Kabinet zeer sterk gekant tegen de looneisen metaal Minister De Pous: Werkgevers moeten prijzen verlagen Kapitale fout in toto-formulieren Op origineel andere volgorde dan op de doorslagen Loemoemba moet aan Y.N. om bescherming; verzoeken Mohoetoe krijgt situatie vast in handen Draagt Vrijheidsbeeld rouw bij K's aankomst in New York? Chief Whip Lastige bezigheid Twee meeuwen in straalmotor Kentering conjunctuur ophanden Bejaard echtpaar omgekomen na verkeersongeval Congolese soldaten willen ex-premier lynchen Koortsachtige activiteit rondom pier 73 aan de East River Koning Boudewijn verlooft zich «W'MORRIS êefore you êuy! Het weer Marokkaanse prinses bestolen OVERLEG MET HET BEDRIJFSLEVEN Fortuna lacht broer en zus toe gero STUURMAN t COHEN op hders ffp! Plaag op Schiphol (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 september - Het kabinet heeft zich vandaag onverzettelijk getoond in de ver dediging van zijn loon- en prijs politiek. Staatssecretaris Rool- vink heeft gezegd, dat hij niet zal instemmen met het openbreken van de c.a.o. voor de grootme taalsector. Minister De Pous heeft van de werkgevers geëist, dat zij met een programma van prijsver lagingen zullen komen. Minister Zijlstra heeft het bedrijfsleven gewaarschuwd, dat er geen sprake kan zijn van te ver gaande loons verhogingen en gelijktijdige be lastingverlagingen. 't Goot-Biauw Witj KF.C.-Z.F.C Stormvogels-Alkmaar 't Cod-Blaiiw Wit Stormvogels-Al kraaar K.F.C.-Z.F.C. U BEPERKING VOOR CHROESTSJOF BRUSSEL, 16 sept. (Belga, U.P.I.) De Belgische minister president, prof. Gaston Eyskens, heeft vanmiddag in een speciale radiotoespraak meegedeeld, dat koning Boudewijn zich heeft ver loofd met Donna Fabiola Arra- gon, dochter van de graaf van Mora. Suède dames- en herenjasjes Iets koeler Aan zee VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 84ste JAARGANG No. 30623 IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE CHROESTSiOF MA6 HIEfl MIET BUITEN VERBLIJF RUSSISCHE DELEGATIE Butler' RUSSISCHE LEGATIE Horristown LONC ISLAND BROOKLYN MET MARIHEBASIS ATLANTISCHE; ZSSXOCBAAN; new YORK PENNSYLVANII V.PELTl609Q7l t .- MtlillllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHI „Nederland, kan toch niet met een kluitje in het riet worden gestuurd?" zegt vragenderwijs het anti-revolu tionaire dagblad „Trouw" na te heb ben vastgestelddat minister-president De Quay in zijn antwoord op de vragen van de heer Andriessen het geruchtmakende misverstandin zake Nieuw-Guinea niet heeft opge helderd. Beide opmerkingen zijn juist maar zij bestrijken niet het gehele probleem Nieuw-Guinea. De heer De Quay heeft, zij het dan misverstaan, toch te kennen gegeven, dat het af tasten van alle mogelijkheden voor een oplossing waarmee de Neder landse regering naar eigen zeggen steeds bezig is geweest, niet zo'n on beweeglijk karakter heeft, als men naar het tot dusver naar buiten zichtbare resultaat zou vermoeden. Hoe moeilijk en delicaat het is om ook maar iets over die beweeglijk heid te verstaan te geven, hoe ge makkelijk daarbij misverstanden rij zen, is nu wel gebleken. De redenen van die moeilijkheden liggen overi gens voor de hand: zij liggen in de gevoeligheid der materie. Om die zelfde redenen is het echter voor het pariemem een niet minder lastige en delicate bezigheid wanneer het het misverstand uit de doeken wil helpen doen. Zowel wanneer het parlement daar alles van wil weten, als wanneer het er in overdrachtelijke zin niets van wil weten, rijst het gevaar dat de regering daardoor in haar zoeken naar wegen tot heroriëntatie van het Nieuw-Guinea-beleid tot on beweeglijkheid. gedwongen wordt. Met die kluit in het riet te zitten is nog onprettiger. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllillllKIIII AMSTERDAM, 16 sept. De kilo meters lange nieuwe startbaan voor straal verkeersvliegtuigen op Schiphol heeft woensdag duidelijk haar nut be wezen, toen een Caravelle van de Finn Air tijdens de aanloop voor het opstij gen in moeilijkheden kwam. De piloot zag enige meeuwen vliegen en merkte tegelijk, terwijl het vliegtuig reeds een snelheid van ongeveer 200 kilometer had bereikt, dat een der beide straal motoren ter hoogte van de staart uit viel. De grote lengte van de baan bood de piloot ruimschoots gelegenheid om het vliegtuig nog tot stilstand te bren gen. Bij het onderzoek bleek dat min stens twee meeuwen in een der moto ren terecht gekomen waren. De passagiers konden enkele uren later hun reis voortzetten. De motor is met DC3 naar Scandinavië te ruggevlogen, waar bij de demontage de nauwkeurige toedracht zal blijken. Inmiddels is wel gebleken dat het euvel van vogels, dat vele vliegveld directeuren en vliegers benauwt, ook in Schiphol voorkomt. Men heeft al vele middelen bedacht om de vogels te verdrijyen. Een der meest gerucht makende is een plaat met de schreeuw van een meeuw in doodsangst, die on middellijk alle vogels doet vluchten. Maar ook dat middel schijnt niet vol komen effectief. De passagiers van de Caravelle heb ben bij het gebeuren geen groot risi co gelopen. Het vliegtuig kan ook op één motor starten. Dit is een recente opname van prinses Lamia El Solh, de echtge note van een zoon van de sultan van Marokko. Bandieten hebben van haar kaptafel in Parijs voor een miljoen aan juwelen en cheques ontvreemd. Deze sterke uitspraken zijn gevallen tijdens een bespreking van de bewinds lieden Van Rooy, Roolvink, De Pous en Zijlstra enerzijds en de vertegen woordigers van de centrales van werk nemers, industriële werkgevers, boe ren en middenstanders anderzijds. De aanleiding tot de bespreking was zoals reeds eerder is gemeld de eis van de werknemers in de metaalsec tor van een direct ingaande loonsver- (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 16 sept. Een groot gedeelte van de toto-formulieren, wel ke dit weekeinde door „gokkend" Ne derland worden ingeleverd, bevat een kapitale fout. Na de spanningen bin- nens- en buitenskamers, die de voetbal toto met zich heeft gebracht, belooft deze misgreep nieuwe verwikkelingen inzake het kansspel met de drie cijfers. De nummers 6 t.m. 9 van de in te vul len wedstrijden werden op vele duplo- formulieren verwisseld. De gevolgen van de correctieblunder van de firma, die de druk van de formulieren ver zorgt, zijn nog niet te overzien. Het gedeelte van het formulier, dat bjj de K.N.V.B. wordt ingeleverd, ver meldt: 6. 't Gooi-Blauw Wit; 7. Storm vogels-Alkmaar; 8. K.F.C.-Z.F.C. De gedeelten die echter in handen komen van de verenigingen en de deelnemers vermelden: 6. 't Gooi-Blauw Wit; 7. K.F.C.-Z.F.C.; 8. Stormvogels-Alkmaar. De wedstrijden 7 en 8 werden dus op het „origineel' èn op de doorslagen ver wisseld. Voorzover is na te gaan werd deze fout gemaakt in een aanzienlijk deel ongeveer een kwart van de totale oplage van de formulieren. De meldingen van prijswinnaars, die zon dagavond bij de K.N.V.B. zullen binnen komen, zijn dus officieel niet juist, hoe wel slechts een der formulieren afwijkt van de uitslag, die in handen is van de deelnemer. Daarentegen zullen zich bij de K.N.V.B. wellicht niet degenen mel den, die het „bondsformulier" juist heb ben ingevuld, omdat het formulier, dat zij in bezit hebben, een verkeerde uit slag geeft. Het wordt wel bijzonder moeilijk om indien de voetbalbond of overheid geen afdoende maatregelen neemt, de toto van zondag a.s. nog te zien als een se rieus spel. De eigenlijke prijswinnaars met vijftien Dunten volgens het bonds formulier, hebben op het eigen formu lier slechts dertien punten in het meest voor de hand liggende geval; de win naars op het eigen formulier hebben volgens het K.N.V.B.