Koning Boudewijn met verloofde in kasteeltuin Intiem verlovingsfeest op kasteel Ciergnon Loemoemba wil met toestel van de V.N. naar New York Moordaanslag op kolonel Moboetoe mislukt Heel Congo wordt geteisterd door pokken en malaria Lottgering Socialistisch blad brengt de naam van Franco in het geding brengt Overstromingen in Italië Samenwerking KLM en SAS Vogels blokkeren startbaan CONGOLESE PREMIER VERLAAT SCHUILPLAATS Het weer Ongeveer 30 doden AUTO IN BOCHT VIJFMAAL OVER DE KOP Eén dode en één zwaar gewonde Door zware regenval BERGAMO, 19 sept. (U.P.I.) De Italiaanse Alpenvalleien hebben gisteravond zeer zware regenval te verduren gekregen. Het peil van vele beken en rivie ren steeg sterk en in het gebied ten noorden en oosten van Ber gamo, in noord-Italië, ontstonden uitgebreide overstromingen waar bij ongeveer dertig mensen om het leven kwamen. Nog steeds wast het water. Goede vorderingen DINANT, 19 sept. (A.N.P.) In het negentiende-eeuwse kasteel van Ciergnon in de Ardennen, twintig kilometer van Dinant, heeft een gelukkig glimlachende Koning Boudewijn van België zaterdagochtend zijn verloofde met meer dan tweehonderdvijftig journalisten, fotografen en cine asten uit vele landen in contact gebracht. Dona Fabiola, gekleed in een zalm-rood kleurige jurk met ge- plisseerde rok en daarover een blauw vestje, droeg met zicht bare trots haar platina verlo vingsring met een groene sma ragd, haar vrijdag door Koning Boudewijn aan de vinger gescho ven. Zij droeg voorts een met diamanten bezet collier. LEOPOLDSTAD, 19 septem ber (Reuter, A.F.P., U.P.I.) De Congolese premier Loemoem ba, van wie zaterdag werd be richt dat hij zou zijn gedood, heeft zijn schuilplaats in Leopold- stad verlaten en verklaard dat hij naar New York wil gaan, aldus heeft een correspondent van de B.B.C. meegedeeld. Loe moemba heeft gisterochtend de ambassade van Guinee, waar hij zich schuil hield, verlaten en bevindt zich thans weer in zijn ambtswoning. De premier wil als hoofd van de Congolese delegatie bij de Verenigde Naties in New York een plan uiteenzetten voor het herstel van orde en rust. Loemoemba vertrok in gezelschap van twee officieren van de Ver enigde, Naties in een auto van de V.N. naar zijn residentie. Vanaf het balkon sprak hij enkele woor den tot verslaggevers: De machts greep van kolonel Moeboetoe is van geen belang. „Ik kan u ver zekeren dat hij binnen enkele dagen zal worden afgezet. Het parlement zal waarschijnlijk mor gen bijeenkomen en dan zullen onze loyale militairen verder voor hem zorgen". NEW YORK, 19 sept. (U.P.I.) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is gister avond weer in spoedzitting bij eengekomen om de behandeling van de Congolese kwestie over te nemen van de Veiligheidsraad. In deze bijeenkomst spraken Brazilië, Libië, Argentinië en Saoedi-Arabië zich uit voor het beleid van de secretaris-generaal, Hammarskjöld, en verhieven Polen, Joegoslavië, Bulgarije en Roemenië hun stemmen er tegen. Op Zandvoorts circuit Voetballer overleden kW MORRIS êefore ijou êutj! WOLLEN TWEEDJASSEN Rustig weer •p.p. Het weer in Europa Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 84ste JAARGANG No. 30625 TRESLONG CAFE-RESTAURANT Hillegotn 02520-5347' 4 Van links naar rechts: koning Boudewijn, dona Bianca (moeder van dona Fabiola), prinses Maria Esmeralda (dochter van koning Leopold), dona Fabiola, prinses Liliane (echtgenote van koning Leopold), don Gonzalo (broer van dona Fabiola), prinses Marie-Christine dochter van koning Leopold) en koning Leopold. Koning Boudewijn en dona Fabiola op de trappen van het kasteel te Ciergnon. waar de toekomstige koningin van België voor