Hammarskjöld: In Congo loopt wereldvrede gevaar Secretaris-generaal levert kritiek op U.S.S.R. en België m D Voetbaltoto in tijdelijke vorm trekt genoeg belangstelling komst? Tegen-regering in Congo van ILEO op Congolese troepen of tegen Loemoemba voor JML CITROEN ZONDAGS GRIFFIOEN ïs Loemoemba 1 rechtsgeldig ontslagen De Senaat in Leopoldstad Na injectie overleden Het weer Organisatoren willen samenwerking ook bij nieuwe toto continueren Prinsessen op de Olympische Spelen Machtsstrijd tussen Loemoemba en Kasavoeboe Katanga negeert V.N.-vliegverbod „Plant a-ziekte' Ook door andere margarine Mogelijkheid niet uitgesloten Twee vrouwen overleden vers slagroom-gebak J.J.v. Kooien Pièrlöt SPOEDZITTING VEILIGHEIDSRAAD In Amsterdam Ampul bevatte giftige stof V Machinistenstaking deert treinverkeer in Italië niet Planta oorzaak HEYNIS Heden ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 84ste JAARGANG No. 30618 NEW YORK, 10 sept. 'A.F.P., fttr, U.P.I.) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vannacht ruim viereneenhalf uur vergaderd over de toestand in Congo. De secretaris-generaal van de volkerenorganisatie, Dag Hammarskjöld kreeg de gelegen heid rapport uit te brengen en zijn stelling toe te lichten, dat de situatie in Congo een reële be dreiging inhoudt van de vrede en veiligheid in de wereld. Hij vroeg de raad de sluiting van de Con golese vliegvelden en van radio- Leopoldstad uitdrukkelijk goed te keuren en hij achtte zelfs termen aanwezig de raad te herinneren aan hoofdstuk zeven van het Handvest, dat de raad verstrek kende bevoegdheden geeft tot acties, waarbij zelfs de soeverei niteit van een land terzijde kan worden geschoven. Hammar skjöld weidde uit over het verbijs terende gebrek aan verantwoor delijkheidszin bij de Congolese regering, die meent, dat zij alleen maar rechten heeft en geen plich- vf' De secretaris-generaal ver- Waarde, dat het ontslag, door pre sident Kasavoeboe aan premier Loemoemba gegeven, zijns inziens rechtsgeldig is, maar dat de af zetting van het staatshoofd door Loemoemba in strijd is met de grondwet. Hij leverde ernstige kritiek op de hulp, die België ver leent aan het bewind in Katanga en tevens gispte hij, kennelijk doelend op de Sovjet-Unie, „het éae MORRIS 'êeforeijouSul/! [Suède dames- en herenjassen Zonnig en droog weer misbruik van technische hulp elders in Congo". Hammarskjöld deed een ernstig beroep op de leden van de organisatie om de hulp, die zij aan Copgo willen verlenen, te laten lopen via de Verenigde Naties. Nadat Ham marskjöld zijn rapport had uit gebracht, werd de vergadering van de raad geschorst tot van avond acht uur Nederlandse tijd. LEOPOLDSTAD, 10 september (A.F.P., Rtr, U.P.I.) Terwijl de Veiligheidsraad weer eens in spoedzitting bijeengekomen is om te beraadslagen over de crisis in Congo, woedt in dat land de machtsstrijd tussen de oude riva len, premier Loemoemba en pre sident Kasavoeboe, met onver- Aan zee PRIJS VOOR JAAP WAGEMAKER minderde felheid voort, zonder dat een van de partijen van zins schijnt de ander iets toe te geven. Loemoemba heeft zichzelf tot staatshoofd uitgeroepen en tot opperbevelhebber van het Congo lese leger. Het is echter de vraag, of dat leger bereid is hem te vol gen. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat Kasavoeboe ook daar aanhangers heeft. Het Huis van Afgevaardigden heeft de ontsla gen over-en-weer, welke president en premier elkaar hadden toege diend, ingetrokken, maar presi dent Kasavoeboe heeft te kennen gegeven, dat hij de besluiten van de volksvertegenwoordiging als een farce beschouwt, omdat ze onder intimidatie door Loemoem- ba's soldaten genomen moesten worden. Joseph Ileo, de door Kasavoeboe tot opvolger van Loe moemba benoemde premier, die enige tijd ondergedoken was, heeft via radio Brazzaville laten weten, dat hij zeer spoedig de samenstelling van een nieuwe regering bekend zal maken. Een tegen-regering dus, met een tegen- premier en een tegen-staatshoofd tegenover een Loemoemba, die ogenschijnlijk alle macht in han den heeft. CHAUFFEURSUNIFORMEN IN PRIJS VERLAAGD! ISSQIb combi f 6295.- COIFFURE CREATION aanvang der lessen. Dansstudio Parklaan 6 a Telef. 