NEDERLANDSE BANK AAN FREDERIKSPLEIN PERSSTEMMEN over de TROONREDE m Op ening Staten-Generaal Dé HUID VAM Dé SééR PAUL VLAANDEREN Het geheim de Safari ^3 1 PRINSJESDAG Koninklijke stoet trekt onder toejuichingen naar Binnenhof Subsidies voor sportbonden NKS krijgt 51.000.- groep Demonstratie van Ambonezen Vrouw op woon boot gewurgd X M „Terugkeer naar vrij deel van Ceram Tien jaar geëist voor Utrechtse rechtbank o OBTAIN EïtfC PB Jubilea MGINA 3 l(^V/ Papoea's in Ridderzaal Incident in Melbourne Jeugdige emigrant weerstreeft politie VERHEUGEND Kandidaten voor „Jong Oranje" geselecteerd zelfvertrouwen onveranderde hoofdlijnen AMSTERDAM, 20 sept. Wij doen hieronder een aantal persstemmen vol gen over de troonrede. TEGENSPRAKEN Het Vrije Volk is van mening dat in de troonrede een paar tegenspraken zitten die voor het te voeren beleid van grote betekenis kunnen worden. Een eerste tegenspraak ziet het blad in de omstandigheid, dat de regering enerzijds stelt, dat wij voor grote geld- kostende taken staan en anderzijds zich er op beroemt, dat de vergroting van de uitgaven voor deze taken weer verder achterblijft bij de stijging van het nationale inkomen. Een andere tegenspraak ziet het blad in de omstandigheid, dat de regering aangekondigd heeft aan de Sociaal Economische Raad te zullen vragen ot in de toekomst geen andere maatsta ven mede gehanteerd moeten worden bij de loonvorming. In feite betekent dit verzoek, aldus het blad, dat het gevolgde systeem niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Zulks m tegenstelling tot de constatering in de troonrede, dat het systeem van loon vorming aan de verwachtingen heeft beantwoord. Geen tegenstrijdigheid, maar wel een opmerkelijke ontwikkeling steekt in het voorstel om de loon- en inkom stenbelasting te verlagen per 1 juli 1961 tenzij de conjunctuur die verla ging op dat moment ongewenst zou maken. In dit verband wijst het blad er op dat de regering hier net zo-iets voorstelt als de heer Burger (P.v.d.A.) in december 1958 heel gesuggereerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 sept. In de kilte van de morgenuren hadden enkele honderden toeschouwers zich langs de route, die de gouden koets zou vol- §en van het Lange Voorhout naar het innenhof, opgesteld. Uit de luidspre kers klonk vrolijke muziek, die hier en daar overstemd werd door draaiorgels en muzikanten. Terwenl een werkster nog bezig was met het schoonmaken van het bordes voor de ingang van de rid derzaal en de werklieden de balda kijn optakelden, liepen de eerste tien tallen begunstigden het Binnenhof op om hun plaatsje langs de kant in te nemen. De wachtenden, die zich echter de hekken langs de route hadden op gesteld, vormden een dankbaar ko- perspubliek voor de stoeltjesventers. Gelukkig voor de kopers waren de meeste venters bona fide, echter niet de man die ondeugdelijke sinaasappel kistjes verkocht, hy w«rd dan ook vlot door de politie in de kraag ge grepen. Met grote belangstelling volgden de toeschouwers bij het paleis op het Lan ge Voorhout het betrekken van de ere wacht door honderd mannen van het garderegiment Jagers. Herhaaldelijk werd er geapplaudisseerd toen de kapel van de koninklijke luchtmacht zijn plaats voor het palels innam. Om precies een uur hield de gouden koets stil voor de ingang van het paleis aan het Lange Voorhout. In de ingang van het palels verschenen het konink lijk paar en de prinsessen Beatrix