VERANDERING in systeem van toneelvoorstellingen Haarlemse Katholieke L.T.S. krijgt moderne school in Parkwijk Ministeriële toestemming tot bestedings klaar maken Ontwerp van de architecten Henri L. Klein Schiphorst en Nico H. Andriessen HMoorinet j/oeLlicn-tii NAAIMACHINES TAXI 13000 Schot in de vrijheid Lezingen van uitstekend gehalte „Vijfdaagse" Indeling Dominerend Goede geest Kijkers in de Bakenes NIEUW PROGRAMMA VAN G. EN W. SLEUTEL WEG ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 PAGINA 3 ENGEL Nieuwe zandbakken in twee speeltuinen R.-k. Studentenvereni ging „Sanctus Bavo" EERSTE PLECHTIGE H. MIS Geen cursussen Lezingen 25 jaar zanger HAARLEM, 17 september Voor de Katho lieke Lagere Technische School (L.T.S.) gaat de toekomst er nog zonniger uitzien. Het bestuur heeft de ministeriële mededeling ontvangen, dat het ontwerp voor de nieuwe school is goedgekeurd en bestedingsklaar gemaakt kan worden. Wan neer er zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen, hoopt het bestuur omtrent het voorjaar- 1961 de bouw aan te besteden en in ieder geval verwacht men, de nieuwe school omstreeks sep- tember-1963 in gebruik te nemen. Dat zal de bekroning zijn van een jarenlange arbeid van het strijdbare bestuur. Wat moest er al niet gebeuren, voordat de Katholieke Lagere Technische School in 1956 van start kon gaan in de vroegere neutrale ambachtsschool aan de Kam perstraat? Het heeft geen zin, hier de bewogen historie opnieuw op te halen. Voldoende is en voldoening geeft het te weten, dat de (vooral toekomstige scholieren) in een volwaardig en modern geoutilleerd schoolgebouw terecht komen. De Haarlemse architecten Henri L. Klein Schip horst en Nico H. Andriessen zijn er in geslaagd een aantrekkelijke school te ontwerpen, die in Parkwijk zal worden gebouwd. Zij hadden de be schikking over 12340 m2 grond, omsloten door de Berlagelaan, de Prins Bernhardlaan, het A. P. Smitspad (dat aan de zijde van de Amsterdamse vaart is gelegen) en de Van Noppenstraat. phIupsiRadio Moors Kosten van buizen leg gen niet goed geraamd „DE SLEUTELSPECIALIST" Vóóraanzicht van de nieuwe ka tholieke L.T.S. in Parkwijk. Dit naar het zuiden gekeerde front komt te liggen aan de Berlagelaan. In het uit vier lagen bestaande, achttien meter hoge hoofdgebouw, ziet men rechts de officiële entree. Geheel links van het hoofdgebouw de „vleugel", waarin de fietsen stalling kelder en begane grond), en de kantine-aula komen. Aan de rechterzijde het gedeelte met drie handvaardigheidslokalen en twee werkplaatsen. Geheel rechts op de voorgrond het gymnastiek complex. De foto evenals die van de noord zijde van de school, werd genomen van een maquette. (Advertentie) Wt,-!'0°P VAN ALLE MEKKEN. DU° rtttme keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 TELEFOON 14444. HAARLEM, 17 sept. De zandbak ken van de speeltuinen ,,Te Zaanen" aan de Anthony Fokkerstraat, en „Bui tenrust" aan de Van Zompelstraat, ver keren in een zo slechte staat dat ze he lemaal vernieuwd moeten worden. Er moeten nieuwe, gemetselde zandbakken komen van 5 x 10 meter. B. en W. van Haarlem vragen de raad voor dit doel om een krediet van f 4.440, HAARLEM, 17 sept. Voor de leden van de Haarlemse R.K. Studentenver eniging „Sanctus Bavo" wordt morgen ochtend door de moderator om half tien een H. Mis gelezen in de kapel van „Sancta Maria" (Florapark 2). Na de H. Mis volgen een ontbijt en een lezing, welke gehouden wordt door mr. dr. H. L. Kunneman over „Eerlokheid te genover het bestaan". HEEMSTEDE, 17 sept. In de On ze Lieve Vrouw Hemelvaartkerk te Heemstede zal pater Joos Arts SJ zon dagmorgen om half tien zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Na de H. Mis is er tot 's middags twee uur gelegenheid om pater Arts te felicite ren ten huize van de fam. Mufc'sen- Arts, Van Merlenlaan 17 te Heemstede. glippen. De werkers van de Bakenes mogen weer op datzelfde publiek rekenen, maar meer nog op de stamgasten, De supporters van iedere dag. Met de handen aan de trahes volgen zi: die urenlang hun arbeid gadeslaan: ronder commentaar de werkzaamheden in de Bakenessergracht. uiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiii dat fascinerend, in wezen hetzelfde maar toch altijd afwisselend gedoe. Mannen altijd mannen die trouw de publieke tribune bevolken, achter de met ijzerdraad begaasde hekken. Misschien zijn zij soms de beste stuurlui, die hier letterlijk aan lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll seizoen zijn we slotwaarts getogen om de mannen van „De Vrijheid" in actie te zien. Voorzitter Th. Bekker installeerde juist vier nieuwe leden, |UU11U1, |L I De meeste Heemstedenaren zullen die voor zover zij nog niet met de de wal plegen te staan, misschien onbekend zijn met het feit, dat hun geheimen van de schietkunst inge- zijn zij de zwijgende supporters, die gemeente al sinds twaalf jaar een wjjd waren - van de fijne kneepjes hun levensavond op boeiende wijze schietvereniging rijk is. „De Vrij- 0p de hoogte werden gesteld, gevuld zien. Zij doen graag een bood- heid" - zo luidt de naam van de ver- -pe anjmo onder de leden der ver schap, om maar „even" langs de eniging vormt een kleine, maar enjgjng ]aat niets te wensen over. Aan Bakenes te kunnen gaan. Voor elkaar niettemin springlevende gemeen- de onderlinge wedstrijden wordt en voor de werkers in de gracht zijn schap, waarvan de gildebroeders elke steeds met veel enthousiasme deelgs- zij de vrienden geworden, die tegen eerste maandagavond van de maand nomenj doch het blijft niet bij onder- de tralies hangen, zich weemoedig tezamen komen om de schietsport jjnge 'wedstrijden alleen, want ook de tijd herinnerend, dat zij als jonge naar hartelust te beoefenen. Dat ge- de piaatselijke en provinciale kerels ook langs de weg mochten tim- beurt in de bovenzaal van ,,'t Oude toernooien - dit laatste met als inzet meren. Hun ,,weet-je-nog" gaat ver- Slot", een van de laatste historische het „Zilveren Wisselschild" - zijn de loren in het ritmisch geraas van de plekjes die Heemstede nog telt, waar Heemstedenaren regelmatig van de boor. Zij staan er, en zullen daar 0p twee schietbanen met vuurbuk- pa,rtij en verschillende prijzen wer- blijven staan, tot het werk voltooid is. Sen kaliber 22 wordt geschoten. den daarbij reeds in de wacht ge- Bij de opening van het nieuwe sieept. In de zomermaanden trekken de mannen van „De Vrijheid" naar buiten. Op de schietbanen in Over- veen wordt dan met Lee Enfield legergeweren geschoten, waarbij op een afstand van honderd meter de schietschijf onder vuur wordt geno men. In ,,'t Oude Slot" is de schietbaan twaalf meter lang. Op uitnodiging van secretaris Snoeks legden we aan en warempel, na een korte instructie wisten wij - volkomen leek in het vak - de roos te treffen. Het is echt niet zo moeilijk, vertelde de heer Snoeks. Een kwestie van zuiver richten en dan gaat de rest vanzeL. „De Vrijheid" telt momenteel een dertigtal leden, een aantal