56132 GEERT H00GEVEEK BUREAU SMEDES1RAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red. Umuidert: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: D. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severn. UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents pet m m -noogte De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, t 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging we 5.30 UW avonds tel. 21544 AMSTERDAM, 9 sept. Binnen en kele minuten na het toedienen van een 'njectie is in de polikliniek van het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis over leden de 28-jarige mevr. E. de H. uit Amstelveen Zij zou door de 73-jarige chirurg C. behandeld worden voor een klein gezwel, dat zit verwijderd wilde zien. Daarvoor was plaatselijke ver doving voldoende Na het gebeurde heeft de chirurg de Echtgenoot, die in een naastgelegen kamer wachtte, van het tragische ge- keuren op de hoogte gesteld. Ook heeft «ij zich in verbinding gesteld met de officier van justitie, mr. R. L. Heukels. "e recherche van het bureau Leidse- Plein heeft ondracht gekregen een on derzoek in te stellen en proces-verbaal te maken. In opdracht van de officier is sectie Verricht door de patholoog-anatoom, dr. Zeldenrust. Over de oorzaken van dit tragische gebeuren is nog geen zekerheid ver kregen. De mogelijkheid bestaat dat de chirurg de verkeerde ampul heeft gepakt. Ook echter kan de vergissing al gemaakt zijn bii het vullen van de ampul in de fabriek of bij het maken van het opschrift Het slachtoffer was de moeder van twee kinderen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Jndc nacht en vroege ochtend plaat selijk mist, daarna overwegend zon nig en droeg weer. Zwakke winden „!L jZU,ldeli'ke richtingen. Hogere midda gtemperaturen. Zondag: Zon; 6.07-19 05. Maan: 22.16-12.49 Maandag: Zon: 6.09-1S.03. Maan: 22.54-13.47. Bjj het begin van de zitting ging vrij veel tjjd verloren met een discussie" over een Russisch voorstel, ingediend door de onder-minister van buitenlandse za ken Koeznetsov, om de raad in Leopold stad bijeen te doen komen. De Argen tijnse vertegenwoordiger merkte op, dat een dergelijk verzoek ook is gedaan door de Congolese regering en dat m dat verzoek tevens de beschuldiging is geuit, dat de V.N. zich zouden mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Congo. Aanvaarding van het Rus sische voorstel zou uitgelegd kunnen worden ais steun aan deze Congolese beschuldiging. Het voorstel van Koeznetsov werd tenslotte verworpen met drie tegen zes stemmen. De Sovjet-Unie, Polen en Ceylon stemden voor. Tunesië en Ecua dor onthielden zich van stemming. Hammarskjöld, die daarna aan het woord kwam, begon met te constate ren, dat Congo financieel geheel ban kroet is. „Wij hebben te maken met een land met een begroting, waarop alle noodzakelijke uitgaven voorkomen, maar_ met niets wat cfeze uitgaven dekt, terwijl er weinig of geen pogingen wor den gedaan opi hierin te voorzien. On der deze omstandigheden laten woord voerders van de centrale regering zich over de bijstand van de internationale gemeenschap uit, alsof die hulp wordt opgelegd, en zij behandelen de volke renorganisatie, alsof zij alle rechten bezitten en geen verplichtingen. Ais de Congolese leiders menen, dat zij een fi nanciële en technische steun van de internationale gemeenschap kunnen blijven ontvangen zonder zelf de over eenkomstige bijdrage te verschaffen, die van hen wordt verwacht, dan zou hun politiek wel eens kunnen worden betiteld met een uitdrukking, welke ik niet zou willen herhalen," aldus Ham marskjöld. Hij zei, dat een regering, die zonder financiële middelen is, afhankelijk is van hen, die haar helpen. Deze hulp kan komen van een ander land, of van een groep staten en daarbij verbindt de hulpbehoevende regering haar lot aan dat van de ondersteuners. Zij kan ech ter ook afhankelijk zijn van de inter nationale gemeenschap als geheel, be lichaamd in de V..N, er zo haar vrij heid behouden. Op een andere wijze is niet te ontkomen aan een algehele ineenstorting. De secretaris-generaal zei te hebben gehoopt, dat de stemmingen in de Con golese