het eerst de pers ontmoette. Vooral de rivieren Adda en Oglio veroorzaakten veel onheil. Op verschei dene plaatsen werden de mensen door net water overvallen. In het dorpje Case Longhe kwamen twaalf boeren om het leven toen een schuur, waaruit zij vee redden, instortte. Twee boeren ver dronken toen de brug waarop zij ston den ineenzeeg. Op het meer van Iseo sloeg een red dingsboot om en verdronk een man. Een Kraanmachinist kwam om het leven t°en de storm, die de regenval verge- wide, zijn kraan omver blies. WASHINGTON, 19 september Het technische orgaan voor de luchtvaart „Aviation Daily" weet te melden dat de onderhandelingen tussen de K.L.M. en de Scandinavische luchtvaartmaatschap- PÜ S.A.S. over een nauwere samenwer king goede vorderingen maken. Het blad berichtte dat in de herfst de een of andere positieve aankondiging te verwachten zou zijn. NEW YORK, 19 sept. (UPI) Een vlucht vogels heeft zaterdag een start baan op het New Yorkse vliegveld Idlewild gedurende een uur buiten ge bruik gesteld. Een viermotorig passa giersvliegtuig van de United Airlines reed over startbaan 13 om op te stijgen, toen het in botsing kwam met een vlucht zwaluwen, de piloot remde af en taxiede terug naar een hangar. Daar constateerde men dat de motoren vol zaten met dode vogels. Ook van de startbaan moesten honderden dode dieren worden verwij derd. Enigszins verlegen, nu en dan op zachte toon enkele woorden wisselend met haar koninklijke verloofde, onder ging zij dapper de vuurproef voor de battery camera's die op het verloofde paar werd gericht, toen het in de tuin van het kasteel verscheen. Arm in arm poseerde de Belgische vorst, gekleed in een mosgroen sportcolbert en grijze pantalon, minutenlang met zijn verloof de voor de niet te verzadigen fotogra fen. Hoewel dona Fabiola groot en slank is, bleek zy meer dan twintig centi meter kleiner te zijn dan koning Bou dewijn. Met haar kastanje-bruin, krul lend haar en donkerbruine ogen is de toekomstige Belgische koningin een eenvoudige, charmente jonge vrouw, De kennismaking met de Belgische en internationale pers, waartoe koning Boudewijn het initiatief had genomen en die hij zelf zeer op prijs scheen te stellen, duurde slechts kort. Tientallen flitslampen lichtten opnieuw op, toen de moeder van dona Fabiola, dona Bianca Aragon y Carrillo, en haar oud ste broer don Gonzalo, koning Leopold en prinses Liliane met hun dochtertjes, prinses Marie-Christine en prinses Es- maralda, zich bij het verloofde paar voegden. Het verlovingsfeest is op het kasteel te Ciergnon in intieme familiekring ge vierd. Prins Albert, de jongere broer van koning Boudewijn, en zijn Italiaan se echtgenote, prinses Paola. zijn met vakantie in Rome en waren niet aan wezig, evenmin als de oudste zoon van koning Leopold en prinses Liliane, prins Alexander, die sinds de vorige week een militaire cursus volgt. In de kapel van het kasteel werd gisteren een H. Mis opgedragen. In het weekeinde is officieel nog bevestigd, dat het huwe- lyk nog dit jaar in Brussel zal worden voltrokken. De Belgische pers heeft de toekom stige koningin btjzonder hartelijk ver welkomd. Zonder uitzondering hadden alle bladen in het weekeinde grote fo to's van koning Boudewijn en dona Fa biola op de voorpagina's en hoofdarti kelen over het koninklijk huis. Het enige blad, dat de Spaanse afkomst van de verloofde van koning Boudewijn als een aanleiding ziet om te waarschuwen te- §en een nauwere politieke band met panje is het socialistische blad ,,Le Peuple". „Eindelijk is de koning ver loofd" luidt de kop op de voorpagina van dit blad, dat waarschuwt tegen een uitnodiging aan generaal Franco om aanwezig te