Overheid door de Unilever niet voldoende ingelicht Exacte mengpercentages eerst sinds kort bekend Niet zo best lekker en gezond ITALIAN Q ITAII I Parkeermeters op Schiphol Gemeenschappelijke logistiek voor Navo-legers urgent Grote belangstelling voor goedkoopste categorie Voorzitterswisseling hij Kath. middenstandsbond Goochelende notaris Birmingham Planta-rood in andere margarine Reactie Planta- affaire Slechts op twee van de zeven terreinen JMOKWHt Rapport-Goedhart komt in november in assemblee ter sprake Minister Van Aartsen heeft voor huurwoningen zekere voorkeur Aftredende praeses J. A. Koops benoemd tot ere-voorzitter Vernielingen in de kerk Prijsbeleid geldt ook voor overheid IHHHv' :v_l_ NIEUW PREMIESTELSEL VOOR DE WONINGBOUW W. G. Weier VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 PAGINA 3 Zuivelbond protesteert tegen margarine- reclame I. '&U Primeur voor Nederland Een Niemeijer mixture A1 ...een koei brandende mélange van pittige Burley en aromatische Latakia tabakken Te water geraakt en verdronken Defensiecommissie W.E.U. in Den Haag Sectie bouwnijverheid in de N.R.K.M. Belg uitgeleverd Te Wijt gaard Norm voor prijzenwet: algemeen belang TWEE KEER WINNEND LOT GELEVERD Prinsessen bij opening van Staten-Generaal NIEUWE RECHTSTREEKSE DIENST O 2 rechtstreekse vluchten per week (maandag en donderdag) f 206.- retour toeristenklasse (in samenwerking met de K.L.M.) BRIT IS H EUROPEAN AIRWAYS Volledige inlichtingen bij Uw passagebureau of bij de BEA, Leidseplein 29, Amsterdam-C„ telefoon 64848. DEN HAAG, 16 september Op het communiqué, dat woensdagavond door de raad van bestuur van Van den Bergh en Jurgens is uitgegeven, heeft een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid het volgende commentaar verstrekt: Aan de directeur-generaal van de Volksgezondheid werd door „Unilever" mededeling gedaan over zeer kleine hoeveelheden „Planta", die door ver menging in de fabriek in andere mar- farinemerken konden zijn terecht ge- omen. Unilever heeft dit duidelijk be vestigd in haar mededeling van 12 sep tember. De gegevens waarvan thans in het communiqué van de raad van bestuur sprake is, hebben betrekking (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 15 sept. Uit de zuivel- wereld is een vrij scheme reactie ge komen op de Planta-affalre. Het „of ficieel orgaan" van de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond suggereert in zijn jongste nummer, dat er strengere be palingen moeten komen inzake de be reiding van margarine en noemt de aanduiding „natuurzuiver" ten aanzien van margarine misleidend. Het blad wijst er op, dat in het yer- teden bereikt werd. dat de margarine industrie in haar reclame met meer ae slagzin „vers gekarnd" mo-cht gebrui- ken. Sindsdiens heeft de margarine-in dustrie zich meester gemaakt van een ander element van aanbeveling, dat in feite slechts toekomt aan de op natuur lijke wijze gevormde produkten, zoals die door land- en tuinbouw worden voortgebracht. Het is in de margarine reclame gebruikelijk geworden te wer ken met allerlei motieven, die aan de natuur ontleend zijn. Van zuivelzijde was het moeilijk daartegen stelling te nemen, omdat de vetten, die in de mar garine-industrie gebruikt worden, uiter aard zelf voortbrengselen van de natuur zijn. Het had weinig zin tegen de han tering van het begrip „natuurzuiver stelling te nemen, zolang niet kon wor den aangetoond, dat hier werd gesold zowel met dat begrip als met de ge zondheid van de verbruikers. Thans echter is het de consument op wel bij zonder trieste wijze duidelijk geworden dat margarine geen aanspraak op de aanduiding „natuurzuiver" mag maken. Nu eenmaal de aandacht gevestigd is op de gevaren, die toevoeging van al lerlei stoffen aan levensmiddelen kan hebben, moet de vraag gesteld worden of het niet uitermate gewenst zou zijn algemeen geldende voorschriften te ge ven. Als de zuivelindustrie geen conser veermiddelen mag gebruiken, dan ook de margarine-industrie niet. Als de zuivel geen smaakstoffen mag toepassen, dan dient dit ook bij de margarine