kamer en de senaat, waarbij Loemoemba met grote meerderheid het vertrouwen kreeg, tot ontspanning zou hebben geleid en tot een compromis. In dat geval zou de sluiting door de V.N. van de vliegvelden en van ra dio Leopoldstad zijn opgeheven. De toe stand was echter nog van dien aard, dat hij meende de beide maatregelen aan de raad te moeten voorleggen. Vervolgens sprak de secretaris-gene raal over berichten van de V.N. en het Internationale Rode Kruis, die ei op duiden dat het Congolese leger m Kasai „bezig is een bloedbad aan te richten, niet alleen onder strijdenden maar ook onder weerloze burgers.' In dit verband noemde hij het be richt, dat Congolese militairen op 31 e Congolese senaat lieett zich met grote meerder heid achter Loemoemba geschaard, maar zo beweren diens tegenstanders die be slissing heeft geen enkele bete kenis omdat ze onder dwang ge nomen is. Loemoemba kreeg aanvankelijk geen toestemming de volksvertegenwoordigers toe te spreken, maar alles ging ge smeerd voor hem, toen hij zijn soldaten liet op-commanderen om de volksvertegenwoordigers schrik aan te jagen. Men kan m Congo gemakkelijk gemolesteerd of gearresteerd worden. Trou wens, voor de zitting begon wer den allen zoals de foto loont gefouilleerd door de Congo lese soldaten. augustus 70 leden van de Baloeba- star-, onder wie vrouwen en kinderen die in een missieschool hun toevlucht hadden gezocht, met messen hebben afgemaakt. Volgens andere berichten zijn dorpen geplunderd en platge brand en de bewoners vermoord, al leen omdat zij tot de Baloebastam behoorden. Hammarskjöld sprak van „een zeer flagrante schending /an de elementaire rechten van de mens, met de kentekenen van genocide", omdat deze acties gericht schijnen te zijn op de uitroeiing van de Baloe bastam. Ook zijn er bewijzen dat militairen op eigen gezag optreden, en dat hun bevelhebbers hen niet in hun macht hebben. De hulpverlening aan Congo moet worden voortgezet met het oog op hef grote gevaar, dat een voortgaande des integratie in da* land voor geheel Afri ka en zelfs daarbuiten betekent. Zonder de Sovjet-Unie bij name te noemen verklaarde Hammarskjöld dat er behalve België nog andere landen zijn, die buiten de V.N. om hulp in Congo verlenen. Zij rechtvaardigen hun optreden met de opmerking, dat de steun gegeven wordt aan de constitu tionele regering van Congo. Een der gelijke hulpverlening is echter niet langer „een kwestie van vorm en ju ridische rechtvaardiging, maar een zaak van een zeer harde realiteit." Noord-Ierland In Belfast zoekt men een man die, gekleed in een uniform dat veel gelijkenis vertoont met dat van het spoorwegpersoneel, het prettig vindt nu en dan treinreizigers verkeerde inlich tingen te geven. (Rtr.) DEN HAAG, 10 sept. De omzet van de eerste voetbal-toto op 28 augustus be droeg ruim 340.000 gulden, terwijl de daarop volgende week reeds een omzet werd bereikt van ruim 543.000 gulden. Een en ander bewijst, dat het Neder landse volk voldoende belangstelling heeft voor de toto in zjjn nieuwe vorm, hetgeen nog wordt onderstreept door feit, dat reeds de eerste dagen van sep tember meer dan 600.000 deelnemers werden geregistreerd. Ter vergelijking diene, dat de omzet van de KNVB-voet- balpool in de eerste twee weken van het seizoen 1959-1960 respectievelijk circa 291.000 gulden en 354.000 gulden bedroeg. Dit wordt meegedeeld in een schrijven van de Nederlandse sportfederatie en het comité van instellingen voor ove.rleg inzake sportprijsvragen aan de Eerste Kamer, waarin gegevens worden ver strekt over de gang van zaken bij de voetbaltoto, welke momenteel door hen wordt georganiseerd op grond van een door de minister van Justitie verstrekte tijdelijke vergunning. Mede op grond van het bovenstaan de zijn de ondertekenaars van het schrijven de overtuiging toegedaan dat de belangen, die zij respectievelijk op het gebied van de sport, het maat schappelijk werk, de volksgezondheid e-n de cultuur - met betrekking tot de sporttotalisator - vertegenwoordigen, op de beste wijze zullen worden ge waarborgd wanneer het hun mogelijk wordt gemaakt hun samenwerking te continueren. De bereikte overeenstemming tussen de Nederlandse