Nederlands initiatief voor werven in Antwerpen? ïïlc ÏJliiian '4 Indonesisch leger voert actie tegen communisten Bevolking gewaarschuwd op haar hoede te zijn r LONDENSE BRIEF Terug naar een Europees concert Rotterdammer zou meerderheids belang in onderneming bezitten bezitten Studenten werpen minister met ei College in Rome voor studenten uit Afrika Koningin-moeder bij oud-gedienden Ike verbindt aan ontmoeting met K. voorwaarden Reeds 105 doden op Puerto Rico REVOLUTIONAIRE SCHEEPSBOUW Supertankers van 150.000 ton Zuid-Afrika WENS VAN PAUS Plaat Een adellijke visserman De bekoring van het eiland Man Onaangename week voor de veldmaarschalk Man raakt te water Fikkie hoeft niet meer te krabben DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 PAGINA 7 BUITENLANDSE KRONIEK pindakaas Indonesië vraagt steun van vakbonden in V.S. V Zilveren pater Zilkens wil zilver zien Portaalwerk in Utrecht - Etalages brengen bezinning Met vlaaien bouwen Wandelende rijders President de Gaulle van Frankrijk houdt zijn persconferenties te zelden dan dat men over één er- yan spoedig uitgepraat zou mogen ra ken. Bovendien zullen de inzichten, daarvan hij maandag J.l. getuigde, hog geruime tijd stof kunnen geven tot Europese en Atlantische discussies. De denkbeelden, die hij ontwikkelde over de organisatie van de vrije we reld, waren veel treffender en ook vaei actueler dan hetgeen hij te zeg gen had over de Algerijnse kwestie. 'Reeds eerder is hier overigens be toogd, dat het Franse staatshoofd in fijn politieke denken nimmer geheel •tan abstraheren van die kwestie.) De opbouw, dat wil zeggen de een making van Europa noemde hij van Essentieel belang. Hij vond het zelfs banaal dat nog eens te zeggen, maar bij meent tegelijkertijd, dat de inte gratie van Europa, het toekennen van Sezag en beslissingsbevoegdheid aan toin of meer gespecialiseerde Europe se organen niet te pas komt. Het mo tief, dat hij daarvoor aanvoert, vloekt Eigenlijk een beetje tegen de achter grond van supreme Franse logica, die be Gaulle anders meestal hanteert. Zolang er niets ernstigs gebeurt, zegt hij, functioneren die organen zonder ®1 te veel moeilijkheden. Maar zodra *ich dramatische omstandigheden voor doen, een ernstig probleem om een oplossing vraagt, bemerkt men, dat Slechts de nationale staten over het Vermogen beschikken de knoop door te hakken. Dat heeft men nog niet zo lang geleden kunnen zien tijdens de kolencrisis en, wat de gemeenschap pelijke markt aangaat, toen het pro bleem van de landbouwprodukten zich Voordeed, of toen er gesproken moest Worden over de economische hulp aan zekere Afrikaanse landen of over de betrekkingen tussen de gemeenschap pelijke markt en de Europese vrijhan delszone. President de Gaulle ziet in de door hem gesignaleerde hulpeloosheid van de Europese organen een motief om ze nog verder, ten voordele van de nationale staten, te verzwakken. Maar Zou men er niet net zo goed een re den in kunnen zien om die organen Juist krachtiger en sterker te maken? Het arrangeren van regelmatige bij eenkomsten van de verantwoordelijke regeringen van Europese landen mo ge voor de politieke realist dan mis schien „der Weisheit letzter Schlusz" Zjjn, maar het blijft toch maar een zeer mager Europees ideaal. In een dergelijke conceptie zijn periodieke bijeenkomsten van ,,une assemblée", te vormen uit afgevaardigden van de nationale parlementen, eigenlijk over- bodige franje, in feite niet meer dan optisch be drog. Ook het „plechtige refe rendum", dat aan deze „Europese start" het „on- misbare karakter" van bijval en participatie door het volk zou moeten geven, doet niet hele maal betrouwbaar aan. Het refe rendum moge dan al een typisch gaul listisch middel zijn om de geestdrift des volks op te wekken, het is een vrij pover substituut voor echte Europese verkiezingen. Ook yoor de N.A.V.O. in zijn hui dige vorm had president de lef it u"e slechts voorwaardelijke nonf ifn heeft het Atlantisch bondge nootschap tien jaar geleden opgezet, do zetve. bij uiteen, in een tijd, toen Politieke, economische en sociale oorc™?0 van Europa op zijn zachtst gezegd nogal onzeker was. Amerika W3S het enige land in de vrije we reld, dat over atoomwapens beschikte; Op grond daarvan delen de Ameri kanen de lakens uit en zij beslissen ook over het gebruik