Poulenc's „La voix humaine" voor Heemsteedse Kunstkring „Jeugd en Muziek" in Haarlem weer van s tart gegaan TAXI 13000 MAIS0N HARTJE Auto rijdt consumptietent binnen ■■■■■■■■■■■■■■■■I m***********'************************************************************************ mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmrnmmmmmammmmmmmm NASSI belegt propaganda- avond in concertgebouw Voor het eerst uitvoering met Matroos springt in het water IN MINERVA-THEATER Daniël en Notburga Zilveren helm Hartstochtelijke roep om steun Nood der spijtoptanten 9 in Indonesië verschrikkelijk AGENDA begeleiding Van orkest Bavo-Groenen DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 PAGINA 5 en verzet zich tegen zijn redder HUUR EEN GOEDE AUTO Amsterdamsche Rijtuig Mij. Inbraak in villa WASSERIJ DUYN VEERTIG JAAR DAMESHOEDEN Xoop niet zo maar een bril OPTICIEN WEDER Weinig weerklank in Haarlem Haarlem e.o. Films Muziek Diversen Burgerlijke Stand Haarlem 2000 per jaar ivaar iNeaenand Christenplicht VERKEERSZUILT JES OMVERGEREDEN Politie vraagt getuigen Beurs van New Y ork de voordelige bcautyllacon HAARLEM, 20 sept. Een 25-jarige matroos uit Beverwijk, die gister avond omstreeks kwart over elf met zijn 24-jarige echtgenote over de Kruisweg liep, en kennelijk al te veel bier gedronken had, kreeg het ter hoogte van de Kruisbrug wat al te kwaad en sprong plompverloren in het water van de Nieuwe Gracht. Dat zag een 38-jarige timmerman, die on middellijk zijn bovenkleding uittrok en de zeeman nasprong. De matroos nam echter tegenover zijn redder een agressieve houding aan, maar hoewel de drenkeling zich uit alle macht ver zette, gelukte het de timmerman toch de man naar een ducdalf te slepen, waarna hij zijn reddingspogingen op gaf. Hoe men ook met dreghaken en touwen probeerde de man te bewe gen naar de kant te zwemmen, het haalde allemaal niets uit. Tenslotte moest de politie er aan te pas komen, die met een roeibootje de man op pikte, op de wal zette en ter verdere ontnuchtering naar het bureau over bracht. Advertentie bij een bonafide zaak. Volkswagen - Opel - Chevrolet HOUTPLEIN 21 - TELEF. 10338 Grote ravage richtte vanmorgen een kleine personenwagen aan in een con sumptietent aan de Zeeweg in Bloemen- daal. De bestuurder van het autootje, een militaire arts van de Oranje Nas- saukazerne te Amsterdam, raakte ten gevolge van een slip de tnacht over het stuur kwijt, waardoor hij zijn wagen niet meer in bedwang kon houden. Naar de politie aanneemt is het wagentje achteruit de consumptietent binnenge drongen. Ook een verkeersbord heeft het moeten ontgelden. De arts kwa.m er zonder kleerscheuren af, maar zijn auto moest met behulp van een takel wagen door de Koninklijke Marechaus see worden weggesleept. Advertentie ZANDVOORT, 20 sept. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot een villa aan het Groen van Prinstererplein te Zandvoort. Vermist wordt een hoe veelheid buitenlands bankpapier. amstkroamseva,\rt20 TEL. 11053 20 SEPTEMBER 1960 in het Hartje van de stad. GROTE HOUTSTRAAT 97 (Advertentie) maar laat u voorlichten door een vakman. Opticien WEBER is zo'n vak man, hij weet wat u past. Hij heeft reeds duizenden briliedragers goede adviezen gegeven. Grote Houtstraat 166 b/d Houtbrug (Advertentie) Iv.XvXv.'.vXv.-.v.viv..v.'.v.v.nv.v.vX'XW'Xj v.vv.v/av.-.v.v.v.'.v.rt'.v.v.