GROTERE financiële bijdrage voor DEFENSIE in NAVO-verband Reële landbouwpolitiek voorwaarde bij Europese economische integratie Lonen en prijzen Werkgevers en werknemers nader tot regering Hoofdpunten uit Troonrede Tekort Rijksbegroting 539 miljoen CONJUNCTUUR ZAL DOORSLAG GEVEN Inkomsten- en loonbelasting wordt op 1 juli 1961 of - als het tegenvalt - LATER verlaagd Tijdelijke of nu belasting VERHOGINGEN WEG of BLIJVEND Inkomsten- en loonbelasting TARIEF VERLAAGDE INKOMSTENBELASTING PER 1 JULI 1961 (OF LATER) KONINGIN JULIANA IN TROONREDE: KRA( TITSINSPANNING BERAAD VOORTGEZET SAMENVATTING MILJOENENNOTA 1961 Internationale situatie vraagt grotere Hel weer Bolletje i Het NEVEDA breiboek is uit! gehuwden zonder kinderen gehuwden met twee kinderen gehuwden met vijf kinderen DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 84sfe JAARCANC No. 30626 DEN HAAG, 20 sept. H.M. de Koningin heeft Vanmiddag in de Ridderzaal het nieuwe zittings jaar der Staten-Generaal geopend met het uitspre ken van de volgende Troonrede: Leden der Staten-Generaal, De spanningen in de internationale verhoudin gen zijn in het jongste verleden toegenomen. Niet alleen op politiek, maar ook op militair en econo misch terrein wordt in toenemende mate de kracht van de vrije wereld op de proef gesteld. Het verzekeren van de vrede in de wereld, het handhaven van recht en orde, het scheppen van betere sociaal-economische verhoudingen, dit al les vraagt grote krachtsinspanning, ook van ons land. De huidige internationale situatie dient voor ons een aansporing te meer te zijn om mede te helpen de grote waarden van de vrije wereld te behouden. De regering ziet in het onlangs tot stand geko men Benelux-Unieverdrag een hechte grondslag voor de verdere ontwikkeling van de samenwer king met België en Luxemburg tot heil van de drie landen. Het Belgische volk zal, daarvan zijn wfj allen overtuigd, zijn huidige moeilijkheden dank zij zijn innerlijke kracht spoedig weten te overwinnen. De regering zal van harte medewerken aan een verdere en versnelde uitvoering van het verdrag inzake de Europese Economische Gemeenschap. Zij wil echter geen misverstand laten bestaan over haar opvatting, dat bij de Europese integratie een reële gemeenschappelijke landbouwpolitiek tot stand zal moeten komen en dat tijdig een wezen lijke verruiming van de mogelijkheden voor onze agrarische export moet worden bereikt. Voorts zal zij bij de komende onderhandelingen over de Europese vervoerpolitiek in de Europese Econo mische Gemeenschap in het bijzonder letten op de grote belangen die ons land heeft bij het ver lenen van internationale vervoerdiensten. Belangrijke fase voor Nieuw-Cuinea •efore ijöu êutj! Suède dames- en herenjasjes Onbestendig DEN HAAG, 20 september Bjj de Tweede Kamer 2yn een drietal wetsontwerpen ingediend, waarin de volgende belastingmaatregelen zijn vervat: 1. Verlaging van het tarief van de inkomsten- en de loonbelasting, het plan is deze te doen ingaan op 1 juli 1961, tenzij een verdere verscherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk maakt. Met de voorgestelde tariefsherziening is een bedrag van 475 miljoen gemoeid. 2 Terugkeer van het tarief van de vennootschapsbelasting van 44-47% naar 40-43%, waartegenover een wettelijke beperking van de investeringsaftrek van tweemaal 8% tot twéémaal 5%. Het tijdstip van ingang van deze maatregelen zal eerst na de beslissing over de verlaging der inkomsten- en loonbelasting, kunnen worden vastgesteld. 3. Terugkeer van het tarief van de vermogensbelasting van 6 o/oo naar 5 o/oo, dit vergt 30 miljoen per jaar en zal gelden met ingang van belastingjaar 1962. 