van atoomwa pens Verder is de N.A.V.O. bedoeld voor een tamelijk beperkte zone van activiteit. In die tien jaren echter heeft Europa zich hersteld, Frankrijk heeft een begin gemaakt met de ver vaardiging van een atoomwapen en verder zijn het Midden-Oosten en Afri ka gebieden geworden, waar de toe stand minstens even explosief is als Europa. De Franse president formuleert nu opnieuw zijn verlangen naar een vorm van geregeld overleg binnen de NAVO, Olthans tussen de „puissances mondia- les de l'Ouest", teneinde tot een ge coördineerde politiek en zo nodig ook tot een gecoördineerde strategie te ko men voor het Midden-Oosten en Afrika, Sebieden, waar de belangen van deze mogendheden toch telkens op het spel staan. Een opheffing dus van de geo grafische beperkingen, die de NAVO Zichzelf heeft opgelegd. De tweede wens van De Gaulle heeft betrekking op het nationale karakter van de landsverdediging. Hij is tegen de integratie op het gebied van de de fensie. Het zijn geen van beide verlangens. Waaraan men lichtvaardig voorbg kan gaan; evenmin is het mogelijk er Voetstoots aan toe te geven. De Gaulle schjjnt de N.A.V.O. te willen gebrui ken als een rugdekking voor de Fran se nationale politiek. Dat zou o.m. be tekenen, dat de bondgenoten van Frankrijk de politiek van De Gaulle ten aanzien van Algerije (hoezeer de president die politiek ook wenst te be schouwen als een interne Franse kwes tie) onvoorwaardelijk moeten steunen. Verwerkelijking van dat denkbeeld zou de Franse president in ieder geval be vrijden van de noodzaak ieder jaar aan de vooravond van de V.N.-Assemblée zijn bondgenoten een voorwendsel aan de hand te doen, zodat zij hem in het debat steunen. Het afwijzen van de integratie in de defensie zou nog tot onvermoede gevol- f;en kunnen leiden. Nog niet zo lang ge- eden is er b.v. beroering ontstaan over een Westduitse poging in Spanje depots en oefenterreinen te verkrijgen Voor de „Bundeswehr". Ter veront schuldiging voerde Bonn later aan, dat het die pogingen wel moest onderne men, zolang andere leden van de N.A.V.O. weigerden eenheid te bren gen in de logistiek van de westelijke legers. Het doorzetten van nationale wille tjes in de westelijke defensie heeft al menig N.A.V.O.-bevelhebber tot de grens van zijn uithoudingsvermogen gebracht. Het is geen wonder, dat er de laatste tijd berichten zijn geweest, Volgens welke generaal Norstad zijn commando zou willen neerleggen. West duitse en Britse bladen hebben al ge waarschuwd, dat als president De Gaul le zijn zin krijgt, de Amerikanen zich Wel eens binnen niet al te lange tijd van het oude continent zouden kunnen te- hu gtrekken. Tracht men het internationale den ken van president De Gaulle sa men te vatten, dan kan men zich allereerst afvragen; behoren alle be staande denkbeelden over Atlantische en Europese samenwerking nu tot wat de Amerikaanse econoom Galbraith heeft bestempeld als „convential wis dom"? Zjjn het niet meer dan vastge roeste ideeën, die hun tijd al lang ge had hebben en moet men een „ver nieuwer", als hoedanig De Gaulle te zou zijn, niet dankbaar wezen, dat hg ze de genadeslag toebrengt? yct is mogelijk, maar voorlopig zijn de meeste andere Europese regeringen nog niet tot dat inzicht gekomen. Aan de andere kant is het niet een voudig het Franse staatshoofd op een "dtte weigering te onthalen. Men kan ANTWERPEN, 8 sept. In het Bel gische staatsblad is de stichtingsakte verschenen van de onderneming ,,Cha- nabel" Chantiers Navals Beiges die tot doel heeft ten noorden van Ant werpen werven te bouwen, waar in grote droogdokken volgens nieuwe prin cipes schepen kunnen worden gebouwd. De stad heeft reeds geruime tijd gele den terreinen ter grootte van 1500 tot 2000 ha. ter beschikking van de onder neming gesteld. De Nationale Maat schappij voor Credietverlening aan de Nijverheid zegde een krediet toe van 75 miljoen Belgische frank. Het Belgische blad „De Standaard" weet te melden, dat de plannen voor de scheepswerven afkomstig zijn van de Nederlandse ingenieur A. J. van Wijk de Vries uit Rotterdam. De ven nootschap „Chanabel" is volgens dit blad opgericht door acht personen, on der wie twee Nederlanders. De maat schappij zou beschikken over een ka pitaal van een miljoen Belgische frank. De Nederlandse ingenieur zou zeventig procent