-.vXvXvX U mm mm mm mm m mm mmm*****************'*********************'****************** mmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mm op gang kunnen komen. Dat is elk jaar weer de ervaring van de Oude rejaars, een euvel, waarvoor zij de aankomende studenten, de „groe nen", willen behoeden. Of liever, zij willen hen in heel korte tijd de ernst van de studie bijbrengen, hun daar bij een wereld voortzettend, die voor de nieuwelingen nog onbekend geacht wordt, die hun de ogen zal openen, kortom, zij willen trachten de jongens los te maken uit het we reldje van de sleur en van moeders pappot. Tenminste, iets 'dergelijks meen den wij te verstaan uit de woorden van de preases van de groencommis- sie van de Haarlemse Katholieke Studenten Vereniging „Sanctus Ba- vo". Want hoewel Haarlem dus (nog) geen eigen universiteit of ho geschool bezit, zijn er toch tal van spoorstudenten, die zich graag in hun woonplaats verenigen. Ieder jaar komen in de eerste weken van september de „broekjes" van de middelbare school hun eerste stap pen op het pad van de hogere studie zetten. En opdat het niet steeds wankele passen zullen blijven,- wor den hun de regelen van het spel vooreerst geducht bijgebracht. Wij hebben eens zo'n avond mee gemaakt, of liever, we hebben onder hetzelfde dak gestaan, waaronder Welpen en kabouters zijn druk doende met de voorbereiding van het derde lus trum van de Daniël- en Notburga-groep in de St. Josephparochie. IllllllIlllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIII de „groenen", onder de hoede van de groencommissieleden en enkele assistenten, tien dagen zullen huizen. Want het eigenlijke hoogtepunt van de groening, het eerste kontakt van de „groen" met de groencommis- sie, een soor> biechthoren van het goede,terwijl je het kwade voor je voeten geworpen wordt dat mo ment is zo intens „heilig", dat het gewoon ongepast zou zijn te vragen, hoe het er in de commissiekamer toe zal gaan, laat staan, een verzoek tot de praeses te richten, dit ritueel van dichtbij mee te mogen maken. Gelukkig zijn we daar later toch nog achter gekomen. Maar niet nadat we dertien schuchtere lieden vrij dagavond de voor afbraak bestem de vroegere katholieke kerk van Bloemendaal hadden zien binnen komen. Keurig in het zondagse pak gestoken. Een tikkeltje verlegen bij het zien van de enorme ravage, waarvan zij wisten daartussen een week te moeten doorbrengen. Maar toen we even later het huis wilden verlaten en onze pas bij de commis siekamer wat inhielden, hoorden we de geluiden waar we al bang voor waren: „Jongen, hoe durf je, in het bijzijn van een ouderejaars op een stoel te gaan zitten, hakken te gen elkaar, en anders vlieg je er uit..." We hebben toen maar snel de buitendeur achter ons dichtgetrok ken. Het is in het algemeen niet aardig, gras te laten groeien over een jubi leum. Vandaag vieren we echter een jubileum waarover niet genoeg gras kan groeien, zulks ter herdenking van een feit waarover al zoveel gras gegroeid is. Het is namelijk 25 jaar geleden dat er een monument werd opgericht ter ere van de uitvinder van de toepassing van het helmgras. Het is met dat monument eigenlijk een heel rare zaak. Vooreerst is het beeldje opgedragen aan een onbeken de, van wie de inscriptie op de sokkel zegt: „Den onbekenden Hollander ge wijd die het eerst het stuwende duin zand door helmbeplanting bedwong". Maar ook de mogelijkheid om een dergelijke nagedachtenis in een beeld om te zetten, is door een onbekende geschapen. Namelijk door iemand, die voor dit doel aan de gemeente Bloe mendaal duizend gulden schonk, maar zelf onbekend wilde blijven. Dan was er de onthulling, aanvan kelijk uitgesteld omdat enkele jury leden met vakantie in het buitenland verbleven, en