verboden te worden. Ui" Hef communique, dat de directie van Unilever gisteren heeft uitgege ven, vertelt hoezeer het deze directie spijt, dat haar mededelingen aan de directeur-generaal van de Volksge zondheid niet van dien aard, waren dat het aan aeze functionaris duide lijk is geworden „dat een klein gedeelte van de Planta Rood in een percentage boven de 50 pet. met andere margarine is ver mengd en dat een grotere hoeveelheid Planta Rood tot een maximum van 25 pet., gemirtdelo echter 9 pet., even eens met andere margarine is ver mengd" Dat de directeur-generaal van de Volksgezondheid niet onmiddellijk heeft begrepen, dat de gevaarlijke emulgator ook in andere margarine- merken dan Planta Rood voorkwam, verbaast ons niets. Immers, zelfs nu de directie van Unilever meent de zaak eens duidelijk uit te leggen, vlecht zij kromme zinnen, waarin niets anaers staat dan: Er zat voor meer dan 50 pet. onschuldige marga rine in Planta Rood. Des te beter, zegt de lezer dan. Begrepen moet echter worden: ook in pakjes marga rine, niet gewikkeld in de wikkels van Planta Rood, zat toch de marga rine van dezelfde samenstelling als Planta Rood. Niet Planta Rood. was vermengd met. onschuldige marga rine, maar margarine van andere naam was gemengd met wat in an dere wikkels Planta Rood werd ge noemd. Mengen is een gevaarlijke bezig heid, wie er aan verslaafd raakt, haalt alles door elkaar Overigens vinden wij onduidelijke verduidelijkingen van vroegere on duidelijkheden jeukverwekkend, als er nog punten ter verduidelijking worden opengelaten. Uit de mede delingen van Unilever valt op te maken, dat de verkoopstop van jongstleden zaterdag bepaald geen angstvalligheid is geweest van de Justitie, maar dat degenen, die eerder dan de Justitie de juiste percentages hadden begrepen wellicht wel een beetje ar.gstvalliger hadden kunnen wezen. Kwam die verkoopstop niet later dan nodig was? Want het ging waarachtig niet om overblijfsels in vuile kuipen, maar om percentages tussen negen en ,,meer dan 50 pet." Intussen blijkt wel uit het nadere communiqué van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat Unilever enige dagen lang heeft volhard bij het verhaal van de vuile kuipen en zerst dezer dagen, blijkbaar schoorvoetend en onder pressie van de overheid, de veel hogere precentages van de bijmenging heeft toegegeven. Niet zo best! op vermenging van „Planta"-rood met bepaalde margarinemerken in veel gro tere hoeveelheden. Deze gegevens wa ren onderwerp van bespreking bij de minister. De gedetailleerde informa ties werden niet eerder ter kennis ge bracht van de directeur-generaal, noch van de geneeskundige hoofdinspecteur. Deze gegevens bevestigden het vermoe den, dat in de afgelopen week bij de geneeskundige hoofdinspecteur rees, dat een niet onbelangrijk aantal ziekte gevallen aan andere margarine moest worden toegeschreven. De woordvoerder deelde desge vraagd nog mede, dat de bespreking, die in het commentaar wordt genoemd, die is waarvan in het ,,Unilever"-com- muniqué werd gesproken. Met de mi nister wordt bedoeld ,,de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid". Kamervraag over de mededelingen DEN HAAG, 15 september Het Tweede-Kamerlid de heer Lamberts (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid nieu we vragen gesteld over de margarine zaak. Het Kamerlid vraagt of de mi nister niet van mening is, dat de me dedelingen, die door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en door de Unilever zijn afgelegd over de margarines, die bereid zjjn, nadat de fabricage van de Planta met rode opdruk was gestaakt, geen volledi ge klaarheid over de gang van zaken geven, en of de minister hierover aan vullende inlichtingen kan verstrekken. Voorts of het de minister bekend is, dat in de dagen tussen 22 en 27 augus tus 1960 nog enige tonnen „besmette" margarine door honderdtachtig ton tweede-kwaliteitsmargarine zijn ver werkt en zo ja, waarom dit feit dan niet is gepubliceerd. Advertentie i >- V"i W SCHIPHOL, 16 sept. Om een einde te maken aan het steeds nijpender wor dende