sportfederatie en het co mité v n instellingen voor overleg inza ke sportprijsvragen, biedt huns inziens ook voor de toekomst voldoende garan tie voor de behartiging van alle be-trok- ken belangen. De overeenstemming be treft de samenstelling van het bestuur van een toekomstige stichting nationale sporttotalisator. de verdeling van de net- Zonnige perioden en een zwakke wind tussen zuid en zuidwest. Vooral in de ochtend plaatselijk mistveiden. Tem peratuur 18-20 gr., zeewater 17 gr. Voor uitzichten: perioden met mooi strand weer, maar niet geheel stabiel. Station Weet Oen Heidei Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Lamburg Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam max. mm. neersi temp temp algel gisteren 24 uur geh. bew. 18 16 0.1 mist 20 15 0 zw. bew. 20 14 0 motregen 20 14 2 zw. bew. 20 13 0 zw bew. 20 13 0 zw. bew. 19 12 0 half bew. 21 12 0 licht bew. 17 11 0.2 zw. bew. 16 9 2 regen 18 14 0.1 zw. bew. 21 15 0 De prinsessen Beatrix en Irene heb ben vrijdag, op hun gemak in het gras gezeten, de verrichtingen van de ruiters tijdens een terreinwed- sirijd van de Olympische Spelen gevolgd. Prinses Irene is zichtbaar achter haar zuster. AMSTERDAM, 10 sept. De schil der Jaap Wagemaker heeft van de Pre- mio Mazotto. een van de grote inter nationale prijzen voor schilderkunst, de derde prijs ten bedrage van één millioen lire verworven. Vrijdagavond is een tentoonstelling van schilderijen van Wagemaker in de galerie Orez te 's Gravenhage geopend. ROME, 10 sept. (U.P.I.) De ka tholieke arbeidersbond heeft een sta king uitgeschreven voor de Italiaanse treinmachinisten, welke te middernacht is ingegaan. De spoorwegen hebben echter noodmaatregelen getroffen, zo dat het treinverkeer geen hinder zal ondervinden van de staking, waaraan de communistische en de socialistische bonden niet hebben willen meedoen. Voor vandaag hebben de drie oppo sitie-partijen tegen Loemoemba, de Abako van Kasavoeboe, de Poena van Bolikango, en de party" van Kalonji een algemene staking uitgeroepen. In pamfletten, waarin tot deeiname daar aan wordt opgewekt, wordt ook ge vraagd openliik op straat te demon streren tegen het feit, dat het parle ment zich achier de premier heeft ge schaard. Opvallend in Leopoldstad was het, dat men nergens meer ge wapende Congolese militairen zag. Ka savoeboe heeft het leger opgeroepen, de wapens neer te (eggen. V.N.-woord- voerderg ontkenden, dat van hun kant de Congolese „Force Publique" ont wapend was, omdat daarvoor een op dracht van de Veiligheidsraad nodig zou wezen. Guinee, dat troepen in V.N.-verband naar Congo gezonden heeft, verwijt Hammarskjöld, dat bij zich - door de Congolese vliegvelden te sluiten en radio-Leopoldstad het zwijgen op te leg gen - bemoeid heeft met binnenlandse aangelegenheden. Maar, zo zei een V.N.-woordvoerder, er is geen enkele bevestiging te geven van het bericht, dat het Guinese contingent Congo zal verlaten. De V.N.-troepen zullen van daag wel bijzonder waakzaam zijn om een veldslag tussen de aanhangers van Loemoemba en Kasavoeboe te voor komen. De V.N. blijven de vliegvelden en radio-Leopoldstad bezet houden en ze zullen zo nodig geweld gebruiken, wanneer - zoals gisteren in Katanga ge beurd is - de bezetting van een vlieg veld genegeerd wordt. De regering Tsjombe had het vliegverbod van de V.N. onwettig verklaard, gendarmes naar de vliegvelden van Elisabethstad, Kamina en Congolo gezonden en vlieg machines doen opstijgen van het vlieg veld Elisabethstad. Een wachtpost van de V.N. rapporteerde echter dat geen troepen daarmee vervoerd zijn. De voorzitter van de Congolese Ka mer van Afgevaardigden, Joseph Ka- songo, heeft gisteren in een telegram aan secretaris-generaal Hammars kjöld officieel gevraagd, dat de V.N. de Congolese vliegvelden en het radio station L'eopoldstad weer aan de Con golese autoriteiten overdragen. Voorts vroeg Kasongo, alle V.N.