van de aandelen in eigen bezit hebben gehouden. Zijn plannen werden voor het eerst in maart van dit jaar bekend. Met het stadsbestuur van Antwerpen werd een overeenkomst gesloten, doch verdere onderhandelingen stagneerden omdat bleek dat de nieuwe vennootschap nog nie.t was opgericht. „De plannen van de heer Van Wijk de Vries werden destijds door deskundigen als een fan tasie beschouwd", aldus De Standaard, „doch hij slaagde er in een krediet van zeventig miljoen frank te verkrij gen De plannen zouden voorzien in eon revolutionaire bouwmethode voor sche pen. De traditionele bouwhellingen wor den vervangen door een half-diep droog dok dat zal worden overdekt om ver tragingen door slechte weersomstandig heden te vermijden. De bouwtijd zou hiermee aanzienlijk kunnen worden verkort met als gevolg een gevoelige daling van de kostprijs. Hoewel details over de werkwijze en de financiering niet officieel bekend zijn werd enkele maanden geleden verno men, dat het in de bedoeling zou liggen sche,pen tot 150.000 ton te bouwen met een diepgang van 7.5 meter. Daarbij zou rekening zijn gehouden met de Bel gische plannen de Schelde bevaarbaar te maken voor geladen schepen van 65.000 ton. De rentabiliteit van het pro ject zou zijn gebasee-rd op het feit, dat België over geen enkele werf beschikt waarop „super-tankers" kunnen wor den gebouwd. De plannen zouden voorzien in de bouw van drie overdekte droogdokken, door verplaatsbare caissons van de Schelde af te scheiden. De lengte daar van zou 440 meter elk worden, met een breedte van 92 en een hoogte van 45 meter. De bouw zou drie jaar in be slag nemen. Ongeveer vijfduizend ar beiders zouden de eerste vier jaar hier werk vinden. Het doel van de oprich ters zou zijn te komen tot een jaarlijk se produktie van 90.000 ton scheeps- ruimte. Hoewel de oprichters behalve over KAAPSTAD, 2 sept. (U.P.I.) Stu denten van de universiteit van Kaap stad hebben woensdag het voortijdig afbreken veroorzaakt van een openbare vergadering van voorstanders van de republiek, op het moment dat zij toe gesproken zouden worden door de Zuidafrikaanse minister van binnen landse zaken, P. O. Sauer, De studenten van de overheersend Engelssprekende universiteit begonnen te zingen van „God save the Queen" e:. „how the hell can we believe you", toen de ge matigde Sauer het woord wilde nemen. Niet alleen werd hem dit belet, hij kreeg ook nog een ei naar het hoofd geslingerd toen hij onverrichterzake het spreekgestoelte verliet. Vijf blanke Zuid-Afrikanen hebben gisteravond Ghana moeten verlaten omdat zij weigerden een anti-apart heidsverklaring te ondertekenen. De re gering van Ghana eist dit van alle Zuidafrikaanse werknemers in het land. De Zuidafrikanen bekleedden functies bij het mijnwezen in Ghana. De Zuid-Afrikanen in Ghana hadden tot eind augustus de gelegenheid de gevergde verklaring te ondertekenen. De vijf die Ghana hebben verlaten zul len gevolgd worden door nog 23 land genoten die de verklaring eveneens weigerden te signeren. Advertentie in kwaliteit de BAAS in zjjn denkbeelden gemakkelijk de in spiratie onderkennen van een oud en ver verleden. Wat hij aandient als Eu ropese samenwerking, lijkt verdacht veel op het negentiende eeuwse „Euro pees concert". (De Gaulle heeft het woord „concert" trouwens tijdens zjjn persconferentie nog in die zin gebe zigd). Maar de Franse president heeft zijn zienswijze nu zo scherp en dui delijk geformuleerd, hij heeft er zich persoonlijk zo sterk mee gelieerd, dat men zijn denken niet kan afwijzen zon der ook zijn positie te beïnvloeden. Op zijn persconferentie had hij zelf uiteraard het laatste woord: „Van tijd tot tijd zegt men tegen mij of laat men tegen mij zeggen: „Goed, dat u er bent", en dat is natuurlijk vriendelijk jegens mij en dus goed be doeld. „Maar na u zal de chaos zijn intrede doen". Nu zijn er sommigen, die voorstellen, dat nu maar vast de chaos wordt ingevoerd om zodoende mijn opvolging te verzekeren. Tja, daar moet ik eens over nadenken." het maatschappelijke kapitaal van een miljoen frank zouden beschikken over 120 miljoen Belgische frank, gro tendeels afkomstig van Nederlandse ondernemingen, werd destijds in Bel gische kringen gewezen op de onmo gelijkheid mot 200 miljoen frank (in clusief de lening van de Maatschap pij voor