parkeerprobleem op Schiphol, heeft de directie besloten omstreeks het midden van de volgende maand op een aantal parkeerterreinen z.g. parkeer meters in gebruik te nemen. De lucht haven heeft hiermede de primeur voor Nederland verworven, aangezien par- Advertentie UenJ oi tol>acco*> tlow-bu'nln(1 "T „t, »r0m»u^Ë;-!, keermeters in ons land tot nu toe nog nergens definitief in gebruik zyn ge nomen. In totaal zullen 70 parkeermeters wor den opgesteld, op twee van de zeven parkeerterreinen die er op Schiphol zijn. De automobilisten kunnen de duur van de meter zelf irstellen, echter ten hoog ste voor twee uur. Het bedrag, dat voor het parkeren bij de meters verschuldigd zal zjjn, zal afhangen van de tijdsduur, welke de automobilist kiest. Naar de directie meedeelde, is het niet de bedoeling het parkeren op deze ma niet tot een bon van inkomsten te na ken. Ze legde er de nadruk op, dat het zuiver gaat om het bieden van service aan de automobilisten. De terreinen, die met parkeermeters zullen worden uitgerust, zijn in de on middellijke nabijheid van het stations gebouw gelegen. Vooral op deze plaatsen ontstaan vaak ernstige verkeersopstop pingen, daar zij gedurende lange tijd door dezelfde auto's worden bezet. In de toekomst hoopt men door een kortere parkeertijd een grotere doorstroming van auto's te kunnen bewerkstelligen, waardoor deze terreinen meer aan bun doel zullen beantwoorden. Automobilisten, die langer dan twee uur wensen te parkeren, of bezwaren hebben tegen betaling, zullen op de an dere parkeerplaatsen die echter ver der van het stationsgebouw zijn gele gen gratis kunnen parkeren. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 15 sept. In de af gelopen nacht is de 47-jarige reder P. van Wering uit Norg in het Damster- diep bij Winneweer te water geraakt en verdronken. Het slachtoffer was ge huwd en had drie kinderen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 sep. De defensie commissie van de Assembleée der West Europese Unie heeft voor het eerst in de vijf jaar van haar bestaan in Ne derland vergaderd. Aldus verklaarde de voorzitter van deze commissie, de heer J. Fens gistermiddag in een ge sprek met de pers. Maandag heeft de defensiecommissie gesproken met de minister van Defensie, ir. S. H. Visser. Deze heeft bij die gelegenheid een uit eenzetting gegeven over het Nederland se standpunt ten aanzien van de inte gratie van de strijdkrachten in de N.A.V.O. en de wijze, waarop Neder land zijn Navo-verplichtingen nakomt, aldus de voorzitter. De Nederlandse afgevaardigde in de commissie, de heer F. Goedhart gaf een toelichting op een ontwerprapport over de logistieke situatie van de geal lieerde strijdkrachten in West-Europa. Het is onbegrijpelijk, aldus de heer Goedhart, dat de «trijdkrachUen van de NAVO onder een centraal bevel staan terwfll de verzorging en bevoorrading van de troepen door de afzonderlijke landen moeten gebeuren. In zijn rapport pleit de Nederlandse afgevaardigde voor een gemeenschap pelijke logistiek, die een standaardise ring van bewapening en materieel zal kunnen stimuleren. In West Europa worden twaalf verschillende soorten jeeps gebruikt, aldus de heer Goed hart. Het hoeft geen betoog, dat der gelijke situaties tot grote moeilijkheden in tijd van oorlog kunnen leiden. Verder wijst de afgevaardigde in zijn rapport er op, dat de oorlogsvoorraad, die sommige landen hebben aangelegd, niet groot genoeg is om het nationale leger in tijd van nood gedurende ne gentig dagen (dit is de termijn die door de raad van ministers indertijd is vast gesteld) te verzorgen. Engeland is het enige land dat een oorlogsvoorraad heeft die op de negentig dagen is berekend. Voorts acht de heèr Goedhart het wen selijk, dat voor rekening van de Navo in de afzonderlijke landen depots voor Navo-striidkrachten zullen worden aan gelegd. Het is heel wel mogelijk, dat een bepaald land elders in Europa depots moet hebben qmdat deze in eigen land niet kunnen worden aangelegd, (dichte bevolking, gebrek aan gunstige plaatsen bijvoorbeeld bergen) In deze gevallen zullen