Congolese troepen trekken Katangese grens over Ook in de SENAAT viert Loemoemba triomfen V' Westduitsers mogen O-Berlijn niet meer vrij betreden Jussi Björling overleden AMBASSADEUR DER V.S. SPREEKT KHROESJTSJEV GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Joegoslavië wil spoedzitting van Veiligheidsraad Volg ens Bonn is een ernstige toestand hierdoor ontstaan Koninklijk bezoek aan Denemarken Oostdnitse nota's over kernwapens Door kolendamp vergiftigd Leraar gedood bij explosie Historisch geschenk voor Yvette Unilever brengt nieuwe planten- margarine Gedurende anderhalf uur Ook over gevangenhouding van twee vliegers der RB-47 KLM gaat vliegen op Las Palmas Het weer Bejaard echtpaar bewusteloos Schakelkast sprong uit elkaar tijdens les Suéde dames- en herenjasjes VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 84ste JAARGANG No. 30617 'WO n LEOPOLDSTAD, 9 september (A.F.P., Reuter, U.P.I.) Drie honderd militairen van de cen trale Congolese regering hebben in de buurt van Congolo de Ka tangese grens overschreden, aldus is uit betrouwbare bron verno men. De troepen zijn, aldus ge noemde bron, de rivier de Luika overgetrokken. Congolo ligt in het noorden van Katanga. Er be vinden zich thans troepen van de Mali-federatie. Het is de eerste keer dat melding is gemaakt van het binnentrekken van troepen der centrale regering in Katanga. ■\£T 7 .Iw&J BERLIJN, 9 september (Rtr., A.F.P., D.P.A.) De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren nieuwe beperkende bepalingen bekendgemaakt voor het perso nenverkeer naar Oost-Berlijn. De Oostduitse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan nieuwe voorschriften van het Oostduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken voor het reizi gersverkeer „tussen de beide Duitse staten". Volgens deze nieuwe voorschriften moeten Westduitse onderdanen bij het binnenkomen van Oost-Berlijn bij de aangewezen controleposten een inreisvergunning tonen. TSJOMBE PROTESTEERT Anti-spatmiddel in 1959 in Duitsland verboden W/F- MOSKOU, 9 september (U.P.I., Reuter) De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewel lyn Thompson, heeft gistermor gen een onderhoud gehad met de Russische premier, Nikita Khroesjtsjev, over de twee pilo ten van de RB-47 die in de Sov jet-Unie worden gevangen gehou den. Het onderhoud duurde an derhalf uur, aldus deelde Thomp son de pers mee. „Voor het ver wachte vertrek van premier Khroesjtsjev naar New York be spraken wij verschillende zaken van belang voor de twee regerin gen, waaronder de gevangenhou ding van de twee vliegers van de RB-47", aldus Thompson. Het onderhoud had plaats op verzoek van de ambassadeur. Thompson zei niet wat de resultaten van het onderhoud waren, noch in wat voor sfeer het plaats vond. Het gesprek werd in het Kremlin ge voerd, hoofdzakelijk in het Rus sisch, welke taal Thompson uit stekend beheerst. Nu! Haast u! Olympiade Alléén bij 7&tOiü> 4eè'MORRIS 'êefore ijou Snij! Ongeveer dezelfde temperaturen Aan zee Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: D. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sever». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m m -rooqte De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging *>a 5.30 uw avonds tel. 21544. Het koningspaar van Thailand brengt een officieel bezoek aan Denemarken. Hier tiet men koning Frederik en koningin Ingrid fop de rug gezien) in gesprek met de koningin van Thailand. Ook in de Congolese Senaat is het premier Loemoemba gisteren voor de wind gegaan. De senatoren spraken zich namelyk na een zitting van zeven eneenhalf uur, met eenenveertig tegen twee stemmen, bij zeven onthoudingen, uit voor Loemoemba en tegen presi dent Kasavoeboe. Tijdens de stemming waren 29 leden van de Senaat met aanwezig» De senatoren moesten zich uitspreken voor of tegen het besluit Kivoe IA50M60 LOESAMBO 7»7hMUI Kasai S AIBHISTAI JEIAMM lAfIA tANMA KABINOA BCEIAMA hiesimie KAtANGA KIFBESif ELISABETHS!» itiiiEüHiHSiiES Nrd van de president, waarbij premier Loemoemba uit zijn ambt werd ont slagen. Tijdens de zitting hield Loe moemba een rede van anderhali uur, die vrijwel gelijk was aan de rede, die