dat het bestuur echter graag nog wat opge voerd zag. Bij een uitbreiding van het ledental zou het aantal schietbanen en wapens uitgebreid kunnen wor den, hetgeen de activiteiten van de vereniging allemaal ten goede zo komen. Schieten in „De Vrijheid" op ,,'t Oude Slot" te Heemstede. mimum HAARLEM, 17 september Er zpn enige belangrijke veranderingen geko men in het systeem van de activiteiten van „Geloof en Wetenschap". Het be stuur van de stichting doet daarvan mededeling in de zojuist verschenen „Loopmare", die een overzicht geeft van het programma voor het komend seizoen. Vooreerst wordt gebroken met het systeem van de besloten toneelvoor stellingen op data die voor het hele sei zoen ineens worden vastgelegd met een lang vooraf bepaalde keuze van de stukken. Daarvoor in de plaats komt een flexibel systeem met talrijke voor delen. Uit de door de grote gezelschap pen in Haarlem te brengen stukken kiest het bestuur van G. en W. een maal per maand een stuk waarvan hel meent dat er bij de contribuanten van G. en W. belangstelling voor bestaat. Van stuk en datum van opvoering wordt tijdig per speciale circulaire aan de contribuanten mededeling ge daan. Voor de rest gaat alles als van ouds. In overleg met de directeur van de stadsschouwburg wordt ervoor ge zorgd dat er een speciale regering voor de belangstellenden van G. en W. plaats heeft. Het belangrijkste voor deel van dit systeem is dat telkens het beste, eventueel tevens het nieuwste, stuk van een bepaald gezelschap kan worden gekozen. In totaal staan zes aan toneel gewij de avonden op het programma (waar van één eventueel aan ballet zal worden gewijd). Het seizoen wordt overeen komstig het gebruik met een opera-uit voering besloten. Een andere wijziging is, dat er géén cursussen meer worden gegeven. In het afgelopen jaar was de belang stelling daarvoor dermate gering dat het bestuur het financieel niet verant woord acht ermee door te gaan. (Het besluit van het bestuur is geheel te bil lijken, maar het is te betreuren dat De Haarlemse musicus Hen!: v. Eeuwyk die in het komend seizoen voor G.en W. een pianorecital zal houden. vooral de jongere katholieken in Haar lem zulk een gebrek aan belangstelling blijken te hebben voor het opdoen van meer algemene ontwikkeling, waartoe de cursussen in het verleden zulk een voortreffelijke gelegenheid boden. Het is te hopen, dat het bestuur volgend jaar het cursussen-instituut opnieuw zal moeten invoeren, daartoe aange spoord door opnieuw gebleken belang stelling. Red.). Van de in de loop van het seizoen te houden lezingen, die wat onderwerp en spreker betreft van uitstekend ge halte beloven te worden en daarbij zeer afwisselen, noemen we vooreerst de voordracht van prof. dr. C. A. Rijk van het seminarie Warmond over „het tweede Vaticaanse concili" (zijnde het aanstaande algemene concilie) op vrij dag 30 september fn de tuinzaal van het concertgebouw. B. J. Bertina, voor wie vorig jaar bijzonder veel belang stelling bleek te bestaan, zal twee maal een filmavond verzorgen. Aan de muziek wordt één avond ge wijd: een pianorecital door de Haar lemse musicus Henk van Eeuwijk in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum. De behandeling van een boeiend hoofdstuk uit de Europese be schavingsgeschiedenis wordt toever trouwd aan prof. dr. H. Schuit®, Noord- holt uit Groningen. Ir. Edmond Nico las zal een bespiegeling houden over de Wijn („met wijn", aldus een ver wachtingen wekkende toevoeging 1 het