en Irene. De koningin droeg een robe van lila laken en een toque met aigrettes In dezelfde kleur. Prins Bernhard ging gekleed in het ceremonieel tenue van generaalvlieger van de koninklijke land macht. Prinses Beatrix droeg een robe van turquoise crpe en een grote tulen hoed. Prinses Irene had een gebloemde Jurk aan en droeg een groen fluwelen toque. Zowel Hare Majesteit als de beide prinsessen droegen het grootkruis van de Nederlandse Leeuw. Onder luide toejuichingen trok de stoet naar het Binnenhof, waar zeven tig man van het korps mariniers de erewacht vormden bij de Ridderzaal. De ere-afzetting op het Binnenhof werd gevormd door het garderegiment Fuse liers Prinses Irene in ceremonieel te nue. Even voor de komst op het Bin nenhof brak de zon door waardoor het kleurenspel van de uniformen en sabels nog meer luister kreeg. Om streeks tien over een reden de negen ruiters van de Haagse politie in cere monieel tenue, gevolgd door de hoofd commissaris van politie en zijn adju dant het plein voor de Ridderzaal op. Daarachter volgden de rijknecht-ma joor met twee rijknechts te paard, een detachement van de koninklijke mare chaussee en de koninklijke mariniers kapel. Een voor een reden daarna de koetsjes met de hofdignitarlssen voor. Tenslotte het hoogtepunt waar allen so lang op hadden gewacht, de gouden koets, getrokken door acht paarden. Het koninklijk paar en de beide prinsessen verlieten het staatsierijtuig en groetten hef vaandel van de mariniers terwijl de marinierskapel het Wilhelmus speelde. Zodra de laatste tonen van het volks lied hadden geklonken, en hare majes teit het bordes naar de Ridderzaal be klom, klonk er een gejuich onder de toe schouwers. Kort daarna hoorde men de koningin door de luidsprekers die over al langs de straat waren opgesteld. In de Ridderzaal was niets te bemer ken van de grauwheid van deze zonlo- ze septemberdag. Men had waarschijn lijk juist met het oog hierop voor een bijzonder kleurrijke versiering met bloemen gezorgd. Dahlia's in de meest contrasterende kleuren waren langs de enorme middeleeuwse schouw ge plaatst, terwijl aan weerskanten van de troon en ook van het gestoelte van de voorzitter grote potten met dezelfde bloemen waren aangebracht. De bijzonderheid van deze Prinsjes dag In de Ridderzaal was de aanwe zigheid van de acht Papoea's, die on der leiding van oud-gouverneur Van Waardenburg de plechtige opening van de Staten Generaal kwamen meema ken. Zij hadden plaatsen gekregen ln het middenvak, zodat de Koninklijke Familie hen rakelings passeerde. Het moet voor deze vertegenwoordigers van het verste deel van ons Koninkrijk een bijzondere gebeurtenis zijn geweest om in hun eerste bezoek aan Neder land reeds met deze bijzondere plech tigheid geconfronteerd te worden. Toen voorzitter mr. Jonkman de bijeen komst even over half een opende, was de Ridderzaal reeds een kleurrijk mo zaïek, waarin het paars en het rood van de vertegenwoordigers van het corps diplomatique fel contrasteerden met de eenvoudige kleding van vele Kamerle den. Het meest imponeert nog altijd het ambtscostuum van oud-ministers met de crème witte broek, die enkele van hen echter nog slechts dragen, on der wie de oud-voorzitter van de Twee de Kamer mr. Van Schaik. Het stem mige zwart van de leden van het kabi net werd op verrassende wijze onder broken door de witte robe van onze vrouwelijke minister dr. Marga Klom- pé. Achter de ministers