- troepen, die uit NAVO-landen afkom stig zijn, terug te trekken en hen te vervangen door Afrikaanse militairen. Een eenheid van het Congolese leger, die donderdag het noordelijke gedeelte van Katanga binnentrok, is gisteren weer naar de provincie Kivoe terugge keerd, zonder dat het tot een treffen is gekomen net troepen van Tsjombe. Een van de grootste zorgen van het Rode Kruis in Congo vormen de naar schatting 100.000 vluchtelingen van de Baloebastam, die door de Loeloea's uit hun woonplaatsen in de provincie Kasai zijn verjaagd. Dit is meegedeeld door de Internationale Commissie van het Rode Kruis te Genève. Pierre Gaillard, de speciale gedelegeerde van de commis sie in Congo, die donderdag in Genève is teruggekeerd, heeft verklaard dat Ro- de-Kruisvertegenwoordigers in Bakwan- ga, de hoofdstad van de „Mjjnstaat" in Kasai, bloedige slachtingen hebben ge rapporteerd De internationale commis sie heeft een duizendtal verzoeken ont vangen tot opsporing van vermiste blan ken - meestal Belgen. Het Rode Kruis had er tot nu toe slechts honderd kunnen opsporen. to opbrengsten, alsmede de werking van een apparaat onder verantwoordelijk heid van voornoemd bestuur. Tenslotte delen de ondertekenaars mee, dat met de nationale vereniging Caritas volledig overeenstemming is bereikt ten aanzien van de liquidatie van deze pool. DEN HAAG, 10 sept. Naar nit de ervaringen van artsen in verschillende delen van het land blijkt, is de huid ziekte, die wordt veroorzaakt door 't ge bruik van ,,Planta"-margarine, ook op getreden bij mensen die andere marga rine hebben genuttigd. Medici hebben daaruit de conclusie getrokken, dat de schadelijke „Planta"-emulgator ook in andere margarine-soorten is verwerkt - evenals in Duitsland is geschied. Naar aanleiding hiervan verklaarde de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid desgevraagd het volgende: Het aantal nieuwe ziektegevallen, dat bij de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid wordt opgege ven, vertoont een voortdurende daling. Het bedroeg op 8 september 21 gevallen De hoofdinspecteur heeft echter in de laatste dagen enkele mededelingen ont vangen. waardoor het vermoeden is ont staan, dat enkele ziektegevallen het ge volg zouden kunnen zjjn van het gebruik van andere margarinesoorten. Bjj een hiernaar ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat deze mogelijkheid niet kan worden uitgesloten. De verklaring hiervoor kan zijn, dat geringe hoeveelheden Planta ver mengd zjjn met andere margarine- soorten van de N.V. Van der Bergh en Jurgens, zulks vóór 22 augustus, de datum waarop de emulgator uit de produktie is genomen. In verband hiermede werd en wordt op die plaatsen, waar ziektegevallen daartoe aanleiding geven bij de be treffende winkeliers en grossiers een onderzoek ingesteld of wellicht mar garine met deze emulgator nog aan wezig is. Naar aanleiding van deze vrkiaring heeft het A.N.P. zich gewend tot Unile ver met de vraag in welke merken mar garine, al dan niet rechtstreeks door Unilever uitgebracht, Planta-margarine met de schadelijke emulgator of deze emulgator zelf is verwerkt. Op deze vraag kon echter geen commentaar wor den gegeven. LEEUWARDEN, 10 sept Op last van de officier van iustitie te Leeuwar den mr. M. H Gelinck zal vandaag sectie worden verricht op het stoffelijk overschot van de 6%jarige mej. S. Z. te Buitenpost. Mej. Z is gisteren over leden, vermoedelijk tengevolge van het gebruik van Planta-margarine. Zij was hartpatiënte. De sectie zal worden ver richt om vast te stellen of er verband tussen haar dood en het eten van Planta bestaat. TILBURG, 10 sept. In het zieken huis alhier is gistermiddag de 66-jarige ongehuwde mej. A. M. '1. van Gestel uit de Duinstraat overleden. De justi tie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van haar dood. Het vermoeden be staat dat zij is overleden als gevolg van consumptie van Planta-margarine, nieu we samenstelling. (Advertentie) Prima blauw kamgaren 138.— Zijlstraat 71 Haarlem Advertentie :iaal aanbevolen door onze chef banketbakker 1 gebruik van i iTAKKT EN HO Uitsluitend gebruik van roomboter. GROTE MARKT EN HOUTPLEIN Advertentie LIMOUSINE I 5325.- Houtplein 18-20 Telefoon 16615 12000 (Advertentie) Zijlstraat 88 - Haarlem Tel. 10083 (Advertentie) (Advertentie) HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort B-agent J. J. v. KOOTEN. Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1