4. Terugkeer van het tarief van de omzetbelasting op sigaretten van 7% naar 5%. 5 Vermindering van het tarief van de omzetbelasting op perso nenauto's, motorrijwielen en banden voor deze voertuigen van 20% tot 18%. 6 Verlenging van de vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren voor een periode van drie jaar. 7 Permanent maken van enkele tijdelijke belastingverhogingen op het gebied der indirecte belastingen, betrekking hebbende op o.a. benzine, dieselauto's en televisietoestellen. De totale belastingvermindering, die uit deze veranderingen voort vloeit, beloopt rond 500 miljoen. Dit bedrag zal eerst ten volle bereikt worden nadat alle wijzigingen van kracht zijn geworden en enige tijd hebben gewerkt. ongehuwden de échte eierbeschuit BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Rediactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De regering za. volledige steun ver lenen aan voorstellen, die de eenheid van geueel vrjj Europa, ook in poli tiek opzicht bevorderen Mede hier Om aent 'li de onderhandelingen over ds hervorming van de organi satie voor turonese economische sa- menwei king tot een nieuw lichaam Biet een onlledie deelgenootschap van de Veienigae Staten en Canada van belang Het itelstei der collectieve veilig heid van de Atlantische landen blijft voor de bescherming van de essen tiële waarden van de Westerse we reld een onmisbare waarborg. Alleen als allen bereid zqn in gemeenschap peliib overleg de noodzakelijke maat regelen te nemen is de doeltref fendheid var de militaire en poli tieke samenwerking verzekerd Voor ons aandeel in de defensie zullen grotere financiële bijdragen dan voor heen worden gevraagd. De versnelde ontwikkeling naar staatkund.ge onafhankelijkheid geeft, vooral waar de tegenstelling tussen oost en west zo scherp is. aan hex vraagstuk van de economisch en sociaal achtergebleven gebieden een bijzonder dringend karakter Op dit gebied heb ben de westerse landen, en heeft dus DEN HAAG, 20 september In het gebouw van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is listeravonti het overleg tussen de regering en het bedrijfsleven voortgezet over de lonen en de prjjzen en hetgeen daarme de nauw verband houdt. Er werd na af loop geen communiqué verstrekt. Aan het overleg namen deel de mi nisters van Sociale Zaken en Volksge zondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, de minister van Financiën, prof. dr. J. Zjjlstra en de heer B. Roolvink, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, ver der voorzitters en secretarissen van de centrale organisaties van werkgevers en van werknemers, voorzitters en se cretarissen van de centrale organisa ties van boeren en tuinders en van de middenstand, de voorzitter van het Col lege van Rjjksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, en de directeur-secretaris van dat college, mr. R. J. Erdbrink. Het gehele gezelschap telde ongeveer vijf endertig personen. Naar wij vernemen is tijdens de be spreking gebleken, dat de opvattin gen van werkgevers- en werknemers vertegenwoordigers zich bepaald ten gunste van het standpunt van de re gering ontwikkeld hebben. Ongetwij feld Is de oorzaak hiervan gelegen in het beraad dat in de afgelopen dagen heeft plaatsgevonden tussen diverse organisaties van het bedrijfsleven in de metaalsector en hun centrale or ganisaties over de gevolgen van de loonontwikkeling in de metaalsector, zoals die van regeringszijde geschil derd zijn. Advertentie De situatie schjjnt