namen weer de leden van de Raad van State plaats, die in de meest gevarieerde kledij binnen traden. Daaronder bevinden zich altijd militire uniformen met steken en wui vende pluimen en daarnaast de toga van de hoogleraar en ook nog het zeld zame hemelsblauwe uniform, dat eigen lijk de officiële ambtskledij is van de leden van deze Raad. Er is nog slechts één lid. dat dit costuum ieder jaar trouw draagt. De Koningin werd ontvangen door een speciale commissie uit leren van de beide Kamers der Staten Generaal. Zij sprak onder doodse stilte de troonrede uit. Aan haar rechterzijde was Prinses Beatrix gezeten en links Prins Bern hard en op de uiterst linkse troon Prin ses Irene. Na het voorlezen van de Troonrede liet mr. Jonkman op de ge bruikelijke wijze het „Leve de Konin gin" horen, dat door alle aanwezigen met een driewerl hoera werd beant woord; DEN HAAG. 20 sept. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Ka- mor heeft de staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten. een overzicht gegeven van de voor I960 aan de landelijke sportorganisaties toegewezen maxi mum-subsidiebedragen. In totaal werd 498.500 gulden aan de nationale sportbonden toegewezen. De diverse sportorganisaties zullen dit jaar de volgende maximum-subsidie-bedra- gen ontvangen: kon. Ned. atletiek Unie 17.000, Ned. badminton bond 2.000, ned. Basketball bond 4.000, kon. Ned. Cric ketbond 3.000. kon. Ned. Gymnastiek- verb. 53.000, kon. Ned. Christ, gymnas tiek verb, 19.000, Ned. kath. gymnas tiek bond 18.000, Ned. handbal verbond 31.000, Ned. bond van handboogschutte rijen 1.650, kon. Ned. hockey bond 2.500 kon. Ned honkbal bond 5.500, Ned. jiu jitsu en judo bond 2.500, kon. Ned. kaats bond 1.400, chr. koxfbalbond ln Nederland 14.000 kon. ned. korfbal bond 81.000, kon. Ned. krachtsport bond 1.500, Nederl. roei bond 7.000, kon. Ned. schaatsenrjjdersbond 6.400 kon, Ned. lawn tennis bond 12.000, Ned. volley bal bond 14.000, kon verb. Ned. wa tersport veren. 7.500, Ned. wandel sport bond 4.000, ned. chr. wandelsp. bond 3.500, kon. Ned. zwembond 33.000, Ned. chr. sport unie 15.050. Ned. cult, sportbond 19.000, nat. ver. bevordering harmonische lich. ontw'kkeling 2.000 Ned. kath. sportbond 51.000 bond v. Ned. militaire oorlogsslachtoffers 9.000. kon. Ned. bond tot het redden van drenkelingen 18.000, Ned. sport fede ratie 80.000 en kon. Ned. ver. v. lucht vaart 10.000. o wordt, als ook de gemeentelijke autoriteiten van Amsterdam er hun goedkeuring aan geven het nieuwe hoofdkantoor van de Neder landse Bank op het Frederiksplein. Prof. Marius Duintjer heeft een al te massieve bebouwing willen vermijden en zfln keuze laten val len op een vrij laag, uitgestrekt carré met ln het centrum een hoog toren gebouw. Zoals te verwachten was, is de Ingang niet geprojecteerd aan het drukke Frederiksplein, maar, zoals op de tekening Is te zien, aan het Westeinde. De bezoekers komen door een poort op een der betde grote binnenplaatsen, vanwaar zij de grote hal aan de voorzijde kunnen betreden, die bestemd is voor het publiek. De hoge hal aan het Frede riksplein heeft een soort bordes, waardoor de ruimte enigszins wordt gebroken. Aan de andere zijden heeft het carré twee verdiepingen. Op het carré bevindt zich de cantlne van het personeel. In de hoogbouw, die met de smalle kant naar het plein is gericht, zijn de administratieve en directie-afdelingen ondergebracht. De hoogste