hij woensdag in het Huis van Af gevaardigden heeft gehouden. Tijdens de debatten hebben meer dan vijf entwintig sprekers het woord gevoerd. Eerd op de dag had de vice-voor- zitter van de Senaat aan Loemoemba het recht ontzegd in de senaat te spreken. In een kwartier tiids was Loemoemba er echter in geslaagd in de stemming in de senaat, die tot dat moment ten gunste van Kasavoeboe was, een ommekeer tot stand te bren gen. De stemming was openbaar. Toen zjj begon, kwamen soldaten van het In de nieuwe bepalingen, die te middernacht in werking zijn getreden, wordt Oost-Berlijn „de hoofdstad van de Duitse Democratische Republiek" genoemd. De vergunningen om Oost- Berlijn binnen te komen, „kunnen door de burgers van de Duitse bondsrepu bliek zelf worden aangevraagd". De aanvragen moeten bij de bevoegde in stanties van de Duitse volkspolitie worden ingediend. Er kunnen vergun ningen verstrekt worden voor verschei dene bezoeken aan de oostelijke sector van Berlijn binnen een bepaalde tijd, die echter niet langer dan drie maan den kan zijn. Kinderen tot en met veer tien jaar, die door een volwassene wor den begeleid, moeten volgens de nieu we voorschriften op de inreisvergun ning van de begeleider worden ver meld. Tot nu toe konden Westduitse bur gers op grond van het statuut der vier mogendheden Oost-Berlijn vrü be treden. W.stduitsers moesten voor rei zen naar Oost-Duitsland evenwel een inreisvergunning van de plaatselijke Oostduitse overheid hebben. Dit voor schrift is nu uitgebreid tot Oost-Berlijn met de motivering, dat dit de hoofd stad van Oost-Duitsland is. In Bonn is men van oordeel, dat er een ernstige toestand ontstaan is. Eventuele tegen maatregelen zullen slechts in overleg met de Westelijke Grote Drie worden genomen. Men denkt aan beperking of algehele stopzetting van de handel met Oost-Duitsland. Oost-Duitsland heelt gisteren boven dien in nota's aan de Westelijke mo gendheden, de Sovjet-Unie en andere landen van de voormalige oorlogscoali- tie tegen Duitsland aangedrongen op stopzetting van de kernbewapening van West-Duitsland. Oost-Duitsland ver klaart zich bereid tot ontwapening als ook West-Duitsland dit doet. In de nota aan de V.S. zegt de Oostduitse regering dat zij algemene en volledige ont wapening in beide Duitse staten bij zonder dringend en nodig acht en dat Z'.i bereid is dergelijke ontwapenings maatregelen, die tot beide Duitse star 7^? beperkt kunnen zijn, te steunen en Hit te voeren. Voorts bericht het Oostduitse pers bureau ADN, dat de Oostduitse com munistische partijleider, Ulbricht, in een verklaring tot het Oostduitse kabi net heeft gezegd, dat een aantal lei dende figuren in West-Duitsland en West-Berlijn blijkbaar de rede van de Russische premier, Khroesjtsjev, in Oost-Berlijn na de mislukte Parijse topconferentie, hebben misverstaan. Ulbricht herinnerde er aan, dat Khroes- tsjev heeft gezegd, dat de Sovjet-Unie niet van plan is eenzijdig maatregelen te ne-men, zoals bijvoorbeeld het slui ten van een vredesverdrag met de Duitse Democratische Republiek, voor de lente van 1961, „dat wil zeggen niet eerder dan na afloop van de presidents verkiezingen in de Verenigde Staten". (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 9 sept. Gister middag heeft men het bejaarde echt paar P. Jonkman, wonende aan de Van Loonstraat te Leeuwarden, in bewuste loze toestand in de slaapkamer van de woning gevonden. Door het slechte trekken van de kachel had zich kolen damp in het huis gevormd. De 8l-jari- ge heer Jonkman en zijn 19-jarige vrouw M. Jonkman - Weerman werden per politie-ambulance naar het Diaco- nessenhuis overgebracht. Vanmorgen was hun toestand nog steeds zeer zorgwekkend. Zij waren nog niet tot bewustzijn geweest. Men ontdekte dit geval van kolendampver giftiging, doordat een dertien-jarig kleinkind, dat op bezoek kwam, de deur dicht vond en de gordijnen geslo ten. Zij waarschuwde een familielid en met een sleutel van de buren ging men via de achterdeur de woning binnen. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 9 sept. In het zie kenhuis St.-Annadai alhier is gisteren op 37-jarige leeftijd de heer P. A. W. Mul. leraar bankwei'ken aan df tech nische school van Huize St.