Credietverlening) een derge lijke project te financieren. Als voor beeld werd aangehaald de bouw van dergelijke scheepswerven in Scan dinavië, die een bedrag van 1.400 mil joen Belgische frank hadden gevor derd. Inmiddels heeft de nieuwe vennoot schap om voortzetting van de bespre kingen met het Antwerpse stadsbestuur gevraagd en verwacht wordt, dat het college van B. en W. daar op korte termijn over zal bellissen. ROME, 8 sept. (K.N.P.) Als te genwicht voor de Universiteit der Vriendschap, welke in de komende maand te Moskou wordt geopend voor de communistische opleiding van de toekomstige élite der Afrikaanse lan den, zal in Rome een college worden geopend om de toekomstige leiders van Afrika in katholieke zin op te lei den. Paus Joannes XXIII heeft de wens te kennen gegeven, dat dit Romeins college voor Afrika hem door de ka tholieke leken in de wereld zal worden aangeboden ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag, welke hij 25 no vember volgend jaar hoopt te vieren. Het college zal dienen om jonge Afri kaanse studenten onder te brengen, die aan de universiteiten van Rome studeren. In Vaticaanse kringen reken! men er volkomen op, dat de leken in de wereld met hun financiële steun dit project van de paus zullen verwezen lijken. Reeds Pius XII wees in zijn encycliek Videi Donum op de noodzaak van de taak om de jonge Afrikanen die. in Europa en Amerika studeren, katholiek te onderrichten, voordat zij aan de communistische propaganda ten slachtoffer vallen. De geestelijkheid zal de paus ter gelegenheid van zijn tach tigste verjaardag een kerk aanbieden. Deze wordt in Rome gebouwd. DJAKARTA, 8 september (Reuter) In Indonesië neemt de spanning tus sen het leger en de communistische partij toe. Nadat het leger alle com munistische activiteit in Zuid-Borneo, Zuid-Sumatra en Zuid-Celebes had ver boden, heeft thans het legercommando in Oost-Java een verklaring doen uit gaan in het communistische centrum Surabaja, dat duidelijk tegen de partg is gericht. Hoewel in deze verklaring geen organisaties met name worden genoemd, wordt de bevolking gewaar schuwd op haar hoede te zdn tegen de activiteit van een „bepaajde. groep, die erop gericht is, de integriteit van het leger te ondermijnen om het leger tegen president Soekarno uit te spelen. In de verklaring wordt onder andere gezegd, dat Indonesië het uitsluitende Bezit is van het Indonesische volk, en dat het hoogverraad zou zijn als men zich, economisch of ideologisch, onder geschikt zou maken aan een buitenland se mogendheid. Een Indonesiër mag geen loyaliteit betuigen aan een vreem de macht. De woordvoerder van het garnizoen te Surabaja deelde mede, dat een lid van de communistische pa tij in hech tenis is genomen wegens het versprei den van het gerucht, dat een hoge amb tenaar zich zou hebben laten omkopen om president Soekarno te vermoorden. DJAKARTA, 8 sept. (Reuter). De Indonesische minister van arbeid, Ahem Emingspradja, heeft op een receptie, gegeven door de Amerikaanse ambas sadeur te Djakarta ter gelegenheid van de Amerikaanse „Labor Day", ge pleit voor samenwerking tussen de vak bonden in Indonesië en die in de V.S. inzake de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. De minister zei, dat de strijd om Nieuw Guinea „een onderdeel vormt van de strijd van de Indonesische werkende klasse voor vrede, vrijheid en sociale recht vaardigheid zaken, die de vakbewe ging in de V.S. ook haar uiteindelijke doelstellingen noemt'. Deze woordvoerder sprak ook een be wering tegen van de communistisch gezinde vakvereniging, de „Sobsi", als zouden vier personen, die na een de monstratie werden gevangen genomen, door de politie zijn mishandeld. Op de kleine Soenda-eilanden zijn het communistische blad de „Harian Rakjat" en het linkse blad „Bintang 1 ïmur verboden voor militairen. In verschillende delen van Indonesië heb ben de Islamietische partijen demon straties gehouden tot steun aan het op treden van het leger. viiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiimimimimiiiMminiiiimimiiHMiiiMMiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiMiiiiiiinniiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii radio en thans ook door het grammo- Joonplatenbedrijf Philips Phonogram van riliniHö zÜn ontdekt. ven UIIIIVJC jya zijn optreden