verdieping is bestemd voor gasten van de directie. Men ziet daar ook een omvangrijke plastiek ge projecteerd. De hoogte van dit gebouw is ongeveer 45 meter. Het carré meet 120 bij 90 meter. Ruimte genoeg dus voor de circa 1200 personeels leden van de bank. Uiteraard is rekening gehouden met het parkeer- vraagstuk. Onder het gebouw komen grote parkeerkelders. In verhand met de grote verkeersdrukte op het Frederiksplein heeft men het gebouw zoveel mogelijk naar de achterzijde van het terrein verschoven, waardoor een vrijwel rechtstreekse verkeersweg van de Weteringschans naar de Hoge Sluis wordt verkregen. Het circuit krijgt een geheel andere vorm. De bekende fontein zal, als ze gehandhaafd wordt, van plaats moeten ver anderen. Men hoopt ln het voorjaar van 1962 de eerste paal van het nieuwe gebouw te siaan. DEN HAAG, 20 sept. Een groep van honderdtien Ambonezen uit de kam pen Oudezeug in de Wieringermeer en Pleterberg in Westerbork hebben zich vanmorgen voor het kabinet van de mi nister-president aan het Plein 1813 in Den Haag met spandoeken opgesteld. Deze kleine groep onder leiding van de heer Amanupunjo streeft naar terug keer naar het vrije en onbezette deel van Ceram. De leden van de groep, die niet met de Nederlandse regering samenwerkt, staat op het standpunt dat zij militairen zijn op weg naar hun be stemming. Zij werken niet, maar krij gen een ondersteuning. Bij de demon stranten waren zeer veel jonge kinderen die vrolijk met vlaggetjes zwaaiden. MELBOURNE, 20 sept. (UPI) Een jonge Nederlandse emigrant, de 19-ja rige Hendrinus Greven, die onlangs uit Amsterdam te Melbourne was aangeko men, heeft de politie drie uur lang met een geweer op een afstand weten te houden terwijl hij zich in het gebouw van een middelbare school gebarrica deerd had. HU werd later gearresteerd op be schuldiging van het illegale bezit van vuurwapens. Greven vertelde de politie, dat hy zich in de school had opgesloten, omdat de moeder van een minderjarig meisje weigerde haar toestemming te geven tot hun huwelijk. Meer dan 3000 mensen, waaronder de 1100 leerlingen van de school hebben het incident gadegeslagen. Het beschouwende gedeelte over de aanvankelijke resultaten van het be leid en de financiële paragraaf, die in de miljoenennota uitgewerkt wordt, acht „Trouw" het belangrijkst. Het blad zegt, dat de regering terecht zich er verheugd over mag betonen, dat de ge differentieerde loonvorming aanvanke lijk goed is geslaagd. Verheugend acht „Trouw" de omstanaigheid, dat de de bouwpolitiek der regering, waarbij de bouw van woningen in de goedkope huurklassen door particulieren werd ge stimuleerd, zulk een verrassend suc ces blijkt té zijn. Zulks tegen de Cas- sandra-getuigenissen der socialisten in. Het blad besluit met de opmerking, dat deze troonrede wordt uitgesproken onder verhoudingen op internationaal gebied, die nog voortdurend achteruit gaan, Terecht spreekt de regering daar over in sombere woorden. IN MAJEUR Het „Alg. Handelsblad" constateert uit deze troonrede „in majeur" een volledige gemoedsrust bij het kabinet, hetgeen blijkt uit het rustig vertrou wen dat uit het staatsstuk spreekt. Majeurklanken zijn echter nauwelijks te beluisteren wanneer wordt gesproken over de „spanningen in de internatio nale verhoudingen". De aangekondigde belastingverlagingen zullen ons volk niet slechts als majeurklanken maar als feestmuziek in de oren klinken. De korte