zijn op de huwelijksfeesten. „De Belgische arbeidersklasse is niet vergeten, hoe deze opstandige generaal zich met steun van Mussolini en Hitier heeft meester gemaakt van de macht. De bevolking van ons land heeft even min de steun vergeten, die hij tijdens de jongste oorlog aan de AS-mogendhe- den heeft verleend. De aanwezigheid van Franco bij de huwelijksplechtigheden zou dadelijk doen denken aan de militai re en politionele dictatuur, die op het Spaanse volk drukte en zou een sfeer, die men zeker gekenmerkt wil zien door vreugde en blijdschap, bederven," aldus het socialistische blad. Loemoemba heeft gisteren enkele uren achtereen teelegrammen uitge stuurd, protestnota's verzonden en de pers te woord gestaan, maar hy was vrü spoedig weer spoorloos naar men zei: ondergedoken in de ambas sade van Guinee en afgezien van zijn korte optreden was ook vanochtend duidelijk, dat de orde langzaam terug keert in Congo. De man die onbetwist de toestand in handen heeft is kolonel Moboetoe, de militair, die vorige week woensdag meedeelde, dat het leger ge noeg had van de chaos. De Verenigde Naties hebben Loe- moemba's verzoek om een vliegtuig om naar New York te gaan nog niet be antwoord. „In New York zal ik mij aan het hoofd van de Congolese dele gaties stellen en onze plannen voor een werkelijk herstel van de orde ter tafel brengen, aldus de premier. Het besluit van Moboetoe de ambassades van de Sóvjet-Unie en Tsjechoslwakjje te slui ten „is niet juist." „Ik zal stappen nemen om dit in orde te maken", zo voegde hy hier aan toe. Moboetoe valt belager aan Inmiddels had gisteren de Congolese majoor Pakasa in het Leopoldkamp ge probeerd een revolveraanslag te plegen op kolonel Moboetoe. De majoor tracht te op de kolonel te schieten, maar voordat hy de trekker van zijn revolver had kunnen overhalen, viel Moboe toe zijn belager aan. Er volgde een wor stelpartij tussen de twee hoofdofficieren waarin Moboetoe, geholpen door Marok kaanse soldaten erin slaagde Pakasa te overmeesteren. De majoor is gevan gengenomen. Loemoemba heeft in een telefonisch vraaggesprek van ruim een half uur ge zegd van plan te zy'n de nodige stappen tegen kolonel Moboetoe te ondernemen. Hy is niet van plan de Verenigde Naties te verzoeken het land te verlaten, maar wel wil hy dat de volkerenorganisatie een einde maakt aan haar inmenging in binnenlandse kwesties. Loemoemba zei in het vraaggesprek dat hü en pre sident Kasavoeboe een verzoeningsver klaring hebben ondertekend volgens wel ke Kasavoeboe Ileo niet zal erkennen Ook Indonesië levert soldaten voor de strijdmacht van de Verenigde Naties, die in Congo de orde tracht te handhaven. Op de foto: De staf-chef, generaal Abdul Haris Nasution, inspecteert een contingent van duizend man. De militairen zijn uitgerust met Amerikaanse geweren en Russische vrachtauto's. als minister-president in ruil van twee concessies van Loemoemba. De eerste concessie is dat minister-president Loe moemba de mogeiykheid van de vor ming van nieuwe provincies in Congo zal overwegen en dat hy een commissie zal benoemen voor de bestudering van de afscheidingsbewegingen in Katanga en Kasai. De tweede concessie is dat Loemoemba alleen hulp van buiten zal aanvaarden via de Verenigde Naties. President Kasavoeboe heeft later, toen hem telefonisch om bevestiging werd verzocht, meegedeeld dat hij geen ver klaring heeft getekend. Hy erkent uit sluitend Iieo als minister-president. Volgens hem heeft hy noch Loemoem ba de bevoegdheid een dergeiyke ver klaring te tekenen. Minister-president Loemoemba heeft voorts telefonisch meegedeeld dat hy vrijdagmiddag, toen zijn staf was wegge voerd, eerst was biyven