nu zo te zijn, dat de zeer hoge en vastberaden eisen welke de metaal-werkgevers tot voor kort aan een optrekking van het loon peil in hun sector stelden niet meer in die mate gehoord worden. Niettemin is de zaak waar het om draait, de openbreking van het metaalcontract, op een moment, dat de regering ongewenst voorkomt, nog niet tot een oplossing gekomen. In sommige organisaties schjjnt men zich, uitgaande van het feit, dat de werkgevers in Je metaal sector weinig heil verwachten van een verbetering per onderneming in de secundaire arbeidsvoorwaarden, toch wei enigermate vastgebeten te hebben in een, zjj het geringere, ver betering van de Ionen. Tijdens de bespreking Is door staats secretaris Roolvink nogmaals naar vo ren gebracht, dat de regering met een openbreking op de wijze als die door de metaalsector gewenst werd, niet ak koord kan gaan. Zijn pleidooi voor verbetering per onderneming van se cundaire arbeidsvoorwaarden vond vooral steun bij de vertegenwoordigers van de confessionele werkgevers, en werknemersorganisaties. Deze verte genwoordigers pleitten, zoals een van hen reeds in de vorige bespreking ge daan had, voor uitbreiding van de winst- delingsregelingen per onderneming, in welke maatregelen zij nog een zekere mate van differentiatie naar produktivi- teit aanwezig zagen. Van liberale werkgeverszijde waren de eisen deze keer gematigder, zij het dat hun standpunt van dat van de twee eerder genoemde sprekers afweek Aan protestant» christelijke zijde is nog duidelijke aarzeling blijven bestaan. De socialistische woordvoerder bleef, evenals zijn voorganger in de vorige vergadering, op de eis van openbre- king staan. ook Nederland, een belangrijke taak. Deze dient ni: voorkeur in zo breed mogelijk internationaal verband vol bracht te wc-' en De internationale verhoudingen mo gen zorgelijk zijn de ontwikkeling in het koninkriih en binnen onze lands grenzen stemt in menig opzicht tot dankbaarheid De hartelijke betrekkingen tussen de landen van hei koninkrijk zijn besten digd In het bijzonder kwam dit tot uiting bij de viering van het eerste lustrum van het statuut en bij de be zoeken, die delegaties van Suriname en de Neceriandsc Antillen mede op uw uitnodiging - dit jaar aan Ne aerland habOen eebi acht. De aard van aeze betrekkingen brengt mee dat steeds bereidheid bestaat tot ovei leg over het statuut De verdere economische ontwikke ling van Suriname en de Neder landse Antillen stelt aan deze landen hoge eisen De Nederlandse regering heeft reeds bereidheid getoond aan die ontwikKeling wederom bij te dragen. Gij zult in dit zittingsjaar de gelegenheid nebbeu u uit te spreker: over desbet- effende ontwerpen van wet Nederlands-Nieuw Guinea zal het komende iaai een belangrijke nieuwe fase in zijn ontwikkeling naar zelf beschikking 'ngaan. Zodra immers de Nieuw-Guinea Kaad die in grote meer derheid uit vertegenwoordigers van de inheemse bevolking zal bestaan, tot stand zal zjjn gekomen, zullen bestuur en wetgeving slechts met zijn mede werking mogelijk zijn. Deze medewer king geldt evneeni voor het overleg over de wijze waarop het zelfbeschik kingsrecht doeltreffend kan worden verwezenlijkt In de organen van de Verenigde Naties en in de Zuid-Paci- fic Commissie evenals bij het samen werken met Australië, zal de regering de verwezenlijking van haar doelstel- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM. TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half- tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust krachlige tot harde wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Vrij koud. Zon: 6.24-18.42. Maan: 6.45-19.03. DE BILT 20 september Sinds giste ren is boven het vasteland van west europa de luchtdruk belangrijk gedaald. Aan de rand van een nieuw hogedruk- gebied is een krachtige tot harde noord westelijke wind opgestoken, waardoor onstabiele polaire lucht wordt aange voerd. Deze lucht zal ook Nederland bin nendringen. In verband hiermede moet de eerstkomende dagen op tamelijk koud en onbestendig weer worden gerekend. 