voor de K.R.O. en de Regionale Omroep Zuid bereikte Sjeng Jacobs het verzoek om een bandje met liedjes naar genoemde platenmaatschappij op te sturen. Sjeng Jacobs voldeed aan dit verzoek, zon der zich overigens illusies over opna men voor de grammofoonplaat te ma ken. Derhalve was het voor hem een grote verrassing, toen hij het bericht ontving, dat vijf van de tien liedjes zonder meer geschikt waren voor de plaat. Daarna is alles razend snel ver lopen. „De Kwinto's" reisden twee keer naar Hilversum en bereids zijn de eerste twee platen van de blinde telefonist van het Maastrichtse stad huis op de markt verschenen. Een plaat bevat drie Limburgse liedjes niet afgestemd op de streek, want Sjeng wil vooral geen chauvist zijn. Zij zijn getiteld „Het rueske" „Weegeleedsje" en „Kingerspele" en worden gezongen door de 18-jarige zangeres Bertine Vroomen uit Elsloo. Er komt ook nog een derde plaat. ~T\ e blinde telefonist van het Maas- 9 trichtse stadhuis Sjeng Jacobs uit Sibbe (34 jaar) is een ver woed liedjesschrijver en componist. Al meer dan 300 gezellige liedjes in Limburgs dialect, maar ook in het Nederlands, het Duits en het Frans heeft hij op zijn naam staan. Voor elk liedje componeert Sjeng Jacobs zelf de melodietjes. Voor hem is dit geen kunst, want reeds vanaf zijn achttiende jaar bespeelt hij met gemak de meest uiteenlopende in strumenten. Orgel net zo goed als trompet, piano, saxofoon of accor deon. Op feestavonden is Sjeng Jacobs een veel gevraagd accordeonist of pianist. Deze muzikale aktiviteiten brachten de blinde musicus op het idee om een orkestje te formeren: „de Kwinto's. Het repertoire van dit bandje bevat uiteraard heel wat liedjes van de blinde orkestleider, wiens muzikale prestaties dank zij het veelvuldig op treden van de „Kwinto's" door de In Heerlen is enige weken geleden de bouw begonnen van een nieuwe kerk voor de Ev&njcelisch-Lutlierse gemeente, die, verspreid oyer e®n uitgebreid gebied van de Mijnstreek, ongeveer 320 leden telt en waarvan de geboren Amsterdammer as, A. J. Allan, sinds 1951 predikant is. Het beginkapitaal voor het bouw fonds van de nieuwe kerk is op origi nele wyze bgeengebracht. Eerst be gon ds. Allan, of liever gezegd: zijn vrouw en enkele andere dames, Lim burgse vlaaien te bakken en te ver kopen ten bate van het bouwfonds. Na enige publikaties hierover kwamen er echter zoveel bestellingen, dat de pastoriekeuken, die een provisorische capaciteit had van vyftlg vlaaien per dag, de vraag by lange na niet meer aankon. Daarom werd de bakorder ge geven aan een Heerlense bakkery, die nog altijd voor een vaste klantenkring verspreid over heel Nederland en over verschillende kerkgenootschap pen, de vlaaien bakt. Het inpakken en verzenden gebeurt echter nog op de pastorie aan de Meezenbroeker- weg. Vervolgens bouwde ds. Allan met behulp van enkele vakkundige gemeen teleden achtereenvolgens drie auto boxen en een zomerhuisje, waarvan de huuropbrengst eveneens voor het bouwfonds is bestemd. De autoboxen zullen later, na afbraak van, de tus- Een Augustyner pater in Utrecht, op wiens werk by gelegenheid van zgn zilveren professiefeest wel eens de schgnwerper mag wor den gezet, is pater E. J. Zilkens O.E.S.A. Met zijn confrater T. Ver meulen is hij oprichter en leider van het Portaal-werk met een winkel i vn de Oudegracht no. 38, waar men sen met geesteiyke moeilijkheden, die iets meer over het katholieke geloof willen weten of weer graag terugke ren tot de Kerk, zo maar naar bin nen komen lopen. Dikwijls worden zy getroffen door de pakkende étala ge met een enkel suggestief opschrift dat hen plotseling omtrent de bestem ming van het leven of het wezen van het ware geluk tot bezinning brengt. Een ongelukkig trapje opgeklauterd vinden zg daar pater Zilkens in zgn werkkamer, meestal druk bezig met het beantwoorden van brieven, die by hem zgn binnengekomen. Hg heeft echter altijd nog de tyd om een be zoeker rustig te woord te staan en hem verder de weg te wijzen. Hy gaat geheel op in het werk, waarmee hij in december 1955 is be gonnen, nadat kardinaal Alfrink hem en pater Vermeulen in oktober 1955 voor deze nieuwe taak had geïnstal leerd. Daarvoor was pater Zilkens, die nu 46 jaar oud is. werkzaam als surveillant en godsdienstleraar op het gymnasium Augustinianum tè Eindhoven. Hij