later nog in het water gevallen, omdat het op de 20ste sep tember zó heftig regende, dat men genoodzaakt was de toespraken in het raadhuis te houden en men zich, voor wat de onthulling betrof, beperkte door vanuit de auto's toe te zien, hoe burgemeester jhr. mr. C. J. den Tex de rood-wit-Dlauwe vlag van het beeldje wegtiok. Daarna stoof men, harder vermoedelijk nog dan het duinzand (voordat het gebied met helm was beplant), in de zwarte auto's terug naar het raadhuis, waar „de thee gebruikt werd". Het beeldje, voorstellende een man en een vrouw die helmgras inplanten, en vervaardigd door de beeldhouwer Havermans, stond jarenlang op het z.g. „Kaasvlakje" langs de Zeeweg, een duinenreeks, waarvoor Jacoba van Beieren opdracht had gegeven deze met helmgras te beplanten. Kort geleden is aan het monument echter een nieuwe bestemming gegeven. Thans staat het aan de rand van een meertje in het toekomstig Wethouder van Geluk-pcik aan de Zeeweg, waar bezoekers aan dit duingebied, wan neer het over enige tijd voor het publiek is opengesteld, het zullen aantreffen. HAARLEM, 20 sept. Maandag avond heeft hef comité Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indonesië ge" Woonl-ijk gemakshalve genoemd Nassi in de tuinzaal van het concertgebouw een bijeenkomst belegd om bekendheid aan zijn streven te geven en er instem ming voor te verwerven. De bijeenkomst werd geopend door de heer Van der Hutte die in het kort uiteenzette waar het om ging en de sprekers inleidde, te weten de eerste secretaris van het comité, de heer E. den Hamer en de heer Charlie Robin son van het tijdschrift Tong Tong. Hij vroeg de aanwezigen tijdens de pauze met hun handtekening hun in stemming te betuigen. Die handtekenin gen zijn nodig voor een petitie die men de regering wil aanbieden. Men is daar om al doende om huis aan huis om in stemming te gaan vragen. Mulo- en middelbare scholieren die met lijsten daarvoor willen lopen zijn zeer welkom. Met spijtoptanten, aldus de heer Den Hamer wordt een groep van thans on geveer 9Ó00 Indische Nederlanders aan- CINEMA: „Wolven in de schaapskooi", 18 J. 2, 7 en 9.15 uur. 'RANS HALS: „De brulden van Dracula", 14 j.; 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: „Mijn beste vijand", alle leeftijden. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR„De courtisane van Jeruzalem" 18 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: „Katja" (2de week), 18 j. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: Dreigende heuvels, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Hiroshima, mon amour", ontr. MINERVAdinsdag 8.15 u.: De zonde bok" jr.; Wo. 2.30 en 8.15 u. en do. 8.15 uur: „Mon oncle", a.l. Dinsdag 20 september Concertgebouw, 8.15 uur: Extra concert N. Ph. O. o.I.v. Henri Arends t.g.v. het "Harig bestaan van het Genootschap van Nederlandse Componisten. Solisten: George van Renesse, piano en Lode Devos, tenor. Programma: Ketting, Heppener, van Del- den, van Hemel, Escher, Landré. Woensdag 21 september Stadhuis Haarlem, 2 uur: Raadsverga dering. BEVALLEN van een zoon: H. Goet- Van Dam; M. E. S. Schaap-HarmsChr. J. M. Koper-van Lierop; E. J. Muuse- Niessen; P. M. Dolron-Hageman; G. M. A. Dirks-te Welscher; A. H. van Es-Bu- hia; I. Chr. Houweling-van Baekel; T. Witsel-van Voorthuysen; K. C. Meijer- Bakker; J. A. Kempenaar-Bannink. BEVALLEN van een zoon: M. L. C. Hobo-de Loot: B. G. Bloem-Brussee; L. C. Otte.r-BloemG. E. van Wijk- Kuijper: Verzeilberg-Braak; J. B. Ducro-Kruvjer; K. H. Hendricks-van Be- zoopen; H. E. F. M. Cop-Hol. BEVALLEN