-Jozef te Heer, gehuwd en vader van vier kin deren, overleden. Maandag werd de heer Mul opgenomen met ernstige ver wondingen, welke hij opliep tijdens de les machine bankwerken toen bij het begin van die les een schakelkast ex plodeerde. De leraar had reeds bemerkt, dat er iets met de kast niet in orde was, waarom hij een der leerlingen ver zocht de stroom uit te schakelen. Op hetzelfde moment explodeerde de kast en de heer Mul werd door een van de rondvliegende stukken getroffen, tegen de grond gesmakt en ernstig gewond. Geen van de leerlingen liep enig letsel op. Het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk is nog gaande. y Het twaalfjarige Parijse meisje Yvette Sauvage de Tournus heeft een brie tot de Unesco gericht waarin ze schrijft dat ze het heel jammer vindt als de oude Egyptische tempels verloren zouden gaan door de aanleg van een dam m de Nijl bij Assoean. Zij schreef dat ze in het Louvre was geweest en dat ze archeologe wil worden. Ze vroeg de Unesco voorts of ze geld kon sturen voor het behoud van de tempels. Het antwoord bleef niet uit De Egyptische minister van culturele Zaken heeft haar een buste, aangetroffen bij een opgraving, gezonden. Deze werd haar overhandigd door prins Saddrudin Khan, een broer van de onlangs verongelukte Aly Khan. Congolese leger, die Loemoemba steun den, de zaal binnen. Nadat onder een indrukwekkende stilte de eerste twee stemmen „tegen" hadden geluid, spra ken de overige Senatoren zich voor Loemoemba uit. In de loop van de Senaatszitting hadden de minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko. en minister Del- vaux hun besluit tot contrasignering van het besluit van de president om Loemoemba als premier te ontslaan en te vervangen door de voorzitter van de Senaat, Joseph Ileo, ver dedigd. Na de stemming verklaarde minister Bomboko tegenover journa listen niet zijn ontslag te zullen ne men en ook niet te zijn ontslagen als minister. Hij zei, dat staatspolitie woensdag en donderdag wederrech telijk zijn kamer in het Regina-hotel was binnengedrongen. Gevraagd of hij de nacht wederom in dit hotel zou doorbrengen zei hij: „Waarom niet. Het is hier een vrij land." Een aanhanger van Kasavoeboe merkte na de Senaatszitting op. dat de leden van de Senaat bang zijn voor Loe moemba. „Zijn aanwezigheid in de Senaat dwong hen voor hem te stem men. Bovendien zijn ze bang hun salaris als Senaatslid te verliezen", aldus de aanhanger van Kasavoe boe. Loemoemba heeft gisteravond een memorandum aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties ge zonden, en verklaard, dat hij de on middellijke vrijgave verwacht van de vliegvelden en van radio Leopoldstad, die door de politiemacht van de V.N. zijn bezet. Aanvankelijk had Loemoem ba de onmiddellijke terugtrekking van de V.N. uit Congo geëist, maar in zijn memorandum aan Hammarskjöld stelde hij, dat de Congolese regering deze terugtrekking zal eisen „in het geval de obstructie wordt voortgezet. Inmiddels had de Joegoslavische ge delegeerde bij de Verenigde Naties een spoedzitting van de Veiligheidsraad aangevraagd ter bespreking van in menging in Congolese binnenlandse aangelegenheden door de V.N. en steun van de volkerenorganisatie aan presi dent Tsjombe van Katanga en pre mier Kalonji, van de „Mijnstaat", de grote tegenstanders van Loemoemba. Na de overwinning in de Senaat belegde Loemoemba een peieconfe- rentie, die ook door een aantal aan hangers van de eerste-minister werd bijgewoond, zij onderbraken herhaal delijk de woorden van hun idool door kreten van bijval en het roepen van Oehoeroe (onafhankelijkheid). Op een gegeven ogenblik werd een naar schatting dertigjarige man binnenge bracht, die volgens Loemoemba een Belgische spion was. De premier zei, dat men de man, die bleek zag en trilde van de zenuwen, had aange troffen in een parachutistenuniform. „Zij zijn overal verborgen, zelfs in de Verenigde Naties", zo riep Loe moemba uit. Zijn adjudanten brach ten ook een kist binnen, waarin zich een jachtgeweer en enige munitie be vonden. Een der adjudanten vroeg de man, een zekere Albert Gilles, of hij niet administrateur in