Unilever vergoedt schade van alle huidaandoe ningen Verband met Plantagebruik behoeft niet vast te staan Kolonel MOBOETOE laat „zakenkabinet" formeren „Sterfee mantrekt zich volgens belofte terug' KHROESJTSJEV OMHELST CASTRO IN V.N. Verenigde Naties tellen nu zesennegentig leden <3 Koninklijke rijtoer door Den Haag MARKL8N J. J. VAN K00TEN Nieuw slachtoffer Planta-ziekte Sneltrein grijpt personenauto V m BETERE TIJDEN VOOR CONGO? Gat in glooiing van boulevard Brussel maakt zaterdag met dona Fabiola kennis Het weer 4 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 o 84sfe JAARGANG No. 30627 DEN HAAG, 20 september Iedereen, die kan aantonen, dat hij aan de huidaandoening heeft geleden, welke aan het gebruik van Planta wordt toegeschreven, komt in aanmerking voor de schadevergoeding, welke Van den Bergh en Jurgens N.V. per advertentie heeft aangekondigd. Het oorzakelijk verband tussen de huidaandoening en het gebruik van Planta (of een ander door Unilever vervaardigde marga rine) behoeft hiervoor niette worden aangetoond. Dit blijkt uit een toelichting, welke de N.V. aan het A.N.P. heeft verstrekt als antwoord op een aantal juri dische en praktische vragen. Officier van justitie gelast sectie Eén dodeeen zwaar gewonde LEOPOLDSTAD, 21 september (Rtr„ U.P.I.) Wanneer het „College van Hoge Commissaris sen", een soort zakenkabinet, dat gistermiddag onder auspidën van Congo's „sterke man" kolonel Moboetoe is ingesteld, in zijn op zet slaagt, is er een goede kans, dat er weer redelijker toestanden in het land komen. Van dit college maken een aantal jonge, univer sitair geschoolde Congolezen deel uit, deskundigen op verschillende gebieden, en buiten de controver se Kasavoeboe-Loemoemba staan de. Het nieuwe bestuurslichaam zal de beide bestaande regeringen, die van Loemoemba en van Ileo, vervangen. Voorzitter is Justin Bomboko, minister van buiten landse zaken eerst van Loemoem ba en vervolgens van Ileo. De leden van het „College van Hoge Commissarissen" hebben ver klaard, de titel van minister te hebben geweigerd, gezien het niet-politieke karakter van hun ambt. WREEDHEDEN IN KATANCA nkroemah Nadat de troonrede uitgespro ken was, maakte het koninklijk gezin gistermiddag de gebrui kelijke rijtoer door Den Haag. Op de bovenste foto ziet men de koningin en prins Bernhard in hun rijtuig bij het vertrek van Huis ten Bosch. In het tweede rijtuig namen de vier prinsessen plaats, die men op de foto hiernaast de trappen van Huis ten Bosch ziet afdalen, v.l.n.r. Beatrix, Irene, Margriet en Marijke. Vlissingen NEW YORK, 21 sept. (U.P.I.) Een glimlachende Nikita Knroesjtsjev heeft gisteravond zijn entrée gemaakt in de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties. Aan de tafel van de Russische delegatie, achterin de zaal hield hij een soort receptie en omhelsde hij Fidel Castro, die nauwelijks twee uur tevoren nog met hem had zitten confereren in diens Harlemse hotel. Toen de raad de Ier Frederick H. Boland tot voorzitter koos klap te Khroesjtsjev niet en zat hy roerloos temidden van delegaties die Boland staande een ovatie brachten. Wel klapte de Russi sche premier voor de veertien landen die in snelle opeenvolging telkens bij acclamatie tot het lidmaatschap werden toegelaten. Aan journalisten, die hem vroegen, hoe lang hij in New York dacht te blijven, gaf Khroesjtsjev met een knipoog ten antwoord: „Ik blijf niet langer dan tot 2 weken na afloop van de ver gadering". De verwachting is dat de Assemblée tot eind december bijeen zal blijven. Toen hem ge vraagd werd, of hij een ontmoe ting zal hebben met president Eisenhower, zei hij: „Beschikt u soms over aanwijzingen, dat hij om een dergelijke ontmoeting zal vragen?" De Amerikaanse presi dent zal morgen, als hij de Alge mene Vergadering toespreekt, de hele dag in New York verblijven. Gomulka ontstemd over te strenge politiebewaking K0RSTJENS speelgoed SIGNAAL Technisch Speelgoed De New-Yorkse politie had gisteren handen vol werk aan de handhaving van de orde in verband met de hoge communisten in de stad. Demonstraties konden echter goeddeels in de hand gehouden worden. Gistermiddag bracht Khroesjtsjev volkomen onaangekondigd een bezoek aan Fidel Castro in diens nieuwe