van een dochter: N. de ^rier-Roussar- E. C. Horn-Jolink; T E. M. van Wees-Janssens. BEVALLEN van een dochter: G. G. Nelis-van HuijssteedenJ. S. van Haa- zel-Müller; C. Bauer-Hiemenz; H. M. van Tol-de Graaf; C. C. Kok-Bakker; C. A. W. Commissaris-Nelemaat; Th. J. van 't Hof-Quasters: H. H. M. van der Vooren-Swaalf. ONDERTROUWD: P. A. M. van der- Ploeg en Q. Th. M. Leeflang; F. van Melsen en E. Kloos. ONDERTROUWD: J. J. Doornbos en M. Tiemann. GEHUWD: J. Brujjs en E. van Hou ten; A. van Leeuwen en M. J. Oolders: A. Grieksnoor en I. Moollj F. H. Saar- herg en D. J. de Groot; S. H. SlJmons- gergen en E. C. Daamen; P. F. A. M. Spjjkers en J. J. Willemse. GEHUWD: A 1. C. van Nleuwburg ®n I. D. A. Tückermann. OVERLEDEN: Th. A. Veenings, 48jr., Delftlaan; C. van Unnik, 80jr., Tette- rodestraat; H. L. Driessen, 72jr., Gast hui vest; J. van den Haak, 90jr., Klei de Houtstraat; R. den Hengst-Munne- ke, 82jr., Rockaertshof; A. M. Keur- van der Aar, 55jr.. Besoekistraat. OVERLEDEN: A. de Vries-Lemstra. 76 jr., Witte Herenstraat; A. W. M. L. van Tongeren-Kleibohmer, 52 jr., Gast- huisvest; W. H. Mellema, 74 jr., Gast- huisvest; J. H. F. Mohdng, 85 jr., Zo- meckade. geduid die in de periode van 1949 tot 1951 het Indonesisch staatsburgerschap h&bben gekozen en daar nu zonder meer spijt van hebben omdat hun het leven in Indonesië op alle mogelijke manieren onmogelijk wordt gemaakt. Velen van hen verkeren in grote nood, materieel niet alleen, maar ook geeste lijk, door de. tergende onzekerheid over de toekomst, vooral van hun kinderen. Daarbij komen nog circa 5000 zoge naamde maatschappelijke Nederlanders mensen die van oorsprong wel niet Ne derlands zijn maar al van jaren her of ficieel gelijk gesteld worden met Europe anen en bij de souverelniteitsover- dracht eenvoudigweg automatisch Indo nesisch staatsburger zijn geworden, of, eigenlijk, gemaakt. Ook deze me.nsen, van ouds levend in de westers-Neder- landse sfeer, zijn in een onhoudbare toe stand gekomen. Zij willen weg uit de ellende, uit de armoe on de verdrukking, waarin het regime van Soekarno mede uit wraak omdat hij zfjn zin niet kan krijgen wat betreft Nieuw-Guinea hen gebracht heeft Maar Nederland laat er slechts 2000 pet- jaar toe. Als dit niet op korte termijn veran dert, aldus de heer Den Hamer, zullen velen niet eens meer toegelaten hoeven worden. Zij zullen dan ailang voor het einde van die zeven jaar van ellende zijn omgekomen. Hij las stukken uit brieven voor, waarin van uiterste ar moe sprake is. Wanneer U in onze cir culaire leest dat velen van hen geen dak meer boven het hoofd hebben, met bedelen aan de kost moeten komen en huizen onder bruggen en afdaken van Chinese graven, verdenk ons dan niet van overdrijving. Kinderen nebben geen leven op Indonesische scholen zjj wor den gesard en getergerd. Dat de spijtoptanten indertijd de keu ze hebben gedaan is hun met kwalijk te nemen. Zij en velen met hen voorza gen al deze ellende niet. De Nederland se regering liet weten dat men dit „de meest natuurlijke oplossing" achtte. Grote bedrijven, die op last van de In donesische regering een groot percenta ge Indonesiërs bij hun peisoneei moesien hebben probeerden met uitzicht op pro motie de Indische Nederlanders aan hun bedrijf te binden het geïnvesteer de geld mocht toch zo maar niet worden afgeschreven! Daarbij kwam dan nog meningen en adviezeh van Kerkelijke zijde, waar men ook de huidige ellende toen niet voorzag. Het comité Nassi wil er nu bij de reg&ring op aandringen dat heel die groep van 15.U00 