-gedeelte dertien punten. De situatie wordt daar onge twijfeld verwarrend. De ontdekker van de misgreep in le toto van deze week is de heer M. H. de Keijzer te Rotterdam. Hij heeft getrouw invuller als |j mag worden genoemd de gewoonte aangenomen het gehele formulier, dus ook de Dor slagen, even na te zien. Hij kwam gis teravond tot de merkwaardige conclu sie, slechts eenmaal het formulier inge vuld hebbend, twee verschillende waar deringen voor twee wedstrijden te heb ben gegeven. Het origineel (boven) en de door- slag(en) van de „mislukte" toto formulieren, waarvan er deze week vele zijn verspreid. De bovenstaan de wedstrijden zijn genummerd van 6 t/m 8. De heer M. H. de Keijzer, die de fout in het toto-formulier ontdekte. (Advertentie) M1/ JU WtLlfcRS Houtplein IS HORLOGERS hoging van zes procent en een van drie procent in juli 1961. De verantwoordelijke bewindslieden vreesden, dat de werkgevers en de werknemers in deze sector het met el kaar eens zouden worden over een openbreking van de c.a.o., welke de spelregels van de loonpolitiek echter niet toelaten. Een dergelijke overeen stemming zou, zo vreest men, tal van andere openbrekingen van nog niet ge- expireerde c.a.o.'s ten gevolge hebben. Minister De Pous heeft te kennen ge geven, dat een dergelijke gang van zaken het einde van de loon- en prijs politiek van de regering zou betekenen Hij wees de werkgevers op de nood zaak om, waar mogelijk, tot prijs verlaging over te gaan en signaleerde enige prijsverhogingen welke zijn on genoegen hadden opgewekt, 's Lands economie zou zich, naar de mening van de bewindsman, kunnen blijken te bewegen op het hoogste topje van een hoogconjunctuur. In diverse lan den tekenen zich reeds symptomen van een kentering af. Zouden wij in deze situatie tot loons- en prijsverho gingen komen, dan zou onze verschra lende concurrentiemarge ons, met name in de E.E.G., parten kunnen gaan spelen bij een teruglopende con junctuur. Overigens toonde hij ook met cijfers aan. dat in ons land even eens reeds aarzeling in het verloop van de productiviteitscijfers te be- sneuren valt. Minister Zijlstra wees op de terug gang in de handelsbalans en op het feit, dat de invoer van eindprodukten een stijgende lijn vertoont, een ver schijnsel dat zich bij de overbesteding van enige jaren geleden eveneens open baarde. De heer Roolvink verklaarde tenslot te, dat hij met een openbreken van de c.a.o. in de metaalsector beslist niet akkoord zou gaan. Wilden de partijen iets aan de arbeidsvoorwaarden doen, dan zouden zij binnen het kader van de lopende c.a.o. gebruik kunnen ma ken van de mogelijkheden tot winstde ling. Het gaat de bewindslieden er voor al om de verhogingen buiten de con sumptieve sfeer te houden, zodat de gang van de betogen sterk in de rich ting van bezitvormende maatregelen ging. Van de zijde van het bedrijfsleven is op de uitlatingen van de bewindslie den op uiteenlopende wijze gereageerd. De boeren en middenstanders bleken het regeringsbeleid in sterke mate te steunen. Zij zijn uiteraard bevreesd, dat te sterke loonsverhogingen in de in dustrie zouden leiden tot eisen in hun sectoren, welke zij zonder prijsstijging BERKEL-RODENRIJS, 15 sept. Toen de heer P. Vegt uit Zoetermeer, op de Noordeindseweg te Berkel moest inhouden voor een tegenligger, slipte de auto op het natte wegdek. Het voertuig schepte het bejaarde echt paar Wensveen-Straver en reed daar na In de Noordeindsevaart. De 74- jarige man moest onder de auto van daan gehaald worden, zijn 68-jarige echt genote bleef zwaar gewond in de berm Uggen. Bij aankomst in een ziekenhuis te Rotterdam bleken beiden te zijn overleden. De auto van de heer V. bleef in de ondiepe vaart steken, de heer V. liep geen letsel op. niet na zouden kunnen komen. Hun ver zet tegen de metaalplannen ging dan ook met enige dreiging van defensieve aard gepaard. Uiteraard speelde daar bij de komende vaststelling van de ga rantieprijs voor de melk een rol. Van industriële zijde klonk een an der geluid. De liberale werkgevers heb ben in niet geringe mate een willig oor geleend aan de looneisen in de me taalsector en de weg terug is voor hen dus een moeilijke. Bij de katholieke