openbare orde in de weg staan, tijdelijk te ont wapenen. tussen de straffen voor misdadigers en de vrijheidberovende maatregelen voor geestelijk gestoorden. De kern van het probleem ligt in de eigen ver antwoordelijkheid voor de daden (mis daden), welke bij de eersten niet mag worden aangetast", aldus de hoogle raar. Prof. van Bemmelen greep terug op het vergelijkend criminologisch onder zoek, dat prof. Van Rooy .hoogleraar in de criminologie in Groningen, in de jaren '54 tot '56 heeft ingesteld. Hij heeft toen een vergelijkend criminolo gisch onderzoek verricht tussen be roeps- en gewoontemisdadigers ener zijds en terbeschikkinggestelden-van- de-regering anderzijds. Het ging er daarbij over of beroeps- en gewoonte misdadigers ook niet in aanmerking zouden moeten komen voor terbeschik kingstelling. In dit verband sprak prof. Van Bemmelen over de vrees, die er heerst onder de juristen, dat het straf recht in vele gevallen zou worden her leid tot beoordeling van psychiatrische stoornissen. Men kan deze vrees op twee wijzen bezien, zo zei spreker. Daar is voor eerst de angst, dat geestelijk gestoorden niet geheel genezen in de maatschap pij terugkeren; de dood van het zes tienjarige meisje uit Venlo, dat ge wurgd werd door een gevluchte psy chopaat prof. van Bemmelen haalde dit geval aan heeft deze angst nieu we grond gegeven. Aan de andere kant bestaat echter het gevaar, en dat is het gevaar dat prof. Van Rooy in zijn studie onder het oog heeft gezien, ".at met de verpsychiatrisering de eigen verantwoordelijkheid ook b\j „gewone" misdaad wordt ondermijnd. Toch leg de prof. van Bemmelen er de nadruk op, dat er een tekort is aan psychia trische rapporten. Hij stelde daarbij dat men niet beangstigd behoefde te zijn voor overtrekking van de rol van de psychiater bij de rechtbank. Tevoren had de Leidse rector magni ficus, prof. Jonkers, de deelnemers welkom geheten, vooral de voorzitter van het congres prof. Thorsten Sellin, die op negentien september door de Leidse universiteit zal worden onder scheiden met het eredoctoraat in de rechten op grond van zijn pionierswetk in de criminologie. DEN HAAG, 8 sept. Het comité „Brood in de wereld" zal een bedrag van ruim 188.000 gulden ter beschikking stellen voor de anti-hongercampagne van de wereldvoedselorganisatie F.A. O. te Rome. Dit is het resultaat van de door de bakkerijen in de meidagen gehouden bonkaartenactie. Het bedrag zal in zijn geheel worden besteed voor een vijfjarig ontwikkelingsplan voor de tarwe- en gerstcultuur in elf landen van het midden-oosten, van Libië tot Pa- klSt&lla De actie van de Nederlandse bakke rij is voor een belangrijk deel mogelijk gemaakt door de Koninklijke Neder landse Gist- en Spiritusfabriek, de stichting Import Bloembureau, de bedrijfsvereniging voor het; bakkersbe drijf, de stichting „Nebato" en de Ne derlandse Vereniging van Meelfabri kanten. Deze instellingen hebben alle aan deze actie verbonden kosten ge heel voor hun rekening genomen, zo dat het totale geldelijke resultaat kan worden besteed. DJAKARTA, 8 sept. (Reuter). De Indonesische regering heeft dertig voor malige Nederlandse zaken genationali seerd. Twaalf daarvan zfln dochteron dernemingen van de „N.V. Denis". De maatschappijen waren reeds onder ,,re- geringstoezicht" geplaatst. Eerder deze week werden tweeëntwintig voormalige Nederlandse cultuurondernemingen ge nationaliseerd. tanten opgeroepen voor de bestuursdienst en daarbij is hen een tegemoetkoming in de studiekosten in het vooruitzicht gesteld. De toekenning van deze toela ge berust naar het oordeel der Commis sie voor georganiseerd overleg niet op een wettelijke basis. De commissie is daaromtrent ten onrecht niet geraad pleegd en naar de mening van de door de organisaties aangewezen leden der commissie moet de getroffen regeling in strijd worden geacht „met een van de overheid verwachtbaar, behoorlijk salarisbeleid". Het bestuur der regionale afdeling heeft het hoofdbestuur in Den Haag van de laatste ontwikkelingen op de hoogte gesteld. Het hekelt het beleid in het juist verschenen nummer van het af delingsorgaan onder de titel „Perso neelsbeleid