hotel in de negerivijk Harlem. Beide leiders omhelsden elkaar allerhartelijkst en zo méldde radio-Moskou zij bleken eenzélfde opvatting inzake internationale vraagstukken te zijn toegedaan. De politie had nogal wat moeite met de volksmenigte, die zich de kans, beide kopstukken ineens te zien, niet wilde laten ontglippen. Opgewekt poseerden zij voor de fotografen. éee MORRIS 'ieforetfouêuif! WOLLEN TWEEDJASSEN Iets minder koud SOLEX-OTO BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redacf'e 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. lOmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. bedrijf heeft zich ten doe) ge steld. gezien het grote publieke belang, dat daarmee gemoeid' was, een schade regeling voor particulieren te ontwer pen. Daarbfj meende de directie vra gen van causaal verband tussen ge bruik van .Planta" en huidaandoening en eventuele schuld van het bedrijf niet in het geding te moeten brengen. Er Nvordt, dus gehandeld alsof reeds is uit- semaakt, dat het bedrijf aansprakelijk zijn. Voorts wilde men de regeling f ^Pzetten, dat zo snel mogelijk ge- miA f b°n worden, met de minst moge- nj t0rmaliteiten en voor de betrokke nen zonder enige procedure. Aldus de toelichting. Daar een afdoening via een civiele procedure altijd tijdrovend is, formali teiten meebrengt en ook kosten voor de aanvrager, besloot de NV. de voorkeur te geven aan een regeling via een zgn. „bindend advies". Deze weg is ook in a ndere sehadezaken niet ongebruikelijk wanneer het er, zoals bij het aanbod van Van den Bergh en Jurgens NV., uitsluitend om gaat de omvang van de schade vast te stellen Misverstand is hier en daar gerezen «ver de aard en het ontstaan van de •commissie schadevergoeding" Het be- "{"Uf stelde de departementen van Soci ale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie in kennis van het voornemen een schaderegeling in het leven te roe pen via een „commissie met bindend advies" en verzocht daartoe in aanmer king komende figuren te willen benade ren en voordragen. Betrokkenen moch ten noch morele noch materiële bindin gen hebben met het bedrijf. Van dit verzoek is een voordracht van het ministerie een gevolg geweest, waarop de betrokkenen zjjn aangezocht, bereid werden gevonden en vervolgens zijn benoemd. Het bedrijf heeft direct deze commissie gezien en bedoeld als oen onafhankelijk rechtdoend college, waarvan de leden niet door het bedrijf afzetbaar zullen zijn. Richtlijnen of op drachten, anders dan in het aanbod ver meld, werden de commissie niet gege ven. Zij kan zetelen waar zij wil, haar eigen staf samenstellen. De hoofdrichtlijn ligt besloten in de doelstelling: de commissie zal de scha de en de vergoeding hebben te bepalen en te regelen „binnen de grenzen van Wet en rechtspraak". Het gehele juridi sche begrip „schade" wordt gehanteerd volgens de normen, die wet en rechts praktijk daaraan hebben gegeven. De commissie is vergelijkbaar met een normaal rechtscollege, dat onafhan kelijk recht spreekt. Hieruit vloeit te vens voort, dat het .bedrijf zelf geen mededelingen kan doe'n, noch zou willen doen, over richtlijnen, welke de commis sie voor zichzelf eventueel zou willen uitstippelen. Het bedrijf heeft zich voorts bij voorbaat gebonden aan de beslissin gen, welke de commissie te zijner tjjd zal nemen. Met deze regeling wordt liet elk be roep op de gewone civiele rechter uit gesloten. Een beroep blijft mogelijk, maar wordt wel zeer moeilijk, omdat men de rechter er dan van moet over tuigen, dat de commissie in haar „bin dend advies" zo zeer is ingegaan tegen redelijkheid en billijkheid, dat men in strijd met de goede trouw handelt door do wederpartij daaraan gebonden te houden. De commissie zal niet alle schade- verzoeken beoordelen. Uiteraard streeft men er naar, de regeling zo vlot en snel mogelijk te doen functioneren. Daarvoor is in het bedrijf en hele staf Werkzaam. Alle binnenkomende schade formulieren en de daarop voorkomende gegevens zullen via een hollerith-pons- afdeling kunnen worden verwerkt, tot zelfs de postwissels met de uitkeringen toe. Zijn de formulieren goed ingevuld en de nodige bewijsstukken toegevoegd, dan wordt door het bedrijf reeds direct af gedaan wat zonder