de landen niet elkaar moeten benaderen, maar zal de Navo zich tot het betrokken land wenden. De Nederlandse afgevaardigde doel de hier ongetwijfeld op de moeilijkhe den die zijn ontstaan naar aanleiding van pogingen van de Westduitse rege ring om m Spanje opslagplaatsen te krijgen. Het ontwerp-rapport van de heer Goedhart, zal in de komende vergade ring van de Assemblée, die in novem ber in Parijs zal worden gehouden, be sproken worden. Het was de bedoeling, dat ook het rapport van de Franse afgevaardigde de heer E- Pisani in de Assemblée be handeld zou worden. De heer Pisani heeft echter medegedeeld, dat zijn rap port dan nog niet klaar zal ztjn. De Franse afgevaardigde heeft een studie gemaakt van de psychologische oorlog voering. Al is hij dan nog niet verder gekomen dan een algemene behandeling van het probleem, toch kon de heer Pisani al enige opvattingen naar voren brengen. De Franse afgevaardigde stelt, A160 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 sept. Het aantal liggende aanvragen voor subsidiëring van woningen in de z.g. A.-categorie (de goedkoopste klasse) is bijzonder UTRECHT, 15 sept. De vakbon den in de bouwnijverheid, aangeslo ten bij de N.R.K.M. hebben thans een reeds lang levende wens gereali seerd en een sectie bouwnijverheid ge vormd. Het zijn de organisaties van smeden, elektriciens, loodgieters, stu kadoors, aannemers en schilders. Op de heden gehouden bondsverga dering heeft de heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de Kath. aannemers- bond, het dringend verzoek gedaan in het hoofdbestuur van de N.R.K.M. een voldoende vertegenwoordiging van de bouwsector op te nemen. Naar zijn me ning kan bq de huidige samenstelling van het bestuur geen sprake zijn van een voldoende behartiging der belan gen van de bouwnijverheid. De ge noemde groepen vormen samen 30 pro cent van het aantal leden van de N.R.K.M., welke centrale de heer Ne lissen wil bleven beschouwen als de katholieke standsorganisatie voor de bouwnijverheid. Zij zullen dan ook ach ter de N.R.K.M. blijven staan, doch wensen door drie leden in het bonds- bestuur vertegenwoordigd te worden, van wie één in het dagelijks bestuur. Zij krijgen daardoor meer verantwoorde lijkheid te dragen en anderzijds is meer mogelijkheid aanwezig drie vakorgani saties te interesseren in het werk van de N.R.K.M. De aftredende voorzitter, de heer J. A. Koops, verklaarde zich bereid en zei dit ook namens zijn opvol ger te kunnen doen het verzoek in studie te nemen. Om aan de wensen van de sectie bouwnijverheid te vol doen, is een statutenwijziging nodig. Deze is reeds in voorbereiding. De heer Nelissen voerde het woord alvorens tot verkiezing van een nieuwe voorzitter werd overgegaan. Teneinde het bondsbestuur alle ruimte te geven de verlangens van de bouwnijverheid te honoreren, hebben de Kath. bond van schilderspatroons en de kath. bond van werkgevers in het loodgieters-, fitters- en sanitair-installatiebedrijf twee kandida ten, die zij voor twee andere vacatures in het hoofdbestuur hadden gesteld in getrokken. Bij de verkiezingen stemden zij blanco. UTRECHT, 15 sept. Na ruim 25 jaar voorzitter "an de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond te zijn ge weest, heeft de heer J. A. Koops in een vandaag gehouden buitengewone bonds vergadering zijn functie neergelegd, 'e vergadering benoemde hem tot ere voorzitter, het eerste voorstel, dat de nieuwe voorzitter, de heer J. B. A. Hurkmans uit Breda, deed. De heer C. de Jong, die dertien jaar zitting had in het bondsbestuur en zich niet meer herkiesbaar stelde, werd het erelid maatschap aangeboden. In zijn plaats is gekozen de heer P. J. M. Hoefsloot, voorzitter van de Ned. Kath. Vereni ging van werkgevers in de woningin richting en meubileringsbedrijven „St. Reinoldus". De heer Hurkmans, die van 1948 af landelijk voorzitter van de katholieke Bakkerspatroonsbond is, nad van 1955 reeds zitting in het hoofdbestuur van de N.R.K.M., zodat een tweede nieuw bestuurslid gekozen moest worden. Dit is geworden de heer B. F. van der Meer, voorzitter