gevraagd", wijzend op het verschil tussen de geannonceerde aan- tellingseis en de eis volgens de Bezol- digingsregeiing 1957. Door dat verschil, aldus de kritiek in het orgaan, wordt de deur wagenwijd open gezet voor lie den wier academische vorming beslist niet is gericht op een bestuursvoeren- de functie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 sept. Het toela tingsbeleid voor spijtoptanten uit In donesië mag men niet in verband brengen met de spanningen op de arbeidsmarkt en de aantrekking van Italiaanse arbeidskrachten, zo meent de regering. Dit blijkt uit het ant woord, dat minister-president prof. dr. J. E. de Quay, mede namens de ministers Beerman en Van Rooy, heeft gegeven op vragen van het Eerste Kamerlid Baron de Vos van Steenwjjk (VVD). Het door de regering gevoerde toelatingsbeleid voor spijtoptanten is gebaseerd op geheel andere overwegin gen dan de - wisselende - stand van de arbeidsmarkt. De werkgelegenheids situatie speelt voor wat de toelating van spijtoptanten betreft slechts een zijdelingse rol. Het aantrekken van Italianen is ge richt op vermindering van de huidige spanningen op de arbeidsmarkt. Het criterium bij de selectie is de arbeids geschiktheid. Een dergelijke selectie is in Indonesië niet mogelijk en kan bij de beoordeling van aanvragen om toe lating ook niet bepalend zijn, aldus de minister-president. DEN HAAG, 8 sept. Het produkt- schap voor zuivel zal de regering ad viseren tot het op de markt brengen van koelhuisboter uit de voorraden van het voedselvoorzienings in- en verkoopbureau. In de gistermorgen gehouden openbare vergadering van het produktschapsbestuur werd beslo ten, de verkoop van achtduizend ton VTB-boter tegen een vaste prijs te be werkstelligen. Als die hoeveelheid ver kocht is zal men bezien of het nodig is het dan nog overblijvende bij in- inschrijving te verkopen. DEN HAAG, 8 sept. De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en de Nederlandse Katholieke Midden standsbond hebben een adres gericht aan de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. in verband met de aanstaande parlementaire behandeling van de alge mene kinderbijslagwet. In dit adres wordt er bij de K.V.P.-fractie op aan gedrongen van de vraag of de kinder bijslagwet vanaf het eerste of derde kind moet gelden geen kwestie te maken, die de verwezenlijking van deze wet zou kunnen vertragen. Het adres merkt op, dat de besturen van de adresserende organisaties me nen, dat met deze vraag geen princi piële keuze is gemoeid, daar zowel het een als het ander zeer goed verdedig baar is. Op zichzelf beschouwd geniet de kinderbijslag vanaf het eerste kind de voorkeur van de besturen, vooral nu de ze sinds jaar en dag voor de loontrek- kenden bestaat en om praktische rede nen wel zal worden gehandhaafd. An derzijds echter hebben de besturen alle begrip voor het door de regering aan gevoerde motief inzake de premielast en kunnen zjj niet inzien, dat er van een discriminatie zou kunnen worden gesproken, wanneer naast een algeme ne kinderbijslag vanaf het derde kind voor de loontrekkenden uit hoofde van een afzonderlijke wet kinderbijslag zou blijven bestaan voor de eerste twee kin deren. Immers daar staat dan tegen over, dat het inkomen van de groep der zelfstandigen voor een kleiner deel wordt herverdeeld dan het inkomen van de groep der loontrekkenden, waartoe behalve het bruto-loon toch ook de so ciale premies behoren, die rechtstreeks bij de werkgever worden geheven over de door hem uitbetaalde loonsom, aldus het adres. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 8 sept. Op de Rijksstraatweg onder Irnsum is gister avond de 67-jarige D. Boelens uit Rien dodelijk verongelukt. De heer Boelens, die uit de richting Irnsum op een brom fiets huiswaarts keerde, werd toen hij plotseling de weg overstak om een zij weg in te slaan door een klein busje gegrepen en in een langs de weg lopende sloot geslingerd. Tijdens het vervoer naar de dichtstbijzijnde boerderij is overleden. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 8 sept. De Australi sche ambassadeur in Nederland, sir. Ed win Macarthy, heeft gistermiddag het nieuwe dorpshuis te Rilland-Bath of ficieel geopend. Toen Nederland in fe bruari 1953 door de ramp werd getrof fen, stelde het Australische volk spon taan tienduizenden guldens ter beschik king van de door de ramp getroffen dorpen. Een deel van deze gelden is o.a. Rilland-Bath toegewezen, dat hier mee ondermeer dit dorpshuis heeft doen bouwen. De heer Charles Stulemeyer viert zijn lustra samen met de AKWV, maar hij is in leeftijd een stuk verder dan deze ver eniging: op 20 september wordt hij 80, terwijl de Algemene Ka tholieke Werkgevers Vereniging dan pas 45 is. De foto toont hem tijdens het vorige lustrum. Het lustrum van de vereniging wel te verstaan. Maar dat ook de heer Stulemeyer toen niet ver geten is, blijkt uit het feit, dat hij op zijn 75-ste verjaardag werd bevorderd tot Comman deur in de Orde van Oranje- Nassau. Hij is intussen weer vijf jaar ouder geworden, maar zijn con stitutie schijnt van hetzelfde gewapend beton te zijn als zijn ondernemingen produceren. Die produktie begon in 1898, toen Carolus Lambertus Stulemeyer, na het beëindigen van zijn stu dies aan het College van St.- Rombout in Mechelen, zich in het bedrijfsleven stortte en met de ondernemingslust van de ge boren Rotterdammer samen met twee broers een klein aanne mersbedrijf begon. Het groeide uit tot een van de grootste maatschappijen op dit gebied en. een dezer dagen heeft het onder de naam N.V. Internationale Gewapendbetonboüw te Breda zijn gouden bestaansfeest gevierd. Dat de heer Stulemeyer's activi teiten inderdaad internationaal zijn geweest, blijkt uit het feit, dat hij in !909 in België de Société Beige de Béton oprichtte, en in 1920 in Frankrijk de Société Nord France d'Enterprise Générale en de Construction en Béton Armé in Rijssel. In 1922 werd het initiatief genomen tot het oprichten van een soortgelijke onderneming in Valencia, de Sociedad Iberica de Con- strucciones y Obras Publicas en verschillende hieraan verbonden dochter ondernemingen. In 1919 nam de heer Stulemeyer ook het initiatief tot op lichting van de N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda; enkele jaren 'iter stichtte hij in Frankrijk „La Soie Artificielle de Valencienne", in Spanje „La Seda de Barcelona" en in Engeland „Breda Visada Ltd". Tegelijk strekte de heer Stulemeyer zijn activiteiten ook uit op vele rndere industriële terreinen, hetgeen blijkt uit de vele functies, die hij 'ele jaren heeft vervuld en voor een deel nog vervult, zoals die van gedele geerde van de Raad van Bestuur van de Internationale Viscose Compagnie te Breda; voorzitter van de Raad van Bestuur van de N.V. Artsilk te Breda; commissaris van de AKU; de N.V. Onderzoekingsinstituut Research en de N.V. Internationale Rayon Verkoopkantoor te Arnhem; voorzitter van de Raad van Bestuur van de N.V. Steenfabriek „Udenhoui"; van de N.V. Machinefabriek „Breda" en van de N.V. Constructie Werkplaats en Machine fabriek „Rayon" te Breda; commissaris van Mierlo en Zn N.V. te Breda en commissaris van Gebr. Van Gilse Kandijfdbriek N.V. te Roosendaal. Maar het leven van de heer Stulemeyer werd niet alleen beheerst door beton, kunstzijde, machines en kandij.met name op sociaal en cultureel terrein was hij een actieve belangstellende. Zo nam hij o.a. het initiatief voor het sociale werk in het Bredase Westeinde en ijverde hij voor de t.b.c.-bestrijding. Verscheidene jaren was hij voorzitter van het mede door hem opgerichte O.L. Vrouwe Lyceum en van de r.-k. Leeszaal. Ook is hij in Breda wethouder geweest. Als plaatsvervangend voorzitter van de AKWV richtte hij in 1919 de vereniging in het diocees Breda op, waarvan hij een kwart eeuw voorzitter is gebleven. Verder was hij bestuurslid van de Bredase Raad van Arbeid en van de Hoge Raad van Arbeid. In 1924 werden zijn verdiensten op industrieel, sociaal en cultureel terrein erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en in 1936 werd hij ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tien jaar later volgde zijn benoeming tot ridder in de orde van d" H. Grego~ius de Grote en in 1951 tot chevalier de la Légion d'Honneur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5