beschouwing over de defensie en de „collectieve veiligheid van de At- lantischeland en" houdt een nauwelijks verbloemde kritiek in op de zwakke of onwillige 'broederen in dit Nato-mi- lïeu." Aldus het blad dat verder sig naleert, dat ditmaal over diensttijdver- korting met geen woord wordt gerept. Wat de vorm van de troonrede be treft zegt het blad, dat voor het eerst is gebroken met de aloude slaap en dui zelingen verwekkende kanselarijstijl WELLUIDENDE KLANKEN MET DISSONANT Het doet „Het Vaderland" deugd, dat voorop in de troonrede een passa ge staat over de Benelux-samenwerking met aan het slot enkele goed ge kozen woorden om het Belgische volk in zijn moeilijkheden te gedenken. Het blad meent, dat de opmerking over de voortzetting van de sinds vele jaren ge trokken lijnen, indirect te zien is als een negatief antwoord in het openbaar aan het adres van generaal De Gaulle. Uit de zin, dat de regering volledige steun zal verlenen aan voorstellen, die de eenheid van geheel vrij Europa ook in politiek opzicht zullen bevorderen, ziet het blad een verder pogen om een split sing in de Zes en Zeven, zoveel moge lijk tegen te gaan. Met betrekking tot de doelstellingen in Ned. Nieuw Guinea welke de regering zegt krachtig te zul len nastreven, constateert het blad dat deze zinsnede aanleiding geeft tot heel wat vragen in de Kamer. Daarover wordt n.l. heel weinig gezegd, hoewel velen hierover toch wel het een en an der hadden verwacht. Een ernstige te leurstelling noemt het blad, dat de be lastingverlaging niet op 1 januari 1961 ingaat. WEL BEMOEDIGEND Uit de papieren van Prinsjesdag blijkt natuurlijk niets van de wolken, die zich boven ministeriële hoofden sa menpakken. Zolang er geen regen valt doet het kabinet uiteraard of er geen vuiltje aan de lucht is. De regen kan pas gaan vallen, als de volksvertegen woordiging dat wil, aldus begint de Nieuwe Rotterdamse Courant haar commentaar. Zo is het dus mogelijk, dat het nieuwe parlementaire seizoen begint met een troonrede en een mil joenennota, waar wel wat zonnigs en bemoedigends in is waar te nemen. Verrassend vindt de NRC de volko men onaangeklede mededeling, dat het beleid van gedifferentieerde loonvor ming aan de verwachtingen heeft be antwoord. Dit kan waar zijn voor zover men alleen kijkt naar de niet onbe langrijke loonstijgingen waar maar een geringe prijsstijging tegenover staat. Maar herinnering aan verwikkelingen als die m het bouwbedrijf of aan de verwarringen rondom de „richtlijnen" zou het geheel toch wel een wat ande re kleur hebben gegeven. Over het algemeen is deze troonrede een document van grote lijnen, aldus het blad, dat zegt iets onbevredigends te voelen in de manier waarop de be lastingverlaging legislatief zal worden verwezenlijkt. TENZIJ Men zou kunnen zeggen, dat de twee de Troonrede, welke onder verantwoor delijkheid van het kabinet-De Quay werd samengesteld op een essentieel punt in het teken van het voorwaardelijke „ten zij" staat. Dat wil zeggen voor het ge val dat men het kabinet-De Quay nog altijd wil zien in het teken waaronder deze regering naast de geprojecteerde ge differentieerde loonvorming m zee is gegaan, n.l. als extra-parlementair ka binet, dat de zo zeer begeerde belasting verlaging zou brengen, al'us „De Gel derlander". Het blad zegt dat het voor de hand ligt, dat de socialistische oppo sitie, die van belastingverlaging al met veel hebben moet, in haar propaganda