programma). Mr. A. M. Baron van Tuyfl van Serooskerken staat op »ei orogramma met een lezing over ne d'Arc. Prof. dr. A. Oldendorif zal spreken over „het automatisme van bet zelfbedrog" en dr. L. D. Bronge sma, leider van de vorig jaar gehouden ex peditie in Nieuw-Guinea, zal aa i de hand van lichtbeelden van zijn e varin- gen vertellen. In de inleiding van het hand zame, typografisch goed wrzargde, programmaboekje deelt he bestuur nog mee, dat pastoor K. vHenboom o.f.m. de uit Haarlem ver oxken pa- tér dr. M. van Straater. o e.s.a. op volgt als moderator v»n G. en W. Het secretariaat is meer ge vestigd op Kruisweg-1.5vTmaar be" rust bü Broeder p."*rick, Nagtzaam- plein 32, Haarlf-n-Oost, telefoon 14608 Cs avonds ^an 7-9 uur^ HEEMSTEDE. -7 gept. Morgen is het voor de leeJ J. Kuipers uit Heemstede een festelijke dag. Het is dan precies 25 jaT geleden dat de heer Kuipers lid wer van het zangkoor van de parochie O. L. Vrouw Hemel vaart. „Dat kan met", zeiden de meisjes in de zelfbedieningszaak van de heer Zwetsloot in de Cronjestraat, toen hij voorstelde om een vijfdaagse werk week in te voeren. „Dat kan Vroeger vóór de oorlog had ny dat zelf gezegd. Toen had het Pe^°" neel voorgesteld om voortaan s zater dagsavonds niet meer tot twaalf uur door te werken, of om eenmaal per week een vrije middag in te voeren voor het personeel. Het kon niet. Na de oorlog zijn de werktijden in het winkelbedrijf drastisch bekort en kwam er een vrije middag per week voor het personeel. En toen bleek het allemaal wel te gaan. De heer Zwet sloot was er al vroeg bij om in Haar lem een zelfbedieningszaak te openen. „Dat gaat toch niet", zeiden de men sen. En het ging wel. En nu heeft hij de vijfdaagse werk week ingevoerd. Hij is de eerste winkelier in Haarlem, die deze stap gewaagd heeft. Voorlopig bij wijze van proef voor de tijd van twee maanden. Het personeel was aan vankelijk bang, dat het nu veel har der zou moeten gaan werken. Maar het tegendeel blijkt waar. Om de vijfdaagse in te kunnen voeren, moest de organisatie van de werkzaamheden op de helling. De heer Zwetsloot heeft er zijn voorjuffrouw bijgehaald. En juffrouw Joke heeft de zaak prima gereorganiseerd. Ieder meisje heeft nu één vrije dag per week. De ene week op maandag, de volgende op dinsdag enzovoort Totdat de zaterdag aan de beurt is. Wie op zaterdag vrij heeft, hpeft de week daarop vrij op een vnje maandag Dat betekent dus eer» vrij weekeinde van drie volle Jagen. Voorwaarde was natuurlijk, dat de meisjes alle werkzaamheden in het bedrijf zouden kunnen ver richten, zodat ze zonder bezwaar el- kaars plaats zouden kunnen innemen. Dat hebben ze geleerd en in de praktijk blijkt, dat de rest van het personeel het werk gemakkelijk af kan. Er hoeft zelfs geen extra per soneel te worden aangetrokken, zoals men aanvankelijk gedacht had. Dat betekent, dat er voor het aanwezige personeel nu wel een extraatje in zit. De nieuwe regeling bevalt uitstekend. Natuurlijk vervalt ze in de weken, waarin een feestdag valt waarop men toch al vrij heeft. Voor het overige zal het zelfs in de drukke tijd niet nodig zijn om van de plannen af te wijken. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat verschillende winkeliers met be langstelling de resultaten Van deze proefperiode afwachten. Advertentie Aan (of liever: in) de Bakenesser gracht, op de hoek van het Spaarne, is het iedere dag feest. De boren dreunen een trillende melodie, die van minuut tot minuut op hetzelfde thema gespeeld wordt. De pompen doen hun bruisend werk en mannen met opgestroopte mouwen staan te midden van al dat gerucht in die Bakenesser werkput. Zij ruimen het puin, doen met de hand, waar een machine verstek moet laten gaan. en zij moeten naar boven kijken, willen zij het menselijk leven gewaar wor den. Maar die blik naar boven levert dan altijd verrassende aspecten op. Zij hebben nimmer over gebrek aan belangstelling te klagen. Zij ervaren de gehele dag door de spreekwoorde lijke waarheid: „Wie aan de weg timmert, heeft veel bekijks". Och, misschien hebt u er ook ge staan. Heel even wilde u kijken, maar die ene minuut werd een kwar tier, misschien wel een half uur. En het was net als in vroeger dagen, toen u op weg naar school bleef kijken naar die spectaculaire asfal terende stoomwals en u tenslotte nog maar een paar seconden had om met een olympische ren nog juist door de zich reeds sluitende schooldeur te Aan de hand van een uitneembare maquette hebben de architecten met lanvullende assistentie van de voorzitter van het bestuur, ir. G. A. Rosenthal, ;n de directeur van de school, de heer J. B. L, Baijens ons uitvoerig geïnfor meerd over hun bouwplan. Het opmerkelijke van het plan is dat in tegen stelling tot de gebruikelijke L.T.S.-bouw de werkplaatsen doorlopend gegroe peerd liggen rond het hoofdgebouw. Tot nu toe was het gebruikelijk, dat de werkplaatsen aan weerskanten van een lange gang lagen, welke tenslotte op het hoofdgebouw aansloot. Men heeft nu een minimale looplengte bereikt, door het gebouw het karakter van een halschool te geven. trappenhuis leidt naar de drie etages van het hoofdgebouw. Nabij de fietsen stalling komt de „daagse" ingang, zo dat de scholieren, na hun fiets gestald te hebben, direct bij de garderobe zijn. Vóór de school en als afsluiting van het plein aan de oostzijde komt het gymnastiekblok, zijnde twee volledig ingerichte gymnastieklokalen met was- en kleedgelegenheid. Naast dat blok komt de conciërgewoning. Aan de noordzijde zal langs de twaalf werkplaatsen een zogenaamde eigen weg jopen van vier meter breed, waar over vrachtauto's de school kunnen be reiken om materialen af te leveren aan die werkplaatsen. De hal bereikt men via de hoofd ingang aan de Berlagelaan, waar vóór het front een betegeld school plein is geprojecteerd van ongeveer 4000 vierkante meter. Die hal heeft een bruto-oppervlak van 100 bij 10 meter. Doordat echter aan de ene kant in de hal een min of meer „losstaande" garderobe (24 meter lang) en aan de andere kant een magazijn (20 meter lang) worden gebouwd, blijft er als representatieve ruimte een „netto hal" over van 32 bij 10 meter. Aan de noordzijde van de „bruto- hal" komen twaalf werkplaatsen, aan de oostzijde van het hoofdgebouw ko men nog twee werkplaatsen en drie handvaardigheidslokalen. Aan de west zijde (dat is dus de kant van de Prins Bernhardlaan) wordt in de kelder en op de begane grond een rijwielstalling gebouwd, waar minstens 700 fietsen geborgen kunnen worden. Daarboven, op de eerste etage, komt de kantine, die tevens als aula en kerkgelegenheid gebruikt kan worden. Het hoofdgebouw zelf lig! volkomen centraal. Daarin worden op de begane grond de kamers voor de directeur en de adjunct-directeur ondergebracht, de lerarenkamer, de dokterskamer en de onderzoekkamer. Op de eerste, tweede en derde etage van het hoofdgebouw worden dertien theorie- en vijf tekenlokalen gebouwd. Dat hoofdgebouw wordt 66 meter lang, 10 meter