'ingen met betrekking tot Nederlands- Nieuw-Guinea krachtig blijven nastre ven. (Vervolg op pag. 3) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiimiiiiiiiiiiimiiim O Verlaging loon- en inkomsten belasting O Meer geld voor defensie O Huidige loonpolitiek gehand haafd, maar O ....naast produktiviteit andere maatstaven? O Advies van S.E.R. over loon- bevoegdheden O Wetsontwerp subsidiëring ker kenbouw op handen O Rijksbijdragen primair voor volkswoningen O Landbouwpolitiek factor in E.E.G. O Belangrijke fase voor Ned. Nieuw-Guinea O Bijzondere aandacht voor hoger onderwijs T\ e voornaamste punten van de I miljoenennota 1961 zijn, kort samengevat: 1 De gewone dienst sluit met een overschot van 1293 min gulden, de buitengewone dienst rr et een te kort van 1487 min, hieruit resul teert een tekort van 194 min, in- c lusief additionele posten komt het totale tekort echter op 539 min, tegen een tekort van 579 min vol gens de vermoedelijke uitkomsten 1960. i 2 De regering acht het met het oog op de conjunctuur noodzakelijk van de begroting 1961 een con juncturele tegendruk te doen uit gaan. Het beleid is er derhalve op gericht de uitgaven minder te doen stijgen dan het nationale in komen. I 3 Voor de financiering van het te kort 1961 zal een bedrag van 750 min moeten worden gevonden. Op voorinschrijfreke:.ingen komt 500 min beschikbaar, daarnaast zal op de open kapitaalmarkt nog 250 min moeten worden geleend. 4 Na correcties komen de geraamde kastekorten zowel voor 1960 als 1961 uit op 485 min. Voor 1960 krijgt 'iet Rijk 685 min aan lang lopende middelen ter beschikking. In 1961 zat aanzienlijk meer op voor inschrijfrekeningen beschikbaar komen dan in 1960, zodat men mag aaneemen dat een gemakkelijker financiering verzekerd is. 5 Ingediend zijn wetsontwerpen waarin een aantal belastingmaat regelen zijn vervat (zie elders op deze pagina). 6 De regering heeft het prioriteit- probleem over de periode 1961 t/m '63 bezien. In deze periode zal naar men aanneemt ca. één miljard gul den meer kunnen worden uitgege ven door de overheid; voor civiele doeleinden is aaarvan in 1962 en 1963 gemiddeld 200 min beschik baar. De regering hecht grote waarde aan verlaging van belas tingdruk, welke verlaging met rond 500 miljoen mogelijk is in de periode 1961 t/m '63. Voor de on vermijdelijke verhoging van uit gaven zal in de komende jaren vooral compensatie gezocht moeten worden in verlaging van prijssub- sidies. 7 1961 zal hoogstwaarschijnlijk uit een oogpunt van handhaving van het economisch evenwicht een moeilijk jaar zijn, in dat jaar valt de beslissing over de vraag of de voortgaande hoogconjunctuur zal leiden tot overspanning en overbe- steding. Een behoedzaam beleid is geboden. 8 De overheid heeft in dit verband aanleiding gevonden tot een ze kere bijsturing van de economie. De overheid blijft in dit kader stre ven naar binding van liquiditeiten; aan de kapitaalmarkt worden meer middelen onttrokken dan voor financiering van het tekort in de overheidssector nodig zijn. 9 Naar verwachting zal de betalings balans in 1961 opnieuw een klei ner overschot vertonen dan in het voorafgaande jaar. Voor 1960 wordt een overschot op de lopen de rekening i erwacht van 1300 miljoen op transactiebasis tegen 1800 min in 1959. 