dat tenzij voorbehoud (belastingver laging later dan 1 juli 1961 als de con junctuur zich verder verscherpt) wel eens zwaar zou kunnen hanteren. Wan neer de conjunctuur zich zou verscher pen, dan zou het kunen zijn, dat de nu voorgestelde belastingverlaging niet meer dan een Tantaluskwelling is geweest. Het ligt volgens het r.k. dagblad voor een groot deel aan de discipline van he-t Nederlandse volk zelf of het per 1 juli van het komende jaar in de voorgehou- den reële kluif de belastingverlagingen werkelijk zal kunnen bijten. De voor stellen getuigen van een progressief be leid. HEEL VOORZICHTIG „De Haagsche Courant" constateert een voorzichtig optimisme uit de Troon rede. „Wij gebruiken dit woord met fluweel, want er klinkt ook een vrees voor een wijziging in de conjunctuur" Zo langs de neus weg wordt het besten digen van enige tijdelijke belasting verhogingen bekend gemaakt. Zij wa ren de oorzaak van de val van het ka- binet-Drees. Geconstateerd mag dus nog eens worden, aldus het blad ver der, dat het toen niet zozeer om deze belastingen ging als wel om het kabi- net-Drees en zijn minister van Finan ciën Hofstra. Over het probleem der prioriteiten wordt in de Troonrede niets gezegd, ook niet over commerciële televisie of een nieuwe Omroepwet. Het komende par lementaire jaar zal, meent het blad een jaar met grote tegenstellingen zijn dat een zorgvuldig en weloverwogen beleid van het (gewijzigde en versterk te?) kabinet zal vragen. SPANNINGEN IN DE WERELD „Het Parool" meent, dat met het woord „spanningen" de Troonrede ge kenschetst wordt. Spanningen van ge heel verschillende aard intussen. Wat het buitenland betreft vanwege de on gunstige ontwikkelingen der laatste maanden, de weer feller geworden kilte van de koude oorlog. In eigen land als UTRECHT, 20 sept. Tien jaar ge vangenisstraf met aftrek eiste de offi cier van justitie, mr. G. H. C. van Dij ken, vanmorgen voor de rechtbank te gen de 26-jarige Utrechtse chauffeur J, C. van D. die was beschuldigd van ""a*" ging van de veertigjarige vrouw A. M. bijgenaamd „Blonde Jopie", die een woonschuit op de Utrechtse Vecht be woonde en die in de nacht van 30 op 31 januari jongstleden om het leven is ge komen. De chauffeur, die in bepaalde kringen bekend stond onder de naam „Fernan- del", had de avond tevoren diverse ca- fé's bezocht en later een feest van zyn werkgevers bijgewoond. In een bar aan de Voorstraat trof hy zijn slachtoffer, met wie hij afsprak haar 's nachts te komen bezoeken. Omstreeks vier uur, toen hij op het schip van „Blonde Jopie was, ontstond er een woordenwisseling. Daarbij zou de vrouw hem met een ko lenschop hebben geslagen en Van D W het gezicht hebben gekrabd. Verdachte zou toen, versuft door de klap, de vrouw met kracht bij de keel hebben gegre pen. Nadat hij het slachtoffer op d< grond had neergelegd, ging Van D el vandoor. Twee dagen later werd hij ge' arresteerd. Aanvankelijk ontkende hij alle schuld, maar de bewijzen stapelden zich op en toen een deskundig onderzoek uitwees, dat de krabben door een mensenhand waren toegebracht (en niet. zoals eerst werd beweerd, door het aapje van v*r' dachte), ging hij door de knieën. 