werken en toen twee dagen in de omgeving van de Gui- nese ambassade heeft vertoefd. Hy zei zich vrü door Leopoldstad te hebben be wogen en ministers en aanhangers te hebben opgezocht. Volgens deze premier heeft kolonel Mobotoe ongeveer 350.000 gulden gekregen om zon rege ring omver te werpen. Loemoemba zegt dat negentig procent van de mili tairen trouw aan zyn regering is geble ven. Deze premier zei gisteren getracht te hebben het parlement in vergade ring bijeen te krijgen, maar soldaten hebben verhinderd dat de volksverte genwoordigers het gebouw binnengin gen. Binnenkort zal hij andermaal pro beren het parlement bijeen te krijgen. De opstand is beperkt tot Leopoldstad. Wel hebben functionarissen van de Ver enigde Naties in Congo getracht me af te zetten, aldus Loemoemba. Moboetoe heeft de Congolese een heden die in het noorden van Katan ga staan, alsmede die in de „Mpn- staat", gisteren per radio bevolen zich terug te trekken. Functionarissen van de Verenigde Naties en van de Katangese regering hebben dit be richt in Elizabethstad bevestigd. De patrouille van V.N.-soldaten die naar Noord-Katanga was uitgezonden om de Congolezen aan te manen terug te gaan, kwam op haar basis terug met de mededeling dat de opdracht geheel geslaagd was. Bovendien hebben de officieren van de „gendarmerie" in Katanga op ver zoek van de Verenigde Naties be sloten hun manschappen niet dichter naar de grens met Kasai te sturen dan tot op zestig kilometer ten noor den van Kongolo. Op deze wpze biy- ven zy buiten een strook ter weers zoden van de grens tussen Katanga en Kasai, die niemandsland wordt en waarin uitsluitend patrouilles van de V.N.-strödmacht soldaten uit de voormalige Mali-federatie toegelaten zullen worden. Een vertegenwoordiger by de Ver enigde Naties van Loemoemba, Thomas Kanza, heeft zaterdagavond in New York gepleit voor het houden van een ronde-tafelconferentie van Congolese leiders om gezamenlijk te zoeken naar een oplossing voor de politieke moei lijkheden in de jonge republiek. Kanza, die beweert dat hij de enige wettige Congolese vertegenwoordiger by de V.N. is, stelde voor dat de „sterke man" van Congo, kolonel Joseph Mo- boeto, de ruzie makende politieke lei- Zaterdagavond had de Russische on derminister van Buitenlandse Zaken, Valerian Zorin, een felle aanval gedaan op Dag Hammarskjöld. De grote bot sing tussen de secretaris-generaal en het Kremlin scheen toen voor de deur te staan. Ceylon en Tunesië begonnen in de pauze van het debat zondagnacht een tweede resolutie op te stellen, in de plaats van de verworpen eer«te, waar mee deze landen gepoogd hadden de botsing tussen Hammarskjöld en het Kremlin te vermyden. De Braziliaanse afgevaardigde Cy- ro de Freitas-Valle heeft gisteren een lans gebroken voor België, dat bij voorbeeld door Polen fel was aange vallen. „Oordelen wü niet, opdat wij niet veroordeeld worden", zei de Braziliaan. „Wp zyn hier geen tribu naal, maar een politieke vergadering van staten, die bezig zijn met een ge- zr uenlijke poging om internationale orde en recht te verzekeren". De afgevaardigde van Saoedi-Arabië heeft opgemerkt, dat de Verenigde Na ties zich niet „als een staat in een staat" in Congo kunnen nestelen en dat het zeer jammer is dat de heer Loe moemba, „een grote nationale held", thans in'moeiiyke omstandigheden ver keert. Hy beschuldigde België ervan eenzelfde spel te spelen als de Britten eens in Palestina hebben gespeeld, dit keer met als inzet het uranium van Congo. De communistische landen spraken het woord van Moskou na. De afgevaar digden van deze staten verklaarden, dat alle moeilijkheden die Congo thans kent het werk van de kolonialistische