van de Ned. katholie ke bond van het beroepsgoederenver- voer over de weg ,,St. Christoffel". Hoewel de heer Hurkmans op het in november te houden congres eerst na der zijn beleid voor de toekomst zal uit stippelen, zei hij thans reeds aan twee door hem urgent geachte punten bijzon dere aandacht te willen wijden. Allereerst had hij op het oog de positie-bepaling van de N.R.K.M. in verband met de bekende brief van het episcopaat inzake de katholieke or ganisaties. Afgewacht moeten worden de in een rapport vast te leggen con clusies van de door de N.R.K.M. breed samengestelde commissie ter bestudering van dit vraagstuk. De nieuwe voorzitter spoorde de vak bonden aan geen overhaaste beslui ten te nemen. Het tweede punt betreft een goed ge richte en efficiënte voorlichting ten be hoeve van de middenstand. Ook ue in terne voorlichting binnen de N.R.K.M. zal intensiever worden aangepakt, met een beter samenspel tussen vakbonden en diocesane bonden. In zjjn afscheidswoord releveerde de heer Koops d uitbouv en groei van de N.R.K.M., met dankbaarheid tevens vaststellend, dat tegenwoordig meer met de middenstand rekening wordt ge houden. Hfj verzekerde, dat zijn heen gaan gezondheidsredenen nopen hem daartoe niets te maken heeft met de brief van het episcopaat en herhaal de wat hij reeds eerder elders heeft ge zegd, dat de N.R.K.M. altijd getracht heeft zijn structuur aan te passen bij veranderde omstandigheden. MAASTRICHT, 16 sept. Gistermor gen heelt aan het grenskantoor Bilser- baan de marechaussee de Belg Geldof uit Gent aan de Belgische justitie uit geleverd. De man was enige tijd gele n in Heerlen aangehouden, toen hij daar zijn auto wilde verkopen. Een routine controle van de politie wees uit dat hij in België was veroordeeld en dat zjjn uitlevering was gevraagd. Hij was in Gent terzake van diverse vermogensde licten bij verstek tot enkele jaren ge vangenisstraf veroordeeld. groot. Minister Van Aartsen heeft tij dens een mondeling overleg met de commissie voor volkshuisvesting van de Tweede Kamer meegedeeld, dat die belangstelling zowel huur- als eigen wo ningen betreft. Het aantal aanvragen is zelfs zo groot dat zij onmogelijk alle nog in 1960 kunnen worden gehonoreerd. Niet slechts met het oog op de begro ting, maar vooral met het oog op de beschikbare capaciteit op de bouw markt. Bij een aantal woningen van 1215000 in de z.g. vrije sector en een totale jaarproduktie van 80.000 woningen kan op jaarbasis een aantal van ca. 65.000 woningen in de goedkopere sector wor den berekend. Een dergelijk resultaat werd met de oude regeling nooit be reikt. De iets duurdere B- en C-wonin- ?en komen daarbij nauwelijks aan bod. >e minister deelde tevens mee, dat hij een zekere voorkeur heeft voor huurwo ningen, vooral omdat in die groep de behoefte het grootst is. Omdat ook in de vrije sector een niet onbelangrijk aan tal vrij goedkope woningen wordt ge bouwd kwam de minister tot de con clusie dat aan het thans gevolgde sub sidiëringssysteem niet de fout kleeft, dat de woningbouw in de richting van duurdere bouw wordt gedreven (al moest hij n.a.v. een opmerking uit de commissie erkennen dat er in de krin gen van de aannemers „geen honger wordt geleden".) De minister consta teerde dat op de bouwmarkt een ten dens is tot overspanning. Bouwvakar beiders zijn haast niet te krijgen. Per 1 juli waren er in geheel Nederland niet meer dan 619 geschooide bouwvakar beiders als werkloos geregistreerd (men dient hierbij te bedenken dat hierin ook is begrepen de z.g. frictiewerkloos heid, die ontstaat bij de overgang van het ene werk naar het andere en die meestal maar van zeer korte duur is). Mr. Van Aartsen verschafte aan de Kamercommissie een overzicht van de stand van zaken b;j de huuradviescom missies, die ee- oordeel moeten geven over de toepassing van de huurverho ging van 1 april voor een oepaalde wo ning i.v.m. de staat van onderhoud. Tus sen de verschillende gemeenten zjjn zeer opvallende verschillen te constate ren. In de gemeenten Terneuzen en Middelburg zijn 93 resp. 92 pet. van de