meer aanvaardbaar lijkt. Is een kleine aanvullende informa tie nodig, dan kan het bedrijf enquê teurs inschakelen, die ter plaatse een informatie nemen. Deze enqueteurs zul len niet onderhandelen of schikkingen treffen, doch alleen een informatie trek ken op de juistheid der gegevens. Op de juist bevonden gegevens wordt door het bedrijf reeds direct een uitkering gedaan. Eventuele punten in de aanvra ge, Mie betwistbaar zijn of waaromtrent twijfel bestaat met betrekking tot de hoogte der vordering, worden doorge zonden naar de commissie. Op de formulieren, waarvan de eerste dezer dagen zijn afgezonden, komt nergens een formule voor, waar in men verklaart het bedrijf „finale kwijting" te hebben gegeven. Dit houdt niet in, dat men na een jaar nog eens zou kunnen komen met vor deringen en declaraties, die „verge ten" werden. Wel echter wordt hier mee de mogelijkheid open gehouden, «at iemand die hetgeen de N.V. ove rigens niet verwacht, na jaren nog nadelige gevolgen in zijn gezondheid zou ondervinden, b.v. door later op tredende complicaties, nog een vorde ring tot schadevergoeding kan indie- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 21 sept. In een verpleeghuis bij Heerenveen is eind vorige week overleden de 81-jarige mej. S. Langeraap. Daar zich in het verpleeghuis verschillende gevallen van Plantaziekte hebben voorgedaan en ook mej. Langeraap hieraan geleden heeft, is door de officier van justitie alhier, mr. M. H. Geelinck, opdracht gegeven sectie op het stoffelijk overschot te ver richten. De bejaarde vrouw was hart patiënte. Ook in dit geval zal het on derzoek nog enige tijd in beslag nemen. lilMlllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De N.V. waarschuwt, dat men \„n proefprocessen of andere civiele proce dures van particulieren geen enkel nut moet verwachten, gezien het feit, dat bij de aangeboden schadevergoedingsrege ling causaal verband en schuld met aandjening buiten beschouwing blijven. Te dien aanzien zou een proefproces voor iemand, die aan de huidaandoening heeft geleden, dus geen enkele zin heb ben, terwijl ten aanzien van de omvang van de schade een gewone civiele pro cedure een veel kostbaarder' en om slachtiger procesgang zou vormen dan de voorgestelde regeling, aldus de toe lichting van Van den Bergh en Jurgens N.V. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 21 sept. Op de on bewaakte spoorwegovergang te 's-Heer- Hendrikskinderen op Zuid-Beveland is dinsdagavond tegen half acht een per sonenauto gegrepen door de sneltrein uit Goes. De 25-jarige mevr. G. uit Vlis- singen, moeder van twee kinderen, kwam hierbij om het leven. De bestuur der, de 35-jarige C.F., eveneens afkom- sitg uit Vlissingen, werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis St.- Joanna te Goes. De Hoge Commissarissen willen, al dus deelde hun woordvoerder Mario Cardoso mede, zich terugtrekken, zo dra de politici het eens geworden z(jn. Het tijdelijke bestuurslichaam is er in de eerste plaats om de orde te hand haven, de veiligheid te garanderen, de scholen weer op gang te brengen en te trachten iedereen werk te verschaffen. Cardoso zei, dat het college tegen iede re vorm van imperialisme is, of die nu uit het oosten, dan wel uit het westen komt en dat het zich overigens ook niet met de politiek hoeft oi< te houden. Bij de verdeling van de functies in het col lege is uitsluitend op speciale bekwaam heden gelet, niet op andere hoedanig heden. De meeste hoge commissaris sen zouden partijloos zijn. Moboetoe heeft overeenkomstig zijn aankondi ging toen hij de macht overnam ver klaard, dat hij van nu af zijn taak als beëindigd beschouwt en orders zal aan vaarden van de hoge commissaris voor defensie, Kadazi, die echter voorshands nog gevangen is in Loeloeaburg, waar aanhangers van Loemoemba hem vast houden. Terwijl in Leopoldstad de instelling van het „College van Hoge Commissa rissen" bekendgemaakt werd, hield Loemoemba weer een van zijn perscon ferenties. Hfl verklaarde, nog steeds premier te zijn en dat zijn regering de enige wettige is. Hij was boos over het antwoord, dat Hammarskjöld hem ge geven had, toen Loemoemba om een V.N.