landen zyn. Hammarskjöld verklaarde, bij wyze van verdediging tegen de be schuldigingen v&r Zorin, dat de Ver enigde Naties gedwongen waren ge weest tot onderhandelen met Tsjombe, eenvoudig alleen al omdat Tsjombe de politiemacht in Congo verbood zpn grer.zen te overschrijden. Ghana heeft inmiddels namens veer tien landen uit Afrika en Azië by de Algemene Vergadering een ontwerp resolutie ingediend betreffende de cri sis in de kwestie-Congo. Hierin worden de besluiten onderschreven, die de Vei ligheidsraad heeft genomen om aan de noodtostand in de voormalige Belgi sche kolonie het hoofd te bieden. Het voorstel was tot stand gekomen, nadat er vrywel de hele zondag achter de schermen was geconfereerd. De Russische delegatie heeft meege deeld dat de Sovjet-Unie Congo „op alle manieren steun en bijstand" zal biyven verlenen, wat de V.N. ook in Congo ondernemen. ders in Congo uitnodigt voor een confe rentie in Leopoldstad, geiyk aan die in Brussel waarop over de onafhankelijk heid werd gesproken. De wereldgezondheidsorganisatie heeft officieel bekendgemaakt, dat ge heel Congo wordt geteisterd door pok ken en malaria. Hongerige melaatsen verlaten op sommige plaatsen de ge zondheidskolonies en begeven zich naar de dorpen omdat zy niets meer te eten hebben. Teneinde de pokken niet te la ten uitdpen tot een epidemie wordt op korte termön een noodvaccinatie voor bereid, aldus heeft dr. J. S. Mackenzie, de leider van de wereldgezondheidsor ganisatie in Congo bekendgemaakt. ZANDVOORT, 19 sept. Op het circuit van Zandvoort ter hoogte van het Dennenbos is zondagmiddag een personenwagen uit de bocht gevlogen en vUfmaal over de kop geslagen. De wagen werd bestuurd door de 20-jari- ge slager L. J. A. Fontijn uit Amster dam, die een schedelbasisfractuur op liep en naar het Grote Gasthuis in Haarlem moest worden overgebracht, waar hy vanmorgen is overleden. Zyn 17-jarige zuster, die achterin de auto zat, werd door de achterruit naar buiten geslingerd en kreeg eveneens een schedelbasisfractuur. Ook zij werd naar het Grote Gasthuis overgebracht. Haar toestand is ernstig. Een 16-jarige broer kwam met de schrik vrö. Het ongeluk gebeurde nadat de sla ger tweemaal het circuit van Zandvoort had rondgereden. Voordien had zijn vader een aantal rondjes met de auto over het circuit gemaakt. (Van onze sportcorrespondent) APELDOORN, 19 sept. Tijdens een zaterdagmiddag in Apeldoorn gehou den voetbalwestrijd tussen de elftallen VAD en De Opkomst, is een der spe lers, de 38-jarige K. Karssen, onwel geworden. Hij werd naar het zieken huis gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderiykt bewolking en plaatse lijk enige regen. Vannacht hier en daar mist. Weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 6.22—18.44. Maan: 5.36—18.38 (Advertentie) ONBEPERKT KIP ETEN! elke avond diner-dansant. max. mie. neersl. StatloD Weer temp temp afgel gisteren 24 uur Den Helder geh. bew. 18 14 0 Ypenburg mist 19 12 0 Vlissingen geh. bew. 20 13 0 Eelde mist 19 9 0 De Bilt mist 20 11 0 Twente mist 19 12 0 Eindhoven zw. bew. 20 12 0 Zd.-Limburg regen 20 13 0.4 Stockholm zw. bew. 19 11 0 Oslo regen 16 11 0.1 Kopenhagen geh. bew. 19 14 0 Londen zw. bew. 21 12 0 Amsterdam geh. bew. 19 13 0 Brussel zw. bew. 20 13 0 Luxemburg zw. bew. 19 10 0.2 Parijs licht bew. 22 8 0 Berlijn mist 19 13 0 Zürich zw. bew. 21 10 0 Genève regen 14 9 0.4 Athene onbew. 26 19 0 Rome zw. bew. 28 21 0 Madrid onbew. 23 11 0 Lissabon geh. bew. 22 17 ft (Advertentie) STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. lümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-noogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1