gaat nog graag veel met jonge mensen om en geen won der, dat hg bij zijn komst naar Utrecht al spoedig werd aangezocht als godsdienstleraar op de Mater Amabilisscholen. Zelf stichtte hij ln 1958 het Maarten-Convent, dat jonge mensen voor gezonde ontspanning en culturele vorming verzamelt. Zijn grootste zorg en liefde gaan echter uit naar „Het Portaal", waar gemiddeld een zes mensen iedere dag binnenlopen, om niet te spre ken over de vele telefoontjes en brie ven. Hij zou het werk niet afkunnen, wanneer hij niet gesteund werd door een dertigtal lekemedewerkers, die zich bescheiden portiers en portier sters noemen. Zoals met veel ideëel werk, ontbreken ook hier de nodige dubbeltjes. Goede vrienden van pa ter Zilkens hebben ons verteld, dat men hem on zgn feest, dat zondag gevierd wordt, een reuze plezier kan doen met „een stukje zilver", te stor ten op giro 25449, t.n.v. Het Portaal, Oudegracht 38. Utrecht. T T itgaande van de gedachte, dat I J „rijden omwille van het rijden" niet blijvend bevredigt, heeft dj A.N.W.B. voor zijn grote groep ge motoriseerde leden wandeltochtjes be dacht en deze samengebracht in een A.N.W.B.-gidsje. Dit gidsje onder de titel „Per auto en te voet", deel 1, bevat zeventig wandeltochten door midden Nederland. De tochten zijn ge middeld vier tot tien kilometer lang. Een kaartje bij elke beschrijving stelt de wandelende rijders in staat zich gemakkelijk te oriënteren. Aangege ven is op welke wijze men per auto, scooter of motor het wandelgebied kan bereiken en waar men gelegen heid vindt tot parkeren. De opzet van de samenstellers is geweest wandelin gen te ontwerpen door terreinen met afwisselend karakter. Aldus zijn pret tige „eendags mogelijkheden" verkre gen en de autorijder die ook als „voettoerist' zijn weg weet te gaan, heeft een keus uit aantrekkelijke toch ten, ook geschikt voor mooie herfst dagen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiiinmimiiiiiimiiiiiiiiii senmuren, een gemeentezaal vormen en het zomerhuisje is de toekomstige zondagsschool. Beide gebouwen wor den de zijvleugels van de nieuwe kerk. De bouw wordt ook zoveel moge lijk door de predikant en zijn gemeen teleden uitgevoerd. Zelfs mevrouw Al lan ziet er niet tegen op om te hel pen bg het lossen van wagens met ster.en. De Utrechtse kunstenaar G. Haalboom verzorgt de vormgeving van altaar, preekstoel en doopvont. Koningin-moeder Elizabeth van Engeland heeft een bezoek gebracht aan de oud gedienden van de eerste wereldoorlog. Hier ziet men haar in een vriendelijk gesprek met de Schot George Mcintosh. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiMiiiiiiiiiiniiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiHiiiiiun, Het jaarlijkse congres van de Britse vakverenigingsleiders vindt dit keer plaats in Douglas, hoofdstad van het eiland geheten Isle of Man in de Ierse Zee. De directie van het ho tel, waar de kopstukken van het Trades Union Congress vergaderen, heeft voor de duur van de conferentie een plaat selijk visser een order gegeven voor honderd pond van zijn beste kreeft per dag. Deze kreeften zijn bestemd voor de hongerige magen van de arbeiders leiders, die het zich, naar wij hopen, goed laten smaken. Het zou waar schijnlijk weinig afdoen aan hun eet lust, indien zij wisten door wie deze kreeft gevangen wordt. Als men een foto beziet van de kroning van George de Zesde kan men een tienjarige jon geman zien in de kledij van een hof- page die de sleep draagt van de ko ninklijke mantel. Deze jongeman was Lord Geoffrey Percy, broer van de hui dige Hertog van Northumberland. En het is deze zelfde Lord Percy die de kreeften vangt voor de vakverenigings- leiders. Lord Percy bracht twee jaren geleden met zjjn vrouw een vakantie door op het eiland. Zij werden, even als zovele duizenden voor hen, verliefd op dit mooie eiland en besloten er zich te vestigen. Sindsdien voorziet de edel man in zijn levensonderhoud met de visvangst. Het eiland heeft natuurlijk andere belangrijke voordelen behalve zijn natuurschoon. Voor degenen die eigen middelen bezitten en zich be grijpelijkerwijze benard voelen door de hoge belastingen in Engeland, heeft het eiland het grote voordeel dat de belas tingen er veel lager zijn dan in het Verenigd Koninkrijk. Ditzelfde geldt voor de Britse