diep en 18 meter hoog. Het zal dus in het nieuwe stadsdeel Park wijk, waar de hoogste flatgebouwen nauwelijks vijftien meter hoog zijn, sterk domineren. De officiële ingang leidt naar een vestibule, waar een De architecten, die In de prettigste harmonie met het bestuur hebben kun nen samenwerken, kregen onder meer tot opdracht een kolommen-vrije school te ontwerpen. Zij zijn daarin, ondanks de grote overspanningen, geslaagd. Zij ontwikkelen nu een systeem, dat niet zo arbeidsintensief is. De bouwelemen ten zullen uit voorgespannen beton be staan, waarbij het de bedoeling is, gro te delen in pre-fabricage te laten ver vaardigen. .Het eind is dus nu in zicht van de tijd van behelpen. De huidige school aan de Kamperstraat, waarin men overi gens met vreugde is begonnen, is geen riant gebouw. Bovendien heeft men nog een dépendance aan de Gaelstraat. Maar de heer Baijens kan getuigen van een goede schoolgeest. In 1956 werd begonnen met, 180 leerlingen, thans zijn er 500 met 30 do- De achterzijde van de school, waarop men Op de voorgrond de daar geprojecteerde loopt een „eigen weg". Nog meer op centen. In de nieuwe school zullen 750 a 800 leerlingen geplaatst kunnen wor den, terwijl er dan nog 10 docenten aangetrokken moeten worden. Op het ogenblik worden er de volgen de vakrichtingen gegeven: metaalbe werking, timmeren, automonteur en elektricien. Daar komt in de nieuwe schop] nog fijnmetaalbewerking bij, terwijl enkele aanvragen voor andere vakken lopende zijn. Tenslotte heeft zeker de mededeling zin, dat bü de ingebruikneming van de L.T.S. in Parkwijk ook de Avond nijverheidsschool van de Kamper straat naar de Berlagelaan zal ver huizen. Advertentu r&LE VISIE RAUIU erkenu gediplomeerd vKUISSTKAAI 38. HAARLEM Tel 14609 HAARLEM, 17 sept. Het leggen van een ringtransportleiding in de Lo- rentzkade en van een transportleiding in de Vlaamseweg en de Hospeslaan, alsmede het leggen van een zinker door de Houtvaart, ter verbinding van deze waterleidingsbuizen, heeft 120.000 meer gekost dan aanvankelijk was ge raamd. Door de Houtvaart moest een dubbele zinker worden gelegd om iede re stagnatie in de waterlevering te kun nen vermijden en enkele tracées moes ten anders worden gelegd dan berekend was. Daar staat tegenover, dat het leggen van het tweede deel van de persleiding voor het pompstation-noord f 52.000, goedkoper is uitgevallen dan men bere kend had, omdat volstaan kon worden met een goedkoper soort buizen. B. en W. vragen nu de raad het eerste kre diet met 120.000,. te verhogen en het tweede met 52.000,- te verlagen. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 vanaf de Amsterdamsevaart zicht heeft, twaalf werkplaatsen. Vlak daar langs de voorgrond het A. P. Smitspad. a a a a aaaaaaaaaa a i aaaaaaaaaaaaaaa a am mm ma am mm a mm a a «aaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa»aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa t t a a a a a «J, aaaaaaaaaa aaaaaaaaaa a a a •••••••••- aaaaaaaaaaaaeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a a i - «e aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a a aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa-aaaaa- a a a a a a a a i a a a ••••••••aaaaa a a a a a a a a a aar aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaataaaaat a a a a a taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a a a a a MB 'aaaaaeaaa aattttataa aa aaaaa»aaaaaaa- ma aaaaa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3