werkgevers en werknemers lijkt het idee van winst deling tamelijk goed gevallen te zijn, bij de christelijken ligt de kwestie naar het schijnt wat moeilijker, terwijl de socialistische werknemers natuurlijk van zorg en onlustgevoelens vervuld zijn. Van deze zijde werd het recht van het kabinet om zich in dit stadium in te laten met de bedrijfstaksgewijze Onderhandelingen dan ook betwist, -je socialistische vertegenwoordiger meen de, dat in een vrijere loonpolitiek iede re bedrijfstak voor zichzelf te beslis sen had. Vakraad metaal schort vergadering op Het overleg is intussen niet afgeslo ten. Het wordt maandag voortgezet. Op diezelfde maandag zou ook het overleg tussen de werknemers en de werkge vers in de vakraad voor de metaal industrie in een beslissende fase ko men. Naar wij echter vernemen zal deze bijeenkomst geen doorgang vin den, aangezien de werkgevers nog niet klaar zouden zijn met de becijferingen van de gevolgen welke het inwilligen der looneisen in hun bedrijfstak zou heb ben. Vrouwe Fortuna heeft de 21-jarige Amerikaanse actrice Anne Helm en haar 18-jarige broer Peter toegelachen. Het tweetal erft een miljoen dollars van hun grootvader, een Canadese bankier. LEOPOLDSTAD, 16 Sept. (AFP, Rtr. UPI) Het ziet er naar uit, dat kolo nel Moboetoe, die zich door de pre sident, het parlement en de tegenstrij dige regeringen op non-actief te stellen als de „sterke man" van Congo heeft opgeworpen, de situatie tamelijk vast in de hand heeft en kan rekenen op de medewerking van grote groepen van leger en bevolking in het gebied van Leopoldstad. Loemoemba was gisteren duidelijk de verliezer. Rillend van angst moest hij de V.N.-politiemacht (die hij tijdens het hoogtepunt van zijn macht het land uit wilde zetten) om bescher ming vragen tegen furieuze soldaten van het Congolese leger, die om zijn bloed vroegen. De V.N.-troepen hebben Loemoemba in bescherming genomen, maar hiertegen protesteert president Ka- savoeboe, die zulks een inmenging in binnenlandse kwesties noemt, omdat er een arrestatiebevel tegen Loemoem ba van kracht is. In Leopoldstad, waar men er aan gewend raakt, dat de toestand met het uur verandert, NEW YORK, 16 sept. (Reuter, A.F.P.) Timmerlieden, schilders en de be manning van een baggermolen zyn aan het werk op of b|j pier 73 aan de East River te New Yrok, waar het Russi sche passagiersschip „Baltika" met premier Khoesjtsjev en andere commu nistische leiders aan boord maandag aanstaande zal afmeren. De werkzaam heden aan deze pier zijn nie;t overbodig, omdat alles er vervallen en roestig uit ziet. Het water langs de pier is nog niet diep genoeg voor een schip als de „Baltika". Jarenlang heeft geen enkel schip gebruik gemaakt van deze pier. Verwacht wordt, dat de Russische regering de rekening van al deze her stelwerkzaamheden ten bedrage van on geveer 55.000 gulden zal betalen. Terwijl deze arbeiders op en bfl de pier werken om Khroesjtsjevs aan komst wat luisterrijker te maken, ma ken duizenden r.ndere arbeiders in de haven van New York plannen om de aankomst zo onplezierig mogelijk te la ten verlopen. De vakbond van haven- arbieders, de I.L.A., ontwikkelt een zo danige activiteit om grote aantallen ha venarbeiders ertoe te brengen Khroesj- tsjev uit de jouwen, dat aangenomen kan worden dat er maandag in de ha ven van New York nauwelijks zal wor den gewerkt. Het laatste plan is het Vrijheidsbeeld in de haven een zwart masker voor te binden en het bovendien een zwarte armband te geven voor de tijd, dat Khroesjtsjev in de Verenigde Staten is. Premier Khroesjtsjev hééft de stu dentenvereniging van de juridische fa culteit van de Harvard universiteit te Cambridge in Massachusetts telegra fisch laten weten, dat hij een uitnodi ging voor een toespraak niet kan aan vaarden, omdat het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken hem heeft verboden Manhattan te verlaten. durft niemand te voorspellen, dat Loe moemba niet vandaag of