Kanaaleilanden, Jersey, Guernsey en Sark. Vandaar, dat men op deze vreemde, mooie en half-auto- nome eilanden zoveel rijke Engelsen ontmoet, die er asyl hebben gezocht vanaf het moedereiland. Het Eiland Man wordt geregeerd door een luite nant-gouverneur, die wordt benoemd door de Britse kroon. Het heeft zijn eigen parlement, het Tynwald, zijn eigen wetgeving en strafrecht, zijn eigen belastingstelsel. Het heeft ook zijn eigen eeuwenoude methode om het volk kond te doen, dat een nieuwe wet van kracht is geworden. Dit geschLdt niet door middel van een publikatie in een staatscourant maar door mid del van de oude Tynwald-ceremonie. De bevolking wordt opgeroepen naar de „Thing-Vollr", het parlementsveld in het midden van het eiland, dat op zijn beurt ongeveer vijftig kilometer lang is, twintig kilometer breed, en on geveer vijftigduizend inwoners telt. Op deze bijeenkomst wordt de nieuwe wet bekendgemaakt vanaf de Tynwald Heu- ^lUiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiimmiiiiiiNUiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiMMiimmiima velden. Het is een ideaal eiland voor degenen die gaarne gaan vissen op zee. De kreeft is er goed en goedkoop. En een van de meest aantrekkelijke eigen schappen van dit uitverkoren eiland is het heerlijke klimaat. Het rotsachtige eiland wordt omspoeld door de golf stroom. In de winter bloeien er fuch sia's en hortensia's in de open lucht, want de temperatuur is er veel hoger in de winter dan in Engeland. De hoofdindustrie van het eiland is van zelfsprekend het toerisme. Voor de rest voorziet de bevolking in haar levens onderhoud door landbouw en visvangst. Dit is een onaangename week voor de man die hier pleegt te worden beschouwd al., wellicht 's lands grootste ijdeltuit, veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein. Er verscheen maandag j.l. van de hand van de his toricus Correlli Barnett een boek, ge titeld „The Desert Generals" (Uitg. Kimber. Prijs: 30 shillings). De voor naamste verdienste van dit boek is dat het duidelijk maakt dat Montgomery veel te veel eer voor zichzelf heeft op geëist met betrekking tot de oorlogen in de Noordafrikaanse woestijnen. Of schoon men moet erkennen, dat het vooroordeel van de schrijver tegen de meest onbeminnelijke en onaantrekke lijke aller maarschalken zijn oordeel wellicht iets heeft verwrongen, maakt dit consciëntieuze werk duidelijk, dat anderen de successen van Montgomery mogelijk hebben gemaakt, onder meer de schromelijk onderschatte Auchin- leck en Dorman Smith. Dank zij een schaamteloos talent voor zelfreclame heeft Montgomery van zichzelf een beeld geschilderd als van een avon tuurlijk, ondernemend, oorspronkelijk en begenadigd veldheer. En de schrij ver van dit boek herinnert eraan dat Montgomery in de slag van Alamein beschikte over driemaal zoveel tanks als Rommel, over tweemaal zoveel sol daten, en over driemaal zoveel vlieg tuigen als zjjn Duitse tegenstander, en dat laatstgenoemde er desondanks in slaagde het twaalf dagen tegen de Brit ten vol te houden in de slag van Ala mein en dat hij er daarna in slaagde te ontkomen. De heer Barnett is riiet altijd erg vriendelijk tegenover Chur chill, niet altijd ten onrechte. DAAN VAN DER VAT. Veldmaarschalk Lord Montgomery vel, en wel in twee talen, Manx en En gels. Eerst na deze openbare bekend making is de wet van kracht. Manx is een taal, die bijna uitgestorven is op het eiland. Het behoort tot de Kel tische groep van oude, maar nog steeds levende talen die worden gesproken in de Hebriden, een deel van Schotland, Ierland, Man. Wales, enige delen van Cornwall en Bretagne. (Het Engels heeft uit deze talen een aantal woor den overgenomen. waaronder het woord „slogan". Ook het woord „whis key" is Keltisch én betekent precies hetzelfde als het Franse „eau de vie". Want „whiskey" is een verkorting en verbastering van „uiste beatha", dat wil zeggen levenswater). Het eiland Man heeft een zeer bewo gen geschiedenis. Het werd achtereen volgens veroverd door Keltische stam men, Noormannen, Schotten en Engel sen. Het christendom werd er zeer vroeg ingevoerd namelijk in de vijfde eeuw. Volgens de legende was het de patroonheilige van Ierland, St.