aanvragen van huurders en verhuurders behandeld. In de gemeente Den Haag was dit percentage 62. Er zijn echter gemeenten waar de huuradviescommis sies slechts een zeer gering aantal aan vragen hebben behandeld. In de ge meenten Terneuzen en Oostburg met resp. 304 en 12 aanvragen, werd nog geen enkel advies uitgebracht. In Rot terdam was het percentage minder dan 1 en in Amsterdam 19. De cijfers gelden voor de periode tussen april en juli. dat een atoomoorlog niet mogelijk is, omdat Oost en West voor de verschrikke" Hjke gevolgen terugschrikken. Wordt een oorlog met conventionele wapens ge voerd. dan heeft West Europa geen schijn' van kans omdat het numeriek in de minderheid is. Willen wij bij de psychologische oorlog als overwinnaar uit de strijd komen, dan zullen wij over een sterk moreel moeten beschik ken. Voor een psychologische oorlog zjjn ideologie en strijdvaardige mensen nodig. Aldus de heer Pisani. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. 16 sept. In de parochiekerk te Wijtgaard bij Leeu warden heeft een onbekend gebleven persoon een aantal vokomen zinloze vernielingen aangericht. Een groot ko peren kruisbeeld is van het tabernakel van het hoogaltaar gerukt en geheel dubbel gebogen, uit alle kandelaars in de kerk zijn de kaarsen doormidden gebroken en over de grond gesmeten, bloemen zijn uit de vazen gescheurd en van een houten kruisbeeld van een der zij-altaren is de Christuscorpus af gerukt en kapot geslagen. Een der kan delaren van het Maria-altaar werd te ruggevonden op de trap van de preek stoel. De ravage werd 's middags omstreeks half vijf ontdekt door de huishoudster van pastoor, toen zij in de kerk kwam. Pastoor Meekes was zelf omstreeks half drie nog in de kerk geweest om wat bloemen op het hoogaltaar te plaat sen. De vernielingen moeten dus tus sen deze twee tijdstippen gepleegd zijn. Waarschijnlijk door een man, want op het altaar vond men een sigarenpeuk. Pastoor Meekes heeft de overtuiging, dat hier een psychopaat aan het werk geweest moet zijn. Er wordt niets ver mist. Het was kennelijk zinloze ver nielzucht. Omstreeks drie uur 's middags is er een grijze auto voor de kerk gestopt, waaruit een man stapte, die de kerk binnenging, zo weet pastoor Meekes zich toevallig te herinneren. Hij heeft hier verder geen aandacht aan geschonken, want het gebeurt vaak genoeg dat ie mand zo even de kerk binnengaat. Het is natuurlijk niet met zekerheid te zeg gen dat dit de dader geweest is. De gemeentepolitie van Leeuwarden heeft de zaak in onderzoek. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, -6 sept. jji haar transacties met het bedrijfsleven, waar de overheid optreedt als partij, gelden voor haar dezelfde regels en richtlijnen van het prijsbeleid, die voor particulie re transacties worden gehanteerd". Mi nister De Pous heeft dit verklaard tij dens een mondeling overleg met de com missie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer jaar aanleiding van het ontwerp-Prijzenwet. Zoals men zich zal herinneren is er tijdens en na het bouwconflict enige on zekerheid gerezen over de positie van de „bouwministeries" (d.w.z. de ministe ries, die zelf grote bouwopdrachten te vergeven hebben). Naar aanleiding van een vraag uit de commissie verklaarde de minister verder, dat het niet mogelijk is, in de Prijzenwet „objectieve normen" op te nemen, op grond waarvan een optre den door de Regering zou zijn toege staan. De algemene norm moet blijven „het algemeen sociaal-economisch be lang". Indien men nadere eisen zou gaan stellen, wordt het voeren van een slag vaardig beleid bemoeilijkt. Drs. De Pous beloofde te zullen over wegen of in het wetsontwerp uitdrukke lijk kan worden gezegd, dat het stellen van maximumprijzen alleen kan geschie den voorzover een naar het oordeel van de minister bedrijfseconomisch verant woorde bedrijfsvoering mogelijk blijft. Beoordeling van de prijsmaatregelen door een commissie acht de minister on juist. Controle van het ministeriële be leid komt uitsluitend aan de Staten Ge neraal toe. (Van onze correspondent) LEEUWAREN, 