RENAULT in Nederland maakt mogelijk Dauphine in korte tijd m &ÊL. gulden goedkoper De Dauphine past in uw leven (rameerdan 0011 «I Teldersstichting is verontrust over de rijksuitgaven Boek van generaal Sosabowsky Vermiste jongens uit Roggel terecht Kunstenaarscongres in Wenen ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 PAGINA i af Amsterdam a fitt 0* RENAULT NEDERLAND N.V. WIBAUTSTRAAT 224 AMSTERDAM 6000 DEALERS IN 98 LANDEN Renault betaalt drie maanden autorijden voor U Of uw verzekeringspremie, of uw stallingkosten van het komende jaar. Want vierhonderd gulden - dat is een prijsverlaging waar u met stijgende verbazing van hoort. Steeds groter omzet in Nederland maakte dit mogelijk. De dealer is reeds paraat om met u te praten - bereid om met u te rijden 1856 1857 1858 Graüek van de stijgende DSUP tl i?Q.omzet in Nederland Ds. Zandt commandeur Oranje-Nassau 35 jaar lid Tweede Kamer Slag om Arnhem Per fiets naar Frankrijk <U 4-* cn d o ■4 3 SS- Dauphine-succes DEN HAAG, 17 sept. De prof. mr. B. M. Teldersstichting, een liberale stichting, die op eigen initiatief advie zen uitbrengt o.m. aan de organen van de V.V.D., heeft een publikatie onder de titel „de rijksuitgaven" uitgegeven, waarin zij de vraag opwerpt of het niet nodig is een apparaat te scheppen, dat regelmatig een meer volledige ana lyse van de werkelijk gedane rijksuit gaven kan verrichten. De voortdurende stijging van de overheidsuitgaven wekt in ruime kring verontrusting, vooral omdat men het gevoel krijgt, dat de ontwikkeling van het uitgavenniveau niet meer goed in de hand wordt gehouden. De indruk bestaat, dat de uitgaven niet meer vol doende en op de juiste wijze worden af gewogen, zo meent het curatorium van de stichting. In het geschrift wordt de mening ge uit, dat het parlement te kort schiet als toetsende en controlerende instan tie. Bij de huidige parlementaire werk wijze oefenen de kamers vrijwel alleen druk uit op de regering tot verhoging van de uitgaven, zodat een streven tot bezuiniging alleen van de kant van de regering zou kunnen komen. De regering zou volgens het geschrift niet de aangewezen instantie zijn om zich met de organisatie van dit onder zoek te belasten. De achtereenvolgende Nederlandse regeringen hebben zich echter wel erg karig getoond bij het verstrekken aan het parlement van ge gevens, die zij wel zonder bezwaar open baar hadden kunnen maken. Deze klacht geldt nog steeds. Het zou gewenst zijn om overeenkom stig de suggestie in het rapport-Koersen regelmatig een verslaggeving van de uitgaven over het afgelopen jaar aan de memorie van toelichting toe te voe gen. DELFT 17 sept Koningin Juliana heeft ds. PZandt ter gelegenheid van zijn 35-jarig lidmaatschap van de Twee de Kamer benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De voor zitter der Tweede Kamer, dr. Korten- horst, heeft zich vanochtend op persoon lijk verzoek van de minister van Binnen landse Zaken naar de woning van de 80-jarige ds. Zandt begeven en hem de versierselen, aan deze onderscheiding verbonden, overhandigd. ARNHEM, 17 sept. Brigade-gene raal S. Sosabowsky was vrijdagavond eregast van de uitgever A. W. Stjthoif tijdens een intieme bijeenkomst in de Rembrandt-lounge te Arnhem, waar d.e generaal een luxe editie van zijn boek „Ik vocht voor de vrijheid' werd overhandigd door de directeur van Sijthoff, de hee,r G. de Flines. In een geestige speech deelde deze mede, dat reeds nu de tweede druk van de Nederlandse vertaling was verschenen en dat de pers aan deze Nederlandse uitgave ongebruikelijke aandacht had bésteed. De generaal ontvouwde in een uitvoerige toespraak, eerst in het Pools, daarna door de tolk in het Ne derlands vertaald en vervolgens nog eens in het Engels de inhoud van zijn boek, waarin hij o.a. verklaarde, dat de slag om Arnhem gewonnen had kunnen worden en dat hjj een beter inzicht in de slag heeft gehad dan maarschalk Montgomery en generaal Urquart. Vervolgens overhandigde de generaal van zijn handtekening voor ziene exemplaren van zijn boek aan enkele genodigden, onder wie de com missaris der koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, de voorzitter van het Air Borncomité, jhr. d,r. C. G. C. Quarles van Ufford, de burgemeesters van Arnhem, Renkum en Heeteren en de toenmalige legeraalmoezenier. (Van onze Limburgse redacteur) ROGGEL, 17 sept. De twee sinds maandagmorgen vermiste scholieren, beiden 15 jaar, zijn opgespoord. Het vermoeden, dat het tweetal naar Frankrijk zou zijn gegaan, waar een oom van een van de jongens woont, is juist gebleken. Uit de woonplaats van deze oom, Vierzon, 200 kilometer ten zuiden van Parijs, kwam gisteren het bericht, dat de jeugdige avontu riers aldaar per fiets waren aan gekomen. De knapen worden op trans port naar Roggel gesteld. In ulaats van naar school te gaan, besloot het tweetal maandag een va kantietochtje te ondernemen. Toen zij 's avonds niet thuis terugkeerden, rees onmiddellijk he* vermoeden, dat de jongens naar Frankrijk waren aange zien zij tevoren een kaart van dit land druk hadden bestudeerd. AMSTERDAM. 17 september Van 26 september tot 1 oktober 1960 zal in. Wenen het 3e Internationaal Congre»' worden gehouden van de Associa tion Internationale des Arts Plastiques, de internationale vereniging van Beel dende Kunsten, waarbij ook het Natio naal Comité Nederland (N.C.N.) is aan gesloten. Verwacht worden afgevaar digden van 51 aangesloten landen uit de gehele wereld. Doel van het congres, dat reeds werd voorafgegaan door de congres sen te Venetië in 1954 en te Dubrovnik in 1957, zal zijn de verdere uitbouw van de wereldorganisatie en de bespre king van rapporten betreffende Inter nationale en nationale belangen van beeldende kunstenaars. Het nationaal Comité Nederland aan gesloten bij de A.I.A.P. zal zijn vertegen woordigd door een delegatie bestaands uit de beeldhouwer Titus Leeser, vice- voorzitter van de A.I.A.P., de glaze nier en schilder Pieter Wiegersma en de graficus Pam Rueter. De Neder landse regering heoft als waarnemer en juridisch-advisour aan de delegatie toegevoegd mr. J. M, F. J. Jansen, hoofd van de onder-nfdeling Beelden de Kunsten van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. De samenstelling der delegatie is ge richt op een zo veelzijdig mogelijke vertegenwoordiging van de verschillen de takken van de beeldende kunst. Met dit congres zal samenvallen een vijf-daagse ontmoeting van Oosterse en Westerse kunstenaars, dit laatste als onderdeel van het tweejaren-plan van de UNESCO inzake het weder zijds begrip tussen de Oosterse en de Westerse culturen. Onderwerpen van bespreking tij dens deze ontmoeting zullen zijn: ver gelijking van de werkwijzen en technie ken, zomede de bronnen van inspira tie. Hierbij zal van illustratiemateri aal in de vorm van films, foto's, repro ducties enz. gebruik worden gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 4