-Patrick, die het eiland missioneerde. Het is, zoals gezegd, een mooi eiland, met talrijke heuvelen, sommige zeven honderd meter hoog. Het is rijk aan baaien en kreken en uitgestrekte heide- WASHINGTON, 8 sept. (A.F.P., Rtr., U.P.I.) President Eisenhower heeft gisteren op zgn wekelgkse pers conferentie verklaard, dat hij niet be reid is premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie tijdens de komende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te ontmoeten, tenzg van deze voorwaarden is, dat hg aan enkele voorwaarden voldoet. Een Khroesjtsjev dé beide Amerikaanse pi loten, die na het neerschieten van een RB-47 op 1 juli in Russische gevangen schap verblijven, vrijlaat. De Amerikaanse president sprak ook een- waarschuwing uit aan het adres van de Sovjet-Unie met betrekking tot de toestand in Ccngo. Hij zei, dat er een ernstige toestand zal ontstaan, indien de Russen voort gaan met het eenzijdig nastreven van hun eigen politieke oogmerken in Afri ka en het ter beschikking stellen van materieel en personeel voor militaire doeleinden aan premier Loemoemba. Voor het eerst stelde tijdens de pers conferentie ook een correspondent van het Russische persbureau Tass een een vraag aan Eisenhower. Hij vroeg hem welke ontwapeningsvoorstellen de Verenigde Staten tijdens de komende V.N.-Assemblée zullen doen. De presi dent antwoordde, dat de Amerikaan se delegatie geen nieuwe voorstellen zal doen, maar nog eens zal samen vatten op welke punten thans over eenstemming mogelijk is. De enige voorwaarde is, dat ieder akkoord over ontwapening gepaard gaat met een doeltreffend controlestelsel. MOSKOU, 8 sept. (U.P.I.) Pre mier Khroesjtsjev, die zich dit week einde zal inschepen op de „Baltica" voor zgn zeereis naar New York, heeft gisteravond op een receptie ter ere van een delegatie uit de Verenig de: Arabische Republiek gezegd, dat hij nog steeds van mening is, dat presi dent Eisenhower niet op de hoogte is geweest van de vluchten met U-2- verkenningsvliegtuigen boven Rus sisch grondgebied. HÜ zei dit in een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson. WOUBRUGGE, 8 sept. Gisteren middag is de 45-jarif»e melkcontroleur Th. A. Beukeboom uit Alphen aan de Rijn op de Oudensdijkse Weg met zijn bromfiets te water geraakt en verdron ken. Aangenomen wordt, dat de man onwel is geworden toen hij op zijn bromfiets reed. De man laat een gezin met vijf kinderen na. WASHINGTON, 7 Sept. (UP1) - De Amerikaanse regering heeft mee gedeeld, dat dr. R. J. Goulding van het proefstation van de staatshoge- school te Oregon een hondenvoedsel met een vlooienvergif heeft uitge vonden. Vermengd met dit voedsel dringt de anti-vlooienstof het lichaam van de Kond binnen en mackt, dat de vlo die een hond bijt, onmiddellijk sterjt. Volgens Goulding kan zijn ont dekking verstrekkende gevolgen hebben voor het voorkomen van bepaalde ziektes. De meeste knaag dieren bijvoorbeeld hebben vlooien en dikwijls hebben zij een besmette lijke ziekte onder de leden. Een doeltreffend vlooienvergif zou de geleerden een bestrijdings middel geven tegen de pest en an dere ziektes die door de ratten en andere knaagdieren worden overge bracht op de mens. Het onderzoek is nog in volte gang. Het kan dus nog wel even duren voor Fikkie niet meer zal hoeven te krabben. SAN JUAN, 8 sept. (AFP-ANP) Volgens de laatste officiële cijfers heb ben de overstromingen op het eiland Puerto Rico als gevolg van de wervel storm „donna" 105 mensenlevens ge- eist. Er zijn 175 vermisten. De schade wordt voorlopig geraamd op drie mil joen dollar. Het noordelijke deel van het eiland is het zwaarst getroffen. Men schat, dat ongeveer 20.000 men sen dakloos werden en dat 4000 huizen werden vernield. In de zuidoostelijke kuststreek van Humacao dreigt een ty phus epidemie. Meer dan 11.000 men sen werden reeds ingeënt. Op Sint Maarten is een schattings commissie ingesteld, die zo spoedig mo gelijk de totale door de orkaan aange richte schade zal berekenen. Alle wind molens, die op hei eiland worden ge bruikt voor de waterpompen voor het vee, zijn vernield. Om de veestapel te redden, zijn thans met het ms. „Antil- Iia" met spoed drie complete windmo lens van Curacao naar Sint Maarten verzonden. Het Amerikaanse weerstation te Mia mi heeft de oostelijke en midden groep van de Bahama eilanden aangeraden orkaanwaarschuwingen uit te seinen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7