-vliegtuig vroeg om naar New York te gaan om net als de com munistische leiders de Algemene Vergadering van de V.N. bij te wonen. Loemoemba vond het ongehoord, dat Hammarskjöld hem had gezegd, dat de V.N. geen luchtvaartmaatschappij zijn. Ook zei Loemoemba, dat het lege.r bui ten Leopoldstad achter hem staat, en hem met aandrang gevraagd had iets te doen, maar dat hjj zulks geweigerd had in het belang van het land. Moboe toe was volgens Loemoemba een „mis dadiger", die verdwijnen moest. Ook beweerde Loemoemba weer, dat er een overeenkomst tussen hem en Kasavoe boe getekend zou^zijn, hetgeen laatst genoemde echter éven categorisch ont kende. De hoge commissarissen hebben de buitenlandse pers-corresponden ten in Leopoldstad verboden berich ten over tegenstrijdige communi- qué's van Loemoemba en Kasavoeboe of dergelijke te publiceren. Indien ze dat toch doen en verklaringen van bijvoorbeeld Loemoemba publiceren, lopen ze kans om gearresteerd of uit gewezen te worden. Intussen zijn de Verenigde Naties be gonnen met het onderzoek naar de wreedheden, welke zouden zijn begaan door de gendarmes van Tsjombe in Katanga. Een woordvoerder van het V.N.-commando zei, dat in Loena 68 mensen waren gedood. Men verwacht echter, dat het dodencijfer belangrijk hoger zal blijken te zijn. Men heeft ech ter nog niet alle rapporten binnen. De doden behoorden allen tot het Baloeba- volk. Zfj zouden zich hebben uitgespro ken voor het bewind van Loemoemba. De strijd in het noorden van Katanga is nu geheel gestaakt. Alle troepen van het nationale Congolese leger, dat twee weken geleden reeds Katanga binnen viel, worden thans per vliegtuig naar hun kampementen terugoebracht. Kasavoeboe hoeft president Nkroe mah van Ghana een telegram gezon den, waarin hij krachtig protesteert tegen de verklaring van de Ghanese af vaardiging in de V.N. Deze verklaring komt neer op inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Congo, al dus Kasavoeboe. De Congolese presi dent kant zich in het telegram ook te gen de „inmenging" van de Ghanese mi litairen van de V.N., die „iemand be schermen, tegen wie de procureur-ge- ne.raal van de Congolese republiek vol komen wettig een arrestatiebevel heeft uitgevaardigd". De vriendschap, die Ghana voor Con go voelt, aldus Kasavoeboe, mag geen vriendschap zijn voor één mens, maar moet een vriendschap zijn voor het he le Congolese volk. Denemarken De Deense gevange nissen kunnen wegens een tekort aan gevangenen de contracten voor leve ring van goederen aan andere instel lingen niet nakomen. Er zijn thans op een bevolking van 4>/s miljoen drie duizend gevangenen, tien procent min der dan anderhalf jaar geleden en het laagste aantal sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Het geringere aan tal gevangenen wordt toegeschreven aan de volledige werkgelegenheid in Denemarken. (Reuter). VLISSINGEN, 21 sept. Opnieuw is er een gat geslagen in de asfaltglooiing, die in 1959 voor de Vlissingse boulevard is gelegd. Aan het eind van de middag ontdekten werklieden, die al geruimte tijd bezig zjjn met het herstel van vroe ger gevallen gaten, dinsdag 'n drie me ter breed en tien meter lang gat. On middellijk nadat men de schade had op genomen begon de ploeg met een pro visorisch herstel. Vrachtauto's voerden vele ladingen zandzakken aan, rietmat ten gingen over deze balken heen en een bulldozer kwam in actie om deze laag met bazaitblokken te bedekken. Ge tracht zal worden vandaag en morgen het gat zo definitief mogelijk te herstel len. KOEALA LOEMPOER, 21 sept. (U.P.I.) De heersers van negen fe deratieve staten van Malakka hebben vanmorgen de 39-jarige, Radja van Per lis, Syed Poetra, tot nieuwe koning van de federatie van Maiakka gekozen. De nieuwe koning heeft als onderko ning gediend tüdens de ziekte van Hi- samoeddin Alam Sjah die op 1 septem ber overleed. De entrée van de Russische leider was die van een bewonderde in de kring van zjjn bewonderaars. De Wes terse delegaties behoorden niet bjj die kring en ook president Tito, leider van de Joegoslavische delegatie, bleef recht voor zich uit staren toen Khroesjtsjev het middelpunt van de belangstelling vormde. De eerste zitting duurde niet lang: de agenda bevatte slechts vijf punten en Khroesjtsjev sprak niet. Maar na een kort