morgen weer ergens zal opduiken en opnieuw met zijn oratorische talenten groepen van Congolese soldaten op zijn hand zal krijgen. President Kasavoeboe en zijn rege- ring-Ileo hebben er zonder meer ge noegen mee genomen, dat ze door ko lonel Moboetoe tot het eind van dit jaar op non-actief gesteld zijn, al heeft Kasavoeboe dan nog een officiële daad gesteld door in een telegram aan Ham- marskjöld, de secretaris-generaal van de V.N., te protesteren tegen het in bescherming nemen door de volkeren organisatie van Loemoemba, die daar door niet voor de Congolese magistra tuur geleid zou kunnen worden om ver antwoording af te leggen. Moboetoe heeft aangekondigd, dat hij vandaag het parlement zou laten bezetten. De parlementszitting van gisteren is niet door gegaan. Loemoemba en de zijnen blijken de enigen, die geen vrede kun nen hebben met wat Moboetoe een „vreedzame militaire machtsovername" noemt. Loemoemba's perschef, de communis tische ex-Fransman Serge Michel, had gisterochtend het bericht verspreid, dat Moboetoe gearresteerd zou zijn, ken nelijk met het doel verwarring te wek ken. Michel is inmiddels met de noorderzon verdwenen. Hij heeft nog zijn aftreden bekend gemaakt omdat ,,de verwarring in de politieke toestand het hem moeilijk maakte zijn taak te vervullen zonder partijdig te worden". Michel heeft zich zo verklaarde hij verder weer ter beschikking ge steld van de „voorlopige Algerijnse regering in ballingschap". Kwalijker is dat de Belgische procureur-generaal te Leopoldstad, Rene Rom, spoorloos is verdwenen. Hij was et, die het ar restatiebevel tegen Loemoemba teken de en die door twee ministers van het kabinet-Loemoemba zelf werd gearres teerd en ontvoerd. Moboetoe heeft nog de sluiting aangekondigd van de am bassades van de Sovjet-Unie en van Tsjechoslowakije, die broeinesten van communistische volksopruiing gebleken zijn. Loemoemba's handelen van gisteren was weinig glorieus. Hij bracht de dag door in een logeerkamer van de offi ciersmess van het Leopold II legerkamp bij de Congolese hoofdstau, dat ter be schikking staat van de V.N., die hem daar in bescherming genomen hebben. Opgewonden soldaten van de Baloeba- stam konden er door de V.N. met moeite van weerhouden worden Loe moemba te lynchen, 's Avonds werd Loemoemba zonder plichtplegingen in de laadbak van een V.N.-vrachtwagen gewerkt onder zwaar escorte van Gha- nese V.N.-soldaten. Een Baloeba zag kans Loemoemba te slaan, een ander scheurde hem het hemd van het lijf. Loemoemba werd naar zijn ambtswo ning overgebracht. De houding van Loendoela, de (voormalige) stafchef van het Congolese leger, was volgens waar nemers allesbehalve soldatesk. Zijn op passer had hem in een waskast moeten opsluiten om Loendoela tegen de woe dende militairen te beschermen. Ook deze aanhanger van Loemoemba geniet thans V.N.-bescherming. (Advertentie) 20 STUKS F t- (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM tEL. 13439 lElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond opgemaakt tot 11.15 uur): huif tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Overwegend matige wind, in hoofdccak tussen zuidoost en zuidwest. Iets lagere temperatu ren. Zon: 6.17-18.51. Maan: 2.21-17.18. Morgen onbestendig met plaatselijk een regen- of onweesbui en een krach tige oostelijke later veranderlijke wind. Temperatuur ongeveer 18 gr.„ zeewater 17 gr. Vooruitzichten: depressie trekt van Frankrjjk naar de Noordzee en brengt onstabiel weer met buien. max min. neersJ Weer temp temp aigeJ gisteren 24 uil Den Heidei zw. bew. 17 14 4 Ypenburg zw. bew. 18 13 1 Vlissingen zw. bew. 18 13 0.4 Eelde geh. bew. 21 13 3 De Bilt zw. bew. 17 14 5 Twente zw. bew. 20 15 2 Eindhoven zw. bew. 19 15 2 Zd.-Limburg half bew 19 15 3 Amsterdam zw. bew. 18 14 8 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v- RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-r.oogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1