Coquilhat- stad was geweest. Toen deze beves tigend antwoordde, riepen aanhan gers van Loemoemba, dat hij ven parachutist was. De man schudde alleen met het hoofd. Toen hij werd weggeleid, zei de premier tot de militairen: „U heeft niet het recht om tegen iemand bruut op te treden, ook al is hij schuldig. Geef de man te eten." Inmiddels hebben Tsjombe en de Belgische consul-generaal in Elisabeth- stad. Cuever, bij de V.N. geprotesteerd tegen de sluiting van het vliegveld van Elisabethstad door de V.N. De consul-generaal heeft geprotesteerd om dat de Sabena de plaats nu niet eer kan aandoen. Tsjombe ziet het als woordbreuk. Hü zegt, dat de V.N. had beloofd het vliegveld samen met de Katangese politie te zullen beheren. De civiele vertegenwoordiger van de V.N. in Elisabethstad, Berendson, heeft meegedeeld, dat het protest naar een hogere V.N.-instantie is doorgezonden. De regering van Katanga heeft ver klaard, dat zij door de sluiting van het vliegveld niet snel meer politietroepen naar plaatsen van onlusten kan sturen, zoals in centraal Katanga, waar de Baloeba in staat van rebellie ver keert. DEN HAAG, 9 sept. Een zegsman van de Unilever heeft desgevraagd be vestigd, dat deze maatschappij een nieuw merk plantenniargarine op de markt zal brengen onder de naam „Diane". Overigens zal Van den Bergh en Jurgens, een dochteronderneming van Unilever, ook het merk „Planta" (met de onschadelijke emulgator) blij ven brengen. Blijkens een bericht van D.P.A. is de margarine-emulgator, die oorzaak zou zijn van de ,,Planta"-ziekte in Ne derland en die eerder in Duitsland de zogenaamde blaasjesziekte zou heb ben veroorzaakt destijds in Duitsland buiten gebruik gesteld in verband met een nieuwe bepaling op het gebied van de vervaardiging van levensmiddelen. Deze bepaling is op 24 december 1959 van kracht geworden. Het anti-spat middel werd in de tweede helft van 1958 in de Duitse bondsrepubliek en eind 1959 in West-Berlijn gebruikt bij de vervaardiging door de Maza rine Union" van de door deze maat schappij in Duitsland uitgebrachte mer ken „Rama" en „Sanelïa", aldus een communiqué, dat gisteren in Hamburg door de „Margarine Union' is ver strekt. STOCKHOLM, 9 sept. De bekende Zweedse operazanger Jussi Björling is vannacht overleden na een hartaanval. Hij was 49 jaar. De dood overviel hem op zijn zomerverblijf Siarö in de om geving van Stockholm. Jussi Björling was getrouwd en had drie kinderen, twee zoons en een doch ter. Hij voelde zich al geruime tijd niet goed. In de laatste jaren was hü her haaldelijk gedwongen aangegane ver plichtingen te elfder ure af te zeggen wegens ziekte. Jussi Björling hij heette eigenlijk Johan, maar werd van kindsbeen af Jussi genoemd was de zoon van een operazanger. Hij stond voor het eerst op de planken toen hij vijf jaar was. Hij heeft geschitterd in uiteenlopende rollen als Don José in Carmen, Tamino in de Zauberflöte, de hertog in Rigo- letto. Radames in Aïda en Lenski in Eugen Onegin. Jussi Björling kwam m 1931 bij de koninklijke opera van Stockholm. Vier jaar daarna trouwde hij zijn school vriendin, de zangeres Anna-Lisa Berg. In 1938 ging Björling een contract aan met de Metropolitan van New York en begon hü zijn onafgebroken concertreizen door Europa en door de Verenigde Staten. Toch probeerde hü 's zomers bü zün gezin te zijn op hun landgoed bü Stockholm. DEN HAAG, 9 sept. De regeringen van het koninkrük der Nederlanden en van de republiek Boliva hebben in ge meenschappelijk overleg besloten de wederzüdse diplomatieke missies te La Paz, onderscheideRjk lij harer majes- teits hof, te verheffen tot de rang van ambassade. Tijdens een receptie in het Kremlin hebben de Russische premier, Khroesjtsjev, en de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, woensdag een zeer welwillende houding tegenover elkaar aangenomen. Zij voerden geruime tijd een gesprek en lieten zich lachend fotograferen. Gisteren heeft thompson Khroes- tsjev bezocht en gedurende anderhalf uur met dé Russische leider een onderhoud gehad, onder andere over de gevangenhouding van twee piloten van het neerge schoten Amerikaanse toestel de RB-47. De Amerikaanse ambassade in Mos kou heeft nog