16 sept. In de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 met de premie van 30.000 ge vallen op serie D nr. 6527. Het num mer is verkocht door de collecteur D. Noppert te Heerenveen, die het gehele lot doorverkocht aan de debitant Hei- da te Wolvega. Een half lot kwam daarop terecht bij een veertien man tellend loterijclubje van de brandweer te Wolvega. De andere helft van het lot werd verkocht in kleine coupures. Enkele jaren geleden heeft de collec teur Noppert ook een lot verkocht waar op de honderdduizend plus de premie van dertigduizend viel. DEN HAAG, 15 sept. De prinses sen Beatrix en Irene zullen dinsdag de plechtige opening van het nieuwe zit tingsjaar der Staten-Generaal bijwonen. Advertentie 9 TV/ ie zwart op wit wil be- 1/1/ weren, dat de Nijmeegse notaris W. G. Weier angstwekkend vingervlug is en bepaald vreemde manipulaties uithaalt, loopt minder kans zich een proces wegens smaad op de hals te halen dan men wel zou denken. Zijn cliënten weten over het algemeen wel, dat hun notaris van tijd tot tijd dingen laat verdwijnen en zij hebben daar vrede mee. Zelfs de poli- tie-autoriteiten nemen een zeer welwillende en soms zelfs ge amuseerde houding aan tegen over de vreemde manipulaties van de notaris. Wanneer er een akte bij de notaris passeert, kan het gebeu ren, dat de ernstige lieden, die tegenover de notaris aan zijn bu reau zitten, plotseling tot de ontstellende ontdekking komen, dat notaris Weier zich achteloos een duim van de hand schroeft Er komt overigens geen drup peltje bloed aan te pas. Het ge beurt gedachteloos en men kan er van op aan, dat het onderbe wuste van de notaris dan weer speelt met een van de honder den goocheltrucs, die in zijn brein verborgen zitten. Notaris Weier is een verwoed (amateur) goochelaar en er is bepaald geen reden voor be zorgdheid; hij weet de ernst van zijn praktijk best te scheiden van de hobby, waarvan hij bezeten is. Vai, jongs af aan. Als knaap van vijftien al goochelde hij de familiekring, vriend jes en vriendinnetjes stil. Een beetje primitief misschien en voor meesters in de zwarte kunst waarschijnlijk wel wat doorzichtig. Maar hij was toen al van de goochelkunst bezeten, oefende gestaag en trof een goed leer meester. Nu beschikt hij over een vingervlugheid, een routine en een arsenaal van trucks, die ook de vakmensen respect afdwingen. Dat bewijst wel zijn bestuursfunctie in de Nederlandse Magische Unie, die het komende weekeinde van 16 t/m 18 september) het tiende nationale goochelcongres in Nijmegen organiseert. De notaris heeft ook zitting in de congrescom missie en zijn mede-commissieleden zullen volmondig beamen, dat de notaris m deze dagen bergen werk verzet om de ruim driehonderd Neder landse en de tientallen buitenlandse deelnemers zo goed mogelijk in Nij megen te ontvangen. Het hoofd loopt er de notaris van om en zijn telefoon staat doorlopend roodgloeiend. Hij verandert losjesweg koperen munten in blikkerend harde guldens, lost kaartspelen in het niets op, maar slaagt er niet in om meer dan 24 uur uit een dag te persen. Hij zou in deze dagen ook die truc nog graag beheersen. Notaris Weier goochelt voor zijn plezier en met hart en ziel. En hij heeft een ruim hart. De gages, die hij voor zijn optreden ontvangt hij heeft al meer dan duizend voorstellingen hier en in het buitenland achter de rug komen meestal terecht in de kas van de een of andere liefdadige instelling en ook de Nijmeegse padvinderij profiteert van notaris Weiers vingervlugheid. Die padvinderij ligt hem even na als zijn magische hobby. Herhaalde lijk ziet men de notaris in padvindersuniform met drie duims broek in zijn Mercedes stappen op weg naar een kamp of bijeenkomst. Men kan er dan zeker van zijn, dat achter in de wagen het koffertje met goochelattributen staat. Zonder dat gaat hij nooit op reis. Als dat koffertje thuis blijft, fietst de notaris door Nijmegen. Want ook dat is gezond, evenals zijn hobbies, die hem de noodzakelijke ontspanning geven na de ernst van de dagtaak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3