noodlijdende mensen ln de gelegenheid wordt gesteld naar Nederland te komen, uitgezonderd de onmaatschappelijke elementen. Het zal Nederland wel een offer kos- teji, d.w.z. geld, maar die spijtoptanten en „maatscnappeiijke" Neaerianders zijn behoorlijk, goed onderlegde en be reidwillige werkers, in Amerma maken zij zo'n goede indruk dat men daar het aantal van deze mensen dat kan immi greren belangrijk verhoogd heeft. En zijn ook hier de werkgevers niet tevreden? Na de toespraak van de heer Den Ha mer werd een geluidsband gedraaid. Hij bevatte een toespraak van ©en maat schappelijk werkster, die onder meer de nood van de Indische Nederlanders in Indonesië onderstreepte. Na de pauze heelt de heer Charlie Ro binson gezegd dat hij een paar dingen niet prettig vond. Allereerst dat minis ter Heerman gezegd heeft dat er van morele pressie van de z^jde van de re gering geen sprake is geweest. Laat het geen onredelijke beïnvloeding zijn ge weest, beïnvloeding was ed zeker. Voorts vond Robinson hot jammer dat alleen de veteranen van de Indische gemeenschap ln Haarlem waren geko men en dan nog maar zo weinig 40.000 zielen telt die gemeenschap in Haarlem. In heel Nederland zijn er wel 300.000 Indische Nederlanders in de ruimste zin van het woord, maar nog geen tien pro cent heeft zijn instemming met het co mité betuigd door een handtekening. Als een mens zijn christenplicht nie-t nakomt en een medemens in nood niet helpt, dan kan het hem kwalijk vergaan. En is iemand die ln Nederlands-Indië heeft geleefd niet de. eerst aangewezene om de achter gebleven broeders te hel pen? Als onze kinderen dit alles zo mak kelijk vergeten, hoe zal het dan hun vergaan? Zullen zij dan ook niet mak kelijk vergeten worden Het verdroot hem dat in Haarlem, de geboortestad van de in Nederlands-In dië indertijd zo bekende Pa van der Steur, de Haarlemse bakkersknecht en Evangelist die zich het lot der kolonia len en der Indonesische paria's aantrok, de actie van het comité tot nog toe zo weinig weerklank heeft gevonden. Nauwelijks was het oorlogsge rucht in mei 1945 verstoord, of in de meeste parochies kwam de geor ganiseerde jeugd weer te voorschijn. Weliswaar gehavend, in uniformen dikwijls, die te klein waren of anders slobberden, maar zij was er weer. Er was toen wel veel te doen over de vraag, of men gewoon de draad van vóór de oorlog moest opnemen, maar verkenners en welpen bleven hun spel spelen. In die jaren ging ook menige nieuwe groep van start, met name in de Haarlemse Sint Jo sephparochie, waar de kapelaans Ro- senburg en Tijssen het sein gaven. De eerste nam de verkenners en welpen voor zijn rekening, de twee de spande zich met pleizier voor het karretje van gidsen en kabouters. Dat is nu vijftien jaar geleden en de jongelui van nu zijn druk in de weer om het derde lustrum van hun jeugdgroepen voor te bereiden. Zon dag 25 september zal het feest zijn. De jongens onder de schutse van St. Daniël en de meisjes met de H. Notburga als patrones zui len het feest gezamenlijk vieren, en op die dag tal van herinneringen ophalen. Want u begrijpt het al: ook oud leden, binnen en buiten Haarlem, zullen present zijn. De vroegere lei ders en leidsters zullen elkaar weer treffen en het „weet-je-wel-van-toen" zal niet uit de lucht zijn. Niets is pleizieriger dan over de oude tijd te praten, hoe jong die ook is. De buitenstaander mag dan zeggen, dat het spel van verkennen uit de tijd is; dat de jeugd de goed kope romantiek 'niet meer slikt, praat eens met de „oude rotten" uit de Josephparochie en het zal