bekend gemaakt dat zij aan 138 leden van de Russische dele gatie naar de Verenigde Naties visa heeft uitgegeven. Ook werden visa ver leend aan 191 leden van de bemanning van de „Baltika" die vandaag of za terdag met Khroesjtsjev en zijn dele gatie naar New Vork zal vertrekken. Negentien Russische journalisten heb ben eveneens een visum aangevraagd. In de Sovjet-delegatie zijn onder ande re opgenomen Khroesjtsjevs schoonzoon Alexei Adjoebei, de hoofdredacteur van Izvestia, en Pavel Satioejav, de hoofd redacteur van de Pravda. Volgens diplomatieke zegslieden in Moskou zullen hoofden van delegaties uit andere communistische landen even eens met de „Baltika" naar New York reizen, zodat aan boord een comm is- tische „topconferentie" zou kunnen plaats hebben. Ook verwacht men dat Khroesjtsjev het schip als zijn tijde lijk verblijf in New York zal gebrui ken zodat hij niet in een hotel hoeft te logeren en de Amerikaanse politie dus ook geen extra maatregelen zal hoeven te nemen om hem te beschermen. WASHINGTON, De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Her ter heeft gisteren op een lunchbijeen- komst van een groep hoofdredacteuren in Washington het voorstel van premier Khroesjtsjev voor het houden van een topconferentie van meer dan tachtig landen in de V.N. „het toppunt van belachelijkheid" genoemd. „Gezien de waanzinnige propagandacampagne die de Sovjets op het ogenblik voeren, kan men moeilijk geloven dat Khroesjtsjev naar de Algemene Vergadering komt met de bedoeling, bij te dragen tot het scheppen van een atmosfeer, die gun stig is voor een ernstig gesprek over hangende internationale problemen", aldus de minister. Volgens hem oefen de de Sovjet-regering kennelijk druk uit op de regeringsleiders van andere lan den om ook naar New York te komen. Wat de communistische landen betrof, kwamen echter niet de regeringshoof den, maar de communistische partij leiders „de werkelijke machtheb bers". De Amerikaanse minister achtte het twijfelachtig of de Sovjet-leiders er in zullen slagen veel regeringsleiders van „vrije landen" naar de Algemene Vergadering te krijgen. SCHIPHOL, 9 sept. Dank zij de me dewerking van de Spaanse autoriteiten zal de KLM binnenkort de Canarische eilanden met Las Palmas als aan- vlieghaven in haar luchtnet kun nen opnemen. Las Palmas zal als tus senstation fungeren op de nieuwe KLM-dienst Amsterdam - Zürich - Casa blanca. Las Palmas - Conakry - Mon rovia, die 5 november a.s. zal worden geopend. De route zal een maal per week worden gevlogen met vliegtuigen van het type Lockheed Electra. De afstand Amsterdam- Las Palmas, welke 3650 km. bedraagt, zal de 4-moto- rige Electra in ruim 8 uur afleggen. Na Madrid, Barcelona en Palma de Mallorea is Las Palmas de vierde Spaanse stad, die aan het KLM-lueht- lqnennet wordt toegevoegd. Advertentie (Advertentie) Jussie Björling op Schiphol, 6 mei van dit jaar. bij Knort soep bouillon. Pakket van UerSO nu slechts f 1,03 BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSE STRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden, maar voornamelijk in het noorden van het land tijdelijk bewolking. Vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.06-19.07. Maan; 21.41-11.46. Morgen nog goed strandweer met in de ochtend plaatselijk mist en tijdelijk iets meer bewolking. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Tempera tuur in de middag 19 a 20 gr., zeewater 17 gr. Vooruitzichten: nog niet geheel standvastig maar nog overwegend droog strandweer. max. mlo. neersl. Station Weer temp temp afgej gisteren 24 uur Den Helder licht bew. 18 12 0 Vpenburg mist 18 10 0 Vlissingen mist 19 13 0.1 Eelde zw. bew. 20 9 0 De But mist 19 9 0 Twente licht bew. 20 9 0 Eindhoven mist 20 9 0 Zd-Limburg onbew. 19 9 0 Stockholm onbew. 14 3 0.1 Osio geh. bew. 17 Kopenhagen half bew. 18 8 0.2 Londen zw. bew. 21 12 0 Amsterdam mist 19 10 0 Brussel onbew. 19 10 0 Luxemburg licht bew. 17 7 0 Parijs licht bew 19 9 0 Niet zw. bew. 23 17 1 Beriyn zw. bew. 17 6 0 /.ürich mist 15 4 2 Genève zw. bew. 20 12 0 Athene onbew. 31 22 0 Rome zw. bew. 25 15 0.1 Mallorea zw. bew. 28 18 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1