10 De belastingraming voor 1961 be draagt 9.973 min, dat is 1243 min meer dan volgens de oorspronke lijke raming 1960 en 713 min meer dan volgens de vermoedelijke uit komsten 1960. Bij de belasting raming is uitgegaan van een ver dere expansie van de Nederlandse volkshuishouding; rekening is ge houden met de ingediende belas tingvoorstellen. 11 Het woningbouwprogramma is evenals in 1960 weer op 80.000 wo ningen vastgesteld. 12 De staatsschuld is van 30 juni 1959 tot 30 juni 1960 gedaald met 259 min tot in totaal 18.826 min. (Zie ook elders in dit nummer). In de memorie van toelichting wjj- zen de minister en de staatssecretaris van Financiën er op, dat bij de bepa ling van het tempo, waarin de onderde len van het complex van belasting maatregelen zullen kunnen worden v~r- wezenltjkt, vooral de conjuncturele si tuatie in het oog dient te worden ge houden. Dit geldt met name voor die maatregelen die zullen leiden tot een belangrijke vermindering van de belas tingdruk. Allereerst is dit de verlaging van het tarief van de inkomsten- en loonbelasting en wel omdat een verla ging van de belastingtarieven als con junctuurimpuls grotendeels op één lijn moet worden gesteld met een toene ming van de voor besteding beschikba re particuliere inkomens. Evenzeer is dit het geval met de voorgestelde wij ziging van het tarief van de vennoot schapsbelasting. Weliswaar wordt deze tariefsverlaging gecompenseerd door de vermindering van de investeringsaf trek, doch, geiet op het feit dat de in vesteringsaftrek thans reeds tijdelijk tot 5 pet. is beperkt, zou de invoering van het verlaagde tarief van de ven nootschapsbelasting feitelijk de moge lijkheid scheppen in deze sector de on dernemingsbestedingen met een bedrag van 115 min. te vergroten. De regering is derhalve van oordeel dat het moment van in werking treden der onderscheidene tariefswijzigingen op grond van conjuncturele overwegin gen nog nader bii Koninklijk besiuit zal moeten worden vastgesteld. Wat be treft de inkomstenbelasting en Je loon belasting is de regering van plan de voorgenomen verlaging te doen ingaan op 1 juli 1961, tenzij een verdere ver scherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk maakt. Zij is verder voor nemens haar standpunt aangaande het ingaan van de verlaging te bepalen in de loop van het eerste halfjaar 1961 aan de hand van de haar dan ter be schikking staande gegevens omtrent de ontwikkeling van de conjunctuur. Mocht zij daarbij lot de slotsom ko men dat invoering van de verlaging van de inkomstenbelasting en de loon belasting per 1 juli 1961 niet verant woord is, dan zullen de Staten-Gene raal daarvan onverwijld in kennis wor den gesteld. Voor zover thans kan worden over zien zal eerst daarna het tijdstip kun nen worden vastgesteld waarop de ta riefsverlaging van de vennootschaps belasting in werking dient te treden. De verlaging van de belastingen naar het inkomen dient volgens de bewinds lieden voorrang te krijgen boven het la ten vervallen van het gehele complex van de thans lopende tijdelijke belas tingverzwaringen. Daarbij heeft in het bijzonder de overweging gegolden dat deze belastingverhogingen, waarbij aan de sector van de materiële eerste le vensbehoeften geheel voorbij is gegaan, in het algemeen, noch een inbreuk op een sociaal rechtvaardige lastenverde ling maken, noch ernstige economische repercussies, met name voor het be