reces begon de avondzitting, waarvan men iets meer vuurwerk verwachtte, omdat dan be langrijker zaken aan de orde kwamen. Boland werd met 46 stemmen ge kozen tot voorzitter van de Algemene Vergadering. De Tsjechische onder minister van buitenlandse zaken Jiri Nosek kreeg 25 stemmen - mees* van Khroesjtsjev en z(jn aanhangers - ter wijl Thor Thors, de IJslandse gedele geerde, 9 stemmen kreeg. Het aan tal leden van de V.N. is met de laatste toelatingen van veertien nieuwe staten (behalve Cyprus alle Afrikaans) tot 96 gestegen. Khroesjtsjev liet zijn gelegenheid om de eerste grote toespraak te houden voorbijgaan, toen de delegaties de nieu we leden en voorzitter Boland gingen inhuldigen. Hij liet Gromyko naar het spreekgestoelte gaan en ging, met een uitdrukking van verveling op zijn ge zicht, wat in de zaal wandelen. Ook Fidel Castro zat er landerig bü in zijn groenige battle-dress. Hij had zijn kepi op het hoofd en voor hem op tafel lag een dikke sigaar. Khroesjtsjevs toespraak staat voor vrijdag op de agenda. President Eisen- ifllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllliilllllll NEW YORK, 21 sept. (Renter, AFP) Iedereen is ontstemd over de in New York getroffen veiligheidsmaatregelen. Met deze woorden heeft de Poolse com munistenleider, Gomulka, bij het State Departement geprotesteerd tegen het feit dat hij overal waar hij in New York te voet heengaat, omzwermd wordt door politiemannen. De Russische premier Khroesjtsjev heeft bü het hoofdbureau van politie in New York een klacht ingediend te gen enkele politiemannen. Hij is ont stemd over de wqze waarop deze man nen zün opgetreden tegen leden van zijn gevolg, toen hü naar Harlem ging om premier Fidel Castro van Cuba te bezoeken. Bela Fabian, de leider van de Hon gaarse vluchtelingen in New York, heeft er bü de New Yorkse politie over ge slaagd, dat hem te weinig vrijheid is verleend bij de betoging van de Honga ren tegen de communistische leiders. Gisteren is het in New York tot een botsing gekomen tussen de politie en een groep mensen, die protesteerde te gen de communistische overheersing in Albanië. Gebroken paraplu's en ge scheurde broeken waren het resultaat van de botsing. mitiifiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmii hower spreekt de Algemene Vergade ring morgenochtend al toe. De eerste spreker was de Fransman Maurice Couve de Murville. Hü sprak de hoop uit, dat de nieuwe leden „een element van objectiviteit, optimisme, goede wil en verdraagzaamheid zullen vormen, waaraan het ons zo vaak ont breekt." De Italiaan Gaetano Mar'ino zei te verwachten, dat de nieuwe leden een aanzienlijke bijdrage aan het werk van de V.N. zullen leveren. Gromyko noemde de toelatingen „een grote ge beurtenis". In Afrika viel „het stelsel van koloniale overheersing als een kaartenhuis in elkaar", vond hij. De Amerikaanse minister van buitenland se zaken Herter heette de nieuwe leden eveneens welkom. Hij zei, dat de V.N. in een unieke positie zijn om nieuwe staten te helpen. (Advertentie) I De nouveauté's 1960 zijn aangekomen bij: HOUTPLEIN 6, TELEFOON 18992 en bij BARTELJORISSTR. 6, TEL. 12145 Marklin catalogus f -.75 BRUSSEL, 21 sept. (U.PX) De Brusselse bevolking zal zaterdag offi cieel kennis kunnen maken met dona Fabiola, de verloofde van koning Bou- dewqn. De Belgische vorst en dona Fa biola zullen om drie uur 's middags het paleis te Brussel verlaten en in een open auto naar het standbeeld van ko ning Albert, de grootvader van koning Boudewjjn, rijden om daar een krans te leggen. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar tijcelijk ook opklarin gen. Aanvankelijk vrij krachtige tot matige, later matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen. Iets minder koud Zon: 6.25-18.39. Maan: 7.56-19.29. Advertentie De nieuwe Solex met vol-automatische koppeling 395. Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 Station temp temp afgel. gisteren 24 uur max min neersj Den Helder geheel bew. 16 12 19 Ypenburg zwaar bew. 17 12 11 Vlissingen regen 15 13 61 Eelde zwaar bew. 17 9 3 De Bilt motregen 16 11 1 Twente regen 16 11 3 Eindhoven motregen 15 11 9 Zd.-Limburg regen 13 10 40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1