u dui delijk worden, hoe men zich vergist. Zowel Daniël als Notburga zijn zo wijs geweest het „spel" in deze tijd te passen en daarom blijft de jeugd van St. Joseph jong. Ook de oude ren, die nu hun fotoboeken te voor schijn halen en opnieuw hun kampen van vroeger jaren beleven. Zondagavond zullen ouders en andere belangstellenden er getuige van kunnen zijn, hoe de sfeer is in die twee jeugdgroepen. Dan komt „Notburga" haar geschiedenis in eigen stijl vertellen, en wil „Daniël" met een toneelstuk voor wat andere ontspanning zorgen. Dat gebeurt al lemaal in gebouw Sint. Bavo. September is voor vele jonge men sen een maand, waarin men plot seling gewaar wordt, dat er naast het uitbpndig vacantiehouden ook nog zoiets bestaat als werken. Stu denten echter zijn mensen, die over het algemeen maar bijzonder traag Advertentie HEEMSTEDE, .0 sept. De Heem- steedse Kunstkring; zal zijn leden en andere belangstellenden tijdens het eerste concert van het nieuwe seizoen op een belangrijke première onthalen. Het betreft de opera „La voix hu maine", een tragédie lyrique, welke de Franse componist Francis Foulenc in 1959 componeerde op tekst van zijn befaamde landgenoot, de dichter, ro mancier, toneelschrijver, balletcompo nist, tekenaar, cineast en criticus Jean Cocteau. Het werk zal vrijdag 23 september in het Minerva-theater te Heemstede worden uitgevoerd door de sopraan Elisabeth Logt, die daarbij be geleid zal worden door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Henri Arends. De première van deze opera ging in februari van dit jaar in Amsterdam. Toen werd Eli sabeth Lugt aan een vleugel begeleid. Een uitvoering met orkest heeft in ons land nog niet plaats gehad, zodat de voorstelling van aanstaande vrijdag in Heemstede met recht een unieke ge beurtenis genoemd mag worden. In „La voix humaine" spelen slechts één persoon en één voorwerp een rol: een vrouw en een telefoon. In het kort komt het verhaal hierop neer: Twee geliefden hebben een vijf jaar bestaande verbintenis verbroken. De man heeft beloofd nog een keer te zul len opbellen. Voor de vrouw betekent daardoor het telefoontoestel iets meer dan alleen maar een vernuftig spreek- apparaat. Voor haar is het de verper soonlijking van de geliefde zelf. Zij be seft, dat na het laatste gesprek haar leven zinloos zal zijn. Daarom wil zij dat gesprek niet afmaken. Niettemin is zij zich bewust, dat ook aan dat ge sprek een einde zal komen. Zij raakt in de uiterste wanhoop en vertwijfeling. Als de man aan de andere kant van de lijn tenslotte de haak op het toestel legt voltrekt zich in haar het drama. Met de kreet „je t'aime" (ik hou van je) op de lippen zakt zij in elkaar en sterft. Poulenc heeft met zijn groot compo sitorisch talent in de deels zingende, deels declamerende stem een enorme ELISABETH LUGT dramatische spanning gelegd. Hij ge bruikt het orkest slechts als een bege leidende omlijning van de handeling. Telkens terugkerende thema's kondi gen de komende gebeurtenisssen aan. De steeds wisselende gemoedstoestan den van de vrouw worden door middel van uitert geprononceerde muziekmo- tieven gekarakteriseerd. Het is te wensen dat het bewonde renswaardige initiatief van het bestuur van de Heemsteedse Kunstkring voor al door de muziekliefhebbers in ruime mate wordt gewaardeerd. Op het con cert van vrijdag zullen vóór de pauze enige werken van Vivaldi en Mozart ten gehore worden gebracht. J. ,L. Een van de eerste karweitjes die de „groenen" op te knappen kregen was het in orde brengen van de slaapzaal. Hier torsen zij