22. „Dat neem ik voor mijn rekening," zegt Thorfinn kalm. „De koningin gelooft mij even onvoorwaardelijk als ze jou vertrouwt. Maar je zult het zelf aan je dochter moeten zeggen, dat van Erwin." Olaf stoot een dof gebrom uit en kijkt een beetje schuldig. „We zullen nu de vergadering der edelen bijeen roepen," gromt Olaf. „Er zal gestemd moeten worden over een bestuurder voor het Rijk. Een soort raadsman voor koningin Winonah, zodat de eenheid bewaard blijft, anders gaan de Yarls ieder op eigen houtje koninkje spelen." „En slaan ze elkaar binnen een half jaar de koppen af uit louter afgunst," grijnst Thorfinn sarcastisch. „Ik heb een hard hoofd in die eenheid. Denk alleen maar eens aan een man als Yarl Gurd Halftand, die stemt alleen voor zichzelf en hij heeft aanhang." „Niet genoeg," gromt Qlaf, „en het leger krijgt hij nooit aan zijn kant." „Nu goed, maar wie moet het zijn. die de troep wilde edelen onder de duim houdt, zodat ze er nog blij om zijn ook?" merkt Thorfinn op. „Dat kan alleen een man als koning Eric. Geprezen zij zijn naam." „Als het zo uitkomt," zegt Olaf uitdagend, „zal ik het zijn en ik zal wel zorgen, dat het zo uitkomt." DEN HAAG, 20 sept. Voor de oefen- bijeenkomsten van „Jong Oranje", het Nederlands elftal van spelers beneden 23 jaar, die donderdag 22 september en woensdag 5 oktober in het sportpark „De Vliert" worden gehouden, zijn de volgende spelers geselecteerd: Jong bloed (DWS-A)Van der Merwe (NAC), De Groot (H-DVS). Pronk (Ajax), Veld hoen (Feijenoord), Renders (PSV), Borghuis (GVAV), Burgerhof (BVV>, Villerlus (Sparta), Gösgens (Rapid), Bouwmeester (Feijenoord) en Seelen (Ajax). Voor de centrale training van donder dag zijn bovendien nog uitgenodigd Vis ser (Alkmaar) en Van Tilburg (PSV). U HEBT GEL'JIC, MENEER VLAANDEREN. PE MERK TEKENS Z'JN IDENTIEK MISSCHIEN WILT WEL. PAAR IS PE KOGEL OtE REPPING POOPPE. AFKOMSTIG UIT VAN PRUTEN'S PSTOOL. PAAR KUN JE NIET AAN TORNEN, VLAAN PEREN. HU HEEFT 'T BESLIST GEDAAN^ MEEN ELFPE AFKOMSTIG DROMMELS, VLAANPEREN. NU (,A JE ME EEN VOL KOMEN OPGELOSTE MOORDZAAK IN PE STUREN. VERTEL HET ERGSTE ZEKER, WE ZULLEN SAMEN ONDER PE MICROS COOP LEGGEN. SWAN FEATURES SYNDICATE GRONINGEN, 20 sept. Als opvol ger van prof dr B. S. ten Berge is als hoogleraar in de faculteit der gf neeskunde aan de Rijksuniversiteit be noemd dr L. A. Joosse, vrouwenarts aan het gemeenteziekenhuis te Arnhem- De nieuwbenoemde hoogleraar zal on derwijs geven in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten. S^e'!e' van op zichzelf verheU' teven pansie van het economisch® f,J*eo«dnn^n%-,het blad, dat e.e.a. 1"' rii n? niet betekent, dat mf £r°nd van deze julsp Uitgangspunten (..voor ons aandppl i1* de defensie zullen grotere financialV dragen dan voorheen worden ge vraagd") de vrije hand zou moeten "la ten. Er is. integendeel, alle aanleiding er met Argus-ogen op toe te 2ien_ dat de beschikbaar gestelde gelden darl ook inderdaad efficiënt worden besteed en niet verkwist, b.v. aan escapades als die van de „Karei Doorman". Wat Nieuw-Guinea aangaat blijft 4e regering haar doelstellingen ..kracht'2 nastreven" ook „In de organen van de Verenigde Naties". Wat met dit laat ste precies wordt bedoeld is ons niet recht duidelijk, maar misschien weet ook het kabinet dit niet, of is het er al thans niet over eens", aldus besluit Het Parool. WEINIG NIEUWS Met uitzondering van de voorwaarde lijke belastingverlaging biedt de troon rede weinig nieuws, zo stelt ,.de Volks krant" vast. Men zal nu vooral uit de toelichting op de begrotingshoofdstuk ken moeten lezen wat de bewindslieden van plan zijn. Het blad noemt de ge slaagde aanloop van de vrflere loonvor ming het