drijfsleven, doen verwachten. De be windslieden zijn dan ook van oordeel dat aan het complex van deze tijdelijke verhogingen in beginsel een blijvend karakter dient te worden gegeven, be houdens voor zover ten aanzien van specifieke onderdelen daarvan bijzon dere omstandigheden een ander stand punt wettigen. De minister en de staatssecretaris van Financiën wijzen in de memorie van toelichting op het ontwerp inzake verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting er op dat een verla ging van het tarief van de belastingen naar het inkomen thans een tweeledige prioriteit heeft. In de eerste plaats is het wenselijk de drukverzwaring weg te nemen die het gevolg is van de sedert de laatste tariefsherziening opgetreden vermindering van de koopkracht van de gulden. De andere leidende gedach te bij de tariefsherziening is de wense lijkheid van een verhoging van de mi nimum-inkomens waarbij de belasting heffing aanvangt. Met de voorgestelde tariefsherziening is een bedrag van 475 min. gemoeid. De aanpassing aan de koopkracht ontwikkeling komt hier op neer dat het bestaande heffingspercentage bq een gegeven inkomen zal komen te gelden voor een inkomen dat 10 pet. groter is. De tweede leidende gedachte heeft er toe geleid, het belastbaar minimum voor een echtpaar zonder kinderen te brengen van 2.100 op 2.700. (Voor uitgebreider tabellen en meer nieuws over de belastingmaatregelen zie men elders in dit blad) Advertentie meer dan 100 patronen w.o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Zuiver Tarief 1960 inkomen 3.000 265 4.500 588 6.000 976 7.500 1.413 9.000 1.900 12.000 3.007 15.000 4.300 18.000 5.761 21.000 7.330 24.000 9.000 27.000 10.738 30.000 12.531 45.000 22.061 60.000 32.179 90.000 53 043 120.000 74.148 Tarief wetsontw. Verminderingen in gld. tar. '60 187 480 836 1.248 1.702 2.737 3.937 5.306 6.803 8.403 10.082 11.823 21.147 31.113 51.844 72.911 78 108 140 165 198 270 363 455 527 597 656 708 914 1.066 1.199 1.237 29,4 18,4 14.3 11,7 10.4 9.0 8,4 7,9 7.2 6.6 6.1 5.7 4,1 3.3 2,3 1.7 Zuiver Verminderingen Verminderingen Zuiver Verminderingen Tarief in gld. Zuiver Tarief in gld. O Tarief in gld. inkomen Tarief 1956 wetsontw. tar. '56 inkomen Tarief 1956 wetsontw. tar. '56 inkomen Tarief 1956 wetsontw. tar. '56 3.000 142 62 80 56,3 3.000 3.000 4.500 380 280 100 26,3 4.500 171 84 87 50,9 4.500 6.000 660 536 124 18,8 6.000 390 279 111 28,5 6.000 67 67 100 7.500 982 831 151 15,4 7.500 658 516 142 21,6 7.500 238 125 113 47,5 9.000 1.347 1.164 183 13,6 9.000 976 796 180 18,5 9.000 478 318 162 33,9 12.000 2.215 1.950 265 12,0 12.000 1.752 1.483 264 15,1 12.000 1.114 858 256 23,0 15.000 3.280 2.910 370 11,3 15.000 2.732 2.359 373 13,7 15.000 1.960 1.597 363 18,5 18.000 4.518 4.048 470 10,4 18.000 3.909 3.421 488 12,5 18.000 3.033 2.522 511 16,8 21.000 5.877 5.326 551 9,4 21,000 5.225 4,643 582 11,1 21.000 4.271 3.655 616 14,4 24.000 7.329 6.705 624 8.5 24.000 6.640 5.981 659 9,9 24.000 5.627 4.922 705 12,5 27.000 8.855 8.163 687 7,8 27.000 8.138 7.407 731 9.0 27.000 7082 6.290 792 11,2 30.000 10.434 9.694 740 7,1 30.000 9.693 8.906 787 8.1 30.000 8.599 7.746 853 99 45.000 18.983 17.994 989 5.2 45.000 18.161 17.112 1.049 5,8 45.000 16.937 15.799 1.138 6,7 60.000 28.228 27.040 1.188 4,2 60.000 27.354 26.100 1.254 4,6 60.000 26 050 24.695 1.354 5,2 90.000 48.041 46.491 1.550 3,2 90.000 47.101 45.480 1.621 3.4 90.000 45.695 43970 1.725 3.8 120.000 68.869 67.076 1.793 2,6 120.000 67.899 66.029 1.870 2,3 120.000 66.444 64.461 1.983 3,0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1