de immens grote strozakken. Advertentie Binnen 4 dagen retour. HAARLEM, 20 sept. De politie roept getuigen op van het ongeval na bij de Houtbrug, waarbij gisteravond omstreeks acht uur een personenauto in een uitwijkmanoeuvre voor een wile- rijdex, een vluchtheuvel opreed en daar bij twee verkeerszuiltjes en een ver- keerszuiltjes en een verkeerslicht ver nielde. Personen die de politie hierom trent kunnen inlichten worden verzocht zich inverbindng te stellen met het bur- reau Zuid, aan de Boekenrodestarraat. Anaconda Coppel Bethlehem SteeJ Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KjL.M Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ Royal Dutch Sheil Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil N.Y. Tidewater U.S Steel 1/6 19/9 46% 4514 42 41 43(4 41J4 78)4 75% 431/2 43 76t4 75% 27-Vs 27% b 3014 29% 56-% 53)4 57)4 55% 32)4 31% 34 34% 19 18)4 43)4 42% 40% 40% 17% 17)4 73)4 Stemming: flauw HAARLEM, 20 sept. In het sport gebouw aan de Kleverlaan we.rd maan dagavond de eerste Jeugd en Muziek bijeenkomst gehouden in het nieuwe seizoen. Het eerste gedeelte van de avond werd gevuld door Peter Zwaans- wijk, die zijn indrukken weergaf, opge daan op het congres te Berlijn in augustus van dit jaar. Peter Zwaans- wijk begon met te zeggen, dat deze in drukken zo overweldigend zijn geweest, dat wanneer hij volledig wilde zijn, hiermede zeker enige avonden gemoeid zouden zijn. In korte trekken releveer de hij de belang,rijkste muzikale gebeur tenissen. Vooral de pianowedstrijd op 14 augustus in de concertzaal van het stedelijk conservatorium roemde hij. Wat hier door jeugdige talenten van 12 tot 17 jaar uit diverse landen der we reld in technisch en muzikaal opzicht gedemonstreerd werd, was fenome naal. Hij memoreerde verder het op treden van een schöolkoor uit Regens- burg, dat schitterde door hoogstaande koorcultuur. Het hoogtepunt van het congres werd gevormd door een sublie me uitvoering van Beethovens negen de symphonle. Onder leiding van een Engelse dirigent hebben jeugdige zan gers, zangeressen en orkestmusici, we derom uit diverse landen, in een stu dietijd van tien dagen, een ongelofelijke prestatie volbracht. Vooral de een heid viel te roemen. Verder vielen er opera's te beluisteren uit het moderne repertoire. Interessante meningen wer den uitgewisseld in de forums, die zo- wei de klassieke jazz en electronische muziek tot onderwerp hadden. Zijn al gemene indruk luidde: het contact door de muziek is in de hele wereld enorm groot. Peter Zwaanswijk besloot zijn met belangstelling gevolgde inleiding, met de aandacht te vestigen op het in het volgend jaar te houden congres in Milaan, dat wederom hoogst interes sante aspecten biedt. Hierna speelden leden van de afdeling Haarlem we.rken van Vivaldi, de Fesch en Bartok. Ellie van Leeuwen, Sytske Zeelenberg en Daan Zeelenberg zorgden voor een ge animeerde vertolking van een deel uit het concert voor 2 violen van Vivaldi. Carel Alphenaar en Jen van der Waals brachten op muzikale wijze een sonate voor cello en piano van de Fesch tot uitvoering. Helaas kon ik de duo's voor 2 violen van Bartok, gespeeld door Ellie van Leeuwen en Sytske Zeelenberg, niet meer beluisteren. De opkomst was vrü groot. In de ge zellige zaal van het sporthuis aan de Kleverlaan staat nu een goede piano, zodat de aanvankelijke handicap van een slecht Instrument ook weggenomen is. Er zit schot in de eerdaags officieel op te richten afdeling Haarlem van „Jeugd en Muziek". J. L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5