belangrijkste succes van dit kabinet op binnenlands terrein Toch zijn er nog wel problemen over geble ven en het blad hoopt dat met de loon wet spoed wordt gemaakt. Bjj het toch al schaarse nieuws mist het blad, de aankondiging, da- de kies gerechtigde leeffiid zal worden ver laagd. Verheugend is wel, dat de rege ring eindelijk een beslissing heeft geno men in de subsidiëring van de kerken bouw. Er bljjft over de hele lijn wel enige onzekerheid bij de aanvang van dit nieuwe parlementaire jaar. aldus „de yolkskrant" en zij stelt dat de oorzaak ligt in verschillende gebeurtenissen van de afgelopen weken. Het blad denkt aan de uitlatingen van de minister-president over Ned. Nieuw Guinea, de in de Troonrede met name genoemde moge lijkheid om de Nederlandse doelstellin gen in de V.N. na te streven en ook aan de afwijzing van de toto, waardoor vooral de verhouding tussen A.R. en V.V.D. als regeringspartners er niet beter op is geworden. De voorgestelde belastingverlaging, de aankondiging dat meer ruimte wordt gegeven aan de woningbouw in da vrije sector, de subsidiëring van da kerkenbouw (welke reminiscenties op roept aan de totowet) en de passages over Nieuw-Guinea welke ongetwijfeld aanleiding geven tot kritiek, tonen volgens „De Telegraaf'» aan dat het Kabinet met toenemend zelfvertrouwen te werk gaat. Er is geen sprake van dat naar het systeem van uniforme loon- ronden zal worden teruggekeerd, ook al wordt overwogen om, behalve de maatstaf van de produktiviteit, ook an dere maatstaven in aanmerking te nemen. Minder enthousiast is het blad over het ontbreken van elke aanwijzing, dat de regering voornemens is mede te werken aan de West-Europese politieke samenwerking en dat weder om de slagzin wordt gebruikt, dat de Nederlandse hulp aan achtergebleven gebieden by voorkeur in internationaal verband moet worden volbracht. Concluderend dat het beleid waar dering verdient zegt het blad, dat de politieke toekomst van het kabinet minder zeker moge zijn geworden, het blad ziet nog geen regering verschijnen, die een Troonrede voor haar rekening kan nemen welke, -jegeven de politieke verhoudingen, aanmerkelijk bevredigen der zou zijn. Het omgekeerde is zeef wel denkbaar. Een behoedzaam optimisme is, naaf het „Alg. Dagblad" constateert, ken' merk van troonrede en miljoenennota. Het nieuws beperkt zich tot de „belas' tlngverlaging-met-slag-om-de-arm", da aankondiging van een wet op de loon* vorming en een op de subsidiëring vait kerkenbouw, en de mededeling dat d« regering bereid is zo de partners ons koninkrijk dat wensen met Su riname en de Nederlandse Antillen overleg te plegen over herziening va» het statuut. Ten aanzien van de lonen en prijzen zegt het blad dat de regering terech* kan stellen, dat het beleid van gedit* ferentieerde loonvorming aan de (haar» verwachtingen heeft beantwoord, om dat sinds de invoering van dit belei® het gemiddelde loon steeg met 10 pre? cent, industrie 13, landbouw 8 a J dienstensector 8) en de prijzen hiel® men zeer redelijk in de hand. - Opmerkelijk en teleurstellend Is he» feit, aldus het blad, dat van drie za ken in de troonrede geen gewag w0.raï gemaakt: van de plannen der regerinf» ten aanzien van de commerciële tele visie, van het indienen van een om roepwet, en van een besluit over d» plaats waar een nieuwe technische hog school of universiteit zou moeten Kt men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2